Batesův motel

(seriál)
Trailer 1
Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller
USA, (2013–2017), 36 h 1 min (Minutáž: 39–47 min)

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey (více)

Série(5) / Epizody(50)

Krev je hustší než voda aneb Jak to bylo před Hitchcockem. Hitchcockův klasický horor Psycho (1960), natočený podle románu Roberta Blocha, patří do pomyslného zlatého fondu světové kinematografie a od doby svého vzniku vybízí k různým pokračováním, přepracováním i bezostyšným napodobeninám. A tak máme Psycho II (1983), Psycho III (1986), Psycho IV: Začátek (TV-1990) a také remake režiséra Guse Van Santa (1998), pyšnící se tím, že sleduje mistrův originál záběr po záběru (není to do důsledku pravda).
Seriál Batesův motel „vychází z postav Blochova románu Psycho a ze způsobu, jak byly zobrazeny v Hitchcockově stejnojmenném filmu". Jeho tvůrci Carlton Cuse, Kerry Ehrin a Anthony Cipriano zvolili v poslední době oblíbený přístup tzv. prequelu, tedy rekonstrukci předcházejících osudů hlavních protagonistů. Děj ovšem přenesli do současnosti a také změnili jeho místo. Příběh se neodehrává ve smyšleném kalifornském Fairvale, nýbrž ve fiktivním oregonském pobřežním městečku White Pine Bay. Tam přijíždějí čerstvě ovdovělá Norma Batesová (Vera Farmigaová) s šestnáctiletým synem Normanem (Freddie Highmore) a zabydlují se v motelu, který Norma koupila z manželovy pojistky a kde chtějí oba začít nový život.
Norman se seznamuje se spolužačkami Bradley (Nicola Peltzová) a Emmou (Olivia Cookeová) a Norma zase poznává především místní představitele zákona, šerifa Romera (Nestor Carbonell) a jeho zástupce Zacka (Mike Vogel). Norman působí navenek normálním dojmem, ale je z něho cítit všudypřítomné napětí a jeho vztah k matce je přinejmenším zvláštní. Do děje první řady významně zasáhnou bývalý majitel motelu a také Normanův starší sourozenec Dylan (Max Thieriot), který se k nim nastěhuje. Poklidné městečko, kde se zdánlivě nic neděje, skrývá některá nepěkná tajemství, jež fungování Batesova motelu přímo ovlivní. (Česká televize)

Trailer 1

Hrabka

Jaro 2013 přineslo dva seriály představující prequely slavných "ne-tak-úplně-hororů" let minulých a narozdíl od Hannibala, který mě nijak zvlášť nedostal, mě Bates Motel velmi příjemně překvapil. První série (85%): Rozhodně zaujala a to i přesto, že nejsem bůhvíjaký fanoušek původního Psycha. Bavil jsem se více než dobře, a to nejen díky poměrně poutavé příběhové linii, ale také díky dobře zvoleným hercům, kterým šéfuje výtečná matka Vera Farmiga. Seriál byl podle mě na vrcholu po 6. díle, potom přišly o něco slabší epizody, ale pořád to vidím na (slabších) pět hvězdiček. Snad se druhá série ponese v rytmu té první... Druhá série (80%): Těžko porovnávat po roce, když si člověk už jen stěží pamatuje sérii první, nicméně bych řekl, že kvalita určitě nijak zvlášť nepoklesla. Stále se jedná o poutavý seriál s výbornými momenty a skvěle hrající ústřední psycho-dvojicí. Co mě trochu vadí je ten děj okolo, který působí trochu jak pěst na oko. Chápu, že se všechno nemůže točit jen kolem Normy a Normana, ale proboha, vždyť tam je už víc mrtvol než jich měl na svědomí Arnold v Komandu. Tohle vážně není poklidné, nudné městečko, kde se nic neděje (viz Psycho 1960). Samozřejmě je fajn že se něco děje, ale působí to mnohdy až přehnaně. Asi bych vymyslel nějakou lepší "vatu". Nicméně to není nějaký závažný problém, kvůli kterému bych měl seriál zatracovat. Bavím se víc než dobře a jsem zvědavý jak to bude dál... Třetí (85%) & čtvrtá (80%) série: Seriál si stále udržuje velmi dobrou kvalitu, řekl bych, že je to stále na podobné úrovni jako předchozí série. Dějově poměrně zajímavé a některé momenty jsou přímo skvělé po atmosférické stránce. Seriál zřejmě těží z toho, že je vždy jen deset epizod. Z toho by si mohly vzít příklad ostatní dvaceti a více epizodové seriály. Kvalita přebíjí kvantitu! Pátá závěrečná série (80%): Skončit v pravý moment - to se ne všem seriálům povedlo. Bates Motel toto zvládl relativně dobře. Závěr je ucházející, nese se v rytmu předchozích sérií. Kvalita nijak neklesla, bohužel se neodehrálo ani nic, co by stálo za větší aplaus. Pár momentů stojí opravdu za to, úplný závěr je potom uspokojivý. ()

