Reklama

Reklama

Strážci Galaxie: Sváteční speciál

(TV film)
  • USA The Guardians of the Galaxy: Holiday Special (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Strážci galaxie se vydávají na planetu Zemi, aby pro Petera Quilla sehnali dokonalý vánoční dárek. (Disney+)

Recenze (241)

verbal 

všechny recenze uživatele

Jakub Zbraňň je snad jedinou svěží vlnkou, opravdovým originálním kreativcem, drsným, vtipným, uvolněným a neomarxisticky nementorujícím pissálkem i režisérem v zahnívajících vodách současného leporelového unidementverzsa. A velmi doufám, že nezkrotnul, nepohltil jej mamon ani kokotporátní pásová dementizace, a i nadále jimi zůstane, protože jeho vánoční kretenciál jediného bezbolestně sledovatelného homixu v galaxii není ničím jiným než rychlokvašnou, kýčovitou, přiteplenou, žinantní a řádně přiblblou komerční pičočalamádou pro retardy, ztrapňující nejen všechny dříve úspěšně zúčastněné včetně animáků, ale také patrně zoufalého Kevču Slaninu, který do toho celkově zapadá a hraje asi jako obrnou traumatizovaný Lenin v Assvendžrech. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Nápad s angažováním Kevina Bacona výborný, ale jinak překvapivě na Jamese Gunna dobrého humoru a popkulturních referencí pomálu. Ale oproti ´Star Wars vánočnímu speciálu´ ze sedmdesátek, na který odkazuje, je to přímo umělecké dílo. A The Pogues v úvodu a Gunnovo jízlivé popichování, že herci jsou absolutní falešná špína, pobavilo. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

No i když vánoční filmy statečně ignoruji, tady jsem podlehl s tím, že tam jsou přece strážci galexie, ale příště až uvidím na nějakým promo materiálu vánoční čepici, hodím po ní granát. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Nečekal jsem od toho nic jiného, než lákačku na třetí díl Strážců galaxie s letmou vánoční tématikou. No a přesně tak to taky bylo. I když, pravda, nápad s Kevinem Baconem byl dobrej. Byť to byl jediný dobrý nápad, který tu byl. ()

Algernons 

všechny recenze uživatele

James Gunn vrací úder a před plnohodnotným třetím dílem strážců nám dává předčasný Vánoční dáreček v podobě speciálu. Tato čtyřiceti minutová blbinka, je o výprávě Draxe a Mantis na zem, sehnat Quillovi perfektní Vánoční dárek, aby jej rozveselili a zachránili pro něj Vánoce jako takové. Vánoční speciály vesmírných dobrodruhů mají teď spravenou reputaci. Tohle je typická kouzelná Gunnovina, funkční díky těm skvělým postavám, tvořící kvalitní humor a dojemné chvíle! Sváteční speciál je tedy idealní podivaná pro fandy Marvelu s Vánoční náladou, která zahřeje v chladných prosincových dnech. Zároveň tu Gunn dokáže kvalitně rozvíjet vztah mezi členy týmu a představuje i nové členy a zasazení pro Strážce. Kdyby jen trochu vtipněji a lépe spracovali shánění darku samotného a trochu víc využily tu premisu, tak by šlo o perfektní podívanou. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Kebyže to aspoň takýmto trápnym, lacným spôsobom nezmasakroval muž, ktorý zo Strážcov Galaxie roky robí jednu z najpôvabnejších súčastí marvelsveta, ale cudzí chlap, o ktorom nikto jakživ nepočul a už ani počuť nebude. Ale on to fakt spískal James Gunn. Jediným hlúpym, nevydareným kraťasom, zničil temer všetko, čo roky poctivo, starostlivo a so zjavnou láskou budoval. Postavy krajne nesympatické, ich správanie nepochopiteľné (i na pomery tejto svojráznej bandy). Prvá polovica sú idioti, druhá psychopatickí zločinci. Humor detinský, detský. Soundtrack nula bodov. Výprava televízna, nízkorozpočtová; namiesto omladeného Rookera tu máme odpudivé kreslené vsuvky á la 90. roky. Zápletka šialená (únos Kevina Bacona!), čo by nevadilo, práve v tom drieme čaro tejto tímovky, ale je to natočené bez chuti, vynaliezavosti, hravosti. Pripomenulo mi to nevydarené diely Kroku za krokom alebo Priateľov, kde slávny seriál na pár dní presídlil do európskej metropoly a zdrclo sa to na únavné a trápne prechádzky po najslávnejších turistických lokáciách za účelom spropagovanie inkriminovanej oblasti, ktorá tvorcom zafinancovala nemalú časť z rozpočtu, lebo vedela, že jej to zvýši tržby z turistického ruchu. Logiku v takto nastavenom príbehu nemienim riešiť, i tak ma ale zarazilo, že to Gunn AŽ TAK odflákol. Mantis musí Drax prehodiť cez dva metre vysokú bránu, lebo to nezvládne ona sama a o pár desiatok sekúnd aj s Draxom veselo podniká štvormetrové výskoky ako nič. Telefónny signál vo vesmíre? Nie je problém, vyriešime jednou vetou. Bacona zbožňujem desaťročia, aj v slabších látkach je kvalitný, charizmatický. Tu bol pohľad naňho zúfalý, bezradný, smutný. V podstate som ho až ľutoval. Potom som ale prestal, lebo veď zadarmo to chalan nerobil, takže nech radšej jeho bankové konto ľutuje mňa. Vianočná atmosféra biedna, zaliečavá. To sme naozaj od Blízkych stretnutí tretieho druhu klesli do sračky, v ktorej mimozemšťania slávia Vianoce? Tu už som si skutočne vravel, že som na niektoré veci starý a že je to tak dobre. Zdôrazňujem, že vo filmoch mi to nevadí, tam je to správne vyvážené, všetkým samostatným filmom zo série Strážcovia Galaxie som dal 4* a aj ich hosťovania v iných marvelovkách vnímam pozitívne, ale toto bol ozaj hrozný kraťas. Pôsobí ako blbé vystrihnuté scény, ktoré sa kedysi dávali na DVD do bonusov. Spevácke čísla katastrofálne. Plusy: zhnusenie z hereckého povolania a azda i „súrodenecký“ zvrat. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Jako cekal jsem vic, vim, ze to je jen svatecni special, ale i tak. Je tu par dobrejch forku, par uchazejicich pisnicek a to je tak vsechno. Pobavit se u toho da, postavy jsou sympataci jako vzdy, ale ze bych to musel videt znova, to uplne ne. A Pratt tady teda vypada dost mimo. Slabsi 3*. ()

