Mystérium sexu (TV seriál)

Masters of Sex

USA, 2013–2016, 43 h 54 min (Minutáž: 52–60 min)

Předloha:

Thomas Maier (kniha)

Michael Penn

Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin Fitzgerald, Teddy Sears, Nicholas D'Agosto, Heléne Yorke, Beau Bridges, Julianne Nicholson, Rose McIver, Allison Janney, Josh Charles, Ann Dowd, Keke Palmer, Garrett M. Brown, Alan Ruck, James Eckhouse, Rae Foster, Joan Severance, Nicholle Tom, Ellen Wroe, Kandis Fay, Adam Silver, Brian Howe, Michael Cassidy, Margo Martindale, Mae Whitman, Greg Grunberg, Emily Davenport, Bobby Campo, Clark Freeman, Natasha Sims, Clark Moore, Pepper Binkley, Elizabeth Bogush, Shanna Collins, Eileen Grubba, Micah Hauptman, Olivia Alaina May, Doug McKeon, Evie Ryland, Betsy Zajko, Mather Zickel, Molly Hagan, Lauren Weedman, Finn Wittrock, Blake Robbins, Spencer Garrett, Sarah Silverman, Yetide Badaki, Jocko Sims, Karissa Lee Staples, Annaleigh Ashford, Ashley Johnson, Yvans Jourdain, Anne Griffin, Michael Mantell, Cole Sand, Gabe O'Mara, Veronica Mannion, Steve Rosen, Nick Smoke, Claire van der Boom, David Ury, Melanie Paxson, Emily Kinney, Evan Arnold, Brit Shaw, Peter Mackenzie, Kerry O'Malley, Mike Peebler, Jeff Doucette, Maury Sterling, Linara Washington, Braden Moran, Gil McKinney, Dean Chekvala, Larry Joshua, Maggie Grace, Alexa Alemanni, Scott Michael Campbell, Grant Harvey, Kevin Shinick, Rebecca Staab, Isabelle Fuhrman, Rya Kihlstedt, Danny Huston, Jed Rees, Eric Lange, Jaeden Lieberher, Alyvia Alyn Lind, Peter Douglas, Hanna Hall, Liesel Kopp, Kayla Madison, Barry Bostwick, Ann Cusack, Caroline Lagerfelt, Mary Passeri, Leah Costello, Rachel Kimsey, Flex Alexander, Rob Kerkovich, Bug Hall, Anne Dudek, Rebecca Larsen, Jason Kravits, Robert Joy, Betsy Brandt, Melinda Page Hamilton, Larry Poindexter, Gareth Williams, Ana Walczak, Josh Randall, Barry Watson, Sarah Sido, Rene Auberjonois, Courtney B. Vance, Brianne Davis, Johnny Sneed, Renée Goldsberry, Jeremiah Birkett, Matt Crabtree, Nicole Steinwedell, Kevin Christy, Artemis Pebdani, Marin Ireland, John Billingsley, Peri Gilpin, Christian Borle, David Starzyk, Sterling K. Brown, Erin Cummings, Leonard Earl Howze, Adam Arkin, Andy Milder, Lance Barber, Necar Zadegan, Waleed Zuaiter, JB Blanc, Christopher Grove, Susan May Pratt, Eve Gordon, Eddie Jemison, Reagan Pasternak, Tate Donovan, Christian Clemenson, Julie Ann Emery, Danny Jacobs, Sarah Scott, Benjamin Koldyke, Frances Fisher, Michael O'Keefe, Keir O'Donnell, Kristen Hager, Christopher Wiehl, Alex Borstein, Sam McMurray, Grant Harvey, Whitney Anderson, Judy Greer, Yvonne Zima, Kyle Gibson, Celeste Pechous, Brandon Scott, Niecy Nash, Alysia Reiner, Mary Birdsong, Rich Sommer, Erin Karpluk, Brian Unger, Leslie Murphy, Betty Gilpin, Alex Weed, Jeremy Strong, Kendra Andrews, Nicole Cummins, Bryce Johnson, Gabriel Tigerman, Aaron Abrams, Enuka Okuma, Lily Rains, Lisa Banes, Rondi Reed, Charles Shaughnessy, Laura Nicole Harrison, Romy Rosemont, Michael Scott Allen, Colin Woodell, Joel Brooks, Joanna Canton, Julia McIlvaine, Elise Robertson, David Walton, Amanda Quaid, Aloma Wright, Rebecca Kessler, Corey Reynolds, Jonathan T. Floyd, Rebekah Ward, Alex Wyse, Melissa Center, Brian Ibsen, Joseph Lyle Taylor, Elizabeth Dennehy, Rob Benedict, Kristin Slaysman, Jack Laufer, Karimah Westbrook, Brian Linsley, Wendy Worthington, Cece King, Ivar Brogger, Jim Ortlieb, Rick Peters, Stephen Root, Steve Bannos, Marc Evan Jackson, Ashley Zukerman, Andre Royo, Rachelle Dimaria, Nathan Mohebbi, Matt McCoy, Jonathan Adams, Tom Kiesche, Beth Kennedy, Hiep Thi Le, Noah Robbins, Tim Ransom, Kyla Deaver, Charles Christopher, Jerry O'Donnell, Pete Gardner, Lyne Odums, Chris Conner, Jake Lockett, Kelli O'Hara, Logan Fahey, April Parker-Jones, Doug Tompos, Laura Silverman, Bradley White, Kate Volpe, Lauren Pritchard, Suzana Jurcevic, Joy Brunson, Peter Holden, Brady Caverly, Isabella Alexander, Susan-Katey Heaney, Bennet Guillory, Grasie Mercedes-Garcia, Tru Collins, Priscilla Quintana, Roslyn Ruff

"But mother always said not to put anything in your mouth if you dont know where it's been." - "Well this has been here since birth." --- Ano ano ano! Showtime se zase jednou vytáhl. Tentokrát se správně provokativním, místy až pobuřujícím projektem (Bible, židovská otázka, gayové), mnohdy decentně humorně rýpajícím do stále stejně aktuálních tabu a vztahových stereotypů. Ta zpola neviditelná konfrontace přítomnosti s minulostí je na tom zřejmě to nejlepší; když teda pominu geniální hříčku v názvu seriálu a vesměs všechny herecké výkony. Michael Sheen zde ztvárňuje komplikovaného mrzouta a ješitu, jehož postava si hned zkraje první série prochází nesmírně intenzivním emocionálním vývojem. Neotřelé, ale úderné a stoprocentně funkční - dobře prodaný trademark. A nezapomeňte: "Vaginas don't bite".(20.9.2013)

„My clitoris beats my vagina? That's crazy!" Poučnější souboj pohlaví, než jaký nabízí většina screwball a re-marriage komedií, na které jsem si vícekrát vzpomněl, ale v nichž jsou muži méně frustrovaní a ženy méně umlčované. Pnutí mezi lidmi různého pohlaví (v druhé sérii také různé rasy) je hnacím motorem převážně konverzačně seriálu, který svou dynamiku těží primárně ze vztahové hierarchie doma a na pracovišti (resp. mezi těmito dvěma subsvěty), potažmo ze snahy postav vzepřít se společenským normám a pravidlům (jak by se měla chovat manželka, matka, manžel, milenec). Ženy se musí ponižovat před muži, muži před mocnějšími muži a lékaři jsou zároveň pacienty a svou léčbou druhých pomáhají také sobě. Podstatné přitom je, že pravidla pro muže se s ohledem na dobové zasazení radikálně liší od pravidel pro ženy. Nerovnosti obecnějšího rázu jsou demonstrovány na disharmonickém vztahu Masterse a Johnsonové, kteří spolu nikdy nemohou úplně zadobře, neboť jejich různě vyostřené handrkování činí seriál poutavým a udržuje vyprávění v chodu. Kdyby se shodli na pracovních postupech i sexuální technice, kterou si chtějí zpříjemnit večer, seriál by nás neměl čím držet v očekávání. Takto připomíná oddalovanou soulož – je to příjemné, ale pořád tomu něco chybí. ___ Vyjma několika neotřelých epizod (jedna se téměř celá odehrává během jedné noci v hotelovém pokoji) se seriál drží velmi klasické dramaturgické výstavby se sexualitou jako vše-sjednocujícím tématem (Freud by měl radost). Epizody jsou stavěny z větší dějových bloků a mezi různými akcemi zpravidla není pro oživení tempa paralelně prostříháváno. Až po odehrání a alespoň částečném uzavření jedné situace se přesunujeme k další. Vyjma občasné práce s hloubkou prostoru a rozmístěním postav v něm je základním stylistickým prostředkem figura záběr/protizáběr. Vinou této stavby, kladoucí důraz na srozumitelnost a přehlednost sdělení, působí Masters of Sex v konkurenci dravějších, narativně a stylisticky více ozvláštněných seriálů poněkud usedle, ale díky výborným hercům a dialogům si podobnou klasičnost může dovolit. Více zde. 80% Zajímavé komentáře: DaViD´82, novoten(24.6.2015)

Po uvolněných volnomyšlenkářských dekádách čerpajících z odkazu sexuální revoluce 60. let se v posledních letech kyvadlo posunulo na druhou stranu a pod záminkou boje proti sexismu a sexuálnímu obtěžování žen mají novodobí vykladači morálky opět žně, udílí lekce z chování a ochotně staví na pranýř. Konstruují nové mýty, předsudky a často předvádí erupci neuvěřitelného pokrytectví. V téhle době je osvěžující zhlédnout seriál, který o lidské sexualitě vypráví s lehkostí, vtipem a elegancí, bez obscénností a vulgarit, ale i bez melodramatičnosti, sentimentu a předstírání. Masters of Sex je pozoruhodně komplexní seriál, který se dokáže nejen dotknout, ale i a rozebrat všechny funkce a podoby lidské sexuality. Vnímá sex jako součást reprodukčního procesu, jako fyziologický úkon, ale i důležitou součást partnerských vztahů, jako zábavu a v neposlední řadě jako činnost hodnou a vhodnou vědeckého výzkumu. Po skutečně sexistickém a cynickém Californation představuje hodně osvěžující, sympatickou podívanou, výborně obsazenou a vypointovanou. Celkový dojem: 90 %.(18.3.2018)

Kupodivu to není vůbec laciný seriál těžící pouze z tématu sexu. BBC by z toho rozhodně vytřískala žhavější a detailnější scény. Tady ale ani nejde tolik o detailní záběry kopulujících lidí jako o zajímavý příběh. Je možné porovnat dobu, kdy byla podobná témata tabu a kdy bylo i v ložnicích méně veselo. I láska byla jaksi na okraji. "Ale když už jednou vidíte Oz, proč se vracet do Kansasu." A když už třeba byla láska, chyběla vášeň. Ale je tomu dnes opravdu jinak? Nejsme i nyní lapeni ve světě sňatků bez lásky či rozbitých manželství pro nalezení vášně jinde? Díky Mastersovi možná víme, jak vše funguje a dokážeme o všem mluvit, ale globálně se opakují stejné vzorce. Je ale zajímavé sledovat, jak se věda zajímala o naše základní instinkty. Třeba nás toto připomenutí časů minulých posune někam dál. Třeba to bude jen vášnivý milostný příběh. Uvidím, co se z toho vyklube. Každopádně mám chuť filosofovat a sledovat dál. (Viděno zatím jen 5.dílů - brilantních). EDIT: Seriál si udržel tempo až do konce a závěr série byl očekávatelný, přesto skvělý. Kromě tématu homosexuality a rasismu tu je nastíněno i několik dalších zajímavých témat. Výborná je především linka doktorky bojující za testy na rakovinu děložního čípku. Do toho ještě studená válka a žhavé, nevhodné jiskření na pracovišti. Tahle vztahovka z lékařského prostředí je ozvláštněna historickým pozadím a snad i trochu pravdivým příběhem.(5.1.2014)

