Torchwood (TV seriál)

• Austrálie

• Kanada

Drama / Sci-Fi

Velká Británie, 2006 - 2011, 35 h 2 min (Minutáž: 41x50 min)

John Barrowman, Eve Myles, Gareth David-Lloyd, Burn Gorman, Naoko Mori, Kai Owen, Tom Price, Olivia Hallinan, James Marsters, Mekhi Phifer, Alexa Havins, Lauren Ambrose, Bill Pullman, Skye Bennett, Ruth Jones, Matt Rippy, Bryan Dick, Rhea Bailey, Indira Varma, Roger Ashton-Griffiths, John Samuel Worsey, Eve Pearce, Eileen Essell, Daniela Denby-Ashe, Murray Melvin, Peter Capaldi, Liz May Brice, Robert Pugh, Christine Bottomley, Togo Igawa, Nicola Duffett, Camilla Power, Matt Ryan, Elen Rhys, Freema Agyeman, Owen Teale, Amy Manson, Frederick Koehler, David Gyasi, Frank Medrano, Paul Copley, Darren Dupree Washington, Nikki Amuka-Bird, David O'Donnell, Robin Sachs, Dillon Casey, Lachlan Nieboer, Lachele Carl, Megan Duffy, Danny Szam, Teddy Sears, Caroline Chikezie, Anthony Dilio, Paul James, Finn Wittrock, Andrea Lowe, Angelica Montesano, Jonathan Dane, Richard Briers, Ben Loyd-Holmes, Luke White, Clint Jung, Demetri Goritsas, Maxine Evans, Joseph Eid, Daryl Crittenden, Mark Lewis Jones, Matthew Gravelle, Celyn Jones, Andrew MacBean, Eric Steinberg, Ciera Payton, Michelle Romano, Lucy Cohu, George Murdock, Jayne Taini, Calum Callaghan, Colin McFarlane, Constance Wu, Chrissie Fit, Deborah Findlay, Sharon Morgan, Jeffery Self, Sophie Hunter, Robert Barton, David Grant Wright, Glenn Taranto, Heather Craney, Claire Cage, Ceri Mears, Marek Oravec, Susan Brown, Ian Gelder, Rhodri Miles, Gary Pillai, Siobhan Hewlett, Paul Chequer, Michael Austin, Matthew Rohman, Jim Conway, Hugh Holman, Alan Bond, Cush Jumbo, Katy Wix, Nayo Wallace, Jack Montgomery, Ethan Brooke, Shawn Parsons, Rick Chambers, Rik Makarem, Rhodri Lewis, Charles Abomeli, Anthony Lewis, Gavin Brocker, Menna Trussler, Julian Bleach, Tasha Ames, Badi Uzzaman, Yasmin Bannerman, Colette Brown, Paul Kasey, Stuart Nurse, William Thomas, Brian Guest, Candace Brown, Chris Butler, Simon Poland, Rocky McMurray, David DeSantos, Craig Gallivan, Jonny Owen, Scott Hoxby, Louise Delamere (herec, a.z.), Alex Harries, Dominic Coleman, Ger Carey, Alan Dale, Gil Kolirin, Natasha Kaplinsky (a.z.), Ethan Brooke (a.z.), Demetri Goritsas (a.z.), Jack Montgomery (a.z.), Nicholas Farrell, Paul Copley (a.z.), Dichen Lachman, Wayne Knight, Halley Feiffer, Antonio D. Charity, Ewan Chung, Mare Winningham, Richard Gilliland, C. Thomas Howell, Kelvin Yu, JoNell Kennedy, Brendan Hughes, Eve Mauro, Ernie Hudson, Jason Brooks, Nana Visitor, Michael Chomiak, John de Lancie, Frances Fisher, Adam Silver, Benito Martinez, Alex Hassell, Lena Kaur, Laura Waddell, Chris Wilson, Marina Benedict, Gareth Thomas, Janice Kent, Liz Jenkins, Shaun Lucas, Cris D'Annunzio, Daniel Adegboyega

1. série: 3,6/5 - Velice nevyvážené - výborné epizody se střídají s nudnými či trapnými. | 2. série: 3,5/5 - podobně jako v 1. sérii: lahůdky střídají nudné blivajzy bez chuti a nápadu. | 3. série: 4/5 - jeden příběh rozdělený do 5 hodinových epizod se celkem povedl. Zajímavý nápad s dětmi "We are coming", i když rozuzlení docela skřípalo. | 4. série: 4/5. Zajímavý nápad, přesun do USA (většina děje), nové postavy - Rex je fajn, Esther v podání blondýny, která neumí hrát, bohužel působí trapně. Také je to místy příliš roztahané - max 8 epizod by bohatě stačilo. Autoři naznačili můstek k pokračování, to se však bohužel již neuskutečnilo...(30.11.2010)

Poté, co jsem si oblíbil samotného Doctora Who, jsem se musel pustit i do spin-offu o organizaci zvané Torchwood. A po první sérii rozhodně neodcházím zklamaný, ba naopak jsem příjemně překvapen. Překvapen temnou, dusivou a vcelku depresivní atmosférou, která zde občas panuje. Například díl Countrycide považuji za skvělý, jeho tísnivá atmosféra se mi neskutečně líbila. Škoda, že úvodní díly nás jen seznamují a není příběh, který by prostupoval celou sérií a to hlavní je naservírováno až v závěrečných dvou epizodách. V čele Torchwoodu je Jack Harkness, kapitán, který nemůže zemřít a tým samozřejmě táhne, ale i ostatní členové jsou zajímavý. Například s takovou postavou jako je Owen jsem se snad ještě nesetkal. Jen mi trošku vadí, že v podstatě všichni jsou při nejlepším bisexuální. 80 % *** Druhá série je temná a nekompromisní snad ještě víc, než tomu bylo v předcházející řadě. "Záporák", který odhalí, že existuje ještě větší záporák, je super. Druhá řada působí mnohem uceleněji a všechno tady funguje až do samotného konce, do trpkého konce. Konce, který jsem nečekal a který mě překvapil a dojal. Jsem poměrně zvědav na pokračování a na to, jaké neštěstí se na Torchwood svalí tentokrát. 90 %. *** Třetí série neboli Children of Earth, mě semlela a na konci té jízdy vyplivla neskutečně vyčerpaného. Jiný postup, jiný princip, jen pět hodinový dílů tvořících jeden příběh. Příběh takový, že vás po celou dobu udržuje v nevědomosti, napětí a očekávání. Očekávání toho, co přijde, co se stane, jak to dopadne, kdo koho zachrání a kdo navždy opustí Torchwood. Celý příběh směřuje k závěru, který graduje takovým stylem, že vám to žene slzy do očí, přes zatnuté zuby trousíte nadávky a doufáte. Doufáte, že to dokážou, odvrátí a přežijí... Skvělý, nekompromisní a také ten správně "nepříjemný" pocit a zážitek. Tato série se podařila na výbornou - 100 % Poznámka mimo, v době mého sledování přebírá Peter Capaldi štafetu v DW, po jeho představení v této sérii jsem zvědav, jestli to nějak zakomponují do DW. (Když to Moffat sliboval). *** Závěrečná čtvrtá série neboli Miracle Day na mě nedokázala zapůsobit tolik jako dřív. Teprve nyní se projevil odchod postav a "násilný" přesun do USA mě taky nijak nepotěšil. Tím nechci říct, že by mě dvojice Esther a Rex nebavila, jen to prostě nebylo to, co jsem chtěl. Takže mi asi vlastně chyběl ten starý, anglický Torchwood. V podstatě to bylo úplně něco jiného než to, na co jsem byl doposud zvyklý. Příběh zázračného dne mě nezaujal tolik jako ten předchozí, i když je fakt, že zvrat na konci mě rozhodně navnadil na další sledování. Bohužel však se ho nedočkám... Rozloučení za 80 %(27.9.2014)

Nejúžasnější záležitost, kterou jsem kdy viděl. Mám odvahu říci, že hodně často předčí i moje milované Krajní meze. Ale zde bych to spíše přirovnával k Aktům X. Každý díl mě něčím dostal. Zlatí Angličani. Je zde více než dost věcí, situací a scén, které nejsou u klasických sci-fi a hororů obvyklé a to je na tom to nejlepší. Je to zkrátka seriál, který se zvyklostem vymyká a v mnoha ohledech mě velice příjemně překvapil svou originalitou, nesčetněkrát mě dokonce zvednul ze židle. Samozřejmě mě předem uchvátila energická hudba Bena Fostera a Murraye Golda. Díl 1: Klasický začátek, jaký jsem trochu předpokládal. Připojit se k tajné skupině jako donašeč pizzy. Jak hlavní hrdinka nahradila labilní článek řetězu způsobem, který jsem nečekal. Hlavně se mi líbí, že tvůrci do příběhu zasadili i nadpřirozené schopnosti, jaké známe z pohádek, vedoucího skupiny, který se už teď ukáže jako podivín, u něhož si nemůžete být jistý vůbec ničím. Dále zázračná oživovací rukavice a supertajná základna. Zkrátka příchodem nového člena se vše změní, což je i skvělý začátek. Díl 2: První den v práci bývá pro každého těžký. Zvláště v instituci, kde je vaším nynějším úkolem zlikvidovat mimozemšťana převtěleného do dívky, který se živí hodně zvláštní potravou, kterou jsem netušil ani já, mužským libidem..., velice zajímavé. Taky se dozvíme trochu víc o tajemném kapitánovi. Díl 3: Na základně Torchwoodu se objeví hodně prapodivných přístrojů, jedním z nich je i hračka, která vás přenese do minulosti v místě, kde se zařízením stojíte. Ale nedivte se člověku, který se téhle věci chtěl zbavit. Někdy je lepší nevědět... Díl 4: Tady je důkaz, že láska je skutečně slepá. V tomto případě to vyústí i útokem na člena skupiny. Ani já bych nevěřil napůl člověku a napůl stroji. A není příliš dobré si zahrávat s důvěrou ostatních, natož před nimi něco tajit, i když tohle se odráží i ve skutečném životě. Úžasný byl ale boj za záchranu, konec byl pro mě velmi úchvatný a nečekaný. Díl 5: Každé dítě ve sci-fi filmu ze západu má své imaginární přátele a zde se o tom přesvědčí několik lidí, že je není radno podceňovat. Zprvu se vše zdálo, že to jsou jen milá neškodná stvoření, ale když někdo potřebuje svého vyvoleného, musí ustoupit i Torchwood. Zde mě překvapil výrazný obrat scénáře ke konci dílu. Tvůrci si ještě domysleli následky, a pak jsem vše pochopil. Díl 6: Tak kruté zacházení s hlavními hrdiny seriálu jsem ještě neviděl, s něčím podobným jsem se setkal u Kinga, myšlenky jsou dokonale propracované a tady bych povýšil i zvuk. Největším překvapením byl objev za polovinou epizody, když se tajemní a nechutní vetřelci konečně odhalili. Záchrana celé skupiny bravurním způsobem mi pak připomněla pár situací od Balea z Equilibria..., ale proč ne. Díl 7: Řekové nosí dárky, a jaké! Přístroj, který čte lidem myšlenky. V tu chvíli se váš pohled na ostatní změní, ani nevíte jak. Najednou vám všechno přijde dost povrchní a budete s tím chtít praštit. Jistě, má to své výhody, ale těch je vskutku pramálo. A mimozemšťana ze staré řecké mytologie, který vám tuhle věc věnoval, je také dobré se zbavit. Díl 8: Zde se trochu vrátíme k prvnímu dílu, kde figurovala členka sboru, která, díky bohu či bohužel, vyberte si sami, musela zemřít. Věci v Torchwoodu nikdy nejsou na první pohled jasné. A tak tahle bývalá kolegyně znovu obžije a to díky zázračné rukavici. Zde bych opět povýšil vynikající zakončení epizody. Díl 9: Tenhle díl byl poněkud zvláštní, dle mě zprvu nepochopený. V tomto díle nahlédneme na posmrtný život, trochu mi dějem připomněl Columba. Ale i tady se dozvíte, co si lidi skutečně o vás mysleli. Triková stránka je tady celkem pomíjivá, ale scénář jako vždycky ke konci exceluje. Díl 10: Tato epizoda mě zasáhla už od samého počátku. Přílet letadélka z let dávno minulých do budoucnosti i s osádkou. Obyčejně se stává, že se situace začne řešit obrácený způsobem. Tady se ale Torchwood pokouší ztracenou skupinu asimilovat do dnešní doby. Není pro takové lidi jednoduché pochopit, že se dveře samy otvírají a fotografie polonahých slečen jsou dnes již zcela běžné. Díl 11: I když se mi zprvu zdálo, že nestvůry, které sem přišly časovou trhlinou, nikdo nemá rád, očividně jsem se mýlil, když se jich Torchwood zastal. Aby taky ne, jsou to přece jen živé bytosti, se kterými se v tomto díle manipuluje krutým způsobem. Jeden z členů prokáže své hrdinství nejen jako distributor gumových medvídků, ale bude také čelit tomu, co se mu zdálo odporné. Námět i konec byl dokonalým překvapením. Díl 12: Zde se možná dozvíme další podrobnosti o veliteli skupiny. A také nejen o něm. Zjistíme, že časová trhlina není nic příjemného a i tak budou některé zásady Torchwoodu porušeny. Vše ale nakonec dopadne tak, jak má. Poslední minuty tohoto dílu však byly úžasné, tvůrci se nebrání vůbec ničemu a zasahují i citlivá a pro tento typ seriálu neobvyklá témata. Polibek před závěrem byl, co se mě týká, procítěný, zdrcující a nečekaný. Označil bych ho za jeden z těch dílů, kde se nemyslelo jen na technologie a vědu, bylo to to nejcitlivější, co jsem kdy viděl. Díl 13: Zase jsem zde zažil hodně překvapení, nečekal jsem, jak se k sobě kolegové budou chovat. Ale byli jsme v podstatě varováni už na začátku, že Torchwood není normální instituce. I zde jsem byl trochu naměkko, když vše vypadalo, že se celá skupina rozpadne. Vše ale mělo přijít na konec, který mě znovu dostal na kolena. Nečekaná smrt a vůbec zápletka s časovou trhlinou je bravurní a velkorysá. Konec byl však pro mě velmi bolestným, tento závěr je poněkud otevřenější...(31.10.2007)

