Black Panther: Wakanda nechť žije

• USA Black Panther: Wakanda Forever (více)

Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T’Chally. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong'o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda. (Falcon)

Vidly10

Black Panther to neměl lehké už od svého oznámení. Nečekaná smrt představitele hlavní postavy, problémy s Covidem a vše okolo natáčení budilo v člověku pocit, že musí tomuto filmu přát úspěch… Ten se bohužel nedostavil. Režie Ryana Cooglera, hudba Ludwiga Göranssona a nádhera Africké přírody jsou zakopány nepřesvědčivým a mnohdy nelogickým scénářem. V prvé řadě, proč se film jmenuje Black Panther? Kocoura nevidíme do třetí třetiny (neuvěřitelně a zbytečně dlouhé) stopáže a nějakou polemiku o nutnosti jeho existence a nástupu Shuri dostaneme jednou nebo dvakrát zmíněnou, ale to vše je hned zabito něčím jiným. Zbytečné postavy. Nakia, Aneko, Ross, ta agentka, jejíž jméno si odmítám pamatovat, a dokonce i promovaná Riri Williams (btw její finální oblek mě rozsekal smíchy) jsou pro film naprosto irelevantní a pouze natahují celý děj filmu. Finální bitka? Shuri vs Namor (ne není to spoiler) … komedie. Odkaz Chadwicka Bosemana? Chválím montáž na začátku i na konci (takové ticho jsem nezažil od smrti Iron Mana), ale proč je jeho postava a jeho vliv na Shuri pošlapán jedním cameem, které má podle všeho dávat smysl, i když mě teda nedává. Smrt T’Chally je mimochodem taky neuvěřitelná volovina o odfláknutém pohřbu nemluvě. Chválím vyobrazení Talocanu, scény v něm se mi velmi líbily, ale celá ta blbost ohledně jejich modré kůže, jejich původu a nutnosti španělštiny v loru, aby se Namor mohl jmenovat Namor? Meh. Než to zakončím tak ještě pár věcí pochválím. Namor je super a Tenoch Huerta je výborný. Scéna s napadením lodi CIA je vynikající. Už zmíněný Talocan, napadení Wakandy, scéna v OSN, humor mě většinou bavil. Škoda, že je to všechno zabito demencí scénáře. 5/10 za ten vizuál a zbytek nechci dávat míň. Marvele vzpamatuj se už. ()

Helo

Spíš blíže Eternalům než klasickým marvelovkám. Je to dlouhý, pomalý a místo na opulentní akci se to soustředí na postavy, jejich interakce a pohnutky. Narozdíl od Eternals tady ale když už na tu akci dojde, tak není nic moc - zapamatovatelný jsou snad jen dvě zpomalovačky a pár choreografických parád z ruky Michonne-Okoye, která to kdysi trénovala na zombících. Ve svý pomalosti a snahách o hloubku se to tady snaží i o jakejsi geopolitickej komentář popichující "mírovou" politiku USA, což je fajn, scénář se tu ohledně toho ale drží jen na povrchu a jde skutečně jen o to mírný a nevinný popíchnutí než o nějakou větší kritiku, což je škoda. Vizuál po shlídnutí Avatara 2 taky nenadchne a působí tak nějak mdle a neostře, digipanáci se často hejbou "uměle" a greenscreen je tu patrnej až příliš často. Vím, že srovnávat tyhle dva filmy na poli CGI je trochu podpásovka, ale i tak mám pocit, že už tu byly daleko hezčí Marvelovky. ()

Colby Sawyer

Po Spideym nejlepší film čtvrté fáze a rozhodně nejlepší letošní Marvelovka, což koneckonců nejsou tak úplně pochvaly jako spíš konstatování faktu, že během sledování nepřijdete k újmě. Coogler se se ztrátou Chadwicka popasoval velice důstojně, i když je celou dobu cítit, že se s ním prostě počítalo. Třeba linka s OSN působí vyloženě jako pohrobek původního scénáře. Obecně se ve filmu míchá možná až moc témat, linek a postav, takže se jistému pocitu přesycenosti nelze vyhnout. Místy se prolíná původní vize s novou a jen málokdy je to v dobrém. Hlavním plusem prvního Black Panthera byl záporák, který měl motivaci, která měla hlavu a patu, takže chvílemi ho ani nešlo brát jako záporáka. Této tradice se dvojka drží a Namor taky používá logiku a má smysluplné motivace, i když se jemu a jeho civilizaci nevěnuje dostatek prostoru. Musím si rýpnout do jednoho faktu a to toho, že ve filmu skoro nejsou mužské postavy, které by nebyly jen nějaká stafáž v pozadí a i tu stafáž tvoří většinou ženy. Není to cringe jako scéna z Endgame, ale přesto to celé působí tak nějak divně. Reálně jsou ve filmu jen tři živí mužští "hrdinové" a to jsou Duke s Freemanem taky tak trošku mimo děj, minimálně Martinův Ross působí jako přežitek původního scénáře. Nemám problém s nějakým emancipačním nádechem, ale tady ty chlapy prostě fakt jenom nejsou, takže fakt, že máme fajn ženské hrdinky ani nevynikne. Jinak to však celé hezky odsýpá a dá se říct, že v jednoduchosti je krása. Bojím se však, že mimo představení Riri Williams, která je fakt otřesná, nebude mít Wakanda pro MCU moc velký význam a zařadí se spíše k filmům z ranku Black Widow. Za kino to ovšem stojí. ()

CarnTheNunya

To se takhle úplnou náhodou stalo, že jsem se ocitl v kině na novém filmu o Black Pantherovi, který většinu času ani není o Black Pantherovi. Nakonec to dopadlo tak, že je to průměrný film, který ale tahá dolů dost nezajímavá a mdlá akce a taky nefunkční vážná/emoční stránka, která se snaží opožděně a prvoplánově těžit ze smrti herce Chadwicka Bosemana a vážně to nefunguje, jelikož většinu času jsem na to zíral jak "Bulhar do mlátičky". "Superhrdinské" příběhy jako takové mě asi po výborném Avengers: Endgame již víceméně omrzely a i tady Black Panther: Wakanda nechť žije není výjimkou. Ostatní Marvelovky po Avengers: Endgame mě popravdě ani nezajímají, protože čeho je moc, toho je moc a některé příběhy už by zkrátka mohly zůstat uzavřené, jenže takhle to dopadá, když jistý megakorporát nedokáže přestat dojit vše, co se mu dostane pod nos. Kromě toho, že už nevědí čím lidi zaujmout a ještě k tomu je dokážou pořádně zklamat a naštvat, oni už ani neumí být moc kreativní a tenhle film je toho příkladem, protože na něm není nic, co by se dalo nazvat "zajímavé". Koukat se na to jakžtakž dá, ale při určitých scénách to vypadá dokonce jak cutscény z nějaké videohry, ne-li rovnou třeba starých dílů herní série Need for Speed jako je například Carbon. Nedá se říct, že by snímek nudil, ale taky se nedá říct, že by byl zajímavý na sledování. Dost mě mrzí, že na to jak je podle obsahu postava herce Martina Freemana popsána jakožto důležitá, tak je nakonec jeho role naprosto upozaděná a kdyby většinu scén s ním vystřihli, tak bych jakožto divák o nic zásadního nepřišel a bylo by o zbytečnost méně. Nového Black Panthera tahá nahoru jen tempo, při kterém ten film nenudí a taky hlavní záporák Namor. Místy jsem měl také pocit, že to jak to je celé černobílé tomu dost ubližuje, protože to pak působí jako "zlý okolní svět si chce podmanit bohatou zemi a z druhé strany zlí mořští lidé si chtějí podmanit celý svět, protože zlý okolní svět rád kolonizuje a zotročuje". Je to přeplácané a prázdné zároveň, což zní divně, ale je to tak. Menší update k 2.6.2023: Po fakt dlouhé době jsem viděl prvního Iron Mana a přijde mi, že je natočený fakt o hodně líp než to, co je Marvel schopný vydat dnes a to teda Iron Man vyšel v roce 2008, takže to je třeba tak o čtrnáct let starší film, což mě donutilo filmu snížit hodnocení. Ta kvalita po úspěchu Avengers: Endgame šla hodně rychle pod kytky. ()

Murrro

Filmy MCU sa dnes zvyknú sústrediť na iné zložky príbehu, než akou je vývoj hlavnej postavy. Aj preto je druhý Čierny Panter taký osviežujúci a na viacerých miestach krásne dojímavý - ukazuje nám (spojler?) cestu hrdinky, ktorá do príbehu vstupuje ako tvrdohlavé dieťa a vychádza z neho ako záchrankyňa na pozícii, o akú nikdy nestála, ale pochopí, že v nej dokáže zo svojej výnimočnosti vyťažiť najviac. Pokračovanie si pritom ponecháva to, čo sa mi na prvom filme tak páčilo - objavovanie atraktívnych, svojských nových svetov a rámcovanie viacúrovňovou politikou. Ak vás vie spomenuté divácky naplniť, pokojne ignorujte hejty, ktoré možno dostanú tento film na CSFD do modrých čísel. Asi sa nepotrebuje páčiť každému. ()

Blackhand47

Když to vezmu kolem a kolem, tak druhý Black Panther vlastně není vůbec špatný film, ale první mu trvá, než se vůbec rozjede a finále taky není zrovna nejideálnější. Film se pochopitelně musel vypořádat se smrtí Chadwicka, což se mu i podařilo a Letitia Wright převzala nesnadnou roli coby hlavní hrdinky filmu, ale zvládla to skvěle. Namor je velmi funkční antagonista, který je jen ochránce a vládcem jiného národu a se Shuri mají mnoho společného. Problémem filmu je ale délka, která mohla být klidně o třicet nebo čtyřicet filmů kratší, protože se všechno zbytečně táhne a do toho tu máme vlastně i zbytečnou linku s Everettem Rossem, který je sice fajn postava, ale ve filmu navíc. Riri Williams coby Ironheart je ale otřesná. Nemám nic proti tomu, že se na scéně objeví náhrada za Tonyho, ale tuhle roli vlastně zvládla i Shuri a není třeba přidávat do příběhu další postavu, která je navíc šíleně otravná a můžeme říct i tak trochu všehoschopná. Finální bitva s celým plánem lapení Namora byla navíc velmi nesmyslná. Velký plus ale za hudbu a využití další neobvyklé mytologie. Kdyby se film soustředil pouze na pár dějových linek a méně postav, byl by určitě velmi dobrý, ale po zhodnocení všech atributů filmu mu dávám hodnocení: 65 % ()

kajas

Už od úvodních titulků je jasné, že celý snímek s velkorysou stopáží přes 160 minut poslouží zejména jako pocta a velkolepá vzpomínka na charismatického Chadwicka. Ve filmu nechybí králův pohřeb a jednu ze závěrečných scén rovněž můžeme vnímat jako rozloučení s Chadwickem i s jeho životní rolí. Oproti předchozímu Thorovi, který fungoval spíše jako komedie, je nový Black Panther vážnější, intimnější a rozehrává možná až moc témat najednou (seznamování s novým podmořským národem, který malinko připomíná modré Na'vi z Cameronových Avatarů, ale i politikaření kolem těžby vzácného nerostu a další). Bohužel mám ale pocit, že tu chybí zásadní herecký tahoun. Závěrečné rozuzlení navíc docela staví na hlavu celý předchozí děj a nutnost válečných obětí na životech. Jako závěr čtvrté fáze tedy žádná velká sláva. ()

applause

Až na délku filmu, která bohužel snižovala napětí,  nemohu samotnému snímku nic vytknout. Příběh byl zajímavý a dojemný.  Herecké obsazení a výkony byly skvělé, totéž vizualizace a za mě byla nejlepší hudba, konkrétně Rihanna. Doporučuji, Wakanda forever! ()

Chen

Překvapilo mě, jak dobře fungovala dějová linka o ztrátě milovaných. Nešlo o laciné ždímání emocí, ale o uctivé rozloučení s T'Challou/Chadwickem Bosemanem. Vlastně druhý Black Panther funguje lépe ve chvílích, kdy jde spíše o komorní drama, zatímco dějová linka o geopolitických pletichách a tom, jaké místo má Wakanda ve světě nedržela úplně pohromadě. Plus akční scény nebyly špatné (byť triky občas haprovaly), ale chyběl mi nějaký větší dechberoucí moment. A Namor potěšil. ()

M.i.k.e

já bych novému Panterovi strašně rád dal čtyři hvězdy, protože je tady spousta pozitiv. Jednak mě stejně jako v jedničce baví ten mix africké kultury s moderními technologiemi, který je teď navíc doplněn o kulturu z jižní Ameriky a jednak si myslím, že Coogler je velmi schopný režisér, který dokázal ustát jak enormní stopáž bez toho aby to byla nuda (že to má skoro tři hodiny mi vůbec nepřišlo), tak ránu osudu v podobě ztráty Chadwicka Bosemana. Díky tomu sice musí nechtěně honit příliš mnoho zajíců najednou - rozloučení s hlavním hrdinou, instalace nového Pantera, představení nového nepřítele atd, , ale i to ustává se ctí. Bohužel jsou tu ale i zápory a tím největším je jádro příběhu, což je v tomhle případě konflikt Wakandy a Namorovi podmořské říše. Celou dobu mi totiž přišlo, že oba chtějí to samé a celý ten jejich vychtěný konflikt na mě působil strašně vágně, zbytečně a chvílemi až hloupě. Je asi zbytečné spekulovat, jak by druhý Panter vypadal kdyby nás Boseman neopustil, ale věřím, že by to bylo podstatně lepší. V plné nahotě se tu navíc ukazuje, že (při vší úctě k ní) Letitia Wright sice skvěle fungovala jako zábavný sidekick, ale není tou která utáhne takhle velkou roli. Nemám vůbec problém se silnými ženskými hrdinkami, nicméně v tomhle případě to do sebe nezapadá a mnohem raději bych v téhle poloze viděl Lupitu Nyong´o, která je zase výborná a jí bych to s klidem věřil. Upřímně také doufám, že do budoucna budou tvůrci lépe pracovat s postavou Riri Williams, která tu rozhodně nepůsobí jako někdo na čem by mělo v rámci MCU něco stát (i když to bude jen seriál - zatím)...70% ()

William_

Nejvíce jsem si asi užil rozhovory mezi Shuri a Namorem - to bych označil jako "peak" tohohle filmu, zbytek si jede podle šablony Marvelu, kterou všichni už několik let moc dobře známe. Je to film, který Vás ničím kromě dobře napsaného a zahraného záporáka v podání Tenocha Huerta nepřekvapí. Pro mě se jednalo o zklamání a filmový podprůměr, který si už asi nikdy nepustím. ()

vydumnica

Najkrajšia je potitulková scénka, skoro ma rozplakala. Kým k Black Panther-ovi by som nemala problém znova sa vrátiť a opätovne si vychutnať Wakandu, tento sequel je pre mňa len na jedno pozretie. Chýba mu srdce, už to nie je ono, možno aj preto, že tu chýba Black Panther a Chadwick Boseman v jednom, Black Panther 2 ma neupútal po príbehovej stránke a okrem toho mínusom je aj to, že celé dianie je prakticky mimo Wakandy a hlavná vec, že sa to volá Wakanda Forever. Vizuál však stále super a aj hudba a najmä ten song Lift Me Up :-). ()

Vyhy

Většinou jsme zvyklí, že filmy od MCU jsou velkolepé, héroické, narvané akcí pro mladší diváky a příběh je trochu šablonovitý. Druhý příběh o Wakandě jde trochu jinou cestou, díky úmrtí Chadwicka Bosemana. Film má minimum akčních sekvencí, je spíše "upovídaný" a smutný, plný vážných témat. Je to vlastně krásné rozloučení a, i když jsem byl skeptický, když jsem se dozvěděl, že i tak chtějí dvojku natočit, musím uznat, že šli dobrým směrem. Mimo téma smrti, tak příběh nemá moc co nového nabídnout, ale je pravdou, že záporák je rozumný, jeho zápal dává smysl a konec potěšil. Kdyby se nestalo to, co se stalo, bylo by to na tři hvězdy, ale jednu musím za Chadwicka přidat. Odešel moc brzy... Navždy vzpomínáme! ()

Lenka.Vilka

Jsou filmy dobrý a jsou filmy špatný. A potom je tady Black Panther 2. Ať už jsem viděla jakýkoliv Marvel film, na konci jsem věděla, co si o tom myslet. Jenže tady jsem po těch dvou a něco hodinách prostě nevěděla. A to není dobrý. Počkat, co? Proč začínám komentář stejně jako k Black Adamovi? Protože tyhle dva snímky mají společného mnohem víc než černou barvu v názvu. Bohužel. Jestli je tenhle film něco, tak brutálně nevyvážený a opět jsem se přistihla, že mě nijak zvlášť nezajímá, co se děje na souši. Ale zajímalo mě, co se děje pod vodou. A není právě tohle ten hlavní problém? Víc mě oslovilo to, po čem se film nejmenuje. Ostatně ani mi nevadilo, že je odkaz tak dlouho ve filmu nepřítomný. Bylo to o hledání. Mělo to být o hledání. Odkazu a sebe samého. Ale tady jsem se prostě cítila trochu zvláštně. Navíc se nemohu zbavit dojmu, že je film moc dlouhý. A to je docela paradox na to, kolik věcí v něm je, že by to skoro potřebovalo další hodinu. Což způsobila právě ta nevyváženost. Navíc první hodina prostě působí jako slepené situace do něčeho, jenže to něco skoro nemá děj. Ale zase musím uznat, že mě po dlouhé době bavilo akční finále, které nebylo nijak zvlášť přepálené. Tedy až to jeden na jednoho na pláži, tam jsem cítila, že je to na mě už moc. Ale bylo to vlastně dobře natočený, stejně jako celý film, i tak jsem přes tu vizuální krásu postrádala srdce. Já to z toho prostě necítila. Ano, ten film hraje na emoce, hraje na mě dobře a daří se mu to. Jenže v druhé polovině se stane obrat, který nedává smysl z chování postav. Dává smysl pouze podle toho, kam člověka napadne, že bude vést "logika postav". A o tom to je. Proč jsem sledovala další film, kde jsem si připadala, že ne to není příběh, kde sleduji daný děj dané postavy, ale jenom další nasazování na další film? Mě to už otravuje. Co ale musím hodně pochválit, že je film postavený na dialozích, které jsou dobrě napsané a akce je vlastně vedlejší. Přeci jen, nějak to museli sehrát, že. A tady se to moc povedlo. Jenom mě trochu mrzelo, že film nemá vlastně konec. Nebo jinak. Film skončí a já si řekla, že nemá konec. Potitulka je vlastně pokračování posledního záběru. A mě napadlo, že se na to měli vyprdnout. Měli tam dát celou scénu a titulky, konec. Tenhle film je ve všech ohledech jiný. Škoda, že nebyl ještě trochu víc jiný. Čtyři hvězdy nedávám, že je ten film horší, než jiné Marvel pětky. Ale protože to tak cítím. A co si budem, já mám dlouhý filmy ráda, ale pokud cítím, že se to v momentech táhne, tak to zamrzí... ()

cariada

Za mě příjemné překvapení, moc jsem od toho nečekal. Prakticky černošská Marvelovka, což mě vůbec nevadilo. Je to stokrát lepší a normální oproti všude nacpaným lesbám a bukvicím a všemožným klonům. Hodně akce, krásné triky ta podmořská říše mě silně připomíná Aqumana od konkurence, ale vůbec to není na škodu ba na opak, tohle prostředí nabízí bezpočet možností. Už jsem se bál že to bude Black Panther bez Panthera, ale nebylo. Snad jen jednu výtku na začátku ta noční bitka s černochy, kdy toho opravdu moc vidět není nebyl moc dobrý nápad. ()

bourec

Kouzelnej svět jak v Avatarovi. Prakticky celej děj se tady odehrává, a to je pro mě první mínus. Potom to, že asi desetkrát zazní, jak bílý ubližujou černejm. Nakonec ale všechno dobře dopadne. Válka je potlačena, črerný grupy se vrátěj k tanečkům, vyleštěj kovový kraviny na ksichtech, opečou červy, a jede se dál. Na konci pak padne něco o tom, že asi bude ještě pokračování tyhle zhůvěřilosti. To bude zřejmě za jednu hvězdici. 30%. ()

Streeper

Mám pocit, že film byl hlavně natočený jako vzpomínka na Chadwicka Bosemana, který film pronásleduje od začátku až do konce. A tím to končí. Tím, že veškerou pozornost věnovali Bosemanovi, tak totálně odflákli tu hlavní linku. Mohlo to mít obrovský potenciál a mohl to být fakt skvělá a povedená Marvelovka, tohle byla emocionální dráha, která převážně nudila. ()

moviefreak

3* je malo a 4* je veľa... Kým Namor nevyfackal celú Wakandu bol BP2 skvelý, tajomný, atmosférický, dospelý MCU film, ktorý nám predstavil poriadne drsného antihrdinu, preparádnu novú mytológiu, a súboje, vďaka ktorým som odpustil aj krídelká z KFC. Avšak potom prichádza druhá polka, ktorá je zase typický MCU s digibordelom, hnusným Iron Manom (sorry Power Rangerom), a anorektickým Black Panterom, ktorého predstaviteľka nemá herecky na to, aby bola hlavná hrdinka filmu, a už určite nie novým superhrdinom z Wakandy. Fáza 4 je za nami a absolútne nič nečakám od fázy 5 (Spider-Man patrí Sony, Deadpoola vymysleli vo Foxe a X-Meni môžu prísť až v roku 2025). Dovtedy nás čaká M-SHE-U a Young Avengers... ()

Azrael515

A pritom by stacilo do vody vo final showdown vyliat kubik ropy a skrtnut zapalkou.. A bolo by po avataro-fremenoch :D Lion King moment na zaver... zasluhuje extra hviezdu za ambivalenciu cynickosti a cringu! :D ()

C0r0ner

Už jednička nebyla kdovíco, ale v univerzu měla své místo, zejména vzhledem k Infinity War a Endgame. Dvojka je příšerně dlouhá, nudná a nevtipná slátanina, která absolutně nedává smysl (mayští vodníci wtf). Řekl bych, že superhrdinský žánr tak nějak vyčerpal svůj potenciál, vyjma občasných výjimek (Gunn). 30% ()

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři

04.09.2023

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou