Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

• USA Doctor Strange in the Multiverse of Madness (více)

Lama.Lama odpad!

*spoilery* Tohle si Vanda nezasloužila. Jedna z nejzajímavějších postav z Avengerů a skončí směšnou fraškou amíkovského typu "tu sílu jsi měla vždy v sobě". Tfuj na stokrát a 2 hodiny, co mi nikdo nevrátí. ()

Adasin

Očekávání bylo výš, to nemůžu popřít. Že bych ale byla tak strašně zklamaná jako většina ostatních? To ne. Čím to? Sice jsem čekala hodně, ale tak nějak jsem tušila, že se všechny ty spekulace, mnohdy fakt přehnaný, prostě nemůžou vyplnit. Tohle není vrchol žádný fáze MCU, i když to tak díky kampani asi mohlo působit. Jestli Feige fakt chtěl, aby to tak vypadalo, tak se tentokrát úplně netrefil, protože lidi si v důsledku toho vysnili nevim co a hype přerostl únosnou mez, kdy už nebylo možný vyhovět všem. Docela dlouho před premiérou jsem četla nějaký leaky scénáře, který byly lepší než výsledek, protože toho tam bylo víc (ale nemyslím si, že ani materiál z leaků by uspokojil všechny). Taky jsem ale slyšela, že původní stopáž filmu byla aspoň o půl hodiny delší. Když jsem si leaky porovnala s výsledkem dost věcí tam chybělo nebo bylo trošku jinak. I při sledování jsem cítila, že tam něco chybí. Film má až smrtící tempo, protože se to všechno musí vejít do dvou hodin a na dlouhý vysvětlování, rozmýšlení nebo jenom oddech prakticky není čas. Za mě tohle má pozitivum v tom, že jsem neměla možnost se nudit, nebylo kde. Na druhou stranu to ale uteklo možná až příliš rychle. chtělo by to zvolnit, všechno rozebrat v klidu (ale zase ne to divákovi polopaticky vysvětlovat). Já se bavila, ale chtěla bych víc, chtěla bych, aby druhý Doctor Strange byl delší. Nechápu to zkracování. Proč? Jakej to mělo důvod? Vždyť kromě Shang-Chiho všechny MCU filmy posledních pár let měly minimálně 140 minut a byly dějově podstatně méně nahuštěné. I filmy MCU s delší stopáží dovedly vydělat velký prachy. Na délku u nich nebyl tak velkej hejt, aby Disney musel couvnout a rozhodně bych neřekla, že MCU je na pokraji kolapsu, jak si mnozí myslí. Bohužel podobná podivná rozhodnutí by ho tam mohla snadno dostat (jo, trochu se bojím, aby to Disney nepodělal jako Star Wars, ale snad se Feige poučil). ----- K zamyšlení je i to plánované propojování se seriálama a nutnost nakoukat seriály před návštěvou nejnovější marvelovky v kině. Doteď to nebylo tak znát, doposud byly seriály fakt jen doplňkový content pro MCU, který sledovali většinou hlavně MCU fandové a seriáloví nadšenci. U Strange je ale poměrně zásadní znát alespoň seriál WandaVision. Jeho znalost dává druhému Doctoru Strangeovi jiný rozměr, hlavně postavě Scarlet Witch a jejím motivacím. Se seriálem už její motivace nepůsobí tak stroze a nedopečeně. Chápu ale, že to někoho může štvát, protože nechce trávit hodiny u seriálu, který ani není veleben jako např. Daredevil a spol. od Netflixu, jenom proto, aby si mohl jednou za čas zaskočit do kina. Beru i argument, že to může působit jako lenost při tvorbě příběhu, když tu podstatnou část necháte vysvětlit někoho jinýho. I bez seriálu film asi pochopitelnej je (kámoška, se kterou jsem na film šla, děj chápala, i když ze seriálu neviděla ani minutu), ale divák, který seriály nesleduje, si to tolik neužije. Nevím, jestli je to správná cesta, ale pokud to tak má bejt, tak ať se kvůli tomu aspoň zbytečně nezkracuje stopáž filmů a nepřetáčí se. ------ Přijde mi, že hodně lidí při tom svým zklamání zapomíná na věci, který jsou na tom filmu dobrý nebo jiný oproti jiným marvelovkám. Já bych třeba vyzdvihla to, jak se Raimi popasoval s ratingem, kterej podle mě vyždímal na maximum. Druhej Doctor Strange je asi nejbrutálnější marvelovka. Některý scény mě svou brutálností až překvapily, zejména likvidace jisté skupiny. Smrti některých postav pak docela bolely. Líbila se mi hodně i ta hororová atmosféra a jak třeba některé hororové prvky nemusím, tady pro mě byly vítaným osvěžením (jinak srovnávání s Raimiho hororovou tvorbou a odkazy na ni jdou mimo mě, protože jsem nic z ní neviděla). Zvlášť oceňuju většinovou absenci typického humoru v marvelovkách. Jasně, úplně to nezmizí asi nikdy, tady je to ale silně upozaděno. Občas jsem se taky zasmála, ale nevím, jestli tam, kde to bylo vhodné (neberu to ale jako výtku, vážně mi některé momenty přišly zábavné). ----------  SPOILERY: Ačkoliv byl jejich čas na plátně (značně) osekán, Ilumináti potěšili dost, zejména Profesor X (Stewart si to furt dává, možná i víc než teď Picarda) a Black Bolt, jehož stejně jako v seriálu Inhumans (který neviděl skoro nikdo a skoro nikdo si ho už nepamatuje), hrál sympaťák Anson Mount, aktuálně taktéž působící ve Star Treku jako kapitán Christopher Pike. Captain Carter překvapí zejména ty, kteří neviděli animované What If. Ve What If je i skvělá epizoda právě se Strangem a pokud se nepletu, tak ta varianta z What If by měla být i tady, jistá si tím ale nejsem. Obsazení Mr. Fantastica za mě v pohodě a celkem mě i překvapilo, že se takhle potvrdil casting, kterej po internetech poletoval už dost dlouho. Samozřejmě by bylo hezký, kdyby si tu roli zopakoval Gruffud, ale zas nenahraditelnej mi taky nepřijde. To mě spíš zklamalo to, že ta zářící postava z traileru nebyl Superior Iron Man (ať už Cruise nebo Downey) ale „jenom“ jiná varianta Captain Marvel – pořád ale o parník sympatičtější než verze Brie Larson. ------- Překvapilo mě, že nakonec byla hlavním padouchem Scarlet Witch, podle trailerů to tak vůbec nevypadalo – aspoň teda podle těch, co jsem viděla, na ty nejnovější jsem kvůli spoilerům už nekoukala. Marvel tak zase trochu klamal tělem. Trochu mě mrzí, že se tu jako záporák víc neprojevil Mordo, když to potitulkovka prvního dílu naznačovala, ale nebylo by to poprvé, kdy by Marvel záporáka takhle odsunul. třeba se dočkáme ve trojce. ------------ Celkově jsem navzdory nenaplnění vysokých očekávání s pokračováním Doctora Strange spokojená. Zas tak bych to nehrotila, byť ty výtky chápu a souhlasím s tím, že film je někdy až příliš uspěchaný a spoustu věcí je až moc osekaných. Zároveň je to ale film s parádní atmosférou a na marvelovské poměry drsnou akcí, skvělýma soubojema, dobrým obsazením... Normálně bych dala tak čtyři hvězdy, ale překvapuje mě to množství negativních reakcí a docela mě i mrzí, že si lidi ten film neužili. Svým hodnocením tak chci filmu trošku pomoct a ukázat těm, kterým se film líbil a užili si ho, že nejsou sami ;). 8/10 () (méně) (více)

