Snímek Eternals představí zcela nový tým superhrdinů filmového vesmíru Studií Marvel. Epický příběh se odehrává tisíce let a sleduje skupinu nesmrtelných hrdinů, kteří jsou nuceni vystoupit ze stínů, aby se opětovně spojili proti nejstaršímu nepříteli lidstva, Deviantům. Film má vynikající herecké obsazení. Richard Madden exceluje jako všemocný Ikaris, Gemma Chanová hraje lidstvo milující Sersi, Kumail Nanjiani je kosmickou silou poháněný Kingo, Lauren Ridloffová je superrychlá Makkari, Brian Tyree Henry je inteligentní vynálezce Phastos, Salma Hayeková hraje moudrou duchovní vůdkyni Ajak, Lia McHughová je věčně mladá a přitom prastará Sprite, Don Lee je mocný Gilgamesh, Barry Keoghan je odměřený samotář Druig a Angelina Jolie je divoká bojovnice Thena. Kit Harington hraje Dana Whitmana. (Falcon)

maddy

Marvel sľuboval, že to tentoraz skusí inak a sľub splnil. Na prvý pohľad to tak síce nevyzerá, lebo Eternals v princípe obsahujú všetky atribúty tradičného superhrdinského Marvel originu - po väčšinu stopáže sa tu skladá tím dohromady, sú tu tradičné superhrdinské bitky, veľkolepé trikové finále, aj typický neškodný humor pre celú rodinu. Lenže ono sa to tentoraz nedeje na poli prvoplánovo zábavného blockbusteru ako bol napríklad nedávny Shang-Qi. Chloé Zhao ako indie režisérka chcela evidentne natočiť niečo iné než film so superhrdinami a jej prvý hollywoodsky veľkofilm si aj presne tak natočila. A prakticky dodala niečo čoby sa dalo označiť za "indie blockbuster". Eternals sa totiž neženú v robustnej 160 minútovej stopáži strhmlav dopredu, ale pokúšajú sa nastoliť niekoľko (na blockbusterové pomery) hlbších otázok a tém o pôvode ľudstva, cez zmysel našej existencie až po fatálne dôsledky našich činov. Paradoxne tak tí bájni Eternals od ktorých by divák čakal veľkolepých bohov pôsobia najľudskejšie zo všetkých superhrdinov a Chloé ich stavia do úlohy obyčajných ľudí, ktorí sa avšak musia zamýšlať nad tým, či život na tejto planéte má zmysel, riešiť osud celého ľudstva a pátrať po tom aký je vlastne zmysel a pôvod všetkého života v tomto vesmíre. A neraz prekvapia aj pomerne nekompromisným vývojom deja, kde postavy skutočne nečakane umierajú, čo stále v komixových filmoch nie je zvykom (pokiaľ sa nejedná o vyvrcholenie jednej fázy ako v prípade Avengers). Ono sa to tak nakoniec medzi sebou bije tým, že ten film musí byť "iba" marvelovka. Samozrejme, niečo podobné s takto obrovským rozpočtom ako si podobný film vyžaduje by bez Marvelu nevzniklo, na druhej strane zamrzí, že v množstve scén ten film tak nejak povinne musí skĺznuť aj k povinnému humoru a neostáva v tom vážnom až meditatívnom tóne, ktorý by mu pristal. Chloé Zhao tak musí tieto dva prístupy neustále vyvažovať a nesústrediť sa iba na to čo evidentne natočiť chcela. A to čo natočiť chcela má skôr bližšie k jej oscarovému Nomadland, než k typickému komixu. Vlažnejšie reakcie tentoraz chápem. Toto je asi prvá Marvelovka, ktorá nie je v jadre pre masy, aj keď sa tak tvári a na prvý pohľad ponúka ako akciu, tak trikovo vymazlený film, ako aj občasný humor. No zároveň je to marvelovka, ktorá tentoraz nemá žiadnu vyslovene kulervúci scénu (ako napríklad tá v autobuse v Shang-Qi), po celý čas plynie v jednom tóne a po prvý krát žiada od diváka, aby sa pri nej aj nejako zamyslel a neservíruje mu iba tú veľkolepú trikovú zábavu. Vo výsledku tak najrozporuplnejšia Marvelovka, ktorá skutočne nepobaví každého. Za mňa som však rád, že sa Marvel nebojí aj mierne experimentovať a ponúknuť aj trocha inú komixovku než tie ktoré tvorili posledných desať rokov. A komu to nevyhovuje, môže si tento rok stále vybrať a ísť do síce jednoduchšieho (oproti Eternals), ale stále vynikajúceho Shang-Qiho. Takže win-win pre všetkých. CELKOVO: 7/10 ()

Adasin

Eternals jsou něco jiného než současné MCU, jen ty občasné humorné vsuvky a některé cringe momenty připomínají, do jakého univerza vlastně patří (i tak je tu humoru ale o dost míň než jindy, což se cení). I přes svou délku mě Eternals nikdy vyloženě nenudili, víceméně se pořád něco děje a délce navzdory mi přišlo, že se i tak pár věcí nestíhalo jak se asi původně chtělo. Hodně se toho odehrává ve flashbacích a u něčeho zůstanou jen náznaky. Podařila se celkem vzácná věc, že žádná z postav není vyloženě plochá a nezajímavá, ale i tak je jich tam až moc. Projeví se to ve finále, kdy několik z nich bylo evidentně třeba odklidit kvůli přehlednosti (a to i když se už předtím jejich počty ztenčily). Některé dle mého názoru poměrně hloupým způsobem, což mi trošku finále kazilo. Největším zklamáním byli Devianti, kolem kterých se zřejmě budovala dějová linka, jež nakonec vyšla jako přebytečná a musela se rychle vyřešit krátkým soubojem kdesi mimo hlavní dějiště v jeskyni. Ja je tu mnoho postav z různých etnik či s různými sexuálními orientacemi atd., příběh to nijak nenarušuje stylem, že by se tahle témata tlačila na sílu dopředu (taky celkem vzácnost), spíš naopak často zůstávají jen načrtnutá a dál nerozvíjená vedle filozofických a morálních otázek, které dostaly prostoru nejvíce. V čem se Eternals neliší vůbec, je vizuál, který si u Marvelu pohlídali a potěšilo i to, že se můj oblíbenec Ramin Djawadi vrátil k Marvelu a vytvořil další parádní soundtrack. P.S.: Barry Keoghan je Ezra Miller 2.0., což mi radost vážně nedělá…  holt i Marvel s tím castingem občas šlápne vedle. 7/10 ()

ArsenalEagle

Eternals potřebovali vybočit ze zaběhlých kolejí Marvelu a přijít s jiným pojetím zpracování a vyprávění příběhu. A povedlo se jim to. Netypická marvelovka s výpravným pojetím a rekordní stopáží fungovala, ono to ani jinak nešlo, protože představuje naprosto novou partu, včetně Celestiálů, se kterými se v rámci MCU setkáváme prakticky poprvé. Měl bych ale říct, že jsem měl úplně minimální očekávání, proto mě Eternals nakonec mile překvapili. Respektive, patří k tomu slabšímu z MCU, ale i přes dvě a půl hodiny mě dobře zabavili. ()

Praxis

Tak má to být epická, rozmáchlá scifárna napříč historií Země, nebo marvelovka co dělá humory, nebo intimní romantika? Chloe Zhao si toho na sebe nabrala mnoho a tak se vlastně vůbec k některým hrdinům nedostaneme. Celé je to jen o dvou třech hlavních hrdinech. Je lepší k tomu přistupovat tak, abyste nic nečekali a pak vlastně byli příjemně překvapení. 75% ()

