Mystérium sexu

(seriál)
  • USA Masters of Sex
Trailer 7
USA, (2013–2016), 43 h 54 min (Minutáž: 52–60 min)

Tvůrci:

Michelle Ashford

Předloha:

Thomas Maier (kniha)

Michael Penn

Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin Fitzgerald, Teddy Sears, Nicholas D'Agosto, Heléne Yorke, Beau Bridges, Julianne Nicholson, Rose McIver, Allison Janney (více)

Série(4) / Epizody(46)

O sexu chtěli vědět všechno. A nebáli se zeptat. Co všechno se vlastně děje s lidským tělem při sexuálním vzrušení? Tuto otázku začal koncem padesátých let dvacátého století systematicky zkoumat americký gynekolog William H. Masters se svou asistentkou a posléze i pracovní a životní partnerkou, sexuoložkou Virginií E. Johnsonovou. Masters a Johnsonová se svým výzkumem podíleli na tzv. sexuální revoluci. Jak však jejich výzkum vlastně probíhal? Jak přesvědčili lidi, aby pod jejich dohledem prováděli ty nejintimnější praktiky? A jak vlastně vypadal soukromý život těchto průkopníků sexuální vědy? Na to se pokouší odpovědět úspěšný americký seriál Mystérium sexu, v němž ústřední dvojici ztvárnil britský herec Michael Sheen a Američanka Lizzy Caplanová. Výsledky výzkumu Masterse a Johnsonové vyšly mj. i česky, a to čtyři roky po americkém vydání, v roce 1970 pod názvem Lidská sexuální aktivita. (Česká televize)

Trailer 7

Fiftis

Takže už názov dosť láka a dráždi a ja som sa v podstate aj dočkal toho, čo som čakal. Vidieť masturbáciu krásnej Lizzy Caplan, to je to čo som vždy chcel, keď som ju prvý krát videl v Cloverfielde (2008). Na Masters of sex som bol hrozne zvedavý, pretože takáto seriálová téma tu ešte nebola. Čakal som, že bude obsahovať veľa humorných situácií. Nemýlil som sa. Je to ten typ seriálu, kedy úvodný "pilot" je zaujímavý, ale nie úžasný a človek čaká, čo bude v budúcom dieli. Musím konštatovať, že s každým dielom je Masters of sex lepší a lepší. Seriál je plný emócií, medziľudských vzťahov na poli sexuality v kontraste s nepochopením vtedajšej spoločnosti, s mixom naozaj výborného situačného humoru, ktorý bravúrne celú drámu odľahčuje. Sledovanie počiatkov štúdie impotencie, homosexuality alebo orgazmov je natočené s citom, ale aj s humorom a nadsádzkou. Herecký koncert Michaela Sheena a pôvabnej Lizzy Caplan len umocňujú môj zážitok z tohto mimoriadne podareného seriálu. ()

novoten

1. série - 60% - Báječný námět na poutavou minisérii, který se ve štědré stopáži dvanácti hodinových dílů čím dál víc rozmělňuje. Má dost prostoru rochnit se ve všem pozitivním i negativním, co souvisí se snahou být v medicíně jiný, když jsou právě šedesátá léta a vy jste žena nebo novátorský průkopník. Zároveň ale dopodrobna zkoumá nejen linky a postavy skvělé (ústřední studie Billa a Virginie, osudy Bartona Scullyho), ale i ty trochu unavené (Libby) nebo dokonce nezajímavé (přehnaně sebevědomý doktor Langham). S mužskými postavami je tu obecně trochu problém, byť jde o záležitost poplatnou právě dané době. Nic to ale nemění na tom, že fandit domýšlivému Ethanovi i tvrdohlavému dějetvůrci Billovi je občas vážně složité. Snad se pokračování zakousne do charakterů a vztahů mezi nimi s větší intenzitou a vášní. Na startu mě totiž veškeré zdejší motivace a touhy baví, ale opravdové emoce ve mně probouzí jen zřídka. 2. série - 70% - Čím víc 60s, tím lépe. Zatímco rozjezd trpí stejnými neduhy jako předchozí sezóna, Libbyina linka téměř otravuje a vše stojí na hluchém bodě, nastává s mou vůbec nejoblíbenější epizodou Asterion naprostý obrat. Časový skok dává možnost rozehrát úplně nové linky, přivést zpátky známé tváře a konečně i nechává naplno rozehrát jak Michaela Sheena, tak Lizzy Caplan. Pořád se sice nemůžu zbavit pocitu, že jsou Masters s Virginií zajímaví hlavně svou studií a soukromé dění kolem nich musí scénáristé čím dál divočeji kroutit (a tím dávat na frak skutečným událostem), ale dokud bude tempo takhle stabilně stoupat a charaktery se nepřestanou příjemně prohlubovat, nebudu mít důvod jakkoli lpět na historických předobrazech. 3. série - 70% - V dialozích pevný jako diamant, ve střídání nálad překvapivě nesebevědomý a v sympatiích k postavám vlastně na stejném místě jako doposud. Třetí etapa vyprávění o jedné důkladné osvětové snaze tak doplácí na to samé, na co předchozí roky. Snad všichni, kteří se v centru dění alespoň na chvíli ohřejí, tedy nejen moji favorité Betty, Lester a Barton, ale i Libby, Tessa, Paul nebo Dan jsou totiž sympatičtější či obdivuhodnější než Bill s Ginny. A to je ve chvílích absolutního zoufalství či milostných taktik hlavního hrdiny trestuhodná chyba. Bilancování tvůrců mezi životními mezníky předobrazů hlavních postav a zcela vymyšlenými (a tím pádem už trochu obehranými) peripetiemi už je navíc docela na pováženou. Nechápejte mě špatně, ono využívání dobových kulis k vyprávění (ne)obyčejných lidských příběhů pořád funguje. Ale k dobrému seriálu je toho potřeba přece jenom o chlup víc. Potenciálu je ale pořád hromada, takže nepřestávám věřit v alespoň jednu vyloženě skvělou sezónu. 4. série - 90% - Poprvé působí jako obraz doby i jako funkční a promlouvající vztahové drama, poprvé mi záleží na tom, aby opravdu všichni našli svoje štěstí a v neposlední řadě mě poprvé donutili k slzám. Masters of Sex našli svoji ideálně vybalancovanou náladu, nepřehánějí to s Billem opět v pozici uprostřed všeho vztahového dění a v linkách Betty nebo Libby předhánějí všechno, čemu se kdy seriál v zobrazování žen v nepříliš přející společnosti dosud věnoval. Epizody uprostřed série (se začátkem na kabátovém večírku) jsou tak dokonale všeříkající, že nedokážu uvěřit, že jsem předchozí tři roky sledoval stejný seriál. Nečekané zrušení proto od stanice Showtime působí jako špatný vtip, ale u málokterého počinu tak moc platí, že odchází na jasném vrcholu. () (méně) (více)

terunka003

Zajímavé, podle skutečnosti, vtipné, o životě, vědecké, sexy, zábavné. Celý příběh mě chytl hned od začátku a nepustil až do konce posledního dílu. Vše se točí kolem průlomové studie o sexu, na tu dobu dost odvážné téma. Doplňujícím vyprávěním jsou životní osudy jednotlivých postav, problémy s dětmi od početí až po ty odrostlé, manželství, vztahy, láska, žárlivost.. Všechny hlavní postavy jsou sympatické a fandila jsem úplně všem. Kromě postavy Bartona Scullyho, který byl opravdu jen zákeřný slabý starý gay, dost mi vadil. Herecky je Michael Sheen tahounem celého seriálu, ale jeho nedívání se do očí mě vytáčelo. Dost se mi líbila i Annaleigh Ashford. Vývoj postav je úměrný vývoji celého příběhu a jednotlivých skutečností. Největší proměnou si projde asi postava Libby, ze které se ze slaďoučké naivně oddané manželky stane silná samostatná odhodlaná hippie žena. Každá série si řešila tzv. svoje. První byla zábavná, druhá byla intimním pohledem na hlavní dvojici, třetí uběhla jako nic s nádechem očekávaného obrovského vztahového výbuchu. Čtvrtá byla vážná, "dospělá", uklidněná, (sedět u Betty na pohovce, popíjet, a být smířen se životem, který nám osud připravil). Tento počin mě opravdu bavil, zaujal mě. ..everything for science.. ()

dr.fish

Od prvního dílu seriál šlapal jak hodinky. Jakmile jsme se seznámili se všemi postavami, začala tak trochu nuda. Oni ti lidi až zas tak zajímaví nejsou a i doktor Masters se vlastně ukáže jako nudný suchar, kterého by nikdo doma mít nechtěl. Tahle lidská komedie je vlastně příběhem pár lidí bojujících o místo na slunci, většinou málo úspěšně a hlavně smutně. Babrání se ve vztazích zabilo zcela druhou půlku první série, takže už jsem na druhou koukat nechtěl. 60% ()

ABLABLABLA

Upozornění na začátek: Následuje hodně dlouhý komentář. ;) Nevím popravdě, kde s mými názory na seriál začít. Hodnocení po první sérii 4-5* (a popravdě doufám, že víc jak tři série nechystají, protože už teď se to občas trochu táhlo, ale zase nás to více ponořilo do myšlení a psychiky postav). V každém díle ve mně nějaká zjištění, názory či spekulace vyvolaly určité myšlenkové pochody a proto bych celý seriál hodnotila jako přínosný, zábavný a někdy samozřejmě i ponurý, ale především - a to je důležité - baví a nenudí. Co se týče otevřenosti - na tu dobu (moc jsem nezkoumala jak hodně je to podle pravdivých událostí) to bylo pro lidi nepředstavitelné. Dnes? No řekněme, že seriál láká na nahá těla, orgasmy a sex.. popravdě tam těchto věcí ale není tolik, jako keců kolem toho, takže až tak něco neobvyklého to zase není. "Every museum in the world is filled with art created for this basic impuls. The greatest literature, the most beautiful music. The study of sex is the study of the beginning of all life. And science holds the key. Yet we sit huddled in the dark like prudish cave man filled with shame and guilt. And the truth is nobody understand sex." 1x03 - když se mu dva homosexuálové nabídli, že mu předvedou, jak probíhá sex mezi nimi, jelikož si to nedovedl představit, tak jeho obličej byl k popukání aneb jak se od sledování masturbace přes sex mezi heterosexály dostal až tady. 1x04 - vtipné, jak když zjistil, že její exmanžel se účastnil studie, hned začal hledat ve složkách, co o ní aka bývalé partnerce říkal, zvědavec jeden :) 1x05 - když tam přišel mladý pobožný pár, že mají problém s početím dítěte a Masters se jich zeptal, jaké polohy zkoušeli a oni že vedle sebe lehávají každý večer, tak jsem dostala záchvat smíchu. 1x05 - "Don't guys like be the girls first? - Are you crazy? It's too much responsibility. They're basically glue to you for the rest of your natural life. Its like those signs you see in thrift shops: You break it, you buy it. - And they say chivalry is dead." Jinak mi přišlo docela úchylné, že mu Libby pořád říkala daddy ačkoliv ještě žádné dítě nečekali, a ne perverzní jako ve stylu Barneyho, ale prostě normálně úchylné. 1x06 - Zajímavé, co tam říkali, že tvrdil Freud, dodnes jsem se s tím ještě nesetkala (je pravda, že mě nikdy nenapadlo číst Freuda), ale je fakt že byl opravdu omezený, když tvrdil, že klitorální orgasmus je pubertální fenomén a při konci puberty se mají pocity přesunout do vagíny, pokud se tak nestane, tak žena trpí sexuální frigiditou. Tak jo dobře Freude:) "My clitoris beat my vagina? That's crazy!" "It means woman doesn't need a man to provide pleasure at all. In fact we're maybe better off without you." 1x09 - "The man you are going to marry is nothing" - vyznělo to vtipně, když to řekl Ethan sám o sobě a to i když člověk znal kontext. 1x10 - menší postřeh: v televizi hrál snímek Duck and cover. No a samozřejmě perlou na závěr z 1x12 zůstává krásné vyznání lásky "I think your vaginal walls are beautiful." Seriál mi prostě sedl, ať už svým stylem humoru, svými retro barvami, hereckým obsazením - Lizzie Caplan je úžasná- tak myšlenkami a samozřejmě doprovodnou hudbou. A jsem zvědavá s čím přijde druhá série. 2. série: No stále to baví, ale už to trochu upouští na tempu a začíná se to táhnout. Takže snižuju na 4*. 2x06 mi Masters dokázal, že je to fakt pořádný hajzlík, ještě větší než předtím. No prostě hrozný vyčuránek. A Libby do něj nemá daleko... tež se z ní vyklubala - z té naivní paničky - řádná kravka. () (méně) (více)

• Dr. Ethan Haas (Nicholas D'Agosto) je na rozdíl od hlavních představitelů smyšlená postava. Haas vznikl spojením staršího muže, který s pravou Virginií Johnson udržoval vážný vztah a u něhož se schylovalo k její třetí svatbě, a mladého doktora, který s Mastersem a Johnsonem pracoval na jejich programu na Washingtonské univerzitě. (Sadi)
  • Při natáčení první intimní scény v 6. epizodě 1. série s názvem "Brave New World" byli oba hlavní představitelé velmi nervózní. Jakmile Lizzy Caplan přiložila ruku Michaela Sheena na své ňadro a zazněl "Střih!", Sheen se rozběhl ke koši a pozvracel se. Caplan v rozhovoru dodala, že se v danou chvíli cítila jako monstrum, kterého se nikdo nesmí dotknout. Následně se ale zjistilo, že Sheen měl otravu jídlem. (Sadi)

Související novinky

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (více)