Mystérium sexu

(seriál)
  • USA Masters of Sex
Trailer 12
USA, (2013–2016), 43 h 54 min (Minutáž: 52–60 min)

Tvůrci:

Michelle Ashford

Předloha:

Thomas Maier (kniha)

Michael Penn

Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin Fitzgerald, Teddy Sears, Nicholas D'Agosto, Heléne Yorke, Beau Bridges, Julianne Nicholson, Rose McIver, Allison Janney (více)

Série(4) / Epizody(46)

O sexu chtěli vědět všechno. A nebáli se zeptat. Co všechno se vlastně děje s lidským tělem při sexuálním vzrušení? Tuto otázku začal koncem padesátých let dvacátého století systematicky zkoumat americký gynekolog William H. Masters se svou asistentkou a posléze i pracovní a životní partnerkou, sexuoložkou Virginií E. Johnsonovou. Masters a Johnsonová se svým výzkumem podíleli na tzv. sexuální revoluci. Jak však jejich výzkum vlastně probíhal? Jak přesvědčili lidi, aby pod jejich dohledem prováděli ty nejintimnější praktiky? A jak vlastně vypadal soukromý život těchto průkopníků sexuální vědy? Na to se pokouší odpovědět úspěšný americký seriál Mystérium sexu, v němž ústřední dvojici ztvárnil britský herec Michael Sheen a Američanka Lizzy Caplanová. Výsledky výzkumu Masterse a Johnsonové vyšly mj. i česky, a to čtyři roky po americkém vydání, v roce 1970 pod názvem Lidská sexuální aktivita. (Česká televize)

Trailer 12

Pavlinenka

První série ve mě vyvoolala obrovské nadšení. Správná a neotřelá kostýmovka se skvělými herci i výkony. Druhá série mé nadšení jen utvrdila. No a třetí série naprosto nad očekávání předčila veškerá očekávání. Vtipné, rozkošné, tragické, psychologické, šílené, citlivé, intenzivní, emocionální, nepředstavitelné, pravdivé, odvážné, sexy, romantické, dechberoucí, poučné, zoufalé.... ()

Everyone

Nebudu lhát, zaujal mě název. Ale když jsem si seriál pustil, tak jsem (i přesto, že moje očekávání nebyla v tomto směru naplněna, byla v jiném absolutně překonána) mile překvapen. Seriál je to silný, s hutnými emocemi, kvalitním scénářem, skvělou režií a obsazením, nechybí mu ani humor a malinová ústa Lizzy Caplan jsou prostě k zulíbání. ()

maseer2

seriál, do kterého jsem se pustil zejména díky atraktivnímu (sexuálnímu) námětu a s nímž se mi i přes počáteční trable nakonec podařilo naladit na stejnou notu.. může za to skvělý Michael Sheen v roli chladného lékaře Williama Masterse (byť to není zrovna postava, kterou byste si oblíbili) a zejména pak úžasná Lizzy Caplan v roli roztomilé, charismatické a sexy Virginie.. pokud nepohrdnete převážně konverzačním dramatem, které staví především na neustálém napětí mezi hlavními postavami, je MoS určitě správná volba.. já přišel seriálu zhruba po šesti dílech definitivně na chuť, a tak jsem nakonec i přes původní úvahy, že sledování po první sérii ukončím, na tu druhou moc zvědav.. EDIT: ani více než dva měsíce po finále druhé řady stále nenacházím motivaci k tomu, abych se do jejího rozkoukání pustil.. vzhledem k široké konkurenci kvalitních seriálů se to zřejmě nezlepší, tudíž pravděpodobně se seriálem končím, třebaže jsem byl po první sezóně vcelku spokojen.. ()

erased

První díl nadchne povedeným zpracováním ducha doby a lechtivým příslibem sexuální revoluce, ale už na jeho konci je jasné, že téma nemá dost síly na udýchání všech dvanácti dílů první série, natož do dalších řad. Všechny vedlejší zápletky (a že jich je) jsou sice vždy více nebo méně k tématu, jenže se samotnou ústřední dvojicí (popř. trojicí, když započítám i trochu opodál stojící Libby Masters) nemají společného prakticky nic, a to včetně dobrého herectví. Tři čtvrtiny každého dílu tak nejsou nic jiného, než nijak zvlášť vydařená vata. Špičkové díly, jmenovitě první, pátý a poslední, už proto nic nezachrání a zmatená návaznost dílů a plynutí času jasně svědčí o tom, že si téma mohlo mnohem lépe vystačit s televizní minisérií. Jednoznačně nejpřehypovanější záležitost letošního roku. Druhá série pokračuje naprosto stejně, navíc s tím, že opadnutím jakéhokoli povrchního nadšení z prostředí a pojetí seriálu vychází najevo i obsahové chyby. Na to, že až na pár výjimek jsou vedlejší postavy v celém seriálu naprosto zbytečné už jsem si zvykl loni, ale že udělají autoři zaseklou nahrávku i z hlavních postav, je z mé strany neodpustitelné selhání. Každý díl tak ústřední trojice znovu začíná se stejnými problémy a znovu jej stejně řeší aby se na jeho konci znovu stejně hořkosladce usmířily. Možná je to takhle reálné a v seriálech obvyklé, jenže dramaticky je to tak odfláklé, že to nakonec pohřbí i slibnější momenty. I tu reálnost ale podkopávají vyumělkované dialogy, ve kterých každá postava působí jako fundovaný básník s vždy připravenou metaforou. Na celé druhé řadě tak za řeč stojí už jen posuny v příběhu Mastersovy studie a právě v těch jeho vztazích, kterých jsem všeho všudy napočítal po třech od obojího. Ty však bohužel, kromě těch, které se odehrávají in flagranti, ani nebyly kdovíjak působivé. Jméno Masters of Sex je tedy přesné - sex je zde naprostá lahůdka - jenže nic jiného seriál nezvládá. P.S. Dextera vykrádající úvodní znělka je vyloženě k vzteku. ()

IQ Tiqe

Konečně někdo přišel s něčím novým! Nota bene postaveným na skutečné události. A nejde o to, že je seriál o sexu. Ale o to, že i díky tématu „sex“ je prostor pro nové vtípky. Navíc Lizzy mám rád, je svá a na roli se hodí, Michael jakbysmet. Jeho chladná logika, se kterou vyslovuje své – mnohdy společensky nepatřičné – návrhy a nápady, působí kolikrát absurně vtipně. Úroveň seriálu je nadprůměrná, je nejlepší z letošního podzimu. U každého dílu se dobře bavím. ()

• Při natáčení první intimní scény v 6. epizodě 1. série s názvem "Brave New World" byli oba hlavní představitelé velmi nervózní. Jakmile Lizzy Caplan přiložila ruku Michaela Sheena na své ňadro a zazněl "Střih!", Sheen se rozběhl ke koši a pozvracel se. Caplan v rozhovoru dodala, že se v danou chvíli cítila jako monstrum, kterého se nikdo nesmí dotknout. Následně se ale zjistilo, že Sheen měl otravu jídlem. (Sadi)
  • Herec Michael Sheen je ve skutečnosti Brit, pocházející z Walesu. V seriálu tedy užívá americký akcent. (Sadi)

Související novinky

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (více)