Wysch

Osobně s Eternals problém nemám, a to ačkoliv si uvědomuju, že na scénáři je úplně jasně vidět, jak ho psalo milion lidí. Chybí mu totiž pořádná závěrečná katarze, a nechybí mu samozřejmě totálně přepálenej konec, ve kterým pomalu zdechne celá planeta, ale přitom díky absenci nějakého spojení diváka s ostatními "diváky" (tedy lidmi) vlastně nemá váhu. Konec tak působí zbytečně urychleně a až příliš mimozemsky (jako ve smyslu, že kdyby se Eternals odehrávali na planetě Bramborák4312, měli by stejnou váhu na emoce diváka). A je to škoda, že konec je takhle zabitej, protože Eternals mají něco, co v MCU prostě chybí - nějaké mantinely morálky jednotlivých postav. Kapitán Amerika je prostě morálně Kapitán Amerika, a Tony Stark byl Tony Stark, a ostatní postavy dostávaly karty a podle toho hrály, ale Eternals alespoň v podobě Richarda Maddena mají sakra silného hráče na poli morálně-filozofickým. Vůbec princip nad-lidí, mimo-lidí, mimozemšťanů zkrátka, kteří jsou z jiné planety a kteří mají nějaké nadpřirozené schopnosti (které se mimochodem záměrně nevysvětlují) a dohlížejí na chod lidstva, je imho velice interesantní a zasloužil by si i v rámci MCU trochu širší záběr. (Už několik let sním tajně o tom, že MCU představí unikátní charakter, který nemá v komiksech základ, a který bude na obdobném principu Eternals - totiž neumírající divák historie lidstva: takový divák by totiž mohl být vynikajícím komentátorem všeho.) _____________ Eternals mají zároveň absolutně perfektní herecký ansámbl, a v postavách Gemmy Chan, Richarda Maddena nebo Kumaila Nanjianiho ohromný potenciál. Víme, že všichni herci v tomhle filmu umějí hrát, a mohli by hrát, ale jejich postavy zkrátka nedostávají od scénáře prostor něco zahrát. Možná i kvůli tomu, že jich je tolik, a film raději bude ukazovat počítačem generované grafické orgie, sopečnou parádu Kanárskejch ostrovů nebo zamračený londýnský nebe. __________ Původně jsem po zhlédnutí chtěl dát jasné tři hvězdy, ale v průběhů dní od projekce tentokrát na 4K televizi (vod) mi film víc a víc přirůstal svým filozofickým vhledem k srdci, a dneska jsem si stoprocentně jistej, že Eternals sjedu ještě jednou (a spíš víckrát). ______ Škoda, že Dane Whitman a jeho Ebony Blade divákovi v ČR asi nic neřekne. Kit Harrington si nicméně stoprocentně zaslouží svůj superhrdinskej origin trochu propracovanější, než jen že otevře truhlici. ()

Alementina

Hmmm, těžké hodnotit, ano, je to jiná Marvelovka, tak jako jsou jiní hrdinové...a jaké překvapení, opět nejsou dokonalí :) Nejsou tam ty vtipné hlášky, na které jsme zvyklí u Avengers, překvapivě tam není taková ten šílený americký patriotismus... Ale má to zajímavý příběh. Má to hezkou první potitulkovou scénu, i i tradiční druhou potitulkovou scénu.... Spoiler: A Harry Styles je jako Eros rozkošného, možná za něj tu čtvrtou hvězdu dam... ()

Tony.cs

Plno akce, zajímavý příběh, má to šťávu. A přece mi tam něco chybělo. Zvláštní pocit zůstal po filmu. ()

Helo

Nemarvelovská marvelovka. Jakože fakt. Dlouhá, pomalá, přemýšlivá, s minimem akce, ale když na ní dojde, tak to stojí za to. Bejt heretik, tak to skoro až označím za takovou marvelovskou Dunu. I pár villeneuovských velkolepě uchvacujících záběrů tu je. Silný 4*! ()

Colby Sawyer

Popravdě nevím, co si o Eternals myslet, nedokážu říct, jestli se mi to vlastně líbilo nebo ne. V tom filmu se toho děje strašně moc a zároveň vůbec nic. Na jednu stranu to je úmorně dlouhé a na druhou to působí dost zkratkovitě. Střídavě to skáče mezi filosofujícím skoro-artem a typicky “tupou” komiksovkou. Postavy jsou fajn, ale hodinu po skončení filmu by je člověk všechny vyjmenoval jen s velkými obtížemi. Vlastně už během filmu jsem na některé zapomněl, že v týmu zatím nejsou. Celé to vypadá výborně a po řemeslné stránce, včetně akce, to je skutečně skvělé, kouká se na to příjemně, ale divákovi to místy je vlastně úplně ukradené. I přes dospělejší vyznění to má dost logickým kiksů. Stejně tak působí divně, že tohle všechno se děje ve světe, kde jsou Avengers. Navíc linka s Jonem Sněhem je úplně zbytečná a chápu teasování nového hrdiny, ale to si mohl Feige nechat jinam, tady to dost překáží. Marvel letos nakopává multivesmír i božské bytosti MCU a je to dobře, těším se na to. Stejně tak je dobře, že se pokusili vytvořit něco, co se dost odlišuje. Mám radost i za Chloé Zhao, která dostala šanci u blockbusteru a využila ji s grácií. Jsem nakonec celkem spokojený a kino tomu můžu doporučit. Jen je škoda, že to vlastně není film, který někoho reálně nadchne, myslím, že všichni budou s tímto počinem ok, nikoho nenaštve, ale taky ho nikdo vlastně nevychválí, protože v něm popravdě nic extra není. ()

