Bleach (TV seriál)

• Japonsko

ブリーチ

Bleach

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy

Japonsko, 2004–2012, 146 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Předloha:

Tite Kubo (komiks)

Širó Sagisu

Fumiko Orikasa, Akio Ócuka, Daisuke Namikawa, Džun'iči Suwabe, Hóko Kuwašima, Masaja Onosaka, Noriaki Sugijama, Romi Paku, Šin'ičiró Miki, Juki Macuoka, Aja Hisakawa, Činami Nišimura, Džunko Noda, Hidejuki Tanaka, Iššin Čiba, Jú Asakawa, Júdži Ueda, Ken Narita, Kózó Dózaka, Majumi Asano, Mamiko Noto, Nobuhiko Okamoto, Rie Kugimija, Susumu Čiba, Šigeru Čiba, Šózó Iizuka, Takehito Kojasu, Takuma Terašima, Tomokazu Seki, Tošihiko Seki, Wataru Takagi, Džun Fukujama, Tecuja Kakihara, Hitomi Nabatame, Kódži Jusa, Tomokazu Sugita, Kentaró Itó, Tošijuki Morikawa, Tomoe Hanba, Jutaka Aojama, Šóto Kašii, Pete Sepenuk, Daisuke Sakaguči, Kazunari Tanaka, Rina Sató, Hideo Išikawa, Kendži Hamada, Hisako Kanemoto, Micuki Saiga, Čafúrin, Jukana, Eidži Takemoto, Reiko Kiuči, Takahiro Sakurai, Satoši Hino, Ajumi Fudžimura, Júiči Nakamura, Masahito Jabe, Jú Kobajaši, Kaoru Mizuhara, Sajaka Óhara, Nobutoši Kanna, Wataru Hatano, Fumihiko Tačiki, Cubasa Jonaga, Kišó Tanijama, Sajori Išizuka, Takaja Kuroda, Hiroki Jasumoto, Sumi Šimamoto, Daisuke Góri, Šó Hajami, Nobuo Tobita, Tecu Inada, Takaši Nagasako, Kenta Mijake, Tomoko Kaneda, Kacujuki Koniši, Hirojuki Jošino, Kaoru Morota, Kijomi Asai, Hadžime Iidžima, Džin Domon, Kurumi Mamija, Kóki Mijata, Megumi Tojoguči, Daisuke Kišio, Jošikazu Nagano, Masaši Hirose, Hiroši Iida, Masaki Aizawa, Kósuke Toriumi, Hisajoši Suganuma, Noriko Šitaja, Kódži Išii, Čó, Sacuki Jukino, Tomoko Kawakami, Rjúsei Nakao, Šótaró Morikubo, Ken'jú Horiuči, Juzuru Fudžimoto, Tomojuki Šimura, Kijotaka Furušima, Kendži Nomura, Risa Hajamizu, Kijojuki Janada, Kumi Sakuma, Kazuhiro Nakata, Takajuki Sugó, Masa'aki Cukada, Hikaru Hanada, Hiroki Takahaši, Júko Kaida, Jumi Kakazu, Hiroki Tóči, Takako Honda, Tecuo Kanao, Binbin Takaoka, Kósei Hirota, Širó Saitó, Naoki Kinošita, Kósuke Okano, Hiroaki Miura, Jasuaki Takumi, Kacumi Suzuki, Kanako Hattori, Micuaki Madono, Takaši Kondó, Masakazu Kohara, Rintaró Niši, Akiko Takeguči, Taketoši Kawano, Jošihisa Kawahara, Jóko Sómi, Megumi Ogata, Mai Fučigami, Tecuharu Óta, Čiaki Takahaši, Kinrjú Arimoto, Tošiharu Sakurai, Tóru Furuja, Akiko Hiramacu, Makoto Cumura, Reiko Takagi, Kóiči Tóčika, Nobuaki Kanemicu, Masaharu Sató, Tošio Furukawa, Masako Kacuki, Kumiko Takizawa, Nana Inoue, Šúhei Takubo, Rjóko Širaiši, Hisafumi Oda, Seiró Ogino, Taeko Kawata, Akemi Kanda, Tóru Ókawa, Tóru Furusawa, Keidžin Okuda, Kaja Macutani, Rie Nakagawa, Motojuki Kawahara, Daisuke Macuoka, Micuhiro Ičiki, Hana Takeda, Hiroki Šimowada, Jui Šódži, Masafumi Kimura, Ken'iči Močizuki, Gó Inoue, Keiiči Takahaši, Masakazu Morita, Daisuke Ono, Rjú Jamaguči, Takuja Kirimoto, Jú Šimamura, Noriko Aoki, Šintaró Óhata, Mariko Kóda, Ajumi Cudži, Taiten Kusunoki, Hitomi Harada, Hisao Egawa, Rikija Kojama

Pokud mám nějak zhodnotit Bleach, jen těžko se – stejně jako mnozí ostatní uživatelé – vyhnu srovnání s jeho o malinko starším a Bleachi nemálo podobném šónenovským bratříčkem Narutem. Spousta soubojů, akce, sem tam nějaký ten humor, široká plejáda emocí a typicky šónenovských scén, nepříliš inteligentní hlavní hrdina, bla bla bla... a samozřejmě fillery. Právě fillery a dějově silně naředěné epizody docela bolí a často kazí celkový dojem. Neříkám všechny, ale jejich podstatná část stejně jako u Naruta ano. O to více si pak sice člověk užije díly podle mangy, nicméně musím přiznat, že i některé "mangové" části příběhu mi tak úplně nesedly – kupříkladu hned úvodních cca 20 dílů, které jsou takovou tou nepříliš zajímavou seznamovačkou s hlavními postavami, při jejímž sledování jsem si mnohdy nebyl jist, zda má smysl vůbec dál pokračovat, protože v případě Naruta jsem byl do příběhu plně vtažen již po prvním díle (dobře, tak pokud ne po prvním, tak po třetím určitě). Rozhodně to však smysl mělo: následná část s osvobozováním Rukie byla rozhodně tím nejlepším, co mi seriál doposud nabídl. Jen mě mrzí, že následné části příběhu už takové vynikajícnosti (alespoň teda doposud) nedosáhly. Co však do míry nemalé kompenzuje někdy trochu váhavý příběh, jsou postavy. Stejně jako u Naruta mě hlavní trojka hrdinů příliš neoslovila, zato vedlejší postavy ano – postavy jako Tóširó (hlas a postavy Romi Paku prostě zbožňuju), Hanataró, Joruiči nebo Urahara mají charismatu vyloženě plné řitní věnce. Bohužel podobně jako u Naruta, i zde se vyskytuje postava otravné a neschopné krávy, která by si se Sakurou vážně mohla podat ruce – tou jest Orihime, jejíž "Tasukete! Tasukete!" je rozhodně jedna z frází, které mi při sledování Bleache trhají uši. Co se soubojů týče – i zde mi vychází Naruto z pomyslného souboje jako vítěz. V Bleachi jsou souboje sice krásně naanimovány s výtečným hudebním podkreslením, ale ne každý souboj dokáže doopravdy zaujmout. Většinou jde o různé obměny takového toho typicky šónenovského rubání se plného siláckých řečí, kdy po čase řádně zrubaný a zmlácený hlavní hrdina prozře, že prostě musí vyhrát kvůli nějakému slibu, přátelům, konkrétním lidem atd. a uštědří protivníkovi takový sekec mazec, že se z toho jen těžko probere. Nedá se sice říct, že by tímhle klišé Naruto netrpěl, ale rozhodně se v něm více využívá zkoumání slabin a výhod protivníkových technik a nespoléhá se v něm tolik na poražení protivníka pouze hrubou silou. Sečteno podtrženo – Bleach rozhodně není špatný seriál, některé jeho části jsou více než dobré, některé zase naopak, ale žánrová konkurence v podobě Naruta mi připadala prostě v mnoha ohledech povedenější. Silnější 3*.(11.10.2012)

ODKAZY ______ Bleach intro http://walkingtacos.blip.tv/file/2571159/ . Bleach porno, http://boylamas.110mb.com/hentaimanga/doujin/bleach/index.html, takže o jeden důdod míň se na ten seriál koukat . ______ Hudba je skvělá, kresba ještě lepší a triky jsou fajn. Těm několika retardovaným postavičkám se dá aji smát (Kon, Rukya, Renji, Ichigo, Bakuja, Zaraki, ...). Otázka je zdali se na blíči s přibývajícímí díly začíná táhnout víc příběh nebo věšáky hlavních hrdinek http://images.encyclopediadramatica.com/images/8/80/Bleach_bitches.jpg , odpověď je že ______ Po 150 dílu začínají postavy dávat míň a míň smyslu jak mi bylo řečeno. Ty vzpomínky, vysvětlování svých "konečných" technik se jakž takž dají ale pak to prý už nejde. Mě to přestalo bavit u těch upíru a pak jsem to bral po 10 dílech, tak nevím. Zvlášť Ichigo, kterýho ten týpek s mečem co zdvojuje váhu nejspíš pořádně namlátil do hlavy. ______ Velice dobrý důvod proč se na Bělobu dívat : http://www.bleachwallpaper.info/images/wallpapers/bleach-girls-589593.jpeg (plakát, použitelný i jako Wallpaper). ______ Kdo ještě není tupá zelenina z toho jak se v blíči vše furt točí dokola (takzvané fillery) ať navštíví http://leekspin.com/ . _______ TEN KDO VYMYSLEL V BLEACH ZBRANE _______ má u mě bonbon.(3.1.2009)

Takovej normální nekonečný shounen příběh. Sem tam jsem se nudila, sem tam jsem nevydržela sedět na židli v klidu. Občas mě dokonce bavily víc fillerový díly než ty podle mangy. Je to prostě příběh, kde po poražení jednoho nepřítele za rohem čekají dva a třikrát silnější. Škoda že mi většina soubojů přišla jako přes kopírák, takže ty první jsem si užívala, ale pak mě to přestalo bavit... A byla jsem ráda, když mě pak cestou k té druhé stovce nějaký souboj překvapil. Avšak velké plus u mě získala hudba, ten doprovod je někdy přímo dokonalej. Nejvíce se mi líbí ten motiv s těma houslema, zní to trochu jako "Vítejte na Divokém západu". Jako jo, je to dobrý, vtipný, napínavý, dojímavý, plný odvahy a přátelství a zrady a já nevím čeho všeho, jenomže když sloupnete tu průhlednou slupku, tak vlastně zjistíte, že koukáte na obyčejný příběh o ovládnutí světa, na honbu za sílou a mocí. Nemohl by někdo pro mě spočítat, kolikrát v Bleachi zazněla věta: "Ještě žiješ?/ popř. Stále dýcháš?", ačkoliv otázka "Jsi v pořádku?" zazněla určitě vícekrát. Jako mrkněte se, ale nepřehánějte to... Dobrý díly jsou ty začáteční, záchrana Rukii a pak ty kolem 200, kde koukáme na "kapitánování" Urahary. Kono buge, Yoroshiku... btw. 29. 7. 09 - ať už ta Inoe přestane ječet, vřískat, říkat: "Kurosaki-kun", štve měěěěěě :D 17. 4. 2010 - konečně bitva pokračuje a teď bude jen lepší a lepší, já vim, vždyť čtu mangu :-D 22. 6. 2010 - tak nějak mě přestává Bleach bavit. Začíná to bejt dost nuda. Takže měním hodnocení na lepší 3* a uvidíme v budoucnu. 9. 10. 10 - No, Bleach nám pošel. Už to není ono.(26.7.2009)

Tak fajn,asi po pěti upravení komentáře říkám toto:První a druhou sérii by jste měli shlédnou.Pokud jste hodně trpělivý,tak se na to dívejte do sedmé série,ale je to čím dál nezajímavější.Osmou sérii vynechte,je zbytečná a s dějem nesouvisí.Devátá série je ale hodně dobrá a konečně už má to,co má anime mít a to je dobrý děj.Desátou sérii taky vynechte,moc věcí vám totiž neobjasní.V jedenácté a dvanácté jakž takž pokračuje děj a na další série se už nedívejte,pokud se neradi necháváte znechutit.Pět hvězdiček za skvělou druhou sérii a ještě lepší devátou sérii.(16.4.2013)

Hodnotím prvních pár sérií, které byly vážně nápadité a měly spád... Sympatické postavy, originální prostředí a jeho zákonitosti, efektní souboje a schopnosti, občas dokonce i nějaká duchaplná myšlenka! Dál už to ale jen stagnovalo a stagnovalo, invence čím dál míň, originalita tatam, čím dál tím rozvleklejší děj, zhoršila se i kvalita animace... návykové to ale bylo stejně - setrvačností jsem dojela někam k dílu 150 a pak mě to naštěstí, během čekání na další, pustilo. :)(30.11.2009)

• - Když se autor Kubo Tite rozhodl psát mangu o Shinigami, původně ji pojmenoval "Snipe" a postavy namísto mečů měly zbraně a kosy (nositelkou kosy měla být Kuchiki Rukia). Nakonec si to vše ale rozmyslel a vytvořil Bleach takový, jaký je teď. Původní manga vyšla také v českém jazyce. (Zumongar)

• - Bleach znamená v překladu bělidlo. (Chinese Ashio)

• - Kubo Tite v jednom z rozhovorů začátkem roku 2012 prozradil, že seriál prý poběží ještě deset let a že i on sám byl překvapený, kdyby práce na jeho dílu skončila. (Andrew_Deer)