Insidious 2

Insidious: Chapter 2

Insidious: Kapitola 2

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2013, 106 min

Rozepsanou kapitolu je nutné dopsat, aby zhmotněná noční můra mohla jít strašit do jiné rodiny a režisér a spol. mohl mít klidný spánek. Lambertovi už by konečně chtěli žít spokojený život daleko od zlých bubáků, kteří jim straší v domě, berou jejich synovi spokojené dětství a čas od času hopsnou na hlavu rodiny, která se tak trochu pomátne a maminku chce sprovodit ze světa. První kapitola to nastínila, ve druhé budeme spolu s početným zástupem pátračů pátrat po původu černé nevěsty a jejího záhrobního tajemství. Nutno dodat, že druhé pokračování je mnohem lepší, než slaboučká jednička, kterou bych už v životě vidět nechtěl, protože když si vzpomenu, jak krušně nudné chvíle mně přivodila, tak se vůbec divím, že jsem chtěl vědět, jak to bude dál. A neudělal jsem vůbec špatně, když jsem dal osudům Lambertovic rodiny ještě šanci. Režisér s osobitým režijním rukopisem James Wan se podstatně zlepšil ve vytváření psychického nátlaku na diváka a jeho pohrávání si s obyčejnou lidskou emocí, jakou je strach, v mnoha ohledech přivedl k dokonalosti. Nejde o to, jestli to zrovna funguje na mě, ale při aplikaci na jiného diváka to nepochybně bude mít svůj působivý účinek. Atmosféra strachu a děsu by fungovala ještě lépe, kdyby se film nadaboval, protože čtení titulek je nejen neuvěřitelně otravná záležitost, ale také to narušuje plynulý zážitek a intimitu režisérova snažení. Titulky do tohoto filmu jsem neměl rád. Nyní je upřímně nenávidím. Trojice tvůrců, kterou tvoří šikovně brutálně inovativní scenárista Leigh Whannell, producent na všechno paranoidní Oren Peli a režisér na všechno normálně nenormální James Wan, přesně ví, co by mohlo jejich publikum dostat na lopatky. Nechybělo mnoho a skutečně by diváky mohli seškrabovat ze zdí, pokud by je ovšem na bílých stěnách vůbec identifikovali, protože ti strachem v mnoha scénách dostali bělostnou barvu. Jenže zásadní motiv, který je ve filmu odhalen, tedy matčina nenávist k vlastnímu synovi a jeho následné vražedné běsnění, je už tak něco ohraného, že pan Hitchcock by se zaradoval, když jeho návod, jak a čím diváky úspěšně děsit, se ještě stále používá v moderní éře hororového žánru. Filmu na působivosti pak v nemalé míře ubírala jeho překombinovanost a opravdu až nadbytečný výskyt postav. Přinejmenším mrtvá Elise a odborníci na paranormální jevy se už opravdu vracet nemuseli. Pokračování už nejde ve šlépějích prvního dílu, kdy jsme sledovali Lambertovic syna a jeho astrální schopnost opustit tělo. Tentokrát se tvůrci zaměřili na tatínka Joshe a jeho dětský strach, který si přenesl do dospělosti. Herecké obsazení zůstalo zachováno. Patrick Wilson tentokrát překvapivě velmi dobrý, a to platí o všech hercích ve Wanově filmech, protože on s nimi umí výborně pracovat. Druhý díl má opravdu velké množství parádně mrazivých a děsivých scén, které s citlivějším divákem udělají své. Kdo se tedy bude chtít bát, tak se bát bude. A kdo se nebojí, tak se nedá nic dělat. Bubáci dělali, co bylo v jejich temných a mocných silách. Ještě trochu mohli dohlédnout na závěr filmu, aby vyústění bylo překvapivější. Za předchozí úsilí by to bylo zaslouženě strašidelné vyvrcholení. Jenže i na strašidla, po takovém předchozím řádění, jednou padne únava. 80%(21.4.2014)