Co si budu nalhávat Masters of Sex mě přilákali hlavně díky názvu, motivu a stanici. Jestli někde má něco takové vzniknout, tak Showtime je ideální volba. Obsazení seriálu se mi zamlouvá, Sheen mi před lety padnul do oka díky roli manažera v Proklatém klubu a i Lizzy Caplan se mi zamlouvá už delší dobu. Jejich postavy v seriálu jsou opravdu zajímavé, třeba o Billovi se snad nedá říct jediná pozitivní věc, co se týče chování, přesto mu prostě musíte fandit a přát, aby jeho studie nabrala ten správný směr. Zajímavou linku sebou přináší i Beau Bridges a jeho snaha o léčbu homosexuality. Seriál má skvělou dobovou atmosféru a tak vlastně není jediný důvod proč ho nezařadit na trvalo do watchlistu. Jedinou malou výtku bych měl u blonďatých slečen, jsou tři (manželka, dcera rektora a dobrovolnice) a přijdou mi dost podobné. Fíha, to je sešup. Druhá série padla o kousek níž než byla ta první, ale ten propad ve třetí sérii je opravdu velký. Myslím, že tady se Showtime s prodlužováním unáhlil. Zatímco v úvodu byl téměř nesnesitelný Bill Masters se svým arogantním chováním, které k jeho postavě ale patří a jeho snaha o změnu je zvláštní. Tak ve třetí sérii přebírá žezlo Virginie, ze které se stává opravdu prvotřídní trapka, hlavně co se týče jejího vztahu s dcerou a obrovským pokrytectvím, které z ní vychází snad v každé scéně. Problém je i v příběhu, zatímco první dvě série měly co vyprávět (začátky a vydání knihy), tak třetí už nemá moc co nabídnout. Navíc díky obehraným zápletkám působí stále méně zajímavě. Hledání sponzora? Léčení opice? Kdo miluje koho? Dcera-matka spor? Nic z toho prostě nefunguje a vůbec nevím, jestli budu ve sledování pokračovat. Třetí série pro mě byla tak špatná. že jsem si myslel, že už se k seriálu ani nevrátím. Nakonec (i vzhledem k ukončení) jsem se však rozhodl to udělat a seriál dokoukal. A musím říct, že tahle série je o level (nebo i víc) výš než ta předchozí. Ano, nepodařilo se eliminovat otravnou Virginii úplně, ale nabízí dostatek vedlejších linek, které zasluhují pozornost. Ať už jde o Betty a Helen nebo o Libby objevující svou hippie stránku.(3.3.2014)

• - Dr. Ethan Haas (Nicholas D'Agosto) je na rozdíl od hlavních představitelů smyšlená postava. Haas vznikl spojením staršího muže, který s pravou Virginií Johnson udržoval vážný vztah a u něhož se schylovalo k její třetí svatbě, a mladého doktora, který s Mastersem a Johnsonem pracoval na jejich programu na Washingtonské univerzitě. (Sadi)

• - Při natáčení první intimní scény v 6. epizodě 1. série s názvem "Brave New World" byli oba hlavní představitelé velmi nervózní. Jakmile Lizzy Caplan přiložila ruku Michaela Sheena na své ňadro a zazněl "Střih!", Sheen se rozběhl ke koši a pozvracel se. Caplan v rozhovoru dodala, že se v danou chvíli cítila jako monstrum, kterého se nikdo nesmí dotknout. Následně se ale zjistilo, že Sheen měl otravu jídlem. (Sadi)

• - Roli Williama Masterse měl původně ztvárnit Paul Bettany, který nakonec z projektu odstoupil. (BarboraM)