Iron Man 3

• USA Iron Man Three (více)
USA / Čína, 2013, 130 min

Režie:

Shane Black

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks), Larry Lieber (komiks) (více)

Scénář:

Shane Black, Drew Pearce

Kamera:

John Toll

Hudba:

Brian Tyler

Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall, Guy Pearce, James Badge Dale, Jon Favreau, Stan Lee (více)

Bohatý průmyslník Tony Stark kdysi změnil ve svého nepřítele talentovaného vědce Aldricha Killiana. Ten pak zasáhne do jeho života ve chvíli, kdy začne USA zotročovat sérií vražedných útoků terorista Mandarin. Spojení mezi záhadným teroristou a vědcem musí Tony odhalit během pátrání, které ohrožuje nejen jeho vlastní život, ale i bezpečnost prezidenta a státu. Protivníci totiž mají k dispozici geneticky modifikované mutanty, kteří dotekem taví kovy a příležitostně vybuchují. Když Mandarin zničí Starkovo sídlo a většinu techniky, je Tony zahnán do kouta a bude nucen přežít pouze prostřednictvím svých vynálezům a při ochraně svých nejbližších se bude muset spolehnout jen na svou geniální mysl a instinkty. Při odvetě ho neustále trápí nezodpovězená otázka. Je on sám součástí svého obleku, nebo je oblek pouze součástí jeho samého? (TV Nova)

ScarPoul

Tu naozaj nie je o čom diskutovať. Iron man 3 sa nesie v rovnakej rovine v akej sa niesli minuloročný Avengers. Je to dospelejší komiksový film, ktorý si nepotrpí na akčné scény -ale tie čo tam sú, sú zapamätania hodné a film ide viacej do hĺbky svojich postáv. Robí ich ľudskejšími - čo je výborný nápad, keď uvážime čo všetko musel Iron-Man za celú svoju filmovú kariéru pretrpieť. Stark je bez kostýmu a bojuje proti skutočne najväčšiemu protivníkovi vôbec. A tu klobúk dolu. Záporák aj to ako je krásne vmnontovaný do celého príbehu je bezchybný. TAKTO a iba TAKTO by mali vyzerať záporáci. Mali by naháňať strach, nemali by mať zábrany a o to väčší pôžitok spôsobujú, keď im hrdinovia nakopávajú zadky. Finále je bezchybné a rovnako aj všetko čo mu predchádza. Black bol rozhodne jednou z najlepších možných volieb, ktorý spravil film dospelejším a brutálnejším - tu sa skutočne zabíja a strieľa. Ono mi je vždy veľmi zaťažko písať o veciach, ktoré sa mi vo všetkých smeroch páčia, pretože vychvalovať stále film donebies mi príde ako stráta času, plus si nemyslím, že by som mohol prispieť nejakou poriadnejšou analýzou na tak krátkom priestore. Jediné čo môžem napísať je že je to výborný openning tohtoročných komiksových filmov a ak sa všetky budú niesť v podobnom duchu, budem nadmieru spokojný. Rozhodne zostaňte po titulkoch a spoločne sa môžme tešiť na ďalší Iron-Manov návrat. ()

Rohy212

"A víš jak to vím? Protože jsme propojeni." Akcí a komedií napěchované pokračování, které se jako pokračování vůbec netváří. Natož ještě pokračování druhé. Blue Da Ba Dee Da Ba Daa budu dostávat z hlavy dlouhou dobu. ()

Bowser

Shane Black převzal velení a je to taky hodně znát. Konečně se na scéně objevil Mandarin, kterého jsem znal z kreslené podoby. Tony Stark byl prostě excelentní. Akční scény s ním stály za to a hlášky byly mnohem jiného rázu než pro nevyspělé desetileté děti. Celkově to byl jiný styl iron mana, než na který jsem byl zvyklý. Rozhodně velké překvapení od dvojky, takový rozdíl jsem opravdu nečekal! ()

maseer2

namísto posunu někam směrem dopředu, což bylo po Avengers logické očekávat, je z Tonyho Starka úzkostlivý hovnař s nefungujícími obleky, jemuž rozhodí sandál sotva průměrní padouši.. i přes to všechno ale Tony zvládá hláškovat ostošest a komediální rovina je tak z mého pohledu tím jediným, co film drží nad vodou.. po výborné jedničce i dvojce (i když dvojku bych dnes možná hodnotil trochu střízlivěji, těžko říct) je to pro mě zkrátka zklamání... EDIT: borci z Honest Trailers to skvěle vystihli :) ()