|98%| Shlédnuto v kině díky čsfd.cz projekci. Tak teda, čekal jsem už o stupínek méně a pěkně jsem se mýlil - což jsem pochopitelně rád. Možná to bude vypadat, že jsem fakt zatížený na Jamesa Wana, ale tak bych to neviděl. James Wan je opravdu skvělý režisér, kterého řadím mezi mé nejoblíbenější. Srovnání jeho filmů s tímto snímkem popíši později. Nyní k tomuto filmu. Vlastně naoko podobný jako první Insidious a V zajetí démonů. Rozhodně je toto o něco lepší jak první Insidious a zároveň je to na skoro stejné úrovni jako V zajetí démonů. Takže celkově se Wan opět předvedl v plném lesku. Všemožně si vyhrál se vším a dokonce přidal i pár nových prvků, které v jeho předchozích filmech, respektive hororech nebyly a to je dobře. Jeden z prvků, které přidal byla humorná stránka filmu dělící na dvě části. Na hlášky a na pár vtipných scén. Vtipných scén ? No moc jich nebylo, spíš teda hlášky. Druhý prvek, který režisér přidal byla zdokonalená strašidelnost, která byla někdy v určitých scénách spojená s vtipnými moemnty. Píšu to asi moc odborně, nebo to může vypadat, že si hraju na odborníka, ale tak to není. Zkusím to přesněji vysvětlit jak to myslím. Například scény, kdy se postava herce chová podivně, děsivě, jeho pohled děsivý, to může na diváka zapůsobit trochu děsivě nebo i trochu humorně a zároven do toho i děsivě. Zde bylo dost takových scén. Ve finále už t bylo dost zběsilé a strašidelné, ale toto nové pojetí mě chytlo a Wana si můžu jen a jen vynachválit. Říkal jsem si, po takových výborných hororech přijde hned Insidious 2 a už to bude takové ohrané, ne ? To jsem si trochu myslel a pěkně jsem se zmýlil. Přidal menší humorné pojetí, které samozřejmě nekazilo film, respektive hororový žánr. Dále tu samozřejmě máme lekačky, které jsou opět děsivé a je jich o trochu více jak ve filmu V zajetí démonů - ten film měl originálnější příběh a tak dále. Tohle asi nic víc originálnějšího nepřinese, ale furt to má vysokou úroveň. K lekačkám je velmi potřebná hudba, která svůj úkol splnila velmi dobře. Příběh je obyčejný, ale je dobře spracovná a to tím jak to skvěle navazuje na první díl. Ta temnota, uvnitř hlavě a tak dále je dobře promyšlená, stejně jako ve finále. Jedniným menším záporem je, že mohlo být dramatičtější finále, které bylo v jedničce, ale nevadí, to je jen menší zápor. Ve filmu se mi líbilo i takové provedení dvou dějových linií, kdy první byla skupina rodiny v domě, kde se opět dějí podivné věci. A druhá linie pátračů po zlu, které to celé způsobuje. Různé nadpřirozené bytosti a někdy i strašidelně vypadající lidi či démoni vypadají výborně. Ze všech hororů, které Wan doposud točil má tento snímek největší tempo, kdy nehrozí žádná nudná scéna. Úvod je rovněž vydařený, takový mírný, ale od tohoto úvodu se ke konci dovíme jak to všechno souvisí. K zamyšlneí je potřeba trochu dávat pozor ve finále. Technická stránka a vše potřebné je opět na vysoké úrovni. Kamera se mírně třesala na začátku což mi nevadilo, vše podstatné zabrala, takže toto bylo rovněž v pořádku. Hudba jak už jsem psal byla v rámci hororu vydařená. Herecké obsazení bylo na tom výborně. Rose Byrne zvládla svůj standart. Patrick Wilson mě zde bavil nejvíc, dokázal hrát výtečně - jeho děsivý pohled místy a tak dále. Leigh Whannell se svým trhlým parťákem zde sehrál opravdu komickou dvojici - a až zde mi oba sedly, v jedičce to byly takový blázni, zde i s humorným převedením mi to nedělalo problém. Zbytek herců bez problému. Takže srovnání filmů Jamese Wana, jak je hodnotím já. Saw: Hra o přežití (2004) : 90%-5* ; Zlověstné ticho (2007) : 72%-4* ; Rozsudek smrti (2007) : 100%-5* ; Insidious (2010) : 95%-5* ; V zajetí démonů (2013) : 98%-5* a Insidious 2 (2013) : 98%-5*. Takže zde to takhle je. Nejlepší je thriller Rozsudek smrti a za nimi se o druhé místo dělí V zajetí démonů a tento Insidious 2. Konec jasně naznačuje, že bude třetí díl, ale jestli to bude bez Wana, tak se bojím, že to nebude až tak dobré. Těším se na Rychle a zběsile 7 - jsem zvědav jak si s tím Wan poradí. Jsem mimořádně spokojený, až ne menší detajl, dramatičtějš finále, které mohlo být si nemůžu stěžovat a těším se na další a další shlédnutí, kterých bude mnoho. Lekačky byly fakt skvělé až se mi vždy rozbušilo srdce. Nápady to mělo a tak dále. Nemám už nic co bych dodával.(16.11.2013)

