České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Epizody(9)

dr_drep

Chtěl jsem k tomuto seriálu napsat rozsáhlejší recenzi, kde bych navzdory hodnocení 4* vypíchl i nějaké nedostatky. Nicméně, jestliže žijeme v době, kdy 90 % gymnazistů v Nymburce nezná Bohumila Hrabala, popř. je "pobuřuje" jeho studijní prospěch na střední škole, je takovýto seriál prostě potřeba už jen proto, aby se třeba někdo z mladé, nastupující generace čistě náhodou doslechl o nějaké postavě, jako třeba Masaryk, Beneš, Gottwald, Zápotocký, neřkuli Thun, Krejčí, Prchala, Moravec, Slánský, Čepička, Horáková. Jestli už tedy není pozdě... Moc se netěším na dobu za takových 10 až 15 let. Už nyní není moc veselo. Kde jsou sokolové? Dělají dřepy někde v tělocvičně. A legionáři? Na hřbitově asi... Howgh. ()

zoruska127

Nevydržela jsem se dodívat na žádný z náhodně přepnutých dílů. Zfilmování celkem nedávné historie mi přišlo jako skvělý nápad, ale tohle... Nebylo možno slyšet tři po sobě jdoucí slova, protože mezi nimi postavy dělaly velmi významné a nervy drásající pomlky. Mimoto se herci po celou dobu tvářili, jako by právě zvažovali pozabíjet celé lidstvo... Tohle už nikdy více. ()

Laura.R

nejzajímavější je bezesporu postava Beneše. Ačkoliv se nechtěl vojensky bránit proti Němcům a zachránit tak životy českých občanů, tak nechtěně zabil národní hrdost. Tu hrdost hledáme doteď... Češi přestali věřit v náš národ a taky, že je má kdo chránit. Nabízí se tedy otázka, proč odsuzujeme kolaboranty, když je vlastně jejich vládní ochrana nechala ve štychu? (samozřejmě nejsem žádným zastáncem kolaborantů, byly to zkrátka pomatené osoby...) Jenom se nad tímto problémem zamýšlím víc do hloubky. Byla by tu kolaborace v takové míře kdybychom se bránili? Pochybuji. ()

Von Kempelen

Slušná práce, paradoxně se mi nejvíc líbily dva díly zabývající se nástupem komunismu, na který jsem se těšil nejmíň. Snad mi druhá polovina nedonutí opravovat hodnocení směrem dolů. ()

borboleta

Emanuel Moravec a Kléma Gottwald se neobyčejně povedli. Za Zabíjení soudruha bych dala bez rozmýšlení pět hvězdiček. Díl o Masarykovi naopak laťku snižuje a je výrazně nejslabším článkem, což je zrovna u prvního dílu obzvlášť škoda. Ještě dobře, že se občas objeví takový televizní počin, který zachraňuje současnou českou filmařinu a to ať už volbou tématu, stanoviskem nebo herci. ()

jan152

Výborní herci (např. Budař), ale čekal jsem taky trochu reálií, třeba aspoň jeden záběr atentátu na Heydricha, když už se tak jmenuje celý díl. Místo toho jen sitcom s filosofickými úvahami co by kdyby a co si asi tak mysleli... Přitom je evidentní, že co si ve skutečnosti politici šeptali či tajně říkali, si dnes už můžeme jen domýšlet. Možná správně, možná špatně, ale tutově ne přesně. ()

JerryPilsen

Konečně někoho napadlo natočit něco podobného!Škoda že jen zkratkovitě.Důležité momenty našeho národa ve dvacátém století hovoří ústy hlavních aktérů.Žádné rozmáchlé scény,ale precizní dialogy v propracovaných scénách. ()

NikoKovac

Nápad je to vynikající, dnešním hlavně mladým lidem je potřeba historii neustále připomínat. Historie je něco úžasného a je ostuda, když lidi neví, co se stalo v roce 1918, 1938, co to je Vítězný únor nebo proč je zrovna 27.červen Dnem obětí komunistického režimu. Takže tento cyklus hodnotím veskrze pozitivně. Neukazuje žádnou akci, zato nás seznamuje s myšlenkovými pochody lidí, kteří hýbali dějinami 20.století u nás. Teď k jednotlivým dílům. První díl s Masarykem byl galakoncertem Martina Huby, Masaryka zahrál velmi přesvědčivě, ocenil bych i vedlejší roli Miroslava Donutila coby D.L. George. To, jak byl Huba namaskován, aby Masaryka připomínal co neautentičtěji, bylo vskutku bravurní, stejně jako jeho herecký výkon. Nicméně absence Masarykovy návštěvy USA a jednání s Woodrowem Wilsonem mě trochu zaráží. Druhý díl týkající se Mnichova 1938 byl skvělý. Pravda, tam bych vyzdvihl hlavně výkon Dana Landy víc, než Martina Fingera. Jeho obsazení do role Beneše bylo podle mě nešťastné. Beneš byl malý zakrslý člověk, ale hlavně starý. Bylo mu tou dobou nějakých čtyřiapadesát let, na což jeho protagonista rozhodně nevypadá. A scéna, kdy Lev Prchala řve na hlavu státu, popřípadě ho chce zabít, se podle mě na skutečnosti moc nezakládají. Třetí díl je z mého pohledu celkem fiasko, nejhorší díl vůbec. Nezachránil to ani Ivan Trojan, díl absolutně o ničem. Myslím si, že heydrichiáda se mohla podat daleko lépe. Čtvrtý díl o únoru 1948 je skvostný. Zde, stejně jako v pátém díle, bych ocenil famozního Jiřího Vyorálka v roli Klementa Gottwalda. Ano, taky je mladší, než Gottwald opravdu byl, ale tady je hodně věrohodný a za tuto roli by měl mít nějaké ocenění. Rovněž se mi líbí, že Beneše hrale Jan Novotný místo již zmíněného Fingera. Dodává postavě autentičnosti. Pátý díl, upřímně, v roli Rudolfa Slánského bych si dokázal představit někoho jiného než "Jardu Kužela", byť to David Novotný zahrál opravdu skvěle, tak pro mě to prostě navždy bude Jarda Kužel, co hrál divizi. Znovu byl famózní Jiří Vyorálek, tady se k němu přidává i Jan Budař. V díle věnovaném srpnu 1968 jsem byl zklamaný. Hlavně obsazení slovenského herce do role Ludvéka Svobody byl krok vedle. Bylo moc poznat, že je to Slovák, tohle prostě Emil Horváth neskryje. Celkově jsem čekal lepší zpracování, i Alexander Dubček byl zahraný tak nějak zvláštně a celá tato událost měla být pojata jinak. Vyzdvihl bych ale představitele Brežněva, ten byl dobrý. Díl o Chartě 77 je podle mě vedle těch prvních dvou "komunistických" vrcholem celého projektu. Tohle se Sedláčkovi povedlo, mělo to spád, navíc k tomu přispšlo i skvělé herecké obsazení, v čele s Markem Danielem. Jediné, co bych vytknul, je ta scéna v bazéně, nevím, co to má Sedláček za úchylku zobrazovat nahé prezidenty. Bohužel, tak, jak Marek Daniel exceloval v sedmém díle, tak ten osmý mu musím vyčíst. Na můj vkus Havla moc přehrává a udělal z něho tak trochu troubu, co se neumí vyjádřit a hloupě se směje. Nevím, do jaké míry to byla Danielova iniciativa a jak se na tom podílely představy tvůrců. Skvěle byl naopak zahraný Ladislav Adamec a také Oskar Krejčí v podání Oldřicha Kaisera měl svoje kouzlo. Díl poslední o rozpadu republiky byl vedle heydrichiády druhým velkým zklamáním. Nějak jsem si z něj nic neodnesl. Jaroslav Plesl byl v roli Klause sice věrohodný a nepřehrával tolik, jako Marek Daniel, ale ostatní role, například Mečiar, mi tam vůbec neseděly. Podle mě si to zasloužilo lepší konec. Celkově však ale nápad hodnotím pěti hvězdičkama. Protože ale provedení občas pokulhávalo a některé nápady tvůrců, především teda ta záliba ve "svlékání prezidentů" jsou dost mimo mísu, dávám celkově o hvězdu míň, takže čtyři. () (méně) (více)

Naive

Z cyklu České století jsem nadšená, už proto, že se snaží zobrazit zásadní dějinné okamžiky novodobého českého národa inteligentní formou, kterou snad ocení diváci, kteří se alespoň minimálně zajímají o dění kolem nás nejen dnes, ale i v nedávné minulosti. Proto plný počet hvězd. Rozepisovat se ale nebudu, po přečtení zajímavého komentáře Gemini bych hodně věcí opakovala. Snad jen k zatím poslednímu dílu "Je to jen rock´n´roll" bych uvedla, že působil tak nějak vyčpěle a "nezásadně", na to, že se zabývá myšlenkovými pochody, předcházejícími vzniku Charty 77. No a scénka, jak ukáznění, vymydlení, načesaní a nažehlení androši (div že neměli puky na zvonáčích) scházejí po celonočním mejdanu ze schodů, to jsem se zasmála. ()

Ondrejiik

Veliké bourání (1918) 2.5* - Huba, Donutil skvělí... celý díl "zvorán" přeskočením do roku 1918, bez vysvětlení.. Den po Mnichovu (1938) 3* - Landa nic moc, jinak zajímavý díl, ve kterém bylo perfektně ukázáno Benešovo těžké rozhodnutí i to, jak byl náš druhý československý prezident pod obrovským tlakem. Kulka pro Heydricha (1941) 5* - Trojan, Finger, Roden báječní.. "Čekejte odvetu, bude strašná..." Všechnu moc lidu Stalinovi (1948) 4,5* - Vyorálek hraje moc dobře, ale ke Gottwaldovi se mi prostě nehodí. Tu měli ponechat Fingera v roli Beneše, nevím proč ta změna najednou... Zabíjení soudruha (1951) 5* - Asi nejlepší a zároveň nejtemnější díl, pojednávající o hledání třídního nepřítele. Stalin byl dábel a ti sovětští poradci... Hajzlové! Musíme se dohodnout (1968) 4.5* - "Sáša, nemrač se..." Je to jen rock'n'roll (1976) 3* - Společně s velkým bouráním nejslabší díl. Václav Havel opět skvěle zahrán, líbila se mi i scéna s prof. Patočkou , ale to je asi vše. Možná je to i tím, že mě problematika Charty 77 zas až tolik nezajímá. Poslední hurá (1989) 4* - Události listopadu 1989 poněkud jiným pohledem. Zajímavá je postava Mariána Čalfy. Ať si jdou (1992) 3* - Čekal jsem více rozhovorů ve vile Tugendhat nebo jak se to píše. Tento díl v podstatě nic nepřinesl, všechny ty spory včetně tzv.pomlčkové války, to se všeobecně ví. Mě ale zajímalo co a jak se v brněnské vile řešilo. Jinak ale výborná série a škoda, že končí. Chtělo by to víc takových dílů a víc takových pořadů. ()

bambiz

Propojení skutečných událostí a dedukovaných rozhovorů, které k nim vedly, mě zaujalo velmi. A když se k tomu přidá profesionální zpracování, donutí to člověka nad historií daleko víc přemýšlet než by dokázal poctivý dokumentární film s autentickými mluvícími hlavami (které jsou zde seriálu vyčítány). A klobouk dolů pře pány Danielem a Pleslem, vystihnout tak dobře známé postavy, to byl úkol určitě nadmíru obtížný. ()

Widlicka4

Já tomu prostě musím dát plný počet hvězdiček, protože takhle má vypadat veřejnoprávní televizní produkce. Všech devět dílů jsem viděl v uplynulém týdnu pěkně najednou a je to prostě skvělý. Nejvíc mě na tom bavilo snažit se přijít na to, kdo je která historická postava, než se tam objevily titulky :) Ano, protože jsem musel absolvovat několik zkoušek z české politiky, mohu seriál asi docenit více, vzhledem ke znalosti kontextu, který je ze seriálu prakticky odejmut. Ale o to je celkový výsledek silnější: vynechat hodiny balastu a zaměřit se na klíčové okamžiky, a z nich posléze sejmout tu vrstvu historického mýtu, která se během desetiletí nabalila. A jestli z toho pak vyjde tatíček Masaryk jako od reality odtržený filozofický žvanil, kterému se západní politici v podstatě smějí, tak to označíme za kontroverzní. Ne, na tomto seriálu není nic kontroverzního. A to, že ukážeme naše mytizované postavy v reálném světle jako lidi, kteří byli v osudový okamžik postaveni před osudovou volbu, která nemusela být třeba úplně nejlepší (a stejně tak ale mohla být ještě horší), z Masaryka, Beneše ani Havla nijak nemůže setřít to, co pro tento národ svou činností udělali. Už jenom vyvolání společenské debaty nad rolí Václava Havla v době pošlapávání jeho odkazu je nadmíru záslužné. Korunu celému seriálu samozřejmě nasazuje vynikající herecké obsazení a vynikající herecké výkony (zejména J. Vyorálek, M. Daniel a J. Plesl). Konečně jednou ČT trefila do černého. ()

Emillia

Kosatík & Sedláček - kombinace, která funguje. Díla s touto tématikou jsou, zdá se, stále potřebnější, navíc mě to bavilo a doslova "přikovalo" k obrazovce. Zasloužených 5*. ()

zucchini

Seriál jsem doslova zhltnul, působil na mě místy až magicky. Je samozřejmě třeba mít na paměti, že spíš než o výklad českých moderních dějin, se jedná o jejich poměrně svéráznou interpretaci. Ale to se mi vlastně na tom seriálu hodně líbilo, že se to tolik lišilo od oficiálního výkladu a že to narušuje některá tradiční schémata a velká vyprávění, které máme v sobě hluboko usazená. Myslím, že právě to se autorům podařilo znamenitě - divák odchází od obrazovky otřesen a přichází o některé tradiční jistoty. ()