Captain America: Občanská válka

• USA Captain America: Civil War (více)
USA / Německo, 2016, 147 min

Film studia Marvel Captain America: Občanská válka se odehrává v době, kdy Steve Rogers převzal vedení nově zformovaného týmu Avengers, který se nadále snaží chránit lidstvo. Dojde však k dalšímu incidentu, ve kterém sehrají Avengers nešťastnou roli. Politické tlaky vyústí ve vytvoření systému zodpovědnosti vedenému vládní organizací, jež na tým super-hrdinů dohlíží a řídí ho. Nová skutečnost Avengers rozdělí na dva tábory. Jeden vede Steve Rogers, jež hájí svobodu Avengers, aby mohli bránit lidstvo bez vládních zásahů. Druhý vede Tony Stark, který překvapivě zastává myšlenku vládního dohledu a zodpovědnosti. Připravte se vybrat si svou stranu a přidat se k non-stop akci na dvou frontách. (Falcon)

Chen

Shodou okolností jsem před pár dny viděl pošťuchování Batmana a Supermana, které mě zklamalo, ale Kapitán mi spravil náladu a obnovil mou víru v komiksové filmy. Pokud pominu zběsilý střih, tak v podstatě nemám co vytýkat. Takhle měli vypadat druzí Avengers. ()

Havaj8

Na můj vkus možná až moc vlažnej a nevtipnej rozjezd, kterej byl převážně způsobenej těma politickejma machinacema. Ale to je minimální vada. Další věc co mě zklamala byly ty zběsilý akční střihy zejména taky v první polovině. Kdy se absolutně nešlo orientovat kdo, co, komu dělá. Ale od chvíle, kdy se začali půlit a tvořit finální skupinky, tak to bavilo na 150%. Vrátil se starej dobrej Marvel, co se vtipu týče. Spousta novejch postav který rozšířili Avengers, ať už to byl Ant-Man a Vision nebo úplně nový camea Spider-Man a Black Panther. Který navíc budou mít i svůj film. Ta jejich vzájemná bitva měla neskutečný koule, každej ukázal maximum, co v něm je. Do toho tý průpovídky mladýho Spideyho. Ke konci navíc nečekaně odhalující zvrat, kterej dost překvapil. A to že se celá situace ve výsledku vyvrbila víceméně jako zbytečná, už nikoho nezarazí. I když přiznám, že novej směr to sympaticky udalo a tudíž by to nemuselo bejt do budoucna tak jednotvárný. Nemůžu se dočkat až to uvidím znova a poďte do mě už s tim Dr. Strangem. ()

Vyhy

První polovina mi nepřišla výrazná a ani zajímavá. Kamera byla nepřehledná a souboje byly fyzičtějšího rázu. Od druhé poloviny přišel i humor, který do té doby chyběl. Převážně se o něj postaral Spider-Man. Toho jsem se obával, ale nakonec Tom Hollad se toho chopil skvěle a dostal jsem Petera Parkera, tak jak jsem chtěl. Občanskou válku nazývám nejzásadnějším dílem všech Marvelovek. Trailery nás lákaly na souboje, ty jsme dostali. Plus za nového záporáka, který poprvé nechtěl ovládnout celý svět, ale měl zlomyslněšjí plán. Hodnotím vysoce. ()

SallyZen

OBSAHUJE SPOILERY! Má to koule, to jako asi jo. Je to samá akce, vtip, akce, vtip, pokus o řešení vážných problémů, a pak už jen zase akce, vtip, akce, akce, akce. Co asi taky jinýho čekat od Marvelu - Avengers, Kapitána Ameriky, apod. Film bohužel nepřišel s ničím novým (v tomhle mě třeba dost potěšil Deadpool), s něčím, co by vysloveně pobouřilo, uchvátilo, vysloveně udivilo. Forma se absolutně nemění, zůstává naprosto stejná z minulýho Kapitána a předchozích Avengers. Jediné, co se mění je obsah. Obsah, který dle tvůrců má pobuřovat, vyvolat překvapení, euforii (asi v podobě vnitřního rozvratu Avengers), ale nedělá to. Je to stále stejné. Film je určitě skvělá odpočinkovka (ačkoli pro někoho časově dost dlouhá), akce je fajn, superhrdinové dostanou relativně svůj prostor (někdo samozřejmě víc a míň), ale v některých momentech je to tak hollywoodsky heroické, klišoidní, neuvěřitelné, že jsem měl chuť si namočit nachos (od týpka vedle) do tý pálivý omáčky a strčit si to do očí. Na druhou stranu těch situací nebylo tolik, jako v jiných komiksovkách (no co asi už si musim zvyknout). Kamera určitě fajn, hudba v určitých pasážích navíc, tyhlety kategorie štáb zvládl. Ještě bych asi dodal jeden zápor, který mě tam trochu štve a týká se formy o které jsem psal. Film se snaží být v mnoha momentech vysloveně temný a drsný, a pak v těch dalších momentech zase vtipný a komický. Ono obojí jde, ale moc moc těžce, musí zafungovat fakt mnoho faktorů. Tady to nevyšlo. Hrozně rychle se tyto dvě formy střídaj, ale nejsou v harmonii. Filmu to dost ubližuje. Ještě poslední věc, která mi přišla nedotáhnutá. Už jste to mohli vidět v Batmanu vs Supermanovi, ale nějak jsem nám rozmohly témata potence zničit svět a hlavně (ne)zodpovědnosti superhrdinů, jejich kontroly, zároveň ochrany civilistů, apod. Tento jev je základní pilíř obsahu třetího Kapitána Ameriky. Zde tento jev funguje na principu určitého rozdělení hlavní skupiny (hezky 6 na 6 samozřejmě), ale dál se tato problematika nerozpracovává. Myslím si, že to je velká škoda (uvidíme co další díly), jelikož to potenciál má. S tím samozřejmě souvisí i vykreslení postav, jejich hodnot, "to v co věří a za co bojují". Zde se s tím tolik nepatlají, jako např. Wanted a je to znát. Jistě mi budete namítat, že tohle je odpočinkovka, klasická hollywoodská popcornovka, u který lidi chtějí vypustit. Souhlasím, že takové filmy jsou třeba, ale tím, že vykreslí lépe a rozpracovaněji nějaký charakter postavy, neznamená, že naruší tu akční nebo zábavnou část. Nakonec bych jen řekl, že film mě celkově neuchvátil (WTF, nikdo neumřel???!!!), ale ani neurazil, moc mě potěšil např. Ant-man. Jo a ještě něco. Mějte ohled na druhé a nežerte nachos skoro dvě hodiny. Křupání a mlaskání není úplně to, co chci slyšet, když má Kapitán Amerika srdceryvný projev. 60% ()

Jango_Fett

Byl to upřímně nářez. Na rozdíl od Avengers 2 kde byla pouze akce a hlášky, zde dostala každá z postav dostatek prostoru a byl u nich i nějaký ten rozvoj charakteru (Spider-Man od začátku do konce jede!). Všechny věci z předešlých Marvelovek se tady krásně sečtou a podtrhnout, nic z historie oněch hrdinů nezůstává nezapomenuto. Má to samozřejmě i pár negativních much, například důvody konfliktu by mohli být více do detailů vysvětleny. Dále po skončení filmu dostanete pocit, že je to teprve začátek Občanské Války, protože se tam prakticky nic nevyřešilo. To by ale znamenalo, že tento konflikt se potáhne MCU hodně dlouho, což by mohlo být i celkem zajímavé. ()

M.i.k.e

za mě celkem jasně zatím nejlepší marvelovka,která ještě o fous překonala Winter Soldiera.Komiks je vynikající a i když je ještě lepší než film,s jeho převodem na plátno si bratři Russové poradili na jedničku.Každá z postav,Starkem počínaje a Zemem končě má celkem jasnou a pochopitenou motivaci,žádná z postav není vyloženě plochá a nic není ani zdaleka černé nebo bílé.Osobně jsem už v komiksu byl na straně capa,nicméně narozdíl od komiksu pro mě bylo počínaní Tonyho Starka pochopitelnější.Ani tentokrát nechybí trocha humoru,ale narozdíl od vyloženě kalkulovaných Avengers : Age Of Ultron je ho mnohem méně a vážnější nota filmu podobně jako dvojce víc než sluší...90% (PS : všechny palce hore za Black Panthera,který byl doposavad neprávem opomíjen,stejně jako nový Spidey (jakkoliv mě jeho mlácení capem bavilo hodně) ukázal veliký potenciál) ()

Martin741

Treti Kapitan  Panama, Nikaragua, Kostarika, Guatemala, Senegal, Togo, Benin , Burkina Faso,  ...ne, Captain America 3. Skor priemer nez kvalita, aj ked s miernym priesahom do lahkeho nadpriemeru. Kapitan Banglades 3 sa prilis necha unasat prudom, casto nie je hlavnou postavou, co by Styv Rodzrs v podani Chrisa Evansa /Cellular, Street Kings/ rozhodne mal byt. Zakomponovanie Ant - mana a podaktorych dalsich vedlajsich postav ako je Robert Downey /Takovi normalni zabijaci/ a povedzme Spajdrmena som tam tusim tiez videl do deja bolo na urovni, akcia tiez. Plus videl som tam aj Dona Cheadla, ktory hral Ruseśabaginu v Hoteli Rwanda 2004. A casto tu ide len o zelene platno, viem. A dialogy su miestami az idiotsky pateticke, ale obcas aj maju nieco do seba. Pacilo sa mi to, ze konflikty medzi hrdinami pramenia z ich povah, povahovych crt a z vnutorneho psychickeho rozpolozenia nez z umeleho akeho intergalaktickeho bubbuzla - ci jaxa to presne volalo - bolo to vo filme Batman vs Superman. 60 % ()

rakovnik

Měl jsem trochu pochyby, kdo je hodný a kdo zlý, ale ono to prostě do sebe zapadlo. Sice byl závěr předvídatelný, ale akce byly pěkné a množství komiksáků potěšilo. Stejně jako Stan Lee v roli mesengera. ()

Rocky88

Jednoznačně kvalitnější týmovka, než druzí Avengers. Russové jsou šikovní a mají to v hlavě srovnané. Vzali si zřejmě i příklad v Georgi Millerovi a kde to šlo, nasadili kaskadéry místo CGI. Navíc mají velký cit pro akci, takže vše (kromě bitky na letišti, ale k tomu se dostanu) má koule a člověk se těší na vyvrcholení. Škoda ovšem toho střihu. V rámci vytvoření syrových bitek Opaloch vystřihuje políčka na filmovém pásu a close-combat bitky se trhají, jako kdybyste chtěli hrát Crysis na Pentium 4. Páni režiséri mají naštěstí k dispozici i celkem ucházející scénář, který tomu dá správné grády hlavně na konci u twistu s minulostí. Dokonce zde ani nevadí (opět) nijaký no-name záporák, protože... dosáhl svého? Co je naopak nepovedené, je napětí mezi postavami IM a CA. U konkurenčního BvS stačilo vyrvání dveří a pár prohozených slov na kapotě Batmobilu a člověku běhala husí kůže. Tady si kvůli rozdílnému názoru na dohlížitelský orgán a Capova kamaráda vjedou na letišti do vlasů, ale v tu chvíli zaúřaduje neduh MCU, a tak místo třeba smrti jedné z postav se všichni mezi jednotlivými údery poplácají po zádech, že jsou vlastně furt kamarádi, prohodí pár vtípků, do toho se přidá komediální výstup Ant-Mana, který se pro tentokrát radši zvětší, aby se pohyboval jako největší slimák (proč!?!?!?). Vhoďte do guláše ještě absolutně směšného kočičího muže a dílo je dokonáno. Vlastně ne. Ještě mají k dispozici Boha (čti Visiona), ale toho nechají dvakrát přicmrndnout a radši ho vyklidí z plátna. Tahle scéna (navíc zde ani neplatí to, co jsem napsal výše o citu pro akci) film dost podkopává. Škodí mu i přehnaná délka - 2,5 hodiny se zde táhne jako 3 hodiny. Zkrátka je tu moc rádobyuvědomělých keců. Koule tomu chybí i na konci, kdy si mají dát přes hubu samotní IM a CA s lehkou pomocí WS, ale ani tady se neumírá. Zachraňuje to opravdu pouze ten twist a pocit, že Daniel Brühl na všechny vyzrál. I přesto však Russové udělali z nejhoršího reprezentanta MCU (první Cap je opravdu hrůza) zřejmě to nejlepší, co teď MCU může nabídnout a dělají mu správnou reklamu. Příště snad ale nenechají Capa stahovat vrtulník (to měl jako gravitační topánky, že ho dokázal táhnout při vzlítání k zemi?). ()

Vojťas

Ou jééé, CA3 je ještě o chlup lepší než CA2 a možná by mu i slušelo označení Avengers 3. Downey Jr. si totiž prosadil o dost hlavnější roli, než byl původní plán, ač možná ukousl trošku z následujících filmů a zatloukl tím rezavý hřebík do srdce celých Avengers. Sice tu chyběl Hulk a Thor, ale zbylé "náhrady" to zvládly na výbornou. Neubráním se srovnání s letošním, zápletkou převelice podobným, Batman vs Superman. Ten ukázal mimo 2 hlavních superpostav dalších 5 (asi? - nevím přesně) a bylo to zbytečně vynucené. CA3 jich má 2x tolik a i když se pak řeže 6vs6, je vše přehledné a divák chápe postoje všech zúčastněných. Typický marvelovský humor ve stylu odlehčených úderných hlášek se objeví sice až s příchodem Spider-Mana a Ant-Mana, ale první polovina filmu připraví kvalitní základnu pro zbytek koncertu. Výborný zvrat před závěrečnou bitkou je samozřejmostí a za mě tedy 90%. .... Proč to není za plných 100? 3 šrámy: 1) dynamicky zrychlené rvačky na začátku filmu působí trochu divně - divák si musí zvyknout, 2) samotná choreografie a nápaditost soubojů je chvályhodná, ale od začátku meziavengerských rubanic je všem jasné, že nepůjde o smrtící rány. To trochu souvisí s dalším bodem, 3) Marvel neudělá definitivní krok s žádnou hlavní postavou, ač se to očekávalo, ba přímo i nabízelo. ... Na druhou stranu si je alespoň užijeme i v dalších filmech a vyzdvihnutí z nováčků si zaslouží nejen Spidey a Ant-Man, ale i Black Panther. Jeho sólovka by za 2 roky mohla být fajn. :-) ()

joker.george

MARVEL si po minulém roku zpravuje reputaci. Zde není žádný prostor pro hluchá místa, plytké dialogy ani do očí bijící blbosti. Režiséři přinesli jeden z nejlepších MARVELovských příběhů a zápletku, kterou okořenili prvotřídní akcí, zaplnili postavami, které si prošli vývojem, i když měli třeba pouhý štěk a do toho omezili humor na úkor vážnosti. Nejpřekvapivější ale je, že vybalancovali akční velkofilm s komorním dramatem. S filmem mám přesto menší problém. Miluji komiksovou předlohu, a proto mě štve, že se jí věnuje pouze první půlka, zatímco zbytek děje vykročil úplně jiným směrem. Nezbývá mi, než si zvyknout a zbytečně si nekazit kvalitní film. Infinity War je v dobrých rukou. 4,5* (Třebíč, kino Pasáž) ()

Elyssea

Team Calm Down, Boys. Achillovou patou Občanské války je občanská válka. TeamCap a TeamIronMan jsou totiž jen dvě skupinky lidí odmítajících se poslouchat. Jeden nechce být využíván politiky pro jejich záměry (ostatně po Hydře se není co divit), zatímco ten druhý hnán výčitkami svědomí hledá oficíry s razítkem, kteří vyčarují ze zabíjení neviňátek pouhé vedlejší ztráty. Stejně jdou nakonec všechny principy stranou a nakonec jde zase jen o rodinu a lámání srdcí (sem tam i nějaké té páteře). Jenže to, co by se dalo vyřešit minimalisticky, se nafoukne do obřích rozměrů a vtáhne to absolutně nesouvisející postavy. Účast Ant-Mana a Spider-Mana je absolutně zbytečná a hlavně nesmyslná, zvlášť v případě náctiletého kluka, který nemůže mít absolutní páru o tom, za co a proč bojuje. Celkově je Občanská válka jen sledem více či méně zapamatovatelných scén bez větší logické soudržnosti. A to je pro mě po Zimním vojákovi trošku málo. P.S. Zdá se, že jakmile jde o maminku, Batman, Superman ani Iron Man neznají bratra. Nebyla ona nakonec matka Starková taky Martha? ()

