• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 124 min

• Carol Pifková

Feminizmus na nás útočí zo všetkých strán ako lačný šakal, tak prečo na to "nenápadne" neupozorniť i v tejto báchorke pre dnešné tínedžerky, čo si do kina oblečú tričko so Supermanom v domnienke, že ide o jeden a ten istý merchandise. Nie. Teraz vážne. Z tohto filmu priam srší feminizmus a ženská emancipácia. Chcelo sa mi z toho naozaj blejt. Väčšina Marveloviek je kvôli ratingu iba nejakou detskou báchorkou a Captain Marvel je dokonca detskou báchorkou pre dnešné takzvané silné a nezávislé ženy tohto storočia (samozrejme tieto silné a nezávislé Ženy s veľkým Ž, ešte stále žijú s rodičmi a dostávajú vreckové). Aspoň, že tam bol ten kocúr.(11.3.2019)

Stále ta samá úspěšná šablona, kterou až na výjimky Marvel používá už více než desetiletí. Ale proč ne, když funguje a vydělává? Vždy dostaneme podobný koktejl akce, efektů, emocí, humoru a skvělé hudby, který si sice drží svůj vysoký standart, nicméně příliš překvapení náročnějším divákům nenabídne. Captain Marvel je dobrý film, jenže já bych rád, kdyby mě filmaři z Marvel Studios něčím šokovali (jako se jim to povedlo u Infinity War) nebo aby mi ukázali něco úplně nového (jako tomu bylo u Deadpoola). V opačném případě mi film časem poněkud zešediví, zapadne a obávám se, že ani v případě Carol Danversové to nebude jinak a vynikající soundtrack, hláškující Fury ani nebezpečná číča na tom pravděpodobně nic nezmění.(11.3.2019)

Já jsem si to užil. Začíná to jako space opera a dá se na to koukat, ale hlavní síla je, když přistane na zemi a začne pravé devadesátkové buddy movie. Brie Larson je sympaťačka a s mladě vypadajícím Samuelem L. Jacksonem jim to klape. Samuel je vtipnej a je to prostě prdel. Jediné co na mě nefungovalo byly dojemné scény se Skrully. Nedokázal jsem s vážnym ksichtem litovat zrůdy, co vypadaj jak monstra z Bladea II.(13.3.2019)

Carol Danvers sice před lety přišla o paměť, ale mimozemská rasa Kree z ní udělala dokonalou válečnici. Teď se však vrací na Zemi, kde se její minulost připomíná. A musí si ujasnit, kde je její domov a co je ochotná pro něj riskovat. Captain Marvel je klasický marvelovský origin se spoustu akce, trochou humoru a fajn hrdinkou v hlavní roli. Moc nového od téhle comicsovky nečekejte, pokud si však chcete užívat efektní vesmírné bitky a klasické marvelovské propriety, nešlápnete vedle.(7.3.2019)

Poslední dobou toho moc nekomentuju, ale co bych to byl za filmovýho fandu, abych ignoroval Carol Danvers. Viděl jsem ji až se zpožděním, a upřímně bylo sakra těžký nečíst recenze, nekoukat na youtube, a tak podobně, abych si zbytečně nekazil radost. Jasně, i mě zasáhla okrajově "white males in their 40s" rádoby aféra, která imho byla a je uměle přiživovaná americkými rádoby médii, ale to bylo tak v podstatě všechno. _____ Carol Danvers je moje srdcovka. Teda asi takhle - načteno toho moc nemám, moc jsem toho za časů svýho toulání po světě moc nestihl, ale mám pro ni slabost. Důvod asi ani nemám, ale na její filmovej origin jsem se těšil od chvíle, kdy byl oznámenej a kdy tak nějak probleskly drby, že Brie Larson bude Ms. Marvel. Jsem tudíž celkem dost subjektivní, což nechápu jako negativum, protože každej jsme při hodnocení filmu subjektivní. Nejsme filmoví recenzenti, že jo. _____ 1) Captain Marvel jako film má imho jeden zásadní nedostatek - špatnej scénář. Od toho se odvíjí všechny ostatní chyby, který na filmu vidím. Akty se od sebe lišej, maj odlišnou žánrovost, celek působí, že neví, co za film chce bejt. Proto tu máme buddy cop úsměvnou road movie, přesaturovaný finále, kýč a klišé, všechno se to motá kolem postavy Carol a dohromady to působí jako pejskočičkovej dort. Imho. 2) S tím samozřejmě souvisí i to, že Carol a Captain Marvel jsou dvě odlišný postavy. Jednu napsal někdo jinej než tu druhou. Carol je tak v okamžicích s Marií a její dcerou civilní, uvěřitelná; ve scénách s Nicholasem odlehčená, vtipná; a ve scénách, kdy je Vers / Captain Marvel totálně plochá. Dřevěná. Jako kdyby někdo oscarový herečce řekl, že Ms. Marvel je dřevo, tak ať tak hraje. 3) Support Cast je úžasnej. SLJ je bez komentáře. Ben Mendelsohn místama hlavní tahoun filmu (byť to přes masku nejde vlastně ani poznat), a scény obou dvou patří k tomu nejlepšímu z celého filmu. Annette Bening v překvapivé roli (a s překvapivým twistem) neurazí, Lashana Lynch v jedné scéně svoji oscarovou kolegyni přehrává; a ta herečka, která převezme roli malé Monicy Rambeau v budoucích MCU filmech, bude mít co dělat. 4) Čímž se dostávám konečně k Brie Larson. Její kontroverzní ztvárnění "první female hlavní role v MCU" (dávám do uvozovek, protože s tím nesouhlasím, páč imho první taková byla samozřejmě Evangeline Lilly v Ant-Man and the Wasp) je podle mě způsobeno hlavně tím nekvalitním scénářem, kterej neví, jakej film to má být, a jaká postava má Carol Danvers být. Pocit z ní mám ale úplně stejnej jako z Chrise Evanse po prvním Kapitánovi - cítím velkej potenciál do budoucna. ____ Overall je podle mýho Captain Marvel na poměry MCU průměrnej film, což je vlastně samo o sobě pořád hodně dobrej film. Jenže už jsme si tak nějak zvykli, že Marvelovky nějak vypadaj, maj nějakou choreografii a nějakou kameru s nějakým střihem, takže zmatečné bitky a bitva jsou na MCU poměry až příliš "nic moc". Jako origin ale film funguje podle mě stejně dobře jako First Avenger, má svoje chyby, ale z minulosti vrhne postavu do současnosti a hopefully z Ms. Marvel udělá opravdu lídra nové generace MCU. ______ Drobky: De-aging obou Furyho a Coulsona! __ Kočička! __ Devadesátky. __ Poslední potitulková scéna je snad i ztráta času. __ A pokud čtete na internetu ve spojení s filmem o feminismu a takovejch blbostech, ignorujte to. O to se film vůbec nesnaží. Za což dostává malé plus.(15.3.2019)