Batesův motel (TV seriál)

Bates Motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller

USA, 2013 - 2017, 35 h 57 min (Minutáž: 50x50 min)

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey, Kevin Rahm, Jere Burns, Kathleen Robertson, Conchita Campbell, W. Earl Brown, David Cubitt, Aliyah O´Brien, Terry Chen, Ian Hart, Hiro Kanagawa, Diana Bang, Keenan Tracey, Paloma Kwiatkowski, Brittney Wilson, Michael O'Neill, Michael Eklund, Rebecca Creskoff, Diana Pavlovská, Richard Harmon, Peter Bryant, Sarah Grey, Chad Rook, Francis X. McCarthy, Michael Vartan, Tracy Spiridakos, Catherine Lough Haggquist, Matthew MacCaull, Vincent Gale, Ryan Hurst, Joshua Leonard, Kim Kondrashoff, Geoff Gustafson, Jenna Romanin, Peter Stebbings, Tomiwa Edun, Emmalyn Estrada, Agam Darshi, Matthew Mandzij, Andrew Howard, Farrah Aviva, Lini Evans, Martin Cummins, Paul Jarrett, Michael Rogers, Anika Noni Rose, Nick Hunnings, Aaron Pearl, Darren Moore, Uma Jama, Madyson Parsons, Christian Bower, Martin Novotny, Dan Zukovic, Travis Breure, Stephen Boersma, Barry Nerling, Don MacKay, Lara Gilchrist, Ben Cotton, Alexander Calvert, Robert Moloney, Brendan Fletcher, Veena Sood, Sunita Prasad, Andrew Airlie, John Cassini, Garfield Wilson, Robert Mann, Tom McBeath, Wilson Bethel, Valerie Tian, Fiona Vroom, Carolyn Adair, Francisco Cano, José Vargas, Scott Patey, Angela Moore, Lindsay Collins, Yoshie Bancroft, Tiffany Sheppard, Matt Ellis, Mercedes de la Zerda, Dustin Schwartz, Jillian Fargey, D. Harlan Cutshall, Gillian Barber, Loretta Walsh, Broadus Mattison, Larry Hoe, Harrison MacDonald, Evans Johnson, Ted Cole, Jenn Bird, Cameron McDonald, Carter Kinsella, Allyson Grant, Christopher Pearce, Jackie Blackmore, Lee Tomaschefski, Sarah Hayward, Beckham Skodje, Dolores Drake, Peter New, Patti Allan, Joel Montgrand, Natalie von Rotsburg, Bonnie Hay, Primo Allon, Byron Noble, Christian Michael Cooper, Natalie Moon, Christa Andersen, Todd Thomson, Eva Day, Courtney Richter, Aaron Hutchinson, Manny Jacinto, Ally Warren, Trish Allen, Monice Peter, Aubrey Arnason, Johanna Marlowe, Jesse Reid, Shaun Omaid, Jason Edward Coleman, Steve Makaj, Colleen Winton, Damon Gupton, Karin Konoval, Jaime Ray Newman, Jim Shield, Elizabeth Weinstein, Sachin Sahel, Gerardo Barcala, Louis Ferreira, Karina Logue, Elizabeth Greer, Kwesi Ameyaw, Marshall Allman, Kelly-Ruth Mercier, Marc-Anthony Massiah, Jason Asuncion, Daniel Jacobsen, Terence Kelly, Alexia Fast, Keegan Connor Tracy (a.z.), Lindsey Ginter, Alessandro Juliani, Carmen Moore, Jay Brazeau, Molly Price, Sarwan Badesha, Lisa MacFadden, Rihanna, Devielle Johnson, Paola Botero, Isabelle McNally, Brooke Smith, Austin Nichols, Vivian Lanko, Andrea Brooks, Daniel Boileau, Alison Matthews, Sam Vincent, Nicholas Carella, Danny Mac, Cameron Forbes, Luke Roessler, Carlton Cuse, Teryl Rothery, Al Sapienza, Raphael Sbarge, Micheal Doonan, Kailey Spear, Shannon Chan-Kent, Mark Burgess, Jennifer Griffin, Chris Shields, Simon Longmore, Jennifer Cheon, Panou, Jennifer Copping, Leah Cairns, Natalia Cordova-Buckley, Catherine Barroll, Noel Johansen

Prvé 4 epizódy za mnou a zatiaľ Bates Motel spĺňa všetky moje očakávania. Teraz sa trochu zarážam nad tou prvou vetou, ktorú som napísala lebo zatiaľ som sa dostala po 9. epizódu, a úprimne, 8. a 9. epizóda sú tými najnudnejšími sračkami zo seriálu... Dúfam, že 10. nudiť nebude, dávam zatiaľ 4* ale pochybujem, že kvôli tým dvom sračkoidným epizódam hodnotenie zvýšim a myslím, že 10. už byť horšia nemôže ako tie dve.(27.10.2013)

