Black Panther: Wakanda nechť žije

• USA Black Panther: Wakanda Forever (více)

Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T’Chally. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong'o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda. (Falcon)

JohnSmith

První Panther nebyl špatný, ale byl do té doby rozhodně nejslabším filmem MCU. Po Eternals jsem si myslel, že už nemůže být hůř. Ale ono je. Druhý Panther je totálně nudný, nezajímavý, bez pořádné akce, bez pořádného děje a s naprosto příšernými herci. Nejsmutnější bylo ale to, že se celý film pláče. Buď za prvního Panthera nebo za to, jak jsou bílí hejzli a hnus. Do toho nová a zbytečná "Iron Woman" a nemastný neslaný záporák, který ale byl možná tím nejsympatičtějším na place. Vždy jsem dával MCU o něco lepší hodncoení než si možná zasloužilo, ale tohle opravdu ne. Jediný důvod, proč nedám odpad je ten, že jsem viděl mnohem horší filmy. ()

kklepkaa

V rámci fáze 4 je to to lepší. Bohužel víme, že Marvel to umí daleko, daleko lépe. Děj je hodně předvídatelný a s novou hlavní hrdinkou taky úplně spokojená nejsem. Záporák nebyl moc přesvědčivý, ale v rámci možností to alespoň jakž takž funguje. Kvituji ale s povděkem, jakým způsobem byla vyřešena smrt Chadwicka Bosemana. ()

andalin

Prvního Black Panthera jsem neviděla a myslela jsem, ze to vadit nebude - nevadilo. Pocta T'Challovi byla dojemná, ale hlubší příběh film pořádně nenabídne. Bylo to roztahané, nezajímavé, postavy ploché. Nikdy předtím jsem u Marvel filmu neusnula, tento byl můj první. :( ()

Drnqonovic

Dlouhé, plytké a únavné. Přes dvě a půl hodiny sledujeme Letitiu Wright, jak se snaží utáhnout celý film a vůbec jí to nejde. Nezlobte se na mě, předchozí BP měl alespoň Chadwicka, který byl sympaťák, jenže Letitia dokazuje, že na to nemá. Celá první půlka mohla být zkrácená o dobrou půlku, podvodní svět Namora je oproti Wanovu Aquamanovi jak omalovánka oproti Sixtínské kapli, o dějové lince Martina Freemana ani nemluvě. Už mě unavuje další utajený supersilný národ, který se až teď rozhodl vejít na světlo světa (kde kupříkladu byli, když útočili šmejdi z vesmíru?), protože prostě proč ne. Vskutku nechápu představy autorů technologicky vyspělých národů, které svojí dominanci dokazují řežbou klackama a jízdou na zvířatech. Film navíc selhává v pomalých momentech i v akčních. Ano, chápu, T'challa zemřel, je to důležitá a smutná událost, ale vážně musí téct slzy ve dvou třetinách filmu? Může už se děj posunout a něco se dít? Jenže pak přijdou akční scény a jsou pro změnu nepřehledné, špatně sestříhané a nudné. Do toho tam občas prolítne vysoce nepříjemná dívčina v něčem, co by na sobě měli tak akorát Strážci Vesmíru. Děkuju, nechci. Je to tedy přesně tak, jak jsem se obával. MCU pro mě skončilo s odchodem Tonyho Starka. Snad až na toho Spidermana. P.S. Nemůžu si pomoct a rýpnout do mistrovské vojenské logiky Shuri. Vážně naplánovala protiútok na širém moři NA LODI??? Na podmořský národ? A pak jsou všichni překvapení, že jim tu loď znehybní a přemůžou? To nemohli přiletět na vznášedle? Že na sofistikovanější způsob jaksi neměl nikdo myšlenky? Tak jo. ()

