V zajetí kouzel (TV seriál)

The Magicians

Drama / Horor / Mysteriózní / Fantasy

USA, 2015–2020, 47 h 15 min (Minutáž: 41–60 min)

Předloha:

Lev Grossman (kniha)

Will Bates

Stella Maeve, Jade Tailor, Summer Bishil, Arjun Gupta, Jason Ralph, Hale Appleman, Wayne Pére, Tembi Locke, Nesta Cooper, Louise Hradsky, Jeff Mortensen, Oliver Rice, Tony Giroux, Kacey Rohl, Olivia Dudley, Trezzo Mahoro, Brittany Curran, Emanuel Fappas, Karin Konoval, Rick Worthy, Michael Cassidy, David Call, Laura Fraser, Esmé Bianco, Kim Ormiston, Misty Ormiston, Charles Mesure, Anne Dudek, Lev Grossman, Hiro Kanagawa, Valerie Tian, Ingrid Nilson, Sachin Sahel, Spencer Garrett, Denise Crosby, M.C. Gainey, Keegan Connor Tracy, Amy Pietz, Jesse Luken, Adam DiMarco, Jessica Harmon, Brían F. O'Byrne, Lee Majdoub, Carmen Moore, Mackenzie Astin, Charles Shaughnessy, Nicholas Croucher, Oliver Bell, Mageina Tovah, Judith Hoag, Tom Amandes, Jonathan Scarfe, Katie Findlay, Marco Grazzini, Jesse Reid, Garcelle Beauvais, Colin Cunningham, Trevor Einhorn, Arturo del Puerto, Ryan Robbins, Laci J Mailey, Primo Allon, Daniella Evangelista, Amanda Brooks, Zahf Paroo, Emma Dumont, Miranda Edwards, Sunita Prasad, Kirsten Robek, Vivian Lanko, Alison Wandzura, Farrah Aviva, Grey Damon, Jamie Harris, Ava Telek, Ben Esler, Nico Evers-Swindell, Abby Miller, Bellina Logan, Imogen Tear, Seth Meriwether, Megan Peta Hill, Jordan Connor, Faran Tahir, Madeleine Arthur, Mik Byskov, Haig Sutherland, Rizwan Manji, Jaime Ray Newman, Marlee Matlin, Candis Cayne, Timothy V. Murphy, Ryan McDonald, Sean Owen Roberts, Bruce Blain, Alex Duncan, Beckham Skodje, Patrick Sabongui, Daniella Alonso, Julian Richings, Jason Simpson, Dustin Ingram, Michael Kopsa, Arthur MacKinnon, Dina Meyer, Arlen Escarpeta, Nicholas Coombe, Kylee Bush, Ben Wilkinson, Felicia Day, Sera Gamble, Kett Turton, Anja Savcic, Stephanie Nogueras, William Vaughan, Leonard Roberts, Michael Hogan, Andrew James Allen, Todd Thomson, Madisen Beaty, Michaela McManus, Alexandra Metz, Spencer Daniels, Dominic Burgess, Rose Liston, Yaani King Mondschein, Christopher Gorham, Harvey Guillen, Hannah Levien, Liam Hughes, Austin Eckert, Ricky He, Markian Tarasiuk, Patricia Isaac, Cardi Wong, Latonya Williams, Mitch Ainley, Tom Wright, Emily Althaus, Leanne Lapp, Agam Darshi, Neil Grayston, Jackie Blackmore, Patrick Keating, Bethany Brown, Kelly Metzger, Sherilyn Fenn, Daniel Cudmore, Jolene Purdy, Zach Cherry, Jewel Staite, Ian Butcher, Arden Myrin, Joanna Going, Kasha Kropinski, Georgia Beaty, Miranda Frigon, Camryn Manheim, Ben Sullivan, Kwesi Ameyaw, Brian Markinson, Dean Marshall, Alex Weed, Chris Brochu, Olivia Norman, Gabrielle Miller, Matthew Kevin Anderson, Tara Karsian, Ambyr Childers, Gethin Anthony, Rukiya Bernard, Eric Tiede, Georgie Daburas, Devan Chandler Long, Magda Apanowicz, Clare Carey, Matt Frewer, Meg Steedle, Tyler Cotton, Nikolai Witschl, Sam Daly, Adam Bartley, Desiree Zurowski, Doralynn Mui, J.P. Manoux, Marcio Moreno, Roan Curtis, Milo Shandel, Rebecca Tilney, Graeme McComb, Sean Maguire, Riann Steele, Jack Kehler, Charlie Kerr, Rowan Schlosberg, Fraser Aitcheson, Luca Padovan, Jake Choi, Raylene Harewood, Sola Bamis, Yetide Badaki, Luke Camilleri, Mark Gibbon, David Anders, Jonathan Goldstein, Juliette Goglia, Jeffrey Vincent Parise, Lochlyn Munro, Kayla Wallace, Erica Piccininni, Emily Haine, Michael Graziadei, Summer Fontana, Emma Oliver, Amanda Burke, Geoffrey Arend, Tanner Bornowsky, Terence Kelly, Nishi Munshi, Carmela Zumbado

Knižná predloha seriálu je dosť kontroverzná - niektorí ju milujú, niekto ju považuje za odpad. Ja som knihy nečítala, ale po vzhliadnutí tretieho dielu seriálu nie som nadšená. Postavy sú divné a nesympatické (za čo môže asi rovnakou mierou obsadenie aj scenár), atmosféra je skôr depresívna ako kúzelná či strašidelná. Mágia je na prekvapenie absolútne nezaujímavá, čo by som bola skoro považovala za nemožné. Zatiaľ sa autorom darí vystavať nejakú záhadu na pozadí, ale inak zlyhávajú najmä preto, že svojmu magickému svetu nedali žiadne pravidlá či štruktúru. Niekde som čítala, že Magicians je ako Harry Potter, keby hlavnou postavou bol neschopný Draco Malfoy. Asi si ešte pozriem nejakú tú epizódu, ale veľmi ružovo to nevidím.(2.2.2016)

Ve spoustě věcech se to od prvních dvou knih značně liší (viz článek zde a zde, jsou oba v angličtině), ale to nemění nic na tom, ž seriál je to skvělý ačkoli samozřejmě není pro každého. Nedosahuje kvalit seriálů adaptovaných podle knižní předlohy jako například Hra o Trůny, ale má svoje vlastní kouzlo. Ono s adaptacemi podle knih je to dost těžké ať už jde o filmy nebo seriál. Vždy se budou v něčem zásadně lišit, nikdy nebudou na chlup stejné a nikdy nebudou úplně všichni spokojení. Ale já prostě tyhle malé (někdy velké) rozdíly miluji. Miluji, když se adaptace (ať už filmové nebo seriálové) v něčem liší takže mě vždy dokážou něčím mile (občas nemile) překvapit. Za mě 5 hvězdiček. Mimochodem to srovnávání s Harry Potterem jsem čekala, však sám autor knih na Harryho Pottera podobně jako samotný seriál dost odkazuje. Ale knihy o čarodějnických učních tu byli ještě před Rowlingovou a budou následovat i nadále - a to říkám jako velký fanoušek Harryho Pottera. Kniha i seriál jsou velmi odlišné, takže se nenechte zmást a neodsuzujte to jen protože tomu lidé dávají nálepku Harryho Pottera.(14.5.2016)

• Jeoffrey

Představte si moderního křížence mezi Harry Potterem a Letopisy Narnie a máte The Magicians. No ne na každého bude tahle kombinace fungovat, ale já mám rád obojí a tak mi to zřejmé vykrádání ani tak nějak nevadilo. Po pozření pilotu jsem si i myslel, že by to mohlo být zajímavé, mít to atmosféru a že hrdinové nejsou úplně marní (v tu chvíli bych tomu dal hodně silné 3*). Po 3 dílech jsem se však dostal k tomu, že se nudím, Quentin a jeho naříkání o tom, jak je magický svět jeho všechno začíná být až nepříjemné a ta jeho bývalá kamarádka, která mě ze začátku zaujala, se začíná chovat taky dost divně. Prostě jak jsem si říkal, že obsazení je docela sympatické, tak bohužel chování jednotlivých postav působí díl od dílu víc nepříjemně. Proto skončím po 3. díle, kdy tam dokážu ještě najít pár positiv, než abych riskoval, že se i tak slabý současný dojem ještě zhorší... 3,5/10(15.2.2016)

Magicians mě nejprve odradil jelikož ze začátku je to velmi zmatečné a trochu nuda. První série se ale pak docela rozjede. Hlavním tahounem celé série jsou hlavní postavy s kterými se časem sblížíte a koukáte dál, jen abyste věděli co se s nimi stane. Druhá série se také bohužel docela pomalu rozjíždí. Pak ale přijde 3. série která je uplně top. Nejlepší epizody jak po stránce děje tak po stránce zahrání. S03E09 je uplně nej. Čtvrtá série pak zase trochu klesne po stránce děje, ale pokud jste se dostali až sem, tak hltáte seriál díl po dílu. Uvidíme co přinese 5. série, trochu se bojím, aby to už nepřehnali.(19.2.2020)

Stroskotanec Quentin sa po ďalšom pobyte v rehabilitačnom centre, v ktorom sa mu snažili pomôcť s jeho zlým psychickým stavom, vracia do normálnych kolají. Napriek jeho nepriaznivému psychickému stavu je nesmierne inteligentný, takže ho prijali na prestížnu univerzitu Yale. Pri zápise však zistí, že v skutočnosti jeho cesta smeruje na univerzitu pre mágov. Keďže Quentin už od detstva miluje knižnú edíciu o čarovnej zemi s názvom Filória, je nadšený a jeho život má konečne zmysel. Svet čarodejníctva však nie je len príjemným miestom. Žije v ňom totiž aj netvor, ktorý je pre každého čarodejníka nebezpečný a Quentin sa s ním stretne už krátko po tom, čo príde na univerzitu. Po hrozivých zážitkoch si uvedomí, že netvor môže zničiť všetko, o čom Quentin sníval a konečne sa mu to splnilo, takže sa ho rozhodne s pomocou kamarátov zastaviť. - Rozhodne jedna z najlepších vecí, s ktorou Syfy po všetkých tých žraločích mutáciách prišlo. The Magicians nie je výrazne hororovým projektom, ale vadilo mi hlavne to, že tvorcovia očividne nevedeli, či majú vytvoriť seriál pre deti alebo starších divákov. Takto to skončilo niekde medzi a preto sú jednotlivé epizódy na velmi kolísavej úrovni. Plusom je jednoznačne vizuálne spracovanie, v ktorom vyniká schopná kamera, s ktorou však toto štúdio nemá problémy ani v ich podradných Animal hororoch, ale aj očividne vyspelejšie efekty, ktoré nepôsobia úsmevne, ako to u nich väčšinou býva. Herecké obsadenie je ideálne. Hlavná postava nemusí sedieť úplne každému, ale v podstate sa do tej úlohy stroskotanca hodí perfektne, takže aj keď mi osobne nesedel, svoju úlohu splnil ideálne. Jediné postavy, ktoré sa mi nepáčili, boli britské postavy s ich nechutným prízvukom. A všetkým postavám jednoznačne kraluje Olivia Taylor Dudley, ktorá tu ani nie je medzi hercami. Už som to písal u dvoch minuloročných hororov, ale opäť musím uznať, že táto žena je úplne top. Prirodzene krásna, charizmatická a inteligentná a ešte tá jej jawline. Po štyroch hororoch v roku 2015 si ju dávam medzi oblúbené herečky. Dej sa ku koncu trochu naťahoval a už to bolo v štýle každý má sex s každým, ale s finále som bol celkom spokojný, aj keď mohlo byť menej rozprávkové. The Magicians nie sú komédiou, ale majú plno vtipov. Veci ako pohlavný styk medzi knihami, blowjob pre koňa, rímska swingers party a rozhovor medzi ženíchom a nevestou sú určite príjemným obohatením. Som zvedavý na druhú sériu a určite by mi nevadilo, keby tvorcovia trochu pritlačili v rámci hororového žánru. + herečka z Dude Bro Party Massacre III, Paranormal Activity: The Ghost Dimension a The Vatican Tapes + herečka z Dark Summer + herečka z iZombie + herec z The Diabolical + herec z Mirrors 2, Nothing Left to Fear, Kristy, South of Hell a Smothered + herečka z The Returned(6.8.2016)

• - Margo (Summer Bishil) se původně v knize od Lev Grossmana jmenuje Janet. Scénárista McNamara to odůvodnil, že v seriálu bylo už příliš postav, jejichž jména začínají na J. Lev Grossman se vyjádřil, že se mu jméno Margo v seriálu líbí. (Mitin)

• - Předloha poskytuje pohled na Quentina (Jason Ralph) v 17 letech, zachovalo se tak prostředí, ale celkový obraz je přizpůsoben o periodu 3 až 5 let. Coldwater se tedy nechystá nastoupit na vysokou školu (undergraduate), nýbrž pokračovat ve studiu. (SvladCkelli)

• - V šiestej epizóde sa spýta Julia svojej kamarátky Hannah, či videla film Scanners (1981). (Marceloo)