maddy

Doctor Strange and Scarlet Witch gets angry and then stops being angry ... asi takto by sa dal vystihnúť dej celého pokračovania Doctora Strange. Na toľko proklamovanú hororovú marvelovku som sa neskutočne tešil a zároveň aj na pokračovanie Doctora Stranga, ktorý je z marvel superhrdinov ten najvďačnejší čo sa týka vybláznenia sa po vizuálnej stránke. Bohužiaľ, tentoraz to úplne neklaplo a In the Multiverse of Madness je skôr nepodstatnou výplňou medzi seriálom WandaVision a nejakou ďalšou marvelovkou v poradí. Napriek cestovaniu do alternatívnych vesmírov sa tu totiž nestane nič podstatné a oproti predošlým nedávnym marvelovkám Strangeovi chýba aj čokoľvek čoby ho odlišovalo od zvyšku marvelovskou tvorby. Shang-Chi čerpal aspoň z čínskej mytológie, Eternals ponúkli zaujímavé existenčné myšlienky, dvojka Doctora Strange je síce stále dostatočne zábavným, avšak "iba" generickým pokračovaním stále s množstvom akcie a vizuálnych efektov, no bez akéhokoľvek dopadu na diváka. Za tými veľkolepými, pestrofarebnými obrázkami sa tentoraz skrýva až otravne zbytočný príbeh o jednej naštvanej Scarlet Witch bez poriadne dotiahnutých motívov, emócií alebo dejových oblúkov. Hlavný problém je laxný scenár, ktorý z postáv robí obyčajné CGI postavičky poskakujúce na plátne bez akéhokoľvek napojenia na diváka alebo na akýkoľvek problém, ktorý tu riešia. Sam Raimi síce filmu občas dodá typický raimiovský look a nejakú tú ľakačku a mierne hororovú atmosféru, ale čo z toho, keď sa stále musí až trestuhodne držať v mantineloch PG-13 zábavky pre celú rodinu. Vo výsledku tak utkvie v hlave pár efektných scén, ale ako celok je to neskutočne spotrebná vec. Marvel sa posledné filmy drží skôr iba v takom mierne nadpriemernom sedmičkovom hodnotení, ale v prípade dvojky Doctor Strange sa nie je veľmi čoho chytiť a tentoraz už musím ísť s hodnotením nižšie do šestkových vôd. CELKOVO: 6/10 ()

