Ripper Street (TV seriál)

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2012 - 2016, 39 h 30 min (Minutáž: 60 min)

Matthew Macfadyen, Jerome Flynn, Adam Rothenberg, MyAnna Buring, David Wilmot, Charlene McKenna, David Dawson, Clive Russell, Amanda Hale, Gillian Saker, Peter Ferdinando, Anton Lesser, Steven Robertson, Mark Dexter, Geoff Bell, Joseph Gilgun, Hugh O'Conor, Michael Smiley, Paul McGann, Ian McElhinney, Emma Rigby, Jamie Sives, Michael McElhatton, Iain Glen, Julian Firth, Damien Molony, Charlie Murphy, Morgan C. Jones, Paul Kaye, Gina Bellman, Ferdinand Kingsley, Paul Ready, Michael Marcus, Luke Allen-Gale, Joseph Mawle, Lucy Cohu, Callum Turner, Scott Handy, Alfie Stewart, Branislav Martinák, Rod Hallett, Amber Jean Rowan, Peter Sullivan, Stanley Townsend, Emily Taaffe, Emma Griffiths Malin, Laura Haddock, Lalor Roddy, Dermot Magennis, Oliver Cotton, Kunjue Li, Georgina Rich, Joel Gillman, Anthony Morris, Josh O'Connor, Andy Kellegher, Melissa Maria Carton, Peter Robbie, Matthew Lewis, David Threlfall, Killian Scott, Izzy Meikle-Small, Anna Koval, Jonas Armstrong, Kristian Nairn, Patrick Baladi, Penny Downie, Stuart Bunce, Dave Legeno, Sam Hazeldine, Edoardo Ballerini, Shauna Macdonald, David Oakes, Ruta Gedmintas, Frank Harper, Nicholas Woodeson, Tom Brooke, Neve McIntosh, David Murray, James Wilby, Martin McCann, Belinda Stewart-Wilson, Andrew Tiernan, David Costabile, Keith Skinner, Lydia Wilson, Louise Brealey, Francis Magee, Charlie Creed-Miles, Jason Manford, Philip Arditti, Dean-Charles Chapman, Charles Edwards, Martin Compston, Peter McDonald, Elliot Levey, Robert Render, Ian Gelder, Mark Coney, Derek Reid, David Verrey, Aidan Crowe, Steve Wilson, Michael Grennell, Oddie Braddell, Ciaran O'Grady, Michael Liebmann, Patrick J Molloy, Robert Goodman, Paul Kennedy, Garry Mountaine, Haydn Gwynne, Tomasz Oplawski, Robert MacDomhnail, Paul Kealyn, Simon Coury, Martin White, Gary Murphy, Michael James Ford, Damien Devaney, Rebecca Grimes, Sonya Cassidy, Jamie Ballard, Charley Palmer Rothwell, Jon Øigarden, Dylan Smith, Owen Teale, David Warner, Guy Williams, Noni Stapleton, Jassa Ahluwalia, Jonathan Barnwell, Steven Hartley, Malcolm Adams, Julian Bleach, Jennifer Aries, Ellie Haddington, Imogen Bain, Eddie Jackson, Maeve Dermody, Gerry O'Brien, Simon Gregor, Derek Riddell, Linal Haft, Leanne Best, Sophia La Porta, Daniel Cerqueira, Graham Parrington, John Heffernan, Alexander Cobb, Lynn Rafferty, Rupert Procter, Bradley Hall, Kirsty Oswald, Ian Pirie, Clare Foster, Hazel Doupe, Sam Gittins, Daniel Kendrick, Jack Bannon, Andrew Brooke

Stephen Smallwood

Iain Erskine

Scénografie:

Mark Geraghty

Kostýmy:

Leonie Prendergast

První epizoda přišla s parádní atmosférou a až hanebně zajímavou a originální zápletkou. Žel další díly už tak zajímavé případy nepřinesly a teprve až poslední dvě epizody první řady seriál navrací opět mezi špičku. Také potěší, že se na pozadí epizodních případů řeší i jiné dějové linky, které jsou však ale žel bohům v podstatě zmiňovány jen tak mimochodem a naplno se projeví jen v jim určených epizodách, což jsou převážně ty poslední dvě. Za co bych chtěl dále pochválit, je dobové vzezření, kdy není třeba milionu digitálních triků k navození toho správného pocitu, z čehož bych ještě nejvíce vychválil interiéry "chudších" budov, které mi nevím proč přišly nadmíru skutečné, ve srovnání s jinými filmy z této doby. Edit: Druhá řada od začátku až do konce naprosto parádní. Případy o hodně zajímavější, než v řadě první. Spousta dějových linek, které se protnou v závěrečném díle a k tomu parádní poslední čtvrt hodinka. Díky Amazonu za to, že koupil seriál a natočí třetí sérii, protože tady by mě konec hodně štval.(20.5.2014)

