Sestra

• Kanada

• Austrálie

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2018, 96 min

O hustě démonické jeptišce (téměř) bez hustě démonické jeptišky. Co tedy mělo být na filmu strašidelného a drastického, když inkriminovaná jeptiška, na které je postaven celý příběh, je ve filmu dohromady sotva na deset minut, a dozvíme se o jejím zjevení prdlajs? Rumunsko, píší se padesátá léta, dělí nás dvacet let od známých událostí u manželů Warrenových, kterými jsme byli svědky ve dvou dílech V zajetí démonů. Investigativní kněz (Demián Bichir) a novicka (Taissa Farmiga) jsou vysláni Vatikánem, aby prozkoumali sebevražednou událost, ke které došlo ve zdejším klášteře. Sice nechápu, proč zrovna tihle dva měli veškerou kompetenci pro vyšetřování smrti řádové sestry, ale budiž. Začátek nic moc slibného nevykazuje, spíše se dá nepříliš zajímavě natočené sebevraždě zasmát. Další dlouhé pasáže budou patřit bloudění ve ztemnělých chodbách kláštera, nedobrovolnému pochování kněze zaživa (klid, přežije) a schopně zobrazenému strachu, který se line z očí mladé novicky. Jeptiška, která má hrát prim v příběhu, se na scéně zjevuje sporadicky a její přítomnost vůbec děj/film netáhne. James Wan režií pověřil nepříliš prověřeného Corina Hardyho, který je pokládán za schopného vizionáře a strůjce pěkných i působivých obrázků, což potvrdil, nicméně u něj převládal rutinní přístup a scházela větší kreativita. Režie byla ale určitě ovlivněna scénářem, který byl doslova příšerně nábožensky orientovaný, takže se divák během filmu naučil modlit a dávat si pozor na obrácené krucifixy. Film má přibližně tři hodně dobré scény,ale žádnou vrcholně zapamatovatelnou. Scénář Garyho Daubermana se svojí konstrukcí podobá jeho předchozím hororovým počinům. Technicky to nijak nepohoršuje, CGI je sice bezpečně rozpoznatelné, jinak ale nemám k vizuálnímu zpracování námitek. Erko není nijak využito, je to značně uhlazené. Wan asi výsledný návrh filmu moc neřešil, nelze se ubránit zklamání z konečné podoby filmu, který měl na to stát se jedním z nejzajímavějších a nejstrašidelnějších hororových spindíků-offiků. Vznikl rutinní vývar, co nevnáší do temné kapitoly nic extra nového a převratného. 6/10(3.11.2018)

Jsem spokojený protože tahle jeptiška mi dodala skvělý příběh, atmosféra filmu byla dokonalá a v hudebním doprovodu se povedla. Herecky Taissa se mi hodně líbila a co se týče zbytku obrovská spokojenost hlavně Frantík. Není to sice horor kde bych se lekal a děsil až moc že bych měl umřít strachy, sice jsem to od filmu čekal a hodně a tak jsem naopak dostal něco jiného a jsem spokojený, bál jsem se i tak a přiznám že jsem se i lekl ale tenhle horor je stavěn na nepříjemném zlu démona, mrazení v zádech bylo neustále a nepříjemný pocit pořád. Klášter je nebezpečně děsivý obklopený svými kříži a děsivým zlem. Uteklo to strašně rychle a pořád se něco děje, nemusel jsem čekat. Jeptiška byla hodně povedené a to spojení je dost dobré takže jsem hodně spokojený. Ode dneška budu zdravit i Jeptišky, věřím že nebýt pomoci James Wana není to ono není to prostě ono protože tenhle nebezpečný svět je jen díky němu.(16.9.2018)

• Jinny

Atmosféra středověkého rumunského kláštera je sice působivá, jinak ale film o mnoho víc nepředvedl. Asi je zbytečné tohle u hororu po tisící kritizovat, ale nějaká ta pravidla vlastního světa - co démon může udělat a co nemůže a proč v mnoha chvílích postavy jenom straší - by se dodržovat mohla. Postavy nejsou úplně hloupé nebo neschopné, ale přece jen si u nich můžete odškrtávat hororové tématické tropy. Sestra je jednohubka na odreagování, nic víc. Protože bát se příliš nebudete.(30.12.2018)

Sérii V zajetí démonů mám ráda a byla jsem zvědavá, jak se povede film s jeptiškou v hlavní roli, protože od první chvíle mě zajímalo, co je jeptiška zač. Bohužel výsledek je takový polovičatý. Osamělé opatství bylo skvělé a interiéry se mi líbily. I začátek ušel. Ale jakmile nastane vyšetřování vraždy, začíná to být drobet nuda. Démon, no jasný. Zastavit démona, bez překvapení. A pak poslední scény, které byly naprosto očekávatelné. Na nedělní odpoledne to nebylo zas tak špatné, ale druhý díl The Nun vidět nechci.(5.2.2019)

Pan Válek je konečně kulantní démon! Vypadá jako Mensnovic Mařenka v kostýmu Betmena, tedy dostatečně hrozivě, hned od startu se nebojí řádně bubat a jít pěkně naprudko s xichtem na trh, místo aby 90 procent filmu jen ukrutně nudil a skřípal panty, načež udělal na konci nesmělé homobaf, xmrti vyděsil všechny ty zdejší esoterické geje (čti „hororové experty“) a ti mohli nadšeně pětkovat, jak tomu bylo třeba u Inshitdious. Tudíž jako obvykle, když se objeví pěkně přímočarý, solidně ponurý a svižný gotik s pekelnou hudbou a mile tísnivou atmosférou prastarého rumunského jeptiškária, kde má skoro každá řádová sestra pod řeholním čepcem nachystanou nějakou tu odpornou démonickou držku, s níž bubá jako o život, všichni ti místní na rimming vzatí odborníci a milovníci artově pomalého prostupování pánských rekt otráveně sténají, melouce cosi o nedostatečně sofistikovaných scénářích (Ano, nevrzl v tom snad jediný pant a nikdo hodinu naprázdno nehoupal lustrem!), nedostatečném prokreslení charakterů (Víme hovno o démonově traumatickém dětství a zneužívání taťkou Luciferem, takže lze jen stěží predickovat jeho následné pohnutky!) a sériových kopírkách (Vraj že ak démon už kadekde otáčal kríže, keď to urobí v inom filme, je to klišé, a upíri by mali okamžite začať hrýzť ľudí do riti, aby to bolo akože originálne!), no a verbal jásá. Prostě roztomile temná a hezky odsejpající jednohubka, jejíž celkový dojem kazil snad jen ten rádoby tumorný žabožroutský bukanýr.(9.9.2018)

• - Příběh démona Valaka je inspirován skutečnými událostmi. (Bioscop)

• - Spoiler: Když na začátku filmu sestra Victoria (Charlotte Hope) spáchá sebevraždu skokem z okna a zároveň oběšením, scéna nápadně zrcadlí finále Annabelle (2014), kdy Evelyn vyskočila z okna s panenkou. Obě zároveň spáchaly sebevraždu, aby zhatily démonovy plány. (hansel97)

• - Celosvětová premiéra proběhla 4. září 2018 na MOTELX – Lisabonském mezinárodním hororovém FF. (Varan)