rikitiki

Děsně ponuré a depresivní. Sice seriál vcelku vynalézavě pracuje s některými motivy, které pak vygradují v Psychu, ale děsně to přehání. Takhle by Hitchcock nejspíš nikdy netočil, že by ukázal drastické momenty napřímo s až tupě brutální okázalostí. Taky to vypadá, že to pobřežní městečko, kam se Matka s Normenem přestěhovali, je asi bránou do pekla. Všichni jeho obyvatelé jsou do něčeho namočení, všichni jakoby vzájemně udržovali svá špinavá tajemství před okolním světem a přitom se mezi sebou po různu vraždí. Což už ani nevyvolává větší pozornost. „V lese našli tu Číňanku zastřelenou. ---  Hm, aha.“ Přehnané a dost morbidní. 1. řada ()

ledzepfan

Po první sérii na to asi kašlu... Je to víceméně o ničem protože ta cesta mezi prvním dílem a teoretickým finishem, který známe z Psycha, je relativně jasný a veškeré ty protoče, kolotoče veletoče které se nám tu snaží scénáristi servírovat jsou jen jakási nadstavovaná vata... Herecky je to asi v mezích... Vera je perfektní (z takové matky by mi taky mrdlo v kouli) a Highmore, přestože mě celou dobu svým projevem nepříjemně iritoval, je vlastně svým způsobem přesně "perkinsovský"..Ostatní si jedou šedý průměr.... Nápad dobrej, moderní look taky nevadí, ale dějově je to prostě bída.. ()

erased

Přestože jsem od Bates Motel čekal seriálový propadák sezóny, nemůžu si ho vynachválit. Levnější televizní produkce se klasického psychopata zhostila na jedničku. Je sice škoda, že si seriál rozjíždí vlastní zápletku v moderní době a tak se dobově vzdaluje originálu a zároveň příběhově American Psycho, ale zdejší skoro Twin Peaksově působící městečko, ve kterém je každý tak trochu psychopat je vykreslené s tak silnou atmosférou, až bych se nedivil, kdyby se právě toto zpracování jednoho dne stalo mým oblíbeným. Jen škoda že zatímco celá tříčlenná rodina Batesových zde exceluje i herecky (nebo minimálně typově), s uvěřitelností castingu většiny ostatních herců mám často poměrně velký problém. Každopádně je to právě Normanův oidipovský komplex a posedlost jeho matky, co se zdá být tím nejlepším na této verzi příběhu. Druhá série je spíše zklamáním. Zachovává si sice klady předchůdce a kvalitou o žádný pokles nejde, jenže s již rozdanými kartami nijak zvlášť nemíchá a za celých deset dílů se toho příliš nezmění. A i přes stále povedenou atmosféru takový seriál potřebuje vývoj postav a děje jako prase drbání. Což je přesně to, co třetí série konečně doručí, a to hnedle v koňské dávce. Některé dějové berličky jsou možná příliš okaté, to se však naštěstí týká jen vedlejších motivů. Ty hlavní, tedy rodinné vztahy Batesovic rodinky a psychický stav jejich budoucí hlavy, nicméně jedou na plné obrátky. Hlavně proto, že je je díky námětu jasné kam děj vede, je nevídaná lahůdka sledovat, jak se postupně hroutí všechno, k čemu se Batesovi přiblíží. A přestože se toto týká prakticky celého děje, nejvíc to platí samozřejmě hlavně pro samotného Normana. Freddie Highmore má díky tomu konečně možnost předvést, co v něm je, a celou sérii si prakticky krade pro sebe. V plné parádě tak zastiňuje i stále výtečnou Veru Farmigu. Nadšení z Bates Motel je zpátky a o jeho nejbližší budoucnost není třeba mít nejmenší obavy. ()

