Insidious 2

Insidious: Chapter 2

Insidious: Kapitola 2

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2013, 106 min

Musím říct, že druhý díl jsem si od prvního pustil pár dnů po sobě. Nedalo mi to, byl jsem zvědavý, jak se příběh, který vlastně v prvním díle nic moc neřekl, dál rozvine. Příběh jako takový totiž pořád bilancoval na hraně debility a vcelku originálního námětu. U toho jsem si po prvním díle nebyl jistej, ale druhej mi to parádně potvrdil. Lekačky naprosto luxusní, kamera vytváří pohyby přesně takové, co můj mozek nechce, ale na druhou stranu po nich lpí, abych se bál. Snad jako kdyby James Wan věděl, kam šáhnout, aby se mi v mozku aktivoval strach. Starostlivá mamka od rodiny, Rose Byrne, tomu taky docela dost pomáhá stejně tak jako slušně šílenej Patrick Wilson. Musím uznat, že se moc těším na poslední díl téhle trilogie a pokud to bude možné, nevynechám ji v kině.(7.5.2014)

|98%| Shlédnuto v kině díky čsfd.cz projekci. Tak teda, čekal jsem už o stupínek méně a pěkně jsem se mýlil - což jsem pochopitelně rád. Možná to bude vypadat, že jsem fakt zatížený na Jamesa Wana, ale tak bych to neviděl. James Wan je opravdu skvělý režisér, kterého řadím mezi mé nejoblíbenější. Srovnání jeho filmů s tímto snímkem popíši později. Nyní k tomuto filmu. Vlastně naoko podobný jako první Insidious a V zajetí démonů. Rozhodně je toto o něco lepší jak první Insidious a zároveň je to na skoro stejné úrovni jako V zajetí démonů. Takže celkově se Wan opět předvedl v plném lesku. Všemožně si vyhrál se vším a dokonce přidal i pár nových prvků, které v jeho předchozích filmech, respektive hororech nebyly a to je dobře. Jeden z prvků, které přidal byla humorná stránka filmu dělící na dvě části. Na hlášky a na pár vtipných scén. Vtipných scén ? No moc jich nebylo, spíš teda hlášky. Druhý prvek, který režisér přidal byla zdokonalená strašidelnost, která byla někdy v určitých scénách spojená s vtipnými moemnty. Píšu to asi moc odborně, nebo to může vypadat, že si hraju na odborníka, ale tak to není. Zkusím to přesněji vysvětlit jak to myslím. Například scény, kdy se postava herce chová podivně, děsivě, jeho pohled děsivý, to může na diváka zapůsobit trochu děsivě nebo i trochu humorně a zároven do toho i děsivě. Zde bylo dost takových scén. Ve finále už t bylo dost zběsilé a strašidelné, ale toto nové pojetí mě chytlo a Wana si můžu jen a jen vynachválit. Říkal jsem si, po takových výborných hororech přijde hned Insidious 2 a už to bude takové ohrané, ne ? To jsem si trochu myslel a pěkně jsem se zmýlil. Přidal menší humorné pojetí, které samozřejmě nekazilo film, respektive hororový žánr. Dále tu samozřejmě máme lekačky, které jsou opět děsivé a je jich o trochu více jak ve filmu V zajetí démonů - ten film měl originálnější příběh a tak dále. Tohle asi nic víc originálnějšího nepřinese, ale furt to má vysokou úroveň. K lekačkám je velmi potřebná hudba, která svůj úkol splnila velmi dobře. Příběh je obyčejný, ale je dobře spracovná a to tím jak to skvěle navazuje na první díl. Ta temnota, uvnitř hlavě a tak dále je dobře promyšlená, stejně jako ve finále. Jedniným menším záporem je, že mohlo být dramatičtější finále, které bylo v jedničce, ale nevadí, to je jen menší zápor. Ve filmu se mi líbilo i takové provedení dvou dějových linií, kdy první byla skupina rodiny v domě, kde se opět dějí podivné věci. A druhá linie pátračů po zlu, které to celé způsobuje. Různé nadpřirozené bytosti a někdy i strašidelně vypadající lidi či démoni vypadají výborně. Ze všech hororů, které Wan doposud točil má tento snímek největší tempo, kdy nehrozí žádná nudná scéna. Úvod je rovněž vydařený, takový mírný, ale od tohoto úvodu se ke konci dovíme jak to všechno souvisí. K zamyšlneí je potřeba trochu dávat pozor ve finále. Technická stránka a vše potřebné je opět na vysoké úrovni. Kamera se mírně třesala na začátku což mi nevadilo, vše podstatné zabrala, takže toto bylo rovněž v pořádku. Hudba jak už jsem psal byla v rámci hororu vydařená. Herecké obsazení bylo na tom výborně. Rose Byrne zvládla svůj standart. Patrick Wilson mě zde bavil nejvíc, dokázal hrát výtečně - jeho děsivý pohled místy a tak dále. Leigh Whannell se svým trhlým parťákem zde sehrál opravdu komickou dvojici - a až zde mi oba sedly, v jedičce to byly takový blázni, zde i s humorným převedením mi to nedělalo problém. Zbytek herců bez problému. Takže srovnání filmů Jamese Wana, jak je hodnotím já. Saw: Hra o přežití (2004) : 90%-5* ; Zlověstné ticho (2007) : 72%-4* ; Rozsudek smrti (2007) : 100%-5* ; Insidious (2010) : 95%-5* ; V zajetí démonů (2013) : 98%-5* a Insidious 2 (2013) : 98%-5*. Takže zde to takhle je. Nejlepší je thriller Rozsudek smrti a za nimi se o druhé místo dělí V zajetí démonů a tento Insidious 2. Konec jasně naznačuje, že bude třetí díl, ale jestli to bude bez Wana, tak se bojím, že to nebude až tak dobré. Těším se na Rychle a zběsile 7 - jsem zvědav jak si s tím Wan poradí. Jsem mimořádně spokojený, až ne menší detajl, dramatičtějš finále, které mohlo být si nemůžu stěžovat a těším se na další a další shlédnutí, kterých bude mnoho. Lekačky byly fakt skvělé až se mi vždy rozbušilo srdce. Nápady to mělo a tak dále. Nemám už nic co bych dodával.(16.11.2013)

Zpočátku jsem k filmu přistupoval s notnou dávkou nedůvěry a nezdál se mě nikterak vydařený. Přišlo mě jakoby se James Wan viděl již spíše v sérii Rychle a zběsile a byl již z hororů trošku otrávený. Nicméně, v polovině nastává zlom. Jednotlivé dílky do sebe začínají zapadat, děj se stává zajímavý a spousta momentů se vysvětluje. Film začíná dávat smysl a vhodně doplňuje nejen první díl, ale doplňuje, v mých očích slabý, úvod. Insidious: Chapter 2 není klasickou dvojkou na jakou jsme v posledních letech zvyklí. Kdy je všeho víc, více lekaček, více postav, více duchů. Ač se mě zdálo téměř nemožné, že by v prvním díle chyběly nějaké dílky, dvojka si našla tyto mezery, vhodně doplnila a děj více rozvinula. Nezbývá než se těšit na trojku. Pevně doufám že si James Wan ponechá i nadále určitý dohled. 75%(13.12.2013)

• xxmartinxx

Vždycky, když režisér uvěří iluzi vlastní geniality, nastává problém. Stalo se to Woody Allenovi a stalo se to i Jamesi Wanovi. Jen Wanovi se to z pochopitelných důvodů stalo mnohem dříve. Jeho pokračování "hororu, který každý viděl, ale po týdnu si z něj nic nepamatuje" je velmi nepřekvapivě opět přesně takové, jen už to nemá ani punc té jednorázové zábavy. Je to jen nudné (málem jsem v kině usnul) a občasné lekačky už působí vyloženě směšně. Dějově to je jako u Wana vždy nedotažené, stereotypní. Bublina splaskla. Rutina. Průměr.(7.11.2013)

Šikovné pokračovanie, ktoré sa mi hlavne príbehom a atmosférou pozdávalo ešte viac. Ideálne je pozrieť si filmy po sebe, pretože na seba nadväzujú. Ja som však ani s viac ako ročným odstupom nemal problém. Strach vie J. Wan previezť na plátno znamenite, jednoducho horory mu idú. Mrazivá atmosféra sa ticho plazí takmer celým filmom, občas niečo účinne vybafne...Najviac sa mi pozdávalo dobré osadenie príbehu aj do 80-tych rokov. Tak nejak si predstavujem moderný horor. 80%.(21.9.2014)

• Rose Byrne

• - V jednej scéne vo filme možno na krátky okamih vidieť v televízii čiernobiely horor Karneval duší (1962). (Javad)

• - Po filmech Saw: Hra o přežití (2004), Zlověstné ticho (2007) a Insidious (2010) se jedná již o čtvrtý snímek, kde si Leigh Whannell zahrál pod taktovkou Jamese Wana. (mzss1)

• - Ve scéně, kdy Tucker (Angus Sampson) ukazuje na svém notebooku video ze staré VHS, je možné na vteřinu spatřit jeho pracovní plochu, kde lze vidět jeho, scenáristu Leigha Whannella a režiséra filmu Jamese Wana. Wan a Whannell jsou ve skutečnosti přátelé od filmové školy, kteří svou profesionální kariéru začali spoluprací na filmu Saw: Hra o přežití (2004). (MareT.)