Paxxx.cz

Na první pohled jde jasně vidět režisérský rukopis Sama Raimiho (potěšila mě mimo jiné i cameo role jednoho hrdiny, který bojoval dříve proti zlu :)). Přiznám se, že jsem se ani jednou u té hrstky lekaček neleknul a to už je nějaký ten pátek, co jsem viděl nějaký horor. Problém jsem měl především v jisté překombinovanosti děje a že nápad s paralelními světy byl tak nějak recyklován z posledního Spidermana, kde to do kupy fungovalo lépe. Iritovalo mě i jak Overpowered tu byla Wanda (a to jsem si myslel, že OP byla Captain Marvel). Vypadalo to, že ji klidně dříve mohli samotnou poslat ať dojebe Thanose, zatím co ostátní avengěři si mohli vklidu skočit na pivo. Takže za mě spíše smišené pocity a takový trošku lepší průměr - 60%. ()

SaNcHeZ_cz

Možná jsem měl jen příliš velká očekávání, možná jsem jen čekal, že potenciál takhle divokých hrátek bude využitý na maximum. Nevím. Druhý Doctor Strange rozhodně není špatným filmem (v rámci toho co Marvel předvádí v poslední době to pak platí dvojnásob), nicméně v kombinaci s Raimim jsem přeci jen prostě měl očekávání jinde. V detailu v některých momentech parádní, odvážný a vlastně docela osobitý, zároveň ale docela shazující své charaktery (i nově příchozí) ve snaze se pohybovat v předem stanovených mantinelech celého filmového univerza Marvelu. Trikově sice bohaté, nicméně ne vždy úplně přesvědčivé, kamera hravá ale i třeba v porovnání s provním dílem daleko více umírněnější a méně nápaditá a celkově Mnohovesmír šílenství působí jako zakázková výroba, která odškrtává jedno políčko v povinném seznamu za druhým, nicméně nepřidává toho moc navíc. Potenciál paralelních vesmírů je navíc vytěžen úplně minimálně, zvlastě pak porovnám li s nedávným What if...? Od projekce uběhlo několik dní a já pořád nevím, co si o filmu myslet. Rád bych ho měl rád, jako jednu z mála Marvelovek, která se rozhodla vydat svojí cestou a přinést trochu něco jiného, na stranu druhou ale většina toho všeho působí vypočítavě, repetitivně a zanechává pachuť toho co mohlo být. Na sílu naroubované prvky sice potěší ale jak os většinou filmu to má prostě princip fast foodu. Doctor Strange 2 se do vás snaží nacpat co nejvíc fast foodových variant všeho co máte rádi a tak pod tlakem, že po odchodu z kina se dostaví nevolnost, která jen tak nepomine. A já nevím, jestli si i přes ty všechny pozitivní a nápadité věci (hudební bitva třeba) budu chtít tuhle jízdu dát znovu. Zvláště když vím, jaké má následky. ()

Wysch

Následujou spoilery. ______________ Mám s druhým Strangem ohromný problém - tak strašně moc Marvel (Feige) dbá na to, aby se stavěl multivesmír a Marvel filmvesmír podle nějakých pravidel, až se zapomíná na to jednoduchý. Kupříkladu Wanda nejdřív zmasakruje celej chrám, aby potom Strange a Wonga jenom položila stranou tak, aby se jim vlasy nezlámaly. Nebo se představí nejchytřejší muž naživu, aby se z něj vzápětí udělal blbec, kterej místo, aby řekl třeba "Black Bolte, vysvětli jí to", vyloží celou expozici přímo před Wandu, která si z něj díky tomu udělá dobrej den. Aby po tom, co vyvraždí celej superhrdinskej tým, Strange znovu ušetřila. ____ Nebo místo aby Wanda poprosila Americu, aby jí vzala do vesmíru, kde její  "boys", což je mimochodem slovo, který za film zazní tak 492krát, jsou bez mámy, chce Americu podojit o její sílu. ____ A tak dál. ____ Na druhou stranu, Sam Raimi pořád umí a film umí pobavit svým vizuálem. A že se místama jedná o první horor v MCU je takovej bonus navíc. ____ Když se vypne mozek a nebude se přemýšlet, je Doctor Strange Dva velmi dobrá zábava, ne že ne. Škoda jen, že film je prostě napsanej pro blbce, všude se válí expozice, postavy vysvětlujou věci skoro pořád, pokud se zrovna nemlátí, pro jiné postavy se ukazujou expoziční informace zadarmo a tak dál. ____ Ale film jsem si v křesle a pohodlí Disney+ užil, ne že ne. ()

