3:15 zemřeš

USA, 2005, 90 min

Andrew Douglas

Předloha:

Jay Anson (kniha)

Scott Kosar, Sandor Stern (původní scénář)

Horor až hrůza! Krásný dům u jezera, šťastná rodinka stěhující se do něj a netušící míru strašlivé minulosti jejich nového bydla. "V čem je háček, že je vila tak levná?" Odpověď na tuto otázku by pravděpodobně zajímala každého kupujícího. "Před rokem se tu stala vražda." Tahle odpověď by pravděpodobně na chvíli znejistila každého zájemce. Snad nikoho by ovšem neodradila od splnění si svého snu. Jenže krásný sen v růžových barvách se mění v noční můru a krásná rezidence s košatou minulostí se mění v past s obrazy obětí, které byly v jejich prostorách zvražděny. Mnohé scény mají mrazivou atmosféru, ovšem jediné, co doopravdy dělá tento horor hororem jsou "lekačky", což mě docela svádí k odebrání jedné hvězdičky. Nebýt totiž těchto scén, kdy sebou trhnete se srdcem až v krku, tak je 3:15 zemřeš alias Horor v Amityville velmi slabým čajíčkem. Docela člověka zamrzí, že převážná část dnešních hororů je založena pouze na: 1) tzv. "lekačkách" a 2) nechutnosti + krvavosti. Dle mého názoru starší horory byly více založené na atmosféře strachu, prostředí, psychologii postav atd. Docela by mě zajímalo, jak to tenkrát v Amityville doopravdy bylo (je-li skutečně tento snímek založen na skutečné události). Nedostatky: 1) Když otec George připravuje pokrm na pánvičce, podaří se mu vajíčky zašpinit její okraj. Chvíli na to (jakmile ji zvedne), tak je "špína" pryč, okraj pánve je čistý. 2) Chyba-nechyba? Děj se odehrává v 70. letech, přesněji 1974-75, přesto jsou všichni oblečeni do oděvů dnešní módy...je to špatně? 3) Při naháněčce si otec na schodišti nabije brokovnici - natáhne ji. O chvíli později udělá ovšem totéž, aniž by předtím střílel. 4) Jak jsem napsal u bodu 2, film se odehrává v roce 1975, takže je přinejmenším podivné, že v knihovně, kdy je matka u počítače, tak sedí u pc, jenž se nijak neliší od těch dnešních. V 70. letech vypadaly počítače poněkud jinak, stačí vzpomenout seriál Profesionálové, film Alien, Superman 3 a další...(26.8.2009)

• Ruut

Další ze záplavy předigitalizovaných sraček. On za moc nestal už původní Amytiville Horror. Ale tohle je hnus. Hromada kamerových filtrů, videoklipový střih, cool look všeho, spousta trapných keců. Nic z toho samozřejmě nedokáže zakrýt prázdnotu snímku. Jako třešnička na dort tu máme příšerné finále bez jakékoliv gradace a s odfláknutým koncem. Možná celkem hezká oddechovka pro náctileté. Pro hororové fanoušky ztráta času.(10.6.2007)

Najlepšou stránkou filmu bol bezpochyby Ryan Reynolds, ktorý sa pomaly ale isto dostáva na výslnie z béčkového herca. Pomätenosť síce nie je spravená tak bravúrne ako ju vedel nabudit Nicholson v bravúrnom 'The Shining', ale dá sa. Film mi je ale hodnotiť ťažko, keďže som nevidel originál zo 79-teho. Atmosféra pomerne slušná, ale viac ako horrorová línia a lakačky, je tá dramatická oveľa lepšia. 65%.(27.8.2006)

• Djkoma

Celkem jednoduché schéma příběhu. Rodina v domě, jednomu ze členů hlasy řeknou at všechny zabije a on to udělá. Po pár letech se do tohoto domu přistěhuje další rodina a vše začíná znovu... a vše skončí stejně? :-) to uvidíte. Možná je škoda, že konec filmu je trochu už v médiích a nápisem"Podle skutečné události" dost odhadnutelný. Přesto tento nápis možná způsobí v kdekom trochu obavy typu "...se fakt stalo? se může stát i nám!". Ryan Reynolds upřímně překvapil a hraje lépe než v Blade Trinity. Ostatní neřešim, protože je povětšinou neznám. Český název je odvozen od času, kdy se probouzejí hlasy a začíná se dít ty nejhorší špatné věci. jak už to tak bývá, ten kdo tyto názvy tvoří je jistě lehce chorý...(19.8.2005)

Začátek slušnej, ale pak už to bylo horší a horší a ani lekačky za moc nestály. Děj je od začátku, kdy ukážou co se stalo jasnej, takže žádný moc velký překvapení se nekoná a konec trošku napínej je, ale ten happyend se tam jaksi nehodil a taky by bylo mnohem lepší, kdyby tam někdo zemřel vprůběhu filmu, ale nic takovýho se nekonalo a jen pár dobrých scén tenhle horor zachránilo od horšího hodnoceníj(3.12.2005)

• - Producenti, mezi jinými také Michael Bay a jeho Platinum Dunes, investovali do hororového remaku 18 milionů, a během prvních třech dnů (15. – 17. 4. 2005) promítání v USA se jim vrátilo 23,5 mil. dolarů. Celkový výdělek se vyšplhal na něco přes 64 milionů. (imro)

• - Když se Kathy (Melissa George) ívá do počítače v knihovně, je vidět, že počítač je moderní. Odpovídá spíše dnešní technice, než elektronice v roce 1975. (topesto)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy začne zoufalý otec (Ryan Reynolds) nahánět svoji rodinu, cestou po schodech nahoru natahuje brokovnici, asi o minutu později ji ale natahuje znovu, aniž by vystřelil. (topesto)