Torchwood (TV seriál)

• Austrálie

• Kanada

Drama / Sci-Fi

Velká Británie, 2006 - 2011, 35 h 2 min (Minutáž: 41x50 min)

John Barrowman, Eve Myles, Gareth David-Lloyd, Burn Gorman, Naoko Mori, Kai Owen, Tom Price, Olivia Hallinan, James Marsters, Mekhi Phifer, Alexa Havins, Lauren Ambrose, Bill Pullman, Skye Bennett, Ruth Jones, Matt Rippy, Bryan Dick, Rhea Bailey, Indira Varma, Roger Ashton-Griffiths, John Samuel Worsey, Eve Pearce, Eileen Essell, Daniela Denby-Ashe, Murray Melvin, Peter Capaldi, Liz May Brice, Robert Pugh, Christine Bottomley, Togo Igawa, Nicola Duffett, Camilla Power, Matt Ryan, Elen Rhys, Freema Agyeman, Owen Teale, Amy Manson, Frederick Koehler, David Gyasi, Frank Medrano, Paul Copley, Darren Dupree Washington, Nikki Amuka-Bird, David O'Donnell, Robin Sachs, Dillon Casey, Lachlan Nieboer, Lachele Carl, Megan Duffy, Danny Szam, Teddy Sears, Caroline Chikezie, Anthony Dilio, Paul James, Finn Wittrock, Andrea Lowe, Angelica Montesano, Jonathan Dane, Richard Briers, Ben Loyd-Holmes, Luke White, Clint Jung, Demetri Goritsas, Maxine Evans, Joseph Eid, Daryl Crittenden, Mark Lewis Jones, Matthew Gravelle, Celyn Jones, Andrew MacBean, Eric Steinberg, Ciera Payton, Michelle Romano, Lucy Cohu, George Murdock, Jayne Taini, Calum Callaghan, Colin McFarlane, Constance Wu, Chrissie Fit, Deborah Findlay, Sharon Morgan, Jeffery Self, Sophie Hunter, Robert Barton, David Grant Wright, Glenn Taranto, Heather Craney, Claire Cage, Ceri Mears, Marek Oravec, Susan Brown, Ian Gelder, Rhodri Miles, Gary Pillai, Siobhan Hewlett, Paul Chequer, Michael Austin, Matthew Rohman, Jim Conway, Hugh Holman, Alan Bond, Cush Jumbo, Katy Wix, Nayo Wallace, Jack Montgomery, Ethan Brooke, Shawn Parsons, Rick Chambers, Rik Makarem, Rhodri Lewis, Charles Abomeli, Anthony Lewis, Gavin Brocker, Menna Trussler, Julian Bleach, Tasha Ames, Badi Uzzaman, Yasmin Bannerman, Colette Brown, Paul Kasey, Stuart Nurse, William Thomas, Brian Guest, Candace Brown, Chris Butler, Simon Poland, Rocky McMurray, David DeSantos, Craig Gallivan, Jonny Owen, Scott Hoxby, Louise Delamere (herec, a.z.), Alex Harries, Dominic Coleman, Ger Carey, Alan Dale, Gil Kolirin, Natasha Kaplinsky (a.z.), Ethan Brooke (a.z.), Demetri Goritsas (a.z.), Jack Montgomery (a.z.), Nicholas Farrell, Paul Copley (a.z.), Dichen Lachman, Wayne Knight, Halley Feiffer, Antonio D. Charity, Ewan Chung, Mare Winningham, Richard Gilliland, C. Thomas Howell, Kelvin Yu, JoNell Kennedy, Brendan Hughes, Eve Mauro, Ernie Hudson, Jason Brooks, Nana Visitor, Michael Chomiak, John de Lancie, Frances Fisher, Adam Silver, Benito Martinez, Alex Hassell, Lena Kaur, Laura Waddell, Chris Wilson, Marina Benedict, Gareth Thomas

