Insidious 2

Insidious: Chapter 2

Insidious: Kapitola 2

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2013, 106 min

James Wicked And Nightmarish opět nezklamal. Druhá kapitola o cestovce, která když vyhlásí úpadek zrovna v době vaší „dovolené“, tak jste v rejži uprostřed prdele, se nesnaží jít cestou klasického Haunted House (jako jednička), ale spíše thrilleru špikovaného prvky nadpřirozena, což má na tempo i celkové vyznění velmi pozitivní vliv. Když si přidáte autorovu nezaměnitelnou formu „vetešnického hororu“ s tikotem hodin, bušením srdce, arktickou atmosférou a jemným kořením humoru (dvojice krotitelů záhrobí Specs a Tucker), začne vám být i trochu líto, že nás nyní hodlá strašit plešatým Dieselem.. Nu což, uvidíme, kdo se chopí Chapter 3, aby ukázal, čí přítomnost v přítmí okomentovalo polomrtvé médium Elise slovy: „Oh my God!“ Že by tam stál Václav Klaus?(7.11.2013)

Pri jednej scénke som sa tak zľakol, že ma mrazilo ešte dobrých 10 minút. Pokračovanie prvej časti jasne naväzuje na jednotku, no v tomto prípade sa dostávame omnoho viac do hĺbky, napríklad čo sa týka problémov hlavy rodiny v detstve, jeho prvých kontaktov s "dámou v čiernom" a dozvieme sa všetko o jej minulosti. Najmä tam príde zopár zaujímavých zvratov, takže spočiatku som vôbec nechápal, ako to celé vlastne je. Ten samotný príbeh už totiž nie je čisto naviazaný na astrálne cestovanie, ale celú pravdu nám odhaľuje postupne. Inými slovami mi to pripadalo totálne domotané a prekombinované (pretože tentokrát astrálne necestujeme len v priestore, ale aj v čase), až kým to režisér v druhej polovici pekne narovinu vysvetlil. Duchov sa opäť dočkáme a je ich dosť, temného sveta samozrejme taktiež, oproti jednotke je to akčnejšie, svižnejšie, ale aj omnoho humornejšie, čomu vďačíme dvojici vtipných, nepodarených parapsychológov, ktorí občas uroba nejakú tú prkotinku. Vidno, že James Wan má nadhľad, často sa totiž nestáva, že by som sa poriadne zľakol a o pár sekúnd neskôr schuti zasmial. Po miernom sklamaní v podobe Conjuringu opäť tlieskam, pre mňa kvalitatívne približne na úrovni prvej časti. Záver otvoril dvierka pre ďalšie pokračovanie, ktoré dúfam že bude a neviem sa ho dočkať, na túto tému sa toho dá naozaj vymyslieť veľa, v čom som sa len utvrdil.(13.9.2013)

Dvojka sice jedničku zpětně uvádí do souvislostí, vysvětluje kontext i původ zla. Je tu nicméně jedno velké ALE - už to není moc horor, thrillerové pasáže nepřináší nic originálního a citelný je především nevyužitý potenciál Joshovy postavy, ze které se dalo subjektivizujícím pohledem a hlubším vnořením do myšlenek vytěžit daleko více (ztracená duše vs. démon, který ovládá tělo viz např. Pavučina snů). Trojka by podle mě už neměla vzniknout, protože tohle téma je vyčerpané a bude se jen dále recyklovat jako u série Saw.(23.11.2014)

