The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvůrci:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (více)

Série(5) / Epizody(60)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

tehol

jen si tu odhodim tech 5 hvezd, abych nezapomnel, jak dokonaly tento serial a pribeh a postavy a myslenka a herci a drama a komedialni vlozky a poselstvi a proste vsechno je... on wire je mozna opravdu nejlepsi serial vsech dob (i kdyz se mit nerika lehce), kvůli jeho nepodbizivosti a nenacehrane (fixlými statistikami :) realite. mozna ne tak epicke, ale asi > breaking bad ◘◘◘ detektor lži a profesor jay, mcnulty jede autobusem , HUH , Whos your doog? ()

susilson

Dlouho ležela první série stažena a nepovšimnuta, než na ní došel čas. Některý dílka prostě musí uzrát. Po překousnutí prvních dvou, tří episod pak s chutí shltáno všech 5 sérií za pár týdnů. Vynikající záležitost, pro někoho možná pomalejší tempo, někomu zas nemusí vyhovovat "polodokumentární styl", nicméně já dávám jednoznačně 5* Navíc v tomto žánru, když nepočítám všechny ty sračkoidní kriminálky z Horní Dolní a čertví odkud, není příliš podobně kvalitních kousků. ()

Guadeloupe

Masterpiece. Wire podáva trefnú analýzu ľudskej malosti, nenásytnosti a zloby v piatich skvelo nadávkovaných sériách. Ponúka široký záber sociálnych problémov vo všetkej ich surovnosti a bez príkras. Policajnú prácu plnú byrokracie a politiky. Výborná pomalá gradácia, postavy rozpracované a tak obyčajne skutočné, že som doslova čakala kedy len tak niekoho z nich stretnem v sámoške. “I got the shotgun. You got the briefcase. It’s all the game though, right?” Ak by sa dalo, dám tých hviezd desať. ()

Jirkush

Hodně lidí mi řeklo, že jim The Wire nesedl a vzdali to hned po prvním nebo druhém dílu. Což je obrovská chyba! Dejte tomu šanci alespoň prvních pět dílů a pokud vydržíte a začnete se v komplikovaném prostředí baltimorského podsvětí trochu orientovat, poznáte absolutní skvost!! Scénáře jsou psané s takovou lehkostí, až se vám z toho bude chtít tančit po pokoji a plakat štěstím. S každou sérií snad lepší a lepší. Nejspíš nejlepší seriál, jaký jsem kdy viděl, naprostý top! ()

Hidoshito

Drogy a kriminalita v té nejryzejší americké podobě. Perfektní seriál a asi úplně první skvost od HBO, který se ke mně dostal. Slabším povahám spíš nedoporučuji, je to hodně syrové (i surové). ()

M.Fish

Drama s velkým D a pokud Vás zajímá prostředí drog a policie, tak je to nejlepší, co na trhu je a bude. Propracované postavy.,příběhy ze kterých mrazí a zároven jsou velice uvěřitelné ( některé se i staly). Nezapomenutelné postavy jako Omar nebo Red Man, který zde hraje postavu Cheese, synovce drogového krále East side Baltimoru. 5 serií z nich každá zkoumá některé z aspektů toho, proč je život v Baltimore jaký je. 6/5 hvězd. ()

BGH

Je to velmi dobrý seriál, který - jako každý jiný - trpí rozdílnou úrovní sérií. Od TOP přes průměr zpět ke 4*. Série samy o sobě možná nejsou až tak špatné, ale co sráží celkovou úroveň dolů, je neopodstatněná změna charakterů mezi jednotlivými sériemi. Kdo je jednou zatracenej policajt, je jindy 100% slušňák, kdo je jednou 100% čistej polda, nemá jindy problém lhát, atd... to vše bez nějaké návaznosti a hlubšího důvodu, prostě jak se to vždy hodí do konkrétního příběhu... To je věčná škoda, protože to brání vytvoření nějakého silnějšího pouta k postavě. V jiném dílu je to úplně jiný člověk, než v předchozím.... ()

MatoPalkes

Pomalé tempo seriálu vyložene pasuje a právom patrí k tomu najlepšiemu čo môžete na obrazovke vidieť. Takto si predstavujem reálnu policajnú drámu. ()

Norrek

Klenot. Bál jsem se, že mě to nedokáže upoutat, vlastně jsem se na to koukl především díky zdejšímu vysokému hodnocení. Kolem sebe ani nevím o nikom, kdo by to také viděl. Rozhodně to není zástupce dnešního marketingem přehypovaného mainstreamu.  Stalo se to však pro mě návykovým. Tvůrcům se podařilo během každé série citlivě vybudovat vztah k postavám, ať už stálicím či přespolním. Každá série se věnuje trochu jiné problematice a přece všechny se otírají neustále o téma sociálně a rasově rozděleného Baltimoru. Detailně odvyprávěná policejní práce, mnoho zajímavých příběhových linek, které se navzájem prolínají. A taky mnoho známých tváří, které jsem paradoxně znal dříve z jejich pozdějších rolí a které evidentně tento seriál vykopl do výšin Holyúdu :-) Naprostá povinnost ()

Black.Adder

Jeden z nejlepších (fuck it, nejlepší!) seriálů, jaké jsem kdy viděl. Ano, je to hodně slow burn, ale to nevadí, užil jsem si každou minutu. Neskutečně realisticky podaný, nekončící, sisyfovský boj policajtů s drogovými dealery nebo spíš se systémem, který je tak špatně nastaven, že tuhle válku vlastně nejde vyhrát. A jak byste taky chtěli vyhrát, když víc času strávíte bojem se svými nadřízenými, než se zločinci na ulici. Jednotlivé série se zaměřují i na stejně příšerný systém, který prostě není možné změnit, ve školství, v novinách, během volební kampaně, v politice nebo u přístavních dělníků. ()

vostro1000

Nejreálnějc natočenej seriál z kriminálního prostředí. Bohužel realita přenesená na filmové (seriálové) plátno většinou dopadne jako nuda k uzoufání. Stejnej pocit mám z tohoto seriálu. Děj se tak šíleně vleče, že jsem schopnej u toho hrát online šachy na chessdotcom a kupodivu je zábavnější čekat na soupeřův tah než na následující scénu v seriálu. Čekal jsem od toho víc díky hodnocení, ale vydržel jsem jen 2 série. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (více)