Torchwood je svým způsobem protikladem Doctora Who. Zatímco Doctor nakonec všechno zvládne a se vším si poradí, lidé nejsou tak schopní a téměř jistě se jim něco pokazí. V seriálu tak vládne všudypřítomná a někdy až zbytečná pochmurnost. Jestli se vám DW zdál moc optimistický, jděte do Torchwoodu, tady si můžete být jisti jen jedinou věcí - kapitán Jack Harkness to přežije...vždy.(24.9.2013)

Doctor Who má některé epizody, které jsou brilantní, to úplně Torchwood nemá. Narozdíl od Doctora Who tu ovšem nejsou epizody, které by byly nesnesitelné, stupidní a trapné. Torchwood si drží svoji vyrovnanou nadprůměrnou laťku od začátku do konce a na sérii Torchwoodu jsem se těšil vždy víc, než na samotného Doctora. A to říkám i přesto, že vlastně většinu postav z tohohle seriálu, které se vyskytovaly ve více než jedné řadě, nemám vůbec rád, vlastně mám rád jen dvě (Kapitán a Owen Harper). Torchwood je ale prostě dospělá podívaná, v době, kdy byl Doctor Who spíš pro mladší teenagery. Postupem času i samotný Doctor ztemněl a zvážněl, takže ta velká devíza Torchwoodu odpadla, ale Torchwood pak nasadil neepizodické vyprávění, které rovněž fungovalo skvěle, ne-li lépe. To je velká zvlášnost Torchwoodu. Neznám žádný jiný seriál, který by tak radikálně změnil svoji formální stránku v průběhu své existence. A dopustím se hereze, ale Kapitána Jacka Harknesse mám skoro výš, než Doctora, protože ke Kapitánovi je snažší si vybudovat větší pouto, narozdíl od věčně měnícího se Pána Času. Velká škoda, že je seriál de facto neukončený, ba co víc, slibuje pokračování, které pravděpodobně nikdy nenastane. To nemám na seriálech rád, ale vůbec! 1. a 2. série za 3*, 3. a 4. za 4*.(2.8.2016)

• - V pátém díle první série na zahradní slavnosti hraje britská britpopová kapela The Kooks. (vimanzen)

• - V epizodě Coutrycide se nevyskytují žádné počítačem vytvořené speciální efekty. (PanCitron)

• - V 9. epizodě 1. série s názvem "Random Shoes" ve chvíli, kdy Gwen (Eve Myles) navštěvuje videopůjčovnu, běží právě v tamní televizi první díl BBC dokumentu Putování s dinosaury (od r. 1999) "New Blood". (MsUtahraptor)