Batesův motel (TV seriál)

Bates Motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller

USA, 2013 - 2017, 35 h 57 min (Minutáž: 50x50 min)

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey, Kevin Rahm, Jere Burns, Kathleen Robertson, Conchita Campbell, W. Earl Brown, David Cubitt, Aliyah O´Brien, Terry Chen, Ian Hart, Hiro Kanagawa, Diana Bang, Keenan Tracey, Paloma Kwiatkowski, Brittney Wilson, Michael O'Neill, Michael Eklund, Rebecca Creskoff, Diana Pavlovská, Richard Harmon, Peter Bryant, Sarah Grey, Chad Rook, Francis X. McCarthy, Michael Vartan, Tracy Spiridakos, Catherine Lough Haggquist, Matthew MacCaull, Vincent Gale, Ryan Hurst, Joshua Leonard, Kim Kondrashoff, Geoff Gustafson, Jenna Romanin, Peter Stebbings, Tomiwa Edun, Emmalyn Estrada, Agam Darshi, Matthew Mandzij, Andrew Howard, Farrah Aviva, Lini Evans, Martin Cummins, Paul Jarrett, Michael Rogers, Anika Noni Rose, Nick Hunnings, Aaron Pearl, Darren Moore, Uma Jama, Madyson Parsons, Christian Bower, Martin Novotny, Dan Zukovic, Travis Breure, Stephen Boersma, Barry Nerling, Don MacKay, Lara Gilchrist, Ben Cotton, Alexander Calvert, Robert Moloney, Brendan Fletcher, Veena Sood, Sunita Prasad, Andrew Airlie, John Cassini, Garfield Wilson, Robert Mann, Tom McBeath, Wilson Bethel, Valerie Tian, Fiona Vroom, Carolyn Adair, Francisco Cano, José Vargas, Scott Patey, Angela Moore, Lindsay Collins, Yoshie Bancroft, Tiffany Sheppard, Matt Ellis, Mercedes de la Zerda, Dustin Schwartz, Jillian Fargey, D. Harlan Cutshall, Gillian Barber, Loretta Walsh, Broadus Mattison, Larry Hoe, Harrison MacDonald, Evans Johnson, Ted Cole, Jenn Bird, Cameron McDonald, Carter Kinsella, Allyson Grant, Christopher Pearce, Jackie Blackmore, Lee Tomaschefski, Sarah Hayward, Beckham Skodje, Dolores Drake, Peter New, Patti Allan, Joel Montgrand, Natalie von Rotsburg, Bonnie Hay, Primo Allon, Byron Noble, Christian Michael Cooper, Natalie Moon, Christa Andersen, Todd Thomson, Eva Day, Courtney Richter, Aaron Hutchinson, Manny Jacinto, Ally Warren, Trish Allen, Monice Peter, Aubrey Arnason, Johanna Marlowe, Jesse Reid, Shaun Omaid, Jason Edward Coleman, Steve Makaj, Colleen Winton, Damon Gupton, Karin Konoval, Jaime Ray Newman, Jim Shield, Elizabeth Weinstein, Sachin Sahel, Gerardo Barcala, Louis Ferreira, Karina Logue, Elizabeth Greer, Kwesi Ameyaw, Marshall Allman, Kelly-Ruth Mercier, Marc-Anthony Massiah, Jason Asuncion, Daniel Jacobsen, Terence Kelly, Alexia Fast, Keegan Connor Tracy (a.z.), Lindsey Ginter, Alessandro Juliani, Carmen Moore, Jay Brazeau, Molly Price, Sarwan Badesha, Lisa MacFadden, Rihanna, Devielle Johnson, Paola Botero, Isabelle McNally, Brooke Smith, Austin Nichols, Vivian Lanko, Andrea Brooks, Daniel Boileau, Alison Matthews, Sam Vincent, Nicholas Carella, Danny Mac, Cameron Forbes, Luke Roessler, Carlton Cuse, Teryl Rothery, Al Sapienza, Raphael Sbarge, Micheal Doonan, Kailey Spear, Shannon Chan-Kent, Mark Burgess, Jennifer Griffin, Chris Shields, Simon Longmore, Jennifer Cheon, Panou, Jennifer Copping, Leah Cairns, Natalia Cordova-Buckley, Catherine Barroll, Noel Johansen

