Stoupenci zla (TV seriál)

The Following

Stúpenci

Mysteriózní / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2013–2015, 33 h 45 min (Minutáž: 45 min)

John Frizzell

Kevin Bacon, James Purefoy, Natalie Zea, Shawn Ashmore, Valorie Curry, Nico Tortorella, Annie Parisse, Connie Nielsen, Sam Underwood, Kyle Catlett, Mike Colter, Adan Canto, Billy Brown, Warren Kole, Felix Solis, Cheri Christian, Maggie Grace, Susan Walters, Justin Wheelon, Jeananne Goossen, Melissa Ponzio, Stephanie Leigh Schlund, Susan Misner, Renée Goldsberry, Tom Lipinski, Audrey Esparza, Annika Boras, Marin Ireland, David Zayas, Christopher Denham, Jessica Luza, Josh Segarra, Carissa Capobianco, Susannah Hart Jones, Meredith Hagner, Li Jun Li, Emily Kinney, Paulina Simkin, Sprague Grayden, Jessica Stroup, Janice Picconi, Ed Moran, Eileen Faxas, Bobby Nash, Virginia Kull, Emily Robinson, Kassie Hight, Kristina Klebe, Vivienne Sendaydiego, Erika Rolfsrud, Shane McRae, Michael Drayer, Leslie Bibb, Kimiye Corwin, Manny Montana, Theo Stockman, Charlie Semine, Robert C. Kirk, Jennifer Ferrin, Jamil Mena, Hannah Marks, Tom Pelphrey, Afton Williamson, Isabel Shill, Zuleikha Robinson, Michael Ealy, Willa Fitzgerald, Glenn Fleshler, Conor Romero, Marko Caka, Doris McCarthy, Cris Williams, John Keating, Chris Beetem, Susan Heyward, Ed Heavey, Tehmina Sunny, Susan Kelechi Watson, John Mancini, David Fierro, Gregory Konow, Michael Irby, Tiffany Boone, Robert Bogue, Joe Saulino, Lisa Joyce, David H. Holmes, Kelly AuCoin, Michael Roark, Selenis Leyva, Amy Hargreaves, Josh Salatin, Gavin-Keith Umeh, Tom Degnan, Andrew Fincher, Kieran Mulcare, Gerry Bamman, Royce Johnson, Ezra Knight, Hunter Emery, Aaron Lazar, Darren Whitfield, Michael Pemberton, Hugues Faustin, Ashleigh Murray, Ludovic Coutaud, David Furr, Owen Campbell, Nadia Alexander, Connor Fox, Michael McFadden, Kristine Sutherland, Quinn VanAntwerp, Cliff Moylan, Jack Gwaltney, Michelle Li, Sawyer Barth, Ben Baur, Pico Alexander, Jason Benjamin, Kate Hodge, Ross Bickell, William Prael, Mark Doherty, David Aaron Baker, Chris LaPanta, Nestor Serrano, Arian Moayed, Jayne Atkinson, Mike Malvagno, James McDaniel, Carrie Preston, Valerie Cruz, Camille De Pazzis, J.D. Williams, Keith Carradine, Tom Kemp, James McCaffrey, Natalie Roy, William Henderson White, Wendy Hoopes, Jacinda Barrett, Lee Tergesen, Jake Weber, Gregg Henry, Charles S. Dutton, David Call, Napiera Groves, Florence Faivre, Tom Cavanagh, Carter Jenkins, Hannah Hodson, Geoffrey Cantor, Gbenga Akinnagbe, Ruth Kearney, Gibson Frazier, Hunter Parrish, April L. Hernandez, Anna Wood, Paul Fitzgerald, Jayce Bartok, Monique Gabriela Curnen, Max Carver, Michael Donovan, Robin Weigert, Michael Michele, Cotter Smith, Tim Guinee, Tobias Segal, Michael Gaston, Allison Mack, Megan Byrne, Rosemary Howard, Pepper Binkley, Julie Ann Emery, Jessica Blank, Mouzam Makkar, Ben Cole, Alex McKenna, Megalyn Echikunwoke, Nat Cassidy, Diane Neal, Annet Mahendru, Jonathan Walker, David Carranza, Nicola Fiore, Faith Kelly, Dion Mucciacito, Danny Fischer, Kaija Matiss, Karmine Alers, Kristina Reyes, James DiGiacomo, C.J. Wilson, Jimmie Saito, Ivan Hernandez, Stephen Schnetzer, Daniel K. Isaac, James McMenamin, Quincy Dunn-Baker, Jacinto Taras Riddick, Evan Hall, Gino Cafarelli, Steve Monroe, John Lafayette, Shayne Coleman, Saundra Santiago, Eric Nelsen, Malachy Cleary

