Mystérium sexu (TV seriál)

Masters of Sex

USA, 2013–2016, 43 h 54 min (Minutáž: 52–60 min)

Předloha:

Thomas Maier (kniha)

Michael Penn

Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin Fitzgerald, Teddy Sears, Nicholas D'Agosto, Heléne Yorke, Beau Bridges, Julianne Nicholson, Rose McIver, Allison Janney, Josh Charles, Ann Dowd, Keke Palmer, Garrett M. Brown, Alan Ruck, James Eckhouse, Rae Foster, Joan Severance, Nicholle Tom, Ellen Wroe, Kandis Fay, Adam Silver, Brian Howe, Michael Cassidy, Margo Martindale, Mae Whitman, Greg Grunberg, Emily Davenport, Bobby Campo, Clark Freeman, Natasha Sims, Clark Moore, Pepper Binkley, Elizabeth Bogush, Shanna Collins, Eileen Grubba, Micah Hauptman, Olivia Alaina May, Doug McKeon, Evie Ryland, Betsy Zajko, Mather Zickel, Molly Hagan, Lauren Weedman, Finn Wittrock, Blake Robbins, Spencer Garrett, Sarah Silverman, Yetide Badaki, Jocko Sims, Karissa Lee Staples, Annaleigh Ashford, Ashley Johnson, Yvans Jourdain, Anne Griffin, Michael Mantell, Cole Sand, Gabe O'Mara, Veronica Mannion, Steve Rosen, Nick Smoke, Claire van der Boom, David Ury, Melanie Paxson, Emily Kinney, Evan Arnold, Brit Shaw, Peter Mackenzie, Kerry O'Malley, Mike Peebler, Jeff Doucette, Maury Sterling, Linara Washington, Braden Moran, Gil McKinney, Dean Chekvala, Larry Joshua, Maggie Grace, Alexa Alemanni, Scott Michael Campbell, Grant Harvey, Kevin Shinick, Rebecca Staab, Isabelle Fuhrman, Rya Kihlstedt, Danny Huston, Jed Rees, Eric Lange, Jaeden Martell, Alyvia Alyn Lind, Peter Douglas, Hanna Hall, Liesel Kopp, Kayla Madison, Barry Bostwick, Ann Cusack, Caroline Lagerfelt, Mary Passeri, Leah Costello, Rachel Kimsey, Flex Alexander, Rob Kerkovich, Bug Hall, Anne Dudek, Rebecca Larsen, Jason Kravits, Robert Joy, Betsy Brandt, Melinda Page Hamilton, Larry Poindexter, Gareth Williams, Ana Walczak, Josh Randall, Barry Watson, Sarah Sido, Rene Auberjonois, Courtney B. Vance, Brianne Davis, Johnny Sneed, Renée Elise Goldsberry, Jeremiah Birkett, Matt Crabtree, Nicole Steinwedell, Kevin Christy, Artemis Pebdani, Marin Ireland, John Billingsley, Peri Gilpin, Christian Borle, David Starzyk, Sterling K. Brown, Erin Cummings, Leonard Earl Howze, Adam Arkin, Andy Milder, Lance Barber, Necar Zadegan, Waleed Zuaiter, JB Blanc, Christopher Grove, Susan May Pratt, Eve Gordon, Eddie Jemison, Reagan Pasternak, Tate Donovan, Christian Clemenson, Julie Ann Emery, Danny Jacobs, Sarah Scott, Benjamin Koldyke, Frances Fisher, Michael O'Keefe, Keir O'Donnell, Kristen Hager, Christopher Wiehl, Alex Borstein, Sam McMurray, Grant Harvey, Whitney Anderson, Judy Greer, Yvonne Zima, Kyle Gibson, Celeste Pechous, Brandon Scott, Niecy Nash, Alysia Reiner, Mary Birdsong, Rich Sommer, Erin Karpluk, Brian Unger, Leslie Murphy, Betty Gilpin, Alex Weed, Jeremy Strong, Kendra Andrews, Nicole Cummins, Bryce Johnson, Gabriel Tigerman, Aaron Abrams, Enuka Okuma, Lily Rains, Lisa Banes, Rondi Reed, Charles Shaughnessy, Laura Nicole Harrison, Romy Rosemont, Michael Scott Allen, Colin Woodell, Joel Brooks, Joanna Canton, Julia McIlvaine, Elise Robertson, David Walton, Amanda Quaid, Aloma Wright, Rebecca Kessler, Corey Reynolds, Jonathan T. Floyd, Rebekah Ward, Alex Wyse, Melissa Center, Brian Ibsen, Joseph Lyle Taylor, Elizabeth Dennehy, Rob Benedict, Kristin Slaysman, Jack Laufer, Karimah Westbrook, Brian Linsley, Wendy Worthington, Cece King, Ivar Brogger, Jim Ortlieb, Rick Peters, Stephen Root, Steve Bannos, Marc Evan Jackson, Ashley Zukerman, Andre Royo, Rachelle Dimaria, Nathan Mohebbi, Matt McCoy, Jonathan Adams, Tom Kiesche, Beth Kennedy, Hiep Thi Le, Noah Robbins, Tim Ransom, Kyla Deaver, Charles Christopher, Jerry O'Donnell, Pete Gardner, Lyne Odums, Chris Conner, Jake Lockett, Kelli O'Hara, Logan Fahey, April Parker-Jones, Doug Tompos, Laura Silverman, Bradley White, Kate Volpe, Lauren Pritchard, Suzana Jurcevic, Joy Brunson, Peter Holden, Brady Caverly, Isabella Alexander, Susan-Katey Heaney, Bennet Guillory, Grasie Mercedes-Garcia, Tru Collins, Priscilla Quintana, Roslyn Ruff, Doug Hurley, Frederick Keeve, Autumn Withers, David Lengel, Suziey Block, Crystal-Lee Naomi, Katy Dore, Johanna Day, Martha Hackett, Faleena Hopkins, Jocelyn Ayanna, Jacqueline Hahn, Bruce Nozick, Michael Bunin, Nick Gillie, Dennis Cockrum, Johnathan Brugal

