Iron Man 3

• USA Iron Man Three (více)
USA / Čína, 2013, 130 min

Režie:

Shane Black

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks), Larry Lieber (komiks) (více)

Scénář:

Shane Black, Drew Pearce

Kamera:

John Toll

Hudba:

Brian Tyler

Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall, Guy Pearce, James Badge Dale, Jon Favreau, Stan Lee (více)

Bohatý průmyslník Tony Stark kdysi změnil ve svého nepřítele talentovaného vědce Aldricha Killiana. Ten pak zasáhne do jeho života ve chvíli, kdy začne USA zotročovat sérií vražedných útoků terorista Mandarin. Spojení mezi záhadným teroristou a vědcem musí Tony odhalit během pátrání, které ohrožuje nejen jeho vlastní život, ale i bezpečnost prezidenta a státu. Protivníci totiž mají k dispozici geneticky modifikované mutanty, kteří dotekem taví kovy a příležitostně vybuchují. Když Mandarin zničí Starkovo sídlo a většinu techniky, je Tony zahnán do kouta a bude nucen přežít pouze prostřednictvím svých vynálezům a při ochraně svých nejbližších se bude muset spolehnout jen na svou geniální mysl a instinkty. Při odvetě ho neustále trápí nezodpovězená otázka. Je on sám součástí svého obleku, nebo je oblek pouze součástí jeho samého? (TV Nova)

herr_carter

Nevěřil jsem, že by tahle série mohla být dotažena téměř k dokonalosti a povedlo se - 3.díl je pro mě nejzdařilejším a nejchytřejším završením série (ta role B.Kingsleyho, to jsem se málem posral...) a čeho jsem si ještě stačil všimnout byl fakt, že Guy Pearce má stále hranatější držku..................moje hodnocení = 9,5 z 10. ()

coscarelli

Fíha, nuz tak to som teda necakal. Tretie rande so zeleznym hlaskarom, vyzdvihlo moje predchadzajuce pochybne iluzie asi 76%. Sice si na prve dva mitingy ani tak nepamatam, no teraz som dostal pekne po usiach. Moze za to nepriehladnutelny rukopis Shanea Blacka? Je to dost mozne. A myslim ze prospel tejto ukoncovacke. Bral to hned zostra. Vyklbene lave ucho, nastiepena stolicka, zader v nechte, puknute hanky a prepalene ocne viecka. Skoda toho rozbehu, kym som sa dostal, ale... Dom na skale si nepostavim, ale olupem si mandarinku. ()

Forsberg11

Kvalitatívne na úrovni predchádzajúcich Iron Manov, akurát tomu chýbal dobrý príbeh a charizmatický záporák z dvojky. Akákoľvek logika tu už totálne stratila svoje miesto, ale ako jednoduchá fantasy zábava to stále obstojí. Potešil Ben Kingsley a rozosmialo množstvo gagov. Aj keď mám pocit, že to nemala byť komédia. 65 %!! ()

666Carnage

Viděno v IMAX 3D. Dokonalost jenž je obsažena v tomtu filmu tkví v tom, že Tony Stark si prostě připustí že je jen člověk. Ale i přesto dokázal co by jiní nedokázali. Film má opět spád k žetrům a celé 2 hodiny se veze na vlně vtipnosti,, špičkové akce a temnotě jenž se skrývá v mysli snad každého superhrdiny. Iron Man je po všech stránkách naprosto dokonalej film. A tleskám lidem co jsou odpovědni za efekty!!! HOUSE PÁRTY RULES :) ()

Chipsonator

Tak už i Iron Man podlehl dnešnímu trendu temnějšího ztvárnění komixovek. Přišel s tím Nolanův Batman, a krom Supermana se rozhodli i tvůrci Iron Mana vydat se touhle cestou. Vyplatilo se? Určitě! Nový Iron Man totiž kombinuje temnější pojetí Nolanova Batmana a klasickou marvelovskou uvolněnost. Iron Man 3 je tedy opravdovou zkouškou pro Tonyho Starka, který se vyrovnává z událostmi s Avengerů a taky opět dostane pěkně na prdel, aby to pak mohl svým nepřátelům vrátit i s úroky a přitom se dočkáme i humor jemu vlastní. Nový Iron Man totiž opět obsahuje slušnou dávku hlášek a vtipných momentů. Vlastně celou první půlku filmu se nedostane skoro na akci, přesto film baví, protože je tam Tony Stark se svými vtípky a peprnými poznámkami a i ostatní postavy přelijí svou špetkou humoru do mlýnu, třeba jako Happy a jeho neschopnost otočit tablet. No a když dojde na akci, tak to taky stojí za to, i když si Tonyho v obleku užijeme méně než v minulých dílech (ale i akce kdy Tony bojuje bez obleku rozhodně stojí za to) a navíc i Pepper v podání Gwyneth Paltrow ukázala že se od svého milého něco naučila co se týče bojových schopností. Ale věřte že Iron Man 3 nestaví na akci, ale na postavě Tonyo Starka a jeho charismatu a to je jen dobře. Jinak pokud mě někdo nadchnul krom Starka tak to byl Mandarin, to je prostě týpek jak má být (navíc Shane Black má asi rád konspirační teorie). Stejně tak mě potěšil Don Cheadle jako Iron Patriot (jak bylo poznamenáno ve filmu, hrozný název). Chemie mezi ním a Downeym funguje prostě skvěle, a tak si jejich vzájemnou kooperaci vážně užijete. A dokonce mi tu nevadil ani ten malý kluk, a to vůbec děti ve filmech nemusím ale tenhle hošan byl navíc celkem sympaťák, prostě taková dětská verze Starka. Závěrem už napíšu jen že doufám že studio podepíše Roberta Downeye pro další filmy železného muže, jelikož on se pro tuhle roli važně narodil a co si budeme nalhávat, Tonyho Starka jako Iron Mana milujeme hlavně díky němu 90% PS: Mark Ruffalo potěšil. ()

hefoo

Tony Stark je boh a génius, Pepper okúžľujúco čarovná a Shane Black opäť nesklamal (čo som sajmozrejme očakával). Jednoznačne najlepší diel série! Teraz už len dúfať, že potitulkovská "psychologická" marvelacká scénka tam nebola len tak :) " I'm Iron Man! " ()

Rudinsky

Shane Black je vynaliezavý tvorca, a evidentne aj veľmi schopný režisér. Uchopiť tematiku a princípy marvelovského universa a súčasne ich pretransformovať do konzistentnej, napínavej, v akčnej polohe bombastickej a psychologicky hutnej blockbusterovej jednohubky, to chce schopnosti, akými bohužiaľ Favreau neovplýval. Ten iba ťažkopádne "sekundoval" v priestore, v ktorom vládnu herci. Iron Manovi 3 však vládne režisér, a je to konečne cítiť. Čím je pre DC Nolan, tým môže byť pre Marvel Black. ()

Wicky

Změna režiséra je určitě velkým přínosem. Sice Favreau načrtl železňáka a poprvé se mu to i jakšštakš povedlo, ale podruhé spíše svého načrtlého plecháče zabil v nudně nezajimavé prkotině. Navíc Shane Black dává filmu a jeho hlavní postavě větší švih než Favreau a nebojí se parodovat jednotlivé momenty (Mandarin). Black dává i svůj určitý náboj akčním scénám které jsou skvělé a pěkně natočené a brousí super hlášky Roberta Downeyho Jr. který je samozdřejmě největším tahounem filmu. Něžná Gwyneth Paltrow jako vždy fajn, záporáci jsou stylový - Kingsley je nečekanej sekáč a Guy Pearce je ten záporák kterej mi v Marvelovce vyhovuje. Finále se nedá označit slovem "Epic", ale na to kašlat když vás baví výbuchy a skákací Tony Stark. Gratuluju! - Dokázalo to dosáhnout kvalit loňských Avangerů - A to jsem sakra nečekal! 80% ()

charlie_ando

Iron Man 3 je určitě lepší než utahaná a upocená 2, ale určitě mu špetka té lehkosti z jedničky chybí. Může se zdát, že jsem až příliš kritický, ale to je díky mému velkému očekávání. Výměna režiséra Jon Favreau za Shane Blacka, který se spolupodílel i na scénáři, přinesla čerstvý vítr do série a divákovi tu správnou porci komiksové podívané. Film je plný vtipu a nápadité ač někdy nepřehledné akce. Prostě se mi dostalo to co jsem chtěl, spoustu poctivé kvalitní zábavy a z kina jsem odcházel správně uvolněný a to se počítá. Tony Stark alias Iron Man je zpět, ale nevede boj jen se záporáky světového renomé, ale i s vlastními běsy, které ho trápí od minulého roku, kdy společně s ostatními Avangers vybojoval v ulicích New Yorku bitvu o osud lidstva s mimozemskou invazí. Záchvaty úzkosti ho tak provázejí velkou část filmu. Robert Downey Jr. je opravdu pan herec, a když mu je scénář ušitý přímo na tělo respektive ukovaný, tak dokáže utáhnout celý film sám. Ale aby z toho nebyl psychothriller, kde rozpolcená mysl bojuje svůj dramatický souboj o jedno tělo, tak mu scénář připletl pod nohy dva tuhé soupeře. Jedním z nich je pomstychtivý vědec Aldrich Killian, manipulující nebezpečně s DNA v podání jako vždy slizkého Guy Pearce. Druhým neméně nebezpečným sokem je mu démonický a tajemný terorista Mandarin, který sám sebe nazývá učitelem, jehož si s velkou chutí zahrál Ben Kingsley. Celým filmem se vine nitka, kdy hlavní hrdina řeší potíže se svým nejnovějším plechovým oblekem Mk.42. Tohle mi hodně připomnělo potíže Hana Sola s hyperpohonem na Milenium Falconovy během času, kdy Imperium vracelo úder a tak se z něho musí stát zdařilý klon MacGyvera. Takže Tony Stark je ve velkém počtu scén bez svého červeného brnění a tedy je v podstatě nahý a musí se ze spousty šlamastik vykecat. Velmi rétoricky vymazlené scény jsou ty, kde je na plátně společně s malým chlapcem Harleym. Jistotou v obsazení je sexy Gwyneth Paltrow jako nazrzlá odvážná Pepper Potts a bodyguard Happy, kterého si zahrál režisér předchozích dvou dílů Jon Favreau. Jeho pedantství, s kterým prosazuje nošení visaček je opravdu úsměvné a scéna, kdy sleduje Panství Downton mi na tváři opravdu vykouzlila úsměv na tváři. Film má pro mě dva vrcholy. První je epické zničení Starkovy rezidence v Malibu při útoku trojice Mandarinových bitevních vrtulníků a samozřejmě druhá špička přichází se závěrečnou demoliční bitvou, kde se ohnivým mužíčkům postaví dokonce celá eskadra železných mužů. Děj přináší i jedno zajímavé a překvapivé odhalení, což je velmi dobře. Prostě trojka se povedla a to je důležité. ()

Kuny27

Díky efektům, které byly na 4* mohu zprůměrovat kvalitu celého filmu na 3. Děj byl opravdu nic moc. Útočit na, v podstatě, nesmrtelné teroristy, to je slabý teda. Hlášky, jako fajn, ale pořád nenadchly. Nezklamalo mě to, ale ani mě to nenadchlo. Normální film, který není ztrátou času, ale přesto mohl být o dost lepší teda. ale hlavně "Tony Stark will be back" :) ()

Seti

Iron Man u mě porkačuje se svými zásahy mezi 3 a 4. Jeho třetí instalment poměrně úspěšně napravuje pošramocenou reputaci dvojky, ale čekal jsem od něj ještě trochu víc. Marvelu jednoznačně přičítám k dobru, že se nebál svého stájového koně číslo jedna poslat trochu jiným směrem a představit žánrově značně odlišný blockbuster. Velkou zásluhu na tom nese režisér, jehož slabost pro akční komedie je z nového Iron Mana cítit na každém kroku. Důsledkem jeho zkušeností s devadesátkovými buddy movie klenoty se nám dostává daleko více Tonyho Starka, a když už akce tak poctivé, než plechového papiňáku a zběsilých CGI orgií. Především ale Shane Black přináší celkově komediálnější lazení, které se již neomezuje na několik Starkových hlášek, ale definuje v podstatě celý film. Může se při tom plně spolehnout na Downeyho, který, jak několikrát ve filmu poznamenává, JE Iron Man/Tony Stark a Marvel udělá cokoliv, aby si ho udržel. Několik scénáristicky překvapivých momentů je potěšujících a také plně v intencích nastolené komediální linie. Slibovaná osudovost, temnota a Tonyho těžké časy, na než vnadily trailery, se tak staly spíš takovým marketingovým tahákem poplatným dnešní době. Nechci zas, aby to vyznělo, že se z Iron Mana stala čistokrevná komedie, protože to je spíš takový úspěšný průnik devadestkové akční komedie se superhrdinským blockbusterem 21. st.. Marvelu tak nezbývá než pogratulovat a ocenit jeho snahu svůj vesmír stále někam posouvat, a experimentovat se svými hrdiny, za což mu tu půlhvězdu přihodím. ()

joora1

Velkolepé, přesto ne úplně dokonalé. Iron man 3 je výborný snímek, kterému vyšlapaly cestu oba předchozí díly a který se stal sám o sobě možná i lepším než předchozí filmy. Je v něm spousta akce, nápaditosti i překvapení. Musím říct, že mě dostala scéna s útokem na Starkovo sídlo. Podle mě možná velkolepější než samotný finiš. Příjemná skutečnost byla ta, že už celý film nestál zásadně jen na Starkovi (ikdyž je pořád dominantní a to je dobře), ale statečně mu sekundoval padouch Guy Pearce a další postavy. Navíc Iron Man je prostě nejlepší z Avengers. ()

Indy

Čakal som niečo ako posun na vyššiu kvalitatívnu úroveň, preblesky temnejších tónov, velkolepejšiu akciu a pod., ale stále je to ten istý Iron Man a ani zmena na poste režiséra nie je taká citeľná, ako by sa dalo čakať od niekoho, kto napísal tie naj diely Smrtonosnej zbrane. Dokonca by som povedal, že je to určite slabšie ako minulý diel, a to napr. kvôli absencii niekoho ako Scarlett Johansson a tiež Ben Kingsley nebol tak cool ako Mickey Rourke. V recenzii Franta Fuku som čítal niečo na spôsob, že po určitom zvrate dosahuje postava Bena Kingsleyho nadpozemských výšin, ale ja by som to takto s Mandarínom nevidel. Trochu mi chýbalo aj viac top akcie, pretože okrem luxusnej likvidácie Starkovho sídla a Air Force One scény nie je moc o čo stáť. Tie monštrózne miliardové tržby pripisujem fenomenálnemu úspechu Avengers, ale z marvelovských sóloviek (z Avengers univerza) zostáva na prvom mieste Thor (ktorého zase prekonal druhý Kapitán America). A keď som u porovnávačiek, po druhom zhliadnutí mám dojem, že je to najslabšia "avengerovka", bohužiaľ. 6/10 ()

DavidS.

Lidová zábava....Pokud měl třetí železňák nějaké jiné než komediální ambice, zůstalo pouze u náznaků nebo zbožných přání...A když už se objeví nějaká ta vážnější chvilka, je okamžitě "dehonestována" něčím k pousmání...Sice to funguje, ale jen na primární bázi barevných omalovánek, kdy dostáváme pouze obyčejný komiksový popcorn bez přesahu...O nějaké temnotě nebo úzkosti nemůže být ani řeč, jak tady mnozí nadšeně vykřikují...Nebo se rozcházíme v definici pojmů "deprese" či "osudovost"...Několik výkřiků ze spaní to určitě není...Nicméně dvojka se rehabitovala... ()

Roxan

Musím přiznat, že dějová linie není silnou stránkou filmu. Příběh vyvařený z vody, dávná vzpomínka bla bla bla. Ale je to super podívaná, efekty bezvadný, přehláškováno a Robert Downey Jr. nezklamal. ()

Standish

Iron Man 3 ve mně zanechal takový zvláštní dojem: 1. Pobavil, zasmál jsem se více než u některých čistokrevných komedií. 2. Absolutně mi nesedla akční stránka filmu. Závěrečná scéna, jakkoliv mohla být velkolepá, byla tak nepřehledná, že si z ní nepamatuji skoro nic. :-( 3. Guy Pearce a Ben Kingsley mi ve svých rolích hodně vyhovovali. 4. V průběhu filmu jsem několikrát přemýšlel nad Batmanem a to v souvislosti, že by si ho Guy Pearce klidně mohl zahrát :-) ()

wooozie

Jelikož jsem si dal den před zhlédnutím oba předchozí díly po sobě, nečekal jsem nic světoborného. Trailery sice vypadaly velmi solidně, přesto byla ve mně mírná skepse z toho, že to sice bude sranda, ale jinak celkově o ničem. Jenže to, co mi v následujících dvou hodinách naservíroval Shane Black zaslouží ovace ve stoje. Opravdu nevěřím svým očím, že film od Marvelu může mít tak dospělý a opravdu uvěřitelný příběh. Zatímco Bruce Wayne se nemohl zbavit Batmana, Tony Stark se nemůže zbavit Iron Mana a způsobem jakým se s tím vypořádává nám Shane Black ukázal fantasticky. Všechno v tomhle filmu funguje tak nějak samo. Postavy jsou vybrány skvěle, dialogy jsou vtipné jako vždycky, akce (na rozdíl od tragické dvojky) je velmi slušná a hlavně příběh, který má hlavu a patu. Ale abych to zkrátil, vše, na co bych si vzpomněl, bych okomentoval jen slovy chvály, protože je to mnohem lepší než jednička a dvojka a možná nejlepší Marvelovský film vůbec, musím dát 5*, přičemž se Iron Man 3 zařazuje mezi ty nejlepší blockbustery roku 2013. (PS: Po druhém zhlédnutí bych ještě všechno co jsem napsal podtrhl, ale hlavně bych velmi rád přidal pochvalu Brianu Tylerovi za naprosto fantastickou hudbu.) ()

Sygi

S příchodem pana Blacka se Tonyho charakter změnil. A to je dobře. Větší projevy emocí, záchvaty úzkosti, ale zachoval si tu správnou míru arogance. Filmaři předvedli excelentní triky, herci skvělé výkony (Guy Pearce mě jako záporák velmi potěšil) a klasicky skvělý Blackův scénář, nabitý perfektními hláškami. Myslím, že třetí Železňák v mnohém předčí celé Avengers. ()

Spike23

Je záhadou, kam se poděla kvalita prvního dílu, které jsem pevně věřil, že se po druhém dílu konečně na závěr vrátí. Příjde mi, že poslední dobou se v Marvelu akorát hraje na efekty, ale aby ten film o něčem byl, to už je moc nezajímá, jak jsem viděl teď a předtím hlavně v Avengers. Nějak jsem nechápal, jak se tyhle dva filmy mohou pohybovat na hranici 85%, ale když jsem byl nedávno svědkem chování dnešní teenage generace dementů (bez prominutí), která má v mobilu max. 3 písničky, které jim nonstop hrají, kamkoliv jdou, a vůbec jim nepříjde, že něco není v pořádku, hodnocení těchto filmů už naprosto chápu. Ale zpět k filmu, Iron Man 3 je zase to samé, co všichni už tolikrát viděli s několika málo změnami, aby se neřeklo. I když se tam pořád něco děje a není to nuda, stále se jedná o průměr a jenom velká změna, inovace a originalita ho podle mě dokáže z tohoto průměru vyhrabat. ()

Marvel našel nového superhrdinu

Marvel našel nového superhrdinu