Korbitch

Kecy, prdy, beďary mrvel fanboys mě vážně baví. Jakmile se něco vymyká standardnímu filmu od jejich božského Mrvelu, ano, napsáno úmyslně, hned piští a kvičí jak malé holčičky, kterým jejich táta sáhl na švába. Nečekané oživení do zatuchlého a infantilního Mrvel universa. Raimi rocks. A vy se běžte vyplakat do kouta :DD ()

Praxis

Scénáristicky hloupé až přímo tupé. Bohužel je rozehrano tolik linek,že mi z toho šla hlava kolem. Celé zabalené v opulentním vizuálním pozlátku,které jen stěží maskovalo,že je to fakt děravé. Na druhou stranu Olsen je výtečná, a vlastně to tak není ani o Strangeovi jako spíš o Wandě. Ostatně,bez nakoukané Wanda Vision se moc chytat nebudete. Sám Raimi se vrací do blockbusterů a dělá to hodně dobře. Jeho rukopis je vidět v mnoha luxusních scénách. Bohužel celkově nakonec zklamání. Natesenej po Spidermanovi tentokrát palec dolů. 65% ()

ArsenalEagle

Na Multiverse of Madness jsem se strašně těšil, pak ale přišly dost chladné první ohlasy a já se začal bát a nadšení trochu opadlo. Jenže když jsem dokoukal film, moc sem nechápal, čím si film vysloužil tak (relativně) nízké hodnocení. Nedosahuje sice kvality letošního Spidermana, ale že by nějak zaostával za většinou Marvel produkce, to si nemyslím. Hororové prvky se náramně povedly a tónu filmu seděly, humor vynikající, některé nápady (souboj not, zombie, duše) doslova dechberoucí, Krasinski konečně jako Mr Fantastic peckovej, na filmový Marvel nevídaná brutalita osvěžující, vizuál překonává to nejlepší z universa. Snad jediné negativum z mého pohledu je vyústění se záporákem, ale třeba se ještě dočkáme v dalších filmech. Ve finále mi přijde, že největší problém mají ti, kteří neviděli What If? a WandaVision, na které film přímo navazuje. Já teda nemám IQ Reeda Richardse, ale přijde mi kravina jít na film, když musím tušit už z traileru, co za postavy a za téma bude ústředním motivem filmu. Ale chápu, že tito talenti pak moc nepoberou citovou hloubku a chování určitých postav a také finální rozuzlení a motivaci. No co, MCU už vzalo útokem i seriálovou formu a kdo chce držet krok, musí sledovat i seriály. Ve výsledku jsem docela překvapený hodnocením, protože za mě má MCU ve svém repertoáru slabší kousky. ()

