Insidious 2

Insidious: Chapter 2

Insidious: Kapitola 2

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2013, 106 min

James Wicked And Nightmarish opět nezklamal. Druhá kapitola o cestovce, která když vyhlásí úpadek zrovna v době vaší „dovolené“, tak jste v rejži uprostřed prdele, se nesnaží jít cestou klasického Haunted House (jako jednička), ale spíše thrilleru špikovaného prvky nadpřirozena, což má na tempo i celkové vyznění velmi pozitivní vliv. Když si přidáte autorovu nezaměnitelnou formu „vetešnického hororu“ s tikotem hodin, bušením srdce, arktickou atmosférou a jemným kořením humoru (dvojice krotitelů záhrobí Specs a Tucker), začne vám být i trochu líto, že nás nyní hodlá strašit plešatým Dieselem.. Nu což, uvidíme, kdo se chopí Chapter 3, aby ukázal, čí přítomnost v přítmí okomentovalo polomrtvé médium Elise slovy: „Oh my God!“ Že by tam stál Václav Klaus?(7.11.2013)

Vždy jsem měl velké averze vůči režírování Jamese Wana, například jeho V zajetí démonů, který se mi líbil jako hororový celek, ale bohužel nenaplnil to, co jsem od něho očekával. To samé se dá povídat o prvním Insidious, nebo o krátkometrážním snímku Saw. Po všech těch obavách musím prohlásit, že Insidious: Chapter Two je minimálně nejlepším hororem roku 2013 a s jistotou by se vešel do mé TOP5 duchařských hororů. Naposledy jsem si takto užíval duchařský horor v listopadu v roce 2011 (4.11.2011), kdy jsem navštívil Sinister. Myslím si, že až teď jsem pochopil, že James Wan je (byl) v současné době tím nejlepším hororovým režisérem, protože snad nikdo nedokáže tolik brnkat na nervy a vytvářet takovou atmosféru, že by se dala krájet jako on, James Wan. Nicméně je fakt, že mi celkem výrazně vadila jedna věc. Nelíbilo se mi propojování akční části s části hororovou (duchařskou). Při gradující a dechberoucí atmosféře se příběh mnohdy pozastavil a přepnul se na jakousi akční stopáž. Stopáž která mě malinko nudila, ale je pravda, že bez těchto (skoro až bondovských) akčních scén by se film neobešel. To bylo dle mého úsudku jediné drobné negativum, které decentně ovlivnilo mé hodnocení. Jak už jsem se zmiňoval, druhý Insidious měl velice kvalitní atmosféru, obdivuji Wana za to, jak skvěle dokáže naložit s hororovými prostředky, např. scéna se skříní a telefonem na provázku, nebo způsob zjevování se duchů, ale nejvíce mě uchvátilo to nádherné až nechápajíc natočené scény, kde se propojují dva světy, dva pohledy na svět, reálný a ten z očí "mrtvých". To bylo naprosto famózní a když se postupem času vysvětlovala pointa za pointou, mozek mi najednou "pracoval" na 100%, protože mnohdy jsem musel i hodně myslet, což si u hororů velice vážím. To jsou zřejmě největší atributy k mému vysoce kladnému hodnocení. Všechny scény, které měli diváka vystrašit, fungovali stoprocentně, při jedné scéně jsem se lekl, až jsem málem spadl ze sedačky. Ukončení hororové kariéry Jamese Wana je sice pro fanoušky hororu velice bolestivý krok, nicméně si myslím, že v nejlepším se má přestat a druhý Insidious je rozhodně (aspoň podle mě) tím nejlepším co kdy Wan natočil. ___ (Jiráskovo divadlo, Nový Bydžov)(23.11.2013)

Po letošní pecce The Conjuring jsem radši zůstával s očekáváním při zemi, tuplovaně jelikož se mělo jednat o "dvojku", no v tomto směru Jamík Wanůj dokazuje, že je momentálně King of the Castle na poli zWaném duchařina a že jeho možnosti nejsou zdaleka vyčerpané. Chapter 2 je totiž zajisté druhou kapitolou, ale v jednom také prequelem a navíc hutnou vycpávkou samotného děje prvního dílu, takže spolu tvoří jeden, teď už zdá se zakončený příběh. Vzhledem k tomuto velmi doporučuju připomenout si první díl, než se pustíte do druhého, protože tohle je všecko, jen ne tupé, zbytečné pokračování alá "to stejné trochu jinak". Bezprostředním navázáním a poctivým rozpracováním předchůdce má Wan našlápnuto k vytvoření možná nejlepší hororové série vůbec. Kostra filmu je velmi podobná jedničce, kdy se v první půli vedle poodkrývání znejišťujících indícií divák dočká místy opravdu až otřesného hauntingu. Tyto scény mě slušně dostaly i v kině, no být sám v noci doma....fuj! Tato část obsahuje i jakousi investigativní pasáž, kdy se Wan pouští dokonce do občasného FF looku, za což má ode mě taky palec nahoru. V druhé půlce dostává už tak dost zmatený divák ránu kalačem do palice v podobě vstupu do paralelního světa, kde se nejenom bloudí, ale také přeskakuje v čase,což si myslím Wanovi občas zaskřípe ve snaze dokonale spojit všechna vlákna vedoucí z (do) prvního dílu. Tuto část hodnotím jako slabší část, opět stejně jako v jedničce. Herecké výkony jednoznačně táhne Wilson, kterého jsem v takové podobě ještě neviděl. Wanova lehkost ve tvorbě šokantních lekaček je (ne)uvěřitelně nekompromisní, samozřejmě si také neodpustil vyšperkování scén méně či více bizarními, strach speedujícími rekvizitami, viz. Dead Silence. Jsem moc zvědavý, jestli má ještě nějaké karty v rukávu na případné stejně kvalitní pokračování v hororovém žánru. Kéž by! Tohle byl bonbónek na pátek 13. Doporučuju!(14.9.2013)

Jednička ujížděla výhradně na provařených žánrových klišé, kterým dodávala skrze důmyslné vizuální ztvárnění punc originality a v závěru až drtivé guilty pleasure. Dvojka sází výhradně na moderní hororový home-style, který dodává Wanovu mistrovství ve vystavění napínavé kulisy i ze stokrát viděného punc obyčejnosti a zbytečnosti. Chapter II je bezpochyby velmi slušný horor a opravdu si cením toho, že se snaží rozvíjet příběh mnohem složitější cestou, než si byl kdokoli zřejmě schopen představit, ale jako očekávaný sequel nejambicióznějšího žánrového tvůrce současnosti je pro mě přesto trochu zklamáním. Že napětí ubylo, bych vzhledem k vysoce nastavené laťce rád odpustil, ale že se mi budou i některé vrcholné scény zdát nějak rychle odbyté a bez předchozí kreativní "živelnosti", to mě už vážně mrzí. 65%(16.3.2014)

Pro mě osobně slabší než původní díl i než letošní druhý Wanův horor The Conjuring. Oproti předchozímu Insidious dostáváme méně kompaktnější balení, které je tak trochu nevyvážené a místy až přehnaně vtipné (hlavně co se načasování týká) - takže atmosféra houstne, divák je napnutý - a najednou vtípek. A to nehovořím o scénách, při kterých se smálo celé kino (i když neměly být k smíchu). Celý nápad s astrální projekcí je tady využit ještě více, než v jedničce, ale zase mi to místy přišlo moc přehnané. I přese všechny výtky se však jedná o zručně natočený horor, kterých je teď málo a je skvělé, když něco takového vznikne. Trochu se bojím toho, co přinese třetí díl.(19.11.2013)

• - Důvod, proč má film v podtitulu "Chapter 2", je ten, že děj přímo navazuje na závěr předchozího snímku a pokračuje v příběhu. (filmsim)

• - Když běží Renai (Rose Byrne) do sklepa a rozsvítí světlo, místnost je osvětlena, přestože v místnosti není žádná žárovka. (MultiTobi)

• - Původně měl být film uveden 30. srpna 2013. Později se toto datum přesunulo na 20. září, ale konečným datem se stalo 13. září 2013, které vyšlo na "pátek 13.". (Mardzis)