Tušila jsem, že se mi bude tento typ krimi série s Matthew MacFadyenem líbit. Tohle já prostě můžu :) Je to vážně paráda a po veledílech jako Sherlock nebo Luther (kteří jsou mými forever favority) mě BBC opět potěšila. Hned s první epizodou se Ripper street dynamicky rozjede a vtáhne do děje. Ústřední trojka herců je strašně správná :) - Matthew v roli spravedlivého výborného inspektora Reeda (ta jeho krásná přednesová angličtina), Jerome Flynn jako chlapácký seržant Drake a Adam Rothenberg jako doktor - kapitán Jackson, který má whisky vždy po ruce. Taky vedlejší postavy jsou dosti zajímavé a ty hlavní mají některá, divákovi neobjasněná tajemství. Případy jsou dosti drsné a stejně tak prostředí špinavého Londýna je poměrně nehostinné. Některými prvky mi to trošku připomíná jak seriálového tak filmového Sherlocka. Moc se mi líbí i hudba a úvodní znělka. Určitě to stojí za vidění. http://www.youtube.com/watch?v=mzXMTzOUB5o http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YnhV5K9F39g(10.2.2013)

. Série první: Hm, Rozparovačova štráse má výborné obsazení do výborných rolí, nejen u hlavního trojúhelníku postav policistů (konečně po dlouhé, dlouhé době funkční, originální a zábavná postava patologa), ale i u vedlejších. Charaktery jsou všeobecně v Ripper street fajn a dobře jsou zpracované i postavy ženské, které bývají velmi často v látkách z konce či přelomu devatenáctého století zpracovány dosti pitomě, zde fungují a působí silně, aniž by se k tomu museli uměle dostrkávat a využívat klišé (tedy pokud pominu zaměstnání bordelmamá). Jednotlivé případy jsou zábavné a nadepisodní linka v závěru pěkně graduje, jen by o ní mohlo být v prvních epizodách naznačeno více, neboť pronést dvě "tajuplné" věty o čemsi nepůsobí zrovna dobře a hlavně divák pochňápe okolnosti daleko dřív, než se vyjeví v ději seriálu. Bronn, Hodor a Mormont... Jejich přítomnost mě hodně potěšila (sakra, měl bych přestat tolik žrát Hru o Trůny). Série druhá: nářez od začátku do konce, který je silný v jednotlivých případech, hlavní linii i v osobních osudech jednotlivých postav. Edmund Reid hraný Matthewem Macfadyenem je sice stále občas křečovitý a jeho dušínovské a vizionářské promluvy působí občas nechtěně směšně, ale i jemu bude konečně dopřána v závěru kapka temných stránek. Pátá hvězdička zcela jasně přidána, neb to dobré v první řadě je ještě lepší a to co v ní dobré nebylo zcela pominulo, jeden z nejlepších televizních zážitků a nechápu, že BBC zatrhlo další díly.(2.9.2013)

po prvním díle...stylová kriminálka s výbornou atmosférou,která může směle konkurovat třebas Sherlockovi.Britové tohle zkrátka umí a další díly určitě dostanou šanci.Po kompletní první sérii jde hvězda nahoru.Někdy kolem třetího dílu se objevila menší závislost a navíc poslední dva díly byly nejlepší z celé řády...90% druhá řada je na startu o něco slabší než jednička,ale dvoudílné finále maže veškeré rozdíly.Už dlouho (pokud vůbec) jsem u seriálu neviděl takhle intenzivní a hutné finále řady.Klobouk dolů a velká škoda,že BBC Ripper Street odpískala...90%(24.7.2013)

Trochu americký "Sherlock (2009)", trochu britský "Whitechapel (2008)". Předpokládáte-li však, že musí kombinací těchto dvou skvělých (filmových / seriálových) počinů vzniknout něco mimořádného, budete nejspíš zklamáni. "Ripper Street" není špatný seriál - dobový nádech mu sluší, ústřední trio je solidní, příběhy nenudí. Nic z toho však nedokáže zaujmout tak, jak by mohlo, a to se zkrátka přehlédnout nedá... 1. série: 60%. 2. série: X%.(26.3.2013)

• - V 6. časti s názvom “Tournament of shadows“ vytiahne Drake (Jerome Flynn) putá, ktoré sa vo viktoriánskom období ešte nevyrábali. (Carol Pifková)

• - Potrat Lucy Eamsovej za pomoci rastliny Pennyroyal, lúpež, pri ktorej bol použitý chloroform (alebo éter), výbuchy pomocou kyseliny pikrovej a kontaminovaná múka antimónom sú historicky presné. Naopak historicky nepresné sú lobotómia v "The Good of This City" a intoxikácia amfetamínmi. (Carol Pifková)

• - V seriály sú používane i časté slangové výrazy, ako napríklad Crusher alebo Pig - Policajt, detektív; Rookery - slumy alebo ghetto; Thomas - klient prostitútky; Toffer - školená prostitútka; Molly house - verejný dom pre homosexuálov a transvestitov. (Carol Pifková)