Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Série(5) / Epizody(62)

Wiikii

První série je za mnou a jako rozjezd to vypadá hodně nadějně, ale zatím to na plný počet nevidím. .... HODNOCENÍ: 85% (4*) ()

M.i.k.e

po letech odkládní mám za sebou konečně alespoň první řadu a ačkoliv to není až taková pecka jak jsem očekával,dostatečně mě navnadila koukat dál.Postavy jsou tam víc než dobré,stejně jako děj.Uvidím co další řady...zatím 80% ()

Vyhy

1. série - 80 % Nadešel čas, abych se podíval na zoubek i tomuto vychvalovanému seriálu. Zatím mám za sebou pouze jednu řadu a musím uznat, že to rozjezd pro mne byl velmi obtížný. Příběh mě chytl až skoro na samotném konci. Pomalá tempa mám obecně rád, ale zde jsem potřeboval trochu více času. Jsem zvědav, jak se příběh dál vyvine. Postavy si začínám pomalu zamilovávat. ()

wampilenka

Bezpochyby jedním z nejdůležitějších témat seriálu je tlak americky patriarchálních hodnot na muže. Ale ani po shlédnutí 4. série mi není jasné, zda se seriál těmto hodnotám (dovedeným do extrému) posmívá, nebo je glorifikuje. Nejednoznačnost plyne z toho, že postavy a jejich jednání jsou "tak různě" hodnoceny. Objektivně (jde-li to) vzato, jsou záporáci všichni (Walter, Jesse i Gus), ale jejich zobrazení je tu shovívavější, tu nesmlouvavější. Na konci 4. série (BACHA SPOILER!) dojde k souboji dvou zločinců, vrahů, a... otců, kteří to všechno vlastně dělají "pro rodinu", ale jeden z nich (později vlastně dva ze tří) si, vlastně dost nepochopitelně, uměl získat sympatie diváka (moje), za což tvůrcům tleskám. Pravděpodobně to je zobrazením jeho osobního příběhu, rodinných vztahů a psychických stavů. U Guse, domnívám se, krátké exkurzy do osobního života vyvolávají spíš onu nejistotu a ambivalenci. Zajímavé je, že rozhodne-li se žena dělat to, co je vnímáno pozitivně u muže, totiž postarat se o rodinu, dopadne to špatně a ona působí jako mrcha, což je i v seriálu reflektováno. Další možnosti interpretace snad otevře další série. (I když zmanipulovaný divák ve mně si říká, že takhle by příběh klidně mohl skončit...) ()

shyster

Shrnutí: Na Breaking Bad jsem se začal dívat až, když se začínala vysílat závěrečná část 5.série a dal jsem seriál v maratonu za necelé dva týdny a musím říct, že dlouho jsem neviděl tak propracované postavy a děj přes celý seriál, kdy vše dává smysl. Nejatraktivnější jsou poslední dvě série, kdy ta svinkost hlavního hrdiny ho vede do záhuby, ale i úvodní série, kdy se pomalu vytvářejí charaktery, potvrzuje kvality. 1.série = 80%. Rozjezd dobrý, dobře napsané postavy, dobře je to zahraný, ale někdy v půlce je to trochu natahovaný. 2.série = 80%. Druhá série si drží kvality 1.série. Uvidím, jak se to bude posouvat dál.3.série = 90%. Tak třetí série přidala na plynu a zlepšila kvalitu. 4.série = 90%. Tak čtvrtá série mě dostala naprosto do kolen. 5.série 1.část = 100%. První část páté série posunula laťku ještě výš, super seriál. 5.série 2.část = 90%. Posledních 8 dílů je nastavených tak, aby se vše uzavřelo, což není na škodu, ale vše směřuje k závěrečné epizodě, která je naprosto nejlepším zakončení seriálů, které jsem kdy viděl ()

Abes

Postava Waltera se od začátku hezky rozpadá, na druhé straně postava Heisenberga získává se slabostí Waltera na síle. Takový bdělý Tyler Durden, I cook like you wanna cook I am smart, capable, and most importantly I am free in all the ways that you are not. Se závěrem třetí sezóny navyšuju na pět. Walter je pro své zaměstnavatele poněkud nečitelný ale konečně na mě působí jako ostřílený profík. Po poněkud slabší pasáži pod Gus Fringem se perníkový kolotoč neskutečně rozjíždí. Se sympatiemi vůči charakterům to je jako na houpačce, u těch s příjmením White pak obzvlášť. Není to jen Walt kdo prochází obrovskou změnou, všichni se kterými kdy přišel do styku jsou od základu poznamenaní, nemůžu se dočkat na konec. Zvratů je požehňaně a z pohledu logiky nevyznívají nijak naivně. Dlouho jsem přemýšlel nad koncem, hlavně s ohledem na odkaz. Dost se divím, že nakonec nezahráli něco od Ronnie Jamese Dia. Zpěvák narozen v New Hampshire, taktéž poznamenán rakovinou, v portfoliu dva songy s modrou barvou, Blue Days Blue Nights by vyzněla trochu jinak ale mě tam sedí víc než Blue Baby. Ve spojení s těmi krvavými rohy na nerez nádrži.) ()

Aelita

Několik tezí o seriálech: 1. Seriály, zdá se, alespoň zatím zvítězily nad filmy. 2. Filmy v tradičním lidském světě vedly k vývoji domácí stacionární techniky – televizí s velkou obrazovkou, video- a DVD-přehrávačů, domácích kin, zvukových systémů. Seriály ve vysoce technologizovaném globálním světě, kde se vyžaduje mobilnost, pružnost, průběžné sledování informačních převážně vizuálních proudů a proto i nezbytný stav online, vedly k vývoji přenosné techniky a online technologií – internetu, iPhonů, iPadů. 3. Seriály svou existencí a stále větší oblíbeností zpochybňují nebo rovnou popírají Lyotardův postulát o krizi, ba krachu velkých metapříběhů a metavyprávění v postmoderním prostředí přebujelosti virtuality a nekonečné fragmentace reality. Postmoderna je totiž dobou rozdrobenosti socio-kulturního světa a relativizace (neboli podmíněnosti) všech jeho fragmentů a pohledů na ně. Naopak právě v postmoderním fragmentovaném tekutém prostředí hledá člověk vědomě nebo podvědomě nějaké kořeny, pevné body, ucelené obrazy a podrobné propojené popisy reality. Seriály jako propracovanější a rozsáhlejší obrazo-příběhy spíše než filmy poskytují člověku komplexnější informaci o světě. Seriál Perníkový táta, který lze označit za názornou encyklopedii výroby metamfetaminu a budování drogového impéria včetně poučky o likvidaci stojících v cestě, plně odpovídá poslední tezi. ____ Český název seriálu, ač vynalézavý a odrážející český svébytný pohled, posunul nicméně význam originálního názvu někam jinam – do úzkého světa výroby, distribuce a užívání drog, a navíc značně odlehčil tento význam odkazem hlavního hrdiny do říše pohádek. Originální název, jenž by se dal přeložit jako "scházení na scestí", je mnohem blíže vzpurné dramatičnosti a tragice Volného pádu (http://www.csfd.cz/film/8221-volny-pad/) – v obou případech jde o pozvolnou proměnu spořádaného a zákonaposlušného občana v nelítostného mača a v obou případech je tato proměna v menší míře důsledkem vnějších okolností, ale hlavně dílem zoufalosti, vnitřního starého zlomu, morální neurčitosti charakteru a inteligence, jež ospravedlní hrdinovi vše, co on uzná za spravedlivé. Jednoduše a stručně řečeno je to seriál o tom, jak se bačkora z řetězu utrhnul – z řetězu manželky-diktátorky a pravidel života pro ušlápnuté slušňáky. Je to také jisté společenské varování – není radno zahánět inteligentního (bez)zásadového člověka do kouta, protože se v něm může probudit děsivá nezastavitelná síla, uspaná do té doby rozumem, sociálními vazbami a morálními pravidly. Sám seriál a konání a myšlení hlavního hrdiny je nepřikrášlenou oslavou americké životní strategie a kultu superhrdinů, bohatství a slávy – není důležité, v čem člověk vyniká, hlavní je být nejlepší, nebo alespoň sebevědomý a cílevědomý. Tato sága o moderním "hrdinovi" a jeho pochybné cestě k pochybnému vrcholu zcela odpovídá duchu dnešní ultraliberálnosti, jež rozmývá hranice pojmů, relativizuje tradiční hodnoty lidského společenství a vsugerovává ideály infantilismu. Právě tato morální neurčitost samotného příběhu, jeho "hrdiny" a hodnot, které vyznává, je největším problémem seriálu, protože seriál až příliš spoléhá na vyspělost diváka a na jeho moudrý úsudek ve věci dobra a zla. Žel nejsou všichni diváci tak vyspělí a morálně pevní, aby rozlišili, kde končí pochopení pro lidskou slabost a kritika zla nebo falešného zevnějšku globálního světa a začíná relativizace přirozeného desatera lidského soužití a propagace adrenalinového a bezohledného způsobu života. "V rámci ještě přijatelné koukatelnosti a nutné seriálové návaznosti seriál došel na mez dosavadních možností filmového a televizního realismu. Snad v žádném jiném díle nebylo tak detailně vykresleno, jak opravdu vypadá výroba, distribuce a braní drog, jakými kličkami se shání místo, náčiní a materiál na „vaření“, jak se perou špinavé peníze, kolik lidí musíte uplatit či jak mařit policejní práci." (http://respekt.ihned.cz/c1-60531470-v-jakym-filmu-jsi-tohle-videl). Skutečně toto všichni musí znát, vidět? Větší pravdu než liberálové mají ti, kdo říká, že některé věci mají zůstat utajené nebo sdělené pouze zasvěceným nebo spíše připraveným, odolným a zodpovědným. Právě tato disciplína zodpovědných strážců vědění a základních zákonů dnes chybí světu a právě proto nelze udělit seriálu nejvyšší hodnocení i přes jeho emotivní, psychologickou a společenskou propracovanou naplněnost. () (méně) (více)

Attta

Seriálu trošku škodí jeho velice pomalé tempo. Co se námětu a herců týče, tu není moc co vytýkat. Uvidím co přinesou další díly (zatím jsem někde v půlce 2. série). EDIT: Po dalších seriích (zbývá mi pár dílů do konce seriálu) musím přidat pátou hvězdu, protože tento seriál je naprosto famózní. ()

joker.george

1. série Už zase mám to nutkání, které mě nutí okamžitě zhlédnout všechny díly seriálu naráz, a navíc mu je těžké odolávat. Je to ještě o to těžší, jelikož mu seriál umožňuje argumentovat svou kvalitou a atraktivností. O Bryanu Cranstonovi se snad zmiňovat nemusím... (Netflix) ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. série Stejně jako narostl počet dílů, tak vzrostl i můj zájem o seriál. Ale skoro jejich zdvojnásobení bylo možná až zbytečně moc ambiciózní, a tak už nebyly tolik plynulé, i když dokázaly pokaždé krásně nalákat, a to po celou sérii, jejíž vyvrcholení bylo pro mě vážně nečekané. Plusové body seriál získává i za malou a smutnou roličku Krysten Ritter. (Netflix) --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 3. série Teď už se seriál s počtem epizod naplno sžil a nenajde se jediné místečko, které by nebylo adekvátně využito. Nakoukávání a odhalování minulosti ještě víc prohlubuje příběh, který se stále krásně rozvíjí a může si dovolit i na chvíli zvolnit, a stejně zůstane poutavým, podobně jako osobnost Waltera Whitea. Více prostoru pro Saula mě potěšilo. (Netflix) ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 4. série Seriál se stává lepším a lepším. Dal jsem si sice od Breaking Bad dvouměsíční přestávku, ale těšil jsem se, až se k němu zase vrátím. A jakmile se tak konečně stalo, bylo to, jako by žádná pauza ani neexistovala. Bez obtíží jsem naskočil do rozpohybovaného veletoče a se zájmem sledoval vývoj a postupnou proměnu jedné z nejpropracovanějších postav. (Netflix) ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 5. série Užíval jsem si každou minutu navíc, i když se tím nevyhnutelné ukončení neoddálilo. Jediná výtka, kterou k seriálu mám, je, že se téměř nezměnil. Přinášel sice další a další zvraty a nejednou dokázal změnit můj vztah k (anti)hrdinům, ale způsob vedení postav či vyprávění zůstal stejný a se svým stylem taky něco nového nevymyslel. Zas tak moc mi to ale nevadí, jelikož už na začátku si seriál nastavil vysokou úroveň a jakákoliv výraznější změna by ho mohla poškodit. (Netflix) ()

Nach

Excelentní seriál, který si zaslouží piedestal. Bryan Cranston u mě navždy zůstane v povědomí jako Walt, neboli Heisenberg. Výborně sestavených pět sérií, v nichž se náš hlavní hrdina mění z kladného a nudného učitele v ultimátního záporáka, jehož motivy plně chápeme, a co je děsivější, fandíme mu. Výborně zde herecky též sekunduje Aaron Paul. Oba si zaslouží maximální pozornost i ve své další kariéře. Breaking Bad by totiž bez nich nebyl taková legenda. Ano, několik málo epizod mě nudilo (například díl o zabíjení mouchy), celkově ale zvedám prst k nebi a hlásám, že jsem viděl seriál, který zařazuji do své TOP 10. 95% ()

Rocky88

Natočeno bylo spoustu skvělých seriálů. Pokud bych si ale měl vybrat pouze jeden, bez jakéhokoliv váhání sáhnu po BrBa. Opravdu bezchybně napsané drama, kde se buduje psychologický základ, každá postava má svou motivaci a vyvíjí se v čase, takže vskutnu nic nepůsobí nepřesvědčivě. Některé postavy si člověk oblíbí, některé bude nenávidět (duo píč), u některých svůj názor v průběhu otočí. Ale vše tak, jak tvůrci zamýšleli. Seriál graduje s každou sérií a druhá půlka poslední série je taková smršť dokonalosti, až mě z toho mrazí i při psaní těhle blitek. Musím uznat, že poslední sérii jsem vždy hltal po několika dílech za sebou, ale po Ozym jsem dostal takovej válec, že jsem si musel odpočinout. Předposlední díl svým cliffem opět naladil, poslední díl mě nechal sedět s otevřenou pusou a v duchu jsem dával Gilliganovi standing ovation. Jsem si jistý, že tenhle seriál z mé filmotéky nikdy nezmizí a budu se k němu neustále vracet. ()

TomikZlesa

Původně sem si myslel že dostanu zběsilý akční nájeb uhánějící kupředu jako fetna naspeedovaná pravě pervitinem o který tu hlavně jde. Ani nevím jak sem k tomu dospěl když tu je jen drama/komedie. Jenže hlavní úlohu tu hraje právě ta smrtka v podobě rakoviny plic, dále tu je další nepříjemná paní a to mozková obrna, kterou trpí Walterův syn, bohužel i ve skutečnosti, pak těhotná matka a manželka. No a nebylo by to málo kdyby jejich příbuzní taky nebyly tak zcela normální. Bryan Cranston tu předvádí vskutku perfektní herecký výkon, a právě na něm tenhle seriál stojí. ()

wohna

Po první sérii dávám tak 7 z 10.. Chtělo by to něco víc, aby to bylo TOP.. Dá mi to "něco" druhá série? Druhá série mi toho dala o něco víc! 8 z 10. Co třetí? Třetí série byla skvělá. Jen tak dál. Pro mě 10 z 10!Začínám se stávat fanouškem tohoto seriálu a hlavně Bryana Cranstona, který je úžasný. Čtvrtá série? Předčila sérii třetí. Skvělý konec. Dokonalost. Dávám 11 z 10! Protože to mělo něco víc. Pátá série. Mám se opakovat. Čím jdeme v seriálu dál, tím je to lepší a lepší! Nemůžu se dočkat dalších dílů. Jeden z nejlepších seriálů součastnosti. Od série lepší a lepší. Gradace od série k sérii. Koukat se na proměnu Waltera Whita je něco neskutečnýho. EDIT: Poslední série je něco neskutečnýho. Epický finále! Skvěle zakončený jeden z nejlepších seriálů, co kdy mohl kdokoli spatřit. Jednou se na to podívám od znova! Breaking Bad je třída! ()

nithiel

Dechberoucí proměna milujícího otce v chladnokrevného manipulativního zmrda. Všechny série jsou neuvěřitelně propracované a krásně ukazuí, jak cesta k totálnímu bahnu vede přes malé, perfektně zdůvodnitelé a ospravedlnitelné krůčky. Jedinou drobnou chybku pro mě obsahovala 5. série, zhruba v polovině se pro mě Walt stal tak nesnesitelně nesympatickou postavou, (což dokazuje dokonalost seriálu), že jsem jen se sebezapřením očekával, co mi v dalším díle připraví. Naštěstí na závěr se ukázalo, že v něm přeci jen ještě něco málo zbylo. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis