Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Série(5) / Epizody(62)

sanikope

1 seria- 95%, 2 seria- 80%, 3 seria-55%, po tejto serii som to na rok vzdal a az na mnoho odporučaní som sa pustil do zvyšnych 2 a neľutujem... 4 seria - 88% a konečná 5- dám asi 100% predsa len si to za ten mnohoročný effort zaslúži... ()

deLaFere

Myslím, že že nikdy se mi nelíbil scénář více, než v tomto opusu. Žádné lapsy, žádný deux ex machina, žádné šokující zvraty, prakticky žádné nelogičnosti. 62 dílů na velmi podobné úrovni, strhující, napínavé a logické. Každý přemýšlející divák se musí prát s Waltovou identitou, podvědomě jsem se stále přistihoval, že mu fandím i v situaci, kdy z něj už bylo opravdu monstrum. Nejde jen o přerod hlavního hrdiny, prakticky všechny postavy se vyvíjejí, snad až na Pinkmana a Mary. Pinkman je asi nejslabší částí, ale zároveň je tvůrcem většiny zápletek a bez něj by to nešlo. Stejně jako Radek99 neodolám nezmínit scénu s mluvícím polštářkem z první série, opravdu vrchol amerického způsobu života, to mě úplně uzemnilo. Velkým kladem je ukončení seriálu, je opravdu důstojné, větší část seriálu se mi moc líbila Skyler, škoda toho propadu na konci, celou dobu jsem jí přál ať je šťastná, bohužel, nestalo se tak. Konec je asi nejoptimističtější jaký mohl být. Waltova proměna je skvělá, i když mám raději klaďase. No, stejně tu vyjádřit své ohromně pozitivní pocity z tohoto díla nedokážu, musí se to prostě vidět a vychutnat, stojí to za to!!! ()

ppospisil

Už dva dny po shlédnutí závěrečné episody se rozmýšlím jak napsat komentář tak, aby dostatečně opěvoval naprostou genialitu tohodle nesmrtelného díla. Nebojím se Breaking Bad v mé hlavě přirovnat k nejlepšímu 'seriálu' všech dob, tedy Spielbergovu Bratrstvu.Tak moc se Vince Gilligan příbližil nesmrtelnosti v žánru televizní seriálové tvorby. Tady můžeme vidět jak moc záleží na rozpočtu, kvalitě projektu a největší lidské filmařské kvalitě která se objevuje snad již jen na kabelových televizích. House of Cards, Sopranos, , Boardwalk Empire, BofB, Game of Thrones a ted taky Breaking Bad. Finta je v tom, že všechny ty které jsem vypsal určitě překoná, možná s vyjímkou Bratrstva, kde srovnání je již moc vzdálené. Jak dokázali tvůrci i herci udržet takovou kvalitu po 6 let - thats beyond my freakin mind, bitch! :) Nadpozemská kamera, hudba, scenérie, makeup, zvukové efekty, scénář, vědecká přesnost, nepředvídatelnost, napětí, myšlenka, hloubka, poučnost a herecké VÝKONY.Od 4.série dostává prostor i Bryan Cranston naplno rozjet svůj herecký koncert. Do té doby září Anna Gunn, RJ Mitte, Aaron Paul ale i méně důležité postavy jako Jesseho kamarádí, Tuco či osobitý Saul. Prostě jedna báseň. Mohl bych o tom mluvit hodiny a hodiny, ale vím, že pak by ten komentář nepřečetl už vůbec nikdo. Moji oblíbenou považuji čtvrtou sérii a nejslabší třetí, co mě ale opravdu fascinovalo bylo jak tvůrci zvládli i konec seriálu. Díly jako Haijelee, Ozymandias nebo Felina jsou jedny z nejlepších v historii seriálové tvorby a tady jim mohou konkurovat snad jen epizody (BofB) Bastogne a (GoT) Red Wedding. Tak jak jsem se závěru bál, že mě zklame, tak mě potěšil.Ano z důvodu ubíraní se děje jinam to není má nejoblíbenější část, ale to se hodnotit nedá. Vzdávám třikrát Hurááaa tomuto epickému seriálu. And now - Lets Cook, Yo! Hodnocení: 1S-100%, 2S-90%, 3S-90%, 4S-100%, 5S-100%.Celkově 100% ()

gemi

Původně se mi do tohoto seriálu vůbec nechtělo. Smažkám nefandím a nedokázal jsem si představit, jak by toto téma mohlo být vůbec zpracované, aby to bylo atraktivní. Ha! O to větší je to překvapení. Je to dexterovsky vážné téma, ale ještě lépe zpracované, dokonalé. Drama s komediálními střety geniálního Walta (vývoj této postavy v průběhu seriálu je fenomenální) a jeho lehce přitroublého, vysmaženého parťáka Jessieho, na jehož krysí xicht a funění, když se dostane do ráže, jsem začínal být už lehce alergický. A na buranského právníka Saula Goodmana taky hned tak nezapomenu (better call Saul!). :-) Byla to nádherná pětisériová jízda. ()

