Riverdale (TV seriál)

• Austrálie

• Kanada

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 2017–2021, 63 h 31 min (Minutáž: 41–47 min)

Předloha:

Roberto Aguirre-Sacasa (komiks)

K.J. Apa, Cole Sprouse, Camila Mendes, Lili Reinhart, Luke Perry, Madelaine Petsch, Marisol Nichols, Mädchen Amick, Nathalie Boltt, Sarah Habel, Barclay Hope, Colin Lawrence, Tom McBeath, Lochlyn Munro, Alvin Sanders, Asha Bromfield, Nelson Wong, Robin Givens, Skeet Ulrich, Shannon Purser, Casey Cott, Jordan Calloway, Martin Cummins, Peter Bryant, Broadus Mattison, Raúl Castillo, Reese Alexander, Tiera Skovbye, Beverley Breuer, Christopher Rosamond, Lane Edwards, Molly Ringwald, Mackenzie Gray, Ashleigh Murray, Mark Consuelos, Kadence Kendall Roach, Ross Butler, Brit Morgan, Emilija Baranac, Vanessa Morgan, Charles Melton, Hayley Law, Cody Kearsley, Kwesi Ameyaw, Arthur MacKinnon, Moses Thiessen, Trevor Stines, Andrew Tkach, Major Curda, Stephan Miers, Kelly Konno, Sean Amsing, Jordan Connor, Michelle Brezinski, Graham Phillips, Drew Ray Tanner, Vaughan Winmill, Tony Todd, Cameron McDonald, Sarah Habel (a.z.), Cody Kearsley (a.z.), Luke Perry (a.z.), Barbara Wallace, Dean Marshall, Alison Araya, Paul Lazenby, Bruce Blain, Graham Greene, M.C. Gainey, Mark Gibbon, John Innes, Terry Lewis, Michael Puttonen, Françoise Robertson, Christian Sloan, Sharon Taylor, Harrison MacDonald, Jerry Wasserman, Shaun Omaid, Alex Zahara, Azura Skye, Robyn Ross, Andre Tricoteux, Beckham Skodje, Mark Brandon, Amanda Burke, Sam Spear, June B. Wilde, Penelope Ann Miller, Eli Goree, Zoé De Grand Maison, William MacDonald, Link Baker, Liam Hall, James Challis, John Specogna, Eden Summer Gilmore, Tommy Martinez, Jenn Griffin, BJ Harrison, Riley Keough, Yasmeene Ball, Ellen MacNevin, Angela Moore, Ava Telek, Milli Wilkinson, Gina Gershon, Kendall Cross, Jenny Mitchell, Trinity Likins, Matthew Mandzij, Elizabeth Thai, Kelly Ripa, Nneka Croal, Veena Sood, Jonathan Whitesell, Victoria Bidewell, Ben Wilkinson, Nico Bustamante, Ian Butcher, Rob Carpenter, Chad Michael Murray, Michael Patrick Denis, Nikolai Witschl, Henderson Wade, Rob Raco, Kareem Malcolm, Sam Robert Muik, Anthony Michael Hall, Matthew Yang King, Brittany Willacy, Julian Haig, Luvia Petersen, Luke Roessler, Lori Triolo, Shannen Doherty, Nathan Witte, Ryan Grantham, Marci T. House, Paul Jarrett, Blake Stadel, Robert Moloney, Wyatt Nash, Kerr Smith, Sam Witwer, Alex Barima, Doralynn Mui, Glynis Davies, Kurt Long, Juan Riedinger, Sarah Desjardins, Marlon Kazadi, Ben Cotton, Ajay Friese, Mishel Prada, Malcolm Stewart, Matthew Harrison, Fred Henderson, Darcy Laurie, Madison Smith, Hart Denton, Ryan Robbins, Matty Finochio, Jennifer Copping, Lucy Hale, Christine Chatelain, Candus Churchill, Russell Roberts, Arabella Anderson, Garrett Black, Gina Torres, Timothy Webber, Emily Tennant, Ty Wood, Enid-Raye Adams, Adam Pateman, Donnie MacNeil, Tyler Gibson, Adam Swain, Steve Makaj, Billy Wickman

13/57 Díky seriálům Riverdale a Chilling Adventures of Sabrina i k nám dorazil fenomén Archie komiksů. Nikdo by nikdy nevěřil, že nekonečný příběh kamarádů ze střední bude stále populární, ačkoli jeho počátky sahají až do roku 1939. To neodolatelné kouzlo platí pro každou generaci, je tu Archie, zrzek, je tu Betty, blondýnka, je tu Ronnie, brunetka. A přesně tahle kombinace stačí, aby poutala pozornost už 80. let. Riverdale dnešní generace je méně komediální, více tajemný, velmi teatrální, estetikou často inklinující k filmům Tima Burtona a přesto, anebo právě proto, velmi atraktivní.(25.3.2019)

