Batesův motel (TV seriál)

Bates Motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller

USA, 2013 - 2017, 36 h 1 min (Minutáž: 39–47 min)

Tvůrci:

Carlton Cuse

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey, Kevin Rahm, Jere Burns, Kathleen Robertson, Conchita Campbell, W. Earl Brown, David Cubitt, Aliyah O´Brien, Terry Chen, Ian Hart, Hiro Kanagawa, Diana Bang, Keenan Tracey, Paloma Kwiatkowski, Brittney Wilson, Michael O'Neill, Michael Eklund, Rebecca Creskoff, Diana Pavlovská, Richard Harmon, Peter Bryant, Sarah Grey, Chad Rook, Francis X. McCarthy, Michael Vartan, Tracy Spiridakos, Catherine Lough Haggquist, Matthew MacCaull, Vincent Gale, Ryan Hurst, Joshua Leonard, Kim Kondrashoff, Geoff Gustafson, Jenna Romanin, Peter Stebbings, Tomiwa Edun, Emmalyn Estrada, Agam Darshi, Matthew Mandzij, Andrew Howard, Farrah Aviva, Lini Evans, Martin Cummins, Paul Jarrett, Michael Rogers, Anika Noni Rose, Nick Hunnings, Aaron Pearl, Darren Moore, Uma Jama, Madyson Parsons, Christian Bower, Martin Novotny, Dan Zukovic, Travis Breure, Stephen Boersma, Barry Nerling, Don MacKay, Lara Gilchrist, Ben Cotton, Alexander Calvert, Robert Moloney, Brendan Fletcher, Veena Sood, Sunita Prasad, Andrew Airlie, John Cassini, Garfield Wilson, Robert Mann, Tom McBeath, Wilson Bethel, Valerie Tian, Fiona Vroom, Carolyn Adair, Francisco Cano, José Vargas, Scott Patey, Angela Moore, Lindsay Collins, Yoshie Bancroft, Tiffany Sheppard, Matt Ellis, Mercedes de la Zerda, Dustin Schwartz, Jillian Fargey, D. Harlan Cutshall, Gillian Barber, Loretta Walsh, Broadus Mattison, Larry Hoe, Harrison MacDonald, Evans Johnson, Ted Cole, Jenn Bird, Cameron McDonald, Carter Kinsella, Allyson Grant, Christopher Pearce, Jackie Blackmore, Lee Tomaschefski, Sarah Hayward, Beckham Skodje, Dolores Drake, Peter New, Patti Allan, Joel Montgrand, Natalie von Rotsburg, Bonnie Hay, Primo Allon, Byron Noble, Christian Michael Cooper, Natalie Moon, Christa Andersen, Todd Thomson, Eva Day, Courtney Richter, Aaron Hutchinson, Manny Jacinto, Ally Warren, Trish Allen, Monice Peter, Aubrey Arnason, Johanna Marlowe, Jesse Reid, Shaun Omaid, Jason Edward Coleman, Steve Makaj, Colleen Winton, Damon Gupton, Karin Konoval, Jaime Ray Newman, Jim Shield, Elizabeth Weinstein, Sachin Sahel, Gerardo Barcala, Louis Ferreira, Karina Logue, Elizabeth Greer, Kwesi Ameyaw, Marshall Allman, Kelly-Ruth Mercier, Marc-Anthony Massiah, Jason Asuncion, Daniel Jacobsen, Terence Kelly, Alexia Fast, Keegan Connor Tracy (a.z.), Lindsey Ginter, Alessandro Juliani, Carmen Moore, Jay Brazeau, Molly Price, Sarwan Badesha, Lisa MacFadden, Rihanna, Devielle Johnson, Paola Botero, Isabelle McNally, Brooke Smith, Austin Nichols, Vivian Lanko, Andrea Brooks, Daniel Boileau, Alison Matthews, Sam Vincent, Nicholas Carella, Danny Mac, Cameron Forbes, Luke Roessler, Carlton Cuse, Teryl Rothery, Al Sapienza, Raphael Sbarge, Micheal Doonan, Kailey Spear, Shannon Chan-Kent, Mark Burgess, Jennifer Griffin, Chris Shields, Simon Longmore, Jennifer Cheon, Panou, Jennifer Copping, Leah Cairns, Natalia Cordova-Buckley, Catherine Barroll, Noel Johansen, Hannah Levien, Jenn Griffin

Pilotná časť bola pre mňa obrovským sklamaním, nielen čo sa týka chémie vo vzťahu matky a syna, ale aj umelo vytvoreného napätia. Tento pseudomoderný prístup skrátka nie je výborným riešením, ale čo sa týka možností a schopností zainteresovaných, asi jediným možným. Postupne som si teda nato zvykol, ale žeby som oslavoval? Ani zďaleka! Aj napriek všetkému si pozriem aj druhú sériu.(27.9.2013)

Po několika dílech se hitchcockské náznaky transformovaly do obvyklých seriálových příběhů. 1) Předělávky filmů na seriály moc úspěšné nebývají. To zajímavé už pověděl film a seriál se na něm tak nějak přiživuje a rozmělňuje základní zápletku (typicky 12 opic). Opačné příklady (Hvězdná brána) jsou vzácné._____ 2) Spoiler. Batesův motel vlastně není ani prequel, protože sice zde vystupují některé z postav Blochova Psycha, ale věc se odehrává v jiné době, v jiné atmosféře, vlastně děj je odlišný a jediné, co je přejaté, je ten zvláštní a podivný vztah matky a syna. Tím se dostává seriál do zajímavé polohy - na jedné straně čekáme na to, až se naplní, co se naplnit má (v prvních dílech první řady je toto očekávání hlavním zdrojem napětí), ale současně se postupně vnořujeme do klasicky seriálově zpracovaného thrillerového dobrodružství, které je nové a znalost filmu nám zde není nic platná. Postupně stále více převažuje ta druhá rovina, ta první je stále přítomna, ale přestává být zdrojem hrůzy a napětí a mění se v jednu z mnohých zápletek díla. Nekonzistence dějových linií (vztah matky a syna vs. boj drogových mafií v městečku) je hlavní slabinou díla._____ 3) Silně přitažlivý na začátku seriálu 21letý Freddie Highmore (Norman Bates) předvedl působivé herectví, stejně jako velmi přesvědčivá 40letá Vera Farmiga (Normanova matka Norma). Z pěkných kluků tu dále je 25letý Max Thieriot (Normanův bratr Dylan), 34letý Mike Vogel (zástupce šerifa) a další v epizodních rolích._____ 4) Hodnotím po třech řadách.(11.7.2016)

Jaro 2013 přineslo dva seriály představující prequely slavných "ne-tak-úplně-hororů" let minulých a narozdíl od Hannibala, který mě nijak zvlášť nedostal, mě Bates Motel velmi příjemně překvapil. První série (85%): Rozhodně zaujala a to i přesto, že nejsem bůhvíjaký fanoušek původního Psycha. Bavil jsem se více než dobře, a to nejen díky poměrně poutavé příběhové linii, ale také díky dobře zvoleným hercům, kterým šéfuje výtečná matka Vera Farmiga. Seriál byl podle mě na vrcholu po 6. díle, potom přišly o něco slabší epizody, ale pořád to vidím na (slabších) pět hvězdiček. Snad se druhá série ponese v rytmu té první... Druhá série (80%): Těžko porovnávat po roce, když si člověk už jen stěží pamatuje sérii první, nicméně bych řekl, že kvalita určitě nijak zvlášť nepoklesla. Stále se jedná o poutavý seriál s výbornými momenty a skvěle hrající ústřední psycho-dvojicí. Co mě trochu vadí je ten děj okolo, který působí trochu jak pěst na oko. Chápu, že se všechno nemůže točit jen kolem Normy a Normana, ale proboha, vždyť tam je už víc mrtvol než jich měl na svědomí Arnold v Komandu. Tohle vážně není poklidné, nudné městečko, kde se nic neděje (viz Psycho 1960). Samozřejmě je fajn že se něco děje, ale působí to mnohdy až přehnaně. Asi bych vymyslel nějakou lepší "vatu". Nicméně to není nějaký závažný problém, kvůli kterému bych měl seriál zatracovat. Bavím se víc než dobře a jsem zvědavý jak to bude dál... Třetí (85%) & čtvrtá (80%) série: Seriál si stále udržuje velmi dobrou kvalitu, řekl bych, že je to stále na podobné úrovni jako předchozí série. Dějově poměrně zajímavé a některé momenty jsou přímo skvělé po atmosférické stránce. Seriál zřejmě těží z toho, že je vždy jen deset epizod. Z toho by si mohly vzít příklad ostatní dvaceti a více epizodové seriály. Kvalita přebíjí kvantitu!(16.7.2013)

