Captain America: Občanská válka

• USA Captain America: Civil War (více)
USA / Německo, 2016, 147 min

Film studia Marvel Captain America: Občanská válka se odehrává v době, kdy Steve Rogers převzal vedení nově zformovaného týmu Avengers, který se nadále snaží chránit lidstvo. Dojde však k dalšímu incidentu, ve kterém sehrají Avengers nešťastnou roli. Politické tlaky vyústí ve vytvoření systému zodpovědnosti vedenému vládní organizací, jež na tým super-hrdinů dohlíží a řídí ho. Nová skutečnost Avengers rozdělí na dva tábory. Jeden vede Steve Rogers, jež hájí svobodu Avengers, aby mohli bránit lidstvo bez vládních zásahů. Druhý vede Tony Stark, který překvapivě zastává myšlenku vládního dohledu a zodpovědnosti. Připravte se vybrat si svou stranu a přidat se k non-stop akci na dvou frontách. (Falcon)

Blackhand47

Již od začátku bylo jasné, že Kapitán Amerika: Občanská válka bude přímou konkurencí pro Batman V Superman od DC. Myslím, že to byl jeden z posledních hřebíků do rakve jejich odvěkého soupeře, který si své nové univerzum moc dobře nerozjel. Film ukazuje, jak má správně vypadat příběh o rivalitě dvou hrdinů, kteří se na svět dívají odlišným pohledem. Zatímco Rogers bojuje za svobodu, Stark se snaží odvděčit těm, kterým ublížil, aby mohlo jeho ego zase v klidu spát. Děj je poměrně předvídatelný, ale pořád skvěle zvládnutý. Názory obou stran jsou podány tak, aby je každý pochopil. Já sám zastávám stejný názor jako Kapitán Amerika. V bitvě budou oběti vždycky a všechny lidi prostě hrdinové zachránit nedokážou. Za to, že většinu zachrání by neměli být trestáni, ale ani přehnaně oslavováni. Celý film je v podstatě o tom, že hrdiny dohnala jejich minulost. Děj celé série to neposouvá dopředu, pouze vyplňuje určité mezery, u kterých jsme si buďto nebyli vůbec jistí nebo jsme doufali, že to tak je. Mluvím např. o smrti Starkových rodičů, které nechala odpravit Hydra nebo o příbuzenství mezi Peggy a Sharon Carterovou. Záporáci patří opět mezi slabší stránky filmu. Crossbones má přibližně stejně důležitou roli, jako Strucker v Avengers 2 a Helmut Zemo není ani zdaleka takovým padouchem, jako byl v komiksu. Noví hrdinové se předvedli v dobrém světle. Black Panther je správně královský a Spider-Man je konečně geekem i hláškařem zároveň. Ze starších postav musím pochválit Ant-Mana a Hawkeye, kteří si scény kradou pro sebe, stejně jako oba nováčci. Cameo Stana Leeho opět potěšilo, ale rozhodně jej musím zařadit k těm slabším. A když už nám byla představena věznice Raft a na scénu se vrátil generál Ross, tak jsem aspoň doufal v krátký pohled na Abominationa, čehož jsem se nedočkal. Jak jsem již zmínil, film sérii dopředu vůbec neposunul. Situace kolem Winter Soldiera není pořád vyřešena, smrt hrdiny jsme nedostali, Rhodes se ze svých zranění nakonec vzpamatuje a Avengers se samozřejmě opět dají zase dohromady. Mimo to mě zajímá, čím hodlá překvapit druhý díl Ant-Mana, když byla zvětšovací schopnost vyčerpána. Z hlediska příběhu by to bylo zřejmě vše, co bych asi vytknul, a nyní se přesuňme k technické stránce a vizuální stránce. Kamera mi přišla místy roztřesená, nejvíce asi během soubojů v Nigérii. Kromě opakujících se maskovacích převleků, jenž nás provázejí napříč celým Marvel univerzem mě již nebavila ani bitka na schodech. Na Daredevila to v tomhle ohledu rozhodně nemá. Přestože si dali tvůrci se Spider-Manem docela dost práce, jeho digitální zjev byl místy do očí bijící, což mi v jedné scéně vadilo i u Iron Manova brnění. Třetí fáze má relativně dobře našlápnuto a já doufám, že se jednou konečně vymaníme ze začarovaného kruhu a filmy začnou být kapánek originálnější. Nejvíce naděje momentálně dávat do Doctora Strange, kterého řadím mezi nejlepší Marvel charaktery. Doufám, že jej nepokazí. 80% ()

