Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Série(5) / Epizody(62)

noriaki

Pořád si myslím, že se Breaking Bad se stal obětí svého vlastního úspěchu. První série je parádní, druhá ještě lepší, ale od třetí už se děj začíná zbytečně komplikovat a přerůstá hlavní postavu i ústřední myšlenku. Je to škoda, protože původní koncept neměl prakticky chybu. Seriál se zajímavým příběhem, silnými postavami a pohlcující atmosférou už není taková vzácnost jako ještě před pár lety, ale Breaking Bad navíc přidává i perfektně propracovaný vývoj charakterů. Proměna Walta je tím, co mě přikovalo k sedačce a donutilo první dvacítku dílů doslova zhltnout. Od té doby se ovšem vyprávění začíná topit ve zvláštním bezčasu, ve kterém se sice může stát úplně všechno, ale už to postrádá údernost a zajímavost. Seriál měl skončit mnohem dřív. Ostatně sám Heisenberg ve slabé chvilce řekl kdy. ()

ScorM

1.sezóna 80%, 2.sezóna 90%, 3.sezóna 90%, 4.sezóna 90%, 5.sezóna 70%... Breaking Bad vždycky něco málo k dokonalosti chybělo. Zbytečně natáhnutá pátá série rozdělená po vzoru Sopranů na dvě půlky už jen potvrdila, že tam to "něco víc" prostě není a nebylo. V páté řadě je dobrých epizod jen pár (například předposlední patří mezi nejlepší vůbec a bohužel ji srazí následné finále) a většina toho, co se stane, byla celou dobu tak nějak očekávaná a když už k tomu nakonec dojde, už to není zdaleka tak působivé jak být mohlo. Ta westernovitost v závěru vyšumí do ztracena, cool úhly kamery a přechody mezi scénami se omrzí. Možné SPOILERY finále opět vyřešil další z Walterových gadgetů, což po letech také začala být nuda, Jesse je v poslední řadě většinu času nevyužit. Velká škoda je, že to v závěru nezasadili do ČR, když na tý storce o místním perníkovém království tak pracovali. Pak to mohlo být revoluční, jak tvůrci o finále tvrdili. Poslední epizoda působí tak, že ze všech těch zvažovaných konců byl vybrán ten divácky nejvhodnější, nejumírněnější a zároveň nejprůměrnější. Vůbec nemám chuť si ten seriál celý někdy dát znovu. Narozdíl od Wiru, Sopranů nebo Lostů. ()

JayJay

Důkaz toho, že i chemie může být užitečná a zábavná. Důkaz toho ,že i seriál se může každou sérií zlepšovat a hlavně důkaz toho ,že i chlap s vyholenou hlavou, neoholenou bradkou, černým kloboukem a tmavými brýlemi může vypadat opravdu drsně a cool. Jo, a mimochodem vývoj postavy Waltera White v nejobávanejšího vařiče a kriminálníka Heisenberga, je podle mě nejlepší seriálovou proměnou hlavní postavy co jsem viděl. "I'm not in danger Skyler! I'm the danger!" ()

Gothar

Originálny seriál s výborným obsadením a kvalitným scenárom. Pozerá sa to úplne samé a navyše obsahuje zaujímavý mix drámy a humoru, ktorý mi presne sedí. Posledné dve série ma však až tak nechytili, nevedel som sa stotožniť s Walterovým konaním a celkovo mi aj správanie ostatných postáv pripadalo tak trochu ako naťahovanie deja. To však nič nemení na tom, že ide o kvalitný seriál, ktorý sa oplatí pozrieť. 1. séria - 80 % 2. séria - 90 % 3. séria - 90 % 4. séria - 80 % 5. séria - 80 % ()

geklon

Asi právě proto, že jsem čekal všemi dokola omílané dokonalé finále, nejsem z jeho průběhu vůbec překvapen. Všeobecně mám se seriály s délkou přes čtyřicet minut problém. A je jedno jestli jsou to komedie, nebo dramata, sci-fi, fantasy, horor, pornodekadence, či snad dokument ze života menhirů z Marsu. Jen snad první série Heroes měla napínavější a přerušení nemožné momenty než BB. Ale Walltovi Whitovi se daří pět celkem výtečně vyhrocených, napínavých a vyrovnaných sezön. Postavy mají dost prostoru k vývoji a k přerodu ve zlo. A plně je scénář k tomu vybízí a herci toho plně využívají. Velebit Carstona je zbytečné. Především Aaron Paul se svým Jessem dělá neskutečné věci. To jak se z lhostejného čůráčka, stává ochablá troska, je až k povstání a zatleskání. Ostatně většina rolí je zahrána tak, až vás mrazí. A ptáte se samy sebe jak byste se zachovali, být v takové situaci. Třeba Jako Syler, nebo Jesse, Hank, či sám Wallt. Je pravdou, že kolikrát kroutím hlavou, co všechno musí scénáristé posrat, abych se z té pointy mohl na závěr posrat já.....Ale výsledek je často ohromující. Některé epizody jako One minute nebo Ozymandias jsou doopravdické televizní umělecké dílo. ()

koxin

Komentář s možnými spoilery▐1.Série▐ 80% Jako vždy na doporučení přátel jsem se začal dívat na Breaking Bad. Své dojmy z prvních pár dílů si vybavuji celkem jasně. Seriál na mě působil jako něco nového, jelikož je celý točený takovým možná mírně nudným způsobem, aby nic nevygradovalo předčasně. Bohužel, nastalo to, co i u několika jiných seriálů - asi po třech, čtyřech dílech ze mě to začátečnické nadšení vyprchalo a další epizodu jsem shlédl asi až o týden později. Pak už mě to naštěstí chytlo, a konci první série dohrála znělka spolu s mým úsměvem. ▐2.Série▐ 90% Tak tady už to začíná rozjíždět, ačkoli se pořád ještě jedná o takový ten nižší příběhový level. ▐3.Série▐ 95% Tady už byl pro mě příběh série velmi příjemné překvapení. Gus Fring jako záporák nezklamal, narozdíl od předchozích vymaštěnců. ▐4.Série▐ 100% A jsme doma. Čtvrtá a pátá série jsou mnohonásobně lepší než předchozí tři. Konec posledního dílu čtvrté série mi dokonce i chvíli připadal jako konec samotného seriálu, protože se jednalo o perfektní vyvrcholení. Hned jsem si ale uvědomil, že mě čeká ještě jedna série, a tak jsem se na ni hned ten den, kdy jsem skončil sérii čtvrtou, vrhl. ▐5.Série▐ 100% Walt na perníkovém trůnu Ameriky a Evropy, jeho rozpory s Jessem, Mike, a Hankův podivný odchod v podobě pětiminutové přestřelky na vzdálenost sotva deseti metrů (myslím, že i šimpanz by střílel lépe). Celá série a hlavně finále je perfektní. A poslední tři díly? Úžasné!! Na rozdíl od jiných seriálů jsem při poslední sekundě seriálu necítil touhu po více dílech, ani zklamání, cítil jsem jednoduše naprostou spokojenost s koncem seriálu, se vším. Jistě to bude jeden z mých nejoblíbenějších seriálů a kdo ví, třeba se k němu i vrátím někdy. Jen na konec bych vytkl soundtrack, který v tomto seriálu pokulhává. Těším se na Better Call Saul! ----- už je to více než rok, a tento seriál mi opravdu chybí - není mu rovno! ()

Pavlínka9

Ok :) Na začátku jsem byla dost skeptická, jelikož mě to vůbec nebralo a ani mě nezajímalo, jak to bude pokračovat dál. Prostě jsem se celkem nudila :) Ale jak jsem dala na radu své kamarádky, která je do toho celá hrrrr, tak to hned vidím jinak :) Jsem v polovině 3.série a je to už o dost zajímavější a wau :) A kupodivu jsem i změnila názor :) Uvidíme co se bude dít dál :) Pro mě to dostalo určitý smysl až od několikátého dílu 3.série...Ani ne poslední, ale hlavně před a předpředposlední díly mě dostali...Je to celé takové - nedokážu to popsat, ale jsem ráda, že jse to viděla. Nemá to sice pro mě nějaký hlubší význam, ale když se nadtím člověk zamyslí, tak proměna, kterou zde prožil hlavní postava Walt - tak je tak gigantických rozměrů, že jen málokdo v sobě objeví takovou sílu jako on...Aaron Paul pro mě byl neskutečným překvapením a jsem ráda, že jeho "konec" v seriálu je právě takový. Nic jsem nečekala - prostě bylo tolik variant, ale se závěrem jsem spokojená. Kdo pro mě byl ještě tahounem byl Giancarlo Esposito, jehož postava byla tak precizně vyrovnaná a klidná, až děsivá :) Toho jsem měla opravdu ráda :) Nejsem chemik, neměla jsem nikdy zálibu v této oblasti, ale co všechno se dá vyčarovat z trochu prášku ;) Jo a "Velká vlaková loupež" - tak to bylo super :) ()

T-pack

Věděl jsem, že někteří lidé tuhle show hltali, když ji poprvé dávali. Ale to, že je to tak nějak všeobecně považováno za jeden z nejlepších seriálů všech dob, jsem se dozvěděl až po odkoukání většiny dílů. A jen jsem souhlasně pokyvoval, protože… hot DAMN! Takhle prudce zábavný seriál jsem od toho skutečně nečekal. Každá série má úseky, kdy díl překonává díl, a vy jen sledujete, jak se to jako taková obrovská káča postupně vychyluje z osy, zatímco se to pořád zběsile točí k velmi vydařenému finiši, který podle tvůrců nebyl ještě ani během natáčení poslední sezóny domyšlený. Přitom mu to snadno projde, protože Vince Gilligan a jeho tým scenáristů staví celou věc na silných postavách, neuvěřitelně napínavých konfliktech a dramatu přerodů lidské morálky, kdy nevíte, jestli máte postavám fandit, přát jim to nejhorší, doufat v jejich polepšení, brát je za hrdiny, vidět v nich padouchy… Zhruba po prvních dvou sezónách jsem úplně přestal rozlišovat, které postavy jsou moje oblíbené a které rád nemám, a namísto toho jsem si je začal třídit podle toho, jak moc je mi koho líto. Herecky perfektní, jakože Aaron Paul na posledním mítinku skupiny léčících se závisláků? Páni. Hudba sedí, vizuálně se na tom dá máloco vytknout. Některé díly dokonce těží z černé komedie až šibeničního humoru, přitom se to netluče s neútěšnou vyhroceností celého seriálu. Oh, já si to vážně, vážně užil. ()

ivan bohatyr

1. série 4* docela dobré, trochu mě to připomnělo Dextra, 2. série 3* už se mi moc nelíbila, postrádalo to šťávu i rozum, přišlo mi to už takové splácané. A tím končím, nepřesvědčilo mě to na další série. ()

YumiOkami

za 10+ let se z tohoto seriálu stala legenda. všichni, i když ho neviděli, věděli, o čem je. já jsem ho vždy zahlédla v programu na prima cool. je to stejné jako u dextera nebo mentalisty - prováděl mě životem už odmala, jen byl stále v pozadí. teď jsem dospělá a mám jiné koníčky a tak tomu dala šanci. mrzí mě, že jsem nezažila čekání na další sérii a nesdílela neskutečné napětí spojené s díváním se na premiéru. samozřejmě jsem viděla spoilery. věděla, kdo umře.. škoda. — k sériím: walter se nám od 1. série hodně vyvinul. nebyl obyčejný táta od rodiny, který společně s manželkou a její sestrou a manželem griluje steaky na zahradě a při tom pomalu umírá na rakovinu. rozhodl se, že bude vařit pervitin. dohodl se s jeho bývalým žákem a vytvořili neohroženou dvojici. oba se změnili. na začátku, plni života; na konci zlomeni. 2. a 3. série nebyly nic moc - většina postav mě srala a walter se mi nezdál jako ten “mad motherfucker”, jak ho všichni v komentářích popisovali. ve 4. sérii se to ale změnilo. něco v něm probudilo nemilosrdného génia, který nebere “ne” jako odpověď. 5. série byla… DOKONALÁ. milí tvůrci dextera… TAKHLE SE KONČÍ SERIÁL! budeš mi chybět walte… a já se moc těším na spin-off seriál s mojí nejoblíbenější postavou - BETTER CALL SAUL! ❤️❤️❤️ || ❝𝐈 𝐝𝐢𝐝 𝐢𝐭 𝐟𝐨𝐫 𝐦𝐞. 𝐈 𝐥𝐢𝐤𝐞𝐝 𝐢𝐭. 𝐈 𝐰𝐚𝐬 𝐠𝐨𝐨𝐝 𝐚𝐭 𝐢𝐭. 𝐀𝐧𝐝 𝐈 𝐰𝐚𝐬 𝐫𝐞𝐚𝐥𝐥𝐲 - 𝐈 𝐰𝐚𝐬 𝐚𝐥𝐢𝐯𝐞.❞ 👨🏻‍🍳🤿💎🥼💰🔫 ()

Fakipics

Dokud člověk neuvidí všechny čtyři série, nemá ponětí o tom, co je to nejlepší seriál. Podruhé už bych se na to nepodíval, protože ty nervy, napětí a ten adrenalin prožitý u Breaking bad mě stálo ztrátu vlasů a penisu. ()

pabulator

Co víte o české republice? České republice? Věděl jste, že tam je větší poptávka po pervitinu než kdekoliv v Evropě? Pět procent z deseti milionů obyvatel, což je zhruba populace jihozápadu, od Texasu po Phoenix, bere pervitin. Tady budete pokračovat, ale přidáním zámořského trhu dosáhnete více než zdvojnásobení současných zisků. A kontrolovala jsem to. Průměrná čistota je kolem 60 procent. Něco jako váš produkt tam nikdy ani neviděli. Budou bez sebe. Pátá serie je naprosto kulervoucí!!! ()

Nyck

Závěr čtvrté řady je velkolepá podívaná stejně jako celý seriál. Nezapomenutelný seriál s obdivuhodnými hereckými výkony (zejména Jesse a Walt). Neustále napínavý, nemám co dodat, naprostá špička televizní tvorby. ()

Yoda sama

Tam, kde príbeh W.W. (mojej múzy) prestáva byť len seriálovým príbehom, naberá to poetických výšin rozprávania o vzostupe a páde, o moci a sile natoľko prerastajucej cez hlavu, pre obyčajného smrteľníka nemožne veľkej, grandiózne zvládnutej aj nezvládnutej zo strany postáv. Tam kde som nedýchal ma zarazilo ako moc prežívam s nejakou postavou jeho život, ako som zhnusený ale aj prevláda pocit zadosťučinenia. Neskutočne natočený, zostrihaný a vystupňovaný seriál, najlepšia novodobá televízna dráma, šokujúca, drsná, neskutočná. 1.séria- 95% / 2.séria- 100% / 3.séria- 100% / 4.séria- 100% / 5.séria- 100% ()

Mishqo

po dvoch sériach... ale mám taký pocit že to bude smerovať už len k lepšiemu takže na tú vysnívanú 5* môže poľahky dosiahnuť... čo sa aj stáva realitou keďže 3. a 4. séria ma doslova nenechali dýchať a posledná 5. tiež...jeden z najlepších seriálov čo som kedy videl ()

Kicune

1. série – 50 %. Dobrý start, zajímavá zápletka. Člověk se těší, že se dočká pořádného rozjezdu a samého vaření, ovšem tato série je spíše o navazování vztahů a o rozhodnutích (především W. W.) se spoustou nudných momentů. 2. série – 70 %. Rozjezd pokračuje. Drogoví dealeři, podsvětí, další nové postavy a nějaké vraždy či úmrtí. Tady se ale hraje spíše na domácí vztahy a útěk ke lhaní a vynalézavost ve skrývání pravdy. 3. série – 90 %. Jede se na plné obrátky. Kartely, nová laboratoř, nové příjmy. Nová pravidla hry a strach o život. 4. série – 100 %. Sviští se maximální rychlostí. Opravdový thriller. Strach o život je natolik velký, že se nepomýšlí na útěk, ale na protiútok. Rozboje v práci i doma. Bombastický konec řady. 5. série – 120 %. Propast je na dohled, ovšem brzdy již nefungují. Chtíč po moci a penězích zatemňuje mozek a přibývá špatných rozhodnutí… Neznám více protidrogový seriál, kde vlastně samotné drogy nehrají ani tak velkou roli. Spíše jde o vývoj postav a vztahů mezi nimi, o špatná rozhodnutí, která jsou nenávratná, o moci, lačnění a seberealizaci. V každé sérii mi vždy vadilo něco jiného – buď nudné dlouhé scény, taková nebo maková rozhodnutí, neférová úmrtí, forwardy (2. série – nakonec naprosto nepodstatný pád letadla), jednání postav nebo jednání samotného W. W. (v 5. sérii jsem na něho nadávala od začátku až do konce). Přesto celkově jsou tyto maličkosti natolik nepodstatné, celý příběh W. W. a spolu s ním i všech ostatních postav natolik čistý, uhrančivý a omamný, že se jeho popularitě a ohlasům vůbec nedivím. Je potřeba přežít 1. a půlku 2. série a zbytek se Vám o zábavu postará a vynahradí (tu nudu) desetinásobně. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis