Captain America: Občanská válka

• USA Captain America: Civil War (více)
USA / Německo, 2016, 147 min

Film studia Marvel Captain America: Občanská válka se odehrává v době, kdy Steve Rogers převzal vedení nově zformovaného týmu Avengers, který se nadále snaží chránit lidstvo. Dojde však k dalšímu incidentu, ve kterém sehrají Avengers nešťastnou roli. Politické tlaky vyústí ve vytvoření systému zodpovědnosti vedenému vládní organizací, jež na tým super-hrdinů dohlíží a řídí ho. Nová skutečnost Avengers rozdělí na dva tábory. Jeden vede Steve Rogers, jež hájí svobodu Avengers, aby mohli bránit lidstvo bez vládních zásahů. Druhý vede Tony Stark, který překvapivě zastává myšlenku vládního dohledu a zodpovědnosti. Připravte se vybrat si svou stranu a přidat se k non-stop akci na dvou frontách. (Falcon)

Eterninox

[obsahuje lehké spoilery!] Třetí Captain America navazuje mnohem víc na Avengery než na svůj druhý díl, a ve většině aspektů i celkem úspěšně. *** Největšími devizami filmu jsou prvotřídní akce a efekty, ač po tom co jsme viděli ve Winter Soldierovi už nejde o nic extra nového. Jako obvykle se dočkáme i vydařených hlášek a vtípků, tentokrát i v celkem přiměřeném množství. Taktéž obsazení není co vytknout, ačkoliv Kapitána i jeho eskadru paradoxně po stránce herecké i narativní zastiňuje Downeyho Iron Man, který tady prochází svou zatím nejtemnější kapitolou. Pochválit je třeba určitě i svižné tempo filmu s působivým třetím aktem a (navzdory dost generickému soundtracku) poutavou atmosféru. *** Co naopak znatelně pokulhává je stránka příběhová. Civil War sdílí překvapivě hodně vypravěčských motivů s nedávným Dawn of Justice (zodpovědnost za následky svých činů, rozvrácení hrdinů skrze klam a manipulaci, trauma ze ztráty rodiny), kterému jsem je ale i přes nedostatky filmu věřil o něco víc. Základní premisa CW - tedy hanění Avengerů za to, že při jejich opakovaných záchranách světa vznikla škoda na majetku a zemřelo několik nevinných lidí - působí celkem absurdně, a plán hlavního záporáka (ač ten je sám o sobě velmi lidskou a zajímavou postavou) se spoléhá na dost nepředvídatelný sled událostí. Nejzásadnější odhalení je navíc něco, o čem pozornější divák už dva roky ví. Také opravdu nejde o žádnou "válku", jako spíš o "přátelské neshody s jednou šarvátkou - kde jediná vážnější újma na zdraví vznikne omylem - a jedním pěstním soubojem který skončí remízou". Nic nezlepšuje ani fakt, že nejmocnější postavy ve stávajícím Avengerském univerzu (Scarlett Witch, Vision, a Thor) jsou podezřele nečinné, nebo úplně pryč. Z hlediska dějové osy světa se tedy mezi začátkem a koncem filmu nezmění skoro nic, a jeho největší přínos pro MCU spočívá ve vydařeném uvedení Black Panthera a Spider Mana. *** Pokud se ale člověk chce hlavně pobavit tradičním marvelovským humorem a pokochat špičkovou superhrdinskou akcí, není proč nebrat. 80% ()

andio

Tak moc akční, až to byla nuda. Už mě tyhlety superhrdiňáky asi přestávaj bavit. Řekl bych, že nejlepší postavou byl novej Spíďa, kterej má při soubojích plnou pusu vtipnejch poznámek, jak by taky měl mít (a navíc poslouchá Alt-J!!!). Akorát mě baví, jak je z něho už věčnej středoškolák :) 6/10 ()

TheSpearCZ

Začátek pomalejší, záporák dlouhou dobu nejasný, ale pak to byla paráda. Rozhodně nejlepší díl trilogie a velké plus za Spider-Mana. Scénář dobrý, to samé herci a můžu tak konstatovat, že se opět jedná o povedenou marvelovku. Čisté 4* ()

Jaroslaf

První film, ze kterýho jsem si (V KINĚ) ABSOLUTNĚ - NIC - NEPAMATOVAL. Doslova ani jednu scénu. Samozřejmě to bylo nadměrným množstvím substancí, co jsem měl v sobě, ale říkal jsem si, že film na tom asi taky bude mít svou vinu. A ono jo. Pustil jsem si to znovu a je to prostě jen dokonale natočená, choreograficky vynikající akce. akce. a ještě jednou akce. Mít ant-mana a spider-mana v jednom filmu a vytřískat z toho jedinou hlášku, který sem se zasmál? Tak to je Hooooodně málo. Btw z děkana z Community už mám kopřivku a chudák Marisa Tomei.... strašlivě zestárla. ()

Greg25

Kvalitně napsaný scénář, možná nejlépe z "vážnějších" marvelovek, který si dokáže poradit s motivacemi postav (dost bojuje akorát s Black Widow, která to v tomhle díle dost odnesla, protože sloužila jako taková scénáristická výpomoc všude tam, kde bylo potřeba děj trochu posunout motivacím postavy navzdory) a přitom nezapomenout na žádnou z nich (a že to jsou spíš takový další Avengers, ačkoliv to se dalo čekat, provázanost hrdinů je čím dál tím větší i v sólo filmech u Captaina America navíc podmíněné jeho klíčovou rolí v Avengers). Takřka komorní akční finále s myšlenkovou oporou je taktéž plus, pokud Marvel navážno tak raději takhle, než jak tomu bylo v posledním díle Avengers: Age of Ultron nebo v Návratu prvního Avengera - hezky bez patosu a s dobrým scénářem. Marvelu se aspoň prozatím podařilo ukočírovat směr, kterým své univerzum posílá dál (ze dvojky Captaina a Avengers jsem byla trochu na rozpacích, ale teď to vypadá, že Marvel kormidlo zase srovnal správným směrem, kam dopluje naplno zřejmě uvidíme až v dalších Avengers spíš než v Doctorovi Strangeovi, Thorovi a Black Pantherovi). 80% ()

Flopik

Pre mňa najviac očakávaný film za celý môj život.A nesklamal ani trošičku.Ja som jednoznačne od začiatku a vždy bol team Cap.Film je nabitý akciou a to asi najlepšou akú som videl.Hrdinovia vs Záporáci to je klasika, ale skúste postaviť Hrdinov proti Hrdinom a dostanete presne toto.Úžasné bitky ktoré som si užíval na plno, ak sa dá dostať filmový orgazmus tak som ho dostal.Dej nenudil ani chvíľu a hudba perfektná(neskutočná).Užíval som si každý dialóg.Naberá to smerom ktorý je záhadný a mňa to tak baví.Osobne by som takýchto filmov zvládol aj sto krát viacej.Posledná bitka Cap vs Iron Man je momentálne a na dlho aj bude najlepšia filmová bitka akú som videl.A nie len bitka, pre mňa najlepší film aký som kedy videl.Chcem Avengerov a chcem ich hneď.Zimomriavky a zatajený dych keď Cap povedal"I Can Do This All Day" .. ()

maty39

Nejsem fanda komiksových filmů. Podle mě (a pravděpodobně i spousty jiných) zabily klasický akční film. Některé jsou docela zábavné, ale málokdy dám plný počet hvězdiček. Od Marvelu to byly jen Avengers, druhý Captain America a Guardians of the Galaxy. Zde se musím přiznat, že dostaly plný počet jen proto, že mě bavily a baví i poněkolikáté. Nemyslím si, že to jsou úžasné filmy, ale jsou zábavné a výborně natočené. Prostě fungují. Toto hodnocení platí víceméně i pro třetího Captaina Americu. Vtípky fungují, hlášky jsou dostatečně úderné, akce je přehledná a povedená a postavy a děj mě zajímají celý film. Před prvním Iron Manem o nikom z tohoto Marvelovského universa nikdy neslyšel (kromě Hulka z ne moc povedeného filmu Anga Lee). Takže vše je pro mě nové, postavy i záporáci jsou neokoukané. To se nedá říct o DC filmech. Superman i Batman recyklují zápletky i padouchy z předchozích filmů. Proto mě baví více, co se děje v Marvel universu. Když se Avengers rozdělí a začnou proti sobě bojovat, tak vše co následovalo mě bavilo a jsem zvědavej, co se stane déle. Proto musím dát tomuto dílu Kapitána plusové body, protože je jeden z mála komiksových filmů, kde mě zajímá, co se stane dál. ()

cskomando

Co ktomu napsat ?? Snad jen, že to byl vlastně úplně zbytečný film, nicméně děj jel úplně pořád - bylo co sledovat (akce, akce a zase akce + ke konci nějaké ty vtípky konečně). Tohle se tu ale určitě nemůže hodnotit je to prostě Marvel superhridnové jak se patří, neustálé boje a kvůli tomu se na to díváme přece ! To je to co od komiksových tvůrců očekáme pořádnej biják sem tam s nějakými žerty. ()

Janko_Vlyrd

Spolu s Batman vs. Superman najlepšie sfilmované komixovky. Dynamické, vážne s cool postavami a s mimoriadnym citom pri súbojových scénach. Nemožno chcieť viac. Snáď len dúfať, že si zachovajú podobnú kvalitu. Neporovnateľne silnejší zážitok, ako pri posledných Avengeroch. ()

rotel

Zatiaľ najlepšia časť ! Mám rád všetko čo sa natočilo o Avengers, ale toto ma fakt dostalo. Scenár, réžia aj herci - 100 % ()