Nejprve musím říct, že jsem se na pokračování jednoho z nejlepších hororů strašně těšil, dokonce jsem se snažil vytvořit patřičnou atmosféru, abych to mohl hltat plnými doušky. Čekal jsem opět parádní lekačky, kterých bylo bohužel méně, takže jsem byl docela zklamán, ale když to tak vezmu, tak tentokrát byl děj o hodně propracovanější a závěr všechno dokonale objasnil, takže za tohle dávám Wanovi obrovský plus. Pořád si nejsem jist, zda si zaslouží plné hodnocení, přeci jen jsem očekával větší bu bu bu, i když všechno ostatní bylo naservírováno skvěle.(19.1.2014)

Zhlédnuto v kině. Chtělo by se až napsat "volejte sláva a tři dny se radujte!". Insidious: Chapter 2 je totiž, pokud ne lepším, tak rozhodně stejně dobrým filmem, jako byla jednička. A nejen to, ukazuje se, že Wan je, co se týče pokračování, machr. Už dlouho jsem neviděl pokračovaní HOROROVÉHO filmu, které by se nedalo nazvat zbytečné. Viděl jsem zábavná pokračování, špatná, ale tohle je dost možná první hororové pokračování, kdy tvůrce rozvíjí původní příběh do krásně zvrácených a děsivých detailů, aniž by se do toho nějak zapletl (teda, počkám, co na to poví pánové ze CinemaSins či ScreenJunkies, pokud vůbec něco) či úplně pohnojil, hodně slušně řečeno, první díl. Upřímně můžu říct, že jsem si tento film užil stejně, jako předchozí. Nemám důvod váhat s hodnocením. P. S. A přál bych vám někdy zažít Skoty v kině. Byl jsem v plném kině a pár sedaček nalevo ode mě seděl týpek s hodně silným akcentem, který pokaždé, když se něco mělo stát, řekl: "Oh, come on now!", a pak se za pár vteřin lekl. :-)(14.11.2013)

Po smrti Elise Rainierovej ostáva rodina Lambertových opätovne v ohrození. Duch starej ženy v čiernych svadobných šatách si tento krát našiel inú "obeť" Už to nie je malý Dalton, ale jeho otec - Josh. Podarí sa im konečne, raz a navždy zbaviť prekliatia? Odpoveď musia hľadať v dávnej minulosti, ktorá nie je tak jasná, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Wan natočil takmer presnú kópiu prvej časti. Ešte aj počet lakačiek sedí. Opäť sú, tri-štyri? Jedna vec sa mu ale uprieť nedá. Rozhodne sa zlepšil spôsob rozuzlenia. Prelínanie medzi svetom duchov a realitou, pomocou spätného pohľadu do minulosti a späť, zaujalo najviac. Taktiež vysvetlenie určitých faktov okolo starej dámy v čiernom. Najviac strachu si divák užije v prvej hodine. Následne akoby sa pocit napätia vytrácal. Dúfal som v strhujúci záver, ktorý ma napne, no miesto toho prišiel otvorený koniec. "Totálnych" fanúšikov Wana a série Insidious to zrejme veľmi poteší ( musím sa priznať, že aj ja sa teším na tretie pokračovanie ) no podľa mňa si koniec tejto časti zaslúžil minimálne také "prekvapenie" ako pri závere jednotky. Takto len musím sucho skonštatovať, že doposiaľ najvydarenejším Wan-ovím snímkom je Conjuring. Insidious: Chapter 2 - 65%.(8.12.2013)

• - V rámci natáčení byly použity stejné kulisy domu jako ve snímku V zajetí démonů (2013) od stejného režiséra. (TeddyBastard)

• - V čase 52:54 si lze na zádech Specse (Leigh Whannell) všimnout stínu od kamery. (imagoo)

• - Spoiler: V scéne, keď Renai telefonuje s detektívom Sendalom, možno v obývačke pri okne zahliadnuť postavu ducha. Podobný "fór" použil James Wan aj v prvej časti s duchom malého chlapca. (Purple14)