Iron Man

• USA Iron Man

Multimilionář a vynálezce Tony Stark je cynický bonviván a sukničkář, který po otci zdědil zbrojařské impérium Stark Industries a pokračuje v práci s jeho kolegou Obadiahem Staneem. Dodává americké armádě tzv. inteligentní zbraně a právě se chystá předvést zástupcům v Afghánistánu nový výrobek, extrémně ničivou raketu Jericho. Cestou z úspěšné prezentace, na níž se mu podaří uzavřít s vládou výhodnou smlouvu, je však armádní konvoj přepaden a zraněný Tony je zajat teroristickou organizací Deset kruhů. Je uvězněn v jeskyni v horách se vzdělaným afghánským lékařem Yinsenem, který mu zachránil život riskantní operací, když mu do hrudi voperoval elektromagnet, který brání střepinám, aby se dostaly k srdci. Teroristé Tonyho donutí, aby pro ně raketu Jericho vyrobil. Je zděšen, když zjistí, že jsou vybaveni jeho zbraněmi, a s Yinsenem se vrhne do práce. Nejprve vyrobí malý obloukový reaktor, kterým nahradí elektromagnet ve své hrudi, a poté se pustí do létajícího, vyzbrojeného brnění, které chce využít k útěku. Podaří se mu uprchnout, přestože Yinsen za jeho svobodu položí život. Tony okamžitě zastaví výrobu zbraní a začne tajně pracovat na vylepšené verzi bojového obleku. Netuší, že Obadiah je tím, kdo si objednal jeho únos, zmocnil se trosek prvního obleku a tajně se pustil do výroby vlastního modelu. (TV Nova)

hroubek

Další klenot Marvelu dostal šanci to rozbalit na stříbrném plátnu a skončil tak nějak mezi. Na rovinu Iron Man je o trochu horší, než trilogie o Spider-manovi a první dva díly X-menů, ale rozhone je lepší, než Daredevil, první Hulk, Ghost Rider a Fantactic Four 1,2 či Elektra. Iron Man se snažil, aby to byla akční jízda plná převratných efektů atd. Jenže v tomhle právě selhává. Akční scény jsou krátké (většina byla vidět v trailerech) až na závěrečný souboj, který je trochu delší. Nejlepší na celém snímku jsou herci. Robert Downey Jr. září v každé scéně, Gwyneth Paltrow je okouzlující, Jeff Bridges ukazuje, že záporák nemusí být blbec a jako jediný sekunduje Downey Jr.. Škoda jen těch akčních scén, stačilo by aby byly delší a byly by to čtyři hvězdičky. PS: Po pár dalších kouknutí a hlavně přeplácaném Iron Manovy 2 musí uznat, že si čtvrtou hvězdu zaslouží. PPS: Když, vidím svůj komentář v roce 2022, tak mám chuť si nafackovat za to, co jsem o filmu tehdy napsal. ()

Nyck

Vynikající jízda! Nejsem přímo skeptik ohledně komiksových adaptací, ale úplně je nevyhledávám. Ovšem jsou výjimky, jako například geniální poslední dva díly Batmana. Iron Man se už také může řadit po bok těchto perfektních filmů. Opravdu skvělý výkon předvedl Robert Downey Jr., který se mi začíná líbit čím dál víc. Velmi sympaticky působila půvabná Gwyneth Paltrow a nemůže chybět ani záporák, Jeff Bridges. Kvalitní příběh doplňuje velmi povedená hudba. Tohle je jeden z nejlepších akčních/komiksových filmů, co jsem kdy viděl! 90% ()

sochy.zirafka

Výborně obsazená komixová adaptace, která vysoce překonala má (v pravdě nízká) očekávání. Má jediná výtka jde na adresu přílišné přímočarosti děje. ()

Tereza666

Takhle má vypadat pořádná komiksová záležitost. IRON MAN je v podání Roberta k sežrání a jeho charisma je nepřekonatelné. Vtipná a akční podívaná, která potěší každého kdo aspoň trošku přijde na chuť komiksovým předlohám. ()

Trustme

Podle mě ideální zpracování předlohy i žánru. Není to ani hloupoučké jako Spiderman, není to ani filozofické jako Watchmen. Má to grády, humor, triky a jen trošku politiky… Klasický model supermuže, kdy bohatý megamultigigamiliardář se stane Superhrdinou. Iron Man tedy patří do čeledi batmanovitých - kde díky nadstandardním financím může jedinec provozovat tak nákladné hobby, jakým superhrdinství bezesporu je. Iron Man si však bere i něco z druhé čeledi - supermanovité - a sice získává ještě i trochu té sci-fi síly. Ve skutečnosti je to ovšem arogantní alkoholik a macho-playboy. Role jak vyšitá pro Downeyho Jr. Jeho Tony Stark je hbitým vědcem, řemeslníkem, mladým staromládencem , expertem na zbraně a sarkasmus k ženám. Ok… prostě to řeknu na rovinu - ve filmu se dost kecá, řeší vztahy a jiné zbytečnosti, ale... ... jakmile si Tony Stark zhotoví a oblékne své dokonalé zlato(červené)hnědé brnění, dostavuje se u mne euforická extáze! Oblékací scény do plátové zbroje prototypu Mark II v leštěném nerezu a všechny ty přiklopující se části k tělu v synchronickém rytmu, ach… Dokázal bych se dívat na to hodiny! (Tento komentář byl poháněn miniaturním obloukovým reaktorem). ()

darek kartac

Tony Stark je unesen aby vyrobil teroristům bomby on, ale vyrábí potají plechový oblek se svým přítelem a chce utéct. Jeho srdce je poháněno jakým si světýlkem díky kterému neni mrtví. Tohoto plecháče jsem velice rád shlédnul, prot ože Robert Downey Jr. hraje výborně. A filmu dodává opravdu skvělou atmosféru. ()

Beatle

Film, u kterého už v prvních 10 minutách víte, že ho budete milovat. A pak se jen sympaticky necháváte unášet skvělým Robertem Downeym Jr., který vytvořil (pro mne) postavu, která je tak milá a přitom tak nechutně sebestředná, že ji prostě musíte milovat. Nejlepší z tohoto typu novodobých blockbusterů. A ta hudba, efekty. A taky Jeff Bridges, kterého by člověk v prvních chvílích ani nepoznal, protože nemá alespoň tak dlouhé vlasy, jako v BIG LEBOWSKI...pravda je, že tady nemá žádné vlasy. Jednoduše skvělé, se skvělým koncem :) ()

dANo

Filmov o superhrdinoch je podľa mňa na "filmovom trhu" dostatočne veľa na to, aby divák mohol porovnávať a spraviť si vlastný názor. Nebudem tu vyzdvihovať tie najlepšie (podľa mňa samozrejme:), ale zameriam sa na to, prečo je tento nadpriemerný... V prvom rade je to vďaka hereckému obsadeniu a výkonom hercov. Ďalej treba pochváliť výborný zmysel pre humor, pričom film nie je označený ako komédia :o?. A na záver je nevyhnutné spomenúť sex appeal Gwyneth Paltrow! ()

Emerelle

Nebýt Robert Downey tak by tento film zaručeně nebyl tak dobrý, jako je s ním. Je pro tuto roli jako stvořený ovšem více se mi líbí druhé pokračovaní....ale i tak **** si rozhodně zaslouží :) ()

Sany33

Fúha, hneď ako som dopozeral Iron Mana 1 som vedel, že táto séria sa stane Marvelovským klenotom číslo 1. Jednak fenomenálne angažovanie Downeyho a Patlrow do úlohy hlavných postáv ktoré poznáme s komiksov. Na druhej starne množstvo vynikajúcich záporákov s ktorými sa Tony Stark či už v obleku alebo mimo neho utká. Neviem či ste si to všimli, ale na konci jednotky, teda po titulkoch sa objaví postava Nicka Furyho a oznámi Tominu informácie o spoločenstve Avangers no paráda za mňa 94%. ()

marie.en

Na komiksy a jejich adaptace moc nejsem. Spiderman, Superman a spol. mě z křesla nikdy nezvedli, ale tohle? Bomba! Naprosto skvělý filmový zážitek. Nemůžu mu vytknout ani vteřinu. Výborné efekty, úžasné prostředí (ten dům?!), promakané úplně všechno. Parádní filmová podívaná, kde jsem si Roberta Downeyho Jr. naprosto zamilovala. Prostě perfektní. ()

