Batesův motel (TV seriál)

Bates Motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller

USA, 2013–2017, 36 h 1 min (Minutáž: 39–47 min)

Tvůrci:

Carlton Cuse

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey, Kevin Rahm, Jere Burns, Kathleen Robertson, Conchita Campbell, W. Earl Brown, David Cubitt, Aliyah O´Brien, Terry Chen, Ian Hart, Hiro Kanagawa, Diana Bang, Keenan Tracey, Paloma Kwiatkowski, Brittney Wilson, Michael O'Neill, Michael Eklund, Rebecca Creskoff, Diana Pavlovská, Richard Harmon, Peter Bryant, Sarah Grey, Chad Rook, Francis X. McCarthy, Michael Vartan, Tracy Spiridakos, Catherine Lough Haggquist, Matthew MacCaull, Vincent Gale, Ryan Hurst, Joshua Leonard, Kim Kondrashoff, Geoff Gustafson, Jenna Romanin, Peter Stebbings, Tomiwa Edun, Emmalyn Estrada, Agam Darshi, Matthew Mandzij, Andrew Howard, Farrah Aviva, Lini Evans, Martin Cummins, Paul Jarrett, Michael Rogers, Anika Noni Rose, Nick Hunnings, Aaron Pearl, Darren Moore, Uma Jama, Madyson Parsons, Christian Bower, Martin Novotny, Dan Zukovic, Travis Breure, Stephen Boersma, Barry Nerling, Don MacKay, Lara Gilchrist, Ben Cotton, Alexander Calvert, Robert Moloney, Brendan Fletcher, Veena Sood, Sunita Prasad, Andrew Airlie, John Cassini, Garfield Wilson, Robert Mann, Tom McBeath, Wilson Bethel, Valerie Tian, Fiona Vroom, Carolyn Adair, Francisco Cano, José Vargas, Scott Patey, Angela Moore, Lindsay Collins, Yoshie Bancroft, Tiffany Sheppard, Matt Ellis, Mercedes de la Zerda, Dustin Schwartz, Jillian Fargey, D. Harlan Cutshall, Gillian Barber, Loretta Walsh, Broadus Mattison, Larry Hoe, Harrison MacDonald, Evans Johnson, Ted Cole, Jenn Bird, Cameron McDonald, Carter Kinsella, Allyson Grant, Christopher Pearce, Jackie Blackmore, Lee Tomaschefski, Sarah Hayward, Beckham Skodje, Dolores Drake, Peter New, Patti Allan, Joel Montgrand, Natalie von Rotsburg, Bonnie Hay, Primo Allon, Byron Noble, Christian Michael Cooper, Natalie Moon, Christa Andersen, Todd Thomson, Eva Day, Courtney Richter, Aaron Hutchinson, Manny Jacinto, Ally Warren, Trish Allen, Monice Peter, Aubrey Arnason, Johanna Marlowe, Jesse Reid, Shaun Omaid, Jason Edward Coleman, Steve Makaj, Colleen Winton, Damon Gupton, Karin Konoval, Jaime Ray Newman, Jim Shield, Elizabeth Weinstein, Sachin Sahel, Gerardo Barcala, Louis Ferreira, Karina Logue, Elizabeth Greer, Kwesi Ameyaw, Marshall Allman, Kelly-Ruth Mercier, Marc-Anthony Massiah, Jason Asuncion, Daniel Jacobsen, Terence Kelly, Alexia Fast, Keegan Connor Tracy (a.z.), Lindsey Ginter, Alessandro Juliani, Carmen Moore, Jay Brazeau, Molly Price, Sarwan Badesha, Lisa MacFadden, Rihanna, Devielle Johnson, Paola Botero, Isabelle McNally, Brooke Smith, Austin Nichols, Vivian Lanko, Andrea Brooks, Daniel Boileau, Alison Matthews, Sam Vincent, Nicholas Carella, Danny Mac, Cameron Forbes, Luke Roessler, Carlton Cuse, Teryl Rothery, Al Sapienza, Raphael Sbarge, Micheal Doonan, Kailey Spear, Shannon Chan-Kent, Mark Burgess, Jennifer Griffin, Chris Shields, Simon Longmore, Jennifer Cheon, Panou, Jennifer Copping, Leah Cairns, Natalia Cordova-Buckley, Catherine Barroll, Noel Johansen, Hannah Levien, Jenn Griffin, Sasha Rojen, Graeme Duffy, Nicholas Holmes, Michael Dickson, Graeme McComb, Enid-Raye Adams, Chris Nowland, Emiliano Díez, Brendan Taylor, Eileen Pedde

