Batesův motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller
USA, (2013–2017), 36 h 1 min (Minutáž: 39–47 min)

Hudba:

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey (více)

Série(5) / Epizody(50)

Krev je hustší než voda aneb Jak to bylo před Hitchcockem. Hitchcockův klasický horor Psycho (1960), natočený podle románu Roberta Blocha, patří do pomyslného zlatého fondu světové kinematografie a od doby svého vzniku vybízí k různým pokračováním, přepracováním i bezostyšným napodobeninám. A tak máme Psycho II (1983), Psycho III (1986), Psycho IV: Začátek (TV-1990) a také remake režiséra Guse Van Santa (1998), pyšnící se tím, že sleduje mistrův originál záběr po záběru (není to do důsledku pravda).
Seriál Batesův motel „vychází z postav Blochova románu Psycho a ze způsobu, jak byly zobrazeny v Hitchcockově stejnojmenném filmu". Jeho tvůrci Carlton Cuse, Kerry Ehrin a Anthony Cipriano zvolili v poslední době oblíbený přístup tzv. prequelu, tedy rekonstrukci předcházejících osudů hlavních protagonistů. Děj ovšem přenesli do současnosti a také změnili jeho místo. Příběh se neodehrává ve smyšleném kalifornském Fairvale, nýbrž ve fiktivním oregonském pobřežním městečku White Pine Bay. Tam přijíždějí čerstvě ovdovělá Norma Batesová (Vera Farmigaová) s šestnáctiletým synem Normanem (Freddie Highmore) a zabydlují se v motelu, který Norma koupila z manželovy pojistky a kde chtějí oba začít nový život.
Norman se seznamuje se spolužačkami Bradley (Nicola Peltzová) a Emmou (Olivia Cookeová) a Norma zase poznává především místní představitele zákona, šerifa Romera (Nestor Carbonell) a jeho zástupce Zacka (Mike Vogel). Norman působí navenek normálním dojmem, ale je z něho cítit všudypřítomné napětí a jeho vztah k matce je přinejmenším zvláštní. Do děje první řady významně zasáhnou bývalý majitel motelu a také Normanův starší sourozenec Dylan (Max Thieriot), který se k nim nastěhuje. Poklidné městečko, kde se zdánlivě nic neděje, skrývá některá nepěkná tajemství, jež fungování Batesova motelu přímo ovlivní. (Česká televize)

Recenze uživatele filmmovier k tomuto seriálu (6)

Batesův motel (2013)

První série hned v úvodní epizodě nastavila laťku zatraceně vysoko, načrtla hned několik velkých dějových linií a hlavně se celou řadou nesou skvělé herecké výkony, zejména hlavní dvojice. Všechny epizody jsou dle mého strhující, furt se tam něco děje, děj není zamotaný a nakonec je vše celkem pěkně vysvětleno, takže za mě spokojenost. 90%. Komentář k celému seriálu: Po prvním díle se nebojím dát pět hvězd (klidně se to ještě může časem změnit, ale prozatím prostě tak). Pilotní díl má vše, co má správný moderní seriál mít. Herce: mezi Freddiem a Verou Farmigou to parádně jiskří, obzvlášť Norma je ztvárněná naprosto dokonale, dlouho jsem neviděl lépe zahranou seriálovou postavu. Karlíkovi budoucího psychopata věřím a dost možná je i to způsobeno právě Verou. Psychologie postav je výborná, děj to má parádní, atmošku ucházející, nezbývá než počítat oběti... v prvním díle s tím chlapem naložili parádně, uvidíme, co se vyklube z těch policajtů. Otázek je spoustu, zvědavost velká, tahle podoba Psycha se mi moc líbí, snad až jenom na ty iPhony, ale nevadí... Zatím 90%, ale to je čistě rezervní opatření, kdyby se to náhodou zlepšovalo. Po první sérii 100%. Co se týče zápletky, tak je druhá série poněkud slabší, je tam už až příliš postav, začíná to být lehce zamotané a celkově je to o něco méně strhující. Nicméně je to stále tak dobře natočené a herci jsou ještě lepší a atmosféra je pořád skvělá, takže mě i druhá řada strašně bavila (i proto, že jsem byl spokojen s vývojem postav) a pořád je to neskutečná nadprůměrná pecka, na kterou mě bavilo se dívat. 85%. Se zatím poslední sérií přišel pokles a to jak kvalitativní, tak samozřejmě i dějový, občas mi to už přišlo natahované a místy mě to nebavilo, nicméně druhá polovina série to napravila a finále pak bylo absolutně strhující. Vera Farmiga a Freddie Higmore jsou navíc rok od roku lepší, to poznáte hned. Nicméně za mě už jenom 75%. Vzestupná tendence seriálu neustále pokračuje a nutno říct, že tahle série je opravdu prozatím nejlepší (pátou mám ještě před sebou). Freddie Highmore je díl od dílu lepší a lepší a každá jeho scéna s Verou Farmigou je totální lahůdka (takže vlastně celý díl). Parádní zápletka, taktéž lepší díl od dílu s úžasným finále, které nás přivedlo až TAM (téměř). V našich končinách opravdu neprávem opomíjený seriál, neboť je to opravdu jeden z nejkvalitnějších a nejzajímavějších seriálů, ve kterém mám navíc rád i šerifa Romera – na začátku nic moc postava, ale teď je pro Normana rovnocenným soupeřem. Těším se na úplné finále – už to skoro bude, Matko, už se brzo dočkáš... sprchy. Nebo ne? 100%. I závěrečná série Bates Motelu byla výborná (což je samozřejmě jen dobře) a přinesla mi vynikající podívanou, skvělou od začátku do konce a s nulovým počtem výplňových dílů. Vlastně mě na ní mrzí jen jedna jediná věc (jako asi skoro všechny), a sice to absolutní (ne)navázání na Psycho, díky čemuž celý seriál ztratil smysl, ale ve výsledku je to vlastně (trochu) fuk, protože samotné finále je skvělé (jako ostatně zbytek série). Freddie Highmore už místy trochu přehrává, ale nechápu, proč za to nedostal žádnou cenu (nebo aspoň o žádné nevím). Vera Farmiga ho ale snadno přehraje a i šerif Romero a Dylan konečně předvedou něco pořádného. Vůbec nepochybuji o tom, že si celý tenhle seriál dám znova. Jeho poslední sérii jsem si neskutečně užil, Bates Motel skončil na vrcholu a v nejlepším a já jsem s tím nejen s celou sérií, ale dokonce i s úplným závěrem vlastně nakonec docela spokojen. A kdo to ještě neviděl – jděte do toho! 100%. () (méně) (více)

