Mystérium sexu

• USA Masters of Sex
USA, (2013–2016), 43 h 54 min (Minutáž: 52–60 min)

Tvůrci:

Michelle Ashford

Předloha:

Thomas Maier (kniha)

Hudba:

Michael Penn

Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin Fitzgerald, Teddy Sears, Nicholas D'Agosto, Heléne Yorke, Beau Bridges, Julianne Nicholson, Rose McIver, Allison Janney (více)

Série(4) / Epizody(46)

O sexu chtěli vědět všechno. A nebáli se zeptat. Co všechno se vlastně děje s lidským tělem při sexuálním vzrušení? Tuto otázku začal koncem padesátých let dvacátého století systematicky zkoumat americký gynekolog William H. Masters se svou asistentkou a posléze i pracovní a životní partnerkou, sexuoložkou Virginií E. Johnsonovou. Masters a Johnsonová se svým výzkumem podíleli na tzv. sexuální revoluci. Jak však jejich výzkum vlastně probíhal? Jak přesvědčili lidi, aby pod jejich dohledem prováděli ty nejintimnější praktiky? A jak vlastně vypadal soukromý život těchto průkopníků sexuální vědy? Na to se pokouší odpovědět úspěšný americký seriál Mystérium sexu, v němž ústřední dvojici ztvárnil britský herec Michael Sheen a Američanka Lizzy Caplanová. Výsledky výzkumu Masterse a Johnsonové vyšly mj. i česky, a to čtyři roky po americkém vydání, v roce 1970 pod názvem Lidská sexuální aktivita. (Česká televize)

Queendom

Po dlouhý době seriál s originální tematikou, pikantnější o to, že podle skutečných událostí. Lizzy Caplan je nehorázně sexy a Michael Sheen zas nehorázně slizkej. Pozor, některý díly vnímavějším jedincům můžou přivodit chuť na sex. Takže hurá na to. ()

ilias

Nabitý dialogy se nekonaly, brutální upřímnost a odhalování stále neznámých pravd týkajících se sexu taky ne. Čím jsou všichni tak zaujati? Konec prvního dílu mi přišel vyloženě trapný: "Mějme sex, abychom si zachovali odstup a také lépe porozuměli svému experimentu. Mějme ho čistě z profesních důvodů." Zní to jako s vážnou tváří odehraná nepříliš invenční zápletka trochu výpravnějšího porna. ()

Berry0153

Tak skoro celá první série skvělá, hltala jsem jeden díl za druhým, ale ke konci to začalo mezi mnou a MOS pěkně skřípat, vytrácelo se jiskření a počínaje prvním dílem druhé sezóny se z toho stala jen upocená povinnost. Lepší práce s kamerou a působilo by to úplně jinak. Škoda. Snižuji na 4*. Edit (18.9.2015): Zdá se, že jsem potřebovala k druhé sérii trochu dospět. Opět mě velmi baví a opět hltám každý díl. Jestli to tak půjde dál, opět si zaslouží vyšší hodnocení, protože herecké výkony jsou naprosto perfektní. ()

Hawaj

Zábavné, ale krapánek moc vypulírované s velmi, ale opravdu velmi zdrženlivým tempem. Sheenovi chybí charisma lidí jako Oldman takže jeho hra na zdrženlivost a úsporné emoce moc nefunguje a vyznívá naprázdno, spíš jako pokus. Zato vnitřní pnutí Lizzy Caplan vyznívá lépe, ale je drženo zpátky režií a ne příliš štastným řazením scén, které brání vybudování většího emočního pnutí. V průběhu druhý série už mě to přestalo bavit a ostatní série jsem nedokoukal. / "... a bez toho jsi jen muž ztracený ve vesmíru." ()

BlueFourOne

Tak nejdříve mě zaujal právě onen rok 1956 a zdali se povede autenticky navodit onu mentální atmosféru té doby. Povedlo se a pekelně autenticky. Přes kostýmy, kulisy, mentalitu a chování lidí, přes příběhy a situace při řešení otázek tehdejší doby... Žádné seriálové nálože soulože, ale vesměs sofistikované pojetí tehdejší studie sexu v oné době. Perfektní scénář, perfektní zápletky, zábavné a vtipné, zajímavé zvraty a vývoje postav, samotná Lizzy Caplan naprosto úžasná v této roli. A ta brutální fluktuace vztahu k hl. postavě dr. Masterse je šílená, abych hl. postavu nenáviděl a každé dva díly se to měnilo k opaku a zase zpět na to, aby sympatie šly opět hodně do tmy. SE2 už není jako první, ale nenudí, ústřední duo objevuje jinou rovinu svého vztahu. Je dobře, že se přidalo více příběhů a nové cesty, i přesto, že pořád kolem téma té stejné první studie. SE3 klesla od geniálně propracovaných zvratů k jednoduché románové přímočarosti a život 60. let nějak šel do ústraní, škoda... SE1: 5*, SE2: 4*, SE3: 3* ()

mArtinko5MB

Pilot: určite kvalitné snímky a zaujímavý námet, ktorý púta v každej minúte svojími na tú dobu veľmi zaujímavými dialógmi. Sheen už od začiatku žiarí profesionalizmom a všetko napovedá tomu, že seriál má potenciál. // Po piatej časti prvej série môžem s kľudným svedomím skonštatovať, že si seriál drží kvalitu a mierne ju aj zvyšuje. Vtipné, zaujímavé, emotívne. Sheen v plnej paráde. // Neviem, čím to je, seriál však v začiatkoch druhej série u mňa stratil záujem. Celé sa mi to zdá akési natiahnuté, predlžené a poriadne sa tam toho ani veľa nedeje. Bohužiaľ :) Pilot: 85%, 1. séria: 90%, 2. séria: 60% ()

Bouřka

No já nevím, dala jsem první dva díly a na třetí se mi už koukat moc nechce....úplně mě to nezaujalo, možná tím, že Michael Sheen se mi tam vůbec nelíbí, nevím jestli je jenom divnej, nebo úchylnej, nebo prostě jenom zapálený vědec. A také je tam na mě málo akce :-) ()

Sakulnikov

Nelze přechválit. Fascinuje mě William Masters jako vědec a k tomu krásné ženy. Druhá série taky dobrá s důrazem na černošskou otázku. Třetí byla méně realistická a myslím, že krokem vedle. ()

IZFNP

U MoS neočakávajte žiadnu žhavú akciu ani kontroverzné spracovanie. Ide o realistický počin sledujúci jedno zvláštne obdodobie v modernej histórii, a ide mu to výborne. So skvele hrajúcou zostavou hercov, s kopou reálnych a stále zaujímavých charatkerov, s úžasnou retro atmosférou, s kvalitnou prácou kamery a réžie a hlavne so scenárom, ktorý diváka nenechá v pokoji čakať na ďalší diel, ide o seriál, ktorý vystupuje z rady. Je ľudský, je pomalý, je presvedčivý. Nebojí sa humoru ani vážnosti, vie zatlačiť na pílu a pri tom si drží pomalé tempo, ktorým celkom nenápadne vťahuje diváka. V skratke - ak toto nie je seriál, ktorý by si zaslúžil pozornosť, tak už neviem. ()

fatalista

Showtime očividne nemá problém s nahotou, dokázať sa im to podarilo už pri Californication, v Masters of Sex to ale posúvajú na úplne iný level. No MoS prekvapivo zaujme aj ako dráma. Skvelý herecký výkon Michaela Sheena seriál ťahá, v niektorých momentoch som sa v ňom fakt nevedel vyznať. Hlas a nebudeme si klamať, aj hrudník Lizzy Caplan v slabších chvíľach držia príbeh nad vodou, ozaj neviem ako by to bolo bez nej. Po silnom momente na konci piatej časti som mal 100 chutí dať 5*, nakoniec ale hodnotenie znižujem o jednu hviezdu. Nechávam to otvorené či si to náhodou ešte nerozmyslím. //2. séria ešte lepšia ako prvá, hodnotenie zvyšujem na 5*. ()

dadinka

První série: Super seriál, autoři tohle dost originální téma pojali skvěle, každý díl byl perfektně propracovaný. *****. Druhá série: Mé oblíbené postavy buď umřely, nebo byly odejity, nebo se z nich staly postavy nesnesitelné. Doktor Masters je taky nesnesitelný - nesnesitelný manžel, otec, syn, bratr, přítel, kolega i milenec. Na rozdíl od seriálů typu Dr. House na něm nějak nemůžu najít tu stránku, pro kterou takovou postavu prostě přes to všechno máte rádi. Navíc se druhá série poněkud odklání od tématu studie a skáče mezi spoustou dějových linek. Faktem ovšem zůstává, že herecké výkony ústřední dvojice jsou opravdu úžasné.*** ()

Jadro

Taký nevtieravý a predsa návykový štýl. Ľahkosť bičovaná pikantnými scénami, ešte ostrejšími životnými situáciami a presvedčivo zahratými dobovými zvykmi... Radosť pozerať, návykovejšií je len "Perníkovej táta" :D ()

yazik odpad!

První díl jsem zvládnul, druhý ale už ne. Seriál se ubírá směrem, kterým se já rozhodně nevydám. Hlavní "hrdina" je dle mého jen arogantní idiot, který by potřeboval pořádně proplesknout. Jeho manželka taky, aby konečně otevřela oči. A jeho kolegové doktoři ... to je taky sebranka. Celý mi to působí dojmem levné večerní telenovely. Již nikdy více! ()

Eire

Zatial som videl len 3 serie, ale jednotka pravdepodobne zostane neprekonana. S pribudajucimi castami sa vytraca veda, medicina, biologia a pod a presadzuje sa komercia... Bohuzial. ()

universal

Tak v tomto případě je na co koukat. Dobová atmosféra dotažená do posledního puntíku. Jemné herecké detaily, jiskření mezi hlavními partnery, solidní děj podložený skutečností. Tohle mě opravdu baví. 10/10 neváhejte! ()

Evbad

Jeden z dalších seriálů, kdy je hlavní hrdina naprosto nesympatický člověk, kterému přesto divák v koutku duše fandí. Zajímavá a z dnešního pohledu i vtipná exkurze do šedesátých let. ()

mejriou

Po sedmém díle měním hodnocení. Směr, kterým se seriál vydal naprosto předčil má očekávání. Má ovšem výhodu, že za samotnou Lizzy Caplan, dá člověk z kraje 4 hvězdy :-) ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted