Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

ondra.kymla

Kulervoucně nabité epické finále trilogie, které bylo prostě ohromující. Bane je samozřejmě záporák, jakého Batman ještě nepotkal a je to vidět, protože v první bojové scéně v kanálech dostal Batman vysloveně na pr*el. Ale ani "jáma" ho nezastavila aby se vrátil ochránit Gotham a srazit svého nepřítele na kolena. Jako vždy skvělá hudba od Hanse Zimmra a výborný Christian Bale s Josephem Gordonem-Levittem a jako třešíňka na dort Anne Hathaway v úplejch kalhotech :D. ()

Zemi11

Hezky se na to dívá, ale jinak strašná nuda... Tolik hodnocení první poloviny filmu. Zbytek je tradičně Nolanovsky bezchybný, napínavý a strhující. ()

Kaceris

Tak skvelé zakončenie trilógie. Vytažil z tohto posledného dielu maximum, čo mu ostalo v zálohe. A tu to máme. Vynikajúci príbeh, vynikajúce všetko. Herci na jedničku, proste na tomto batmanovi, a všeobecne každom sa kasting podaril. (Okrem tých od Schumachera). A Bane, ach, z toho išiel strach až som sa pokadil. Tom Hardy to zahral na jedničku, bolo to tak super, to ani nejde opísať slovami. Teraz len čakať ako, a kto prevezme žezlo daľších batmanov, alebo či to ostane Nolanovi. ()

herr_carter

Stejně tak, jako jsem nešetřil superlativy u jedničky, co se obsazení a celkové performace hlavního záporáka týče, ani tady nebudu měnit názor, když řeknu, že Tom Hardy se tu všem filmovým maniakům zapsal dostatečně dobře jako úhlavní Batmanův nepřítel - ten plechový hlas slyším jasně pokaždé, když se skloňují názvy této oprášené klasiky. Oba dva filmy mi do puntíku splnily moje představy a očekávání...................moje hodnocení = 10 z 10. ()

tempus

S Nolanem budu mít asi navěky problém, ne že je špatný režisér, je výtečný, ale není má krevní skupina, proto mě žádný jeho film (skoro Mezihvězdnému se to povedlo, a možná možná jeho repete bude přelomové) nemůže oslovit na 5 *. Takový jsem měl názor na režiséra, když jsem se začal dívat. Potvrdilo se mi to. Skoro na konci jsem měl dojem, že ohodnotím na 4 silné, ale pak přišel konec a hodnotil jsem to jako slabé 4. Pozor Proč? Pointa vlastně celé trilogie je, že je jedno, jestli je série hodně komiksová a odlehčená nebo jako tato realistická a temná. Tak jako tak, hrdina VŽDYCKY na konci přežije. To je myslím škoda. Právě realistická trilogie (v rámci hranic) by měla říkat, že udělat hrdinské (dobré) rozhodnutí prostě znamená vzdát se něčeho významného. Začátek a prostředek je pořádný kus závěru je takový, jaký by měl být. Napínavý (jsme lidem z ulice a terorizuje nás Bane a jeho banda), uchvacující-pohlcující (zejména když je Wayne ve vězení a spoluvězňové ho povzbuzují), psychologický (Anne Hathawayiny rozhodnutí pomáhat/nepomáhat), pozitivní (snaha mladého policajta -detektiva Josepha Gordon-Levitta), vůdcovský (Gary Oldman a Batman) a stísňující (hrozba výbuchu atomového přístroje). ()

Arkanoid

Divokú kartu Jokera vystriedal nekompromisný testosterónový Bane. Tomovi Hardymu s jeho farbou hlasu sedia úlohy záporných hrdinov ako uliate. Aj ostatní herci sú spoľahliví a vytvárajú dojem naplnenia vízie známeho perfekcionistu Nolana, ktorému tu (a skoro všade) všetko do seba zapadá ako hodinky, kde si síce môžete o nejakej scéne povedať, že je zbytočná, no o nejaký čas sa z nej vykľuje premyslený Chekhov s gun tešiaci pozorného diváka. Najväčší wow efekt budí scéna kamerovej virtuozity hneď na začiatku filmu v prológu, ktorá síce v priebehu filmu už nebola prekonaná, no kamera ako aj všetko ostatné splnili svoju úlohu lepšie než vo väčšine filmov, čo kedy uvidíte a film sa dá oprávnene považovať za jeden z najlepších všetkých čias. Mohli by sme diskutovať o prínose toho ktorého hrdinu alebo o tom, že režisér má na konte snímky viac fresh z časového hľadiska rozprávania deja, ale pri pozretí filmu prekypujúcemu dokonalými technickými detailmi a racionálnom, správne gradovanom príbehu vzostupov a pádov ma nepadá iný komentár, ako óda na počesť Nolanovej geniality. Kruh sa uzavrel a Snyder prebral štafetu. ()

Mistickzz

Tak a máme to za sebou. Prišiel záver, epické vyvrcholenie a Nolnanovo veľké finále. I keď som s počiatku mal rozpačité dojmy, teraz na mňa dolahol pocit, že Nolan to predsa len dokázal. Dokázal natočiť ďalší film z trilógie, ktorý je úplne odlišný ako jeho predchodcovia a hlavne dokázal dôstojne zavŕšiť už tak skvelú trilógiu, akou TDKT určite je. Bane si myslím bol statným protivníkom, aj keď podla mňa dostal menej priestoru ako zasluhoval a Selina Kyle bola príjemným prekvpeím, alebo by som povedal, že Anne Hathaway jej výkon boli príjemným prekvapením. Tých nových postáv tam bolo dosť, takže nebudem sa rozpisovať o každej, filmu jasne vládol Christian Bale a jeho Batman, čo je myslím si pre záverečný diel trilógie tá najlepšia možnosť. Veľmi sa mi páčilo, že Nolan zakomponoval do príbehu aj starých známich a nadelil im malé camback role. Chce to len vidieť, nezrovnávať to s Temným rytierom a užiť si to. Je to jedinečný film, ktorý Nolan nespackal. 90% ()

Wimy

I přesto, že lidská demence a neschopnost mě jakýmsi způsobem donutila pořídit 2 lístky, i když jsem nakonec využil jen 1, mi nezkazila pocit z tak úžasnýho filmu, jako byl tenhle. 164 minutová masturbace zakončená excelentní ejakulací. Suverénních 5*! ()

Chipsonator

Stoupej! Stoupej! Stoupej! Stoupej! Stoupej! Brilantní podívaná! Christopher Nolan překonal má očekávání ohledně posledního dílu, trilogie která mi přirostla k srdci. Bombastická akce (a ta je vážně megalomanská, Bay se může jít zahrabat), parádní dialogy, skvělá atmosféra a úchvatná hudební stránka od mistra Zimmera. Opět potkáváme staré známe postavy jako Alfréd, Lucius, Gordon bez kterých by si málokdo dokázal tuhle sérii představit, a to hlavně díky jejich představitelům, všichni tři pánové mají obrovské charisma. Taky nám tu přibyly nováčci a to Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway a Marion Cotillard. První dva jmenované jsem si po chvilce na plátně oblíbil. Levitt hrál toho správného správňáka, a Hathaway zase drzou a sebevědomou zlodějku, schopnou boje. I přestože Marion zahrála svou postavu skvěle, moc sympatií si její postava u mně nezískala. Taky jsme se dočkali nového záporáka. Banae. záporák podle mého Gusta. Hromada svalů která se umí sakra dobře rvát, a ještě k tomu to má všechno v hlavě srovnané a naplánované. A ještě jedna věc se mi na něm líbila. Jeho hlas. Z toho šel vážně Respekt! A teď ke stálici.Christiana Bale. Opět není co vytknout, opět zahrál roli Bruce Wayna parádně, on se proto nejspíš i narodil. Město Gotham zase mělo tu parádní chladnou a temnou atmosféru zkorumpovaného světa. Tady tohle bylo prostě důstojné, co důstojné, brilantní zakončení jedné výjimečné velkolepé trilogie. Jediné co snad můžu vytknout je to že to bylo příliš krátké a že v tom nehrála Michelle Rodriguez :).Ale co, nemůžu mít všechno a i přes to můžu označit film Temný Rytíř Povstal za to nejlepší co jsem kdy viděl, a sérii Temný Rytíř za nejlepší filmovou trilogii co jsem viděl.120% A otázka nakonec. Smrt nebo vyhnanství? ()

hefoo

Neskutočné! Niečo tak monumentálne a do najmenších detailov prepracovaný film som ešte nevidel. Nolan doslova ovládol plátno, všetko sedelo, dokonca aj keď sa nebojovalo len "hovorilo" som dosiahol orgazmus. Potom nastalo peklo, Bane ovládol mesto, zlomil Batmana, takmer ho zničil, uväznil v najtemnejšej diere sveta. Avšak Bane ho zlomil aby ON MOHOL POVSTAŤ a povstal veru sakra fenomenálne a pôsobivo. Nemám slov ako to opísať + Zimmerova neskutočná hudba dodávala jednotlivým scénam tie správne grády a urobila scény viac monumentálnymi. Nikdy som zatial nič také prepracované nevidel. Pohľad na vybuchujúce mesto nemal obdoby. Je zbytočné sem niečo písať, všetko podsatné napísal Cival - "Nolan přišel se skoro tříhodinovou comicsovou freskou, která je vrcholnou přehlídkou hollywoodského řemesla, epickou ve všech možných ohledech a z Nolanovy pozice v podstatě nepřekonatelnou (větší záběr už film fakt nemůže mít). Funguje v globálu, i v osobní rovině - podmanivé tepání do dnešního světa bohatých a chudých je velmi inspirativně obráceno vzhůru nohama obrazem Baneovy zkázonosné revoluce a předání moci do rukou obyčejného lidu (doslova naplněné tvrzení, že demokracie je vláda lúzy), nadmíru působivé je ale podán i mýtus o padlém hrdinovi a jeho vzepjetí." Premňa 100%, tu niet čo kritizovať, možno mal film chybky, nejaké nedovysvetlené veci ale tá monumentálnosť a epickosť to zatieňuje. A Catwoman alias Anne Hathaway má veľmi potešila a Marion Cotillard no veru to som nečakal... PS: Záver ma potešil neskutočné a rola Josepha Gordona-Levitta ma potešili :) uvidíme s čim príde Nolan nabudúce. A ďakujem pánu Christopherovi Nolanovi ze túto neskutočnú trilógiu, ktorú pre Nás vytvoril, ďakujem. Od časov LOTRa prvá trilógia čo stála za viac než pozornosť. ()

MARTIN*I

Přestože půlnoční premiéra měla skvělou atmosféru, samotný film byl pro mě bohužel trochu zklamáním. Nebo ne uplně zklamáním, ale prostě jsem čekal víc. Spousty zbytečných scén, které občas nedávaly smysl, což měl Nolan v minulých dílech do detailů promakané. Výsledná zápletka mi prišla uplně o ničem. Závěr dobrý, hudba, efekty stále kvalitní. Možná se film dal v pohodě zkrátit na 2 h.. ()

Borec3

Frustrace nebo orgastická spokojenost? V zásadě záleží pouze na míře cyničnosti diváka, se kterou by Nolan těžko něco udělal, i kdyby byl vládce univerza. Jak říkal Oscar Wilde: "Diversity of opinion about a work of art shows that the work is new, complex, and vital." ()

Jaccobos

Velmi dobře vybraný název - Dark Knight rises! Poslední Nolanův Batmanovský příběh je opravdu velmi dynamickou podívanou, která vás dokonce několikrát zastrčí hlouběji do křesla před plátnem. Film má mnoho předností, které se objevovali už u jeho předchůdců. Co je podle mě dovedené do dokonalosti je však záporák. Povstává podobně jako Joker skrytě a teprve ve třetině filmu odhaluje své pravé ambice, které sice byly jasné od začátku, ale stejně jsem byl ohromen stylem, jakým se vyhoupl do nejvyšší pozice. Tom Hardy je na tuto roli jako stvořený a dokonale vystihuje slovaBruce Waynal: "You are pure evil!". Je silný, je brutální a je velmi agresivní, řekl bych velmi nakažlivým způsobem, protože do určité chvíle je naprosto sebejistě nepřemožitelný. Poněkud jsem se pozastavil nad vyvrcholením, kdy se nejvyšší zlodušské místo opět mění a trochu v rozpacích jsem pozoroval tu nepříjemnou ženu, jak dosedá do pozice vládkyně...(překombinované?) Nicméně vše nakonec vrcholí dokonale naprostým obětováním a tím také nejsilnějším způsobem, jakým lze film zakončit. Byl jsem navýsost spokojený, jak by řekl dobrotivý Alfréd. ()

DavidS.

Závěr batmanovské trilogie se více než vybroušené dvojce podobá prvnímu dílu, který ještě tápavými kroky směřoval k dokonalosti Temného rytíře a doposud neobjevil svoji nejsilnější zbraň - "civilnost", která umožnila Batmanovi později přesáhnout hranice pouhé komiksové adaptace a vyústila ve velkolepé depresivní drama…Hrdina je definován svým protivníkem a tam, kde byl Joker symbolem čirého zla a absolutního chaosu, je Bane pouhým potomkem brakové mytologie Ligy stínů a aktuální politickou glosou...Ve scénáři se objevuje až příliš mnoho postav, z nichž obě ženské jsou zcela zbytečné…K tomu zkratkovitost na všech frontách, patos a zvraty deus ex machina …Jedinou osudovou a dynamickou složkou je Zimmerova hudba, za níž teprve klopýtá děj…Až na úvodní scénu s únosem letadla žádný adrenalin…Zklamání... ()

korndaddy

SPOILER!!!! Tak popořadě. Ohromující epická podívaná. To uznávám, ale dost možná to Nolanovi krapet přerostlo přes hlavu. Slabších míst ve snímku je celkem dost. Sem tam čtu, že se vám nelíbí moc zvratů. Do posledních deseti minut to vše bylo v normě a já se přiznám, že sem většinu z nich opravdu nečekal. Ale ten konec Nolan prostě dojebal a já myslel, že odejdu. Robin??? Co to mělo být? Asi největší WTF moment z celého filmu, hned za ním přeživší Bruce Wayne. Ano happyend to chtělo, ale čeho je moc.....Už se smrtí Batmana by to bylo mistrovské završení. Takhle do filmu zasadily další z těch v Gothamu probíraných lží a filmu naprosto (s Robinem) ubrali vážnost. Nebudeme teď řešit chyby jako třeba odkud Bane vdechuje, jak jí nebo jaktože Gotham není ozářenej, když bomba má dosat 10km? Na to sere pes. Ano má to svoje mouchy a tak abych jen nekritizoval. Bane. Vynikající postava, která sice nedosáhla na Jokera, ale i tak slušně batmanovi konkurovala a skoro zlomila, ztvárněná skvělým Tomem Hardym. Anne a Marion jsou nádherný a Anne na mašině. Pastva pro oči. Sečteno. Vynikající podívaná, doprovázená skvělou hudbou, která nebýt toho příšernýho hollywoodskýho konce a trocha nedotažených věcí, mohla teď být na mnohem lepší pozici, než je nyní. ...Ty vole Robin......No jo no. Už si o batmanovi nikdo dlouho nemyslel že je homouš. Je čas to napravit. ()

dj-chrosto

Nikdy som nebol fanusikom ziadneho Batmana, preto som nemal ziadne velke ocakavania na tento film. Trailery vyzerali lakavo a navnadili na film celkom kvalitne. Do kina som siel s tym, ze nemam co stratit a aj toto dodalo na celkovom hodnoteni. Genialny film! Tak, ako ma predosle casti nebavili, tu sa ukazala prava tvar Gothamu. Premakana kazda scena, genialna hudba v podani Hansa Zimmera, neskutocne charizmaticky a zaroven respekt budiaca hrca svalov Tom Hardy, za ktorym zaostavali vsetky postavy. Michael Caine mal vo filme asi 3 sceny, ale kazda bola velmi silna. Morgan Freeman je boh (tak ako nam to ukazal v Bruce Almighty). Pre mna do mojej Top20 urcite. Videne v kine 100%. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)