Nach

O fous lepší, než Age of Ultron, ale i tak prostě očekávání byla výše. Postavy zde fungují, jejich interakce mezi sebou je pochopitelná, bohužel ale mimo Starka nedochází k žádnému vývoji v charakterech hrdinů. Všechno je to vlastně jen omáčka k tomu, že si hrdinové dají na hubu a pojede se dál. Docela mě to mrzí, protože Občanská válka měla na to být nejlepší marvelovkou, bohužel to nevyšlo a Bůh ví, zda další filmy od této firmy nebudou už jen omývačky s tím samým v bledě modrým. Škoda toho záporáka, který měl naděje na to stát se super charakterem, bohužel byl tak nezajímavě pojat, že to opět padlo do záporáckého podprůměru. 70% ()

bourec

Konečně sem bez občasnýho klimbnutí,bez rušivejch elementů,a naprosto soustředěnej sjel podruhý Občanskou válku,a film se mi fakt nakonec líbí.Sice pětka to jako u Zimního vojáka nebude,ale jinak trochu jiná zápletka,spousty pěkný akce,zejména začátek je opravdu cool,a i když se nám komiksovky trochu rozpínaj,zatim to baví.80%. ()

C0r0ner

Jo, člověk se dvě a půl hodiny nenudí ani vteřinu. Jo, je to sranda. Jo, je to neuvěřitelně akční a vizuálně dechberoucí. Jo, pořád se na to raději budu koukat znova než na Osvícení. ALE! Stranou jde logika, smysl, atmosféra, střízlivé uvažování postav, realističnost (v určitých mezích samozřejmě) a motivace charakterů. Úchvatný CGI bordel bez čehokoli jiného. 55% ()

epicek

Rozhodně za mě spolu s Iron Manem 3 nejlepší marvelovka. Ačkoliv se jedná o sólovku pana Ameriky, to co nám tady bratři Russoové servírují je prostě skvělá porce všeho! Nejenom, že se nám představí nové postavy ale dokonce i ty "staré", stále dokážou diváka přikovat k sedačce a sledovat jejich spor o tom, jak se má co vést a nemá. Downey je prostě můj bůh a proto jsem už před filmem věděl, komu budu fandit. I tady si krade většinu filmu pro sebe a když se nad tím zamyslím, naprosto chápu jeho úmysly a důvod toho, proč si stál za tím svým. Jeden z největších highlightů filmu , považuju představení Spideyho, jelikož dostal mnohem víc prostoru, než jsem očekával a bylo to sakramentsky boží! Jsem zvědavý, jakým směrem se teď celý MCU bude ubírat. Závěrem se snad jen sluší říct, že jsem byl natěšený a plný očekávání a nakonec jsem skončil s pocitem, že jsem dostal víc než bylo předpokládáno. Marvel tohle řemeslo prostě zvládá bravůrně a teď je matchball opět na straně DC a doufám, že stejně naplněn budu i v srpnu na Suicide Squad. That shield doesn't belong to you, you don't deserve it; my father made that shield #TeamIronman ()

necisty

Byla to docela mela a protože celkem inteligentní, nemám problém dát víc. Je škoda, že o spoustu překvapení v podobě nových postav nás připravily trailery, ale přece jen tam malé překvápko je. Každopádně Spiderman zklamal ve všech ohledech. Nejsem si jistý, jestli z jeho "camea" budou vůbec spokojení nadržení fanoušci universa, já každopádně ne. Je zajímavé, kolik známých tváří bylo již do avengers filmů zatáhnuto, a proč by ne, stejně na to my debilové půjdeme i třeba do Imaxu, i když je to úplně zbytečné. ... IMAX 3D ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Black Widow nabírá starého známého?

Black Widow nabírá starého známého?

18.09.2019

Následující článek obsahuje spoilery k Avengers: Endgame, pokračujte tedy na vlastní nebezpečí. Už příští rok se dočkáme první sólovky pro postavu Black Widow v hlavní roli se Scarlett Johansson. Ve… (více)