Bordoshut

Dojmy z marvelovky Doctor Strange in the Multiverse of Madness: Kdo chce psa být, vždycky najde hůl. Chápu, že řada lidí měla po parádním třetím hollandovském spidermanovi přehnaná očekávání, ale kritika, kterou tu tenhle povedený počin Sama Raimiho schytává, rozhodně není na místě. Už první Doctor Strange se mi moc líbil, zvláště pak díky skvěle napsanému i zahranému protgonistovi a tenhle díl, ačkoliv už nebyl zdaleka tak "komorní" (aspoň na marvelovku) mě také nezklamal, naopak jsem si ho užil jako od MCU máloco. Marvel snad vůbec poprvé trošku vystupuje ze své komfortní zóny a povolává si Sama Raimiho, tvůrce původních spidermanů a Lesního ducha, aby tyto své dva ozkoušené skilly pro jednou sjednotil a vytvořil superhrdinovku s lehce hororvými prvky, která bude bavit i o něco starší publikum, někdy i na hranici Rka, přestože to Rko by bylo potřeba. Se všemi hereckými výkony jsem spokojen, i novou Americu Chavez jsem si v rámci mezích stanovených scénářem oblíbil. Toho multiverzáckého šílenství tady na mě teda bylo až až, nerozumím stížnostem, že ho byl nedostatek – co víc si lidé představovali? Jediný bod, kde s kritikou vesměs souhlasím je argument, že je stopáž příliš krátká a některé důležité momenty z hlediska motivace a vývinu charakterů trvají příliš krátkou dobu. Když už se tvůrci rozhodli udělat něco trošku netypického, mohli to dotáhnout do konce a více se v těch emocích apod. rozpitvat. Jinak se musím zastat scénáře, nemyslím si, že by za to mohl čistě on, podle mě prostě mnoho materiálu skončilo ve střižně, ale kdo ví. Obvyklé marvelácké rádoby vtípky mi jako obvykle nijak zvlášť nevadily – nu, co už, jsem prostě tupý strávník. Jako obvykle asi platí doporučení pustit si film v originále. Dále by se vám na 100% pochopení hodilo mít nakoukané projekty jako WandaVision, Spiderman: No way home či Avengers: Endgame, tak to možná zvažte. Samozřejmě ve filmu byly i hocijaké chujovinky, taky není se čemu divit, je to marvelovka. Následuje výčet některých z nich. Při nich jsem si ťukal na čelo i já, který si jinak u podobných šíleností moc rád vydechne. Bacha, můžou tam být nějaké spoilery. Tak za prvé: když při bitvě Iluminátů a Wandy postupně Ilumináti umírají, tak to ti zbývající prostě vždycky úplně přejdou jako by nic. Přece když jdete do souboje s někým, koho se moc nebojíte, tak úplně neodignorujete to, že vám jen tak zamorduje dva superhrdinský kámoše, ne? Za další: stejný problém jako u těch nových hovadin ze světa Harryho Pottera. Ve světě, který nabízí nesčetné množství všelijakých způsobů magie, po sobě 90 % času soupěři jenom metají červenou / oranžovou hmotu a nastavuje oranžové štíty. Vždycky se u podobných bojových scén chytám za hlavu, to je tak promarněný potenciál, mohla to být vizuální podívaná roku, jakože některé ty záběry z já-ani-nevím-čeho byly úžasné, tak proč to ale nezapracovat i do té akce? Akce zůstávala při zemi, ačkoli se bojovalo na obloze. Někdy různé cool hlášky trošičku kazily atmosféru, do hororového pojetí se to podle mě moc nehodilo. Dále Wongův let z hory, který zdánlivě bez problémů přežil. U tohohle mě obzvlášť zarazilo, že tam pak normálně vykouzlil jakýsi oranžový provaz – říkal přece, že tam už jeho schopnosti nefungují, ne? V závěru jsme samozřejmě dostaly hned 2 potitulkové scény, jedna samozřejmě s obřím cliffhangerem na pokračovaní a nápis: Doctor Strange will return. Jak nečekané. To mě přimělo přemýšlet. O čem vlastně tenhle film byl? Kdyby se doctoru Strangeovi ..., tak by mě to asi ani netrklo, ale celé to působí jen jako jakýsi úvod. Co se v tom filmu vůbec stalo? No - pozor spoiler - přemohli jednu domácí šílenkyni a dostali jednu holku, ale co jako? V podstatě se vlastně vůbec nic nestalo ne? A k čemu tam kurva byl Charles Xavier? A  co na to Jan Tleskač? Musím končit, jinak ještě klesnu s hodnocením. () (méně) (více)

SonGokussj

Když jde člověk na Marvel film, má určitá očekávání, dá se říci že podobná, jako když jde na Pixar film nebo Ghibli film. Proto mě vcelku překvapilo, co jsem viděl. První náznaky jsou hned ze začátku, upevňují se potkáním Wandy, přiblížení s novou hvězdnou postavou a pokračují až do konce. Vypadá to, jako by na filmu nepracoval jeden člověk s jednou myšlenkou, ale 10, kteří se přeřvávají, jakou scénu tam dát, jaký vtip použít, jakou lokaci vystřídat... Mišmaš párty hadr. Od poloviny filmu jsem konečně dospěl k názoru, co mi tam stále nesedí a je to rozdíl mezi "koukám na postavu" vs "koukám na herce". Když si vezmu IronMana, Thora, nebo jakýkoli normální film, souzním s postavami, prožívám s nimi jejich dobrodružství... I u prvního Doctor Strange! Ale tady? Divákům se dávkují scény, které mají herci zahrát. Nejsou propojeny, není tam ten "život". Pořád jsem si připadal jak na natáčecím setu, kde postavy dělají jen to, co chtějí scénáristi a režiséři, ne to, co by udělaly ve filmu, jejich životě, samotném. Za mě velké zklamání, Doctora Strange mám jako postavu neskutečně rád, magii miluji, ale tohle byla nepovedená mixáž různých kaskadérských kousků, průhledných CGI a příběhu, který zanechal jen divnou pachuť. Rozuzlení vcelku šlo. Závěrečná scéna? Radši budu mlčet... Eye of the Agamotto, transport me to the past 55 % ()

