• český

リング

Ringu

Horor / Mysteriózní / Thriller

Japonsko, 1998, 96 min

Perfektně natočenej horor - koukal jsem na to s otevřenou pusou od začátku až do konce. Navíc ten japonskej styl hraní tomu filmu dodává takovou divnou divnou atmosféru, která tu ponurost celýho příběh ještě víc zvýrazňuje - oproti tomu na mě byla ta americká verze moc "barevná" až "veselá". No a když lezla Sadako z televize, tak jsem měl oči navrch hlavy a když jsem to pak vypnul, zazrnila mi televize a do toho mi zavolal kamarád, jestli půjdu na jedno, tak jsem dostal málem infarkt.(20.3.2008)

Tak tento film odpálil dlhú (možno až pridlhú) éru ázijských hororov, plných prekliatej technicky (videá, mobily, televízory, foťáky...) a čudných duchov, vydávajúcich zvláštne zvuky a kuriózne sa pohybujúcich. Bez Ringu by sme nemali strach zo studní, ani z dlhých, čiernych, ženských vlasov. Hideo Nakata, adaptujúci román Kodžiho Suzukiho, stvoril ukážkový, nervy a všeličo ďalšie trhajúci horor. Tempo sa odvíja v mrazivo (a zdanlivo) pokojnom duchu, ale ako zistíme vo finále, o to mocnejšie to na nás v obludnom vyvrcholení dopadne.(20.12.2005)

Pověst "Ringu" je doslova všeobjímající, vzhledem ke gigantickému množství populární J-hororů remakovaných v americe se dá říct že ještě mnohokrát překonala pověst přehypovaného Blair Witch Projectu - právě proto je tak těžké dívat se na tento film poprvé v době kdy už ho zná i každé druhé nemluvně. Mé očekávání nicméně bylo sice značné, ale ne tak přehnaně abych film, jen díky faktu že mu nedostál, musel úplně odsoudit. Takže horor to není špatný, ale o žádný zázrak se prostě nejedná a opravdu silné scény nabízí snad jen dvě. Ve zbytku děje, ačkoli se pravidlům filmové logiky nijak nevzpouzí a ani se nesnaží zaujmout lacinými triky, jde jen o místy až nepříliš nezajímavou mysteriózní detektviku. Každopádně v japonsku vzniklo i několik mnohem lepších hororů - například Kairo. 7/10(30.1.2009)

Dlouhou dobu jsem Ringu odolával ze strachu, že budu mít potíže ustát tu hrůzu, ze které mi bude kapat pot do piva takovým způsobem, že se ten mok znehodnotí. Dobu tak dlouhou, že už jsem z doslechu a z různých narážek dávno znal pointu i velkou část děje. Jaké bylo moje překvapení, když se z filmu vyklubala decentní duchařina s příjemnými herci a navíc hezky natočená. Skoro jsem byl zklamaný, že jsem se nebál.(19.6.2011)

Oproti americkému remaku herecky i technicky jednoduchšie, opierajúce sa výhradne o osnovu mysteriózneho, nie vo všetkom jasného príbehu. Americký remake je ostrejší, vizuálne štýlovejší, s lepšou hudbou a zaujímavejším obsadením (ten malý chlapec mi tu chýbal!), takže to vidím minimálne na vyrovnané skóre, ale skôr na 1:0 pre Hollywood. Jeden z mála prípadov, kedy remake staviam nad originál.(5.4.2003)

• - Na film navazují dvě rozdílná pokračování. Prvním je film Spirála (1998), jež adaptuje stejnojmenné knižní pokračování. Druhým je Ring 2 (1999), jež jde svoji vlastní cestou a na knižní trilogii nijak nenavazuje. (JP84)

• - Detail oka Sadako na konci filmu patří muži. (TomikZlesa)

• - Postava Yamamura Shizuko je založena na skutečné postavě Mifune Chizuko, která se narodila v roce 1886 a měla dar předvídání. Když byla v roce 1910 prohlášena za šarlatánku, vzala si o rok později život. (TomikZlesa)