Insidious: Červené dveře

• USA Insidious: The Red Door (více)

Aby rodina jednou pro vždy skoncovala se svými démony, musí se Josh (Patrick Wilson) a vysokoškolák Dalton (Ty Simpkins) vydat dál než kdy dříve, a čelit temné minulosti své rodiny a zároveň novým, ještě děsivějším hrůzám ukrytými za červenými dveřmi. (Falcon)

Velislav

„Buď obozretný, Josh“. Zrejme nikto nepredpokladal, že najnovšia epizóda už kultovej série započatej pred trinástimi rokmi režisérom, ktorý redefinoval subžáner "duchársky horor", sa môže vyrovnať prvým dvom častiam a zvlášť teda infarktovej jednotke. Otázka bola, ako sa hlavný hrdina spomínaných častí Patrick Wilson vyrovná ako debutujúci režisér so zákutiami žánru zaznávaného, no zároveň tak zložitého z hľadiska kvality. A ostal na polceste. Určite mu nepomohlo ani to, že dostal pomerne sterilný scenár od jalového scenáristu, ktorý za posledné roky spoluzničil hneď dve hororové značky. Potešil návrat k rodine Lambertovcov (nemýliť si s touto rodinou) a ďalšia nadväznosť na minulosť rodiny, ktorá ešte nebola odkrytá, teda minulosť otca Josha a jeho tajomstvo. Ako je známe, pred minulosťou sa človek neskryje. Sympatický bol záver s obrazom a návrat k pochopeniu syna k otcovi. Čo bolo menej príjemné, bola rozvláčnosť príbehu, kde sa zdalo, že sa vlastne nič podstatné neudialo. Wilson so scenáristom nepriniesli do série ani žiadnu novú výraznú zápornú postavu a tie staršie zas nenechali vyniknúť v žiadnej zapamätateľnej scéne. Nefungovalo ani klasické strašenie, čo bola zase doména trojky od tvorcu postáv a príbehu série Leigha Whannella. Vyslovene o sklamaní sa hovoriť nedá, keďže očakávania neboli priveľké od debutanta na režisérskej stoličke, napriek tomu uspokojiť po rokoch nový príbeh rodiny Lambertovcov nemohol ani bežných konzumentov, ani fanúšikov ságy. Odchod z kina aspoň spríjemnil cover Shakespears Sister od metalových Ghost. Videné v kine. 5/10 ()

Grázl83

Slabé, nicméně koukatelné. Na horor však moc ukecané bez výraznějších lekaček. Po režijní stránce to takový průser, jak tady mnoho uživatelů píše, nebyl, ale chybí tomu lepší scénář. ()

MiniRecenze

Tak tohle se nepovedlo! Víc, jak hodinu dostanete psychologické drama, které je nezáživné. A potom je zbytek filmu předvídatelný. Nejslabší díl celé série a velké ZKLAMÁNÍ!!! 4/10 P.S. : Ušetřím váš čas a prozradím co se odehraje v pěti vteřinové podtitulkové scéně : Nad dveřmi zabliká světlo... NENÍ ZAČ! ()

Kushina

Já v tom vidím pořád takovou tu insidious klasiku, i když tentokrát s méně zapleteným a zároveň jednoduchým příběhem a dějovou linkou. Samotný strach tu taky krom poslední 1/4 nebyl nikterak velký a lekačky lehce podpůměrné. U Insidious jsme holt zvyklí na větší "bomby", ale i tak to vyloženě neurazilo. 60% ()

FOndra

Některé náznaky strašení povedené. Ale jak se na kameře vyskytne nějaká babička natřená bílou křídou je to na rok 2023 opravdu málo :/ ()

SpicyNugget

Dalton Lambert nastupuje na vysokou. Tam zažije flashbacky na situaci, na kterou měli s otcem dávno zapomenout. Josh s Daltonem jsou nuceni jednou provždy skoncovat s démony za červenými dveřmi, kteří chtějí do našeho světa… Potěšilo mě, že obsazení z předešlých dílů zůstalo nezměněno, takže jsme mohli vidět dospělého Daltona, jeho bratra, mamku i tátu. To bylo to dobré. To blbé bylo, že to režíroval sám táta, Patrick Wilson. Takže to stálo za prd. Tenhle díl neměl ten drive, který měly předchozí díly. Bylo to nudné, žádné tajemno, ani lekačky. Na to, že to byl nejdražší díl série, to nebylo vůbec dobré. ()

TesterX

Ackoliv se jedna o pomerne neurazejici filmarinu, nejvetsim problemem je, ze to neni strasidelne. Povetsinu casu sledujeme spise vztahove drama a kdyz uz dojde na nejake ty horrove vyjevy, jsou kratounke a bez intenzity. Divak by cekal, ze ve finale se pritlaci na pilu, ale je to presne naopak. Ty cervene dvere se ani neotevrou... ()

david141474

Lidi, kteří říkali, že je to zklamání jsem nevěřil. No a teď všichni víme jak to dopadlo. Šel jsem na to ze 2 důvodů, prvním byl ten, že bylo prostě 28.7. což znamenalo, že mám narozky a zadruhé, protože jsem viděl všechny předchozí díly ten samej týden. Šel jsem na to s prázdnou hlavou, s ignorací ostatních názorů, no a moc se to teda nevyplatilo. Film byl opravdu zklamání a já tomu po vyjití z kina nechtěl věřit. Přece jenom minulý rok to bylo stejně s Halloweenem a to za mě zklamání nebylo. Alespoň ne takový jako tohle. Pro film Insidious: Red Door není třeba vidět třetí a čtvrtý díl, to jen tak pro upozornění. No a co se týče soundtracku, tak Tiny Tim nesměl chybět a to je sakra jasný. No tak co se týče děje, tak to bylo celkem slabý, jen ten Patrick Wilson zvedal ten film trošku nahoru. No a jako pokračování druhého dílu jsem teda doufal v něco víc. 7/10 Je to zároveň solidní a zároveň vůbec. (Olympia - 28.7.2023) ()

bonovox

Ak je to posledná kapitola série, tak sa jedná o celkom obstojnú rozlúčku. Plusom je návrat všetkých postáv, zmysluplné ukončenie a samozrejme nejaké tie ľakačky. Wilson ako režisér tiež ok ()

veverysiak

Oblúkom som sa vyhol pokračovaniam prvotiny, lebo som predpokladal nezvrátiteľný degres série, a tak som sa len chcel presvedčiť, či motyky strieľajú, zobralo mi to sto minút života so zistením, že nestrieľajú, takže 20%. ()

Frenk

Dávka nostalgie bohužel nestačila na pátou hvězdu, ale to nevadí. Bavil jsem se podobně jako při prvním díle. Atmosféra byla fajn a ve velkém kinosále se mnou některé lekačky dokázaly slušně zacloumat(bylo to nahlas). Dalton vyrostl v sympatického týpka a slečna spolubydlící přinesla do děje svěží vánek mladé drzosti, praštěnosti a absolutně mi nevadilo, že nám to trochu obměkčila. Ikonický démon dostal na plátně přiměřenou stopáž a dokupy to za mě funguje dobře. Čtyři hvězdičky si určitě zaslouží. ()

Starby

( 90% ) Po deseti letech naprostá pecka. Od začátku do konce jsem seděl v křesle jako přibitý, jednu pasáž jsem měl husinu asi 20 minut v kuse. ()

gogo77

2/10 ... horror ako sa NEpatri ... nuda nuda a este raz nuda .... bez lakaciek bez pointy ... pribeh sa odohrava o 9 rokov po poslednej casti ... ocko a maminka sa rozviedli a synacik ide na vysoku skolu ... vdaka hypnoze vsetci zabudli na udalosti zo 4 casti ale to je skoda ... lebo to bol celkom vydareny diel... tu sa objavuju mrtvolky a postavicky natrete na cerveno a jazykom ako diabol .... ale bez efektu ... 2 body len za par lakaciek a zaverecnu STAY skladbu ktoru zaspieva hlavny predstavitel ktory tu hrozu este ja reziroval... tam nech sa pekne Patrick Willson venuje radsej Conjuringu ()

LadyLokiLili

Pokračování série insidious se nese v podobném duchu jako předchozí díly. Ale jak se tomu často u pokračování stává, u tohoto filmu jsem se vůbec nenudila. Tvůrci této filmové série vždycky najdou způsob, kterým do ní vnést něco nového. Oceňuju, jak se ve filmu věnoval nějaký ten čas vztahu otce a syna a ve finále vlastně i jeho napravení. Tento díl byl spíše takový o lekačkách, než o celkovém napětí, ale nemůžu říct, že bych byla zklamaná. Musím teda podotknout, že znalost předchozích dílů je klíčová. Za mě další povedený film z této série, nebude to asi trhák roku, ale návštěvou kina chybu neuděláte.  Takových hezkých 6,5/10 ()

soukyd33

Dobrý horor má mít dobrý zvuk, děj, efekty, herecké výkony. To vše tento splnil. Prostorový zvuk výborný. Herecké výkony velmi dobré. Děj dobrý. Efekty super. Chvíli to trvá, než se film nakopne. Pak to ale je už svižné až do konce. Nejděsivější byl jeden zvuk, trvající cca 20 vteřin. Viděl v kině: Praha, OC Smíchov, Cinema City. (16.7.2023) Hvězdiček 4 ()

korela

Páté pokračování Insidious je víc rodinný doják než horor. Rodinná idylka je fuč, všichni zestárli a co se zdálo být na konci druhého dílu happyendem šlo do kytek. Josh a jeho žena jsou dávno rozvedení a žijí odděleně, Lorraine zemřela, z Daltona je nesympatický asociální adolescent, který odmítá otcovy pokusy najít si k sobě vzájemnou cestu a život obou ovlivnil definitivní výmaz vzpomínek na události prvních dvou filmů, který je nám připomenut hned v úvodních minutách příběhu. Josh má problémy s pamětí, které se pokusí léčit, Dalton se v rámci hodin umění pokouší sáhnout do hlubin své duše a začne kreslit výjevy ze své minulosti, a události se rozjíždí...tedy, ne tak docela. S tenčícím se obsahem popcornu v krabičce jsem netrpělivě očekávala tu hutnou atmosféru, děsivé duchy a démony, nálože lekaček, tajemné výjevy ze Zásvětí a důmyslné propojení s dalšími díly série, tak jako tomu bylo u předešlých filmů. Nic z toho se ale nekoná a Červené dveře působí, jakoby v téhle sérii ani neměly co dělat. Většina filmu se točí okolo vzájemného vztahu Joshe s Daltonem, Daltonova vysokoškolského života a jejich snah rozkrýt tajemství o své minulosti a odhalování toho, co divák předchozích filmů dávno ví. Znovu se tedy shrnuje děj prvních dvou filmů, otce i syna trápí vidiny, objevují své schopnosti astrální projekce atd., jen nudněji a zdlouhavěji, přičemž staví zákony předchozích dílů na hlavu - živí jsou najednou schopni vidět duchy, duchové ubližují živým i ve skutečném světě, živí jsou v Zásvětí přítomni, hypnózu ovládá každý a je neuvěřitelně snadné jí provést a postavy se chovají naprosto nelogicky. Drtivá většina filmu se přitom táhne jak rozteklý sýr a nenabídne skoro žádné strašení. V posledních minutách film dohání, kolik jen akce se dá za tu krátkou dobu zvládnout, opět na úkor logiky či budování atmosféry, a závěr působí vyloženě odfláknutě. SPOILER Dalton se bez vysvětlení ocitne za červenými dveřmi v démonově doupěti, a v cca třech scénách se Josh znovu naučí astrální projekci, najde syna a vysvobodí ho, aby se mohl vrátit do svého posedlého těla a přestat se pokoušet zabít kamarádku bez pudu sebezáchovy. KONEC SPOILERU To, čím jsme se dřív zabývali celý film je teď záležitostí několika rychlých scének, které samy o sobě působí jako hodně spoileroidní trailer na plnohodnotný film, který ovšem nepřijde. Návaznost na ostatní filmy je mizivá a až na úplný závěr s Lin Shaye žádné easter eggy nečekejte. Alespoň se série konečně uzavírá bez náznaku pokračování, protože i když Insidious 5 není vyloženě špatný film, v celé sérii je přebytečný a zbytečný a jeho úspěch zjevně stojí na nekonečném omílání událostí z předešlých dílů. ()

johankazarku

Podobné tretej časti, ani dobré ani zlé. Ale rozhodne plus za obsadenie pôvodnými hercami. Veľmi dobré lakačky avšak bolo ich pomenej. ()

Holly_Molly

Insidious 1 a 2 byly vrcholy série, to je daný a jakejkoliv další pokus o pokračování na tom nic nezmění..Červený dveře jsou nicméně důstojnym hezky natočenym pokračovatelem s dobrou atmosférou, několika kvalitníma lekačkama, hromadou odkazů na předchozí díly a se silnym zaměřenim na umění což je super! :-) ()

12. Filmový víkend ČSFD (4.-6. srpna)

12. Filmový víkend ČSFD (4.-6. srpna)

27.06.2023

Drazí filmoví fanoušci, rádi bychom vás pozvali na již 12. ročník Filmového víkendu ČSFD, který se letos uskuteční od pátku do neděle 4. - 6. srpna na už tradiční lokaci čerstvě zrekonstruovaného… (více)