Mngwa

Po třetím opětovném dosledování Perníkového táty mě chytla strašná depka. Uvědomila jsem si totiž, že už nikdy nic podobného neuvidím a jakýkoli seriál na který se odteď podívám, bude jen slabá náhražka za tenhle skvost. Asi jako kdybyste si chtěli dát Heisenbergův modrý perník a dali vám místo toho naředěný a špinavý toluen ... fňuk :-( ()

ER

Platí pro první 3 série....Zpracování mi hodně připomíná Fargo (řada náhodných příhod,které mění průběh). Palec nahoru dávám komickým situacím,které v rámci dramatického děje osvěžují seriál a přitom působí logicky a nenásilně. K tomu se přidává herecká a dějová důslednost,skvělý casting...v podstatě bych mohl vyjmenovat všechny filmové profese. Jsou tu pihy na kráse a tím jsou především lži hlavní postavy (a jeho lpění na Jessiho), které jsou hodně průhledné a jejich krátkozrakost je do oči bijící, některé díly jsou zdlouhavější. Ale pořád jde o nadprůměrnou podívanou,děj se co děj.Platí pro IV. a V.sérii...kvalita pokračuje,rodinné drama je místy silnější,než zbytek děje a finále je gradující. ()

Sweat55

Bál jsem se jít do tohohle seriálu. Bál jsem se, že budu mít přehnaná očekávání, že mě 14. nejlepší seriál na ČSFD nějak zklame. Bál jsem se počtu epizod, těch 62 dílů je opravdu hodně a já nechtěl, aby mi to sežralo spoustu času. Bohužel se tak stalo. Skoro dva týdny, než jsem ten maraton dokoukal. A že to byla neskutečná jízda, která okamžitě, jak dopíšu tento komentář, letí do oblíbených. Asi nemá cenu se zmiňovat, proč je seriál tak dokonalý. Ať už je to perfektní promyšlenost celého díla nebo dechberoucí herecké výkony. Ať už je to scénář, ve kterém každá důležitá postava dostala svůj vlastní příběhový oblouk, jenž perfektně zapadá do celkového rámce. Nebo ať už jde o poslední tři finálové epizody, při kterých mi tuhla krev v žilách. Neskutečná záležitost. ()

Monggol

Nebudem spomínať všetky superlatívy k tomuto najlepšiemu seriálu všetkých dôb, ale uznávam Betsy Brandt, pretože špičkovo stvárnila vrcholne nesympatickú priblblú, klebetnú, zvedavú a kleptomanskú Waltovu švagrinú Marie Schrader. ()

Demonic189

Bez preháňania asi najlepší TV seriál, aký som kedy videl. Tých 5 sérií je predsa akurát tak na to, aby sa vyhol vate, riedenia deja (menej ma bavilo iba pár časti v tretej a na začiatku štvrtej) a akejsi nadstavovanej kaši. Práve naopak, posledná "serka" je paradoxne tou suverénne najlepšou a každá zo 16 epizód je taký malý masterpiece. A záver? Ten berie svojim dokonalým uzavretím dych! Ďakujem tvorcom a úžasným hercom za úžasné zážitky, ktoré mi pripravili. W.W. ()

haWranka

Seriál je to skvělý, hlavně první řady. Jediné, co mě odrazuje od plného hodnocení, jsou někdy až moc iracionální rozhodnutí postav. ()

waska

1. Sezona - po všech oslavných ódách a komentářích jsem rozhodně čekal víc. Samozřejmě není to špatné, Bryan Cranston je ve své roli naprosto přesvědčivý, je to nápadité, dobá atmosféra, ale prostě.... čekal jsem víc.. Doufám, že druhá sezona se rozjede víc. 2. Sezona - Tak čekám, že se to rozjede a ono prostě pořád nic. Není to špatné, ale některé scény šíleně zdlouhavé. 3. Sezona - Asi nejlepší sezona, ale ještě chci víc.. 4. Sezona - Konečně přesně to, co jsem očekával. Pan White se konečně pořádně rozjel. 5. Sezona - Nejlepší !!! Neskutečná jízda až do samotného závěru. ()

