Captain America: První Avenger

• USA Captain America: The First Avenger (více)

Steve Rogers je idealistický mladík, který touží vstoupit do armády a pomoci Americe porazit nacisty. Nemá však nejmenší šanci, je neduživý a odvodové komise po celé zemi ho odmítají. Při jednom z pokusů si jeho vytrvalosti a zarputilosti všimne doktor Abraham Erskine a nabídne mu účast v tajném vojenském experimentu, jehož cílem je vytvořit pro Ameriku skupinu supervojáků. Ze Steva se tak stane dokonalá lidská bytost. Na boj s nacisty přesto nedojde. Objeví se mnohem větší a nebezpečnější nepřítel, tajná organizace Hydra, vedená všehoschopným gaunerem Johannem Schmidtem, který má svůj vlastní plán na ovládnutí světa. Jeho součástí má být i tajná formule doktora Erskina na výrobu supervojáků. Steve dostane štít, který se stane jeho poznávacím znamením, a se skupinou vojáků, které zachránil ze zajetí, začne likvidovat základny Hydry. Přinese mu tato mise nesmrtelnost, nebo smrt? (TV Nova)

kusper

Standardní akčně-komiksová zábava. Jen nevím proč, ale některé efekty nejsou tak dokonalé jak jsme zvyklý. ()

Flynn

Comicsovky mám rád, o tom žádná. Tohle mi ale přišlo vyloženě takové průměrné, ničím mě to extra nenadchlo. Silný hošánek geneticky vykouzlený z malého dobráka, kterému dají kulatý štít s kterým háže jako Xena :o) Nudit jsem se nenudil, ale že bych na to nějak dlouze vzpomínal a říkal si: jooo tehdá léta páně 2011 jsem vám viděl takový film, no to by jste koukali... ne ne ne. ()

campix

Z letošní nadílky comicsových hrdinů se mi Captain America líbil asi nejvíce a docela mě nažhavil, před dlouho očekávanými Avangers, díky poslední sekvenci odehrávající se v přítomnosti. Věc, která mě zaujala na Captain America je že, se nesnaží zaujmout renderovaným prostředím vzdálených světů (jako letošní Thor a Green Lantern), ale odehrává se v pro mě zajímavé době kolem druhé světové války. Také bych řekl, že jsou na něm na rozdíl od Green Lanterna vidět ty vynaložené finance a je to zábava, která perfektně funguje. Ta americkost je sice občas až k pousmání, ale Capitán America si nehraje na nic, co by nebyl. Zábavný předkrm před Avengers. ()

asinus

Tak jako u Thora či Iron mana překvapivě posílá film mezi bezproblémově konzumovatelné jednohubky skvělé obsazení. Hlavně Tommy Lee Jones pobavil. Jinak je to poměrně zábavná rutina, ale ještě prázdnější, než kdykoliv předtím. Navíc tentokrát trochu víc padlá na hlavu. Jestli dorazí druhý díl, pravděpodobně dostane šíleně za uši. Napoprvé ale vyhlazených a typicky marvelovských 70%. Očekávám, že přijdou Avengers, budou fajn, a tím vlna tohoto studia skončí, pokud tedy něco razantně nezmění. ()

Wormboy

Captain America ako Prvy Avenger bol pre mna povinnou volbou pred finalnymi Avengermi a necakal som od neho nic svetoborne. A nic vynimocne sa ani nekonalo. To najdolezitejsie, akcia, funguje, no s pribudajucimi minutami filmu akoby dochadzal dych, co sa prejavuje najma v jeho poslednej tretine, kedy by mal divaka zvalcovat. Vizualna stranka je, ale bezchybna, Silvestriho hudba zial slaba a celkovy dojem? Rozpacity. 2,5/5* ()

Juto

Captain America je presne to, čo komiksový film potreboval : veľmi príjemnú zábavu. Je to prekvapivo nápadité dobrodružstvo. Romantická linka veľmi dobre funguje. 7/10 ()

c.tucker

Opět se to Marvelu povedlo a docela slibně dokončil úkol předvést všechny významnější hrdiny (i když se zatím neobjevil Hank Pym a Wasp, stále doufám, že v Avengers budou). Captain je lidová zábava v starém hávu. Klučina, který má nějaký charakter a získá sílu je stále tím stejným klučinou a proto sílu ovládat umí a nezneužije ji, až to někdy zavání absurdnem. Sice jsem na konci v potitulkové scéně čekal něco jiného (že se setká s Peggy), ale i tohle bylo dobré. Čekal jsem to tedy horší a byl jsem opět mile překvapen a Chris Evans se perfektní Steve Rogers. ()

Jermann

Skoro si začínám připadat jako vyvrhel, když si na titulkovanou verzi musím počkat až do 21:30 .. to mi pak personál Cinestaru rozsvěcuje ještě před koncem filmu, jak moc se těší domů. Ale já už po Thorovi prostě na další přiblblý dabing nepudu a nepudu! Zvláště ne na takový, nad kterým i Mirce Spáčilové ruply nervy a přiřkla mu reflexové "nevermore". A když jde navíc o hlasy pánů Weavinga či Jonese? No považte. Tak tedy ve vytouženém originálním znění je Captain America parádní über-komiksový kousek bez znatelně hluchého místa (navzdory více než dvouhodinové stopáži) .. stylizací trochu připomíná Svět zítřka, což aspoň já rozhodně vnímám jako klad .. mno a stejně jako každý předchozí Marvelovský kus, počínaje Iron Manem, skrývá malé překvapení pro trpělivé milovníky závěrečných titulků .. tentokráte opravdu stojí za to setrvat. ()

Šimpy

Špičkový film, bohužel ne pětišpičkový. Příběh je přece jen trochu klišé, ale na druhou stranu klasika. Ostatně komiksu sluší přímá dějová linie, bez vedlejších odboček. Hugo Weaving je standartně výborný, náš Steve taky ujde a ostatní jim zdatně sekundují. A pro fanoušky Marvelu je tu i několik výborných vychytávek. Na úvod, když Steve s Buckym navštěvují vědecko-technickou výstavu, můžeme spatřit původního Human Torche, ještě v inertním stavu s velkým nápisem, hlásajícím jméno jeho "otce" Thomas Phineas Horton! Pro znalce marvelovského universa skutečná pochoutka! A samozřejmě Stan Lee v malé roličce. P.S. Trochu SPOILERU, škoda, že se Steve pořád touží tak obětovat pro záchranu ostatních, vsadím se, že na konci by mohl najít padák a vyskočit před nárazem. A mimochodem. já bych se nevrhnul na granát ale na tu agentku, abych ji chránil vlastním tělěm. To je přece taky hrdinský čin, ne? ()

Davosh

Chvílemi až televizně vypadající Kapitán Amerika příliš nenadchnul. Triky vypadaly strašně, všechno přespříliš a hlavně okatě digitální, což způsobí, že se za pár let na ten film nebude ani pomalu dát dívat. Navíc akce nijaká, závěrečný souboj v podstatě o ničem, stejně jako hlavní záporák. A konec pro lidi, co neví, že existují nějací Avengers musel působit taky dost ujetě a směšně. Abych ale nebyl jenom kritický, musím pochválit pěkně fungující romantickou část a celkovou vtipnost a sebeparodii celého filmu. Na víc jak slabé 3* to ale nestačí. Škoda, protože s jiným režisérem mohl film dopadnout daleko lépe. ()

WolfR

Svižná, akční, stylová a zábavná sólovka dalšího a vůbec prvního Avengera, Captaina Americy. Vše perfektně sedlo, příběh správně Marvelácký a stoprocentně hrdinský. Dále Chris Evans jakoby se do hlavní role narodil, záporák Red Skull dostatečně zákeřný a solidní retro atmosféra, i když těch svítících vymožeností bylo na druhou světovou válku až příliš mnoho. Ale jinak pecka! Joe Johnston příjemně překvapil, 4 hvězdy. ()

Icefist

Příjemná změna oproti všem těm komiksovým superborcům, protože Kapitán Amerika je sice "vylepšen", ale rozhodně má do nepřemožitelného frajera dost daleko. Svěží vítr mě ovanul také díky době, ve které se odehrává. Těch současností máme přecijen už přehršel. A v neposlední řadě mě na lopatky dostali tvůrci svým bořením standardů a klišé. A to nejednou. Snad neprozradím příliš, když jako nejzářivější příklad uvedu hozené dítě do vody při pronásledování padoucha a divákovo očekávání záchranné akce onoho kluka. Také jsem rád, že S.L.Jackson nemá opět jen krátký štěk po závěrečných titulcích. Mimo něj má totiž ještě jeden chvilku předím. :-) 70 % Oblíbená část- "Nebylo to tak hrozný" -- "To byl penicilin" ()

Ice123

Stálá se něco děje a dvě hodiny uběhnou jako nic. Pár chybiček by se našlo, ale na druhou stranu, ty najdete všude. Obsazení dobrý a hudba taky. Konečně zase režisér Joe Johnston natočil něco kvalitního, jelikož od Jumanji to šlo s jeho tvorbou dost z kopce... A hlavně se doporučuji kouknout na úryvek po závěrečných titulkách, jelikož to bude stát opravdu za to (těšim se na to jak malej kluk :D ) ;) 90%. ()