Eliott 

všechny recenze uživatele

Velice dobrý, oddechový vánoční speciál. Zprvu to nepůsobí jako nic extra, ale vlastně to zapůsobí moc dobře. Hra na city relativně funkční, je to celkem humorné, poměrně zajímavé a navíc se skvělým soundtrackem 2 dvěma bonusovými covery. ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

The Pogues přes Marvel logo místo znělky? Gunn je božan! Sváteční speciál je o nápravě ducha Vánoc pro StarLorda, který je podle všeho v dětství měl zkažené. Tak se mu Drax s Mantis rozhodnou sehnat dárek. A Kevin je přes svátky Sám doma... Veselá Vánoční taškařice plná drobných pomrknutí, dobré nálady, skvělé hudby a srdíčka kdy si kamarádi točí něco pro radost. P.S: Nový, baculatý Groot je Dieselovi čím dál tím víc podobný. "Možná ti herci nestojí úplně všichni za hovno." ()

Spiker01 

všechny recenze uživatele

Když jsem se doslechl, že James Gunn chce natočit speciál ke Guardians na základě speciálu k původním Star Wars, což byl hroznej fail, vůbec nic jsem nečekal a možná to ani nechtěl vidět. Najednou se to dnes objevilo na Disney + a k mému překvapení jsem si tuhle 45 minutovou oddychovku s mými oblíbenými postavami hrozně užil. A dokonce i ty songy stály za to. Možná to mělo přijít fakt až před Vánocemi, ale zapůsobilo to na mě i před prvním adventem. Což jsem vůbec nečekal a i když to logicky nesedne každému, já vřele doporučuji. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Člověk by se na ty Vánoce snad i začal těšit, kdyby věděl, že přiletí tihle kouzelní vesmírní pošuci a vezmou s sebou i Kevina Bacona. Ano, já vím, že je to blbinka, ale je skvělá. A ve třetích Strážcích Galaxie chci co nejvíce společných scén Rocketa a Cosma, prosím. ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

Bezmála dokonalá komedie, low cost akční film, rodinný doják a vánoční muzikál v jednom. Další důkaz o tom, že tvůrčí duch Jamese Gunna je jednou z nejlepších věcí, které zatím MCU potkaly. Reprízovat budu. [Disney+] ()

Shakers 

všechny recenze uživatele

Vlastne je to úplne zbytočný doplnok, ktorý nemá na sériu žiadny vplyv, ale kto ma rád Vianoce a vianočné špeciály svojich obľúbených filmov, tak ho to určite pobaví (preto dávam aj tu štvrtú vianočnú hviezdičku). James Gunn sa zase raz trošku odviazal v dobrom slova zmysle. Je to krátke a celkom vtipne, tak ako sme pri tejto partii zvyknutý, no je trošku škoda, že Peter, Groot a Rocket moc priestoru nedostanú a celý špeciál je hlavne o tom ako Drax a Mantis idu ukradnúť Kevina Bacona, aby ho mohli dať Pítrovi pod stromček. V roku 1984 Kevin zachránil svet tancom. Tentokrát pre zmenu ukáže, ako si Vianoce užiť. P.S.: samozrejme nezabúdajte na vianočný stromček za titulkami. 75% - 4* ()

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

Ako milovník sviatočných špeciálov a Jamesa Gunna som si to mimoriadne užil, i keď pravdou je, že pobehovanie po Hollywoode bolo dosť lacné, ale je tam kopec drobností, ktoré to vynahradzujú (Old 97's!!!). ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Je to milé až infantilní a dojemné, ale to tak nějak k Vánocům patří. Rozhodně nejspíš...nic pro nemilovníky comicsů a dospělé, co ztratili fantazii a už dávno nedokážou být dětmi. Nejlepší scény - honička a bitka s policajty, údiv Petera, když se rozsvěcela světla (a koho tohle nevezme, tak už se mu dětské vzpomínky na Vánoce definitivně vymazaly z hlavy) a závěrečný dárek, který byl ten nejlepší. Osobně tak nějak nechápu, proč s tím ztrácí čas ten, kdo to pak hodlá rozšlapat, ale asi proto. Na adventní čas jako dělané. ()

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

Na původní Star Wars z roku 1977 ihned o rok později navázal Vánoční speciál, který je dodnes černou kapitolou celé historie světa předaleké galaxie a sám autor světa předaleké galaxie George Lucas by nejradši předstíral, že se tento omyl nikdy nestal. O 44 let později poté v jeho šlépějích kráčí James Gunn. Ten již brzy dokončí svou trilogii Strážci Galaxie, aby se následně rozloučil s Marvel Studios a chopil se pozice vedoucího filmové a seriálové divize adaptací komiksů ze stáje DC Comics, ještě před vyvrcholením jeho trilogie ovšem dochází k vánočnímu speciálu, který se do jisté míry inspiruje právě neslavným Star Wars speciálem, především se ovšem opět projevuje Gunnův ideální cit. Vánoční speciál Strážců Galaxie nefunguje jako velký dílek do nové skládačky MCU, nestojí se tu proti nějaké nebezpečné hrozbě, hlavním cílem je tu především probudit ducha vánočních svátků. Gunnovi se přitom daří prodat vánoční atmosféru, přitom všem pořád nepostrádá svou slabost pro humor, který koketuje na hraně a především pro výstřední postavy, kterým ovšem opět dokáže dodat srdce. Vánoční speciál Strážců Galaxie totiž především prokazuje to, že Strážci Galaxie již nefungujou na principu týmu, ale principu rodiny. A Gunn zvládá nejen pobavit, ale i příjemně zahřát u srdce. Gunn se neštítí nějakého toho meta humoru, inspiraci oním neslavným Star Wars speciálem jde dohledat v animované vložce i hudebních vystoupeních, ale i speciálním hostovi. Kevin Bacon byl do scénáře vložen ještě před oslovením samotným Gunnem, který jednoduše doufal, že Bacon neodolá a sám sebe si střihne. A to se též stalo. Bacon je následně využit nejen k meta humoru a odkazování k jeho nejkultovnějším rolím, ale také především k vzpomínání na to, že nebýt jeho, Peter Quill by v prvních Strážcích Galaxie nebyl schopen zachránit galaxii. Footloose nikdy nebyl nejlepším filmem kinematografie, u nějakých lidí ovšem přeci jen může mít speciální místo. A je až zábavné sledovat, že sám fiktivní Bacon (nejspíš i pravý Bacon) si uvědomují, jak pokleslou záležitostí Footloose je, Bacon ovšem dokáže prodat emotivní dojetí z toho, že jedna z jeho nejslavnějších rolí dokázala skutečně oslovit jednoho z největších hrdinů galaxie.  Kdekoho nejspíš pořád mrzí, že i když má postava Draxe potenciál být takovým vesmírným Barbarem Conanem, časem se z něj více a více stává komediální postavička, což mrzí i samotného Bautistu. Na druhou stranu to ovšem na Bautistovi není poznat, kdy má nejen komediální nadání, ale zdá se, že si dokáže svou odlehčenou polohu užít. Srdcem celého příběhu je ovšem Mantis v podání Pom Klementieff, která se též definitivně stala součástí vesmírné rodiny a dle nového náznaku bude mít stěžejní roli i ve vyvrcholení Gunnovy trilogie. Radost je ovšem sledovat i to, jak Gunn dokáže vytřískat maximum z minimálních momentů. Předávání dárků, kdy i Nebula v podání Karen Gillan dokáže překvapit a především skutečně emotivní momenty. Je přitom jasné, že tento speciál neměl rozpočet celovečerního filmu, přesto nikdy nedokáže působit vyloženě levně a například pasáže ve vesmíru dokáží působit přesvědčivě a nelacině. Několik momentů je snadné si pouštět pořád dokola, protože Gunn nepřestává udivovat svou rafinovanosti a především skutečně citem. Vánoční speciál Strážců Galaxie se mohl rozpadnout stejně jako svého času Vánoční speciál Star Wars, Gunn ovšem zůstal u scenáristického a režijního kormidla a ani tuhle odbočku nepodcenil. Je pořád vidět, že mu na jeho postavách záleží, snaží se zasít semínka pro finále v podobě třetích Strážců Galaxie a pořád dokáže balancovat mezi humornějšími dojemnějšími momenty. Přitom všem Gunn pořád zkouší hranice humoru, kdy je velmi snadné Vánoční speciál Strážců Galaxie obvinit z pár příliš infantilních a příliš divokých momentů, to je ovšem pořád snadné vnímat jako rukopis Gunnovy tvorby. V době, kdy se pořád vyčítá, že jsou všechny komiksovky jako přes kopírák, by se jeho očividně pořád zběsilá vize měla cenit. Vánoční speciál Strážců Galaxie tak dokáže nejen našponovat očekávání na vyvrcholení Gunnovy trilogie, ale též naservírovat velmi zábavnou vánoční podívanou, která působí realizovaná se srdíčkem a přitom pořád s Gunnovou nevyzpytatelnou vizí. Po hororovém speciálu tak Marvel naservíroval i bravurní vánoční speciál, který opět v rámci Marvel Cinematic Universe servíruje něco krapet jiného a bude zajímavé sledovat, zda podobně svěže budou pojaté i další speciály.... ()

bart_ 

všechny recenze uživatele

Je to švihlý, je to feel-good, je to kýč, je to infantilní, a v neposlední řadě je to totální úlet. Ale to ke Strážcům Galaxie patřilo odjakživa, takže si nemám nač stěžovat – navíc jde čistě o Vánoční speciál, takže nemějte žádný velký očekávání. Svůj účel to ale splnilo na výbornou a i přes nepříznivé počasí vás tahle blbinka příjemně zahřeje u srdíčka. Já už se každopádně nemůžu dočkat až si pobrečím u finálního dobrodružství týhle bandy pošuků, kterou můžete buď milovat, nebo nenávidět – nic mezi tím. Je fakt obdivuhodný, že James Gunn má všechno tak perfektně v malíku.... nic pro diváky bez nadhledu. Kevin Slanina rules! ()

mzss1 

všechny recenze uživatele

[55%] Ke Strážcům galaxie mám asi takový zvláštní vztah. První díl mi sedl téměř dokonale, druhý díl mě ale totálně nebavil. Kdežto jejich menší role v Avengers  - to mě potěšilo. Tento speciál je krátký, jako kdyby to byl nějaký pilot seriálu. První půle mě docela bavila, párkrát jsem se zasmál, hlavně díky skvělému Draxovi, kterého hraje Dave Bautista. Ke konci to mělo působit tak nějak nostalgicky, atmosférou vánočně, ale mě to moc nebralo. Nápad s Kevinem Baconem byl ale docela dobrý. Takže na 1 vidění to ušlo. ()

liskam 

všechny recenze uživatele

42 minut a jedna opravdu dobrá scéna (předání "prezentu"). Z tohohle mohla bejt pěkná 5minutová jednohubka, místo toho to natáhli na naprosto zbytečnou čtyřicetiminutovku. ()

Související novinky

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny…

Reklama

Reklama