Ripper Street

(seriál)
Trailer 3
Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2012–2016), 39 h 30 min (Minutáž: 58–130 min)

Tvůrci:

Richard Warlow

Matthew Macfadyen, Jerome Flynn, Adam Rothenberg, MyAnna Buring, David Wilmot, Charlene McKenna, David Dawson, Clive Russell, Amanda Hale, Gillian Saker (více)

Série(5) / Epizody(36)

V tomto britském historickém seriálu s kriminální zápletkou nás tvůrci zavedou do tajuplného Londýna do viktoriánského období na konci 19. století na místo zvané Whitechapel, které se stalo známé řáděním fantoma přezdívaného Jack Rozparovač. Sledujeme zde policejní práci detektivního inspektora Edmunda Reida a jeho týmu, kteří se snaží chránit chudou populaci East Endu před vraždami a organizovaným zločinem, a to vše v zájmu vyššího dobra... (Trajektt)

Trailer 3

vander19

Keď niečo vieš tak to proste vieš a BBC natáčať kvalitné seriály rozhodne vedia. Síce z názvu som očakával, že sa dej bude otáčať ako taká detektívka okolo postavy Jacka Rozparovača, viac som sa mýliť nemohol. Samozrejme, keby sa daná historická postava, ktorá terorizovala Londýn neobjavila zrejme toľko krát ako gól v sieti Slovenska na MS 2017, divák by mohol byť zmätený. Je to zaujímavo točené, človek čaká, že možno to bude na pokračovanie, ale RIPPER St: majú svoj vlastný príbeh. Je ich niekoľko dá sa povedať. Áno, hlavný Mr. Detektív mi prišiel trošku ako až príliš úzkostný, Jareme Flynn - známy hlavne ako dobrý kamoš trpaslíka Lanistra z Game Of Thrones zase možno občas brutálny. Moja favourite postava bol suverénne US doktor, ktorý sa vôbec s ničím nesral a nemal problém vpáliť guľku do hlavy hoc komu, ako aj riadne si užiť v bare či v bordely. Síce je pravda, že nie každá časť z tých 36tich čo som videl nebola geniálna, ale niektoré mali fakt neskutočný nádych Londýna pár rokov pred začiatkom 1. svetovej vojny. Pre milovníkov historických udalostí (aj keď nie reálnych) si určite príde na svoje. Netreba zabúdať aj na neskutočnú eskadru kvalitných hercov, známych aj z iných kvalitných snímkov, či seriálov. ()

evulienka3

Nádherný seriál, ktorý má všetko to, čo by podľa mňa správny seriál mal mať. Vzťahy, napätie, tajomstvá a zaujímavý vývoj, dávajúci priestor pre uvažovanie a ďalší rozvoj jeho potenciálu. Hneď v počiatkoch ma očaril najmä vizuál a výprava odohrávajúca sa vo viktoriánskom Anglicku s krásnymi dobovými freskami danej éry. Najviac ma však fascinovalo to úžasné a veľmi premyslené zasadenie skutočných postáv a príbehov do deja, ktoré ešte viac podtrhávali jeho dobovú uveriteľnosť a veľmi zaujímavým spôsobom nám ukázali život, názory a postoje ľudí v danej dobe. Takže okrem kriminálnych zápletiek sa pre mňa stal aj štúdiou doby a ľudí, čo je hodnota, ktorú pri filmoch či seriáloch dokážem najviac oceniť. ()

rikitiki

Kocovina z nevysvětleného řádění Jacka Rozparovače ještě visí nad špinavými uličkami Whitechapelu, obyvatelé čtvrti nevěří policii, policie nevěří jim a do toho se začnou plně projevovat zárodky kriminálních činů, které známe i z dnešní doby. Průmyslová revoluce nastolila nová pravidla, do kterých patří nebývalá korupce, nacionální vášně, drogy, zneužívání dělníků, boj za sociální spravedlnost, emancipaci žen... atd. _____ BBC udělala z viktoriánských detektivek příběhy o současnosti. Drogy tady sice představuje heroin dovezený z Číny, jeho účinky ale nejsou o nic méně devastující než modernější varianty fetu. S Iry se v současnosti už většinová společnost sžila, ale stalo se tak teprve nedávno a šrámy z desetiletí trvající (vpodstatě) občanské války jsou stále citlivé. A na místo irských chuďasů s jiným náboženstvím a jinými zvyky nastoupily skupiny imigrantů z Afriky a Asie a kulturní a náboženské střety nepřestávají. Atd. Velmi chytrý seriál tak zobrazuje současnost v kostýmech a s větší dávkou očividné brutality, rozhodně ale ne naivity, než jakou se vyznačuje dnešní doba. ____ Samozřejmě můžu mít výhrady k přece jen mírnému romantizování, kdy prostitutky jsou jedna vedle druhé nadané, hodné a krásné, že by je vyfotili i na obálku Cosmopolitanu. Muži jsou zase kvůli lásce zlomení nebo odhodlaní jít i na smrt. Opilecký patolog zastoupí celé forenzní oddělení a má takové znalosti ve všech oborech, že jen čekám, až v příštích sériích (a doufám, že budou!) objeví šroubovici DNA nebo přinejmenším otisky prstů. Hlavní detektiv se vyznačuje mírou náboženské, sociální i sexuální tolerance, že by mohl být dnešní policii vzorem. _____ I tohle ale beru jako pomrkávání tvůrců na diváky ve smyslu: A vy si vážně myslíte, že viktoriánská Anglie se tolik liší od dnešního světa? _____ Jedinou vážnější výhradu mám právě k hlavní postavě. Inspektor Reid je totiž dost matný charakter, přestože jeho gentlemanská fasáda skrývá temnotu a zuřivost, jež ale nedává téměř najevo. Projevuje se nenápadně lhaním, podváděním a licoměrným postáváním v rohu, zatímco na jeho pokyn podřízený mučí vzdorovité vězně. To právě seržant Drake (skvělý výkon Jeromme Flynna) je mnohem zajímavější hrdina, jeho charakter prochází vývojem a divák jen zírá, jak se v napohled drsném rváči bez skrupulí začíná odhalovat něha a dětsky upřímná touha po lásce. ____ Opilec, děvkař, cynik a geniální doktor Jackson je figura více klišovitá, takové se vyskytují v detektivkách často, přesto je ale neodolatelný hlavně ve scénách se Susan, kdy vzájemné ubližování a zároveň láska tvoří nesnesitelné spojení. ______ Jakkoliv jsem byla skeptická, po shlédnutí uznávám, že i z tak provařeného tématu, jako je Jack Rozparovač, se dá vykřesat parádní seriál. /16. 6. 14./ Což ovšem neplatí pro 4. a 5. řadu, které jsem neměla nikdy vidět. Jeden, jak druhý hrdina se začnou chovat jako ukázkoví psychopati, takže jediné možné vysvětlení je, že jim něco nasypali do studní ve Whitechapelu. Jak jinak by se mohlo stát, že se všichni neustále zrazují, aby si vzápětí zase skálopevně věřili, že všichni vraždí, jak na běžícím pásu, a to včetně policie. Nevinní umírají jako mouchy a tím pádem jsem pro vraždící hrdiny ztratila všechny sympatie a přála si, aby je spolklo peklo a seriálu byl konec. Což se bohužel nestalo tak rychle, jak mělo. _____ Místo toho se objevují motivy a hned vzápětí zázračná řešení: „Pojedu do Paříže, snad tam něco najdu… Jé, v Paříži jsem náhodou našla deníky zavražděného rabína….Jé, tady se v nich zrovna píše o nějaké zabité paní jménem xx… Není to náhodou matka synů, kteří se také jmenují xx…“ Lidé nacházejí důležité stopy mrknutím oka, náhodná setkání jsou v podstatě pravidlem, patolog z USA si asi mezitím doplnil vzdělání, takže rozezná vlákno z alpaky pod měděným mikroskopem a umí číst krevní stříkance. Jo, a objevil ty otisky prstů. ____ Divím se, že scenáristy neufackovala hanba k smrti. Do posledních řad narvali tolik berliček, že by to zaskočilo i Jedličkův ústav. ____ Navíc všichni, včetně vzděláním nedotčené spodiny z ulice, mluví poeticky vyšperkovanou mluvou plnou metafor a vznešených obratů, jako by právě dokončili kurz poezie pro milovníky klišé. ___ Zajímavý seriál se ve svých posledních dvou řadách stál téměř nesnesitelným a směšným. A předvedl takové peklo na zemi, že by i Jack Rozparovač prosil, aby mu to, proboha, nepouštěli podruhé. /26. 6. 2017/ () (méně) (více)

Necrotongue

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Po shlédnutí první řady se jednoznačně těším na řadu druhou.Velmi povedený kriminální seriál z prostředí viktoriánského Londýna vybavený depresivní atmosférou chudinských čtvrtí,kvalitním námětem i scénářem a se zajímavými postavami.Předpokládal jsem,že půjde o jeden případ,který se bude řešit po celou první řadu,místo toho každý díl přináší nový případ a jednotlivé epizody jsou spojené hlavně minulostí jednotlivých postav.Neotřelé,nápadité,zábavné! ()

HoneyBunny

CSI: Viktoriánský Londýn dochucený skoro vším, co je v současné seriálové tvorbě populární. Osobně z Ripper Street mám zatím takový nemastný, neslaný pocit - nějak nedokážu k postavám přilnout, i když mordpartě šéfuje fešák Matthew Macfadyen, maják zdravého rozumu a správné výslovnosti (jeho angličtina je boží!). Tomuhle serilu chybí osobnost, originalita a drive. Škoda, všechno, co Ripper Streek potřebovala k nadprůměru tu teoreticky bylo. Protože jsem líná vymýšlet jiné důvody, svalím vinu na britskou potřebu podlézat hloupému americkému divákovi (tohle je ostatně koprodukce s BBC America). ()

• S postavou Reidovy manželky bylo počítáno i do druhé série se záměrem vytvořit milostný trojúhelník. Takto byla role nabídnuta její představitelce Amandě Hale, které se ale takový vývoj její postavy nelíbil, a proto účast na druhé sérii odmítla. (Masai)
  • Židovský sirotinec stále existuje, len je premenovaný a prvý krát sa premiestnil do Norwoodu v Južnom Londýne a následne do Stanmore. (Carol Pifková)
  • Fredericku Abberlineovi bylo v roce 1889 46 let. Clivu Russellovi, který hraje postavu Abberlinea, bylo ale až 67 let. (Kaufman)