Prvý z mojich dvoch najočakávanejších seriálov letnej sezóny 2013 (druhý je samozrejme Hannibal) má za sebou pilotnú časť a tá rozhodne nesklamala. Námetom mi dokonale udrel na strunu a nič lepšie ako prequel vynikajúceho Hitchcockovho Psycha nebolo možné vymyslieť. Vidieť znova Bates Motel a starý dom v jeho pozadí už samo o sebe vyvoláva zimomriavky. V úvodnej časti na ploche necelých 50 minút seriál ponúka vyvážený a hlavne fungujúci mix drámy (matka chorobne posadnutá poslušnosťou syna), hororu/thrilleru (vražda v kuchyni), napätia (policajt v kúpeľni, v ktorej je ukryté telo) a mysterióznosti (nejednoznačné vyprofilovanie Normana). Eva Farmiga ala Norma Bates bola pre úlohu výborná voľba, akurát Freddie Highmore ala Norman Bates je zatiaľ mierne strnulý a na mrazivý prejav Anthonyho Perkinsa nemá ani zďaleka. Výhodou pre ďalšie epizódy je fakt, že seriál ostal stále aj po úvode takmer neodhadnuteľný, tým stále drží pútavosť a som naozaj zvedavý akým smerom sa bude dianie ďalej vyvíjať. Záver je príjemne nejednoznačný a pri osobitejšom prístupe by sme tu mohli mať ďalší seriálový klenot na poli hororov/thrillerov (ktorých rozhodne nie je veľa). Na druhej strane je cítiť, že pokiaľ nebudú tvorcovia obozretní a budú sa chcieť zviesť na rýchlo kvasnom úspechu môže seriál veľmi rýchlo skĺznuť do rutinny až nudy. Som naozaj zvedavý, keďže námetov ako v deji pokračovať sa ponúka niekoľko. „Triezvy“ počet epizód (10) by mohol byť zárukou, že to neskĺzne do zbytočného naťahovania, ale na pílu sa pritlačí hneď od začiatku. Zatiaľ 4*, ale v tomto momente si naozaj nie som ničím istý, hodnotenie môžem po čase rapídne znížiť, ale v úvahu prichádza aj plný počet. Uvidíme o cca 2 mesiace. / Season 1 = 4* / Season 2 = 2,5*(19.3.2013)

Pomalejší rozjezd sice zabral dva díly, ale hned v tom třetím se začne Normanova osobnost vydatně profilovat, k čemuž se přidají i víceméně nekonvenční vztahy vedlejších postav. Některé postavy, jako například Zack Shelby, jsou poměrně předvídatelné, ale díl od dílu přehledně a napínavě krystalizují a vůbec celé městečko White Pine Bay se mění v jakousi smyčku, která se fakt nebezpečně začíná utahovat.(23.4.2013)

Jaro 2013 přineslo dva seriály představující prequely slavných "ne-tak-úplně-hororů" let minulých a narozdíl od Hannibala, který mě nijak zvlášť nedostal, mě Bates Motel velmi příjemně překvapil. První série (85%): Rozhodně zaujala a to i přesto, že nejsem bůhvíjaký fanoušek původního Psycha. Bavil jsem se více než dobře, a to nejen díky poměrně poutavé příběhové linii, ale také díky dobře zvoleným hercům, kterým šéfuje výtečná matka Vera Farmiga. Seriál byl podle mě na vrcholu po 6. díle, potom přišly o něco slabší epizody, ale pořád to vidím na (slabších) pět hvězdiček. Snad se druhá série ponese v rytmu té první... Druhá série (80%): Těžko porovnávat po roce, když si člověk už jen stěží pamatuje sérii první, nicméně bych řekl, že kvalita určitě nijak zvlášť nepoklesla. Stále se jedná o poutavý seriál s výbornými momenty a skvěle hrající ústřední psycho-dvojicí. Co mě trochu vadí je ten děj okolo, který působí trochu jak pěst na oko. Chápu, že se všechno nemůže točit jen kolem Normy a Normana, ale proboha, vždyť tam je už víc mrtvol než jich měl na svědomí Arnold v Komandu. Tohle vážně není poklidné, nudné městečko, kde se nic neděje (viz Psycho 1960). Samozřejmě je fajn že se něco děje, ale působí to mnohdy až přehnaně. Asi bych vymyslel nějakou lepší "vatu". Nicméně to není nějaký závažný problém, kvůli kterému bych měl seriál zatracovat. Bavím se víc než dobře a jsem zvědavý jak to bude dál... Třetí série (85%): Seriál si stále udržuje velmi dobrou kvalitu, řekl bych, že je to stále na podobné úrovni jako předchozí série. Dějově poměrně zajímavé a některé momenty jsou přímo skvělé po atmosférické stránce. Seriál zřejmě těží z toho, že je vždy jen deset epizod. Z toho by si mohly vzít příklad ostatní dvaceti a více epizodové seriály. Kvalita přebíjí kvantitu!(16.7.2013)

Seriál mě zaujal hned po prvním díle a s každým dalším se mi líbí čím dál více. Příběh je velmi dobře promyšlený a herecké výkony jsou taktéž skvělé. Jediné, co mi na seriálu vadí je herec Freddie Highmore, kterého nemám zrovna v lásce a nějak mi na roli Normana nepasuje. Uvidíme, jak se seriál bude vyvíjet dál.(3.4.2013)

• - V druhej sérií Norma (Vera Farmiga) nakupuje hromadu kníh, medzi akými si je možné všimnúť tiež knihu "Call Me Crazy". Jej autorka Anne Heche sa objavila v remaku Psycho (1998). Nie je tajomstvom, že seriál Batesov motel vychádza z postáv Blochovho románu "Psycho". (Msscastillo)

• - Spoiler: Udalosti, ktoré sa stali vo filme Psycho (1960), neovplyvňujú udalosti v seriáli Batesov motel. Napriek tomu seriál na slávne Psycho odkazuje. Konkrétne je to v scéne, kde Norma bodne útočníka tým istým nožom ako v Psychu. (mivr)

• - Premiéra piatej série bola 20. februára 2017. V tento deň oslavuje tiež narodeniny speváčka Rihanna, ktorá si v seriáli zahrala postavu menom Marion Crane. (Msscastillo)