Ace.Anita

Myslela jsem si, že jsem na prvním stupni chyběla jenom na vodstvo ČR, a proto si dodnes nejsem stopro jistá ani s Labe. Teď zjišťuju, že jsem asi chyběla i když se probíraly akčňáky, protože nevím, no. Není mi příjemné dívat se, jak někdo ubližuje Robertu Downeymu, zvlášť po tom všem, čím si v životě prošel. Ale byl tam pěkný moment, když se Gwyneth ptá Tonyho, jestli ví, jaké je jeho číslo pojišťovny, a on po několikavteřinové odmlce odpoví "osm". ()

pravdovravny

Niečo tomuto filmu chýba k 4hviezdam, snáď je vina vo mne a nie vo filme. Som velký fanúšik plecháčov ale nejako nepocitujem si tento film znova pozrieť. ()

romajz15

Tak tohle je úplný začátek příběhu o Avengerech. (když nepočítám, že se C. America odehrává za 2. světové války) Akční scény jsou relativě přehledné, skvělá výprava a ještě lepší soundtrack od Ramina Djawadiho. Za co ale strhávám jednu hvězdu je záporák, který mě v tomto Mavrelu skutečně zklamal. V oststních filmech tohoto universa jsou záporné postavy mnohem charismatičtější a zajímavější. Přesto je to skvělý počátek příběhu Tonyho Starka. ()

lykan9

Iron man je výborným úvodním filmem do celé avengerovské ságy. Robert Downey Jr. jako by se pro roli Tonyho Starka narodil. Jeff Bridges se svým démonickým zjevem výborně zhostil hlavního záporáka a i ostatní herci se svých postav chopili velmi slušně. I když nejsem v comicsovém světě Iron manův fanda, tak musím uznat, že ve filmovém světě mu to skvěle sedí. ()

JekoRek

Jeden z nejlepších comiksových filmů. Geniální byli hlavně Downey a hudba. Možná jsem od finální bitky čekal trochu víc, ale co naplat: 90% ()

liuk

Jo, Tony Stark je fakt jiná kasta. Že by prahnul po superhrdinství pro vytvoření nového neintrovertského ega, to teda ne. Ten chlápek je fakt prototypem jak průraznosti, tak sebestřednosti a vlastně nezájmu o vše kolem, hlavně když to sype. To ovšem platí do té doby než pozná maďarsky mluvícího Afghánce se Stark samopalem, čímž se mu protřou sklivce, vytáhne partičku Golemů s elektromagnetickým šémem a už to běhá a lítá. A k tomu dost pěkně a zlehka dává kopance všude kolem, do vlád, do armád a nebo do faktu, že i superhrdina se musí podívat na televizi, aby podle jejich vyzdvihnutí nějaké současné krize věděl kam zaletět a vyřešit problém. A to co nejrychleji, přiletět, přistát, ukázat všechny typy arzenálu, co se vejdou pod plech, a zas zmizet. Blitzkrieg akční scény. A když film člověka tak baví, že tam hledá i možná neexistující podtexty spojené s přeměnou arogance filmu jdoucí souběžně s objevováním jiného pohledu na svět v Tonyho mozku. A to je fajn, no ne? ()

svobik

Výborný sezónní otvírák. Downey konečně v životní roli superhrdiny-milionáře hláškujícího jako o život. Je sice pravda, že bez něj by byl železňák poloviční, to už je mi ale momentálně jedno. Jen škoda Bridgese jako nevýrazného záporáka, nezbývá tak jen doufat, že si s temnou stranou Favreau za dva roky lépe poradí. Už teď se těším. ()

FrajerTom

Tak tomu říkám svěží vítr do komiksových vod! Stylový záporák Jeff Bridges, příjemná Gwyneth Paltrow...ale samozřejmě hlavně úžasný Robert Downey Jr., který mé hodnocení zvednul o jednu..možná i o dvě hvězdy! ()

Bagr_007

První film samostatného studia Marvel stojí především na Robertu Downey Jr., který stvořil jednu z nejsympatičtějších komiksových postav vůbec. Bohužel snímek trochu vázne v akčních scénách (především od té poslední by jste čekali mnohem víc) a Iron Man se nedočkal zrovna sobě rovného záporáka. Komu to ale vadí, když je Downey takový frajer a navíc tvůrci myslí na své komiksové fanoušky - počkejte si do konce titulků. Velmi povedený rozjezd letní blockbusterové sezóny. ()

Marvel řeší interní problémy

Marvel řeší interní problémy

21.03.2023

Nový Star Wars seriál má název

Nový Star Wars seriál má název

04.10.2018

Tento týden vyšla kupa nepotvrzených informací o chystaném disneyovském seriálu ze světa Star Wars, který má na starosti režisér prvního Iron Mana Jon Favreau. Nakonec – k velkému překvapení všech… (více)

Nový Star Wars seriál bude obří

Nový Star Wars seriál bude obří