Bates Motel je seriálový prequel k Psychu, který si bere na mušku teenagerská léta psychopatického Normana Batese. Přesněji řečeno život jeho rodiny od chvíle, kdy zakoupí nechvalně známý motel, a dění v městečku, kde se nachází. Postava Batese překvapivě (v první sérii) nedostává příliš prostoru a mezi ostatními postavami se poněkud ztrácí. Městečko, kde Bates žije, je totiž z nějakého důvodu plné násilníků, obchodníků s bílým masem, gangsterů a drogových dealerů. Málokdo je tu normální, takže Bates vedle takové sebranky většinou až tak nenormálně nepůsobí. To by ani tak nevadilo. Hlavní problém je ale v tom, že seriál pořádně neví, kam dřív skočit, a je slátaný z nepřesvědčivě velkého množství dramatických událostí, které se kolem ústřední rodiny už od samotného začátku hromadí. Těch událostí je tolik a mají tak rychlý spád, že velmi rychle zevšední, přestávají šokovat a napínat. Ale nebudou ani nudit. Když to berete trochu s nadsázkou, tak je to vlastně taková úchylná variace na "soap opery" typu Beverly Hills 90210. V dalších sériích se pak seriál více věnuje Normanově psychické proměně, jež s sebou přináší spoustu zábavně bizarních situací, které svojí absurdností balancují na hraně hodně černé komedie (ale těžko ríct do jaké míry je to záměrné).(31.7.2013)

Seriál, ke kterému jsem si musel hledat asi dva první díly cestu. Předností Bates Motelu je nepochybně herecký ansámbl, který je velmi přesvědčivě a zábavně režírován. Norma Bates (v parádním provedení Verou Farmigou) je úchvatná - přesně ten typ filmové postavy, kterou milujete i nenávidíte zároveň. Velmi znepokojivý je fakt, že již od samého začátku víte, že nic nemůže skončit dobře. Proto je jakékoliv fandění hlavním postavám velmi stíženo, což dělá z Bates Motelu až trochu masochistickou seriálovou lahůdku. Rád bych se, jak mám ve zvyku, věnoval i hudbě, ale vlastně si vůbec nevybavuju, jakou hraje v celém seriálu roli. Což může být obrovská lichotka nebo taky jasný průšvih.(8.7.2013)

• - Natáčení první serie probíhalo ve Vancouveru v městečku Aldergrove. (mahler)

• - V druhej sérií Norma (Vera Farmiga) nakupuje hromadu kníh, medzi akými si je možné všimnúť tiež knihu "Call Me Crazy". Jej autorka Anne Heche sa objavila v remaku Psycho (1998). Nie je tajomstvom, že seriál Batesov motel vychádza z postáv Blochovho románu. Odkaz na samotného autora Roberta Blocha sa objavuje v 5. epizóde 5. série počas scény, kde Marion Crane (Rihanna) kráča do práce a na stene za ňou je k videniu reklama s jeho iniciálami. (Msscastillo)

• - Vera Farmiga (Norma Louise Bates) pre rolu Normana navrhla Freddieho Highmorea. Túto postavu nakoniec stvárnil. (Msscastillo)