PKD

WV jsem neviděl, takže motivace Wandy mi přišla dosti odfláklá a i na ženskou zbytečně hystericky umanutá. Stará dobrá klišé pomstička za studena, by byla lepší. 1 či 2 narážky na nesmrtelný Evil Dead byly očekávané a samoz. potěšily. Co ovšem nepotěšilo, je fakt, že po Endgame se MCU zbavuje i toho zbytku postav, které mě velmi zaujaly (mírně řečeno) v předchozích MCU počinech. V tomto př. Wandy. Na 2.str. se mi náhodu opět povedlo nahoditi film, který dosti rezonuje právě s Endgame, který jsem zkoukl před tím (a opět jsem byl z něj odvařen) než mě napadl tento film. Pobavilo jméno hl. postavy (USA jsou fakt cáklé, páč já neznám nikoho, kdo by se jmenoval např. Brno, haha, nakonec, co taky chcete od země, kde se lidé úředně jmenují např. Optimus Prime, nekecám) a její ´´rodiče´´. Co byla ale největší síla (tj. prvek, o kterém jsem byl přesvědčen, že mě pokud film někdy uvidím, nějak extra nedostane) tak bezesporu TEN Xavier, jehož kanárkově žluté levitační křeslo z jisté TASky, kde mě vždy trochu rozesmávalo, zde v reálu vypadá prostě...úžasně. Další důkaz typu, co nefunguje v kreslené formě, funguje v hrané a naopak. Stewart byl na tak krátké film. ploše opět fascinující a znovu mi potvrzuje fakt, že se narodil snad jen kvůli tomu, aby ho hrál. A jeho ST éra je u mě až na druhém místě. A na STPic se měl rovnou vykašlati, neb v něm dosti dehonestuje svou TNG postavu, zatímco Xaviera dává pořád s přehledem. Jeho krátký, leč efektní souboj s Wandou mi ihned připoměl X men evolution, což pro znalce není divu. A to nemluvím o hudebním motivu, co zazní, když po1. ´´přijede´´ na scénu. To jsem fakt nečekal. Měli tam dáti i Magneta, aby pokecal se svou dcerou, která je zde postavou zápornou, což se mi tedy moc nelíbí, abych se přiznal. Co bych ovšem dal jako extra solo film, tak jednoznačně z mého pohledu totální TOP celého děje, což je squadra ze Země 838, kde je mimo Xaviera, též např. kapitánka Británie (Peggy C. s tím britských štítem byla naprosto boží) Black Bolt Pike:) či Reed Richards, který asi nebude v té chystané MCU FF, ale já bych ho bral hned. A až na pár vyjímek, bych stejně nepoznal, že jde o Raimiho, takže se dá říci, že tohle mohl rež. vlastně kdokoli. Pobavilo, nenudilo, pěkné 3.5. ()

slord

Rukopis Sama Raimiho sa dá poznať, viac by sa mi možno páčilo, keby sa ujal réžie minuloročného Spideyho, ale aj táto prvá hororová Marvelovka mi spravila radosť. Po vizuálnej a hudobnej stránke je to veľmi dobré, čo sa týka príbehu, tak sú tam nejaké diery, chcelo to možno dlhšiu stopáž, kde by sa to dalo lepšie ukotviť. Cumberbatch je ako Strange skvelý, ale určite si kradne hlavne priestor pre seba Elizabeth Olsen ako Wanda, od postavy Americy Chavez som čakal, že bude otravná, no prekvapivo to bola dosť sympatická postava, treba určite spomenúť cameo role, niektoré boli dosť fajn (jedna však určite ostatné zatienila, snáď sme túto postavu v tomto podaní nevideli naposledy). Rating PG-13 bol vyťažený na maximum, pri niektorých scénach som bol prekvapený, že to ešte do tohto ratingu spadá, hororové prvky tu fungujú na jednotku a užíval som si aj pomrknutia na Evil Dead. Nie je to bezchybný film, avšak čo sa týka Marveloviek, tak tých s takýmto osobitným zjavom nie je až tak veľa a teší ma vždy keď sa takáto objaví. 8/10  ()