Archie Comics neznám, ale tuším, že je tak trochu o něčem jiném. Nicméně přepáleně komiksové a navýsost stylové ladění čpí z riverdaleského mikrokosmu na sto honů. Kdyby se U Popa za milkshaky platilo jednobarevnými zelenými papírky s velkým dolarovým znakem, nijak by mě to nepřekvapilo. V mnoha scénách pak tvůrci dokázali vykouzlit z banálních zápletek plných přehnaného melodramatu naprosto spektakulární podívanou plnou možná laciných, ale zatraceně efektních kombinací zpomalovaček a navýsost padnoucí muziky. Některé třebaže jen pársekundové momenty, jako Archie rozbíjející zkrvavenou pěstí ledovou krustu, Cheryl stojící v průsvitné šatonočníkošilce před hořícím krbem se svícnem v ruce anebo Jughead oblékající si motorkářskou bundu s logem Southside Serpents (všechno z finální epizody), jsou k nezplacení. Jo, takhle vypadá zábavná teenage romance pro třetí tisíciletí, kterou si užije i divák již dávno odrostlý od seriálové cílovky. // Od druhé série s takřka dvojnásobným počtem dílů se dalo od začátků čekat, že půjde kvalita (úzce spojená s neokoukaností první řady) dolů. Ale i když to bylo občas k nesnesení debilní, hlavně v druhé části sezóny, tak to zároveň byla pořád solidní (gulity pleasure!) zábava. Poslední díl si pro sebe ukradla Cheryl a její iniciační rituál, jak jinak... // Ke třetí sérii jen krátce: Riverdale, jediné maloměsto na americkém středozápadu, ve kterém pubescentky vyslýchají vlastní matky za pomocí maplesyrupboardingu.(15.5.2017)

Zpočátku by mi stačilo pouze sledovat závěrečné cliffhangery, poté už delší a delší úseky, a když bych se musel začít dívat znovu, tak bych to dal zase vcelku. Kamera je krásná. I ostatní věci se snaží být perfektní, ale stále si nejsem jistý, jestli to bylo úmyslné, kousavé a uvědomělé nebo nabubřelé, falešné a nešikovné. Rozhodně to není seriál pro každého a v jeho přijmutí bude hrát roli kromě kvality i nálada a výdrž. 3,5* (Netflix)(6.9.2017)

Ještě během druhé řady jsem nevěděla, co si o Riverdale myslet. Potom mi došlo, že je třeba k němu přistupovat jako k parodii. Vyskytují se tu klišé, kýčovitost, překombinovanost, války gangů, starobylé snobské rody, telenoveloidní zápletky, špatné herecké výkony a další věci, které obvykle seriály snižují na hranici sledovatelnosti, jsou-li myšleny vážně. Riverdale si z nich však dělá legraci a je nutné to mít na vědomí, aby se pro vás stal zábavou, protože v opačném případě to bude jen další laciný teen seriál. Tři hvězdičky dávám proto, že si nejsem stoprocentně jistá, že to je opravdu zamýšleno jako parodie.(20.8.2018)

• Kaluž

Riverdale se po třech epizodách stává mojí guilty pleasure hovadinou letošního roku! Twin Peaks 90210 zakotvené ve světě hrdinů z vydavatelství Archie Comics se pod takovkou jednoho z nejtalentovanějších komiksových scenáristů posledních let Robertem Aguirre-Sacasou mění ve skutečné zlato a to nejen pro fanoušky moderní restaurované předlohy. The CW se totiž podařilo obsadit natolik sympatické ksichty, až mám pocit, že ta omladina vylezla přímo z Waidova (nebo Zdarskyho) komiksu. A ten starej Dylan v roli mentora tam sedí taky. Prospívá tomu i svižné tempo (40 minut na epizodu), nosná zápletka (vyšetřování vraždy), netradiční styl vyprávění (Jugheadův voiceover) a fajn hudba. Pokud vám ještě nebylo dvacet, určitě si to dejte, starší nechť našlapují opatrně. #RiverdaleStrong(18.7.2017)

• - Camila Mendes prozradila v interview, že ona a Cole Sprouse byli spolužáky na vysoké škole. Prý spolu prohodili pár slov, nicméně Cole si na ni ze školy nevzpomíná. (Kacitr)

• - Pod názvy jednotlivých epizod se skrývají názvy slavných a úspěšných filmů. (Kacitr)

• - Matka Betty, ktorú si zahrala Mädchen Amick, podáva doma čerešňový koláč. Amick sa predtým objavila v seriáli Twin Peaks (1990), v ktorom často podávala čerešňový koláč. Režisér chcel poukázať na spojitosť jej rolí. (fandafilmov)