Insidious 2

Insidious: Chapter 2

Insidious: Kapitola 2

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2013, 106 min

Ták, a máme to za sebou. Finálny zlom vo Wanovej kariére, a veľkolepá rozlúčka s hororovým žánrom (aspoň dočasne). Dvojka má ten problém, že sme už všetko raz videli, a tak hlavným ťahákom je tentoraz príbeh. Atmosféra je o niečo slabšia, a po prvý krát si začínam plne uvedomovať slabiny Whanellových scenárov, teda miernu opotrebovanosť a nutnosť silného reťazca infarktových scén (keďže mu kvalitná scenáristika robí malé problémy), ale práve toto v prvom Insidious vyšlo na jedničku. Druhá kapitola sa snaží zabodovať bez toho, je vlastne výpravnou púťou za hľadaním stratenej duše, a tak sa musí improvizovať, čo znamená menej kvalitných ľakačiek a opatrnejší postup príbehom. Škoda, že najlepšou ľakačkou celého filmu je zopakovaná scéna z minula - a dokonca aj Bishara mi začína pripadať, ako by len recykloval svoje klasické motívy. Sečteno a podtrženo, jeden z najlepších hororov roka, ale je vidieť, že na V zajatí démonov si dal záležať viac.(24.1.2014)

James Wan opět nezklamal a znovu připravil skvělou příležitost, jak si nadělat do trenek. Obsazení se oproti jedničce vůbec nezměnilo, skoro mi až připadá, jako kdyby oba díly natočili najednou. Film je opět plný napětí a očekávání otevřeného konce a přesně to Wan připravil. Je škoda, že je to jeho poslední horor, snad se po čase k tomuto žánru opět vrátí...90%(14.12.2013)

Som trošku sklamaný. Asi som očakával príliš, pretože prvý diel ma vážne navnadil. Ale tak to zvyčajne končí, ďalší príklad toho, že radšej čakať menej a byť prekvapený ako veľa a byť sklamaný. Nebolo to úplne zlé a rozhodne to bolo po všetkých stránkach lepšie ako The Conjuring, ale zostalo to za očakávaniami. Príbeh ma však zaujal a to si myslím, aj v mojich očiach zachránilo tento film. Keď sa dejová linka spojí s tou z prvej časti, tak všetko do seba krásne zapadá a dáva zmysel. Takže čo sa týka príbehu tak jedno veľké plus. Sklamala ma hlavne tá "hororová" atmosféra. James Wan ma už asi definitívne presvedčil, že na veľký horor ešte rozhodne nemá a má sa ešte čo veľa učiť. A ten prvý diel Insidious bolo asi len šťastie alebo náhoda. Film som pozeral v príjemnej večernej letargii a keď ma z nej nevytrhne tak je to pre mňa znakom podpriemernosti. A u hororov to platí dvojnásobne. Lakačky sú od toho, aby poriadne rozprúdili tep a vohnali nejaký ten adrenalín do srdca. Ale nič také sa nestalo. To sa mám vážne báť chlapíka s tekutým púdrom na ksichte? Alebo ženskej s červenými zubami? Postáv prikrytých plachtou? Vŕzgajúcich dvier v ktorých sa sem-tam mihne nejaký tieň? Veď tak sme sa hrávali ako deti keď sme sa chceli strašiť. Jediná vec, ktorá mi udržala otvorené oči bol ten príbeh a zvedavosť ako to celé skončí. Aj keď ten koniec som celkom nepochopil, stále som neprišiel na to, čo bolo na tej polici, ale to sú asi len také vrátka pre tretí diel. A to je ďalšie sklamanie. Asi sa naozaj potvrdil môj názor, že celý príbeh mal skončiť po prvej časti a už nenatáčať dvojku, trojku.... desinu, dvacinu... Nenažranosť producentov je fakt nekonečná, mohol to byť celkom fajn horor ako kusovka, ďalej to už bude len horšie a horšie. Obávam sa, že Insidious čaká osud Saw, nakoniec bude len všetkým na smiech a vďačný terč pre rôzne paródie. 65/100(9.12.2013)

Oproti úvodnímu dílu mi připadá, že Insidious 2 trochu strádá ve vystavění příběhu, ale jinak se stále jedná o poctivou, hororovou žánrovku. Nyní s přídavkem humoru a také četným výskytem (předpokládaných) lekaček a ostatních děsivých scén, které mě jedna za druhou postupně na chvíli odrovnávaly:) Darth Maul se zde sice neukázal, ale závěr snímku dává tušit, že jeho kralování ve světě "za zrcadlem" ještě možná tak úplně neskončilo:)(12.3.2014)

Šikovné pokračovanie, ktoré sa mi hlavne príbehom a atmosférou pozdávalo ešte viac. Ideálne je pozrieť si filmy po sebe, pretože na seba nadväzujú. Ja som však ani s viac ako ročným odstupom nemal problém. Strach vie J. Wan previezť na plátno znamenite, jednoducho horory mu idú. Mrazivá atmosféra sa ticho plazí takmer celým filmom, občas niečo účinne vybafne...Najviac sa mi pozdávalo dobré osadenie príbehu aj do 80-tych rokov. Tak nejak si predstavujem moderný horor. 80%.(21.9.2014)

• - Během scény, kde Specs (Leigh Whannell) a Tucker (Angus Sampson) analyzují záběry mladého Joshe (Garrett Ryan), je možné vidět, že logo Panasonicu bylo místy kvůli opotřebení nečitelné a na kameře tak zbylo pouze slovo "Panic", v překladu "panika". (MultiTobi)

• - Ve scéně, kdy Tucker (Angus Sampson) ukazuje na svém notebooku video ze staré VHS, je možné na vteřinu spatřit jeho pracovní plochu, kde lze vidět jeho, scenáristu Leigha Whannella a režiséra filmu Jamese Wana. Wan a Whannell jsou ve skutečnosti přátelé od filmové školy, kteří svou profesionální kariéru začali spoluprací na filmu Saw: Hra o přežití (2004). (MareT.)

• - Ve scéně v čase 23:37, kdy jsou Specs (Leigh Whannell) a Tucker (Angus Sampson) prozkoumat Eliseinu studovnu, je možné v malém zrcadle na stěně zahlédnout kameramana. (imagoo)