maddy

Prvý z mojich dvoch najočakávanejších seriálov letnej sezóny 2013 (druhý je samozrejme Hannibal) má za sebou pilotnú časť a tá rozhodne nesklamala. Námetom mi dokonale udrel na strunu a nič lepšie ako prequel vynikajúceho Hitchcockovho Psycha nebolo možné vymyslieť. Vidieť znova Bates Motel a starý dom v jeho pozadí už samo o sebe vyvoláva zimomriavky. V úvodnej časti na ploche necelých 50 minút seriál ponúka vyvážený a hlavne fungujúci mix drámy (matka chorobne posadnutá poslušnosťou syna), hororu/thrilleru (vražda v kuchyni), napätia (policajt v kúpeľni, v ktorej je ukryté telo) a mysterióznosti (nejednoznačné vyprofilovanie Normana). Eva Farmiga ala Norma Bates bola pre úlohu výborná voľba, akurát Freddie Highmore ala Norman Bates je zatiaľ mierne strnulý a na mrazivý prejav Anthonyho Perkinsa nemá ani zďaleka. Výhodou pre ďalšie epizódy je fakt, že seriál ostal stále aj po úvode takmer neodhadnuteľný, tým stále drží pútavosť a som naozaj zvedavý akým smerom sa bude dianie ďalej vyvíjať. Záver je príjemne nejednoznačný a pri osobitejšom prístupe by sme tu mohli mať ďalší seriálový klenot na poli hororov/thrillerov (ktorých rozhodne nie je veľa). Na druhej strane je cítiť, že pokiaľ nebudú tvorcovia obozretní a budú sa chcieť zviesť na rýchlo kvasnom úspechu môže seriál veľmi rýchlo skĺznuť do rutinny až nudy. Som naozaj zvedavý, keďže námetov ako v deji pokračovať sa ponúka niekoľko. „Triezvy“ počet epizód (10) by mohol byť zárukou, že to neskĺzne do zbytočného naťahovania, ale na pílu sa pritlačí hneď od začiatku. Zatiaľ 4*, ale v tomto momente si naozaj nie som ničím istý, hodnotenie môžem po čase rapídne znížiť, ale v úvahu prichádza aj plný počet. Uvidíme o cca 2 mesiace. / Season 1 = 4* / Season 2 = 2,5* ()

• V 5. díle 1. série sedí Dylan (Max Thieriot) v dodávce se spolupracovníkem Ethanem (Terry Chen). Přistoupí k nim muž, který na Ethana vystřelí z levé strany do krku. Když mu Dylan pomáhá ven z dodávky, drží si Ethan pravou stranu krku a na levé nemá ani škrábnutí. (Mr.nachos)
  • Když slečna Watsonová (Keegan Connor Tracy) v 10. epizodě 1. série říká Normanovy (Freddie Highmore), že se půjde rychle převléknout, má ramena holé. Když je však v zrcadle vidět, jak si sundává šaty, má černou podprsenku s ramínkami. (Žralok)
  • Ve 29. minutě tančí na plese Norman (Freddie Highmore) s Emmou (Olivia Cooke) ploužák na skladbu „Lady in Red“ od britsko-irského zpěváka Chrise de Burgha, která vyšla v roce 1986 jako druhý singl z alba „Into the Light“. (Trajektt)

Související novinky

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga

13.09.2015

Steven Spielberg nám za posledních 7 let nadělil jen 3 filmy - Tintinova dobrodružství, Válečného koně a Lincolna. Možná vás tedy překvapí, že to samé zvládne za příští 2 roky. Už letos v prosinci… (více)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

24.03.2013

„Komediální drama" The Judge, kterým se vrací na scénu režisér Nesvatbových a Rytířů ze Šanghaje David Dobkin, už loni v dubnu získalo do hlavní role Roberta Downeye Jr. Téměř po roce začíná projekt… (více)