Batesův motel (TV seriál)

Bates Motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller

USA, 2013–2017, 36 h 1 min (Minutáž: 39–47 min)

Tvůrci:

Carlton Cuse

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey, Kevin Rahm, Jere Burns, Kathleen Robertson, Conchita Campbell, W. Earl Brown, David Cubitt, Aliyah O´Brien, Terry Chen, Ian Hart, Hiro Kanagawa, Diana Bang, Keenan Tracey, Paloma Kwiatkowski, Brittney Wilson, Michael O'Neill, Michael Eklund, Rebecca Creskoff, Diana Pavlovská, Richard Harmon, Peter Bryant, Sarah Grey, Chad Rook, Francis X. McCarthy, Michael Vartan, Tracy Spiridakos, Catherine Lough Haggquist, Matthew MacCaull, Vincent Gale, Ryan Hurst, Joshua Leonard, Kim Kondrashoff, Geoff Gustafson, Jenna Romanin, Peter Stebbings, Tomiwa Edun, Emmalyn Estrada, Agam Darshi, Matthew Mandzij, Andrew Howard, Farrah Aviva, Lini Evans, Martin Cummins, Paul Jarrett, Michael Rogers, Anika Noni Rose, Nick Hunnings, Aaron Pearl, Darren Moore, Uma Jama, Madyson Parsons, Christian Bower, Martin Novotny, Dan Zukovic, Travis Breure, Stephen Boersma, Barry Nerling, Don MacKay, Lara Gilchrist, Ben Cotton, Alexander Calvert, Robert Moloney, Brendan Fletcher, Veena Sood, Sunita Prasad, Andrew Airlie, John Cassini, Garfield Wilson, Robert Mann, Tom McBeath, Wilson Bethel, Valerie Tian, Fiona Vroom, Carolyn Adair, Francisco Cano, José Vargas, Scott Patey, Angela Moore, Lindsay Collins, Yoshie Bancroft, Tiffany Sheppard, Matt Ellis, Mercedes de la Zerda, Dustin Schwartz, Jillian Fargey, D. Harlan Cutshall, Gillian Barber, Loretta Walsh, Broadus Mattison, Larry Hoe, Harrison MacDonald, Evans Johnson, Ted Cole, Jenn Bird, Cameron McDonald, Carter Kinsella, Allyson Grant, Christopher Pearce, Jackie Blackmore, Lee Tomaschefski, Sarah Hayward, Beckham Skodje, Dolores Drake, Peter New, Patti Allan, Joel Montgrand, Natalie von Rotsburg, Bonnie Hay, Primo Allon, Byron Noble, Christian Michael Cooper, Natalie Moon, Christa Andersen, Todd Thomson, Eva Day, Courtney Richter, Aaron Hutchinson, Manny Jacinto, Ally Warren, Trish Allen, Monice Peter, Aubrey Arnason, Johanna Marlowe, Jesse Reid, Shaun Omaid, Jason Edward Coleman, Steve Makaj, Colleen Winton, Damon Gupton, Karin Konoval, Jaime Ray Newman, Jim Shield, Elizabeth Weinstein, Sachin Sahel, Gerardo Barcala, Louis Ferreira, Karina Logue, Elizabeth Greer, Kwesi Ameyaw, Marshall Allman, Kelly-Ruth Mercier, Marc-Anthony Massiah, Jason Asuncion, Daniel Jacobsen, Terence Kelly, Alexia Fast, Keegan Connor Tracy (a.z.), Lindsey Ginter, Alessandro Juliani, Carmen Moore, Jay Brazeau, Molly Price, Sarwan Badesha, Lisa MacFadden, Rihanna, Devielle Johnson, Paola Botero, Isabelle McNally, Brooke Smith, Austin Nichols, Vivian Lanko, Andrea Brooks, Daniel Boileau, Alison Matthews, Sam Vincent, Nicholas Carella, Danny Mac, Cameron Forbes, Luke Roessler, Carlton Cuse, Teryl Rothery, Al Sapienza, Raphael Sbarge, Micheal Doonan, Kailey Spear, Shannon Chan-Kent, Mark Burgess, Jennifer Griffin, Chris Shields, Simon Longmore, Jennifer Cheon, Panou, Jennifer Copping, Leah Cairns, Natalia Cordova-Buckley, Catherine Barroll, Noel Johansen, Hannah Levien, Jenn Griffin, Sasha Rojen

1. série = 90% ..Pilotní díl mě nadchl, postupný děj začíná být hodně zajímavý, obsazení luxusní..Olivia Cooke mi příjde hrozně sympatická v roli Emmy :) Freddie alias Karlík mě přesvědčil..a hodně mu to jde! (jeho dabing nedoporučuju!)..Hysterická a sebevědomá Vera to dokáže skvěle poddat..ale její řev už asi nesnesu :D Místama hodně napínavé, atmosféra je hustá až by se dala krájet..celkově je to hodně slušný. 2. série = 100%(29.1.2015)

Prequel k Psychu a hneď prvá časť je výborná. Atmosféra dobrá, réžia tiež, herci zatiaľ sympatický a herecky to rovnako vyzerá byť zvládnuté. Podľa očakávania exceluje Vera Farmiga. Najväčšia haluz na tom je, že sa to odohráva v súčasnosti... Totiž vhĺbite sa do seriálu kde oblečenie, účesy, interiéry a exteriéry zodpovedajú dobe v akej by sa to asi približne malo odohrávať, no zrazu zastane kočka na najnovšom bavoráku, chalan vytiahne dotykový mobil ... proste no je to zaujímavá kombinácia.(21.3.2013)

Seriál, ke kterému jsem si musel hledat asi dva první díly cestu. Předností Bates Motelu je nepochybně herecký ansámbl, který je velmi přesvědčivě a zábavně režírován. Norma Bates (v parádním provedení Verou Farmigou) je úchvatná - přesně ten typ filmové postavy, kterou milujete i nenávidíte zároveň. Velmi znepokojivý je fakt, že již od samého začátku víte, že nic nemůže skončit dobře. Proto je jakékoliv fandění hlavním postavám velmi stíženo, což dělá z Bates Motelu až trochu masochistickou seriálovou lahůdku. Rád bych se, jak mám ve zvyku, věnoval i hudbě, ale vlastně si vůbec nevybavuju, jakou hraje v celém seriálu roli. Což může být obrovská lichotka nebo taky jasný průšvih.(8.7.2013)

Seriál jako takový, není vůbec špatný. Asi bych ho neřadila uplně mezi mou TOPku, ale rozhodne je o co stát. Hlavně když v popředí stojí skvělá Vera Farmiga, které věříte naprosto všechno a Freddie Highmore, který na druhou stranu, je naprostý psychopat. Takže jak jde o herecké výkony, hodnotím bez ostychu deset z deseti, naprosto fenomenální. A vy, pokud máte rádi psycho tématiku, mohu jen doporučit. Je totiž také jasné, že Bates Motel se nechal celkově inspirovat Psychem z roku 1960, který už sám o sobě byl dost dobrý. Takže za mě 80%. - "Why do crazy people keep gravitating towards me?"(26.12.2017)

Bates Motel je seriálový prequel k Psychu, který si bere na mušku teenagerská léta psychopatického Normana Batese. Přesněji řečeno život jeho rodiny od chvíle, kdy zakoupí nechvalně známý motel, a dění v městečku, kde se nachází. Postava Batese překvapivě (v první sérii) nedostává příliš prostoru a mezi ostatními postavami se poněkud ztrácí. Městečko, kde Bates žije, je totiž z nějakého důvodu plné násilníků, obchodníků s bílým masem, gangsterů a drogových dealerů. Málokdo je tu normální, takže Bates vedle takové sebranky většinou až tak nenormálně nepůsobí. To by ani tak nevadilo. Hlavní problém je ale v tom, že seriál pořádně neví, kam dřív skočit, a je slátaný z nepřesvědčivě velkého množství dramatických událostí, které se kolem ústřední rodiny už od samotného začátku hromadí. Těch událostí je tolik a mají tak rychlý spád, že velmi rychle zevšední, přestávají šokovat a napínat. Ale nebudou ani nudit. Když to berete trochu s nadsázkou, tak je to vlastně taková úchylná variace na "soap opery" typu Beverly Hills 90210. V dalších sériích se pak seriál více věnuje Normanově psychické proměně, jež s sebou přináší spoustu zábavně bizarních situací, které svojí absurdností balancují na hraně hodně černé komedie (ale těžko ríct do jaké míry je to záměrné).(31.7.2013)

• - V druhej sérií Norma (Vera Farmiga) nakupuje hromadu kníh, medzi akými si je možné všimnúť tiež knihu "Call Me Crazy". Jej autorka Anne Heche sa objavila v remaku Psycho (1998). Nie je tajomstvom, že seriál Batesov motel vychádza z postáv Blochovho románu. Odkaz na samotného autora Roberta Blocha sa objavuje v 5. epizóde 5. série počas scény, kde Marion Crane (Rihanna) kráča do práce a na stene za ňou je k videniu reklama s jeho iniciálami. (Msscastillo)

• - Spoiler: Udalosti, ktoré sa stali vo filme Psycho (1960), neovplyvňujú udalosti v seriáli Batesov motel. Napriek tomu seriál na slávne Psycho odkazuje. Konkrétne je to v scéne, kde Norma bodne útočníka tým istým nožom ako v Psychu. (mivr)

• - Natáčení první serie probíhalo ve Vancouveru v městečku Aldergrove. (mahler)