Sestra

• Nový Zéland

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2018, 96 min

• Darth Revan

Poloremake Vymítače ďábla: Zrození, kterej je přesunutej z Keni do Rumunska, místo Skarsgarda má Bichira a jako ďábel je tu jeptiška, kterou drží v šachu jen svatej grál, jenž ale vypadá úplně jinak, než jsme zvyklí. Je tu pár slušnejch lekaček, ale to je všechno. S celým Conjuringverse asi končím, není pro mě :)). 1*(5.9.2018)

Pravda je, že jsem se několikrát lekla, ale já se bojím i jen u thrilleru, takže podle toho to hodnotit nemůžu. Měla jsem nepříjemné pocity, celkově kláštery, kostely a hřbitovy jsou pro mě nejstrašidelnějšími místy společně s blázinci, takže, co se prostředí týká, tak za mě jednička. Valaka jsem si oblíbila v Zajetí démonů 2 a proto jsem se moc těšila na jeho samotný film, škoda, že jsem zřejmě očekávala více než jsem nakonec dostala. Závěrečnou scénu bych si klidně představila jinak, než jsem (SPOILER) pliváním Ježíšovi krve do obličeje a najednou démon zmizel jak Meryl Streep v Into The Woods. Nevím, nevím, zkusím se na to podívat znovu, ale u průměrného hodnocená zřejmě zůstanu, na V zajetí démonů to nemá.(16.9.2018)

A je to tady.... nové hororové Warner univerzum odhalilo svou další kapitolu v podobě démonického Valaka, alias démonické Sestry. A krásně zde můžeme vidět rozdíl, který The Nun odlišuje od Wanovského V zajetí démonů. Neboť tam, kde V zajetí démonů exceluje v práci s postavami, tam The Nun se toto manko snaží kompenzovat exotickým prostředím a hororovou atmosférou rumunského opevněného kostela (nikoli hrad jak je to řečeno ve filmu) z poloviny dvacátého století. Je to kompenzace pouze částečná, protože kvalit zmíněného V zajetí démonů prostě nemůže dosáhnout. Postavy nejen, že nejsou tak propracované do hloubky, ale díky jejich povrchnímu zpracování se rapidně hromadí logické kiksy (Valak je zde jen figurka co udělá bububu, a přitom má tak velkou moc, že by celý film mohla vyřešit již v úvodu díky možností teleportovat živé na jiná místa). Ovšem nejen Valak, ale i ostatní postavy trpí na scenáristické lapsy, kdy kupříkladu postava A se ocitne pohřbená zaživa a postava B, která v tu dobu spí v posteli rázem bez jediného důvodu či náznaku ví, že musí jít kolegu vyhrabat z hrobu. A podobných věcí jsem si všiml vícekrát. Nechápejte mě tak, že The Nun je špatný horor, to rozhodně ne. Je to průměrný horor trpící na klasické hororové klišé a špatnou práci s postavami. I tak ale díky dobré atmosféře a děsivému záporáku na něj hned tak nezapomenete, což je dobrá zpráva. Ale u dalších filmů této hororové série prosím takovou kvalitní práci jako alespoň u Annabelle 2. 65%(15.9.2018)

• Waldir

Generický horor súčasnosti, so všetkými klišé, ktoré nepotešia žiadneho fanúšika žánru. Napriek dobrej atmosfére a skvelej lokácii rumunského hradu ten film prakticky nemá NIČ, čím by zaujal, dokonca ani samotnou Mníškou, ktorá v Conjuring pôsobila omnoho, omnoho, omnoho desivejšie. Očakával som rozvinutie samotného "univerza", no na niečo také ako budovanie akéhosi komplexnejšieho príbehu, ktorý nadväzuje na celú sériu môžete rovno zabudnúť. Bežný divák, ktorý navštevuje kinosálu sporadicky to môže zhodnotiť ako fajn horor - ja ako obdivovateľ práce Jamesa Wana tomu dávam takéto hodnotenie len s prižmúrenými očami a radím The Nun na úroveň prvej Annabelle.(11.9.2018)

Pan Válek je konečně kulantní démon! Vypadá jako Mensnovic Mařenka v kostýmu Betmena, tedy dostatečně hrozivě, hned od startu se nebojí řádně bubat a jít pěkně naprudko s xichtem na trh, místo aby 90 procent filmu jen ukrutně nudil a skřípal panty, načež udělal na konci nesmělé homobaf, xmrti vyděsil všechny ty zdejší esoterické geje (čti „hororové experty“) a ti mohli nadšeně pětkovat, jak tomu bylo třeba u Inshitdious. Tudíž jako obvykle, když se objeví pěkně přímočarý, solidně ponurý a svižný gotik s pekelnou hudbou a mile tísnivou atmosférou prastarého rumunského jeptiškária, kde má skoro každá řádová sestra pod řeholním čepcem nachystanou nějakou tu odpornou démonickou držku, s níž bubá jako o život, všichni ti místní na rimming vzatí odborníci a milovníci artově pomalého prostupování pánských rekt otráveně sténají, melouce cosi o nedostatečně sofistikovaných scénářích (Ano, nevrzl v tom snad jediný pant a nikdo hodinu naprázdno nehoupal lustrem!), nedostatečném prokreslení charakterů (Víme hovno o démonově traumatickém dětství a zneužívání taťkou Luciferem, takže lze jen stěží predickovat jeho následné pohnutky!) a sériových kopírkách (Vraj že ak démon už kadekde otáčal kríže, keď to urobí v inom filme, je to klišé, a upíri by mali okamžite začať hrýzť ľudí do riti, aby to bolo akože originálne!), no a verbal jásá. Prostě roztomile temná a hezky odsejpající jednohubka, jejíž celkový dojem kazil snad jen ten rádoby tumorný žabožroutský bukanýr.(9.9.2018)

• - SPZ nákladního vozu, na něhož Otec Burke (Demián Bichir) omylem položí svá zavazadla, obsahuje i jméno démona „Valak“. (efenberger)

• - Taissa Farmiga (sestra Irene) a Vera Farmiga (Lorraine Warren z V zajetí démonů – 2013) jsou ve skutečnosti sestry. Jejich postavy ve filmu nejsou nějak spjaté, ovšem důležitou podobností mezi oběma postavami je, že jsou obě pevně věřící katoličky obdařené jasnozřivostí. Obě postavy také přežily konfrontaci s démonem Valakem. (hansel97)

• - Otce Burkea (Demián Bichir) v noci probudí rádio hrající verzi písně „You Belong To Me“ od Jo Stafford. Název v češtině samozřejmě znamená „patříš mi“, což tím démon otci Burkeovi také oznamuje před tím, než se jej pokusí zabít. (hansel97)