• Kanada

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 124 min

• Kaka

Marvelovka o silné ženě pro silné ženy, avšak stále o poznání méně nápaditá, než podobně laděná DC Wonder Woman. Brie Larson je OK a to důvtipné pomrkávání po devadesátkách je samozřejmě nonšalantně elegantní (včetně omladěného Samuela L Jacksona), jenomže všechno devastuje stále stejná omletá písnička o záhadných emzácích s cílem zlikvidovat naší Zemi, potažmo si alespoň v lepším případě podmanit vesmír. To už prostě po dvacáté páté vidět nechcete ani v sebelepším provedení.(11.6.2019)

Rozhodně chytrý film, i když ne zcela dotažený. Umí překvapit ohledně identity a motivů hlavního záporáka, pečlivě rozvíjí psychologii hlavní postavy, aby divák během jediného filmu pochopil její potenciál a mohl ji bez prodlení přijmout v chystaném epickém milníku obří frančízy, s níž je vyprávění spjato konceptuálně mnohem silněji než třeba v Black Panterovi nebo Ant-Manovi. Zasazení do devadesátých let nabízí spoustu možností pro žánrové hrátky a kulturní pomrkávání, takže vedle superhrdinského originu sledujeme logicky i oddechovou buddy detektivku s hláškujícím černochem (a Jackson si ji bezezbytku užívá), dostáváme úsměvné vzpomínky na tehdejší úroveň počítačových technologií a některé sekvence se dokonce i nápadně podobají scénám ze soudobých filmových trháků (závěrečná honička nad pouští alias Smith versus ufo ve Dnu nezávislosti). Tempo má spád, humor se většinou strefí do černého a Brie Larson je dle očekávání výborná. Škoda tedy zásadního problému, kterým je poměrně tragická digitální akce - ta je hlavně ve finále asi opravdu nejhorší a nejméně nápaditá, jakou v Marvelu za celou dobu vypotili. A zároveň, což je výtka taky docela výrazná, i všeho ostatního přeci jen mohlo být víc a v lepším - nejen více akčního drajvu, ale i více devadesátek, více hutnějších konfliktů a formálních atrakcí, které bychom si pamatovali jako celou Wakandu v BP nebo "měsíční řežbu" v Infinity War. Captain Marvel na jednu stranu hrozně potěší svou skromností a podřízeností vyššímu tematickému cíli, na stranu druhou vyloženě neuhrane a zanechá pocit jednohubky, jakkoli drahé, sympatické a promyšleně koncipované.. Netěšení na Endgame každopádně suverénně obnoveno, takže už jen za to beru 4* jako povinnost.(13.3.2019)

• pepo

Zacnem pozitivne. Brie je super a rozhodne ma na to aby potiahla vlastny film. Teda ak by bol dobry. Toto ma nadupanu prvu pol hodinu a potom tomu uplne spadne retaz. Fakt nechapem, cim chceli tvorcovia zaujat. Od polky som sa sialene nudil, z Furyho spravili totalneho trtka a story ani nejdem komentovat. A filmarsky tiez peklicko. 90s atmosfera sa nevyraba tak, ze sa (velmi nevhodne) pouzije Nirvana alebo No doubt. Uz davno ma nic tak nestvalo a neprial som si nech to skonci. Po druhych Strazcoch najhorsie MCU. Udalost z toho mohla byt tak 15 filmov dozadu. 4/10(7.3.2019)

Moc jsem toho od Captain Marvel nečekal a dobře jsem udělal, protože to není žádná velká hitparáda. Origin mocné pilotky má parádní úvodní půlhodinu, kde akce střídá akci a člověk moc nemá čas se v něčem patlat. Jakmile se ale ve druhé půlce zpomalí, začne být očividné, že se na ústřední tajemství (a Carolinu minulost) plýtvá až moc času, a že tu chybí ultimátní hrozba, s níž by titulní hrdinka mohla změřit síly. První Iron Man, Kapitán Amerika nebo Doctor Strange mi v tomhle ohledu přišli o něco vyváženější. Zase o tolik pozadu ale Captain Marvel není, jelikož Marvel znovu trefil ústřední postavu (většina „hero moments“ je super) a nasypal kolem ní schopné obsazení, které vás protáhne sebedelší dialogovou odbočkou. Do budoucna má tedy vtipkování a fackování raket s Carol Danvers vcelku solidní potenciál. Už kvůli tomu, že máme za sebou povinné základy a může se (podobně jako u Kapitána Ameriky) rovnou začít s výraznějšími zápletkami. (7/10)(6.3.2019)

Ještě jednou a pak se uvidí a upravím hodnocení buď nahoru a nebo dolů. Film má ale v marvel vesmíru potenciál už jen prto, že se začínáme seznamovat se stále silnějšími suerhrdiny... Ono by to asi ani nešlo, pokud se máme ve fázi 4 podívat hluboko do vesmíru. A přestože stadardní Marvel/DC klišé nemizí koukatelné to rozhodně je. Prozatím 70% Tak musím mírně zvednout na cca 78-80% ale nechám to na 4 sluncích. Beru to tak, že každý film z Marvel vesmíru by měl v první řadě pobavit a to nenáročně, potom by měl rozšířit stávající vesmír a nějakým zajímavým způsobem navodit u diváka očekávání na další filmy z tohoto universa. Samozřejmně to nemá sílu Iron Mana III. Ale rozhodně to není propadák.(8.3.2019)

• - Jedná se o první MCU film, ve kterém jsou herci Samuel L. Jackson a Clark Gregg po celou dobu filmu digitálně omlazeni. (CinemaRanger)

• - Písnička, která hraje ve 38. minutě, je „Only Happy When It Rains“ od Garbage. V 57. minutě hraje „You Gotta Be“ od Des'ree. V 87. minutě hraje „Come As You Are“ od Nirvana. V 94. minutě hraje „Just A Girl“ od No Doubt. (Bioscop)

• - Hvězdné síly Kree mají k dispozici rozmanité množství zbraní. Velitel Hvězdných sil používá gravitační rukavice, pistoli a dýku, zatímco Korath je vyzbrojen pistolí a dvěma meči a Minn-Erva má pro změnu ostřelovací pušku a pistoli. Skrullové používají pušky a pistole a také ochromující pušky a elektrické obušky. (Zdroj: Falcon)