Konečně někdo přišel s něčím novým! Nota bene postaveným na skutečné události. A nejde o to, že je seriál o sexu. Ale o to, že i díky tématu „sex“ je prostor pro nové vtípky. Navíc Lizzy mám rád, je svá a na roli se hodí, Michael jakbysmet. Jeho chladná logika, se kterou vyslovuje své – mnohdy společensky nepatřičné – návrhy a nápady, působí kolikrát absurně vtipně. Úroveň seriálu je nadprůměrná, je nejlepší z letošního podzimu. U každého dílu se dobře bavím.(16.9.2013)

Upozornění na začátek: Následuje hodně dlouhý komentář. ;) Nevím popravdě, kde s mými názory na seriál začít. Hodnocení po první sérii 4-5* (a popravdě doufám, že víc jak tři série nechystají, protože už teď se to občas trochu táhlo, ale zase nás to více ponořilo do myšlení a psychiky postav). V každém díle ve mně nějaká zjištění, názory či spekulace vyvolaly určité myšlenkové pochody a proto bych celý seriál hodnotila jako přínosný, zábavný a někdy samozřejmě i ponurý, ale především - a to je důležité - baví a nenudí. Co se týče otevřenosti - na tu dobu (moc jsem nezkoumala jak hodně je to podle pravdivých událostí) to bylo pro lidi nepředstavitelné. Dnes? No řekněme, že seriál láká na nahá těla, orgasmy a sex.. popravdě tam těchto věcí ale není tolik, jako keců kolem toho, takže až tak něco neobvyklého to zase není. "Every museum in the world is filled with art created for this basic impuls. The greatest literature, the most beautiful music. The study of sex is the study of the beginning of all life. And science holds the key. Yet we sit huddled in the dark like prudish cave man filled with shame and guilt. And the truth is nobody understand sex." 1x03 - když se mu dva homosexuálové nabídli, že mu předvedou, jak probíhá sex mezi nimi, jelikož si to nedovedl představit, tak jeho obličej byl k popukání aneb jak se od sledování masturbace přes sex mezi heterosexály dostal až tady. 1x04 - vtipné, jak když zjistil, že její exmanžel se účastnil studie, hned začal hledat ve složkách, co o ní aka bývalé partnerce říkal, zvědavec jeden :) 1x05 - když tam přišel mladý pobožný pár, že mají problém s početím dítěte a Masters se jich zeptal, jaké polohy zkoušeli a oni že vedle sebe lehávají každý večer, tak jsem dostala záchvat smíchu. 1x05 - "Don't guys like be the girls first? - Are you crazy? It's too much responsibility. They're basically glue to you for the rest of your natural life. Its like those signs you see in thrift shops: You break it, you buy it. - And they say chivalry is dead." Jinak mi přišlo docela úchylné, že mu Libby pořád říkala daddy ačkoliv ještě žádné dítě nečekali, a ne perverzní jako ve stylu Barneyho, ale prostě normálně úchylné. 1x06 - Zajímavé, co tam říkali, že tvrdil Freud, dodnes jsem se s tím ještě nesetkala (je pravda, že mě nikdy nenapadlo číst Freuda), ale je fakt že byl opravdu omezený, když tvrdil, že klitorální orgasmus je pubertální fenomén a při konci puberty se mají pocity přesunout do vagíny, pokud se tak nestane, tak žena trpí sexuální frigiditou. Tak jo dobře Freude:) "My clitoris beat my vagina? That's crazy!" "It means woman doesn't need a man to provide pleasure at all. In fact we're maybe better off without you." 1x09 - "The man you are going to marry is nothing" - vyznělo to vtipně, když to řekl Ethan sám o sobě a to i když člověk znal kontext. 1x10 - menší postřeh: v televizi hrál snímek Duck and cover. No a samozřejmě perlou na závěr z 1x12 zůstává krásné vyznání lásky "I think your vaginal walls are beautiful." Seriál mi prostě sedl, ať už svým stylem humoru, svými retro barvami, hereckým obsazením - Lizzie Caplan je úžasná- tak myšlenkami a samozřejmě doprovodnou hudbou. A jsem zvědavá s čím přijde druhá série. 2. série: No stále to baví, ale už to trochu upouští na tempu a začíná se to táhnout. Takže snižuju na 4*. 2x06 mi Masters dokázal, že je to fakt pořádný hajzlík, ještě větší než předtím. No prostě hrozný vyčuránek. A Libby do něj nemá daleko... tež se z ní vyklubala - z té naivní paničky - řádná kravka.(11.1.2014)