Remedy

Určitě jde o jeden z nejosobitěji a nejvíc autorsky pojatých filmů v rámci celého MCU. Ten ústřední motiv je lehce šestákovej (jakože jsem jen starostlivá matka a jde mi o děcka), ale Elizabeth Olsen to dokáže herecky až pozoruhodně ustát. Sam Raimi tu recykluje sám sebe (scéna v kuchyni hodně kopíruje Drag Me to Hell), ale přesto dokázal vtisknout druhému Strangovi alespoň nějaký punc osobitosti. Scénář je slabší a málo odvážný, ale celé to tak nějak dobře odsýpá a dojde i na (ne)čekaná camea a představovačky starých (ne)známých. Čekal jsem víc, ale i tak to bylo v rámci možností fajn. [75%] ()

Vidly10

Podruhé ve čtvrté fázi MCU jsme se dočkali autorského projektu. Otázkou je, proč to nevidíme častěji? Sam Raimi se po devíti letech vrátil k režii a vzal si pod svá křídla jednu ze svých nejoblíbenějších postav. Návrat se mu povedl a připravil nám opravdu typickou Raimiovskou jízdu. Funguje spousta věcí ať už to jsou hororové prvky, či příjemné camea a easter eggy. Hlavní postava Strange působí i kvůli jedné emoci velmi dobře a Benedict Cumberbatch jen ukazuje, že právě on je ten vyvolený pro tohoto hrdinu. Stejně tak musím pochválit mladičkou Xochitl Gomez, která mě v mnohém překvapila a rád vidím tuhle postavu na plátně. Za zmínku stojí i postava Wonga, která se drží svého standartu a je prostě super. Ovšem Elizabeth Olsen… wow. Neskutečně talentovaná herečka, která si roli Wandy užívala už ve WandaVision a tady jen pokračuje. Trochu to vše kazí rychlost její změny v motivaci, ale nemění to nic na jejím famózním hereckém výkonu. Musím taky pochválit kreativní myšlení režiséra. Je zde spousta originálních prvků v kouzlení, což třeba nedokázaly ani poslední Fantastická zvířata. Umírněný humor je taky super změna a snaha o brutalitu se taky musí ocenit, i když tahle chvála není třeba přehánět. Pochvalu si zaslouží i množství symbolických momentů (například hodinky), které nemusí každému dojít hned napoprvé, ale když se nad nimi člověk zamyslí jsou hezkým obohacením tohoto filmu. Ovšem co projektu strašně škodí (a já nenávidím lidi, kteří to dopustili) je zkratkovitost. Podle nejnovějších informací se vystřihlo až 40 minut obsahu a je to znát. Na jednu stranu je to jízda, která nepoleví a neztratí tempo, ale na stranu druhou je zde spousta narychlo provedených twistů a změn. Bylo to pro film opravdu škodlivé a rád bych viděl plnou verzi. Dalším problémem je pro mě velké množství MacGuffinů, které se zde objevují. Některé jsou sice důležité, ale některé jsou naopak velmi špatně provedené a zanedbané. Trochu mě i zklamalo, že mnohovesmír šílenství není až tak šílený, jak se očekávalo. I když to opět slouží ději, působí dost zvláštně, že výsledný produkt nekoresponduje s názvem. Mrzí mě také, že hudba Dannyho Elfmana nebyla příliš výrazná a zapamatovatelná. Co není až tak velký problém samotného filmu, ale Marvelu obecně je fakt, že se nemůže film či seriál ukončit bez zbytečného teasingu na další projekt. Opravdu je těchto rozhodnutí více a více a začíná mě to dosti vytáčet. Ovšem celkově musím říct, že druhý díl Dr. Podivného je povedeným autorským projektem, který přispívá do MCU velkou měrou a já jsem s ním spokojen. 7,5/10 ()

movieband

Tohle ne. Raimiho uznávám (díky za Evil Dead), Cumberbatche obdivuju, ale děj mnohovesmírného maglajzu je za mě odpadní dírou. S Marvelem to jde z kopce. Namísto relativně pohodových a scénáristicky ukočírovaných kousků (Winter soldier, Ragnarok, Infinity war, Endgame) se uchyluje k bizarním kličkám, brutální komerci - se všema a se vším za dobře - a masokombinátové výrobě. Dvojka Strange neví čím být. Pokud to mělo jít do hororu, studio mělo povolit vyšší rating a teoreticky by se v sobě příběh vyznal. A nebyl by tragikomicky nedomyšlený. Chvilku nepříjemný, chvíli rádoby vtipný, pak zas vážný do morku kostí. Ne. Neznalost Wanda/Vision za mě neškodí, Wandiny pohnutky jsou dle mého pochopitelné. Mnohovesmír dojel na scénáristickou neusazenost. A to nemluvím o cílovce. Sory, ale prckovi bych to těžko s čistým štítem pustil, i kdybych seděl vedle něj. Nejen kvůli výše zmíněným bodům. Ale osobně mám velký problém s finálním řešením souboje hlavních postav. Marvel našel dno a za mě si pravděpodobně zabouchl dveře. ()

Steven47

Po nejnovějším Spidermanovi pravděpodobně fanoušci čekali, že Doctor Strange v nějakých ohledech ještě zvedne laťku. Já jsem byl v očekáváních hodně opatrný, a možná i proto jsem si to upřímně dost užil. Příběhově je to slabší. Zkratkovité, místy dost nahodilé a pokud nad něčím bude člověk delší dobu přemýšlet, tak se bude vynořovat více a více nedostatků. To nepochopitelné zkrácení je bohužel znát. Hlavním tahákem byl mnohovesmír, který se tu nezkoumá tak do hloubky, jak bych čekal. Camea potěší, ale o extra fanservice se nejedná. Akce je fajn, je tam jeden dost nápaditý souboj, ale některé bitky naopak působí strašně urychleně kvůli tomu, že jedna z postav je prostě až moc OP. Postavy obecně vlastně nijak nevyčnívají, Strange je prostě Strange a Wanda nepůsobila moc uvěřitelně. Musím však pochválit nováčka Americu Chavez, ta mě fakt hodně bavila. Co je však největší devízou tohohle filmu a důvod, proč jsem nakonec tak spokojený, je režie Sama Raimiho. Ten film je svůj a je to strašně znát. Celková atmosféra je dost odlišná, za což může už práce s kamerou a střihem. Navíc to opravdu má hororové prvky, a i když to nějak extra děsivé není, tak v rámci MCU to opravdu nejhororovější je. Na PG13 je snímek dost brutální, takhle nějak si představuju spojení „vyšťavit rating na maximum“. Suma sumárum, má to svoje chyby, mohlo a asi i mělo to být lepší, ale ve mně prostě pořád převládá pocit spokojenosti. 7/10 ()

Helo

Myslím, že tenhle film z jedný části dost utrpí na obrovských očekáváních, který - jak si teď zpětně uvědomuju - asi ani neměl šanci naplnit. Jenže po skvělých IW a Endgame a nedávným Spider-manovi a nabušených a tajemných trailerech jsme všichni doufali v něco podobně epickýho a hlavně osudovýho. A on to přitom je poměrně banální příběh, třebaže vyprávěnej naskrz paralelníma vesmírama pomocí Raimiho neuvěřitelný nápaditosti. A těch nápadů bylo tolik, že finále filmu začne vlastně snad už tak v jeho polovině a pak až dokonce skoro nepoleví, což pro některý diváky rozhodně bude těžko skousnutelný a značně jednotvárný. Ale ti, kdo  tuhle šílenou nahňácanost přijmou, budou odměněni právě Raimiho hravostí a  hororovostí (opravdu lehkou, třebaže pár nečekaných lahůdek se tam objeví) díky níž snad nemají šanci se ani na chvilku nudit. Druhá věc, která tomuhle filmu u některých diváků dozajista zlomí vaz, je její obrovská provázanost se seriálem WandaVision. Bez jeho znalosti a vědomí toho, čím si v seriálu Wanda prošla, totiž může zdejší ústřední zápletka a hlavně její motivy a rozuzlení působit až příliš těžko uvěřitelně. Elizabeth Olsen naprosto skvělej výkon. ()

Blackhand47

Doctor Strange v mnohovesmíru přeplácané nudy. Postavu nejmocnějšího čaroděje světa jsem měl rád již v komiksech a první film mne doslova uchvátil. Pokud máme Endgame brát za konec první série seriálu a nyní najela druhá, tak se skutečně snaží být větší, lepší, pompéznější s ještě větším množstvím efektů, odkazů a třpytek. Jenže na tomhle kvalitní dílo nevystavíte. Kde jsou ty časy, kdy se mluvilo o Nightmareovi jako hlavním padouchovi a cestě skrze sny. Při psaní díla nastávají nebezpečí ve dvou cestách: cestování časem a paralelních světech. První zvládl Marvel na výbornou, ale v paralelních světech dosud tápe. Animovaný Spider-Man to zvládl, Loki taky, jelikož ten sám o sobě koncept víceméně představil a byl o postavách. What If, Bez Domova a Mnohovesmír šílenství o postavách příliš nejsou (s výjimkou epizody What If o Strangeovi, kde byl větší character development než v celém tomhle filmu). Na vývoj se příliš nesoustředí, hlavně že ale dostaneme camea oblíbených hrdinů z jiných sérií. Po posledních několika filmech si již začínám říkat, zda další Marvel filmy za peníze stojí. Ještě se rozmyslím, ale do kina už možná nezavítám. MCU mělo skončit Endgamem, nyní je to již jen velký guláš. 45% ()

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023