Batesův motel

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller
USA, (2013–2017), 36 h 1 min (Minutáž: 39–47 min)

Hudba:

Chris Bacon

Freddie Highmore, Vera Farmiga, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell, Nicola Peltz, Mike Vogel, Kenny Johnson, Keegan Connor Tracy, Ian Tracey (více)

Série(5) / Epizody(50)

Krev je hustší než voda aneb Jak to bylo před Hitchcockem. Hitchcockův klasický horor Psycho (1960), natočený podle románu Roberta Blocha, patří do pomyslného zlatého fondu světové kinematografie a od doby svého vzniku vybízí k různým pokračováním, přepracováním i bezostyšným napodobeninám. A tak máme Psycho II (1983), Psycho III (1986), Psycho IV: Začátek (TV-1990) a také remake režiséra Guse Van Santa (1998), pyšnící se tím, že sleduje mistrův originál záběr po záběru (není to do důsledku pravda).
Seriál Batesův motel „vychází z postav Blochova románu Psycho a ze způsobu, jak byly zobrazeny v Hitchcockově stejnojmenném filmu". Jeho tvůrci Carlton Cuse, Kerry Ehrin a Anthony Cipriano zvolili v poslední době oblíbený přístup tzv. prequelu, tedy rekonstrukci předcházejících osudů hlavních protagonistů. Děj ovšem přenesli do současnosti a také změnili jeho místo. Příběh se neodehrává ve smyšleném kalifornském Fairvale, nýbrž ve fiktivním oregonském pobřežním městečku White Pine Bay. Tam přijíždějí čerstvě ovdovělá Norma Batesová (Vera Farmigaová) s šestnáctiletým synem Normanem (Freddie Highmore) a zabydlují se v motelu, který Norma koupila z manželovy pojistky a kde chtějí oba začít nový život.
Norman se seznamuje se spolužačkami Bradley (Nicola Peltzová) a Emmou (Olivia Cookeová) a Norma zase poznává především místní představitele zákona, šerifa Romera (Nestor Carbonell) a jeho zástupce Zacka (Mike Vogel). Norman působí navenek normálním dojmem, ale je z něho cítit všudypřítomné napětí a jeho vztah k matce je přinejmenším zvláštní. Do děje první řady významně zasáhnou bývalý majitel motelu a také Normanův starší sourozenec Dylan (Max Thieriot), který se k nim nastěhuje. Poklidné městečko, kde se zdánlivě nic neděje, skrývá některá nepěkná tajemství, jež fungování Batesova motelu přímo ovlivní. (Česká televize)

Recenze uživatele warrenur k tomuto seriálu (17)

Batesův motel (2013)

Po dopozerani prvej serie, musim vyjadrit velku spokojnost s tymto mystery-kuskom. Mestecko a hlavne jeho obyvatelov, ktorych kazdym dielom spoznavame, opriadli urcitou davkou tajomna. Co je ale esenciou celeho, je vynikajuco vykresleny vztah vzajomne citovo naviazanej matky a a jej syna. Vera Farmiga je dokonala. Zazival som podobne herecke ocarenie ako zo serialovej Carrie z Homeland. Psychoticka, naladova, milucka, zuriva. Zaujimave "garde" dotvara syn Norman. Freddie je ozaj pasujucim kandidatom. Zakriknuty, uprimny, neisty maminkin synacik. :) Hlavne, drzi to spolu i ako celok. Paradna atmosfera sa za doprovodu prijemnej hudby postupne taha celym serialom. Nove charaktery sa v jednotlivych dieloch vynaraju prirodzene a ich chovanie nastastie nie je stupidne. To iste plati i pre dialogy. Prva seria predstavila hlavnych akterov a zaverecna cast i skok v dalsom smerovani Normana. Tesim sa na dvojku a dufam, ze porcie budu temnejsie. Odporucam. Dovetok: A prisla tretia a i stvrta a latka ostala stale vysoko, hoci sem-tam nejaka cast nie je az taka zaujimava. Sem-tam ma tiez urcite emocne vypatia medzi prepnutou mamickou a prepnutym syncekom doslova otravovali, napriek tomu sa dej presuval uspokojivo a v spravnom ocakavani napatia. Ako celok tych 70%. Po piatej serii, ktora ma moc nebrala a castym tlacenym na pilu, okrem par vydarenych vedlajsich linii idem nizsie. 60% ()

Série 4 (2016) (S04)

Znepokojivy vztah popierajucej matky a labilneho a maniakalneho syna je spat. Obcas som si ako divak pripadal ako masochista. Preco si toto robim? :) Kedze zaver nadviazal na povodne Psycho, som zvedavy, cim tvorcovia naplnili dej piatej serie. Nizsie hodnotenie preto, ze mnoho z predoslych postupov a vztahovych twistov sme uz videli v predoslych seriach. Vera Farmiga je vsak hviezda a az bolestne hra svoju rolu. :) 65% ()

Nebezpečný sobě i okolí (2016) (S04E01)

Tak som sa po niekolkorocnej pauze vratil k Bates-ovym, len aby som bol opat konfrontovany z neznesitelnou serialovou povahou mojej oblubenkyne, Very. :) Ta ponuka tomu fizlovy dokonale vystihla jej nastavenie. Byt doslova "prenasledovany" niekym, tak vysinutym, tak asi poziadam o "restraining order" a chodim s taserom vo vacku. :) Neviem, ci to budem davat, ale ak sa budu konat take vybuchy a twisty ake Norman predviedol v zavere, snad to dam. 70% ()

Dobrou noc, máti (2016) (S04E02)

Stacilo tak malicko a mohlo byt "po probleme". :) ()

Dokud vás smrt nerozdělí (2016) (S04E03)

Je to asi mesiac, co som si po rokoch opat pozrel povodne Psycho z 1960-teho. Kedze tento serial je jeho prequel, vieme ako skonci vztah Normana a jeho matky. Uz minulu epizodu som si myslel, ze sme velmi blizko tomu, aby doslo k jeho naplneniu. Ale Peanview to trochu oddialil. Uz aby to bolo. :) Myslim, ze pan serif sa konca serie urcite nedozije, Norman sa o to postara. ()

Jak se láme světlo (2016) (S04E05)

Sedenie Norman-a so psychiatrom bolo asi najzaujimavajsou castou epizody. Postavy z minulosti uz menej. ()

Všude dobře, doma nejlíp (2016) (S04E07)

Stale castejsie ma tie stereotypy o "dusevnom vydierani" ako divaka ubijaju tak, ze obcas prehlusia zabavu... ()

Nevěrná (2016) (S04E08)

Hm, takze je jasne, ze zrejme sa o Alexa postaraju urady, aby nemusel Norman, co sa cely cas ocakavalo. Takisto z pohladu povodneho Psycho. Minimalne sa to oddialilo. :) ()

Norman (2016) (S04E10)

Konecne sme sa dockali. :) Po tomto by mohol uz nadvazovat povodny film. Som vsak trochu zvedavy, co narvali do piatej serie. Ci to este bude vobec pasovat do povedneho pribehu. ()

Série 5 (2017) (S05)

Piata a zaverecna seria ma moc neohurila. Nesadol mi nasilny sposob, akym operovali s Norman-ovou vidinou matky. Vedlajsie linie boli priemerne, okrem teda tej s psychologom, ta ma bavila. Nuz a ta v 7-8ej casti, kde okopirovali niektore pamatne sceny povodneho Psycha a prepisali ich, aby si vystrelili z pamatajuceho divaka. Uplny zaver bol emocne dost silne napinany tlacenim na pilu, az mi neprisiel verny. Priemer. ()

Sbližování (2017) (S05E02)

Pacil sa mi zaver, rozhovory s imaginarnou maminou ma vsak uz zacinaju unavovat. Napriek celkom dobre stvarnenej, specifickej diagnoze. Snad to pribeh "prebije". U mladeho paru sa ich draga pri styku s Normanom jasne predurcuje. To je snad jasne uplne kazdemu. Uvidime, ako to bude s vlezlym Chickom. Tipoval by som, ze pri jeho vychytralosti si "Normu" moze nejako naklonit..necham sa vsak prekvapit. 65% ()

Zlá krev (2017) (S05E03)

Ok, Chick-ova terapeuticka angazovanost je slusne pritiahnuta. Na strane druhej, dali nam barlicku s "novelistom". A tiez Alex-ovo konanie, vyzdrzal roky a teraz to takto zvrta. Nahodny zasah osudu sa dal cakat. ()

Sny umírají první (2017) (S05E05)

Heh, tak sa teda serial napojil castou linie na povodny film a blondavu uctovnicku v povodnom filme hra Rihanna a ma hotovost o jednu nulu v rade vyssiu. :D Meh...slabsia cast, ktoru vyvazuje iba absencia "Normininej personifikacie". ()

Marion (2017) (S05E06)

Zamrzelo, ze tak napadne a okato zamienali povodne Psycho sceny a i postavy v nich. Prislo mi to lacne. Priemerna epizoda. A nepomohol tomu ani Rihanin dekolt. :) ()

Nerozlučně spjati (2017) (S05E07)

Zaver z braskom usiel, avsak, napriek tom, ze tento mal indicie i predmety za cele tie roky, stale mal "vyplestene" okale a neveriaco sa cudoval...ach jo. ()

Tělo (2017) (S05E08)

Ciknutie stareho pisacieho stroja po "zaverecnej" vete, dalo tomuto dielu svoju "udernost". :) Norma - pravnicka. ()

Pouto (2017) (S05E10)

Uchadzajuci zaver, hoci prilis a okato tlacili tvorcovia na "strunu". ()

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga