Black Panther

• USA Black Panther (více)
USA, 2018, 134 min

Film od studia Marvel Black Panther je dobrodružstvím válečníka T’Chally, který se po smrti svého otce, krále Wakandy, vrací domů do odloučené, avšak technologicky vyspělé africké země, aby se stal novým právoplatným králem. Když se však znovu objeví mocný dávný nepřítel, jsou T’Challovy schopnosti jako krále a Black Panthera podrobeny těžké zkoušce, neboť T’Challa je vtažen do konfliktu ohrožujícího nejen Wakandu, ale i celý svět. Tváří tvář zradě a ohrožení musí mladý král zmobilizovat své spojence a využít naplno sílu Black Pantera, aby porazil své nepřátele a zajistil svému národu a jeho kultuře bezpečnou budoucnost. (Falcon)

Eleanor05

Po delší době Marvelovka, kterou mělo smysl natočit. Ani ne tak proto, že by byla natolik výborná, ale především proto, že má co říct a má přesah. Black Panther sází, velmi podobně jako první díl Thora, na příbuzenský souboj o trůn, ale jde na to z úplně jiného konce, a to přesně z takového, který k afroamerické tematice a k afroamerickému obsazení naprosto přesně sedí a po většinou nepůsobí hloupě ani směšně. Prostředí Afriky s její rozmanitou florou a faunou, v rytmu bubnů, s ke zdejší kultuře se hodícími kostýmy a za doprovodu prastarých rituálů, to vše působí na evropského a amerického diváka velmi originálně a exoticky. Kladné postavy jsou sympatické, záporáci mají motivace k činům, herecké výkony jsou sice průměrné, ale žádná tragédie se nekoná. Vlastně by z Black Panthera mohla být dokonce výtečná záležitost, ale brání mu v tom hned několik věcí. Nejočividněji asi scénář, který sice není špatný po stránce dialogů, ale strhující není ani omylem. Nevím, do jaké míry je vinen scénář a do jaké míry režie, zde je to asi jedno, když scénárista i režisér jsou jedna osoba (:D), ale film je prostě po-ma-lý. Především první polovina snímku se řádně vleče, vše je divákovi překládáno příšerně zevrubně, až to občas nudí. Další problém představují akční scény, které nedokáží pořádně zaujmout, natož strhnout, choreografie soubojů je tuctová a v celém filmu jsem si nevšimla na poli akce ničeho, co už jsem neviděla jinde. O to víc je tento problém závažný, že akce je v Black Pantherovi (obzvlášť v závěru snímku) poměrně dost. No a konečně poslední z nejzávažnějších překážek - opravdu špatné vizuální efekty. Nejen v soubojích, kde se postavy pohybují a vypadají nepřirozeně, ale dokonce i v klidných scénách, je příliš vidět, co je "uděláno" počítačem, a co je reálné. V akčních scénách je to znát na všech efektech, v "klidných" scénách je někdy až směšně očividné, že jsou postavy přidány do nereálného prostředí. V blockbusteru ze současnosti působí takto odfláknuté efekty zkrátka zaostale. Ale ani všechny tyto připomínky nebrání Black Pantherovi v tom, aby byl především originální v prostředí a atmosféře díky celému pojetí Wakandy a jejích zákonů, a aby se dotýkal problémů naší doby a problémů minulosti, především černošského otroctví v Americe. A hlavně díky řečenému v poslední větě, mělo Black Panthera smysl natočit. A to nesrovnatelně víc, než třicet pokračování Avengerů, Strážců galaxie, Deadpoolů, Spider-manů, Ant-manů, Waspů atd. 2,5*. ()

sskrblik

💣 ... tááák a teď už Marvelu chybí jen film s Indiánama, 🍣žroutama, ♂♂ a ♀♀ ... jinak jsem rád, že konečně nejde v dalším hrdinském filmu o záchranu celého našeho světa a místo super ultra giga záporáka, který si najednou umane zničit planetu Zemi, zde sledujeme boj ve vnitřních vřavách o moc a místo na trůnu, což považuji rozhodně za plusový bod. Těch záchran planety Země, Galaxie a vesmíru už bylo víc než dost a čím víc jich vidím, tím víc mě to nebaví. ()

Sany33

Je až zvláštne, že najslabším článkom filmu je v podstate povinná akcia. Nie preto, že by nebola kvalitná, aj keď prvá Panter8 resizeakčná scéna, odohrávajúca v tme, veľmi neohromí. Hlavne tá prostredná a záverečná však predsa len vykazujú podstatne lepšie parametre, no i tak je cítiť, že mladý a talentovaný Ryan Coogler (oceňované snímky Fruitvale Station a Creed) je istejší skôr mimo nej. Aj napriek tomu sa mu však podarilo nakrútiť dostatočne vyvážený mix a blockbuster s myšlienkou, ktorá stojí za pozornosť. Škoda len, že u nás sa zrejme nedočká až tak pozitívneho prijatia. Ja však nepatrím ku xenofóbnej časti publika a preto dávam plný počet. P.S. Celý čas som fandil záporákovi. 90% ()

klima777

Málo africké. Poněkud nesoustředěné. Přesto však vydařené (3,5*). P. S. Tenhle komentář mi připadá jako hledání chyb na sjezdařském stylu E. Ledecké (hvězdy pro Černého pantera jsou "dojezdové"). ()

mkubalikova

80% procent filmu je naprosto fantastických - casting, vizuál, příběh, soundtrack a záporák, kterému v MCU může konkurovat snad jen Loki. Pak následuje finále, které není špatně provedené, ale ke zbytku filmu se nehodí. Black Panther je ale bez debat další marvelácká trefa do černého. 🐱 80% ()

Bad Guy

Nejlepší byl asi vizuál, dějové linky víceméně byly dobře vyřešeny, avšak to bylo místy až moc překombinované a ve finále se snímek nestal ničím mimořádným. ()

dragon94

Budu k vám upřímný. I přesto že mám radši Black Pathera než Capa, tak se mi do tohodle filmu vůbec nechtělo. Když já ty Africký věci vůbec nemusím. Kdyby na to nenavazovali Avengers, pravděpodobně na to ani, do kina, nejdu. První půl hodinku jsem jen kroutil hlavou a dá se říct litoval, že jsem na ten film šel. Film začal extrémně nudnými flashbacky a hloupými Africkýmy rituály, tanečky a patetickými řečmi, které mě skutečně velice nebavili, nudili, až iritovali. Po té se film, ale rozjede a začne velice bavit. Black Panther mě ve finále celkem mile překvapil. Dokonce i ty věci, které byli v té první půl hodině, byli skutečně potřebné a film se k nim následně i vracel. Což mě potěšilo. Nakonec jsem z kina odcházel překvapivě velice spokojený. Co se hodnocení týče, 3* jsou málo, 5* je moc... takže 4* 80% ()

JohnSmith

Jedna z těch slabších Marvelovek. Boseman mi není kdovíjak sympatický, zato Jordanův záporák byl moc fajn. Bylo to rozhodně moc pěkně natočené, ale chvílemi nemastné neslané. Black panthera si taky moc neužijete, pokud nemáte rádi tlachání kmenových vůdců a neustále doprošování hlavního hrdiny směrem k bývalce, aby se k němu vrátila. Doufám, že si tenhle černej kočičák napraví reputaci v Avengerech. ()

Guzo

Black Panther přinesl trochu originality do Marvel Universe a za to mu patří dík. Neokoukané prostředí i hrdinové, zajímavý záporák (hlavně herecky) i vhodně zvolená hudba z něho dělají lepší origin, než měl například Ant-Man. Očekával jsem sice větší (= nějaké) napojení na Avengers, ale i tak to bylo fajn. 75 % ()

Kurikmoon

Neurazilo, ale nie som si istý, či si po pár týždňoch budem na niečo pamätať. Pekné scény, zaujímavé prostredie, v pohode hudba. Dobre som si oddýchol. Ale určite i vďaka tomu, že som moc prekvapení od dejových zvratov nečakal. Že som sa na lekvárovo-medové scény pripravil. ()

vyfuk

Vedlejší projekt, který si najde své fanoušky. Hlavně získá peníze, které jsou potřeba. Což se potvrdilo hned během prvních pár dní. Celek je velmi zajímavý. Film vlastně nabízí zcela jiný styl, kde toho odvypráví až moc aby ukázal veškerou krásu nově vytvořeného světa. Thororův Asgard je jedna věc, ale africká Wakanda je opravdu nový svět. A ten hlavně docela má co nabídnout. Problém je, že se to snaží za každou cenu ukázat krásy svého světa, že na zápletku se skoro zapomnělo. Je ji věnováno v celku minimum času a hlavně se zde snaží ukázat i Martina Freemana, aby vlastně k něčemu byl. Aby to dostal nějaký prostor. Celkově Black Panther působí až chaoticky, ale zvyknete si. Ale to, že to bylo silně chaotické z toho nesejmete. Bohužel nikdy. ()

Tft

Na jednu stranu strašně fajn a ve stopách Wonder Woman progresivní komiksárna, alespoň co se hereckého obsazení týče, stejně jako Wonder Woman ale příběhově představuje to stejné co předešlých deset filmů od Marvelu, jen tentokrát v trochu originálním bledě černém prostředí. Energii má Black Panther slušnou, dokonce i záporák je tentokrát non CGI vcelku slušný a s uvěřitelným motivem. Co hodně pokulhává je humor, který potěší možná tak 15 leté fanboye, ale ulítlá sranda ve stylu Thora: Ragnarok nebo nějaký extra zábavný humor ve stopách jiných komiksových filmů to rozhodně není. V Disney se teď nejspíš smějí nad tím jak zažehnali rasovou problematiku tím, že nám podali to stejné stokrát předtím viděné, jen v jiných barvách. Většina publika jim to sežrala i s navijákem, vlk se nažral a koza zůstala celá. Black Panther se zařadí kvalitou k průměru Marvelovek, efekt vyhoření sice trochu zpomalí, ale o žádné revoluci na poli neustále řešené rasové politiky filmů nemůže být ani řeč, tu naštěstí zvládají jiné indie tituly. Marvel si udělal další fajfku vedle dalšího super hrdiny, svět se točí dál a nic se nemění, ač se kampaň kolem filmu snaží světu sdělit pravý opak. 71% ()

kklepkaa

Jsem trochu rozpolcená. Africká atmosféra byla parádní, krásně se na to kouká. Freeman byl perfektní a i ostatní jeho herečtí kolegové. Ale bylo to všechno dost předvídatelné a jednoduché a to mě mrzí. Takže za mě tak 3,5. ()

blackJag

Že se z Pantera stane takový hit, asi nevyvěštil ani ten největší optimista... Zaslouženě, nezaslouženě? Není to nejlepší marvelovka, ale třeba na konkurenční DC to s přehledem stačí. Líbilo se mi, že celý ten aristokratický podtext filmu (který by sám o sobě mohl být vážný jako prdel) snáší ironizovaný majestát s přirozeným nadhledem. 70% ()

Jaro.Krafcik

Veľké ohlasy a hlavne komerčné reklamy na túto marvelovku už nasvedčovali že to bude poriadny film. Čo sa týka môjho názoru tak využité prostredie Wakandy nebolo dostačujúce a mohlo to mať oveľa lepší dej, nie ten klasický a nie tak jednoduchý. Áno záporak znova bol, a aj štastný koniec. Nič nové od marvelu sa nekoná, teda, viac čiernych postáv som asi v žiadnom filme nevidel, doslova čierny panter. A ja som len rád že som na toto nešiel do kina a radšej počkal na Avengers, ale priznávam, tak zlé to nebolo. 4* ()

svobik

Nakonec docela dobrý, prvních cca 40 minut jsem ale trpěl jako zvíře. Přišlo mi, že sleduju nějaký demo z placu, ve kterým jsou jen sem tam bezva triky. V expozici se bohužel mísí absolutní herecká topornost většiny osazenstva, na první pohled scenáristická komplikovanost v kombinaci s Cooglerovou neschopností jakkoliv nastartovat tenhle uloudaný biják a zaujmout diváka. Jakmile se však odbydou všechny představovačky a děj se dá do pohybu, stává se z Black Panthera solidní zábava se zajímavým záporákem. Palec hore za design a zajímavá udělátka. ()

Ichabod

Další MCU super polished nuda. Postavy jsou sympatické, vypadalo to i dobře, ale je to opět rychlokvaška. Prostě : Když Marvel, tak od Foxů! ()

drackula

Rozumiem, že táto marvelovka nemusela sadnúť všetkým, ale ja som sa bavil. Technológiami prepchatá Wakanda bola super, nové postavy sa predstavili dostatočne, fungoval vtip aj vážnejšie scény. Čiže suma sumárum, netvrdím, že to je to najlepšie čo MCU ponúka, ale v rámci originov je vysoko nad priemerom. 80% Cinemacity Polus ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

25.04.2022

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

07.10.2021

Pandemie Covidu-19 nadále způsobuje potíže v celé řadě odvětví, a to filmové není výjimkou. Jediným efektivním bojem proti nemoci a jejímu šíření je zatím očkování, a tak je naprosto logické, že čím… (více)