poster

Burnt Offerings

 • Velká Británie

  Burnt Offerings

Horor / Mysteriózní

USA, 1976, 116 min

Režie:

Dan Curtis

Předloha:

Robert Marasco (kniha)

Hudba:

Bob Cobert

Producenti:

Dan Curtis

Střih:

Dennis Virkler

Scénografie:

Eugène Lourié

Kostýmy:

Ann Roth
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • darkrobyk
  ****

  Rodina v autě projíždí lesem a míří k domu, který si chce na léto pronajmout. Je krásný slunný den, tak proč zní temné smyčce, proč obrazy v teplých rozzářených barvách doprovází zlověstná hudba (Bob Cobert)? Dům s neupraveným okolím a zarostlou zahradou připomíná zvenku antické muzeum, zevnitř pak zaprášenou starožitnost. Majitelé nájemníky ujistí, že kromě staré paní v podkroví se o nic starat nemusí. Dům se o sebe postará sám....v téhle chvíli rodina ještě netuší (nebo snad někdo z nich ano?), jak pravdivá to budou slova. Většina obrazů - interiéry, zpustlý hřbitov, naplněný bazén, rozkvetlý skleník - je v mlžném oparu, mnohé se blíží plátnům impressionistů. Film není příliš strašidelný, ale má tísnivou atmosféru a celým snímkem se vine rudá nit neklidu a tajemna. Spíše mysteriozní thriller, než horror. Některé scény jsou až mrazivé - souboj Elizabeth (skvělá Davisová) se smrtí či stojící hodiny, které se rázem všechny rozejdou a jejich rafičky skočí na půlnoc. Výborné herecké výkony Reeda i Blackové (jej, jak jí slušely vodou splihlé vlasy proti té příšerné trvalé) jsou velmi uvěřitelné - jejich postavy procházejí děsivými proměnami. Žádné bubáky nečekejte (což je nakonec dobře), napětí je v něčem jiném (třeba působivý černobílý sen o pohřbu). V jisté chvíli jsem si říkal, že by se hodilo více mrtvol...naštěstí to nebyl ještě závěr filmu...(11.1.2014)

 • Šakalík
  ***

  Tenhle film má perfektní námět, který ale pohříchu vyzněl docela do prázdna. Osobně mám horory o strašidelných domech velmi rád a třeba původní Amityville Horror s chutí projedu i několikrát do roka. Burnt Offerings jde sice malinko jinou cestou, nicméně gró filmu je v zásadě stejné – lidé se přistěhují do nového domu a začnou z toho cvokatět. Jenomže tento film bohužel ani zdaleka neoplývá tak oslnivou atmosférou jako Amityville. První polovina je vyloženě nudná a v podstatě se tam vůbec nic nestane. Ve druhé polovině se už začíná blýskat na lepší časy, přičemž samotný závěr je přímo famózní a jen samotná vzducholetecká vložka si zasluhuje hvězdičku navíc. :-) Celkově však zůstanu jen u průměrného hodnocení, protože na dvouhodinovou stopáž je jedna povedená scéna prostě málo.(17.3.2012)

 • Morholt
  **

  Tak tenhle strašidelný dům mě zrovna dvakrát neoslnil. Nic proti hudbě, ta býla výborná a už vůbec nic nenamítám proti Oliveru Reedovi či Karen Black, ačkoliv v tomto případě by se jejich výkony hodily spíš pro divadelní prkna. Kámenem úrazu je pomalost a nulové budování atmosféry. Film se tak omezuje na halucinace v podání otce a podivné chování matky. Na konci film sice graduje do celkem solidního závěru, ale je to jako kdyby jste hodili velký šutr do rybníka, jehož klidnou hladinu do té doby narušovala jen žába, která přes něj dvakrát za hodinu přeplavala. Očekával jsem tedy podstatně víc. 30%(7.1.2015)

 • Bloody13
  ****

  Slušný duchařský horror na klasické téma "rodinka, co se nastěhuje do prokletého domu." Kromě zvolna budovaného napětí a působivé hudby se snímek soustřeďuje na ústřední manželský pár. Tentokrát to totiž není jen milující otec a muž, jenž se propadá do občasného šílenství a paranoie, ale zdá se, že je neviditelným zlem posedlá i manželka. Oliver Reed je opět skvělý, ale zdatně mu sekunduje i filmová partnerka Karen Black, jejíž nejpůsobivější part přijde v samotném závěru. Jedinou fail je tak dvouhodinová stopáž. Její první polovina se neuvěřitelně vleče, naštěstí o to větší dramatičnost v sobě ukrývá ta druhá... (70%)(23.2.2011)

 • peter12
  ***

  Vidíme tu meniacu sa psychológiu postáv, vždy z dobre naladeného otca, začína byť násilník, z matky, ktorá bola šťastná a sálala s nej radosť, bola s nej rázom veľmi uzatvorená žena, ktorá ma v očiach, že niečo skrýva, z tety čiperky, veľmi unavená osoba a to všetko sa udialo po vstupe do toho, nie moc prívetivo vyzerajúceho domu. Tak tu je silno zobrazený rozklad jednej osobnosti, ktorá je nahradená inou, oveľa horšou osobnosťou. Je to silno psychologicko mysteriózna snímka, ale ktorá ma strašne pomalí rozbeh. Rozpad rodiny je tu zobrazený do najmenších detailov. Je tu viacero pokusov o atmosféru a hlavne pri konci filmu, tie pokusy boli pretavené do silnej strašidelnosti a aj napätie tu bolo, ale nie v takom množstve, aké som čakal. Ale logicky tento film bol úplne mimo. Ale najviac ma rozčúlil fakt, že tu niesu duchovia, ale len ľudia v psychickom rozpoložení. Scenár mohol byť aj prepracovanejší. Dávam 3*, ale zo silným sebazaprením.(2.8.2015)

 • - Během natáčení byla Karen Black ve čtvrtém měsíci těhotenství. (hladass)

 • - Stavba z tohoto filmu byl později použit jako pohřební dům ve filmu Phantasm (1979). (hladass)

 • - Snímek byl natočen podle stejnojmenného románu Roberta Marasca. (Hans.)