Torchwood

TV spot 2
Velká Británie, (2006–2011), 35 h 2 min (Minutáž: 47–60 min)

John Barrowman, Eve Myles, Gareth David-Lloyd, Burn Gorman, Naoko Mori, Kai Owen, Tom Price, Olivia Hallinan, James Marsters, Mekhi Phifer, Alexa Havins (více)

Série(4) / Epizody(41)

Torchwood. Mimo dohled vlády, více než policie. Vyhledává na Zemi mimozemský život, vyzbrojuje lidstvo pro budoucnost. Ve 21. století se vše změní... a na to se musíte připravit. Torchwood Institute je tajná organizace pod záštitou OSN. Založila jej královna Victorie již v roce 1879 a rozhodla se vytvořit úřad pro výzkum technologií, dokumentování a boj s nepřátelskými mimozemšťany. Děj seriálu se odehrává na základně Torchwood Three ve městě Cadriff ve Velké Británii a jedině zde ze všech čtyř základen Torchwood se monitoruje tzv. "díra v čase a prostoru". Třetí Torchwood vede pět lidí, jejichž vedoucím skupiny je kapitán Jack Harkness, o kterém se dozvídáme velice málo informací. Zůstává tedy zdrojem tajemství, na které se pomalu snaží přijít nová členka skupiny, bývalá policistka Gwen Cooperová. (A.L.E.S.)

Recenze uživatele Milano33 k tomuto seriálu (42)

Dead Man Walking (2008) (S02E07)

Jack nehodlá akceptovať drastický vývoj posledných udalostí a tak sa pokúsi vzkriesiť Owena. Avšak ani sám Jack nečakal, že sa podarí oživiť Owen dlhšie než na pár minút. Predstavte si ten šok, keď Owen zrazu zostal medzi živými dlhšie než ktokoľvek iný predpokladal. Lenže s Owenom nebolo od začiatku niečo v poriadku, a viac než žijúcu bytosť pripomínal zombie. Totižto sa k nemu pripútala smrť, ktorú vytiahol spolu so sebou z tmy na náš svet. A záverečná scéna bola neskutočne epická, kedy Owen čelil smrť a nakoniec ju ku podivu aj premohol. Do toho hrala naozaj skvostná hudba, ktorá vyzdvihla celkovú vyhrotenú atmosféru. A tie smutné vyrazí na tvárach Jacka a predovšetkým Toshiko velice dojímali. ()

A Day in the Death (2008) (S02E08)

Sila tejto epizódy tkvie v jedinečnom prevedení a uchopení konverzačných scén, ktoré sa odohrávajú na streche výškovej budovy, ktoré pojímajú o existenčných otázka. Rozhovor nám mal zakaždým, čo ponúknuť, a skrz neho sme sa snažili dopátrať k zmyslu a hodnote života. Tento dialóg takisto slúžil ako ojedinelá forma vyprávania príbehu, ktorá bola vskutku hravo vykonštruovaná. Počas Owenovich konverzačných pasáži sa z Ja - rozprávania predchádzalo na flashbacky, ktoré sa točili okolo Owenovej existenčnej krízy a faktu, že Owen uviazol niekde na pomedzí života a smrti. Avšak aj napriek epickej časti príbehu, som mal pocit a zastávam názoru, že komorné scény boli to, čo robilo túto epizódu takou úžasnou. Tieto scény boli plné emócií, krásnych myšlienok a skrytého filozofického podtextu. ()

Something Borrowed (2008) (S02E09)

Nemám rád Gwen a preto epizóda, ktorá sa točila celá okolo nej, mi skrátka nesadla. I keď musím uznať, že prísť s takými šialenými nápadmi, akými sú mystické tehotenstvo a mimozemský shapeshifter, bolo teda niečo. Zaujímavým spôsobom sa vyvŕbila tá svadba a bolo celkom zábavné to sledovať. Jack bol parádny a Owenov sarkazmus nikdy neomrzí. ()

From Out of the Rain (2008) (S02E10)

Obrázky z kina začnú nečakane ožívať a máme pripravené cesto na slušnú záhadu, ktorá však neskoršej fázy nemá čo ponúknuť. Tešil som sa, že Gwen v tejto časti neuvidíme, keďže sa chystala na svadobnú cestu, nanešťastie sa tak nestalo a kvôli časovému posunu pokračovala v tom, čom je dobrá, v otravovaní. Aspoňže Ianto to trošku potiahol. ()

Adrift (2008) (S02E11)

No dúfam, že táto epizóda uštedrila Gwen lekciu, lebo to jej správanie je priam až neúnosné a neviem, ako dlho to bude schopný tolerovať. Nenávidím jej povahu, jej charakter, je nesmierne otravná, nebaví ma. Nemám rád ani tie jej priblblé výrazy na tvári, ani jej neznesiteľný hlas s tým jej prízvukom, a to mám ináč dosť v láske waleský akcent. Keď sa naratív sústredí primárne na ňu, vždycky sa kvôli nej neviem naňho sústrediť, pretože má v jednom kuse irituje svojou aroganciou, prezieravosťou a povýšeneckým chovaní. Je nepoučiteľná a ani za svet sa nevie vzdať svojej pravdy. Očividne, aj Rhys jej už má plné zuby a v tejto časti to dal viac než najavo. ()

Fragments (2008) (S02E12)

Parádna flashbacková epizóda, pomocou ktorej sme nahliadli aj do tých najtemnejších kútov myslí našich hlavných postáv. Po explózii naaranžovaných bômb sa na tím Torchwoodu zrúti budova a táto náhla paralýza zaviedla myšlienkové pochody našich charakterov späť do minulosti. Jednotlivé fragmenty nám ukážu ich vôbec prvú skúsenosť s Torchwoodom. Najprv sa pasáže sústredia na Jacka, ktorý bol prekliaty nesmrteľnosťou a začína pracovať pre Torchwood. Zvyšné flashbacky sa zamerajú na Owena, Tosh a Ianta a ich prvé stretnutie s Jackom, vďaka ktorému sa z nich neskôr stanú členovia Torchwoodu. Najviac ma šokoval príbeh Owena a Toshiko. A zábery na Ianta nám priniesli pohľad na to, ako medzi ním a Jackom preskočila iskra. A na konci sa nám vracia úžasný John Hart v podaní skvelého Jamesa Mastersa! ()

Exit Wounds (2008) (S02E13)

Návrat Johna Harta sa nesie v znamení strachu a chaosu. James Masters ho hrá perfektne a s prehľadom vie svojou charizmou a okázalosťou upútať na seba pozornosť. Tú Jackovu si získal hneď, a po Johnovom podarenom privítaní starého priateľa, došlo aj na konfrontáciu. A aby toho nebolo málo, Hart nám naservíruje i nezabudnuteľnú podívanú, ktorá otrasie celým Cardiffom, keďže strategicky umiestnil bomby naprieč celým mestom. Nakoniec sa však ukázalo, že po celý čas konal proti svoje vlastnej vôli a bolo mu vidieť na očiach, s akou neochotou pochovával Jacka za živa. Táto epizóda je bohužiaľ koncom pre dve skvelé postavy, pretože nás nadobro opúšťa Owen s Toshiko. Rozlúčka s nimi bola naozaj dojemná a rozhodne najviac ma vzal ich posledný rozhovor, z ktorého som zastal úplne namäkko. ()

Day One (2009) (S03E01)