Illy

Tohle se really povedlo. I když možná by se to mohlo jmenovat Avengers 3. Nadupaná akce, dialogy. Navíc Stark v temnější poloze než ho známe, parádní představení Spider-Mana a dalších nováčků. Třebaže jsem si zpočátku říkal že půjde o recyklát....nic takového se nepotvrdilo. Plus konečně, na rozdíl od uberquadrantmegahovado ničitelů...příjemně civilní záporák. ()

poet

Ten chalanko Spiderman mi sem ale vôbec nepasoval. Aj keď cieľová skupina tohoto filmu je zrejme niekde inde :)... To množstvo superhrdinov tu bolo skôr na škodu. Na druhej strane mam rad filmy kde zaporný hrdina nie je taký zreteľny. Ten konflikt medzi Starkom a Rogersom (vtipne že zrovna kapitan America je ten rebel :)) v celku dobre vygradovaný. Zaverečný suboj bol slušne nadupadny aj keď celkovo akcia v Zimnom vojakovi mi prišla zaujímavejšia... ()

Kerbello

Spiderman a bitka na letišti. Dva osamocené důvody, proč se na tenhle film podívat. Případně pustit tyhle části na youtube. ()

Hepy13

Počet superhrdinů v jednom filmu je prekonán! + jeden Jirka Pomeje. Takhle to vypadá když superhrdinům rupne v bedně a nebo když oživne jedna plná bedýnka s hračkami. ()

Blue.Shark

Zklamání to nebylo, něco extra taky ne, ale pořád si tenhle Captain udržel Marvelovský řemeslný standard, což je pro mě nadprůměr. Bylo mi sympatické, že je děj trochu hutnější a není jen o samotné destrukci fiktivních měst se jmény vytvořenými v generátoru náhodných slov. Se superhrdiny se roztrhl pytel a nutno říci, že ani jeden není vyloženě navíc, i když má třeba jen menší štěk. Zhruba do poloviny filmu jsem si ale nemohl zvyknout na neuvěřitelně roztřesenou kameru při bojových scénách. Buď měl kameraman parkinsona nebo bestiálně masturboval, což poněkud kazilo umělecký dojem. Také bych ocenil méně hrdinského patosu v dialozích, ale uznávám, že se pohybuje ve stále únosné míře. Civil War je pro mě další ze série filmů, které dokážou udržet divákovu pozornost, jsou mírně nadprůměrné, ale není důvod je vidět znovu, i když nebyly špatné. Do té série patří zhruba 75 Marvelovských filmů, přičemž při plánech studia bude toto číslo rozhodně narůstat. ()

M1k9

Urputně se v tom snažím najít všechny možné pozitiva, ale je to těžké. Řekněme, že se mi více líbí samostatné filmy super hrdinů, než skupinové setkání (Avengers). Mám pro to více důvodů. Je tu příliš mnoho postav v příliš rychlé akci, která nedává smysl. Vytváří to v mysli chaotickou barevnou čmouhu. Místo psychologie postav je to spíše o akci a boji proti nějaké stupidní entitě. Dobře, v tomto díle malinko překvapili s tím, že je poslali proti sobě. 2.5/10 ()

El-Barto

Lidi najednou umírají a všechno je to vina Avengerů. Někteří si to berou víc (Downey ze sebe ždíme maximum!), někteří to považujou za nevyhnutelný. A já to žeru! Žádná postava nepůsobí zbytečně, každá je kvalitně vykreslená i na malým prostoru a má svý místo v příběhu. Záporák Zemo mi navzdory názorům zahraničních kritiků nevadil a dokonce bych řekl, že jeho motivace je fakt dobrá a chápu, o co mu jde. Russoovci nezapomněli, že točí trojku Capa a tak to doopravdy je plnohodnotný pokračování Winter Soldiera a navazuje se přesně tam, kde jsem chtěl. V osobní emociální rovině. Jde o přátelství, důvěru a o to, dělat to, co považují za správný. Straně se mi líbilo, že největší bitka všech hrdinů nebyla na konci a že se finále soustředilo na ústřední trojici a výborně podtrhuje ideologickou pointu (viz. linka s Black Pantherem). Black Panther je boží a dokonce i Falcon mě bavil víc než ve dvojce. I když je u mě Winter Soldier za 7/10, věděl jsem, že je dobře, že Russo bros. u série zůstali a teď jsem rád, že dostali na starost Infinity War. Dámy a pánové, podle mě nejlepší Marvelovka. Jo a je fajn, že to děkan Pelton dotáhnul z Greendale až na MIT :) ()

drozdy1

Po třetí projekci už musím třetímu Captainovi o jednu hvězdu přidat. Je to komplexní žánrová bomba, která se konečně zabývá skutečnou problematikou hrdinů a jaký dopad na svět mají. Až na některé trapnější hlášky se film bere dost vážně a jeho konec to jenom potvrzuje. Civil War byl zlomový moment pro další filmy. Pochválit také musím parádního lidského padoucha Zema, kterého výborně ztvárnil Daniel Brühl. Hodnocení:86%. ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Black Widow nabírá starého známého?

Black Widow nabírá starého známého?

18.09.2019

Následující článek obsahuje spoilery k Avengers: Endgame, pokračujte tedy na vlastní nebezpečí. Už příští rok se dočkáme první sólovky pro postavu Black Widow v hlavní roli se Scarlett Johansson. Ve… (více)