Po prvních pěti dílech: Spin-off Doktora Who, který se tak trochu utrhl z řetězu. Ta tam je doktorova poetičnost, nenásilí, naopak se objevily moderní technologie, které DW musel kvůli konzistenci se starými sériemi ze šedesátých let opomenout. Potenciál tu rozhodně je, ale zatím nebyl naplno využit, uvidíme po dalších dílech. Snad se objeví více propojení s DW.(7.11.2011)

Jeden z nejtemnějších a nejbolestivějších seriálů, co jsem kdy viděl. Jen velmi málo navazuje na Dr. Who, jehož je spin offem. Je zcela jinak laděn. Nejprve to podstatné- postavy. Na nich závisí naprosto vše. Nejsou ani zdaleka dokonalými hrdiny, ale lidmi z masa a kostí, což se velmi často v seriálu projevuje na faktu, v jednání neváhají zacházet do krajnosti, jsou- li přesvědčeni o své pravdě. V krajních situacích nadávají, bijí se či po sobě pbčas vystřelí. Charaktery jsou zkrátka napsány a zahrány bravurně, i když vám mnohdy nebudou sympatičtí (jednání Gwen, Owena...). Ale právě proto je Torchwood tolik jedinečný. Nikoliv pro slabší technické zázemí (triky, kamera), tady vše záleží na postavách. Že je seriál depresivní, netřeba zdůrazňovat. Velmi dobře se vyhýbá všem klišé v dosahu. První série je sice rozjezdová, pilot slabý a prvních několik dílů rovněž, ale je v tom vidět potenciál. Ten někdy 7. dílem dává pomalu tušit, co se za Torchwoodem skutečně skrývá. Druhá série se vyznačuje absencí slabšího dílu, je jízdou od začátku do konce a háže tu z fleku jednu zajímavou zápletku za druhou. Neřekl bych, že detektivní pátrání po mimozemšťanech, uprchlých skrze trhlinu v čase a prostoru může být tak zajímavé a poutavé. Musím ještě zdůraznit výborné herecké výkony všech zúčastněných (Jack Harkness má obrovské charizma, ale zároveň nevyhnutelně směřuje k tomu, aby se za 5 miliard let stal Face of Boe a já mu to skutečně věřím). Torchwood se také nevyhýbá tabuizovaných a pro Američany tak zaškatulkovaných témat, jako bisexuální orientací většiny týmu, sex s mimozemšťany atd... Bourá klišé na všech frontách. Třetí série- Children of the Earth působí v mnohém zcela jinak. Přeživší hrdinové Torchwoodu jsou upozaděni a hlavní důraz je zde kladen na postavy nové, všechno to působí jako originální politicko- konspirační scifi thriller s vysokým tempem a nervydrásající akcí. Mimozemšťani, které nikdy tvůrci neukážou celé, se jeví jako mimořádně mrazivé a pointa je dosti temná. Na připravovanou 4. sérii se rozhodně těším. Musím pochválit mimořádně energickou kompozici Murraye Golda a Bena Fostera, kteří odvedli skutečné maximum.(8.11.2009)

Hledání nových technologií proti možné hrozbě z vesmíru a chytání nebezpečných emzáků? Pcha! První i druhá série se tváří neskutečně frajersky, ale pravda je úplně někde jinde: smrkáči z Torchwoodu by nechytili ani rýmu a jsou těžce neshopni oddělit své osobní problémy od snad nejdůležitější práce na zeměkouli, což je prostě neomluvitelná blbost. Prvních šestadvacet dílů jsem tedy kvůli nesympatiím k postavám, nelogičnostem, podivné kameře a leckdy zbytečně dlouhým epizodám dokázal dokoukat jen s velkým sebezapřením a kvůli zájmu o charismatického Jacka (který to jako jediný táhnul) a dobrých epizod by se dalo vybrat jen pomálu (Captain Jack Harkness, Out of time, Adam, End of Days, Kiss Kiss, Bang Bang). Na ČSFD téměř 80 %?! Naprosto nepochopitelné... Třetí série je však bombastická konspirační sci-fi, kde je všechno alespoň o dvě třídy výš a cestu jsem si našel i k některým předtím nesympatickým charakterům, jen tak dál u Miracle Day!(22.12.2010)

Torchwood, co k tomu mám napsat? viděl jsem, ohodnotil jsem a snažím se dát do kupy koment, ale nějak mi to nejde. Tak nejprve bych mohl zmínit, že první s druhá řada bezvadná, třetí a čtvrtá řada je jiný Torchwood. Tedy z mého pohledu. Ale i ten má co říci a čím oslovit. A vůbec, je v mé rozšířené topce a rozhodně se k němu budu vracet. Tak to by mohlo stačit.(30.9.2014)

[OBSAHUJE SPOILERY] Torchwood je...zvláštní. Sci-fi seriál, v němž nejde ani tak o všechen ten alien stuff, ale o vývoj postav a vztahy mezi nimi by mi asi zněl příšerně, neb mne blbě napsané postavy v kdečem naučily na tento typ zaměření pohlížet úkosem, leč tady je zdařilé. I charaktery, které mne štvou (Gwen + její dementní hobit, nepřestala jsem je oba až do konce zuřivě nesnášet) jsou znamenitě napsané i zahrané, o jejich výrazně interesantnějších souputnících (Owen, Ianto, Jack!) ani nemluvě. Autoři se navíc nebojí nechat své figury sletět na čumák, stavět je před obtížná rozhodnutí a pak nechat vyžírat následky neuvážených i uvážených činů, trpět a umírat, což je opravdu osvěžující, byť co se úmrtí týče, asi bych vybrala jiné, nebo k umrlým pár přidala (zdravíme Gwen s rodinou). A pak tu máme nějaký gay materiál, pro nějž mám obzvláštní slabost, takže úžasný, skvělý a nesmrtelný kapitán Jack a jeho prdelky mne těšili velice velmi. Cthulhužel, tohle všechno platí zejména pro první tři série - a přes některé rozpačitější díly doceňuji hlavně ty první dvě. Episody Children of the Earth jsou znepokokující a sympaticky potemnělé, s krásným koncem nebohého Ianta a s opravdu luxusním zdůvodněním, proč emzáci chtějí ze všech věcí na Zemi zrovna děti, avšak mi děj mi přes pouhých pět částí přišel trochu natahovaný a jak je vlastně nemilým zvykem v celém Torchwoodu, s vysvětlováním čehokoliv se nikdo příliš neobtěžoval, leč stále dobrá práce. Ba dokonce, kdyby celý seriál končil pátým dnem Children of the Earth, stále by se jej dalo s přimhouřením očí označit slovy kurevsky boží. Ovšem řada čtvrtá...ano, měli na ni očividně mnohem víc peněz, základní nápad není sám o sobě špatný, Oswald Danes a jeho poslední slova stála vážně za to (sakra, takhle to mělo vypadat celé, od začátku do konce!)...jenže je to tak strašně americké! Vlastně mi čtvrtá série přišla jako US remake, mnohem víc patosu, zbytečná rozvláčnost, linie s Gweniným otcem mi opravdu pila krev a CIA krávě jsem od prvního zjevení přála smrt, alespoň, že na ni došlo. Dík. V případě pokračování skutečně doufám v neopouštění britské, pardon, welšské půdy, autorské znovunalezení ztracených koulí a samozřejmě něco té homoerotiky aneb It's Okay to be Gay! Ano ano, vím, že Jack to má poněkud barvitější.(25.1.2013)

• - V epizodě Coutrycide se nevyskytují žádné počítačem vytvořené speciální efekty. (PanCitron)

• - V 9. epizodě 1. série s názvem "Random Shoes" ve chvíli, kdy Gwen (Eve Myles) navštěvuje videopůjčovnu, běží právě v tamní televizi první díl BBC dokumentu Putování s dinosaury (od r. 1999) "New Blood". (MsUtahraptor)

• - Kapitán Jack Harkness (John Barrowman) používa po většinu času jako zbraň Webley Mk. IV. (Missa08)