Tak toto bola teda sila, išlo o veľmi originálny námet s tým prepojením detí a mimozemšťanov. Totiž mihnutím okamžiku deti po celom svete náhle upadnú do tranzu a stanú sa akýmisi prostredníkmi medzi ľuďmi a mimozemšťanmi. Tieto scény, v ktorých zdanlivo zamrzne čas, v čom sa u detí začne sa prejavovať cudzí hlas, boli naozaj desivé a mrazivé. Taktiež táto epizóda chytro naložila s osobitnou linkou ústredných postáv, ktorá každá mala nejaké prepojenie s dieťaťom. Tým nám vzniká krásny emocionálny podkres, ktorý spravil z tohto celosvetového problému problém o to osobnejším. Vzťah medzi Jackom a Iantom nezažíval svoje najlepšie dní a chvíľku trvalo, než si zase k sebe našli cestu. A za obsadenie Petra Capaldiho som rád, i keď je pravdou, že ho vo Whoniverse nevidíme prvýkrát a naposledy. ()

Day Two (2009) (S03E02)

No teda Ianto, ty proste valíš! Po masívnej explózii podzemnej základne Torchwoodu s Jackom vo vnútri, sa zvyšný dvaja členovia tímu, Ianto a Gwen, ocitajú na úteku. Stávajú sa z nich zločinci, ktorích vláda Veľkej Británie postavila mimo zákon. Bol to vskutku parádny krimi thriller so solídnou dávkou napätia, akcie a drámy. Pretĺkať sa spolu s našimi postavami k ním nehostinným a neprívetivým prostredím bol skutočne dychberúci zážitok. Podľa očakávaní, Jack výbuch prežil a už som sa nevedel dočkať momentu, kedy dôjde na opätovné stretnutie medzi ním a Iantom. Jack je späť a Ianto, len pri pomyslení na svoju lásku, sa svojím odhodlaním stal doslova nezastaviteľným. ()

Day Three (2009) (S03E03)

Členovia Torchwoodu boli okolnosťami dohnaní k tomu, aby sa z nich stali plnohodnotný, ale veľmi sofistikovaný kriminálnici. Po prvotnom otrasení a šoku, sa konečne Jack Harkness a jeho tím dávajú dokopy a aktívne sa pripravujú na boj. Avšak polarizujúce záverečné odhalenie zase vytvára pôdu pre konflikt, keďže sa odkryla temná stránka Jackovej minulosti. Ukáže sa, že Jack už predtým jednal s týmito mimozemskými tvormi a vydal im nevinné deti napospas. No, som zvedavý, kam nás táto vyhrotená situácia ďalej zavedie. Do popredia sa takisto dostáva aj Peter Capaldi, ktorý po vytvorení prvého kontaktu s mimozemskými entitami, sa presunie k vyjednávaniu. Plne chápem konanie jeho postavy, Frobisher si uvedomuje, že je iba bábkou mocných, a je vidieť, ako veľmi naňho dolieha vyvíjaný tlak. ()

Day Four (2009) (S03E04)

Bezkonkurenčná epizóda, neskutočne silný zážitok! Viem si živo predstaviť, že by presne takto zvolená elita reagovala pri kríze aj v skutočnosti. To, akým problémom je si zachovať racionalitu a striedmosť v takejto vyhrotenej situácií a nepliesť do toho emócie a morálku, je vyobrazené priam až deprimujúco realisticky. Návrat Torchwoodu do akcie bol epický, ale i chytro premyslený. Keď Torchwood prevzal kontrolu nad situáciou, moje srdce zaplesalo, aspoň do určitého momentu. Záver sa vyvíjal mimoriadne drasticky, a taktiež velice dojemne a smutno, chudák Ianto a Jack. Toto proste zamrzí, strata Ianta je veľmi bolestivou ranou, a skutočnosť, že umiera v Jackovom náručí, robí celú túto scénu ešte viacej srdcervúcou a zarážajúcou. Jack a Ianto tvorili taký pekný pár a toto ma naprosto ničí. ()

Day Five (2009) (S03E05)

Séria Torchwood: Children of Earth slávi zakončenie s nevídaným úspechom, tak táto sezóna bola dokonalá do posledného detailu, neustále si udržiavala dychberúce tempo a hutnú atmosféru. A touto finálnou epizódou táto strhujúca podívaná vyeskalovala do nevídaných podôb, Briti naozaj vedia šokovať. Zakončenie bolo odvážne, drsné, a dovolím si povedať, že až kontroverzné. Táto mimoriadna kríza svojim drastickým riešením zasiala v ľuďoch strach a deťom spravili doživotnú traumu. Bolo nesmierne skľučujúce, deprimujúce a na sledovanie veľmi nepríjemne, ako strach z mimozemskej hrozby dohnal celú civilizáciu k úpadku, keďže poprela svoju humánnosť. Ako keby to už na Jacka nebolo moc, je zázrak, že sa po všetkých tých stratách psychicky nezrútil, najprv Ianto a teraz jeho vlastný synovec. ()

The New World (2011) (S04E01)

Torchwood: Miracle Day začína velice slušne, k celkovému dojmu pomáha aj dosť zaujímavý námet. Tieto zápletky posledných dvoch sérii sú tak sofistikovano prevedené, že nás nútia premýšľať nad tým, aké dopady to môže mať na našu planétu a predovšetkým na našu budúcnosť. Je len pochopiteľné, že do takého kataklizmatického problému sa primiešala aj globálna politika. Všetko to pôsobí nesmierne chytro a premyslene, a snaha prísť aspoň s hypotetickým riešením na tento nevídaný jav je očividná. Návrat Jacka bol štýlový a parádne sa nám predviedol aj na poli akcie. V podstate akčná stránka v tejto epizóde bola naprosto úchvatná, najmä chcem vyzdvihnúť tú záverečnú sekvenciu, ktorá bola jednoducho strhujúca. Z nováčikov ma najviac zaujala Esther v podaní krásnej Alexy Havins. ()

Rendition (2011) (S04E02)

S tým, ako sa celý svet sal nesmrteľným, Jacka postihol pravý opak, z Jacka sa stal smrteľník. A aby sme túto teóriu ihneď odskúšali, mohli sme z prvej ruky vidieť, ako sa ho niekto pokúsi otráviť. Situácii nenapomáhal ani fakt, že sa naše postavy momentálne nachádzajú vo vznášajúcom sa lietadle, takže bolo mimoriadne napínavé sledovať, ako z tamojších zdrojov sa pokúšali vytvoriť pre Jacka protijed. Scéna bola maximálne vyhrotená do posledného momentu. Aj plazivé sekvencie so skvostnou Esther oplývali solídnym napätím. Na druhú stranu, vedci a inteligencia sa snažili prísť na spôsob, ako vyriešiť túto spletitú situáciu. A ako to už u teoretizovania býva, previesť hypotézu do praxe je predsa len vždycky o niečo komplikovanejšie. ()

Dead of Night (2011) (S04E03)

Postupne sa prihrieva, veci sa kryštalizujú, a keďže je Torchwood odkázaný sám na seba a nikomu nemôže veriť, tak sa musia popasovať so situáciou po svojom. Jack a jeho tím prechádzajú do útok a pokúsia sa o infiltráciu nepriateľa. Jack si konečne začal vychutnávať aj trošku toho života, ktorý sa z nesmrteľného stal smrteľným. Začína oceňovať aj maličkosti a nepohrdne žiadnou zábavou ani pôžitkom ľudského života. A na konci sa svojou ľahkovážnosťou dostal do dosť ošemetnej situácie, moc si to teda nepremyslel. Aj Jilly si ma už úplne získala a svojou dotieravosťou a neodbytnosťou je naprosto božia. ()

Escape to LA (2011) (S04E04)

Do popredia sa nám dostáva Esther a máme možnosť sledovať, ako sa rozvíja jej osobná linka. Avšak tým, že sa nechala zatiahnuť do svojich osobných a rodinných problémov, kompromitovala a ohrozila celú misiu. Záver bol o to vypätejší, keďže Esteher vystavila Torchwood bezprostrednému nebezpečenstvu. Esther sa poučila zo svojej chyby a odniesla si cennú lekciu, i keď jej asi ťažko môžem zazlievať, že sa nechala premôcť emóciami. Scény, kedy Esther a Jack spoločne trávili čas, boli velice krásne a Jack bol akousi oporou pre ňu v týchto neľahkých časoch. Za ten čas, čo sledujem kráľovskú Jilly a jej svojráznu povahu, som si ju už stihol i dosť obľúbiť. Myslím si, že robí svoju prácu veľmi dobre. ()

The Categories of Life (2011) (S04E05)

V tejto epizóde sa zahájil radikálny zdravotnícky program a táto nová novelizácia vyvoláva hmatateľné obavy. A preto sa Vera napokon rozhodla, že sa oficiálne pridá k Torchwoodu, avšak ako to už s Torchwoodom býva, práce pre túto organizáciu prináša smrť. Koniec šokoval tým, ako v plameňoch ohňa Vera de facto umiera. Hoci sa v týchto časoch nedá umrieť, tak by som nenazval jej zúbožený stav naďalej životom. Aspoňže sa bránila až do konca, nezaprela svoju prirodzenosť a prejavovala sympatie a súcit k obetiam tohto neslávne presláveného systému. Aj keď nemám rád toho pedofila a vraha, nemôžem mu uprieť jeho rečnícky talent. Tá reč, ktorú predniesol, bola ohromujúca a počas tohto dychberúceho prejavu som netrpezlivo a v napätí vyčkával, na ktorú stranu sa nakoniec pridá. ()

The Middle Men (2011) (S04E06)

V tejto časti scenár trošku pokuľhával a príbeh sa nijak zvlášť neposúval dopredu. Je tu síce pár napínavejších momentov, ale nič extra, čo by ma výraznejšie nadchlo. Esther sa dostala do dosť drsnej situácii, kedy musel vlastnými rukami bojovať o svoj holý život, popravde, nemyslel som si, že to má v sebe. A Jack medzitým konfrontoval jednú dôležitú figúrku, ktorá by mohla mať väčšie postavenie v tejto sofistikovanej hre. ()

Immortal Sins (2011) (S04E07)

Na Torchwoode sa mi páčilo, ako išiel proti všetkým konvenciám, a v oblasti sexuality bol vždycky kontroverzný. Na to, ako vedel kvalitne budovať homosexuálne páry, tak v tejto epizóde som to vôbec nepociťoval. Žiadna poriadnejšia výstavba a takmer nulová chémia. A ešte spraviť z Jackoveho ex-milenca osobu, ktorá stála za týmto zázrakom, je smiešne a tvorcovia si s tým očividne nalámali príliš hlavy. Zo záverečného plot twistu som celkom sklamaný a ani flashbacky nestáli príliš za to. ()

End of the Road (2011) (S04E08)

Rex to mal dosť dobre premyslené a prišiel so vskutku precíznym plánom, ako odhaliť spiknutie v radoch CIA. Táto epizóda bola plná zvratov a odhalení, takže konečne vieme, na čom sme. Aj Jackov útek bol senzačný a som rád, že sa k nemu napokon pridala aspoň Esther. Zvyšok časti bola skôr taký výplňový a zrážalo to nadol celkovú konzistenciu. Je to strašne nudným a nezáživným spôsobom natočené. ()

Doctor Who se objeví v novém seriálu

Doctor Who se objeví v novém seriálu

26.09.2016

Jak možná víte, Doctor Who cestuje časem už od 60. let. Televizní legenda se zatím dočkala dvanácti inkarnací a došlo i na několik spin-offů, zejména drsný Torchwood a rodinná Dobrodružství Sarah… (více)