Původně jsem si tady chtěl rýpnout pouze do toho, že Bates Motel přišel až moc okatě parazitovat na konci Dextera a dost mě překvapilo, že se nad tím žádný ze zdejších rozumbradů nepozastavil. To se samozřejmě potvrdilo. Společenská neobratnost, zabržděná komunikace, schizofrenie a klasický rituál s odklízením těl jsou přesně těmi taháky, které budou fanouškům Dextera chybět a rádi za tím půjdou jinam. Tvůrci si jsou moc dobře vědomi, k jak zásadnímu snímku dělají prequel, takže obsazení i technická stránka jsou na jedničku. Celé to bohužel není vůbec konzistentní. Jednotlivé pasáže samy o sobě fungují (odkazy na Psycho, Norman aka Dexter, perverzní vztah matky se synem, teen love story), chtělo by to jen lepší návaznost. Co mě při první sérii úplně uzemnilo je to, že tvůrci chtějí parazitovat i na konci Breaking Bad (místo pika se ve velkým jede tráva), ale toho si zřejmě taky nikdo nevšiml. Postava Dylana (Jesse bez potřeby fetovat) však nepůsobí zbytečně a jeho první krůčky ve světě drog jako samostatný celek také fungují. Když se k tomu všemu připočte ještě obchod s bílým masem, je asi všem jasné, že se z toho stává velký guláš a během deseti epizod se tolik zajíců prostě pochytat nedá. Cílení na mladé publikum je z toho cítit na sto honů. Zkušenější divák pozná obrovský potenciál, ale ne každý bude mít nervy na dějovou rozháranost. Taky si myslím, že by to bez těch drog a šlapek klapalo. Bláznivé Normě sice moc fandit nejde, ale závěrečná pravda o její minulosti ji neskutečně zlidštila a více prostoru si zaslouží a mezi Normanem a děvčaty to slušně jiskří, takže není potřeba vymýšlet další odbočky. Druhá série není vysloveně lepší, ale je rozhodně bláznivější. Sebešílenější twist či cliff na konci epizody je v té následující vyřešen během dvou minut, což už jednou tvůrci předvedli i v první sérii. Především stahování postav, s kterými by se těžko pracovalo (Bradley, bratr Normy), ze scény je zde dovedeno do dokonalosti. Pokud ale divák potřebuje něco jednoduššího po práci, má nakoukáno Breaking Bad, tak si užije nejen ujetou drogovou linku, ale i další Normanův pokus o vztah a par nechutností z dětství mamči Batesové. Definitivní teen kult. 1. série: 75%, 2. série: 80%, 3. série: 85%.(2.8.2014)

Seriál, ke kterému jsem si musel hledat asi dva první díly cestu. Předností Bates Motelu je nepochybně herecký ansámbl, který je velmi přesvědčivě a zábavně režírován. Norma Bates (v parádním provedení Verou Farmigou) je úchvatná - přesně ten typ filmové postavy, kterou milujete i nenávidíte zároveň. Velmi znepokojivý je fakt, že již od samého začátku víte, že nic nemůže skončit dobře. Proto je jakékoliv fandění hlavním postavám velmi stíženo, což dělá z Bates Motelu až trochu masochistickou seriálovou lahůdku. Rád bych se, jak mám ve zvyku, věnoval i hudbě, ale vlastně si vůbec nevybavuju, jakou hraje v celém seriálu roli. Což může být obrovská lichotka nebo taky jasný průšvih.(8.7.2013)

