Black Panther

• USA Black Panther (více)
USA, 2018, 134 min

Režie:

Ryan Coogler

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Rachel Morrison

Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Letitia Wright, Winston Duke, Sterling K. Brown (více)

Film od studia Marvel Black Panther je dobrodružstvím válečníka T’Chally, který se po smrti svého otce, krále Wakandy, vrací domů do odloučené, avšak technologicky vyspělé africké země, aby se stal novým právoplatným králem. Když se však znovu objeví mocný dávný nepřítel, jsou T’Challovy schopnosti jako krále a Black Panthera podrobeny těžké zkoušce, neboť T’Challa je vtažen do konfliktu ohrožujícího nejen Wakandu, ale i celý svět. Tváří tvář zradě a ohrožení musí mladý král zmobilizovat své spojence a využít naplno sílu Black Pantera, aby porazil své nepřátele a zajistil svému národu a jeho kultuře bezpečnou budoucnost. (Falcon)

Nix

Vizuálně nádherný, prostě Marvel si dal záležet, že pokud film nebaví z příběhového hlediska, aspoň se na to bude dát koukat. Black Panther je hodně zábavná postava, záporák už tak moc ne, je to jen jiný panther, ale úvod to muselo mít taky. ()

Hellknight12

Naposledy videné v kine. Tento film bol môj prvý MCU film, ktorý som videl v kine. Tiež prvý, ktorý som videl v IMAXE. Na celom filme sa mi najviac páči hudba a Wakanda. Rozhodne jedna z najlepších kombinácii čo som videl v MCU. Tiež záporaci sú prepracovaný. Chápem čo robia a aj prečo to robia. Máme tu ukazaný rituál, ktorý je prinajmenšom zaujímavý. Máme tu tiež súboje telo na telo a tie sú tiež kvalitné. No a teraz k mínusom. Najväčší minús je akcia. A to zakaždým, keď si oblečie oblek. Síce je všetko vysvetlené ale prišlo mi to ako veľký CGI bordel nič viac. Film môžem odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

rublik05

Na Black Pantherovi je z mého pohledu jednoznačně nejpovedenější vizuál, který je jedním slovem úchvatný, ať už se bavíme o přírodě, nebo o kostýmech. Příběh je oproti jiným Marvelovkám trochu vážnější, humoru je zde jako šafránu, má však dostatek akčních scén na to, aby udržel divákovu pozornost. Akce je ostatně dalším z velkých kladů tohoto filmu, byť ji občas trochu kazí zbrklý střih. Z postav mě nejvíce bavil záporák Michael B. Jordan a Chadwick Boseman, ostatní postavy jsou ale rovněž moc povedené. Pochvalu si ještě zaslouží i překvapivě příjemný hudební doprovod. Příběhu se bohužel nevyhnulo pár logických zádrhelů, trochu mě zklamal i závěr, ale jako celek mi film v mému velkému překvapení docela sedl. 7/10. ()

dustur

Marvelovky mám docela rád, ale Black Panther zaraďujem medzi zvláštne filmy. Ako akčné scény sú vo filme ako tak obstojné. Ale ako film no neviem, pri niektorých scénach som sa dosť nudil. Ale za to ma potešila účasť v menších úlohách dve herecké legendy ,, Forest Whitaker alebo Angela Bassett”. A čo sa týka hlavného predstaviteľa, tak určite že je škoda že dosť ,,skoro odišiel - do hereckého neba” Ale si od neho ešte niečo pustím , čo stihol natočiť. No ale kto za mňa , ako tak drží film je Martin Freeman.., a tiež Andy Serkis ( ktorý bol určite že lepší záporak ), než Michael B. Jordan ( mňa ako herec ešte nenadchol - takže si budem musieť ešte niaky ten film odneho pozrieť ). Z môjho pohľadu to je dosť slabá marvelovka, ktorá si viac ako tri hviezdy nezaslúži.., ale budem zvedavý že čo mi prinesie Black Panther 2. Film si určite niekedy zopakujem. Ale momentálne moje hodnotenie tejto marvelovky, sú slabé ⭐️⭐️⭐️ ()

