V zajetí kouzel (TV seriál)

The Magicians

Drama / Horor / Mysteriózní / Fantasy

USA, 2015 - 2019, 37 h 36 min (Minutáž: 41–52 min)

Předloha:

Lev Grossman (kniha)

Will Bates

Stella Maeve, Jade Tailor, Summer Bishil, Arjun Gupta, Jason Ralph, Hale Appleman, Wayne Pére, Tembi Locke, Nesta Cooper, Louise Hradsky, Jeff Mortensen, Oliver Rice, Tony Giroux, Kacey Rohl, Olivia Dudley, Trezzo Mahoro, Brittany Curran, Emanuel Fappas, Karin Konoval, Rick Worthy, Michael Cassidy, David Call, Laura Fraser, Esmé Bianco, Kim Ormiston, Misty Ormiston, Charles Mesure, Anne Dudek, Lev Grossman, Hiro Kanagawa, Valerie Tian, Ingrid Nilson, Sachin Sahel, Spencer Garrett, Denise Crosby, M.C. Gainey, Keegan Connor Tracy, Amy Pietz, Jesse Luken, Adam DiMarco, Jessica Harmon, Brían F. O'Byrne, Lee Majdoub, Carmen Moore, Mackenzie Astin, Charles Shaughnessy, Nicholas Croucher, Oliver Bell, Mageina Tovah, Judith Hoag, Tom Amandes, Jonathan Scarfe, Katie Findlay, Marco Grazzini, Jesse Reid, Garcelle Beauvais, Colin Cunningham, Trevor Einhorn, Arturo del Puerto, Ryan Robbins, Laci J Mailey, Primo Allon, Daniella Evangelista, Amanda Brooks, Zahf Paroo, Emma Dumont, Miranda Edwards, Sunita Prasad, Kirsten Robek, Vivian Lanko, Alison Wandzura, Farrah Aviva, Grey Damon, Jamie Harris, Ava Telek, Ben Esler, Nico Evers-Swindell, Abby Miller, Bellina Logan, Imogen Tear, Seth Meriwether, Megan Peta Hill, Jordan Connor, Faran Tahir, Madeleine Arthur, Mik Byskov, Haig Sutherland, Rizwan Manji, Jaime Ray Newman, Marlee Matlin, Candis Cayne, Timothy V. Murphy, Ryan McDonald, Sean Owen Roberts, Bruce Blain, Alex Duncan, Beckham Skodje, Patrick Sabongui, Daniella Alonso, Julian Richings, Jason Simpson, Dustin Ingram, Michael Kopsa, Arthur MacKinnon, Dina Meyer, Arlen Escarpeta, Nicholas Coombe, Kylee Bush, Ben Wilkinson, Felicia Day, Sera Gamble, Kett Turton, Anja Savcic, Stephanie Nogueras, William Vaughan, Leonard Roberts, Michael Hogan, Andrew James Allen, Todd Thomson, Madisen Beaty, Michaela McManus, Alexandra Metz, Spencer Daniels, Dominic Burgess, Rose Liston, Yaani King Mondschein, Christopher Gorham, Harvey Guillen, Hannah Levien, Liam Hughes, Austin Eckert
  • ER

PLatí pro i. sérii....Kouzla jsou moc fajn, ale tady,ač nerad, dávám horší "známku". Hlavní problém je v infantilnosti řady postav, které jsou vysokoškolského charakteru,ale chovají se spíše dětinsky. Rozpolcenost scénáře, který si neví rady se zápletkou ala Harry Potter a spoléhá na magii je očividná.Ano, je tady pár silných momentů, ale po nich vždy následují hodně slabé.(5.2.2018)

1. série To je skoro poprvé, co mohu říct, že jsem nejdřív měl tu čest s knížkou než s její seriálovou verzí. Jenže se rozhodně nemůžu zařadit do zástupu fanoušků a po první knize jsem sérii zanechal a nehodlám se k ní vrátit. Ten mix magické školy (Harry Potter) a magické země Fillory (Narnie) společně s depresí, se mi nijak moc nezamlouval a Lev Grossman mě neokouzlil. Jenže právě ta kombinace magie a vysněné země je něco, co mohlo vyjít v seriálovém zpracování. A navíc, třeba změní pravě ty věci, které se mi v knize nelíbí… Problém, že jsem prvně měl tu čest s knížkou tkví v tom, že jsem si postavy představoval jinak a to vlastně všechny. Další jsou na řadě změny děje oproti knize. Věci se tedy samozřejmě dějí jinak než v knize a prostor dostávají i vedlejší postavy. Jenže změny jsou paradoxně velké plus seriálu. Jednak nabízí zajímavý příběh Julie, který v knížce není, ale hlavně vypouští tu všudypřítomnou depresi, která knížku ovládala. Navíc zajímavé části jako Antarktida zůstávají. Čekal jsem taky na to, jak se povedou triky a musím říct, že jsem spokojený. Buď si poslední dobou lépe vybírám nebo na tom Syfy není tak špatně jako dřív. Třeba přijímací karetní trik Quentina považuji za vrchol pilotu. A to se vcelku dařilo držet celou sérii. Postupem času (a po důkladném seznámení) jsme se s hrdiny přeci jen na cestu do Fillory vydali, ale čekal jsem je tam dřív a že tam budou dýl. Bavil jsem se celkem slušně a na rozdíl od knížek si tady pokračovaní dopřeju s chutí. I když za ten závěr by tvůrci zasloužili facku... 2. série Je to zvláštní, tak nějak mě to vlastně baví, ale přesto mě to prostě nedokáže vtáhnout jako se to daří jiným seriálům. Magická Fillory si prochází divokým obdobím a já se jako divák vydávám za hranice knížky, kterou jsem přečetl. Na zbytek knižní trilogie se nechystám, ale na pokračování seriálu se podívám. Má to totiž něco, co mě přiměje se dívat. 3. série Podobně funguje i třetí série a cesta Mágů za navrácením magie. Opět baví, ale není to seriál u kterého bych nedočkavě čekal na každou další epizodu. I tak však musím vypíchnout epizodu ve které hrdinové předvedli vlastní podání hitu Under Pressure od Davida Bowieho, to mě bavilo hodně. Závěr byl zajímavý a jsem vcelku zvědav na to, jak se bude pokračovat. I když k tomu, abych se znovu chopil knížek mě to určitě nedonutí.(17.4.2016)

Stroskotanec Quentin sa po ďalšom pobyte v rehabilitačnom centre, v ktorom sa mu snažili pomôcť s jeho zlým psychickým stavom, vracia do normálnych kolají. Napriek jeho nepriaznivému psychickému stavu je nesmierne inteligentný, takže ho prijali na prestížnu univerzitu Yale. Pri zápise však zistí, že v skutočnosti jeho cesta smeruje na univerzitu pre mágov. Keďže Quentin už od detstva miluje knižnú edíciu o čarovnej zemi s názvom Filória, je nadšený a jeho život má konečne zmysel. Svet čarodejníctva však nie je len príjemným miestom. Žije v ňom totiž aj netvor, ktorý je pre každého čarodejníka nebezpečný a Quentin sa s ním stretne už krátko po tom, čo príde na univerzitu. Po hrozivých zážitkoch si uvedomí, že netvor môže zničiť všetko, o čom Quentin sníval a konečne sa mu to splnilo, takže sa ho rozhodne s pomocou kamarátov zastaviť. - Rozhodne jedna z najlepších vecí, s ktorou Syfy po všetkých tých žraločích mutáciách prišlo. The Magicians nie je výrazne hororovým projektom, ale vadilo mi hlavne to, že tvorcovia očividne nevedeli, či majú vytvoriť seriál pre deti alebo starších divákov. Takto to skončilo niekde medzi a preto sú jednotlivé epizódy na velmi kolísavej úrovni. Plusom je jednoznačne vizuálne spracovanie, v ktorom vyniká schopná kamera, s ktorou však toto štúdio nemá problémy ani v ich podradných Animal hororoch, ale aj očividne vyspelejšie efekty, ktoré nepôsobia úsmevne, ako to u nich väčšinou býva. Herecké obsadenie je ideálne. Hlavná postava nemusí sedieť úplne každému, ale v podstate sa do tej úlohy stroskotanca hodí perfektne, takže aj keď mi osobne nesedel, svoju úlohu splnil ideálne. Jediné postavy, ktoré sa mi nepáčili, boli britské postavy s ich nechutným prízvukom. A všetkým postavám jednoznačne kraluje Olivia Taylor Dudley, ktorá tu ani nie je medzi hercami. Už som to písal u dvoch minuloročných hororov, ale opäť musím uznať, že táto žena je úplne top. Prirodzene krásna, charizmatická a inteligentná a ešte tá jej jawline. Po štyroch hororoch v roku 2015 si ju dávam medzi oblúbené herečky. Dej sa ku koncu trochu naťahoval a už to bolo v štýle každý má sex s každým, ale s finále som bol celkom spokojný, aj keď mohlo byť menej rozprávkové. The Magicians nie sú komédiou, ale majú plno vtipov. Veci ako pohlavný styk medzi knihami, blowjob pre koňa, rímska swingers party a rozhovor medzi ženíchom a nevestou sú určite príjemným obohatením. Som zvedavý na druhú sériu a určite by mi nevadilo, keby tvorcovia trochu pritlačili v rámci hororového žánru. + herečka z Dude Bro Party Massacre III, Paranormal Activity: The Ghost Dimension a The Vatican Tapes + herečka z Dark Summer + herečka z iZombie + herec z The Diabolical + herec z Mirrors 2, Nothing Left to Fear, Kristy, South of Hell a Smothered + herečka z The Returned(6.8.2016)

Stejně jako u The Expanse mě zaujal popis, ale po pilotu sem si řikal, že to asi nedopadne a po pár dílech dropnu. Ale stejně jako u The Expanse se to luxusně rozjede. Perfektní směs fantasy a akce, trochu okořeněná vtipem, sexem, sprostou mluvou a nějakým tím mrzačením lidí. Seriál je plný narážek a hlášek z jiných filmů, seriálů a knih, takže se hodně bavím u jejich objevování. Stejně tak mě baví hlášky postav, takový černý humor. Alice je hodně sexy a pěkně se na ní kouká. Jediný, co trochu vadí je, že to neběží na nějaké tv pro dospělé (HBO, Showtime, Starz), přeci jen by nemusela být ta sprostá mluva tak tlumená, trochu víc krve a vnitřností by taky bodlo, když useknete ruce nebo někoho rozpůlíte, tak asi něco vyteče nebo vypadne a stejně tak i u sexu, by odvážnější scény potěšili. Seriál mě pohltil a finále bylo perfektní, už se nemůžu dočkat druhé série. Mezitím si čas krátím Grossmanovou trilogií. 2. série - Děj se odehrává z velké části ve Filorií, což je fantasy svět, který bych přirovnal k Narnii akorát v dospělé verzi. Máme tu spoustu magických bytostí, kde většina z nich jsou pěkný svině. Ve Filorii se řeší vláda království, války, obnova magie... Ve světě lidí jak odpravit Bestii. Samozřejmě je tu spousta absurdních a zábavných scén, jako když jeden bůh vykoná potřebu do magické studny a připraví Filorii o magii, kentaur léčitel a jeho obří výbava, nebo Penny, když příjde o ruce, tak se začne učit magii pomocí svěrače, drak a jeho hláška: „I eat you, i am fucking dragon.“, atd. Je toho spousta, stejně tak odkazů na všemožné filmy a seriály. Seriál taky docela přitvrdil a několik postav si prožije nepěkné chvíle (brutální znásilnění, přeměna v niffina, ruce co neposlouchají...). Celá série je super jízda a náramně jsem si ji užil. Finále bylo super a už sem zvědav na pokračování.(20.4.2016)

• Jeoffrey

Představte si moderního křížence mezi Harry Potterem a Letopisy Narnie a máte The Magicians. No ne na každého bude tahle kombinace fungovat, ale já mám rád obojí a tak mi to zřejmé vykrádání ani tak nějak nevadilo. Po pozření pilotu jsem si i myslel, že by to mohlo být zajímavé, mít to atmosféru a že hrdinové nejsou úplně marní (v tu chvíli bych tomu dal hodně silné 3*). Po 3 dílech jsem se však dostal k tomu, že se nudím, Quentin a jeho naříkání o tom, jak je magický svět jeho všechno začíná být až nepříjemné a ta jeho bývalá kamarádka, která mě ze začátku zaujala, se začíná chovat taky dost divně. Prostě jak jsem si říkal, že obsazení je docela sympatické, tak bohužel chování jednotlivých postav působí díl od dílu víc nepříjemně. Proto skončím po 3. díle, kdy tam dokážu ještě najít pár positiv, než abych riskoval, že se i tak slabý současný dojem ještě zhorší... 3,5/10(15.2.2016)

• - Margo (Summer Bishil) se původně v knize od Lev Grossmana jmenuje Janet. Scénárista McNamara to odůvodnil, že v seriálu bylo už příliš postav, jejichž jména začínají na J. Lev Grossman se vyjádřil, že se mu jméno Margo v seriálu líbí. (Mitin)

• - V šiestej epizóde sa spýta Julia svojej kamarátky Hannah, či videla film Scanners (1981). (Marceloo)

• - Předloha poskytuje pohled na Quentina (Jason Ralph) v 17 letech, zachovalo se tak prostředí, ale celkový obraz je přizpůsoben o periodu 3 až 5 let. Coldwater se tedy nechystá nastoupit na vysokou školu (undergraduate), nýbrž pokračovat ve studiu. (SvladCkelli)