Batesův motel (TV seriál)

Bates Motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller

USA, 2013 - 2017, 35 h 57 min (Minutáž: 50x50 min)

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey, Kevin Rahm, Jere Burns, Kathleen Robertson, Conchita Campbell, W. Earl Brown, David Cubitt, Aliyah O´Brien, Terry Chen, Ian Hart, Hiro Kanagawa, Diana Bang, Keenan Tracey, Paloma Kwiatkowski, Brittney Wilson, Michael O'Neill, Michael Eklund, Rebecca Creskoff, Diana Pavlovská, Richard Harmon, Peter Bryant, Sarah Grey, Chad Rook, Francis X. McCarthy, Michael Vartan, Tracy Spiridakos, Catherine Lough Haggquist, Matthew MacCaull, Vincent Gale, Ryan Hurst, Joshua Leonard, Kim Kondrashoff, Geoff Gustafson, Jenna Romanin, Peter Stebbings, Tomiwa Edun, Emmalyn Estrada, Agam Darshi, Matthew Mandzij, Andrew Howard, Farrah Aviva, Lini Evans, Martin Cummins, Paul Jarrett, Michael Rogers, Anika Noni Rose, Nick Hunnings, Aaron Pearl, Darren Moore, Uma Jama, Madyson Parsons, Christian Bower, Martin Novotny, Dan Zukovic, Travis Breure, Stephen Boersma, Barry Nerling, Don MacKay, Lara Gilchrist, Ben Cotton, Alexander Calvert, Robert Moloney, Brendan Fletcher, Veena Sood, Sunita Prasad, Andrew Airlie, John Cassini, Garfield Wilson, Robert Mann, Tom McBeath, Wilson Bethel, Valerie Tian, Fiona Vroom, Carolyn Adair, Francisco Cano, José Vargas, Scott Patey, Angela Moore, Lindsay Collins, Yoshie Bancroft, Tiffany Sheppard, Matt Ellis, Mercedes de la Zerda, Dustin Schwartz, Jillian Fargey, D. Harlan Cutshall, Gillian Barber, Loretta Walsh, Broadus Mattison, Larry Hoe, Harrison MacDonald, Evans Johnson, Ted Cole, Jenn Bird, Cameron McDonald, Carter Kinsella, Allyson Grant, Christopher Pearce, Jackie Blackmore, Lee Tomaschefski, Sarah Hayward, Beckham Skodje, Dolores Drake, Peter New, Patti Allan, Joel Montgrand, Natalie von Rotsburg, Bonnie Hay, Primo Allon, Byron Noble, Christian Michael Cooper, Natalie Moon, Christa Andersen, Todd Thomson, Eva Day, Courtney Richter, Aaron Hutchinson, Manny Jacinto, Ally Warren, Trish Allen, Monice Peter, Aubrey Arnason, Johanna Marlowe, Jesse Reid, Shaun Omaid, Jason Edward Coleman, Steve Makaj, Colleen Winton, Damon Gupton, Karin Konoval, Jaime Ray Newman, Jim Shield, Elizabeth Weinstein, Sachin Sahel, Gerardo Barcala, Louis Ferreira, Karina Logue, Elizabeth Greer, Kwesi Ameyaw, Marshall Allman, Kelly-Ruth Mercier, Marc-Anthony Massiah, Jason Asuncion, Daniel Jacobsen, Terence Kelly, Alexia Fast, Keegan Connor Tracy (a.z.), Lindsey Ginter, Alessandro Juliani, Carmen Moore, Jay Brazeau, Molly Price, Sarwan Badesha, Lisa MacFadden, Rihanna, Devielle Johnson, Paola Botero, Isabelle McNally, Brooke Smith, Austin Nichols, Vivian Lanko, Andrea Brooks, Daniel Boileau, Alison Matthews, Sam Vincent, Nicholas Carella, Danny Mac, Cameron Forbes, Luke Roessler, Carlton Cuse, Teryl Rothery, Al Sapienza, Raphael Sbarge, Micheal Doonan, Kailey Spear, Shannon Chan-Kent, Mark Burgess, Jennifer Griffin, Chris Shields, Simon Longmore, Jennifer Cheon, Panou, Jennifer Copping, Leah Cairns, Natalia Cordova-Buckley

Tak nevím. Pilot mě navzdory fajn obsazení dvou hlavních rolí nepřesvědčil o tom, že bychom se bez prequelu Psycha neobešli...(24.3.2013)

Prequel k Psychu a hneď prvá časť je výborná. Atmosféra dobrá, réžia tiež, herci zatiaľ sympatický a herecky to rovnako vyzerá byť zvládnuté. Podľa očakávania exceluje Vera Farmiga. Najväčšia haluz na tom je, že sa to odohráva v súčasnosti... Totiž vhĺbite sa do seriálu kde oblečenie, účesy, interiéry a exteriéry zodpovedajú dobe v akej by sa to asi približne malo odohrávať, no zrazu zastane kočka na najnovšom bavoráku, chalan vytiahne dotykový mobil ... proste no je to zaujímavá kombinácia.(21.3.2013)

Myslím, že už dlouho nebyl seriálový casting tak vydařený jako v Bates motel. Ani excelentní ústřední dvojice bohužel nedokáže zakrýt plochost scénáře a jeho poněkud umělé vytváření zápletek (pro zápletky). Scénář si většinu času prostě vystačí s tím, že Norman byl od dětství schizofrenik permanentně se držící za sukni své matky Normy, která je nám prezentována jako psychicky nestabilní hysterka chovající se ke svému synovi velmi autoritářky. Tedy nic, co bychom nevěděli, už od původního Psycha. Většina vedlejších postav připomíná chodící seriálová klišé, ať už se jedná o ploché postavy středoškoláků (kráska, frajírek, loser atp.), ryze kladné postavy (postava Miss Watson jako by sem spadla ze seriálu Sedmé nebe) nebo ty záporné (důmyslnější záporáky mají i současné filmy se Seagalem). Seriál je po stránce filmového stylu až překvapivě nevýrazný (záběr/protizáběr, neviditelná střihová skladba, převážně statická kamera ad.), navíc barevně laděný do hnědé, šedé a modré. Což velmi kontrastuje se současným trendem experimentovat s filmovým stylem i formou v žánrových seriálech jako to předvedl například Hannibal (startoval ve stejné době jako BM) nebo American Horror Story. Zdařilé kombinování retro prvků s moderními funguje, na druhé straně snaha zavděčit se současnému teen publiku občas bije do očí. Dvě vedlejší linie vystavěné okolo nelegálního obchodu s asijskými otrokyněmi a narkomafií (plantáže marihuany??), chtějí marně demonstrovat prohnilost malého zapadákova. Spíše než Twin Peaks ovšem svou krotkostí připomínají odvážnější díl To je vražda napsala. Bates motel má neuvěřitelný potenciál, bohužel mu zatím chybí větší tah na bránu. A odkazy na Hitchcockův majstrštyk, hlášky mámy Batesové a stylizace Normana do Dextra samy o sobě nestačí. Hodnocení první série.(8.8.2013)

• Kaluž

Tak ne. Tenhle motel není pro mě. Tenhle seriál je pro lidi, co neviděli nebo nedokážou ocenit původní majstrštyk od Hitchcocka a jsou schopni přehlédnout nebo odpustit kdejakou díru ve scénáři. Freddie Highmore je jako Norman správně vyšinutý, vše ostatní je ale špatně. Psychologie postav občas zafunguje, ale časté scenáristické odbočky (farma s trávou, prznění asiatky, "podezřelý" muž z pokoje číslo 9) podkopávají nohy nějakému kloudnějšímu rozvíjení děje. A nejvíc mě sere ten retro styling zasazený do světa moderních technologií. Ani ryba ani brak. Závěrečná vražedná epizoda potěšila, ale těch generických vedleších postav je tam už nějak moc. Druhou sezónu nechám rovnou pohřbít v rašeliništi za domem.(31.5.2013)

Přestože jsem od Bates Motel čekal seriálový propadák sezóny, nemůžu si ho vynachválit. Levnější televizní produkce se klasického psychopata zhostila na jedničku. Je sice škoda, že si seriál rozjíždí vlastní zápletku v moderní době a tak se dobově vzdaluje originálu a zároveň příběhově American Psycho, ale zdejší skoro Twin Peaksově působící městečko, ve kterém je každý tak trochu psychopat je vykreslené s tak silnou atmosférou, až bych se nedivil, kdyby se právě toto zpracování jednoho dne stalo mým oblíbeným. Jen škoda že zatímco celá tříčlenná rodina Batesových zde exceluje i herecky (nebo minimálně typově), s uvěřitelností castingu většiny ostatních herců mám často poměrně velký problém. Každopádně je to právě Normanův oidipovský komplex a posedlost jeho matky, co se zdá být tím nejlepším na této verzi příběhu. Druhá série je spíše zklamáním. Zachovává si sice klady předchůdce a kvalitou o žádný pokles nejde, jenže s již rozdanými kartami nijak zvlášť nemíchá a za celých deset dílů se toho příliš nezmění. A i přes stále povedenou atmosféru takový seriál potřebuje vývoj postav a děje jako prase drbání. Což je přesně to, co třetí série konečně doručí, a to hnedle v koňské dávce. Některé dějové berličky jsou možná příliš okaté, to se však naštěstí týká jen vedlejších motivů. Ty hlavní, tedy rodinné vztahy Batesovic rodinky a psychický stav jejich budoucí hlavy, nicméně jedou na plné obrátky. Hlavně proto, že je je díky námětu jasné kam děj vede, je nevídaná lahůdka sledovat, jak se postupně hroutí všechno, k čemu se Batesovi přiblíží. A přestože se toto týká prakticky celého děje, nejvíc to platí samozřejmě hlavně pro samotného Normana. Freddie Highmore má díky tomu konečně možnost předvést, co v něm je, a celou sérii si prakticky krade pro sebe. V plné parádě tak zastiňuje i stále výtečnou Veru Farmigu. Nadšení z Bates Motel je zpátky a o jeho nejbližší budoucnost není třeba mít nejmenší obavy.(19.6.2013)

• - Postava Normana Batesa (Freddie Highmore) je inšpirovaná sériovým vrahom Edwardom Theodorom Geinom, ktorý bol v roku 1968 usvedčený z niekoľkých vrážd a odsúdený na doživotie v psychiatrickom ústave. (Greenpeacak)

• - Autor seriálu Bill Balas, ktorý trpí cystickou fibrózou, bol inšpiráciou pre postavu Emmy Decody (Olivia Cooke), ktorá ňou v seriáli trpí tiež. (milealelia)

• - Natáčení první serie probíhalo ve Vancouveru v městečku Aldergrove. (mahler)