Prequel k Psychu a hneď prvá časť je výborná. Atmosféra dobrá, réžia tiež, herci zatiaľ sympatický a herecky to rovnako vyzerá byť zvládnuté. Podľa očakávania exceluje Vera Farmiga. Najväčšia haluz na tom je, že sa to odohráva v súčasnosti... Totiž vhĺbite sa do seriálu kde oblečenie, účesy, interiéry a exteriéry zodpovedajú dobe v akej by sa to asi približne malo odohrávať, no zrazu zastane kočka na najnovšom bavoráku, chalan vytiahne dotykový mobil ... proste no je to zaujímavá kombinácia.(21.3.2013)

• kingik

A nebylo by rozumnější nechat Normana Batese strašit v jeho motelu a dát prostor někomu/něčemu hororově zajímavějšímu?! Seriálový prequel se jednoznačně přiživuje na hororové klasice Alfréda Hitchcocka a v podstatě ji příliš o něco navíc neobohacuje. Za nejzajímavější považuji nápad přenést klasické postavy do současnosti, ale co s nimi, že ano. Freddie Highmore má být jakože mladý Anthony Perkins?! Ha, ha, ha...Obdivuji tvůrce, že dokáží udělat ostudu tím, že obsadí nepodobného herce bez výrazu a teď s ním, milý diváku, prožij několik mrazivých večerů. Jo, mrazivo bylo, ale z nočního chladu, ne ze seriálu, kdy je nutno si hororové scény domyslet, protože ukecané je to až hrůza. Stačí se podívat na tvůrce tohoto paskvilu a hned víte, do čeho jdete. Seriálová dikce přítomna v každém políčku, režie zaměnitelná, a to se těch režijních kokotů na tom vystřídalo nepočítaně a absolutně ani jeden nezaznamenal žádný pokrok a k tomu všemu je to dějově i obrazově nuda. Vždyť ti režiséři měli problém i se statickou scénou, natož odhodlat se k něčemu, co by tu krávovinu o hovně rozpohybovalo. Představte si, že to táhne herecky Vera Farmiga, která má sexappeal asi jako vyfluslá pecka z třešně. Jednoduše stará, opotřebovaná piksle táhne tu vrzající káru v noci na ČT2. Nicola Peltz a Olivia Cook, na které jsem by zvědavý, tak celkem v ničem neoslnily. První ještě předtím, než ji objevil Bay a nakázal, aby z ní udělali mrdnu k ojetí, druhá má u nosu asexuální hadičku s dusíkem, kyslíkem, nebo nevím, co jí to za hajzl proudí do šňupáku, ale nevyhoníte si, jak vám to zmrazí krevní kanálky v péru. No, asi takhle, nevydržel bych na to vzhůru do nočních pozdních hodin, ani kdyby mě Dvořák, nebo která píča tam řediteluje, hrozil, že mě vymrdá se Saskií Burešovou do ucha. Poroučím se, pane nudný ANTIBatesi. Mám rád hardcore horory, ne užvaněné a bezprizorní sračky. 0%(15.3.2015)

Pustit se do soutěže s Hitchcockem obvykle nedopadá dobře, ale zde se věc skutečně podařila. Přistupoval jsem k tomu s velikou nedůvěrou a skepsí, ale postupně a vlastně velmi rychle jsem se pokorně poddal rytmu vyprávění. O zpočátku zdánlivě vychytralé všeho schopné potvoře, která se během první série zvolna proměňuje v onu ženskou, "která vydrží víc než kůň" a je milující matkou bojující vším co má - tu sexem, tu vraždou - proti celému světu za svou rodinu .(22.3.2015)

• - Postava Normana Batesa (Freddie Highmore) je inšpirovaná sériovým vrahom Edwardom Theodorom Geinom, ktorý bol v roku 1968 usvedčený z niekoľkých vrážd a odsúdený na doživotie v psychiatrickom ústave. (Greenpeacak)

• - Autor seriálu Bill Balas, ktorý trpí cystickou fibrózou, bol inšpiráciou pre postavu Emmy Decody (Olivia Cooke), ktorá ňou v seriáli trpí tiež. (milealelia)

• - Natáčení první serie probíhalo ve Vancouveru v městečku Aldergrove. (mahler)