Nix

Nejlepší, masterpiece, top 1 v různých žebříčcích, všude se doporučuje tento seriál. Tak jsem si řekl, že je to asi seriál, který opravdu stojí za to a mění životy. No napoprvé jsem přesvědčen nebyl a musel jsem seriál vypnout, protože mne hrozně nudil. Po několika letech jsem se na to podíval znovu a do třetí série jsem byl rozhodnutej, že tomu dám tak max 2 hvězdy. Byla to hrozná nuda, hrozně se to vleklo a některý postavy mne dováděli svým chováním k šílenství. Je ale pravda, že záporáci byli vskutku dobří maniaci a naprosto skvěle vykresleni. Po puštění 4.té série jsem začínal být jak uhranutý, vychutnával jsem si veškerou scenérii, dialogy, ale hlavně proměnu hlavní postavy. Konečně to začalo všechno do sebe zapadat a seriál nabíral na gradaci, brutalitě a postupně se vytrácel i černej humor, který byl součástí každého dílu. Ty situace, do kterých byli od prvního dílu některé postavy postaveny, byly unikátní a nešlo tomu vytknout originalitu, která se málo kde vidí. Veškeré promyšlení do ukončujícího dílu je opravdu úctyhodné, herecké výkony jak by smet, ale ne všichni mne o svým hereckým umu přesvědčili. Postava Jessieho mne opravdu nebavila a nudila, herec byl nezáživný, pro mne každej jeho výkon byl stejný a nepředvedl vůbec nic extra a jeho hype opravdu nechápu. Byli tam daleko zajímavější postavy, hlavně teda záporné, kde herci postavili vysokou laťku. U koho ale nemám problém s hypem, je Bryan, opravdu úctyhodný výkon a doporučuji dát seriálu šanci hlavně do 4.té série, pak totiž divák pochopí, proč je takový hype kolem něj. Další tu je pak manželka Walta, která je někdy fakt na ranu a její chování a její sestry je někdy rozumu nepobírající, asi to byl ale záměr, ale je fakt, že po posledním dílu, když se nad nimi člověk pozastaví, byli hlavně jako jen jako dokreslení domácností a dá se to vydržet a zkousnout, hlavně manželka začne v poslední sérii být zajímavější a i v některých jiných dílech dokáže zaujmout. A pak tu je ještě Mike, Hank, Saul a další postavy, se kterými nemám problém a byli to jak kvalitní herci, tak kvalitní postavy a tím se seriál určitě může pochlubit, že psychologii postav a jejich vykreslení opravdu zvládá, ostatně jak jsem zmínil hlavně u těch záporných postav. Upřímně ale nepovažuji seriál za dokonalost, masterpiece, je to hodně nadprůměrný seriál, který si zaslouží vysoké hodnocení, ale nepodepsal bych se pod taková slova. Pro mne některé momenty byly teda skvělý, ale ne natolik, aby se tento seriál stal numero 1, jsou daleko kvalitnější a v některých seriálech i silnější momenty. Ano, byly nečekané, ale ne natolik. Hold každý máme jiný vkus. Ale to mi nebrání tento seriál doporučit a dát plný počet, protože jeho pozitiva převažují nad negativy a je pravda, že se těžko hledá seriál, který kvalitativně roste každou sérií. ()

samkko

10/10 nemám co dodat. Při několika měsíčním sledování BrBa jse si uvědomil co to znamená geniální propracovanost scénáře a všech dějových linek. Uvědomil jsem si, že naprosto každé životní rozhodnutí ponese následky, uvědomil jsem si, že chemie není předmět tak úplně k zahození, uvědomil jsem si, že Joker a Hanz Landa nebudou jediní bezchybní záporáci a uvědomil jsem si, že Gilligan vytvořil jeden z nejlepších seriálu všech dob. Myslím si, že nemá cenu zde popisovat děj, popřípadě jak jsem si to užíval a všechno kolem toho. Stačí říct, že Breaking bad je něco jako druhý, neoficiálně oficiální život. PS: Po druhém zhlédnutí je to ještě lepší! ()

Davidos305

Úžasný seriál, který se ve svém postupu jen zlepšovat, každá další série byla lepší než ta předchozí a vše bylo krásně zakončeno. Pocelou dobu jsem mohly sledovat, skvěle napsané a ikonické postavy, s překvapujícím vývojem, které byly úžasně zahrány. Vizuál taky nezaostává a scénář je vyšperkovaný k dokonalosti. Taky seriál obsahuje spoustu ikonických momentů. "I did it for me. I liked it. I was good at it. And, I was really... I was alive.” ()

