Black Panther

• USA Black Panther (více)
USA, 2018, 134 min

Film od studia Marvel Black Panther je dobrodružstvím válečníka T’Chally, který se po smrti svého otce, krále Wakandy, vrací domů do odloučené, avšak technologicky vyspělé africké země, aby se stal novým právoplatným králem. Když se však znovu objeví mocný dávný nepřítel, jsou T’Challovy schopnosti jako krále a Black Panthera podrobeny těžké zkoušce, neboť T’Challa je vtažen do konfliktu ohrožujícího nejen Wakandu, ale i celý svět. Tváří tvář zradě a ohrožení musí mladý král zmobilizovat své spojence a využít naplno sílu Black Pantera, aby porazil své nepřátele a zajistil svému národu a jeho kultuře bezpečnou budoucnost. (Falcon)

kyLuke

Příjemné překvapení. Nemá tu cenu psát, že scénář není nikterak převratný a sám o sobě vlastně v ničem neohromí, ale celkové zpracování a atmosféra filmu mě oslovily natolik, že si "Black Panther" určitě zaslouží čtyři hvězdičky. Oproti jiným marvelovkám tentokráte ubylo humoru, ovšem celkově serióznější zvuk filmu náramně padne, za což následně tvůrci sklidily zasloužený úspěch jak v tržbách, tak v nominacích na Zlatý glóbus. Byť tak odvážný, abych tvrdil, že jde o jedno z pěti nejlepších dramat roku 2018, nejsem. ()

john.h

Jeden z tech zabavnejsich homixu posledni doby. Hodne cool cernochu, rapovy muziky a konecne dost zajimavy neCGI zaporaci. Prehravajici Serkis je zabavnej, ale nedostane tolik prostoru, kolik jsem cekal, Michael B. Jordan se pak dostava do AAA hollywoodske kategorie hercu a ke svymu zaporakovi dodava slusnou skalu emoci a uveritelnejch necernobilejch motivaci. Vrcholna hromadna bitka se bez CGI bordelu neobejte, ale na Marvel je to pomerne krotke a konecne zde nespadne snad ani jeden mrakodrap, do toho jsou jeste navic prostrihy na celkem normalni martial arts finalni duel, kde sebou hlavni hrdina a zaporak prekvapive nehazeji kilometr daleko a po dopadu neprolitavaji betonovejma zdma. Deset let zpet by to bylo za 4 a mozna i za plnej pocet, ale uz je zde znat jakasi unava Marvelovskeho materialu, kdy zadnej specialni efekt ani cool scena uz neprekvapi, vse je precizne natoceno, kouka se na to dobre, a i kdyz se to drzi vic pri zemi nez jiny Marvelovky, je to proste zase trochu vic toho sameho. Solidni nadprumer. ()

Babolat89

V tomto snímku můžeme vidět svět zasazený do barevné Afriky s minimem obvyklých destruktivních stereotypů, na které jsme jistě všichni zvyklí. Působí to na mě dobrým a čerstvým způsobem. Hudba ve filmu je skvělá, soundtrack jsem poslouchal ještě před premiérou, tematicky naprosto zapadá do děje. Avšak asi ne každého zaujme současná rapová scéna. Líbilo se mi, jak každá postava měla svůj zářný okamžik. V jednu chvíli jsem u filmu vážně přemýšlel o alternativním konci v čele s Killmongerem. O to víc si můžeme vážit kladného hlavního hrdiny. Wakanda je prostě cool. ()

Bezda22

No, při druhým podívání musím trochu upravit hodnocení. Je to vlastně nic, zabalený do hezkýho obalu. Příběh není ničím zajímavej. Spadnul meteor, dal nám něco, co nikdo nemá a tak jsme mocný. Nikdo se to, ale nesmí dozvědět. A kdyby náhodou, máme tu bojovníka, kterej pije lektvar, co mu dává sílu. Něco podobnýho už jsem viděl v Asterixovi :-D. Každopádně ty zbraně a vynálezy jsou super. Jinak je to fakt film na jedno kouknutí. Aby se jako vědělo, že tu nějakej Black Panther je a o co se vlastně jedná... 55% ()