Velká očekávání byla hned na začátku naplněna. Jako vždy skvělý Michael Sheen, rozkošná Lizzy Caplan, k tomu zajímavý příběh i poutavé zpracování. Co víc si přát? Neobávám se, že by si seriál své kvality v dalších dílech neudržel. A navíc mám radost, že se objevil seriál, který (nejen) atmosférou připomíná mé milované Mad Meny. První dva díly - 100% Vývoj postav i příběhu v dalších dílech je úžasný a Masters of Sex tak ode mě získávají titul nejlepší nový seriál roku 2013. Nemohu se dočkat toho, co nám přinese druhá řada. 1. série - 100% Díky druhé řadě už se Masters of Sex probojovali dokonce do mé desítky nejoblíbenějších seriálů. Je tu rozehráno hned několik dějových linií, které se vzájemně výtečně doplňují, zhruba v půlce sezóny nás navíc čeká časový skok (respektive víc skoků), což byl od tvůrců ten nejlepší tah, protože určitá část života i studie Billa a Virginie se uzavřela a těžko by se z toho dalo vytěžit víc. Vzhledem k tomu, jak dlouho na svém výzkumu pracovali, je dobře, že jsme se posunuli do další fáze a šedesátých let. Finále je emocionálně hodně intenzivní a pro další řadu to mají tvůrci opět skvěle rozehrané. 2. série - 100% Třetí řada nás posunuje v ději opět o několik let dále a mnohem více se zaměřuje na problémy ve vztazích obou hlavních postav a jejich rodin. To vše je orámováno vydáním první knihy Masterse a Johnsonové a jejich dalším výzkumem. Ten se ale stává důvodem k hádkám, a moc tomu nepomáhá ani nový muž v životě Virginie. I když tvůrci nešetří vtipnými momenty, je tahle série vcelku depresivní, zejména pak samotné finále. Uvidíme, jakým směrem se budou ubírat osudy našich oblíbenců v další sezóně. 3. série - 100%(22.9.2013)

80-85% ... Po prvej sérii musím skonštatovať, že ide o veľmi podnetný seriál, kde sa hlavné postavy venujú, okrem svojich súkromných problémoch, skúmaniu sexuálnych aktivít a ich dopadu na ľudské telo. Výborne obsadené, dobrá atmosféra. Ešte musím podotknúť, že z nejakého dôvodu sa všetci chlapi správali ako kokoti, pričom ženy sú tu tie, ktoré na plnej čiare dominujú.(9.2.2017)

První řada nebyla vůbec špatná, dobře jsem se bavil, druhá už bla velmi slabá, jejich projekt šel do ústraní a začalo se to vléct a vléct. Nudil jsem se a vlastně mě to uplně přestalo bavit, když si tak vzpomínám, ani jsem druhou řadu nedokoukal. Fakt seriál u kterého se vyplatí koukat na první řadu, potom je to jen přehlídka nudy.(2.10.2016)

• - Při natáčení první intimní scény v 6. epizodě 1. série s názvem "Brave New World" byli oba hlavní představitelé velmi nervózní. Jakmile Lizzy Caplan přiložila ruku Michaela Sheena na své ňadro a zazněl "Střih!", Sheen se rozběhl ke koši a pozvracel se. Caplan v rozhovoru dodala, že se v danou chvíli cítila jako monstrum, kterého se nikdo nesmí dotknout. Následně se ale zjistilo, že Sheen měl otravu jídlem. (Sadi)

• - Roli Williama Masterse měl původně ztvárnit Paul Bettany, který nakonec z projektu odstoupil. (BarboraM)

• - Dr. Ethan Haas (Nicholas D'Agosto) je na rozdíl od hlavních představitelů smyšlená postava. Haas vznikl spojením staršího muže, který s pravou Virginií Johnson udržoval vážný vztah a u něhož se schylovalo k její třetí svatbě, a mladého doktora, který s Mastersem a Johnsonem pracoval na jejich programu na Washingtonské univerzitě. (Sadi)