Ospalá díra

• USA Sleepy Hollow (více)
Fantasy / Thriller / Dobrodružný / Drama / Mysteriózní
USA, (2013–2017), 46 h 21 min (Minutáž: 42–62 min)

Předloha:

Washington Irving (kniha)

Tom Mison, Nicole Beharie, Orlando Jones, Katia Winter, John Cho, Nicholas Gonzalez, Clancy Brown, John Noble, Jill Marie Jones, Matt Barr, Amandla Stenberg (více)

Série(4) / Epizody(62)

Ichabod Crane je ve válce za nezávislost zraněn bezhlavým jezdcem. Následně se ocitá v jednadvacátém století v městečku Sleepy Hollow. Jezdec tu právě zabil místního šerifa. Jeho podřízená Abbie přizve Ichaboda, aby jí pomohl vraždící nestvůru dopadnout... (TV Prima)

warrenur

Po pilote, som ostal mierne rozpacity a dufal, ze sa hlavne zlepsi predsvedcivost hlavnych predstavitelov, ktora v nom bola minimalne pochybna. Pribeh, ktory poznam zo starsej filmovej predlohy s Deppom ma zaujal. Naviac v modernom have to mohlo byt zaujimave a malo to potencial. Avsak, len vtedy, ak by to neboli takto rezijne a herecky totalne pochovali uz v druhom dieli. Ten bol mojim poslednym. Chabe B-cko, mizernych, hoci sympatickych, ustrednych hercov, s deravym pribehom, s minimom atmosfery. Naviac, absolutne postrada ten pocit mystiky, ktorym by mal dychat. Utvrdil som sa v tom na stastie uz v rannom starte tejto serie. Kym pilot este celkom zaujal a nabudil, druha cast ma dokonale odradila. Neodporucam ani na zabitie nudy. ()

godycz

Pilot byl popyce. Scena na hrbitove mi pripominala Preachra toceneho Rodriguzem. Byl jsem nadseny. Druhy dil me ale tak nasral, trapny, maximalne 20%. Treti byl na padesati za hezky design Sandmana. Dam tomu jeste dva dily. ()

HonzyR

1.série - 70%, 2.série - 80% Třetí už nedám, až moc pořád stejné a těch lepších seriálů je přece jen víc. Třeba tomu dám v budoucnu ještě šanci, ale spíš asi nee... ()

Jano...

Návrat bezhlavého jazdca do Ospalej diery prebehol úspešne. Sleepy Hollow predstavuje žáner, ktorý mám rád (nekresťan by to nazval kresťanské fantasy, kresťan asi rúhanie). Veterán z Vojny za nezávislosť Ichabod Crane (nie práve Johnny, ale charizma z neho ťahá na celú izbu aj tak...), presne ten povestný muž, čo odsekol hlavu bezhlavému jazdcovi, zaspí dobu, keď ho manželka prenesie do budúcnosti, aby dokončil svoje poslanie a dievča, ktoré máta prízrak, čo ako malá videla v lese a tiež pocit viny, že si radšej zachránila vlastnú kožu ako sestru pred zvieracou kazajkou pre pomätencov a k tomu kopec démonických detailov a epizódnych príbehov (indiánsky Sandmam, duchovia, bosorky, vstávanie z mŕtvych, Slobodomurári, Očistec, štyria jazdci Apokalypsy (!!!), golem, monštrá všetkého druhu...) a výborná atmosféra tento seriál výrazne vyzdvihujú z vôd mainstreamového priemeru. Veľmi sa mi tiež páčilo, ako bolo spracované Craneovo objavovanie vymožeností modernej doby. Stopercentne sa pustím aj do druhej séria a ktohovie? Možno potom pôjdem aj na 5* (edit_ nepôjdem, ostanem na 4*, ale aj tak to je kvalitný seriál, ktorý určite odporúčam...) ()

Raziel_cz

"Je to víc celovečerní film než seriál," my ass. Koukat se na pilot dá, ale o žádnou pecku nejde a hodnocení tady je silně nadnesené. Osobně se svými hvězdičkami počkám na další díly a teprve uvidím, jestli mě tahle série chytne. Zatím jsem spíše zklamaný, že z tématiky Wiseman nevytřískal víc. Aspoň vyšší rating, a tedy nějakou krev a sprosté slovo. Sleepy Hollow tak působí spíš jako Buffy. A nejsem z toho moc šťastný. | Druhá epizoda potvrdila, že jde jen o další věc typu monster of the week. Sleepy Hollow ale není tak hororová jako Supernatural, ani tak vtipná jako Grimm. Dlouhodobá zápletka se čtyřmi jezdci apokalypsy mi navíc přijde jako směšně naroubované klišé. Pilot je překombinovaný, ale aspoň má bezhlavého rytíře s automatickou puškou. První regulérní díl je, přitom jak rychle skončí, paradoxně dost nuda. Fakt nedokážu pochopit, co Kurtzman s Orcim v práci dělají, protože psaní kvalitního scénáře se to určitě týkat nebude. A jen mimochodem, zajímalo by mě, jestli ten historický rádoby vtípek byl úmyslný. Bůhvíco bych na to nevsadil. ()

Ben Nevis

Pilot: Nejenom Lincoln, ale i George Washington fušoval do řemesla bojovníkům s nadpřirozenem. :-) Atmosféra vypadá dobře, hlavní postavy jsou sympatické, jenom se bojím, aby to nesklouzlo do vybíjení epizodních příšerek. Trošku mě zarazilo, jak se Ichabod rychle sžil s moderní dobou, ale chápu že seriál není o cestování časem a kulturních rozdílech. ()

Rockerman

Velmi dobrý pilot a neméně dobrý druhý díl dávají naději, že to bude zajímavý seriál. Hodnotit budu až po skončení série, ale jednu výtku už mám teď. Když se jedná o takové téma, kdy se temné síly snaží přivolat Čtyři jezdce apokalypsy, aby konečně zničili tento svět, mělo by to být natočeno ještě trochu temněji. Některé scény jsou totiž malinko naivní. No uvidíme, jak to bude dál s hodně jinak pojatým tématem, než známe z Burtonova filmu. Doufám, že se to v dalších dílech nijak zvlášť nepokazí a pak bychom mohli vidět zajímavou a příjemnou podívanou. Nejen, že díly číslo 3 a 4 nic nepokazily, ale ještě celkový dojem vylepšily. Seriál mě moc potěšil i pro velmi sympatickou ústřední dvojici herců. Zvláště Abigail se mi líbila a to i vzhledově. Na pět hvězd to sice není, ale i tak jde o velmi kvalitní sérii a tím posledním dílem po té páté sahala. Ten nečekaný zvrat na závěr byl hezkou pozvánkou do druhé sezóny, na kterou se už teď těším. (25.1.2014) 2. S potěšením konstatuji, že druhá série (po pěti dílech) je ještě o chlup lepší, než první. Zdá se mi akčnější a hororovější. Lze zaznamenat i pokusy o humor a ne neúspěšné. Zvláště Ichabod, stále ještě tápající v našem přetechnizovaném světě je vtipný. No a Abby je stále krásná a přesvědčivá. Zatímco jsem tu první sezónu asi trochu nadhodnotil, tak druhá si už ty čtyři hvězdy plně zaslouží.(3.11.2014) Konec druhé série nám přinesl kratičký zvrat a pobyt v 18.-tém století a už se těším na další dobrodružství sympatické dvojice Abigail-Ichabod. To, co jsem napsal výše platí, že druhé setkání bylo lepší prvního a proto přihazuji pátou hvězdu. Není to o kvalitě, ale nějak mi ten seriál přirostl k srdci!(27.2.2015). Abbie je mrtvá! I kdyby byla čtvrtá série (a to teď není jisté) nedovedu si ji představit bez ní, proto od seriálu odcházím. Zažil jsem s ním příjemné chvíle, ale bylo toho dost. (12.4.2016) ()

adeel666

Slátanina plná biblických motivů, ale díky skvělým démonům a hlavnímu hrdinovi s úžasně britskou angličtinou se nejspíš dívat nepřestanu.. a plusové body si rozhodně zaslouží John Noble jako Sin Eater v šesté epizodě ()

Luk Skywalker

Tenhle seriál mě zaujal od prvního dílu a zatím neztrácí dech. Tvůrci museli příběh o bezhlavém jezdci rozšířit, to je jasné, bez toho by seriál nebyl, přičemž zasadit jej do současnosti byl dobrý nápad a další dobrý nápad bylo obsazení Angličana Toma Misona do hlavní role, bo ten akcent je nepřekonatelný. Seriál si sice bere nějaký ten nápad z jiných mysteriózních seriálů (napadá mě Supernatural, i když jsem jej nesledoval), ale pořád je to dost dobré na pravidelné sledování. Po první řadě, která je neukončená, jsem zvědav co se bude dít v řadě druhé. EDIT: Druhá řada byla velice zajímavá a defacto vše uzavřela, v další řadě nám asi tvůrci rozehrají nový příběh. Třetí řada rozehrává nový příběh a je to dost na jedno brdo, polovina řady je šablonovitá, zajímavostí je spojení se seriálem Bones na jeden díl. Druhá polovina je už zajímavější, ale nebavilo mě to jako předešlé dvě řady, navíc finální epizoda není o nějakém epickém souboji, ale rychlém hned dvojím vyřešením. Je to celkem uzavřené, ale pro pokračování tvůrci prostor udělali. Případnou další řadu sledovat nebudu. Ač to téměř nedělám, tak zde si dovolím hodnocení jednotlivých sezón: 1.sezóna *****, 2.sezóna ****, 3.sezóna ***. ()

Loooki

Hlavná dvojica je strašne podarená, to tajomno okolo toho je dobré, riešenia sú tiež v pohode [finále I.sérii A++]. Od 3 série, to ide dolu vodou a 4.séria už bola katastrofa. Hodnotené po absolútnom finále seriálu. ()

Qeo

Po první sérii jsem vyloženě nadšený. Kombinace prvků "cheesy" děje a dialogů, skvělých hororových scén a dějových zvratů ve stylu soap opery překvapivě funguje. Zvraty, cliffhangery, otcové, synové, matky, sestry, přátelé, nepřátelé, očistec, démoni, bible, historie, americká historie, prostě pelmel všeho co si jen dokážete představit. Svým způsobem i trochu slátanina. Musím říct, že ačkoliv je děj je poměrně předvídatelný, tak i mě párkrát dostali, kdy jsem si řek "ty krávo, tak to jsem fakt nečekal". ()

Bohnice05

Jednoznačně musím ocenit a pochválit tvůrce, jakým směrem se začali ubírat ve druhé sérii. Snaží se mazaně vyplnit "mezeru na trhu". Mezeru, která vznikla poté, co se tvůrci Supernatural obrátili přesně opačným směrem. Neboli řeší samé nebeské kraviny týkající se main story a normální krapet strašidelný nebo třeba i vtipný díl aby člověk pohledal. Sleepy Hollow na to jde přesně opačně. Od megalomanské záchrany světa, která tak nějak ustoupila do pozadí, se dostává ke klasickému huntění potvor. Podle mě jde o příjemnou "oddechovku", kterou nelze brát příliš vážně. Popravdě se tak nebere ani ona sama. Takže ať už si chcete zavzpomínat na staré dobré Lovce duchů nebo je pro Vás zkrátka tohle téma alespoň trochu přitažlivé, neváhejte a dejte seriálu šanci. Po brilantním startu začnou sice na chvíli kolečka dřít, ale to jen proto, aby se zase vše pořádně rozjelo a seriál ukázal, co v sobě má. ()

šarka

Je tam napatlané páté přes deváté všechno, na co si jen člověk vzpomene tak, že to prostě ani nedává smysl, po dvou-třech dílech začne být všechno hodně předvídatelné...napříkladmoralizující a citově vydírající pětiminutové projevy Abbie nebo to, jak si Ichabod vždycky na něco vzpomene a jak každý prastarý krám se nachází půl hodiny od Sleepy Hollow...možná proto mě to ani neděsilo. No, a když to pořádně nevyděsí ani mě, tak je určtě něco špatně. Takže jedna hvězdička za to, že znám i mnoem horší seriály a na tenhle se aspoň příjemně dívalo během chřipky. Druhá za Ichaboda, který je prostě fešák a jehož boj s vymoženostmi moderní doby byl neskutečně zábavný a skutečně se povedl. ()

BeranSon

Duchaplný a neméně napínavý seriál ,který ač není mým šálkem kávy umí nastavit v některých momentech atmosféru opravdu dobře. Jenže stejně jako u všech béčkových seriálů , tak i zde opravdu chybí ta touha naplnit svůj mozek dalším dílem, krom toho jsou některé komenty fádní a nejméně 1000x ohrané. - 6/10 - ()

Wallis3

Sleepy Hollow má atmosféru, která rozhodně není ospalá, ale k seriálu se hodí tip ťop, i mystéria je tu plno. Tvůrci se nebáli ani zvratů a s osudy postav si prohráli- není to jako v Game of Thrones, ale ani to není nikterak přímočarý. Čím to, že mě to chytlo víc jak originál film od Burtona? Propojení současného světa a období koloniálních válek, podmalovaných tajným bojem dobra proti zlu, funguje a postavy jsou dost sympatický, aby si to udrželo mou pozornost. Takže se ohradím proti tvrzení, že seriál je nadhodnocován: spíš je těžce podhodnocován. V dnešní době zaplavy seriálu a filmů od Marvelu a DC je tohle skvělej relax. ()

MartX

PO 4 dílech - Zatím velmi příjemný letošní seriál. Pilot dost navnadil a i další díly si zatím drží vysokou latku. Atmosféra je baječná a herci mi tam skvěle sedí nemluvě o příjemných dialozích a i děj plyne dobře a drží si tempo ()

Bezhlavý jezdec se vrátí

Bezhlavý jezdec se vrátí

24.04.2024

Držte si klobouky, budou opět padat hlavy. Na plátna kin by se totiž měl vrátit hrůzyplný bezhlavý jezdec v nové adaptaci povídky „Legenda o Ospalé díře“ newyorského spisovatele Washingtona Irvinga … (více)

Wiseman upřednostnil Ospalou díru před Mumií

Wiseman upřednostnil Ospalou díru před Mumií