Meev

Vítá nás Wakanda. Zajímavá to země, od které jsem bohužel čekal asi moc. První půl hoďka celkem nudná, až s příchodem Martina Freemana se to zlepšuje. U mě tohle ani nehraje moc velkou roli, jako spíš to, že se mi nelíbila zápletka. Zápletka s někým jako záporákem, ale já bych ho jako zápornou postavu nebral. V době, co se tam bratranec krále ukáže, každý ho okamžitě odsoudí a tak tomu je i nadále. A proč? Protože se férově zajímá o trůn. Protože podstivě "vyhraje" turnaj a protože má své plány se zemí, které rada odsouhlasila... Najednou se shodou okolností probudí král a okamžitě nabírá sílu a je schopen boje, který samozřejmě vyhraje. Ale to je takový to typický klišé z každého druhého filmu, to tomu nemůžu mít za zlý. Závěrečné tři minuty jsou fajn a kromě první čtvrtiny se nenudíte, 60%. ()

sethi

Jubilejní stý komentář, to si musím dát záležet. Napadlo mě třeba: Na kukukandu na Wakandu, nebo tak něco. Necháme blbostí..... Postavy jsou propracované, motivace postav uvěřitelné, celkem příjemná pohádka v krásném obalu. Ale nějak mě nedokázala zaujmout, držet u obrazovky. V podstatě zbytečná. Trochu nechápu casting, který obsadí do role agenta CIA hobita !? A příšerně animovaný nosorožce, který byli stejně k ničemu. Snědý telíčka hlavních hrdinů moc hezký, kluci posilovali, tak aspoň něco. ()

elimS

80% - komentář 20ti slovy: Svěží kombinace starodavného města, vyspělé technologie, povedených akčních scén s výbornou africkou hudbou! Škoda příběhu založeného na tahanici o trůn. ()

fallanga

Klasický superhrdinský základ vsazený do originálního afrického prostředí. Black Panther je ve své podstatě naprosto obyčejný, předvídatelný a zoufale plný klišé, ale zasazení do světa, který jsme ještě neviděli z něj dělá něco více. Dokonalé propojení africké domorodé kultury s ultra vyspělou civilizací nabízí pěkné prostředí pro klasickou rvačku o trůn, která ovšem díky tomu zasazení působí v konečném důsledku pěkně. Čekal bych od Marvelu trochu vypracovanější akci, je vidět, že se jim nedostalo kýženého rozpočtu, ale pomalejší rvačky jsem v MCU už dlouho neviděl, takže to bylo skvělé osvěžení. ()

simi78

Film který bohužel vznikl jen kvůli potřebě být "woke" a ne kvůli tomu že by chtěli odvyprávět jinak hustý příběh. Prostě moderní marvelovka. Jen protože je v dnešní americké "woke" kultuře populární, je tolik přeceněný. Tento příběh měl takový potenciál... ()

tlesk

Jeden z nejvíce „vyhypovaných“ snímků roku 2018 (a podle mě i lehounce nadhodnocený) nám konečně mnohem lépe přiblížil Wakandu (ta je poprvé zmíněna v druhých Avengers), utajený, pečlivě izolovaný pozemský ráj v Africe, disponující obrovským bohatstvím v podobě moderní technologie a největších zásob vibrania (vzácný kov, z něhož byl vyroben kupříkladu štít Captaina Americy a ke svému zdokonalení jej použil i Ultron), a těm co jej neznají z komiksů i co je vlastně zač Black Panther. Jedná se o povedený akční film, jehož příběhová kostra by se s trochou nadsázky dala přirovnat ke Lvímu králi. Snímek se stal hojně sledovaným mimo jiné i proto, že většinu štábu tvořili převážně Afroameričané. Jde bezesporu o jeden z nejlepších filmů v rámci MCU, který nám příjemně přiblížil významnou lokaci, která sehrává (a jistě ještě bude hrát) velmi významnou roli v rámci celého fikčního světa. Ačkoli příběhem prostupuje klasický boj o nástupnictví a moc, je zde i silně cítit otázka určité rasové vyhraněnosti, která je velmi dobře vyřešena v závěru, kdy se Wakanda se svým ohromným bohatstvím otevře světu. Celkem mne ovšem zamrzela malá úloha Klawa (Andy Serkis), u kterého jsem doufal že se více předvede. Škoda. ()

wege

Dohánění restu: Ze všech marvelovek asi film s největším poselstvím, jinak ale o ničem. Kdyby se nesoustředili jen na to poselství, muselo to být daleko lepší. Ze všech těch hrdinů je černý panter nejméně sympatický, s divnými schopnosti, není vtipný, neřeší žádné morální dilema. Prostě to pro mě byl jen film, který jsem musel vidět, když jsem musel dohnat všechny ty marvelovky. Nikdy se na něj ale, oproti některým ostatním, nepodívám znova. ()

TaNya_

Ono se na to moc hezky koukalo a vím, že jsem si říkala, že to má kouzelný barvičky a podobně. Jenže když si profil filmu otevřu o nějaký čas později a nemůžu si prostě vůbec vzpomenout, co se tam sakra dělo nebo si nevybavím jakýkoliv moment z těch dvou hodin, tak je něco špatně. Potom jdu s hodnocením dolů. ()

BFG2000 odpad!

Pardon, ale pro mě odpad. Zvládl jsem asi 30 min a musel jsem to vypnout. Že to bude hloupé, jsem věděl předem, ale že to bude úplně tupé a navíc ještě totálně nudné, to mně nenapadlo. Chápu, že za tím bylo obrovské množství práce, ale ten výsledek je pro mě nedívatelný. ()

olmikee

A já tomu ten plný počet dám! Krom lehce uspěchaného finále k tomu nemám absolutně žádnou výtku. Wakanda a většina scén, které se odehrávají v Africe, vypadají úchvatně. Na to jsme si už u marvelovek zvykli, na co ale zvyklí nejsme jsou skvěle vykreslené postavy, jakými Black Panther disponuje. T'Challa se snaží vyrovnat se smrtí otce a křivdami z minulosti a rozhodnout jakým bude králem. Motivace padoucha je tak uvěřitelná, že mu skoro fandíte a charisma které Michael B. Jordan do postavy vnesl z něho dělá jednoho z nejlepších padouchů v MCU. Celkově se mě líbí, že to není další marvelovka, kde se nemusí nutně zachraňovat svět a řeší se tu spíš problémy v osobní rovině - i tak to dokáže stejně strhnout. Hudební podkres je naprosto famózní a to jak v podání hip hopu, či typické africké hudby při rituálních soubojích. Black Panther mě dost bavil a i když je moje hodnocení možná lehce nadhodnocené a třeba po další projekci půjdu o hvězdu dolů pořád bych se nebál tvrdit, že to je jedna z nejlepších marvelovek. ()

mar11

Další z filmů, který se nám snaží říct, ať jsme na sebe hodní a pomáháme si. Ale to se dá udělat jinak, než o tom většinu filmu žvatlat. Kdyby si tvůrci odpustili právě řeči tohoto typu a přidali více akce a humoru, byl by film o dost lepší. Odvázanost a nadhled třetího Thora mi prostě sedí k Marvelu víc. Palec nahoru za skvělého Serkise. ()

george82

Pro Marvel příjemná změna. Africká kultura a hudba to příjemně okořenila. Sem tam proběhl i nějaký humor a záporák nebyl špatnej, ale jelikož šlo vlastně taky o pantera, tak to zas nebylo tak napínavé. Nicméně vizuálně to bylo dobrý a i minutáž přes 2 hodiny docela utekla. ()

ACDCKL

Vcelku průměrná marvelovka, sice originálnější svým příběhem než většina posledních marvelovek (až na nového Thora), ale děj je předvídatelný, plný klišé. Avšak záporák je zde velmi dobrý, generálka wakandské armády je vcelku vtipná, Martin Freeman zde má vcelku velkou roli (což je dobře) a hlavně oproti jiným marvelovkám, zde vyniká výborný soundtrack, sice proti soundtracku DC Comics je to pořád o dost zpět, ale prozatím nejlepší z celých marvelovek. Za mě 72%, tedy těžce vybité 4*. ()

Vykuk

Zatím jeden z nejslabších filmů z universa. Příběh fajn, ale trochu těžkopádně a hodně naivně podaný, je to dost pro děcka, už se těším na Deadpoola, tohle neurazilo, ale těžký průměr.. ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

25.04.2022

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

07.10.2021

Pandemie Covidu-19 nadále způsobuje potíže v celé řadě odvětví, a to filmové není výjimkou. Jediným efektivním bojem proti nemoci a jejímu šíření je zatím očkování, a tak je naprosto logické, že čím… (více)