Nemocnice na kraji města po dvaceti letech (TV seriál)

Česko, 2003, 12 h 27 min (Minutáž: 13x57 min)

Hynek Bočan

Petr Zikmund

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Ladislav Frej st., Josef Vinklář, Jana Štěpánková, Eliška Balzerová, Iva Janžurová, Josef Dvořák, Daniela Kolářová, Ladislav Chudík, František Němec, Andrea Čunderlíková, Jaromír Hanzlík, Hana Maciuchová, Tatiana Vilhelmová, Saša Rašilov nejml., Tomáš Töpfer, Barbora Hrzánová, Elin Špidlová, Gregor Bauer, Robert Jašków, Naďa Konvalinková, Josef Somr, Miroslav Táborský, Martin Dejdar, Marek Vašut, Zuzana Dřízhalová, Daniela Šinkorová, Radek Zima, Jitka Sedláčková, Otto Lackovič, Stanislav Zindulka, Lubomír Lipský st., Zuzana Bydžovská, Jiří Schmitzer, Lenka Termerová, Petr Štěpánek, Jiří Hálek, Oldřich Navrátil, Jiří Langmajer, Jiří Strach, Simona Postlerová, Jaroslav Šmíd, Jana Synková, Hana Čížková, Daniel Margolius, Vladimír Hrabánek, Taťjana Medvecká, Dana Hlaváčová, Petr Oliva, Karol Csino, Jaroslava Pokorná, Hana Sršňová, Claudia Vašeková, Viola Zinková, Pavlína Mourková, Jaromír Dulava, Roman Hemala, Pavel Kříž, Kristýna Luťanská, Pavel Nečas, Adéla Pristášová, Vítězslav Bouchner, Igor Čillík, Gabriela Csinová, Bára Fišerová, Hynek Čermák, Hana Briešťanská, Jana Vyšohlídová, Eliška Nezvalová, Renata Rychlá, Jana Sováková, Monika Zoubková, Dáša Kouřilová, Luděk Závora, Miroslava Babůrková, Nina Divíšková, Ernesto Čekan, Jaroslava Obermaierová, Lenka Košická, Michal Gulyáš, Martin Janouš, Alena Procházková, Petr Vršek, Marek Ronec, Jiří Král, Aleš Říha, Martin Ešpandr, Lena Košická, Daniel Šváb, Bára Růžičková, Kateřina Kornová, Ondřej Brousek

Stará nemocnice byla vynikjácí a mnohé dějové linie nového pokračování už bohužel stály za houby. Nejvýraznější herci původního seriálu zde citelně chybí. Kopecký a Medřická bohužel zemřeli, Vinklář a Chudík se jen sem tam mihnou a velkou ztrátu pociťuji také v neúčasti Oldřicha Kaisera. Z nových postav mě především zklamal Tomáš Topfer, od kterého jsem očekával, navíc ve spojení s B. Hrzánovou, vtipného nástupce doktora Štrosmajera. Pokud jde o dějové linie: 1) Snad nejvíc mi vadila ta o rodině Pěnkavových, které je tady vyhrazeno příliš mnoho času (navíc je prošpikovaná pozitivním rasisimem, což je dnes jaksi v módě) a která patří spíš do jiného seriálu, nejradši bych jí odsunul někam do Náměstíčka. Ne že by Dvořák s Janžurovou byli špatní, ale kde je mizerný scénář, tam to ani dobří herci nespasí. 2) Další linie která je docela nezáživná je ta o Betty Čeňkové, mrzí mě také, že když už se konečně tato linie nějak zajímavě vyvrbí, končí najednou dost nevěrohodným unhapppy-endem. 3) Situace kolem privatizace nemocnice - po slibném začátku se vše vyvinulo ve zmatený a hlavně dost podivný konec. Byl jsem ale velmi rád za dvojici Kolářová-Frej, kteří si zachovali jako jedni z mála stejné charaktery jako v původní nemocnici a celkem jsem byl spokojen i s J. Hanzlíkem, který povýšil na starostu, což se někomu určitě zdá přitažené za vlasy, ale tuším že Jan Ruml taky za bývalého režimu jezdil se sanitkou a dotáhl to až do vlády. Z dalších nových postav nebyl špatný ani Dejdar jako právník Vojíř a Langmajer jako ředitel nemocnice, škoda že se oba příliš brzo vytratili. 4) Dějová linie okolo Blažejovy rodiny - Sám primář Blažej během 20ti let bohužel hodně "vyměknul", ale situace okolo článku v novinách s připomínkou komunistického tchána nebyla vůbec špatná, škoda že se tady ještě neobjevil J. Moučka, byla by to pro něj určitě zajímavá rolička bývalého papaláše na odpočinku. Také jsem neměl nic proti Blažejovým problémům s rukou, což skýtalo solidní vedlejší zápletku, stejně tak nebyly špatné zápletky s Blažejovými dětmi, tady je ale veliká škoda že nedostali mladí (a dobří) herci více prostoru, protože jak O. Brousek, tak i Vilhelmová s Rašilovem nabízeli zajímavé charaktery a především velký potenciál, který byl k velké škodě seriálu využit pouze minimálně, i když role Rašilova (bohužel až na konci serálu) a celkem nedořešený závěr slibuje možná další pokračování. Jinak chválím ještě H. Maciuchovou, jejíž postava také neztratila nic ze svého charakteru a byla to opravdu stále stejná Blažejovka. 5) Nakonec bych se chtěl zmínit o možná nejpovedenější dějové linii - příběhu Elišky Králové, kde se mi líbila jak logická dějová návaznost na původní nemocnici, tak i herecké výkony Z. Dřízhalové i R. Zimy, Štěpánkové, Němce a taktéž minirole manželů Kloboukových (Schmitzer+Termerová). Celkově jsem byl spokojen se seriálem tak s 50% a doufám že pokud vznikne další pokračování, tak bude jeho úroveň vyšší.(30.11.2004)

• argenson

Nesmyslná snaha zakomponovat do děje všechny moderní jevy. Tuneláři, privatizace, podnikatelé a podnikatelíčkové, rasismus, homosexualita. Jak řekla moje kamarádka, ještě tam chybí ňákej muslimskej radikál s bombou, aby to bylo komplet. Kdysi sympatická emancipovaná doktorka Čeňková tady praští s felčařinou, chvíli se tváří, že je na hlavu, pak oblbuje cizí malý dětičky a nechá se vojíždět Vašutem. Dost na hlavu je i psychiatrička Machovcová Báry Hrzánové. Tahle postava je úplně ujetá a všude jinde by rušila, tady v tom panoptiku ale ničemu nevadí. Zatímco ve staré Nemocnici bylo sympaticky utajeno, s kým si doktorka Králová vysouložila piškota, tady se to řeší třináct dílů. Takže bod snad jenom za tradičně zapšklou Maciuchovou a Kolářovou. Staří se snažili, mladí nezaujali. Nemají náboj a charisma. Jak jsem někde nedávno psal, Dietlovi ty kolečka vždycky výborně zapadaly, tady to skřípe, každej si jede po svý lince a celkově to nikam nevede.(2.2.2014)

• Besyn

Neříkam,že stará Nemocnice na kraji města bylo něco extra,ale aspoň to mělo styl,rytmus vyprávění,skvělou hudební znělku,dobré herecké výkony.Tenhle brak je však přesným opakem skoro všeho popsáno výše tj.nemá to žádný styl a vkus stejně jako tisícovka podobných seriálu,tvůrci neumějí výprávět,hudební znělka je strašná a herci přehrávají.Po skvělých Četnických humoreskách je tohle obrovské šlápnutí do h***a.(5.1.2004)

• Rodin

Neberte mě moc vážně, já jsem totiž nevydržel sledovat zdaleka všechny díly a zároveň jsem nevydržel sledovat ani jeden až do konce. Takže ani nevím, zda Čunderlíková skutečně zahrála mrtvolu (ačkoli tu hrála už v prvních dvou sériích více než zdařile). Bylo mně strašně líto Abrháma. Tohle byla asi první absolutní krávovina, ve které jsem ho viděl.(22.3.2010)

• Snorlax

Málem jsem umřela smíchy při pohledu na Balzerovou číhající za křovím. Paní Eliško, k čemu jste se to, proboha, propůjčila?!? Tvůrce bych zavřela do archivu, aby oprašovali staré snímky, byli by pro film mnohem užitečnější a snad by toho tolik nezkazili. A možná by se mohli i na některé staré seriály podívat, aby pochopili, jak se to má dělat.(1.5.2011)

• - Po 14 letech návrat na televizní obrazovku pro Andreu Čunderlíkovou. (M.B)

• - Arnošt Blažej (J. Abrhám) opět jezdí ve voze Honda jako v původním seriálu z roku 1977. (M.B)

• - Stejně jako Nemocnice na kraji města (od r. 1977) se i tento seriál částečně natáčel v Žatci. (Terva)