JohnMiller

Len ťažko môžem tvrdiť, že sa mi to páčilo. Bolo to tak tupé prázdne, že by ma to zaujalo iba po lobotómií. Stále však lepšie a, viac dynamickejšie než Avengeri. Snímka stavia na bojoch kladných postáv proti sebe (záporák je iba do počtu) a s pridaním nových avšak známych postáv (ako Ant-Man, ktorý mal nedávno film). Základy, hoci, nie moc prevratné, dokázali pomerne slušne využiť, nejeden nerd mal pri tom určite zimomriavky. Niektoré scénky sa mi ľúbili ale pre mňa stále nepochopený kult. ()

Ediebalboa

Týmovka ala Avengers, duch Winter Soldiera přetrval. A to je dobře. Souboje bolí pořád stejně a jejich intenzita s přibývajícími členy universa narůstá do nových rozměrů. Plně je zúročena dlouholetá práce s jednotlivými postavami, díky níž je většina z nás zná, a není proto důvod je nijak dlouhosáhleji představovat. Navíc jsou jejich vstupy na scénu efektivní a v mnohých případech i velice komické. Současně film neztrácí na osudovosti. Chtě nechtě se zde už kvůli tomu příběhy některých hrdinů pomalu uzavírají, ale o to víc se těším, co nám v budoucnu předvedou tváře nové. ()

higuain

Russo & Russo mě před dvěma lety nadchli, protože Winter Soldier byl adrenalinem napumpovaná a na Marvel poměrně originální komiksovka. Civil War je v úvodu nezvládnutá akčně, nigerijská pasáž je dost zmatená a nepřehledná, kamera kmitá sem a tam, aby zabrala co nejvíc skákajících postaviček a je to tak maximálně na rozbolení hlavy. Ostatní akční scény jsou už technicky zvládnuté lépe. Názorové protipóly a všechny ty dialogy s politickým kontextem v první polovině filmu jsou ok, vyznívají však trochu do ztracena, když výsledný střet dvou skupin Avengerů na letišti je vším, jen ne vyhrocenou bitevní vřavou, nedejbože snad válkou. ()

kajas

Uvěřitelný konflikt mezi hlavními postavami, uvěřitelný Brühlův záporák, nečekaně výborné seznámení s pavoučím nováčkem... zkrátka a dobře sympatická komiksovka, které podle mě ubližuje jenom přetažená stopáž. A Marisa Tomei asi někde sehnala recept na elixír mládí, je to fakt kost. ()

marleyy

90% Kino. Team Iron-Man. Vše bylo na správném místě - Black Panther je mrštný sympaťák, Ant-Man je malý-velký muž, Vision má svůj styl, Captain je zlý muž s dobrým srdcem, WinterSoldier má pěknou pracku, Black Widow je kočka, Spider-Man je třešnička na dortu a Iron-Man podle mého opět vládne celému ansámblu. Příběh a zápletka dávají smysl, konfrontace a akce jsou přehledné, zábavné, nechybí vtip ani pár emocí. Takže sypejme Marvelu doláče, ať můžou točit další barevné koláče. ()

