Nemocnice na kraji města po dvaceti letech

(seriál)
  • angličtina Hospital at the End of the City Twenty Years On
Česko, 2003, 12 h 27 min (Minutáž: 57–58 min)

Hynek Bočan

Petr Zikmund

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Ladislav Frej st., Josef Vinklář, Jana Štěpánková, Eliška Balzerová, Iva Janžurová, Josef Dvořák, Daniela Kolářová, Ladislav Chudík (více)

Epizody(13)

V novém pokračování se znovu shledáme prakticky se všemi hlavními postavami Dietlovy nemocniční ságy. Pochopitelně – primář Sova (Ladislav Chudík) už není ve svém pokročilém věku středem dění. Na jeho místě však stále pevně stojí primář Arnošt Blažej (Josef Abrhám). I jemu už táhne na šedesátku a to je důvod, aby se za sebou ohlédl, aby bilancoval svůj život. Jenže Blažej rozhodně ještě nekončí a nachází v sobě stále dost sil, aby znovu zvedl prapor – nejednou i za ty druhé. (Česká televize)

Anderton

V čase premiéry som zhliadol asi štyri diely. Nebola to žiadna hrôza, ale nebol tu ani žiaden dôvod sledovať tento seriál naďalej. Originál, ktorý som nevidel, asi tiež nebola žiadna sláva. Oproti tomu, čo sa natočilo v seriálovej produkcii našich komerčných televízií (ako českých, tak slovenských) od roku 2003, je pomaly tento seriál klenot. ()

argenson

Nesmyslná snaha zakomponovat do děje všechny moderní jevy. Tuneláři, privatizace, podnikatelé a podnikatelíčkové, rasismus, homosexualita. Jak řekla moje kamarádka, ještě tam chybí ňákej muslimskej radikál s bombou, aby to bylo komplet. Kdysi sympatická emancipovaná doktorka Čeňková tady praští s felčařinou, chvíli se tváří, že je na hlavu, pak oblbuje cizí malý dětičky a nechá se vojíždět Vašutem. Dost na hlavu je i psychiatrička Machovcová Báry Hrzánové. Tahle postava je úplně ujetá a všude jinde by rušila, tady v tom panoptiku ale ničemu nevadí. Zatímco ve staré Nemocnici bylo sympaticky utajeno, s kým si doktorka Králová vysouložila piškota, tady se to řeší třináct dílů. Takže bod snad jenom za tradičně zapšklou Maciuchovou a Kolářovou. Staří se snažili, mladí nezaujali. Nemají náboj a charisma. Jak jsem někde nedávno psal, Dietlovi ty kolečka vždycky výborně zapadaly, tady to skřípe, každej si jede po svý lince a celkově to nikam nevede. ()

monolog

Nejhorší je, že prej snad plánujou další díly. Nejvíc mě naštvalo, jak změnili tu hudbu. To už není Nemocnice na kraji města, ale na pokraji útoku rozzuřených diváků! Abrháma mám rád, ale zdá se mi, že nějak ztratil svůj agilní projev a je jak utahaná ženská po dvousměnným provozu ve fabrice. Největší chybu tady udělali v tom, že neobsadili Kaisera (nebo nějakýho jinýho srandistu) do následné role doktora humoristy-kritika. Měl na to náběh už v původní nemocnici. I Štrosmajer tam říkal, že se mu hrozně podobá. A Štrosmajer ten původní seriál oživoval až neuvěřitelně, bez něj by to takhle oblíbený vůbec nebylo. Byl by to jen další trochu nadprůměrnější seriál, ale vlastně spíš až příliš dramatickej a vážnej. No, tenhle seriál není dramatickej vůbec, ale vážnej taky až příliš. Obě hvězdy jsou pro Janžurku, jinak to stálo opravdu za nic a díval jsem se na první tři díly jenom kvůli starým seriím, dál už jsem to jen chvilkama přepínal. Škoda toho, dalo se to natočit mnohem mnohem mnohem líp, než to nakonec vyšlo. ()

dr.fish

Zdaleka to nevidím tak tragicky. Herecké výkony jsou velmi slušné, navazují na charakteristické rysy postav z nemocnice první. Příběhy a motivy jednání hlavních postav jsou jakžtakž uvěřitelné, vadí mi jen scénáristická klopýtnutí a schematičnost zápletky. Některé věci jsou až přiblblé, ale na to jsem v rámci seriálů již zvyklý. Za posledních pět let jediný seriál s alepoň standartní úrovní. Mezi slepými jednooký králem. 60% ()

MM11

Hned ze začátku bych měl říci, že natáčet pokračování původní "Nemocnice" byl samozřejmě komerční kalkul a vlastně velká hloupost. Když jsem se navíc dozvěděl, že tvůrcem bude Bočan, začal obavy. Po zhlédnutí mohu s klidným srdcem říct - není to zas tak zlé. Skutečně nechápu, jak to může někdo srovnávat s původními díly. To jste si opravdu mysleli, že mohlo vzniknout něco, jako tehdy? To je utopie. Bočan mě překvapil docela živou vizuálností a celkovou režií která byla na standartní úrovni. Scénář má zajímavé postavy a slušné příběhy, ale je zoufale nedotáhntý. Z toho potom vychází naprázdno i pár zajímavých situací. Herci docela ujdou a hudba není špatná. Scénář by to chtělo krapet chytřejší, méně konfliktů a více prostoru starším postavám. Jenže radí se strašně jednuduše a tady s tvůrci soucítím.Po dvaceti letech už "Nemocnice" nebude nikdy jako dřív, ale takhle se na ni nekoukejte. Je to nový svět a pokud se od toho odprostíte tak jistou kvalitu dneška tam najdete. Chce to srovnávat s tím, co je dnes, ne tím co bylo. ()

• Vašek Pěnkava (Josef Dvořák) volá doktorce Machovcové (Barbora Hrzánová), že je už skoro poledne a ona se nedostavila. Když k ní později přijde do bytu, omlouvá se, že ji vytáhl tak brzy z postele. (rakovnik)
  • Průměrná sledovanost jednotlivých dílů byla 3 267 000 lidí. (blackrain)