Likan7

Přítelkyně to po prvních 2 dílech vzdala...nedivil jsem se jí. První sérií jsem se prokousával a vyloženě mě nebavila. Co se stalo potom, sám nechápu. Od dvojky to začal být totální scénáristický i herecký koncert. Všemu samozřejmě kraluje životní role Bryana Cranstona i Aarona Paula, kteří ovládali celý seriál. Jediná kaňka, dalo by se říct, jsou nezajímavé vedlejší příběhové linky manželky a její sestry, které mě vyloženě rozčilovali a seriál jen rozmělňovali. Naštěstí to netrvalo celý seriál a já si zase mohl užívat tu perníkovou jízdu, jakou mi Vince Gilligan připravil. Na Breaking Bad je krásně vidět jak to bylo od začátku vymyšlené až do konce. Žádné připisování, vymýšlení dalších a dalších zápletek. Příběh je tu vlastně stále velmi jednoduchý, ale parádně funkční. A i díky tomu je pátá série, a speciálně poslední díly, totálním nářezem, na který jen tak nezapomenu. Waltere, Jesse, díky! Tohle byla pořádní jízda! ()

GTS_PUNK

Päťsériový počin z produkcie americkej televíznej stanice AMC býva mnohými označovaný ako jeden z najlepších seriálov, aké kedy vôbec vznikli. Príbeh o stredoškolskom učiteľovi chémie Walterovi Whiteovi (Bryan Cranston), ktorý sa po diagnostikovaní rakoviny pľúc dostane do nebezpečného drogového biznisu, určite má čosi do seba. Podobne ako mnohé iné seriály, ani tomuto sa však nevyhýbajú slabšie momenty. Vo všeobecnosti však možno povedať, že ide o zaujímavé kriminálno-dramatické dielo, ktorého najsilnejšou stránkou sú jednoznačne postavy. A to naprieč všetkými piatimi sériami. Tie so sebou popri stálych postavách prinášajú aj vždy nové a zaujímavé postavy, ktoré osviežujú celkový príbeh. Práve ony sú zároveň jeho najväčšou a najvýraznejšou hybnou silou. Podrobne rozoberať príbeh asi nemá úplne zmysel, keďže už to dávno urobilo x ľudí, ale za zmienku stojí fakt, že vďaka veľmi dobre napísanému scenáru nie je v seriáli núdza o pozoruhodné momenty, medzi ktorými nechýba ani viacero menších či väčších dejových zvratov. Napriek tomu, že seriál má nespochybniteľnú kvalitu, naprieč jeho sériami sa vyskytujú aj dlhšie pasáže, povedzme trvajúce niekoľko epizód, ktoré o ňom diváka nútia uvažovať iba ako o priemernom počine. Nakoniec však ako celok dokáže hranicu priemeru preklenúť. Breaking Bad nemusí sadnúť každému. Predsa len, sledovať päť sérií, ako niekto prevažne varí drogy v novomexickej púšti, nemusí byť úplne to pravé orechové. Kriminálna, ale najmä dramatická stránka, ktorá dokáže dobre pracovať s postavami a rozvíjať ich, sú však niečím, čo má čosi do seba, a nakoniec snáď aj baví. Ale ako sa hovorí - sto ľudí, sto chutí. Pri seriáloch aj pri drogách. A tie so značkou Heisenberg v oboch prípadoch stoja za to. ()

Nemmonn

10/10 Asi ta nejlepší věc, co se stala ve světě filmů a seriálů. Není tady snad nic špatně, jediná Skyler, která mě celkem srala a epizody, který byly jenom s ní nebo s Todem, patří k těm nejhorším. I tak se ale pořád dají sledovat. Všechno co se tu děje je prostě absolutně geniální a nechci to tu zbytečně natahovat. Seriál si vás jednoduše vcucne hned v první epizodě a skončí s vámi po skoro 50ti hodinách v absolutních depresí. Postavy jsou absolutně geniální a to i ten Huell. Je to napínavý jako prase. Evoluce Waltera je absolutně zdrcující. Nejlepší seriál všech dob a to i navzdory k mojí lásce k Mandalorianovi. Nejlepší série: 3,5 ()

leftfield

Osobně mě u tohoto seriálu docela překvapuje nálepka drama/komedie. Drama určitě komedie nikoliv. První série se dělí na dvě dějové linky. "Vaříčskou", která je dle mého názoru o poznání zábavnější než druhá, soustředící se na objevení, průběh a léčbu rakoviny hlavní postavy. "Rakovinová část není tak zábavná, takže střed série, který se rakovině věnuje byl poněkud rozvleklejší, ale na druhou stranu (k dobru věci) mrazivě realistický. Poslední dva díly věnující se opět "vaření" seriál opět "nakoply" a já netrpělivě vyhlížím druhou sérii. Po první sérii čtyři hvězdičky a .... uvidíme. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis