Phineas & Ferb (TV seriál)

Phineas and Ferb

Phineas a Ferb

Animovaný / Komedie / Rodinný

USA, 2007–2015, 49 h 25 min (Minutáž: 11–45 min)

Vincent Martella, Ashley Tisdale, Thomas Brodie-Sangster, Jeff "Swampy" Marsh, Caroline Rhea, Dan Povenmire, Dee Bradley Baker, Barry Bostwick, Tim Curry, Kelly Hu, Malcolm McDowell, Maulik Pancholy, Alyson Stoner, Mitchel Musso, John DiMaggio, Richard O'Brien, David Mitchell, Jared Kusnitz, Allison Janney, Ben Stiller, Jennifer Stone, Cameron Goodman, Phill Lewis, Brian Stepanek, Isabella Acres, Tiya Sircar, Megan Hilty, Amanda Plummer, Mathew Horne, Emmanuelle Chriqui, Michael J. Fox, Stephen Moyer, Greg Ellis, Tina Fey, Kelly Osbourne, Moises Arias, Ray Liotta, Danny Trejo, Kathryn Cressida, G.K. Bowes, Tom Bergeron, Brian George, Masasa Moyo, Phill Jupitus, Todd Stashwick, Oliver Chris, Logan Miller, Nick Jameson, Nick Frost, Simon Pegg, George A. Romero, Sabrina Carpenter, Geraldo Rivera, Romi Dames, Goldie Hawn, Noah Munck, Daran Norris, Jaret Reddick, Tiffany Espensen, Deborra-Lee Furness, Samantha Bee, Mo Collins, Keone Young, Kevin Michael Richardson, Kari Wahlgren, Terry O'Quinn (vyp.), Ross Marquand (vyp.), Loni Love, Jane Carr, Eric Bauza, Alex Hirsch, Madison Pettis, Michael Buffer, April Stewart, Bruce Mackinnon, Olivia Olson, John O'Hurley, Vicki Lewis, Vicki Lawrence, Diamond White, Candi Milo, Kelly Clarkson, Martijn Oversteegen, Liam O'Brien, Danny Jacob, Bella Thorne, Ariel Winter, Cloris Leachman, Jack McBrayer, Noah Wyle, Stan Lee, Adrian Pasdar, Peter Stormare, Chi McBride, Drake Bell, Fred Tatasciore, John Michael Higgins, Adam Savage, Jim Cummings, Wayne Brady, Jamie Hyneman, Danny Jacobs, Bob Morrow, Cymphonique Miller, Laird Hamilton

Robert Hughes

Ted Supa

"Aren't you a little old to like kid show so much you rate it with five stars?" "No, no I'm not. Shut up!" :-) Nenechte se odradit pověstí Disney Channelu! Ano, Phineas a Ferb jsou oficiálně animák pro děti (takže vás čeká veselá barevná animace a dobrodružné příběhy a běží to na tom Disney Channelu). ALE, tvůrci Povenmire a Marsh jsou ostřílení tvůrci čistě dospělých animáků Family Guy a Simpsonovi a na Phineasi a Ferbovi je to sakra znát. Takže i ty dobrodružné zápletky jsou hodně nápadité a spolu s veselou animací jsou jen základním rámcem pro nepřetržitou kanonádu perfektně vypointovaného situačního, konverzačního i absurdního humoru a pro spoustu hodně dvousmyslných a popkulturních narážek (Příklad: V jedné epizodě hrdinové přiletí do Seattlu a to, že jsou v Seattlu poznají podle toho, že najednou začne hrát hutný grunge. Později je ve stejné epizodě odkaz na Záhadu Blair Witch - tedy věci, které děti nemají šanci pochopit, ale dospělý se u nich bude skvěle bavit). Takže pokud jste dospělák, který se nebere za každou cenu děsně vážně, bez obav si tenhle seriál pusťte (ať už s dětmi nebo bez, každopádně pokud možno v původním znění) - je totiž vysoká pravděpodobnost, že jako já chytnete solidní závislost :-)(9.6.2015)

• LadyPig

Phineas a Ferb mě zrovna moc nebaví. Jeden díl mě poměrně bavil, ale ostatní teda moc ne. Občas mají celkem dobrý kydy. Přijde mi i vtipný to jejich kvákání (občas ty texty, to se chechtám), ale po chvíli jde taky na nervy... Ale ptakopysk Perry, ten je dobrej :) Když nedávaj nic jinýho, mám to puštěný. Dvě a půl hvězdičky.(23.5.2012)

Seriál je postaven na podobném principu jako například Scooby-Do, to znamená, že díly jsou si velmi podobné. Příběh je vždy velmi podobný (Kluci něco vynalézají, jejich sestra je chce přistihnout, jejich mazlíček bojuje se zlým padouchem a většinou nějak nepřímo způsobí, že sestra bratry nepřistihne) a postavy se chovají vždy velmi podobně, včetně podobných dialogů. Z toho se pak odvíjí většina humoru seriálu, kdy nové díly odkazují na staré, celý seriál paroduje podstatu seriálu a velmi často bývají i parodovány samotné změny v zaběhnuté struktuře seriálu. Celé je to prošpikováno vtipnými písničkami, popkulturními vtípky a dokonce i nějaká ta satira (i když přece jen ne politická) se objeví. 100 %(11.2.2012)

Jede to na stále stejně vlně (jak už tak u seriálů bývá), ale mě to prostě baví. Jde především o to, že si to dělá skvělou srandu ze všech možných filmů, kde vystupují geniální zločinci, tajní agenti a tak. A protože jsou tvůrci očividně inteligentní, tak nám servírují jeden vtip lepší než druhý. Na odreagování a pobavení dokonalá záležitost. 90%(21.5.2017)

Jednou jsem se kdesi u hlídání nějakých malých příbuzných dívala na Disneychanel, což mě kvůli kravinám typu Hannah Montana málem zabilo. Pak ale začal Phineas a Ferb, kteří mě baví, takže přiznávám, když mám náladu dívat se v sobotu ráno na pohádky, jak jsem to dělala vždycky, když jsem byla malá, občas si tyhle dva bráchy pouštím na youtube. A kde je Perry? :)(26.3.2011)

• - V 15. epizodě 2. série („Phineas and Ferb's Musical Cliptastic Countdown“) se válec psacího stroje pohybuje při psaní doleva místo doprava. (adamc)

• - Jarret Reddick, frontman kapely Bowling For Soup, ktorá nahrala úvodnú znelku, dabuje v seriáli Dannyho zo skupiny Love Händel. (GTS_PUNK)

• - Znelku k seriálu nahrala americká pop-punková kapela Bowling For Soup. (GTS_PUNK)