kajas

Představení deseti úplně nových marvelovských postav je na první pohled velkolepou podívanou, která je oproti filmům s Avengers vážnější, ale také se podle mě snaží vyprávět až moc věcí najednou a chybí jí tah na branku a zapamatovatelnější herecké výkony. Vztahy mezi Avengers jsme přece jenom sledovali celou dekádu, abychom chápali vývoj hlavních hrdinů a oplakávali jejich hrdinské oběti. Dalším dobrodružstvím Eternals se ale bránit nebudu, potenciál rozhodně mají. Takže skoro 4*. ()

higuain

Tenhle film pro mě začal být zajímavý až ve chvíli, kdy se Chloé Zhao nechala slyšet, že její hlavní tvůrčí inspirací pro tenhle film byl Zack Snyder. A skutečně jsem ve výsledku příjemně překvapen tím, že se jedná o "tak trochu jinou" Marvelovku, která se nebojí vážnějších témat a nesplachuje vše, co by mohlo být příliš dramatické nebo divácky nekomfortní, nemístným infantilním humorem. Není to rozhodně bezchybný film, ale jde podle mě o první nadprůměrný MCU origin od prvního Hollandova Spider-Mana (což je 4 roky zpět) a tím, jak se výrazněji vymyká zajetým Feigeho šablonám, je pro mě cennější než většina jeho (mnohdy i daleko lépe hodnocených) souputníků. Jen víc takových "experimentů" a MCU by mohlo být daleko zajímavější než bylo v minulé dekádě. Vzhledem k poměrně slabým výsledkům filmu se ale obávám spíš opaku. ()

Trevor

Ja mám radšej Fantu ako Sprite, potom čo mi telka zablokovala stránku tididí a film som dopozeral na kompe sa pôvodné, relatívne príjemne čaro filmu vytratilo aj s jeho pompéznosťou a najmä dĺžkou...v kine by to bola trápenka a ako, už tradične výborne vystihol obsah Arsenal83, odpoveď na otázku o alfasamcovi vie iba dievčaťko navštevujúce osobitnú školu v Richnave a ten super LGBT párik...tak ale pol litra Fernetu, tri pivká, dva deci vodky a nezvracal som, tak za 3*... :-D ()

sofiapetra

Jsem zklamaná, jako hodně, až tak, že jsem skoro dala 2 hvězdy. A  vypadá to, že s Marvelem končím. Avengers byli moje srdcovka, ale tady se to evidentně nepovede. Příliš mnoho postav, k žádné si nestačíte vytvořit vztah, humor nula, ale hlavně ta šílená bramboračka - Hirošima, Staré řecké báje a pověsti, Gilgameš, atd., nepomohla účast hvězd, nepomohlo prostě nic. A to, že tam musí povinně být asiat, černoch, Ind a gay, to už je jen trapné. A že neuhádnete, jak se jmenuje brácha Thanose? Eros. Prostě Eros. ()

jhr

Hrozně dlouhá nuda o ničem. Pro mě jednoznačně nejhorší marvelovka. Žádná hlavní postava mě nezaujala, ale je fajn, že se nám představila postava Dana Whitmana, ze kterého se má stát Black Knight. Ten má jako jediný z tohoto filmu slušný potenciál na vlastní origin. ()

Chen

Tvůrci dali dlouho před premiérou vědět, že se chystá jiná marvelovka. Nebude to epická akční jízda, ale půjde o film zaměřený na postavy a komplikované vztahy mezi nimi. A to také je. Pokud někdo očekával něco jiného, to je jeho chyba. Je to odlišné od všeho ostatního v MCU, je to svým způsobem komornější (byť jsou sázky jsou vysoké) a je to zaměřené na dialogy, ale i když je stopáž dlouhá, tak jsem se nenudil. Finále mohlo být epičtější, ale jinak jsem více méně spokojen. A ne, diverzita filmu opravdu neubližuje. ()

Vyhy

Vůbec nerozumím tomu průměrnému hodnocení. Ano, je zde méně akce než v jiných marvelovkách. Ano, je zde méně humoru a ano, není zde tak dobře pojatý záporák jako Thanos byl. A díky tomu je to tak výjimečné, alespoň v rámci MCU. Dlouhá stopáž utekla jak 90 minutový film. Různorodost postav mne bavila. Akce sice méně, a nebyla tak velkolepá jako u jiných filmů, přesto skvěle natočená. Krásně se v ní orientovalo, byla nápadivá a scéna v lese - jedná báseň. Není to žádný digi bordel, ale je zde vidět velký rozpočet a také praktické triky. Místy dojemné, napínavé a co fakt cením, tak se nebáli nechat zemřít nějaké postavy - což v MCU většinou mi chybí. Celé promítání jsem si vážně užil. Bylo to něco jiného než ostatní marvelovky a díky tomu jsem maximálně spokojený. Konečně trochu jiný koncept. ()

M.i.k.e

na Marvelácké poměry poměrně netypická komiksovka,která se snaží nabídnout komplexní a komplikovaný příběh se spoustou nových hrdinů a je otázkou,zda si na tomto poli debutující Chloé Zhao neukousla přeci jen příliš velké sousto.Film má sice dvě a půl hodiny,ale vzhledem k tomu kolik témat se snaží pokrýt (navíc v extrémně velikém časovém rozptylu),působí chvílemi zkratkovitě a snaha o osudovost celého příběhu a jeho hrdinů tak lehce klopýtá.Na druhou stranu je ale nutno uznat,že je to celé tak zvláštně zajímavé (hlavně linie kolem Nebešťanů a vyššího "dobra"),že to udrží pozornost po celou dobu a i přes dané limity Eternals fungují a režisérka svojí roli ustála se ctí.Ve výsledku je tak dobře,že se Marvel nebojí přijít i s něčím trochu víc než sme si zvykli i za cenu toho,že přijetí bude vlažnější než obvykle...70% ()

Lexonka97

Eternals jsou netypickou změnou pro MCU a celkově dopadly přibližně tak, jak jsem čekal. Mnoho nových postav bylo dobře představeno a vše co divák do děje potřebuje vědět, zjistí aniž by potřeboval číst jakékoliv předlohy na což jsme u Marvelu, až na Ester eggy zvyklí. Ovšem výjimkou od ostatních MCU projektů je to, že divák nepotřebuje vidět všechny předchozí filmy a seriály. I když má film 157 minut (přes dvě a půl hodiny) toho děje je tam tolik, že se tam nevejde všechen a chvílema je to opravdu znát. Akce, hudba i herci jsou fajn, jak už to bývá zvykem. 6/10 ()

Pugo

Myšlienkovo ambiciózne s veľkými načrtnutými témami, žiaľ nedotiahnuté a zároveň na marvelovku málo zábavné. Mal som s tým rovnaký problém, ako tí, ktorým sa nepáčil Scottov prístup v Prometheovi a Covenantovi. Kde nový smer vo votrelcovej sérii mi vyhovoval a bavil ma, tak tu som sa ocitol na opačnej strane a požadoval zábavný komixový výplach. ()

Blade přišel na poslední chvíli o režiséra

Blade přišel na poslední chvíli o režiséra

28.09.2022

S novinkami kolem Marvelu se nám za poslední dny maličko roztrhnul pytel, ta poslední je ale zatím suverénně nejhorší z nich. Jen pár týdnů před začátkem natáčení totiž chystaný Blade s Mahershalou… (více)

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

21.09.2022

Režisérka Země nomádů a Eternals Chloé Zhao uzavřela exkluzivní smlouvu se společností Searchlight Television, pro kterou nyní bude vyvíjet nové seriály. Searchlight mimo jiné produkoval právě první… (více)

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

19.09.2022

Na televizní obrazovky míří velká westernová akce. Reálné postavy amerických psanců Robert LeRoy Parker a Harry Longabaugh, kteří jsou více známi pod svými přezdívkami Butch Cassidy a Sundance Kid,… (více)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

Nový Batman bude rekordně dlouhý