• Kanada

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 124 min

Minimálně jeden velkej zvrat a obrácení důležité dějové linie v podstatě naruby jsem fakt nečekal, stejně jako dvě sakra dojemný scény. S čím už jsem ale pochopitelně tak trochu počítal, byla sympatická hlavní hrdinka PLNÁ EMOCÍ, super komediální timing a výbornej soundtrack. Jen té epičtější vesmírné akce mohlo být trošku víc, a mohla být lépe vygradovaná v užší spolupráci s orchestrální hudbou. Ale to jsou jen detaily. Captain Marvel je pekelně zábavná comicsovka, která mi zas a znova utekla subjektivně tak za cca 10 minut. A nikdy bych nečekal, že na marvelovce ocením profesionální práci se zápletkou a cool změny ve scénáři oproti předloze.(6.3.2019)

Dámský předkrm před vyvrcholením celého 11 letého snažení je konečně za námi a já musím pouze suše konstatovat, že po tom, co jsem vinou nesmyslně vyhypovaného Černého pantera záměrně snížil veškerá očekávání na první MCU hrdinku s celovečerním filmem a očekával další sedmičkový origin, při kterém se nutně musí pečlivě rozdat karty a naplno si zahrát až v sequelu, jsem, a nyní už to megadlouhé souvětí konečně dokončím když si ještě chvilku počkáte, dostal nepřekvapivě hodně trikové dobrodružství, které ovšem správně graduje, je silně prošpikováno emocionálními momenty a zkrátka má hmatatelnou a částečně oldschoolovou duši, jež může velká řádka podobných blockbusterů, cílených na stejné publikum, pouze tiše závidět. Samozřejmě mám sci-fi rád, ale přecejen mě malinko dráždilo tvrzení velkého šéfa Kevina Feigeho, že “čtvrtá fáze” naplno otevře vrata vesmírným filmům. Otázkou zůstává, jaký film převezme štafetu po odložených třetích Guardians, jež měly právě být oním velkým výkopem, nicméně smyslem této rozborové věty měla být narážka na expozici Captain Marvel, která neztrácí čas (ostatně si všimněte, že takhle krátký marvelovský film tu dlouho nebyl) a plně hází diváka do děje interdimenzionální války mezi Scrully a Kree. Běžný divak, který viděl třeba jen dva tři předchozí MCU snímky, musí být značně zmaten, ale pravdou je, že komplexní příběh nafouknutý nejrůznějšími easter eggy pro fanoušky může zdatně ignorovat a plně si užívat “Star Wars ve světě Marvelu” a posléze road movie se Samuelem L. “not Nickem Furym” Jacksonem. Právě mistr motherf*cker je jedním z mých vůbec nejoblíbenějšich herců a je to konečně film, kde má po Winter Soldierovi jednu z ústředních úloh (a vyhlídky na budoucnost jsou růžové, objeví se ve všech třech letošních marvelovkách) a všichni si můžeme naplno užít jeho hláškování a přitom se i něco dozvědět o historii jeho stále tajemné postavy. Vůbec když se pozastavím nad vývojem postav a neprobádaným příběhem z devadesátých let, vychází mi z toho potvrzení tvůrcům, že skutečně nekecali a nenatočili nám onen další klasický origin, při kterém se z obyčejného člověka teprve ten hrdina stane a bylo značně osvěžující se k onomu tajemství teprve postupně prokousávat. Ne, že by to bylo něco, co konzumenti blockbusterů nevidí dnes a denně, to jen pouze u Disneyho opět vsadili na správnou kartu a duo nadějných režisérů nám nadělilo fajn film, na který se vyplatí zajít do kina. Navíc s výbornými herci (ano ještě jich pár mimo Marvel zbývá), zvlášť Ben Mendelsohn si zde střihnul trošku jiného záporáka, než obvykle vyndavá ze svého hereckého rejstříku (zde Marvel mění kánon a je opět ostražitost před spoilery na místě) a Jude Law mě také jako vždy velmi potěšil. Ale co víc, překvapila mě i samotná oscarová Brie Larson, která se mi z komiksů, animovaného seriálu a dokonce i trailerů jevila jako takový studený čumák a nikdy jsem si jí neoblíbil. Trailery opět jednou značně matou tělem a ve filmu na mě působila velmi sympaticky, ačkoliv malinko předimenzovaně vzhedem k MCU univerzu (což jsme ostatně věděli už ze zámořských recenzí), s tím si však už budou muset poradit bratři Russoovi ve čtvrtých Avengers a já věřím, že se jim to zdárně podaří (od Community neprokazují nic jiného). Ačkoliv tedy mezititulková scéna je slušně divná. Viděno v kině 2x a fenomenální zážitek!(6.3.2019)

„CHTĚL JSEM, ABYS BYLA LEPŠÍ VERZÍ SAMA SEBE...“ /// Krásný obrázky! Což je vlastně základ… Pak blonďatá superhrdinka (to si muslimáči urvou pinďoury…). Abych pravdu řekl – já se bavil. Občas hláška, hodně akce, novej příběh… Jasně, je to už superhrdinsky přepálený, ale kurva – je to (furt! – teda aspoň myslím…) pohádka! Možná kvůli tomu neposbírá Brie Larson tolik emočních bodíků, ale stejně se na ni hezky kouká… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Komiksy s Carol Denversovou šli mimo mě. 2.) Pochopím, proč maj doma lidi kočku. 3.) Chcu vidět počátek agentury SHIELD (a dvouvokýho Furyho…). /// PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE **** NAPĚTÍ *(20.3.2019)

• Morien

Doufám, že jsem jenom přílišný pesimista, ale připadám si, že současná divácká populace je jako ta žába sedící ve vodě, která se tak pomaličku otepluje, že si vůbec nevšímá, že se vaří. Protože tak pomalé snižování laťky, že i takovýhle film se bere jako "slušná oddechovka, která neurazí", mi přijde prostě děsivé. Osobně nevidím například příliš velký rozdíl mezi Captain Marvel a všeobecně proklínaným Green Lanternem, přesto je jedno z toho z nějakého důvodu (a ten důvod je hype a PR) vnímáno o mnoho lépe než to druhé. Z toho, co vím z její filmografie o Brie Larson, bych usoudila, že její míra talentu se hodí možná na antihrdiny a vedlejší role, ale určitě ne na vtipkující správňáckou hrdinku, a také je pohybově naprosto nepřesvědčivá bojovnice. Kromě všeho ostatního pro mě další vrstvu zklamání představuje genericky znějící nezajímavý soundtrack.(25.4.2019)

Rozhodně chytrý film, i když ne zcela dotažený. Umí překvapit ohledně identity a motivů hlavního záporáka, pečlivě rozvíjí psychologii hlavní postavy, aby divák během jediného filmu pochopil její potenciál a mohl ji bez prodlení přijmout v chystaném epickém milníku obří frančízy, s níž je vyprávění spjato konceptuálně mnohem silněji než třeba v Black Panterovi nebo Ant-Manovi. Zasazení do devadesátých let nabízí spoustu možností pro žánrové hrátky a kulturní pomrkávání, takže vedle superhrdinského originu sledujeme logicky i oddechovou buddy detektivku s hláškujícím černochem (a Jackson si ji bezezbytku užívá), dostáváme úsměvné vzpomínky na tehdejší úroveň počítačových technologií a některé sekvence se dokonce i nápadně podobají scénám ze soudobých filmových trháků (závěrečná honička nad pouští alias Smith versus ufo ve Dnu nezávislosti). Tempo má spád, humor se většinou strefí do černého a Brie Larson je dle očekávání výborná. Škoda tedy zásadního problému, kterým je poměrně tragická digitální akce - ta je hlavně ve finále asi opravdu nejhorší a nejméně nápaditá, jakou v Marvelu za celou dobu vypotili. A zároveň, což je výtka taky docela výrazná, i všeho ostatního přeci jen mohlo být víc a v lepším - nejen více akčního drajvu, ale i více devadesátek, více hutnějších konfliktů a formálních atrakcí, které bychom si pamatovali jako celou Wakandu v BP nebo "měsíční řežbu" v Infinity War. Captain Marvel na jednu stranu hrozně potěší svou skromností a podřízeností vyššímu tematickému cíli, na stranu druhou vyloženě neuhrane a zanechá pocit jednohubky, jakkoli drahé, sympatické a promyšleně koncipované.. Netěšení na Endgame každopádně suverénně obnoveno, takže už jen za to beru 4* jako povinnost.(13.3.2019)

• - Doktorka Wendy Lawson (Annette Bening) původně neměla nést pro Carol Danvers (Brie Larson) podobu Nejvyšší inteligence planety Hala, toto rozhodnutí přišlo až těsně před zahájením natáčení, kdy se tvůrci chystali začít hledat herce, který by Nejvyšší inteligence ztvárnil. Spojení rolí napadlo režisérku Annu Boden. (Andrew78)

• - Když Talos (Ben Mendelsohn) konfrontuje Nicka Furyho (Samuel L. Jackson) a Carol Danvers (Brie Larson) v Louisianě, srká nápoj z kelímku. Onen kelímek je úplně stejného vzhledu jako ten, ze kterého pila postava Samuela L. Jacksona ve filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994). (NiWi)

• - Když se Carol Danvers / Captain Marvel (Brie Larson) propadne střechou do videopůjčovny, sáhne po filmu Správní hoši (1983). Film se tématicky věnuje začátkům americkým letům do vesmíru. (SLOTH)