Po prvních dílech: úžasný, super, bomba. Dokonale propracovaná hra s myslí lidí jakéhokoliv věku. Po každém díle jsem docela koukala, kdo další patří do kultu Joe Carrolla. Velice oceňuji psychologické popisy postav, možnost nahlédnout do jejich minulosti a hlavně odvahu nenechat všechny kladné i záporné postavy přežit. I když jsem párkrát tajně s Ryanem doufala, že ten či onen přežije. U některých záporných jsem to nečekala a zamrzelo mě to, že musely být obětovány v rámci své kapitoly. Hodnocení: 5* Po osmém díle: No, už to není takové, bylo patrné, že Joe změní místo svého působení. I přesto je stále milé, jak jsou mu všichni tak nechutně oddaní a vše zapadá do Joe's plánu, resp. knihy. Závěr byl příjemně nečekaný, originální zakončení knihy. Hodnocení: 4* Nejsem extra fanoušek Kevina Bacona od doby, co jsem viděla Spáče, ale tady mi po malých dávkách začínal být sympatický. James Purefoy byl přesvědčivý, charismatický a ani se nedivím, že dokázal ty nebohé labilní duše dostat do svých spárů a přimět je k tomu všemu. Shawn Ashmore pekně zmužněl od dob X-men, byl příjemným doplněním FBI party. Obecně nemám moc ráda ženské postavy, ale představitelka Debry Parker je opravdu dobrá a fandila jsem ji až do posledního dechu. Co se týče Claire, nic moc. Sečteno a podtrženo: takových psychologických seriálů by mohlo být daleko víc, je super si po malých kouscích uvědomovat záměr hlavního hrdiny, tady spíše záporáka a zjišťovat, co ho k tomu všemu vede. Těch obyčejných seriálů "vražda-chycení padoucha a nic víc" je víc než dost.(11.9.2013)

• anderson

ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: NOVA = 9.9.2013, réžia českého znenia (NOVA 2013) = MARTIN KOT - Kevina Bacona uznávam ako jedného z najtalentovanejších hercov svojej generácie. Bohužiaľ nikdy nedostal rolu, ktorá by z neho urobila všeobecne uznávanú superhviezdu. "Zapredal" sa teda televízii a stal sa ústrednou postavou tohto krimiseriálu. Bohužiaľ. Bohužiaľ preto, že tento seriál vytvoril Kevin Williamson. Človek, ktorý sa síce zapíše do dejín kinematografie ako autor Vreskotu, ale jeho scenáre sú žiaľ príšerné. A neinak je tomu aj v pilotnej epizóde tejto série. Už námet mi po prečítaní pripadal idiotský, ale jeho stvárnenie je nakoniec ešte horšie. Seriál o geniálnom sériovom vrahovi si ja osobne predstavujem úplne inak. A Baconovho talentu je táto zlátanina absolútne nehodná. Obávam sa, že nakoniec to bude odpad, ale hodnotenie pridám až po skončení série. (22.1.2013)(22.1.2013)

Přitažené za vlasy? Dost. Plné nelogičností a scénáristických děr? No jéje. Jenže je tu jedno velké ALE, pod kterým se skrývá napětí, nejistota a herecké obsazení, které výše zmíněné neduhy nejen vyrovnávají, ale po většinu času na ně dávají zapomenout. Hlavně ta všudypřítomná podezřívavost, kdy si múžete být jisti snad jen postavou Kevina Bacona. Jinak může být členem Purefoyova kultu prakticky kdokoliv. Navíc mě překvapilo, že tvůrci byli ochotní obětovat postavy, do kterých by to člověk neřekl. Obyčejně se i nezkušený divák trefí do toho, kdo zaklepe bačkorama, ale tady to neplatí. Bacon a Purefoy zahráli výborně a charizmatičtější je, pro mě překvapivě, v tomto případě Bacon. Nezaostávají ani další herci ve vedlejších rolích, dá-li se to tak nazvat, v čele s Shawnem Ashmorem, kterému role agenta FBI překvapivě sedla. Šťouralové ať se radši nedívají, já k nim díky Bohu nepatřím. Alespoň v tomto případě ne. 85%(5.3.2014)

Námet vyzerá úžasne - psychopatický profesor vraždiaci svoje obete podľa diel svojho obľúbeného autora E.A. Poe a získa si tým zástup pošahaných stúpencov. No dosť často to scenáristicky škrípe, keď či už jedna alebo druhá strana jedná dosť zvláštne, až to miestami pripomína telenovelu (aj niektorými dialógmi medzi Purefoyom a Baconom). Škoda toho, mohla z toho byť kultová záležitosť.(6.3.2015)

• rikitiki

Ze seriálu o vraždících šílencích a neméně zuřivě vraždícím detektivovi jsem si odnesla pár překvapivých novinek. O LIDSKÉM TĚLE: hluboká bodná rána v krajině břišní je jen povrchovým zraněním, které člověka nijak neomezuje v dalších aktivitách. Ba i střelná rána v břiše je tak zanedbatelná věc, že by se musel jeden stydět, kdyby vyhledal lékařskou pomoc a zatěžoval zdravotní systém. Bohatě stačí, když vám to někde v motelu zašije příbuzná bez medicínského vzdělání. Nejspíš zubní nití a jehlou na korálky. Člověk je vůbec nezničitelný tvor, dokáže se okamžitě vzchopit po probodnutí, sražení autem i pádu z okna. Když je to vražedný maniak, tak si můžete být jistí, že na vás znovu zaútočí i s průstřelem hlavy. Na druhou stranu k udušení postačí, když někoho držíte 15 sekund pod krkem. O AMERIČANECH Američan, který nemá bodné nebo střelné zranění, není rodilý Američan a pravděpodobně je v zemi ilegálně./ Pokud si chcete v USA založit sektu nebo kult, vůbec se nenamáhejte s vymýšlením nějaké ideologie, ta nikoho nezajímá. Stačí, když budete opakovat pár slov, namátkou: „rodina, jednota, rodina, jednota“ nebo: „smrt je krásná, smrt je dar“ a on už se někdo chytí. Když u toho budete poskakovat a dělat grimasy jak cirkusový klaun, který má epileptický záchvat, máte zaručený příval uctívačů, kteří za vámi půjdou i do pekel. Pokud se nechcete takhle ztrapňovat, vyberte si nějakého spisovatele (zde v seriálu protáhli bahnem nebohého Poea), co má rozporuplnou pověst nebo mírně strašidelné romány a můžete svoji skupinku následovníků přesvědčit, že jednáte v souladu s jeho dílem. Postačí, když si přečtete dvě, tři povídky a dokážete z nich ocitovat aspoň jednu větu. Vaše sekta, buďte si jistí, si nepřečte vůbec nic, takže vám to klidně spolkne a dá za vás tělo i duši. O VZTAZÍCH To, že vás někdo zradí, ještě neznamená, že byste mu neměli věřit. Zradí vás stejně každý. Toto pravidlo doporučuji jako velmi dobře aplikovatelné i v reálném životě v milostných vztazích, které tím značně usnadňuje. O HLAVNÍM HRDINOVI 15 % seriálu brečí, 10 % objímá nějaké ženy (objímání se sexy dospělou neteří bylo roztomile na hraně, ale bohužel, z tohohle nadějného mráčku nezapršelo), 10 % je svázaný lepící páskou v křesle, 20 % drží před sebou v tmavém prostředí pistoli (chudák Bacon, musely ho z toho bolet ruce) a 5 % sebeobětovně nabízí, aby radši zabili jeho než někoho dalšího, komu to bezprostředně hrozí. SHRNTUÍ Takových peněz, takoví sympatičtí herci, taková snaha! Velká škoda, že už jim nezbylo na scenáristu a nechali to napsat za hrst buráků orangutana z místní ZOO. Z JINÉHO ÚHLU: Od druhé řady se to dá brát jako absolutně nejdelší reklama na Windows 8.(8.9.2015)

• - V 1. díle 1. série v čase 34:28 Ryan (Kevin Bacon) poté, co přijede k majáku, vystoupí z auta a jde k bráně, přičemž je při čelním záběru na Ryana v pozadí možné vidět krčícího se člena štábu v jeho autě. (O´Neill)