vegetol.mp

Další z filmů, který táhne dolů totální dějová přeplácanost. Ok, je fér říct, že si tvůrci poradili s množstvím postav o něco líp, než Batman vs. Superman, ale co z toho, když nové postavy stojí za houby. Je poměrně vtipné, že téma filmu je dospělé a bylo by velkým soustem i pro mnohem serióznější film a přitom jsou divákovi cpány infantilní postavy, které chce s chutí zabít. Především postava nového Spider-mana je naprostá tragédie.Takže kdyby ten film někdo zkrátil tak na 110 minut a vystříhal Spider-mana i Černého pantera, udělal by tomu filmu velkou službu. ()

sofiapetra

Pět hvězd bez přemýšlení. Svištělo jim to o sto šest. A bylo to překvapivě mnohem lepší než Avengers dvojka, hlavně díky scénáři, který měl hlavu a patu. Naprosto dokonalé bylo ale stejně vidět tolik superhrdinů pohromadě (i proti sobě - už jen to bylo zajímavé). Nápad zapojit i Spider-mana byl vtipný a nostalgický zároveň. Jelo se ve velkém, celé to mělo neskutečné grády a proto si dovolím malý apel na všechny přátele stahovače: vidět tenhle biják jinde než v kině, je prostě zločin!!! ()

TominoLa

Po druhém dílu jsem byl plný nadšení a dle trailerů jsem se už nemohl dočkat třetího dílu. A docela zklamání. Je to dobře natočené, přehledné, ale úplně bez emocí. Občanská válka? Pod tím si představuji něco jiného. Tohle byl boj arogance a ega. Největší akce kde by měl člověk být naplej, být na nějaký straně a ono se tam hláškuje a mě to bylo celé jedno. Nebudu lhát, že jsem se občas nebavil. Hlavně Ant-Man, ale dle ukázek jsem čekal něco jiného. Tam emoce cítit byli. Tady to byl boj kde vlastně nikdo nemůže zemřít .... I, když dle comicsu to tu je trochu jinak. Jak se tak dívám na hodnocení tak vidím, že s tím mám asi největší problém já. Moje chyba. Jedno vím určitě. Čím více Avengers tím méně zábavy. Pořád, ale o dost lepší než druhý Avengers. 7/10 ()

Patw

Na třetího Kapitána jsem se těšil z mnoha důvodů. Zaprvé je Kapitán můj nejoblíbenější Anenger, zadruhé Winter Soldier byl parádní podívaná, kterou jsem si užil v kině nad očekávání a slíbený jsem měl konflikt dvou velkých postav - Captain vs Iron Man i rozdělení Avengers do dvou týmů. Co jsem dostal bylo vlastně to, co jsem přesně očekával. Marvel před lety objevil svůj formát podávání příběhů a když to funguje není třeba měnit, což může po pár letech a několika filmech začít (ne nudit) ale nějak splývat a diváka nepřekvapovat. Co se třetího Kapitána týče měl jsem strach zda se film bude věnovat Capovi, přeci jen je to jeho film, nebo se "ztratí" v takzvaném neoficiálním Avengers 2.5 filmu. Naštěstí se má obava nepotvrdila. Jedná se o kvalitní žánrovku, na které nemohu vyzdvihnout něco, co už nebylo tisíckrát řečeno. I když bojovou scénu na letišti zmínit musím, protože ta byla vážně perfektní! Od Capa, přes Ant-Mana k nováčkům Black Panther a Spider-Mana i komplikovaná Black Widow, která sama neví, co dělá. A jelikož nemám nic originálního čím bych přispěl do debaty, proč je tento film dobrý, napíšu proč jsem musel jednu hvězdu z hodnocení odebrat. Hned na začátku mi neseděly ony momenty, střihy z místa na místo. V jeden moment jsem v New Yorku, pak v Londýně, a ups hned někde jinde. Mluvte o teleportaci v šesté sérii Game of Thrones.. haha.. myslím si, že prvních třicet minut Civil War je jedno velké nevysvětlitelné rychlo-cestování napříč státy a kontinenty. Chápu, že ve filmu, který má 140+ minut není volný prostor na ukázání jak je postava v letadle či autě, ale aspoň by to napomohlo v tom zmatku aneb "whoa, on byl tam a za minutu už je tady.. na druhé straně světa." Hodně mě překvapilo, že Pan Kapitán, který si v předešlých filmech potrpěl na pravidla teď tyto pravidla porušuje a to na své zásady až hodně, a má k tomu jen jediný důvod a to svůj kryptonit Buckyho, pro kterého by rozpoutal i válku. Co mi poslední dobou vadí víc a víc je absence dialogů mezi postavami - aneb nulová komunikace mezi hrdiny. Na druhou stranu, kdyby si sedli ke stolu, vše pořádně prodiskutovali, byl by film po třiceti minutách u konce, protože všechna akce by se po rozumném povídání vytratila a na nic ohromného by nedošlo. U tohoto Marvelovského dílu to bylo patrné nejvíce - možná proto, že se tvůrci snažily o šokující zvraty, odhalení a především vyhrocený souboj mezi "přáteli". A tady musím zmínit tu "finální" scénu, ten boj! Co to bylo?! Nevím, asi to svedu na efekty, ale vypadalo to dost divně, jakoby se mlátili dva kameny, byl to jeden z mála momentů u kterého jsem si říkal, že to vůbec nevypadá reálně, což se mi předtím stalo málokdy (i přesto všechno, co fantastického nám Marvel naservíroval). Byla to jedna z mála scén, které jsem si neužil a v tomto filmu ji musel přetrpět. Zmínit také musím nové postavy a to dvojici Black Panther a Spider-Man. Spider-Man je ukecané dítě (v dobrém slova smyslu), které člověku leze krkem (opět v tom dobrém smyslu slova) a jsem zvědav na jeho sólo film a jak se tvůrci filmu ujmou. Popravdě nejsem zvědav na ony zajeté koleje aneb jak kluk k síle přijde, doufám, že to Marvel vezme z jiného konce a že víceméně v jeho vlastním filmu naskočíme do rozjetého vlaku. Co se Black Panthera týče, musím přiznat, že mi tato postava přijde hrozně nesympatická. Tady musím zmínit, že ono odhalení Black Panthera, aneb kdo je pod tou maskou nebylo vůbec, ale vůbec překvapující. Předpokládám, že se Marvel snažil diváka (který nezná komiksy, jako já) překvapit oním odhalením, protože si jinak nedovedu vysvětlit to dramatické a pomalé sundání masky a nájezdem kamery na onu postavu, ale vůbec to nefungovalo a já hned od momentu, co se Panther objevil na obrazovce věděl, kdo je pod tou maskou. Každopádně Panther si mě bude muset asi získat, protože v tomto snímku mi vůbec neseděl. Celkově šlo o skvělou podívanou, čtyři hvězdy naprosto zasluhující, ale ty důvody výše vypsané jsou právě ten důvod proč filmu nedokážu dát plný počet. Do budoucna bude rozhodně zajímavé sledovat, co tvůrci udělají s dvěma rozdělenými týmy hrdinů a především jaké budou budoucí vztahy mezi Kapitánem a Iron Manem. () (méně) (více)

lucifrid

Z filmu jsem nadšená. Kvůli traileru jsem se docela bála, ale ukázka naštěstí neukázala moc, což je dobře. Skvělá akce, boží hlášky (hlavně Spidey, který se fakt povedl, pak Ant-man a Hawkey), povedené drama a John Slattery a Martin Freeman byli hodně příjemným bonusem. Hudba sice nebyla nic moc, ale zas nebyla špatná. Pár nelogičností to mělo, ale nic, co by vadilo. ()

Aleee89

Chytlavý film, který odsýpá, nenudí, sem tam pobaví... Je to akční, efektní (a já jen lituji, že jsem snímek nestihla vidět v kině), ale na druhou stranu teď i trochu jiné. Jako by Marvel odkryl nové vrstvy. Konflikt mezi Avengery? Beru! Jak jsem se rozhodně nebavila u každé komiksové adaptace, tak tady jo. A dokonce bych řekla, že se mi vrací chuť vidět další. ()

Colonist

Lepší týmovka Avengers než Age of Ultron :) Pro mě skoro tak výborné jako Winter Soldier. A velká pochvala za záporáka z řad obyčejného lidu s naprosto neotřelým plánem! ()

Reesam

Super, super, super. Dalo se očekávat, že to bude špica, protože bratři Russo dokázali už u dvojky, že se umí odvázat a že kamera nemusí být jen striktně pohyb dopředu a do stran. A to, že byl Captain America plný akce od začátku do konce a neztrácelo to říz, to už je panečku něco. Navíc se tu vyskytují super efekty, střihy, ale i nerušivý soundtrack. Po obsahové stránce noví hrdinové (nebo antihrdinové) a skvělé hlášky, co nevyrušují od vážného podtextu, ba naopak to zdokonalují. Za mě zkrátka 100 %. To, co jsem nedostala v Avengers jsem dostala tady! ()

OG_Swifty

Captain America vlastně už ani není jen Captain America - je férové říct, že to je prostě další film o Avengers. S každým novým universem a každým dalším dílem již stávajících univers je těžší a těžší přijít s něčím originálním... jistě, po technické stránce se Marvelovkám nedá nic vytknout. Ale co ten zbytek? Můžu říct, že Civil War rozhodně nenudí a nastaví víceméně nový, prozatím neotřelý směr, kterým se bude minimálně ještě pár filmů ubírat. Pokud ve zkratce shrnu Civil War, milovníci komiksových hrdinů zatleskají skutečně bohatému obsazení oblíbenců několika posledních let, přibudou nějací další, a finální spor nakonec není zcela jednoznačný ani jedním směrem, což se podařilo vykreslit velmi uvěřitelně. Co pokulhávalo, to byl hlavní padouch a jeho (ne)potrestání a přeboostěnej novej Spider Man, kterej teda můj prvotní zájem nezískal. Na jednu stranu mladý teenager, na druhou stranu vykrotí několik pecek včetně rány mega štítem a facku vytuněnou sovětskou prackou... Na můj vkus by prostě dítě, i když kouslý geneticky upraveným pavoukem, stejně mělo odpadnout mnohem dřív. Navíc při mega fightu byl zcela neironicky nejplatnějším členem Starkova týmu a zastínil i hvězdného Iron Mana s nezničitelným Visionem... Na druhou stranu Black Panther se velmi povedl. ()

Moena

[Filmový víkend 2016] Na novém Capovi musím ocenit především to, že jak píše kolega Tom_Lachtan nejde tu o záchranu světa, ale spíš o vnitřní rozpory mezi Avengers. A co se mi líbí ještě víc, že se tvůrcům podařilo ono slibované vyvážení příběhu, kdy vlastně obě strany mají pravdu a tudíž se to nedá jasně rozdělit na černou a bílou. Nedá se jasně říct, že by capův tým byli nějací záporáci. Z toho jsem měl trochu obavy. Jinak je to standardně odvedené marvelácké řemeslo. A co mi trochu vadilo byla zbytečná míra destrukce a uťápnutí Visiona. Protože tak jak byl představen v minulém díle by nejspíš dokázal onu Občanskou válku rozhodnout velmi rychle. ()

dee-key

Občanská válka má s válkou společného tolik, co bitva na Bílé hoře s bitvou. Obě byly jen krátkou a nepříliš výraznou záležitostí. Pravda, film je akční, svižný, odsýpá, je přímočarý, díky čemuž se ani jeden čtenář obrázkových knížek v příběhu neztratí, všechny postavy dostaly adekvátní délku prostoru a když je to na místě, dokáže být i vtipný. Žel obsahuje standardní marvelovské nedostatky, jako repetetivní a nedotažené motivy zloducha nebo logické díry. Stěžovat si na to po deseti filmech, když všechny tak pěkně sypou, by ale bylo efektivní, jako stěžovat si na přímočarost děje v Rákosníčkovi nebo na ploché osobnosti Křemílka a Vochomůrky. Takže s tím vším očekáváním do toho filmu jdu a byť to není majstrštyk, ty čtyři mi nakonec vypadnou. ()

Cl3ricK

Pokračování Winter Soldiera se mi opravdu líbilo, ale přeci jen k úplné dokonalosti mi chyběl nějaký větší dopad. SPOILER ALERT: Ano mluvím o smrti jedné z hlavní postav, ta měla přijít. Komiksová Civil War je sama o sobě pojem, protože ten konec nevyšuměl do ztracena, mělo do zdrcující následky. Takže mě to prostě mrzí. Finální vyústění bylo fakt super, ale něco málo k tomu prostě chybělo. Takové to, když jdete z kina a říkáte si: "Ty vole, tak ten konec mě dojebal." Mám prostě obavu, že s příchodem Thanose, se na všechno zapomene, potřesou si rukama a zase to budou ti staří kamarádi. Upřímně doufám v opak. Jinak peckovní film o tom žádná. Fight Crossbonese s Capem se mi neskutečně líbil. 85%. ()

KoRniky

Film byl skvely, nebyla jsem zklamana ani vterinu, ale porad je u me Winter Soldier nejlepsi Marvelovka. Budu si na Civil War muset zajit znovu, jelikoz muj zazitek v kine byl priserny!!! Nechapu, ze sal byl z pulky zaplnen 5ti letymi detmi! Proc jsou vubec tak mladi pousteni na akcni/politicky film - ktery ma dokonce i slovo valka v samotnem nazvu?!! Az po case mi doslo, ze tam asi jsou vsechny ty deticky hlavne kvuli Spidermanovi, ktery byl asi 3 vteriny v traileru = takze je to automaticky Spiderman film, "mamiiii vem me na to do kina". No bohuzel Spiderman byl na platne dohromady asi 15 minut a zbytek filmu se tyto deticky (a stejne tak jejich dospely doprovod) nudily a nechapaly, o cem tenhle film vlastne je, a tim padem neustale mluvily, vriskaly, behaly po sale, kopaly do sedacek... Ale to by nebyla Anglie aby to jejich rodicove a prarodicove nepovazovali za uplne normalni chovani v kine, takze je nikdo neokrikl, nikdo je nevzal ze salu na 5 minut na uklidneni, nebo jeste lepe rovnou domu... no 2 a pul hodiny se ve me varila zlostna krev. Takze pujdu znova (coz bych sla tak ci tak), nejlepe nekdy v tydnu pozde vecer, kdy snad bude sal o poznani prazdnejsi a obecenstvo bude mit prumerny vek aspon 30!! Ale film proste uzasny, tak dlouho jsem na to cekala a tesila se, a film naplnil vsechna ma ocekavani, a i je predcil. Black Panther byl uplne skvela nova postava, byla jsem moc smutna, ze je na strane Iron Mana :D A Ant-Man a Spiderman oba velice vtipni, ale jako fakt vtipni, zadne vynucene trapne vtipy! Pan Tony Stark uz mi ovsem celkem leze krkem, a v hloubi duse jsem doufala, ze se dockame smrti nektereho z hlavnich Avengeru (mysleno pan Tony Stark) ale bohuzel!! No a samozrejme Bucky aka Winter Soldier aka meho srdce sampion... doufam, ze jsem ho nevidela v Marvelovskem filmu naposled!!! Takze Civil War: O moc lepsi nez Avengers: Age of Ultron, ale ne tak skvele jako Winter Soldier. Ale nemuzu dat 9/10 hvezd tak ma 5. ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Black Widow nabírá starého známého?

Black Widow nabírá starého známého?

18.09.2019

Následující článek obsahuje spoilery k Avengers: Endgame, pokračujte tedy na vlastní nebezpečí. Už příští rok se dočkáme první sólovky pro postavu Black Widow v hlavní roli se Scarlett Johansson. Ve… (více)