ŠpetaMarek

Mozna nejslabsi Marvelovka. Rikam mozna, protoze si nepamatuju jak spatny byl Thor 2. Tezce neoriginalni scenar by se dal i odpustit, ale pulka postav je tam tezce neprokreslena, takze ve vysledku vychazi nejlip Serkisova karikatura. Nejhorsi vsak je, ze je to fakt hnusny, plne spatneho greenscreenu a digitalnich postav jak ze Spidermana 2 (toho od Raimiho). Audiovizualni zazitek je dokreslen soundtrackam na hrane parodie. To nam ten rok 2018 moc dobre nezacina. ()

MAAUZ

Vida! I černoši (afroameričani korektně) umí točit velký věci. Kdokoliv má dnes režírovat Marvelovky nebo Star Wars, nese velkou zodpovědnost. A já myslím, že Ryan Coogler obstál chvalitebně. Kvalitních herců bylo vyčerpáno maximum, Freeman jako bonus. Politicky zaměřenej origin nahlédl do ghetta a soubojů mezi nimi, což vlastně ukázalo real problem jejich komunity, do které si jen tak někoho nepustí. Cejtil jsem z toho moc, pýchu a hrdost. Obřad/souboj byl bullshit, kterej byl dopředu jasnej, jak dopadne. Každopádně celou dobu doprovázející afrobeat, hip-hop beat a ty jejich oblečky z kůže se mi líbily. ()

papadoce

Čierny panter ma prekvapil a zároveň sklamal práve prostredím v ktorom sa odohrával. Na jednej strane iste bolo to v skutku originálne, na druhej sa mi to k super hrdinovi tak nejak vôbec nehodilo, takže ortieľ je, že to čo je najväčším pozitívom je zároveň jeho najväčším negatívom. Plusom bolo určite obsadenie všetkých postáv, naozaj krásna Lupita a už tradične ako u Evendžrov býva akcia najvyššej kvality. Napriek všetkým týmto chválospevom to musím porovnávať s ostatnými komiksovkami, ktorých je už toľko, že musia mať vlastnú kategóriu a tu sa mi Panter tak nejak stráca na úroveň prvého Tóra. Je novší, vizuálnejší, ale..... Verím, že má naviac. ()

Mr.Baboon

To jsme sakra museli čekat na nejlepšího záporáka v MCU deset let?! Michael B. Jordan si rozhodně napravil reputaci po zpackané Čtyřce a má nakročeno ke skvělé herecké kariéře, je totiž excelentní. Mimo to, celý film vlastně neměl chybu. Už hóóódně dlouho jsem neodcházel z kina s pocitem, že vlastně nemůžu na filmu najít jedinou chybu a právě takový pocit byste měli po odchodu z kinosálu mít. V konceptu celého filmu je i (ne)násilně poukázáno na reálné problémy, které tu máme i my na skutečné Zemi (problém s uprchlíky; narážka na hlupáka, který chce stavět zeď; rasismus...) a to je třeba ocenit. Dále bych vypíchl skvělé dlouhé záběry, začlenění více, než jednoho záporáka (Ulises Klau - byl taky špičkový), prostředí a vzhled Wakandy, rituály, kostýmy, minimum klišé, potitulkové scény... a tak dále a tak dále, mohl bych pokračovat donekonečna. Prostě a jednoduše je to perfektní film, jeden z nejlepších v MCU a já jsem neskutečně šťastný, že můžu žít v této době, kdy máme dostupné všechny komiksy, je tu takový rozmach skvělých filmů, seriálů atd. Nejeden člověk se mnou bude souhlasit, když řeknu, že je to vlastně něco jako náboženství. WAKANDA FOREVER! - viděl v kině s Dolby Atmos s titulky - 99% EDIT: Ono to až tak horký nebude... ()

RAFT

Režisér Creeda nám to zkusil s jiným žánrem.A že,se mu film povedl .Další vydařená marvelovská sólovka ,která ve filmu má více černošské herce .Dá se říct že, je to prádní jízda se vším všudy ve filmu nechybí příběh ,ten byl dobrej ,kostýmy black panter dost dobrý .Jako nečekejte druhé strážce galaxie s plnými doušky ,toho humoru .Tu ho dostanete jenom minimum ale ,u některých scénkách se zasmějete .Na pár chvil si dobou práci odvedl i herec Freeman ,Michal B. Jordan co by záporák ve filmu dobrý ,těším se na dalšího creeda . Wakanďané a jejich armáda ,no pěkné .Wakanda moc pěkné místo. Tak, sme viděli nového avengera a jeho první solo film .Jestli bude nějaké pokračování byl bych rád.Soundtrack dobrý .Snad někdy pustím celý.Za mě 80% ()

teuwik

"Zapni tam nějakou hudbu. Jsme snad na funuse?!" Od filmu jsem nejdříve moc neočekávala, protože mě Black Panter v Civil war moc nepřesvědčil. Film ale mile překvapil, postavy, hlášky, hudba.. Vše bylo skvělé. Jen záporáci.. Záporák č. 1, kterého X let nemohli dopadnout prostě jen tak zastřelí Záporák č. 2. Cože? Čekala jsem od té postavy víc! No, Záporák č. 2 taky takový neslaný, nemastný. ()

nenet

Black Panther na první dojem působí jako výsledek nějakého šíleného brainstormingu, kde se pak prostě z hromady nápadů něco vytáhlo a vší silou poslepovalo dohromady. Jenomže ono to jako celek nakonec funguje skvěle. V Marvelu opět potvrdili jak trikovou suverenitu a originalitu, tak vcelku vyzývavý přístup k některým problémům současného světa. A i kdyby nic, tak slyšet Martina Freemana mluvit s americkým přízvukem stojí minimálně za dvě hvězdy :D! ()

Scraffy

Konečne ma dokázal Marvel zabaviť! V poslednej dobe točil Marvel filmy na to isté kopyto a mňa to už nebavilo, ale toto je teda niečo. Najskôr treba pochváliť naozaj famózne efekty, ktoré sú veľmi dobré. Obsadenie Chadwicka Bosemana a Michaela B. Jordana je veľmi dobré a celkovo aj všetci. Škoda, že Andy Serkis sa tam objavil na podstatne malú chvíľu, pretože sa ho dalo využiť zďaleka viac. Scenár je taký, že sa zdá v ňom byť veľa klišé, ale nie je to tak. Všetko je pečlivo urobené tak, aby to vyzeralo štýlovo a cool. Je to naozajstná akčná jazda a samotný Black Panter ma veľmi oslovil a po tomto chcem o ňom vedieť viac. Wakanda je veľmi dobrá a má dobrú kultúru. Celkovo ma teda táto Marvelovka po dlhej dobe dokázala uspokojiť a som zvedavý na nových Avengerov. ()

EmilHS

Black Panther je dobrým filmem, který velmi zřetelně přináší obrovské množství důležitých otázek a problémů, které se díky kvalitě marvelovských filmů dostane k velkému množství lidí. Film je to parádní, bohužel však nedosahuje kvalit těch nejlepších marvelovských filmů, jako jsou Thor filmy, Iron Man filmy, Captain America: The Winter Soldier a Civil War. Důvod se zdál jasný - chybí výraznější postava, která by diváka chytla za srdce. Ve Thorovi je postav několik, kromě Thora samotného je v nich i nejlepší marvelovská postava Loki. V Iron Manovi máme Tonyho. V Captainovi America máme Steva a Buckyho. Všechny tyto postavy jsou neskutečně propracované a komplexní, což z nich dělá fascinující podívanou. Ani Tony není perfektní. Je to člověk, co dělá chyby, a proto nás baví se na něho dívat. Iron Man nám ukazuje, že i po vítězství a záchraně světa můžou následovat bezesné noci. Když spolu bojují Steve a Tony, je těžké říct, kdo z nich má pravdu. A Loki - to je kapitola sama pro sebe, na popsání jeho komplexnosti by nestačila celá kniha. Taková postava však v Black Pantherovi chybí. Jak poznamela hlavní protagonistka Black Panthera, "nikdo není dokonalý." Bohužel Black Panther, král T'Challa dokonalý je. Jeho rozhodnutí jsou správná, jeho srdce na správném místě. Nedělá chyby. A takovou postavu není zábavné sledovat. Přítelkyně nemá moc prostoru. Sestra je vtipná a generálka je teda parádní bojovnice, ale ve filmu je tolik postav a film se toho snaží říct tolik, že se člověk může ve filmu ztrácet. Bojovnice chodila s velitelem "kmenu nosorožců", což asi bylo relevantní pro scénu, kdy se jí vzdal. Vzhledem k tomu, že byl tento vztah zmíněn jednou, neměla scéna moc efekt. Také zabití hlavního velitele rituálů nemělo zrovna moc efekt, člověku to bylo tak nějak fuk. Když spadl Black Panther z vodopádu, bylo jasné, že přežije. Ale kdyby nepřežil, tak by to bylo člověku taky tak trošku fuk. Postavy byly celkově malinko postradatelné. Člověk čeká zda zemře postava Martina Freemana. Nic. Zemře sestra? Nic. Zemře přítelkyně? Nic. Genrálka? Také nic. Matka-královna mezitím někam zmizela. Je pravda, že je pro nové postavy obtížné najít si místo v srdcích diváků, kteří jsou zvyklí na svoje oblíbené superhrdiny (kdo by brečel nad smrtí Wandy? Visiona (ať je to přesně, kdo to je)?). Na druhou stranu, některým filmům se to povedlo. Když se na konci prvního Thora pustil Loki a padal do nicoty, se člověkem to pohlo. A když se pak vynořil v post-credit scéně, člověku to vykouzlilo úsměv na tváři. Takže není nemožné stvořit kvalitní a komplexní postavy jedním filmem. V Black Pantherovi se to podařilo se záporákem, který byl extrémně zajímavou postavou. Jinak však chybí postavám hloubka. Na druhou stanu, Black Panther je film o myšlence, kterou se mu daří předat. Skvělý film, ale ostatní filmy od Marvelu jsou tvrdou konkurencí. ()

EpsilonZet

Rozpaky. Velké rozpaky. Jako když na sebe na prvním rande vyklopíte celou zmrzlinu. Black Panther se mi v Občanské válce vážně moc líbil. Takové morálně založené a neokoukané koťátko. Na rozdíl od Občanské války je ale tahle sólovka rozbitá na tisíc náhodných kusů, které někdo (Ryane Cooglere, na tebe se dívám) nalepil namátkou k sobě. U závěrečné bitky jsem si málem podřímla a nakonec mi největší radost udělala potitulková sekvence. (Žádný spoilery, ale je tam Kapitánova love.) ()

boo-boo

Každý, kto velebí do nebies Pantherovu neopozeranosť (vychádzajúcu z cool prostredia a cool/black hrdinu) by si mal deň po projekcii skúsiť film prehrať v hlave. Ten čas v kine možno zbehol ako voda a nuda určite nehrozila, ale pamätá si niekto niečo viac než obrnené nosorožce? ()

GameboyNES odpad!

Planeta opic: Společenstvo Mlaskavé Šály. Pro mě zatím nejslabší marvelovka, na to že to má jen 2. hodiny tak se to neskutečně vleče. Kecy o otrokářství a uprchlících už mě ve sci-fi filmech vážně nebaví. Jednu symbolickou za Gluma. PS po druhém zhlédnutí z děckama, měním hodnocení na odpad, bo je to nudný jako sfině! ()

Maniik88

Mňa to moc nebavilo pozerať sa a počúvať šušlanie všetkých zúčastnených. Exotika síce na zaujímavosti pridala, napr. skvelá kráľová garda plešatých mužatiek, no inak ma to dosť nudilo. Dosť tmavý film, niekedy som nevidel čo sa deje. Príbeh a zápletka nezaujímavá, do sveta Marvelu sa chcela akurát ukázať Wakanda aby sa v nej mohla udiať fajn bitka v Infinity War. ()

celticek

Vizuální luxus a konečně marvelovský film, u kterého jsem se nenudil a dodíval se do konce. Vychytané technologie, dobrý příběh a výborný superhrdina. Ikdyž černý:) Politická korektnost je prostě všudypřítomná. ()

Clark_Kent odpad!

Tak tohle na mě vážně nebralo, nééé Marvel je silně otřepanej a nanicovatej nafouklej balón. Jediný co mě držel při smyslech byla černošská kráska Lupita Nyong'o. Nějaká prapodivná vykrádačka Lvího krále snad, neustále opakujcí se přetáhnutý a přemršený nepěkně vypadajcí efekty. Katastrofa, skutečné prostředí nahrazují digitální skopičiny bez duše. Hlavní hrdina je plochej a silně nevýraznej. Nedotaženej scénář plný klišé, černý kočkodan na to prostě nemá. Otravná, patetická slátanina pro usmrkaný teenagery. Tohle musí rychle vyšumět. ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

25.04.2022

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

07.10.2021

Pandemie Covidu-19 nadále způsobuje potíže v celé řadě odvětví, a to filmové není výjimkou. Jediným efektivním bojem proti nemoci a jejímu šíření je zatím očkování, a tak je naprosto logické, že čím… (více)