RickDeckard

Další komiksový hrdina dobývá stříbrné plátno ve velmi solidní formě. První film o Kapitánu Amerikovi (dovolím si používat tuhle českou transkripci) je koncipován jako opravdový „origin“, jelikož dobré dvě třetiny filmu sledujeme zrod a formování ústřední postavy. Tvůrci v čele s režisérem Joem Johnstonem vsadili velice moudře na maximální retro stylizaci, která ovlivnila i výtvarné pojetí veškerých sci-fi rekvizit. K příběhu, který se z valné většiny odehrává za druhé světové války, tento retro vzhled dokonale pasuje a navozuje místy téměř pocit, že sledujeme dobový dobrodružný příběh. Staromilsky jednoduchá (nikoliv však nenápaditá) je i kamera, po většinu stopáže prostá moderních švenků nebo virtuálních jízd. Akce je sestříhána na dnešní dobu přehledně bez potřeby neustále střídat záběry a měnit úhly, kvůli čemuž působí ovšem ve srovnání se současnými akčními filmy trochu nízkorozpočtově. Navíc pak o to více vyruší z konceptu záběry, ve kterých nepřátelé odlétávají nerealisticky do dálky pomocí digitálně retušovaného „wire-fu“. Chris Evans v hlavní roli je sympaťák, kterému divák snadno začne fandit, a zvládá v pohodě uhrát jak Steva Rogerse před proměnou, tak následně i vysvaleného Kapitána Ameriku. Navzdory tomu, že hraje až přehnaného slušňáka, nepůsobil na mě Kapitán Amerika trapně. Nejvíce nicméně plátno rozsvítí svou přítomností Tommy Lee Jones jako Kapitánův velitel a Hugo Weaving, jenž si hlavního padoucha Schmidta tradičně užívá podobně jako kdysi pana Smithe v Matrixu. Haley Atwell je naopak dost nevýrazná, ostatně celé tokání mezi Stevenem Rogersem a Peggy Carter je ve filmu víceméně nadbytečné a na konci nutně vyšumí do prázdna. Celý příběh o boji hodných amerických vojáků proti nacistickému pohlavárovi, který se snaží ovládnout svět za pomoci okultních zbraní, je až béčkově jednoduchý a přímočarý, v rámci stylizace mu ale jeho naivitu snadno odpustíte. I sami tvůrci dobře věděli, že tuhle látku nemohou pojmout tak docela vážně, a proto snímek na řadě míst správně odlehčují. Pokud vám tenhle přístup kápne do noty, budete se báječně bavit. Film se nesnaží hýřit CGI efekty a hodně věcí bylo evidentně natočeno v reálných kulisách a exteriérech a spíše jen dovylepšováno. Digitální proměna Chrise Evanse, který si kvůli roli vypěstoval solidní muskulaturu, v rachitického zakrslíka, je perfektně zvládnutá a naprosto realistická. Captain America: První Avenger je v souhrnu příjemný oddychový film, který vás sice nejspíš ničím nepřekvapí, ale taky rozhodně nezklame. 80% ()

Deverant

Nepřestává mě fascinovat současný trend, čitelný dost možná nejvíc právě u komiksových filmů (možná se jimi ale jen nejvíc zabývám), "nejdříve ironicky pomrkáme a vysmějeme se prvoplánové konformitě a zupáctví abychom vám ho vzápětí narvali pod rouškou této negace dvakrát tolik." Tolik ke scénám utahujícím si z propagačního turné. Nebo možná ještě jednu větu: vezmu-li tento twist vážně, pak znamená obrat od knockoutu Hitlera na pódiu k zapomenutí na Hitlera na bojišti (je až udivující, kam se vlastně v celé druhé půlce poděje celá 2. světová) a od "nechci nikoho zabíjet, jen nemám rád tyrany" k "sejmeme je všechny". No ale dobrá, captain america je prostě dost jednostranný superhrdina, co se dá dělat, člověk se musí smířit i s tím, že to je důvod, proč Evans vypadá jak blbeček (a ani všechny svaly které by mohl nahonit sypáním a digitálem na tom nic nezmění), ale i tak jednostrannému superhrdinovi se přece dá sepsat lepší scénář. Hlavně dramaturgicky totálně rozhrkaná druhá půlka (montáž útoku americovi squadry se střípky akčních scén jenž má nahradit plnohodnotnou naraci?), kterou korunuje naprosto nezvládnutá smrt Buckyho. On totiž Bucky, (resp. Buckyové, bylo jich víc, podobně jako Baťovských Robinů) je v komiksu americův side-kick, a jak známo, není pro superhrdinu více traumatizující zážitek, než ztráta side-kicka. Tady se ovšem jedná o nezvládnutou scénu bez dramatického náboje a pozorovatelného impaktu, jež prolétne rychleji, než milý Bucky na dno rokle. Místo aby zde mohl america získat bytelnější motivaci než komplex méněcennosti a hormony nevybité ze setrvalé represe sexuální aktivity (a jestli se v poslední době zdá, že všichni marvelovští superhrdinové patří ke skupině prostestantské mládeže dodržující slib "před svatbou ne" pak captain je jejich oficiální přiznaný leader), přeskáče se směrem k ukvapenému finále - místo toho, aby v onom vlaku přeskákali rovnou do lokomotivy a ušetřili si tak všechny starosti. V rámci totálně nesoudržnosti si pak ještě musím zažehrat na závěr. Chápu, že americu museli poslat k ledu, aby ho mohli použít v Avengers jinak než jako roztomilého staříka dělajícího si do spandexu. Ale držet zároveň jeho hrdinnou sebeoběť? Jestliže to letadlo mohl zarýt do ledu, proč s ním prostě nemohl někde přistát? Jestliže se nekontrolovatelně řítilo na New York, co hrozilo, když bomby už byly vypuštěny? A i kdyby nebyly, jak ho mohl kontrolovat a zarýt do ledu, jestliže se řítilo nekontrolovatelně? Zde přeskočte o tři věty zpátky a pokračujte stále dokola. ()

BoXBe

Účelová komiksová adaptace na vydělávání peněz. Jménu původního komiksu neuškodila, pro filmové plátno neznamená nic moc, krom pár milard tržeb na kontě Marvelu, Disney a spol. Včetně vychovávání si nové generace čtneářů a diváků jak comicsových knih, tak kreslených seriálů, filmů a triček a hraček všeho druhu. Těžký byznys se valí a jen tak nezastaví. A film koneckonců z tohodle pohledu vlastně ani nedopadl tak špatně. ()

KajusaK

Stejně dokonalé jako ostatní filmy od marvel .. Skvělé efekty,příběh a především zakončení..Jsem nesmírně potěšena ()

dr.fish

V řadě aspektů se mi tenhle díl líbil vlastně nejvíc. Připomínal mi mého oblíbené Wolfensteina, celý ten nacistický svět byl docela pěkně udělaný, výborný vizuál. I ten americký patriotismus do toho tak nějak správně zapadl. Vcelku jsem si u toho příjemně odpočinul. Zároveň musím ocenit návaznosti a propojení mezi jednotlivými díly. Kdybych býval dodržel pořadí sledování jednotlivých dílů, mohl to být ještě zajímavější zážitek. 60% ()

mortak

Další postava z rodu Luků Skywalkerů. Tam, kde má Rogers předepsanou dušínovskou čistotu srdce, film funguje bez problémů. Ale když se má stát postavou z rodu Hana Sola, je to spíše trapné (milostné tření s agentkou Carter, či deprese a flaška v ruce). Jinak je to naprosto standardní marvelovský orgin se všemi klady i zápory. Rychle to ubíhá, akční scény jsou dostatečně dynamické, nenudí to ani minutu, ale taky na nic není čas, a nějaký trénink, příprava na akci, a seznámení s vedlejšími postavami (Rogersův tým), to vše je odhozeno stranou. Ovšem je tu jedna pasáž, která stojí za zmínku - reflexe vzniku komiksů s Kapitánem Amerikou pomocí dluhopisových show. Možná někdy v budoucnu, až ty filmy přestane Marvel vyrábět jako auta na lince, bude čas na podobné úvahy o žánru. ()

Harrison Ford je nový generál Ross

Harrison Ford je nový generál Ross

15.10.2022

MCU se po premiéře snímku Black Panther: Wakanda nechť žije a s nástupem nového roku překlopí do páté fáze, spolu s tím nás pak čeká pochopitelně hromada nových filmů, seriálů, a samozřejmě i postav.… (více)

Čtvrtý Captain America našel režiséra

Čtvrtý Captain America našel režiséra

09.07.2022

Před dvěma dny vstoupilo do kin po celém světě nejnovětší akční dobrodružství od studia Marvel pod názvem Thor: Láska jako hrom režiséra Taiky Waititiho a zatímco nový snímek o hrdinovi z Asgardu… (více)

Třetí Deadpool zůstane sprostý

Třetí Deadpool zůstane sprostý

05.06.2022

Čtvrtý Kapitán Amerika potvrzen

Čtvrtý Kapitán Amerika potvrzen

18.08.2021

Čtvrtý díl filmové série Kapitán Amerika od studia Marvel má oficiálně zelenou. Hlavní roli nového Kapitána pak ztvární Anthony Mackie, jenž přebral štít i roli po Steveu Rogersovi v seriálu Falcon… (více)