Vždy jsem měl velké averze vůči režírování Jamese Wana, například jeho V zajetí démonů, který se mi líbil jako hororový celek, ale bohužel nenaplnil to, co jsem od něho očekával. To samé se dá povídat o prvním Insidious, nebo o krátkometrážním snímku Saw. Po všech těch obavách musím prohlásit, že Insidious: Chapter Two je minimálně nejlepším hororem roku 2013 a s jistotou by se vešel do mé TOP5 duchařských hororů. Naposledy jsem si takto užíval duchařský horor v listopadu v roce 2011 (4.11.2011), kdy jsem navštívil Sinister. Myslím si, že až teď jsem pochopil, že James Wan je (byl) v současné době tím nejlepším hororovým režisérem, protože snad nikdo nedokáže tolik brnkat na nervy a vytvářet takovou atmosféru, že by se dala krájet jako on, James Wan. Nicméně je fakt, že mi celkem výrazně vadila jedna věc. Nelíbilo se mi propojování akční části s části hororovou (duchařskou). Při gradující a dechberoucí atmosféře se příběh mnohdy pozastavil a přepnul se na jakousi akční stopáž. Stopáž která mě malinko nudila, ale je pravda, že bez těchto (skoro až bondovských) akčních scén by se film neobešel. To bylo dle mého úsudku jediné drobné negativum, které decentně ovlivnilo mé hodnocení. Jak už jsem se zmiňoval, druhý Insidious měl velice kvalitní atmosféru, obdivuji Wana za to, jak skvěle dokáže naložit s hororovými prostředky, např. scéna se skříní a telefonem na provázku, nebo způsob zjevování se duchů, ale nejvíce mě uchvátilo to nádherné až nechápajíc natočené scény, kde se propojují dva světy, dva pohledy na svět, reálný a ten z očí "mrtvých". To bylo naprosto famózní a když se postupem času vysvětlovala pointa za pointou, mozek mi najednou "pracoval" na 100%, protože mnohdy jsem musel i hodně myslet, což si u hororů velice vážím. To jsou zřejmě největší atributy k mému vysoce kladnému hodnocení. Všechny scény, které měli diváka vystrašit, fungovali stoprocentně, při jedné scéně jsem se lekl, až jsem málem spadl ze sedačky. Ukončení hororové kariéry Jamese Wana je sice pro fanoušky hororu velice bolestivý krok, nicméně si myslím, že v nejlepším se má přestat a druhý Insidious je rozhodně (aspoň podle mě) tím nejlepším co kdy Wan natočil. ___ (Jiráskovo divadlo, Nový Bydžov)(23.11.2013)

• Hrabka

Dvojka je srovnatelná s jedničkou, ale protože to je vlastně opět to samé, tak si nemůžu pomoct a musím hodnotit o stupeň hůř. Přestože některé ty scény, které by měly vyděsit, působí spíš směšně (Wan se u mě stává "mistrem" v rozpohybování neživých věcí a především přeborníkem na pomalu se zavírající dveře se skřípotem, pomalu se otevírající dveře se skřípotem, rychle se otevírající a zavírající dveře bez skřípotu, velmi rychle až prudce se otevírající a zavírající dveře, probourávání dveří, vyrážení dveří, různé druhy dveří, různé barvy dveří apod.), tak umí celkem zručně navodit hororovou atmosféru, kterou ale kazí podivuhodně divný děj. Problém vidím stejně jako u jedničky nebo u Conjuring hlavně v příběhu a ve stylu vyprávění. Ta story mi prostě přijde nezajímavá, a to i přesto, že je snaha o propletení s prvním dílem. Nějak to na mě nezapůsobilo, je to takový chaotický s celou řadou divných a nelogických situací. A to co předvádí duo "krotitelů duchů" s "vrhačem kostek" to je víceméně trapas. Kde jsou ty napínavé horory s výbornými pointami dob minulých? Wan měl zůstat u krimi-thrillerů jako bylo Saw, i když tam tomu hodně přidal hlavně skvělý scénář Whannella. Škoda, že ten samý člověk nedokázal vymyslet něco poutavého a originálního také do série Insidious. Uvidíme jak si poradí u trojky, kde to bude celé v jeho rukách. Moc dobře to ale nevidím.50%(13.10.2014)

• - Spoiler: V scéne, keď Renai telefonuje s detektívom Sendalom, možno v obývačke pri okne zahliadnuť postavu ducha. Podobný "fór" použil James Wan aj v prvej časti s duchom malého chlapca. (Purple14)

• - Důvod, proč má film v podtitulu "Chapter 2", je ten, že děj přímo navazuje na závěr předchozího snímku a pokračuje v příběhu. (filmsim)

• - Ve scéně, kdy Tucker (Angus Sampson) ukazuje na svém notebooku video ze staré VHS, je možné na vteřinu spatřit jeho pracovní plochu, kde lze vidět jeho, scenáristu Leigha Whannella a režiséra filmu Jamese Wana. Wan a Whannell jsou ve skutečnosti přátelé od filmové školy, kteří svou profesionální kariéru začali spoluprací na filmu Saw: Hra o přežití (2004). (MareT.)