Prvé 4 epizódy za mnou a zatiaľ Bates Motel spĺňa všetky moje očakávania. Teraz sa trochu zarážam nad tou prvou vetou, ktorú som napísala lebo zatiaľ som sa dostala po 9. epizódu, a úprimne, 8. a 9. epizóda sú tými najnudnejšími sračkami zo seriálu... Dúfam, že 10. nudiť nebude, dávam zatiaľ 4* ale pochybujem, že kvôli tým dvom sračkoidným epizódam hodnotenie zvýšim a myslím, že 10. už byť horšia nemôže ako tie dve.(27.10.2013)

Zrovna nějak moc mi to nesedlo. Divné je hlavně ta nesourodost v tom, že se to sice odehrává v současnosti, ale mnoho věcí spojených s Batesovými je jakoby ze staré doby (asi aby se to víc přiblížilo Hitchcockovu originálu - nejen dům a motel, ale i jejich auto no a Norman je celej strašně retro - oblečení, účes, mluva). No a v kontrastu s tímhle jsou tam moderní technologie, které scénárista často úplně nelogicky nepoužije v různých kritických situacích... a to mi rozbíjí důvěru v tento seriál. Navíc je to celé jakési moc komplikované a často dost neuvěřitelné - město prosperující z marihuany, divná městská komunita, do toho obchod s bílým (nebo spíš žlutým) masem, prostě takové dost křečovité motivy, které jsou tam hlavně proto, aby se tam něco dělo. Celé mi to bylo divné hned od prvního dílu, kdy se kolem divného Normana hned začaly motat krásné holky (a jiné tam snad ani nejsou - i když mají u nosu hadičky). Vera Farmiga - ne že bych ji vyloženě nemusel, ale tady je jí nějak hodně. Opravdu na mě až moc. Postupem času se mi nepozdávalo jednání a psychologie většiny postav. Ale dám tomu šanci. Třeba se to ještě nějak vyvine...(22.10.2020)

Prequel k Psychu a hneď prvá časť je výborná. Atmosféra dobrá, réžia tiež, herci zatiaľ sympatický a herecky to rovnako vyzerá byť zvládnuté. Podľa očakávania exceluje Vera Farmiga. Najväčšia haluz na tom je, že sa to odohráva v súčasnosti... Totiž vhĺbite sa do seriálu kde oblečenie, účesy, interiéry a exteriéry zodpovedajú dobe v akej by sa to asi približne malo odohrávať, no zrazu zastane kočka na najnovšom bavoráku, chalan vytiahne dotykový mobil ... proste no je to zaujímavá kombinácia.(21.3.2013)

• Kaluž

Tak ne. Tenhle motel není pro mě. Tenhle seriál je pro lidi, co neviděli nebo nedokážou ocenit původní majstrštyk od Hitchcocka a jsou schopni přehlédnout nebo odpustit kdejakou díru ve scénáři. Freddie Highmore je jako Norman správně vyšinutý, vše ostatní je ale špatně. Psychologie postav občas zafunguje, ale časté scenáristické odbočky (farma s trávou, prznění asiatky, "podezřelý" muž z pokoje číslo 9) podkopávají nohy nějakému kloudnějšímu rozvíjení děje. A nejvíc mě sere ten retro styling zasazený do světa moderních technologií. Ani ryba ani brak. Závěrečná vražedná epizoda potěšila, ale těch generických vedleších postav je tam už nějak moc. Druhou sezónu nechám rovnou pohřbít v rašeliništi za domem.(31.5.2013)

V poslední době můj nejoblíbenější seriál, první série zhlédnuta během pár dní, další snad ještě rychleji, nemůžu se dočkat na slibované pokračování! Freddie, který od dob Karlíka zažil velký herecký progres, i (alespoň pro mě) nově objevená Vera mají své role jak šité na míru, oba jsem si postupem času opravdu zamilovala. Tajemná atmosféra mě moc baví a napětí rozhodně nechybí!(27.7.2015)

• - Premiéra piatej série bola 20. februára 2017. V tento deň oslavuje tiež narodeniny speváčka Rihanna, ktorá si v seriáli zahrala postavu menom Marion Crane. (Msscastillo)

• - Postava Normana Batesa (Freddie Highmore) je inšpirovaná sériovým vrahom Edwardom Theodorom Geinom, ktorý bol v roku 1968 usvedčený z niekoľkých vrážd a odsúdený na doživotie v psychiatrickom ústave. (Greenpeacak)

• - V jedné ze scén můžeme z rádia slyšet píseň „Que Sera, Sera“. Toto je jasný odkaz na zakladatele celé „Psycho série“ Alfreda Hitchcocka, jelikož tato píseň byla uvedena v jeho klasickém filmu Muž, který věděl příliš mnoho (1956). (vyfuk)