Hollohlaway

Pro mě téměř totožná slátanina jako první díl, ba horší. Skoro jsem to nedal, dobrou třetinu stopáže jsem si pomohl rychloposuvem. Ze všeho toho divnoetno tajtrlíkování se mi až dělalo slabo. Místy to připomíná mix Lvího krále a Cesty do Ameriky, bohužel to není ani vzdáleně tak zábavné, chyběl mi tahoun děje, nějaká výrazná postava, což alespoň minule Chadwick Boseman byl. Laetitia Wright to naopak není, není ani zajímavá a zvláštní herečka teprv ne. Lupita Nyongo si svoje odehraje mnohem sympatičtěji a lépe. Po pasážích plných kostýmní fantasmagorie, rituálů a zpěvu byla úleva, když se děj posunul do normální lokace a morální tápání téměř všech postav bylo skoro k nevydržení, pořád něco řešili, traumata všude kam se podíváš...nebýt solidních efektů a Martina Freemana tak nemám co chválit. ()

blackkocour

Kdo očekával, že se z dvojky stane dobrá bejkárna? Film si ukradla smrt Chadwicka, celý se to nese ve smutečným duchu, a teď nastává jen otázka, co bude dál? Mně je popravdě někde celý u vocasa, jestli si Mrdvel namotá pátou, či šestou, sedmou fázi rozkladu zdechlé mrtvoly, a udělá si dalších třicet zbytečných akčních omalovánek. Na to, kolik Mrdvel, který logicky spadá pod Diznyho, utrácí rozpočet na film, který se může rovnat DPH Slovenska, a nedokáže natočit skvělý CGI? Buď všechny prachy rozprodá po rádoby hercích, kteří jsou oblečeni v zeleném pyžamu, a na účet jim přistane výplata v rozmezí celého státu Zimbawe. Pro změnu, není to tak přilnavé, jako brutosový Tchoř 4, nebo Dr. Dolittle v paradementním vesmíru, takže zvednu rating velmi rád, a narozdíl od nudné woke pičoviny prvního Růžového pantera, to i odsejpá, ale dvojka nemá žádného charakteristickýho padoucha. Nebo, on zlej ani není, jako dalši přibarvená šmouha na kuchyňské lince, je dost v právu a Wakandaňé prováděj úplně umělý konflikt. Takový smrdouši, teda padouši, jako byl Thanál, Loki nebo Ultron, kterému stačilo 5 minut, aby si z internetu vyvodil, že lidstvo si nezaslouží žít. Nuda to byla už po 40 minutách, ale vydržel jsem. Asi do 41 minuty, takže Avatar: Hakuna Matata? ()

TroiMae

Už to není takový wow efekt, jako vidět Wakandu poprvé, navíc zápletka je stejná, jako v minulém díle – utiskovaný národ se chce vzepřít a v rámci dekolonizace v podstatě sám kolonizovat, Shuri sama se tentokrát identifikuje s N'Jadakou/Erikem "Killmonger" Stevensem. Ale vypadá to věrohodně a představí se nám nový národ Talokan, mocnější než Wakanda a tentokrát mající kořeni v mayské civilizaci, takže se celkově dostaneme do dekolonizáklního kontextu Střední Ameriky. Vedle toho je osvěžující tolik výrazných ženských hrdinek, takže feministický a woke aspekt je výživný. Nakonec pocta zesnulému Chadwicku Bosemanovi je zaslouženě zakomponovaná do děje. I když jednání hlavních postav je frustrující, je celkem pochopitelné a založené na věrohodných „nedorozuměních“. O to víc potěší povzbudivý konec. ()

remy

Jedna z nejhorších marvelovek. Dramaturgicky nezvládnutá, dramaticky nefunkční, s postavami (včetně wtf mdlého záporáka), se kterými jsem nesoucítil snad ani na minutu. To vše v úmorně dlouhém balení. ()

kenkaku

Ano, opravdu jsem chtěl vědět jak se film popere se ztrátou úvodní postavy prvního filmu. Po prvních 6ti minutách bylo “sfouknuto”. Žádné caviky. Byl nemocný, umřel. Pojďme si zatancovat na pohřbu - kde se třetina protagonistů tlemí (?!), třetina smutní a třetina neví jak se tvářit. Za sebe to tedy beru za těžké fiasko. Za hodně vkusné beru předělání Marvel loga. Pak je třeba vytvořit problém (Black Panther není = Wakanda je v háji). Plus v rámci diverzity je potřeba “Wakanda pod vodou” (což je tak trochu vykradený Aquaman), kterou hrají Mexičané natření na modro (Avatar?). Asi největší hovadina je, že hlavní “podvodnice” má na hlavě obrovskou čelenku z peří (jako indiáni). Jak s tím do háje plave? Cca v polovině vyplave na povrch (ano jsem poeta), že jsou to vlastně Mayové. Takže vše do sebe zapadne. No… zapadne. S velkým skřípotem. Podvodní Wakanda totiž nevychází z komiksu. Je komplet nově vymyšlená pouze pro potřeby MCU a proto také nedotažená. Prostě první Panter si sypal na hlavu popel před Afrikou, teď je to pro změnu Mexiko. To je evidentně celá pointa. A díky křečovité snaze nakopírovat skvělého Aquamana se hodně věci neřešilo. Zasmušilý Mexičan s ušima jako Elf a křidélky na kotnících (velikosti jako má holub) vypadal a level víc komicky než celá muuumlavyyý čéééernoch ymytujííicýý gorýýylu. Nakonec se umělý problém sfoukne - jak jinak než “černou panteřicí” (co je určitě lezba). A vše je zase tabulkově v pořádku a můžeme pustit motivační srdceryvnou řec a konečně happyend. Pozn.: Algernons, pěkně napsáno. ()

Maynard.

Sorry, ale musím bejt spíš skeptickej. Od smrti Tonyho Starka jde podle mě Marvel jaksi do prdele. OD tý doby se na plátnech neobjevil ani jeden kousek, kterej by navázal na tak úspěšnou a koukatelnou sérii. Wakanda byla pěkná, to se jako musí nechat, všechny ty vychytávky se mi dycky líbily. Co mi ale přišlo doslova děsně trapný, tak další civilizace. A tentokrát v barvě modré a samozřejmě pod vodou. Že ti to něco připomíná? Jo, Avatar 2 a taky ještě Aquamana. Dějově teda za mě slabota. No a pomyslnou štafetu Black Pantera dostala ženská. Čeoho se fakt, ale jako fakt děsím je další Cpt. Amerika, kterej asi fakt bude černoch. Tahla cesta Marvelu je špatná a já sem hodně zvědavej, esi sou ještě schopný navázat na tu ladnost z dob Iron Mana. ()

sedm.1

Mě je to už pomalu trapné, začínat prakticky každý komentář k Marvel filmům ze čtvrté fáze, otázkou, kde jsou ty dokonalé časy, kdy mi marvelovky trhaly koule. Já si myslím, že odpověď na ní všichni ale ví. Odešly společně s Kapitánem Amerikou a Iron Manem v Endgame a podle dalších a dalších marvelovských pokusů to vypadá, že už se asi nikdy nevrátí. Takže co s touhle Wakandou. Je pravda, že je to zas trochu jiný, než ostatní komiksovky, ale ne jiný zábavnějším způsobem. Prostředí a život ve Wakandě mě nikterak nepohltili, hodně se zde především mluví a řeší, o nic strhujícího se ale nejedná ani v tomto ohledu, emočně je to pak zásadním způsobem směrováno především k zesnulému Black Panterovi, což sice částečně funguje, jen mám ale menší obavy, jestli toho nebylo docíleno spíš jen kvůli skutečnému úmrtí jeho hereckého představitele, každopádně jako jeho ,,náhrada,, je zde představená jeho sestra Shuri, která mě ovšem především kvůli obsazení Letitii Wright vůbec nepřesvědčila a nebavila, a ani nikdo z dalších postav na sebe nedokázal pak strhnout nějakou výraznější pozornost, snad tedy až možná na ústředního padoucha Namora, který působí fakt silně, přesvědčivě a v podstatě i veškeré dění kolem tohoto antihrdiny patří jednoznačně k tomu nejzáživnějšímu z celého filmu. Akce je jinak další velkou slabinou Wakandy, není ji tedy jednak příliš a jednak postrádá efektnost, velkolepost, přehlednost, prostě ani ona mě neuchvátila a film rozhodně neoživila. Za ty dvě a půl hodiny se toho ve Wakandě zkrátka příliš nestane, minimálně tedy ne toho opravdu zábavného, strhujícího, či jakkoliv jinak poutavého, každopádně ze všeho nejvíc mě ale strašně štve, že už na tyto filmy koukám spíš z povinnosti, než z natěšení, což bylo ještě před Endgame naprosto nepředstavitelné, to pro mě vždy znamenalo nezapomenutelnou událost, nyní je to spíš už jen ale takové mé malé trápení a velké tvůrčí přešlapování na místě. ()

FilmysMartym

Začnu skvěle vzdaným holdem Chadwicku Bosemanovi, který sice mohl být lehce detailnější, ale i tak spokojenost (+dokonalá intro sekvence), skoro i slza ukápla. Wakanda Forever se stala jedním z vůbec nejemotivnějších filmů MCU společne s IW, NWH nebo Endgame. Líbil se mi způsob, kterým byl celý film vykonstruován, především tedy první dva akty, které plně hrály na tu dramatickou notu, která filmu neuvěřitelně sedla a zároveň si dávaly se vším na čas a osobně mi přišlo, že nic nebylo uspěchané a pro všechny linky (až na tu s Rossem) byl ideální prostor. Prouzkoumávání talokanské historie působilo svěže a zajímavě a dává i smysl, že se tento národ objevuje až nyní. Herecké výkony byly velice dobré a uspokojivé, jeden z nejsilnějších projevů v MCU vůbec od královny Ramondy jak u Společenstva národů, tak i ve wakandském trůním sále. Letitia Wright se s postavou Shuri stala velice sympatickou a Namor byl jednoduše dokonalý. Riri Williams nakonec docela fajnová vedlejší postava, měla pár povedených humorných momentů. Hudební podklad úplná špica, u toho si není na co ztěžovat a vizuál celkově uspokojivý až na několik momentů. Jako první odfláklé CGI v prvním útoku na Wakandu, které vypadá fan-made a doopravdy většinou není pěkné+celkově tato sekvence byla neuvěřitelně nucena na sílu a nesedla mi tam. Dalším bodem jsou obleky. Nejdříve Iron Heart, která vypadá jako věrná kopie Power Rangers a ne, to není dobře a obleky Okoye a Aneky, které designem ABSOLUTNĚ nezapadají do wakandské kultury a ještě k tomu také vypadají otřesně. Zato Black Panther oblek Shuri je za mě vydařený, krásně odkazuje jak na T'Challu, tak i Ramondu, možná kdyby byl lehounce strozejší, nebylo by to na škodu. Kolem a kolem hodnotím Wakanda Forever jako úctihodný přírůstek do MCU a těším se na budoucnost Black Panthera! 81% ()

iXtr3m3

Poďme na hodnotenie a zrovnanie s jednotkou. Začnime zápormi. Letitia Wright nie je Chadwick Boseman a rovnako Dominique Thorne ani len zďaleka nie je Robert Downey Jr., takže ani Black Panther (Suri) nie je Black Panther (Tchalla) a Iron Heart ani zďaleka nie je Iron Man. Zrovnanie s Avengers Endgame, či jedna z najlepších Marveloviek ever, tak to sú prisilné ale fakt že prisilné slová. Taktiež označovať za masterpiece hudobný podmaz, ani zďaleka. Akcie je tu menej ako v prvej dokonca kratšej časti, ale... ALE Síce Suri ako Black Panther nemá charizmu ako Chadwick Boseman, pobila sa s tým fakt dôstojne. Iron Heart je žiaľ pokus o zaujatie "Japan and China audiences", bije to do očí, ale OK, každý musí nejako začať a s prihliadnutím na potitulkovú scénu tu máme fakt nábeh na zrod Young Avengers a na to sa teším. Akcie je menej ako v prvej časti, ale... ALE je ďaleko lepšia, údernejšia, drsnejšia. Hudobný podmaz nie je masterpiecie, ale... ALE určité melódie boli fakt brutal dobré, aspoň pre mňa, napr. tá z "Car chase" a najmä zimomriavková na pozadí pri "zrodení" nového Black Panthera je fakt že bomba, dve melódie mi formujú film. Nie je to Endgame, ale... ALE prirovnal by som ten skok od prvej časti k druhej tak nejak vzdialene ako rozdiel medzi Captain America a Winter Soldier-om. Je to drsnejšie, temnejšie, resp. pochmúrnejšie, osobnejšie. Namor nie je Killmonger, ale... ALE Tenoch Huerta je mladý talent, ktorý budí rešpekt v každej svojej scéne. Určite sme nedostali ani zďaleka prepracovaný a komplexný podmorský svet ála Aquaman, či megalomanský projekt Avatar Way of Water, ale o to ani Cooglerovi nešlo. Odlíšil sa a bolo to fajn. Kukulkanovi pobočníci Namora a hlavne Atuma budili rešpekt a tak ako Dora Milaje vyzerali v scéne so spacifikovaním prepadového komanda ako Terminátorky, tak bez Tech Power Up-u by na túto dvojicu nemali šancu. V podstate sme v určitých momentoch dostali prevareninu v ženskej podobe z jednotky, ale... ALE dosť zaujímavú na to, aby si zaslúžila svoju vlastnú existenciu. Mohol by som menovať kopu záporov, ktoré ma napadnú, napr. že ríša Talokan aj so svojim vládcom Namorom musela byť tiež zasiahnutá pri Thanosovom lusknutí, takže by sme mali vidieť aj niečo z toho a v podstate už dávnejšie sa mohli ukázať, ale takto je to s každým originom resp. "netýmovkou", treba vypnúť mozog a neriešiť, inak si to človek pokazí. Nezastávam názor, že by si to zaslúžilo znovu miliardu alebo nebodaj viac, ako to bolo pri prehypovanej jednotke, ale určite to bolo dospelejšie ako posledný Thor aj s Doctorom Strangeom dokopy. Môžem hľadať chyby a nedokonalosti, ale... ALE potenciál zrodu Young Avengers a pomaličky nevyhnutné pomrkávanie a uvádzanie do Marvel Univerza aj líniu obsahujúcu mutantov, tak to musím kvitovať a prebije to aj tie občasné negatíva, ktoré nie sú obrovské, ale na druhú stranu je ich dosť, napr. prečo Shuri má slabší oblek ako ten, ktorý vyrobila pre Tchallu, prípadne prečo Iron Heart vyzerá, ako keby vypadla z japonského mecha-komixu. Malo to svoje dojímavé momenty a človek si pripomenie, že napriek tomu, že Chadwick Boseman bol "len" v 4-5tich Marvelovkách, dokázal si diváka získať a fakt cítiť, že chýba a to nehovorím o tom, že pre fanúšika, ktorý pozná jeho príbehy priamo v tíme Avengers a že ich bolo, tak je to fakt strata tretieho extra podstatného člena tímu hneď po Iron Manovi a Capovi. Takže čo dodať na záver? Nemajte megaočakávanie, pretože reklama, ktorá to sprevádza je podobne ako pri jednotke nadsadená, jednoducho ide o komix primárne pre "čierne" osadenstvo, ale nielenže neurazí ani nás "bledších", ale myslím si, že je vítaným spestrením už od Endgame genericky točených ľahko nadpriemerných komixoviek. Jeden z tých dospelejších Marvel snímkov, s mnohými chybami, ale aj s mnohými pozitívami. Videné v 3D a taký štandard. Avatar jednotka by to zadupal svojim technickým spracovaním do zeme, ale to v podstate až na Tron Legacy každý film pred aj po svojej premiére a nieto ešte pokračovanie, kde som mal tú česť vidieť 3D trailer a to je jednoducho nie iná liga, ale iná dimenzia technického spracovania, na ktorú sa zatiaľ nechytá žiadne štúdio ani žiadna "frančíza". Mať to Chadwicka, idem aj vyššie, tak rovnako ako jednotka, ale pocitovo lepšie. P.S. Pre fanúšika Wakandy, ktorá je technologicky roky až desaťročia predtým, čo v najlepších momentoch zvládal Stark, nemôžem byť nič iné, len znovu nadšený, aj keď by som si vedel predstaviť ešte hlbšie skúmanie možností tejto "suchozemskej Atlantídy". () (méně) (více)

DavidS.

Óda na Black Pride z africké utopie, ze které někdo nepříčetný udělal tříhodinový komiksový film bez scénáře, dramaturga nebo aspoň náznaku smysluplnosti...Vizuál je nevýrazný a většina akce se odehrává jednoduše potmě...Až odporně plytké a hloupé... ()

KoRner

Dvojke Pantera chýba jedna podstatná vec, ktorá robila jednotku pozerateľnou a tou je sympatický Chadwick Boseman. Všetci herci, čo zostali mi prídu smiešni a na facku. To, že si tu Afroameričania vylievajú svoje nekonečné mindráky mi až tak nevadí, ale dej je vážne kravina, keď si uvedomíte, že neustále rozprávajú o armáde a na plátne sa bije maximálne pár desiatok vojakov ozbrojených primitívnymi zbraňami. To by vysvetľovalo, prečo každá druhá vojačka ma titul "generál" a asi tam jednoducho niet kto bojovať. Je mi však jasné, že je to vlajková loď Marvelu a najbližších 10 rokov budú filmy vyzerať práve takto. To je škoda, keďže kritika občas pomôže, tá však od die-hard fanúšikov nehrozí. ()

Wally

Strašně ale strašně dlouhý na to, co se tam děje... Když pominu fakt, že tu vykradli veškerou 'modrou' z Avatara a po Bosemanovi udělali Black panthera z anorektické holky s na první pohled nejistým pohlavím...až sem slyším nadšením chrochtající feministky a bezpohlavní individua...tak je to jinak koukatelné, barevné a závěrečná bitva se povedla... Ale znovu si to nepustím... O fous horší než první díl... ()

Han22

Druhý Black Panther nakonec nebyl takový průšvih, jaký jsem očekával po nevýrazné jedničce a smrti hlavní postavy, resp. herce. Rozhodně je to o třídu lépe natočená komixová zábava než byl třeba Morbius. Ta podivná směska domorodé kultury a hi-tech technologie ve Wakandě funguje, výprava je pěkná, podmořské město a mořská rasa také (i když Aquaman vypadal a fungoval nesrovnatelně lépe) a když dojde na akci, stojí to za to, předvším parádní finální boj na mořské plošině. Bohužel jde taky o vlajkovou loď současné rasovo-genderové propagandy a ač to úplně nekazí zábavu, prostě to tu je. Černoši jsou bezchybní, jejich podmořští nepřátelé vlastně nejsou zlí a za největší zlo je USA, hlavně bílá rasa zosobněná ultraslizkou agentkou CIA, která se jen třese na to vyplenit Wakandu. A tu moudrost zosobňují ženy, konkrétně hned 5 hrdinek, zatímco muž jsou buď přihlouplí bijci (černošský bojovník) nebo slaboši (agent Ross, která neváhá zradit svoji zemi). Suma sumárum 3* za pěknou podívanou, která ovšem rozhodně nemusela trvat 2,5 hodiny! ()

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři

04.09.2023

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou