Nemocnice na kraji města - nové osudy (TV seriál)

Česko, 2008, 13x60 min

• kingik

Marně hledám, co bych v seriálu vyzdvihl. Od nevýrazně napsaných postav se nedá čekat výrazné herecké ztvárnění. Scénář je dost naivně koncipován a situace zachycuje jako děravé síto, kterým tentokrát propadá úplně vše. Nelze příběh zahltit množstvím postav a u každé rozvinout nějaký mini příběh. Tohle by si mohl dovolit jen vynikající scenárista, ale tady se scenáristka zmohla jen na to, že do popředí chce stavět mladé herce, kteří však odvádějí jen ochotnické výkony. Tady zase selhává režisér, který s herci neumí pracovat a nevyvážený scénář neumí eliminovat do stravitelnější podoby. Výsledkem je dějové prázdno, kolem kterého krouží hejno herců, kteří pronášejí dramatické repliky, které budí smích. Slaboučké. Nesnese to ani to nejmenší srovnání s řemeslně zručně natočenou, napsanou a zahranou "Nemocnicí" od pánů Dietla a Dudka.(19.3.2009)

Po fiasku Nemocnice po 20 letech nečekaný vzestup. Bílá vrána mezi českými televizními seriály. Všechny hlavní postavy předvádějí soustředěné, uvěřitelné výkony, jejich postavy mají vnitřní soudržnost a logicky pokračují ve vývoji zahájeném v nejstarších dílech. Na škodu bylo jen zbytečné množství postav, u mnohých z nichž byly jejich osudy jen naznačeny a nedotaženy do konce.(19.12.2008)

V návaznosti na Nemocnici po dvaceti letech (a po shlédnutí prvních deseti minut prvního dílu, jak už to tak s některými místními uživateli bývá) je asi in nenávidět i další pokračování, sama jsem čekala další obludnost a tím spíš jsem mile převapená, jak vydařená tahle série byla. Sedl mi rozvoj starých postav, i ty nové (Danica, Krajčo - toho je koukám taky in nenávidět). Příjemná hudba.(19.12.2008)

S touto nemocnicí jsem byl navýsost seznámen a hodnotím velice kladně. Film mi přišel promyšlený, vygradovaný a nabízel pocity, které ostatní ne. Viděl jsem spoustu filmů. Líbilo se mi snažení o převzetí nemocnice, neboť jsem ekonom. Rozdíly mezi čechy a čechy, kteří bydlí v Německu naprosto ilusturují skutečnou relitu. Když řeknete Němci, že jste aus Tschechien, tak není kde taková země je, nebo přitaká, že jste z Čečenska. A tohle je podle mě tragický nedostatek německých škol. Stará nemocnice byla opravdu v televizi téměř vždy ake já si nepamatuji jediný díl.(9.10.2008)

Jednoduše shrnuto: předčilo to má očekávání. V současné době rozhodně nejkvalitnější český seriál, který na našich televizích běží. To šlo s určitostí potvrdit po několika odvysílaných minutách 1. dílu, ten byl sice takový rozjížděcí, ale snad většinu přesvědčil aby se dívali i nadále. A i 2. díl nezklamal. Jak je vidět, tak na scénáři záleží opravdu hodně a paní Konášová dokazuje, že když chce, tak umí. Příběhy jsou zatím docela dobře nastartované, tu a tam se vyskytne i nějaká vtipná scénka, která působí přirozeně a nenuceně (což se moc v ostatních seriálech nestává). Herecké obsazení i výkony jsou nadstandartní (v porovnání z Ordinací, Pojišťovnou atd. jsou výkony přímo špičkové). Nerozlučné trio Abrhám, Balzerová a Štěpánková stále stejně dobří. Příjemný je i návrat Helgy Čočkové jakožto stále stejné Ireny, Miluše šplechtová se role vrchní sestry zhostila taky neobyčejně dobře, Vilma Cibulková jako bezedná Máňa je taky bez chyby. Naopak mi nějak nesedí Korn a Jandová, ale ty snad časem zmízí. Někdo tady tvrdil, že pana Chudíka měli nechat umřít až v polovině seriálu, což by možná šlo, kdyby nebyl doopravdy vážně nemocný. Takže buďmě rádi aspoň za ten dojemný kousíček na záčátku 1. dílu. Už se nemůžu dočkat kdy nastoupí Libuška Šafránková, ta tomu určitě přidá ty správný grády. Jinak hudební téma se mi zdá taky jako povedené, docela podobné tomu úplně původnímu. No asi se shodnu s většinou ostatních uživatelů: jen tak dál...(3.10.2008)

• - Až v této třetí řadě dostala Blažejová (Hana Maciuchová) křestní jméno. (M.B)

• - Zuzana Vejvodová, Zuzana Bydžovská, Josef Abrhám a Hartmut Krug se spolu na natačecím place setkali již o rok dříve při filmování seriálu Hraběnky (2007). (karda1)

• - Natáčení probíhalo především v Ústřední vojenské nemocnici, Žatci, Zbraslavi, Dobřichovicích, Líšné a Slapech. Sedmý díl "Výměna stráží" se natáčel i na zámku Červená Lhota. (Agatha)