Série 1 (2013) (S01)

První série hned v úvodní epizodě nastavila laťku zatraceně vysoko, načrtla hned několik velkých dějových linií a hlavně se celou řadou nesou skvělé herecké výkony, zejména hlavní dvojice. Všechny epizody jsou dle mého strhující, furt se tam něco děje, děj není zamotaný a nakonec je vše celkem pěkně vysvětleno, takže za mě spokojenost. 90%. Komentář k celému seriálu: Po prvním díle se nebojím dát pět hvězd (klidně se to ještě může časem změnit, ale prozatím prostě tak). Pilotní díl má vše, co má správný moderní seriál mít. Herce: mezi Freddiem a Verou Farmigou to parádně jiskří, obzvlášť Norma je ztvárněná naprosto dokonale, dlouho jsem neviděl lépe zahranou seriálovou postavu. Karlíkovi budoucího psychopata věřím a dost možná je i to způsobeno právě Verou. Psychologie postav je výborná, děj to má parádní, atmošku ucházející, nezbývá než počítat oběti... v prvním díle s tím chlapem naložili parádně, uvidíme, co se vyklube z těch policajtů. Otázek je spoustu, zvědavost velká, tahle podoba Psycha se mi moc líbí, snad až jenom na ty iPhony, ale nevadí... Zatím 90%, ale to je čistě rezervní opatření, kdyby se to náhodou zlepšovalo. Po první sérii 100%. ()

Série 2 (2014) (S02)

Co se týče zápletky, tak je druhá série poněkud slabší, je tam už až příliš postav, začíná to být lehce zamotané a celkově je to o něco méně strhující. Nicméně je to stále tak dobře natočené a herci jsou ještě lepší a atmosféra je pořád skvělá, takže mě i druhá řada strašně bavila (i proto, že jsem byl spokojen s vývojem postav) a pořád je to neskutečná nadprůměrná pecka, na kterou mě bavilo se dívat. 85%. ()

Série 3 (2015) (S03)

Se zatím poslední sérií přišel pokles a to jak kvalitativní, tak samozřejmě i dějový, občas mi to už přišlo natahované a místy mě to nebavilo, nicméně druhá polovina série to napravila a finále pak bylo absolutně strhující. Vera Farmiga a Freddie Higmore jsou navíc rok od roku lepší, to poznáte hned. Nicméně za mě už jenom 75%. ()

Série 4 (2016) (S04)

Vzestupná tendence seriálu neustále pokračuje a nutno říct, že tahle série je opravdu prozatím nejlepší (pátou mám ještě před sebou). Freddie Highmore je díl od dílu lepší a lepší a každá jeho scéna s Verou Farmigou je totální lahůdka (takže vlastně celý díl). Parádní zápletka, taktéž lepší díl od dílu s úžasným finále, které nás přivedlo až TAM (téměř). V našich končinách opravdu neprávem opomíjený seriál, neboť je to opravdu jeden z nejkvalitnějších a nejzajímavějších seriálů, ve kterém mám navíc rád i šerifa Romera – na začátku nic moc postava, ale teď je pro Normana rovnocenným soupeřem. Těším se na úplné finále – už to skoro bude, Matko, už se brzo dočkáš... sprchy. Nebo ne? 100%. ()

Série 5 (2017) (S05)

Trojnásobná dávka Spielberga