GeusX

Výborná akční zábava. Subwoofer domácího kina se tu pořádně při explozích vyřádí. Humoru je tu mnohem více než dříve. Je dobré znát Avengers, kteří jsou zde připomínáni a z jejichž akce má Tony Stark trauma. Za zmínku jistě stojí i skvělé titulky na konci filmu, které by byly vynikající jako úvodní pro tv seriál. Prostorový obraz v kině má též solidní kvalitu. 90% ### PS: Diváci ještě nepochopili, že film nekončí se závěrečnými titulky. Obzvláště MARVELovské filmy ne! A tak se nadpoloviční většina návštěvníků kina ochudila o vtipnou scénku za titulky... (kino 3D s tit.; DVD cz dabing) ()

BoPo

Kto naplno podľahol charizmatu Tonyho Starka, si môže automaticky pridať jednu hviezdu. V zásade nemám žiaden problém. Iron Man nie je Batman od Nolana, nemá úmysel byť "nekomiksový". Dostal som mix akcie, vtipu, moderných efektov, hlášok, silných gest, patriotizmu (bohužiaľ) a samozrejme prišlo aj na záchranu krehkej žienky (žiaden spoiler, to sa totiž dá čakať vždy). Zloduch sa mi skôr hodil do bondovky, ale ako Dráček Soptík ušiel. Neviem či je to najlepší Iron Man, ale prvému dielu dáva na frak. ()

PROROK14

Nebolo to ani tak dávno, keď som tiež pozeral jeden film, ktorý celý dojem pokazil záverečnou pol hodinou. Záverečná "veľkolepá" akcia bola jedna nepríjemne dlhá predvídateľná polievočka. Kopa lietajúcich (ne)ľudí, ohňostroje a nesmrteľnosť tomu teda nepridali. A záber amatérskych parašutistov mávajúcich na hladine, akoby práve nezleteli z 10 km výšky bol na nezaplatenie... ()

Caszidy

Filmy Shanea Blacka mám opravdu rád, vždycky mě pobaví a u trojky Iron Mana tomu není jinak. Celý motiv s Mandarínem i jeho následné odhalení byl skvělý (díky Kingsleymu), přestože obrací komiksovou předlohu naruby, ale proč ne, když to funguje. Starkova odysea bez prostředků a techniky je slušné zpestření celého ironmanovského konceptu. Jasně, najde se tam i pár i na film podle komiksu velkých nelogičností, ale když to jako zábavná jízda funguje, tak jsem je schopen odpustit. ()

Litsarch

Všichni, kdo měli řeči na průběh Iron Man 2, ten film buď neviděli a nebo jsou prostě pokrytci, jelikož Iron Man 3 (dále jen IM 3) má průběh skoro stejný. Začátek, menší akční scéna (5-10min), meziděj s kratšími akcemi, velká, finální akční scéna (cca 15+ min) a závěr. Takže opravdu nechápu hodnocení některých dvojky *** a trojky *****, jelikož ty filmy jsou ve stejném tempu a opravdu POMO není pravda, že by IM 3 byl "dospělejší" než předchozí díly. Opak je totiž skoro až pravdou. V IM 3 je totiž vtípků a hlášek snad stejně jako v IM 1 a 2 dohromady. To má za následek to, že 40% z nich míjí účinnkem a působí nuceně a až trapně. Což bude asi práce Blacka, který si to do scénáře napsal a pak natočil. Když to vemu kolem a kolem, tak IM 3 mi vychází jako díl nejhorší, taková slabší čtyřka, kterou zachraňuje Robert Downey Jr., Ben Kingsley a parádní akční scény, masky, kulisy, speciální a vizuální efekty, hudba Tylera a nebo třeba po-vrtulníková scéna. Hlavně musím zmínit závěrečnou akční scénu, kdy Iron Man má sobě rovného protivníka a to z toho dělá úplně jiné kafe, které je okořeněné špičkovými efekty. Nedržet si v těchto věcech IM 3 svůj standard, díky kterému diváci ohromeně i zapomenou na až stupidních 40% hlášek a některé scénky (zdravím POMa a ostatní), tak je IM 3 až menší propadák. Musím ale uznat že i já jsem se, přes kritiku výše, v kině velice dobře bavil a film si užil. ()

Hwaelos

Shane Black zase jednou zavalálel. A vrátil se v době, kdy už to nikdo nečekal, zato v plné síle. V žádném případě v jeho rukou Iron Man nepotemněl a nedosáhl větší hloubky, což bylo jen prozíravé - to od Iron Mana, nadto plecháče s ksichtem Roberta Downeyho, nikdo nechce. Naopak, málokdy od doby Posledního skauta nečelil divák takovému náporu nadsazených slovních přestřelek jako právě teď. Pokud vnesl Black neco zásadně nového do rozjeté série, je to jakési zlidštění Starkova charakteru skrze chvíli, kdy je mu odňata možnost navlékat se do supermoderního brnění. Málokdo si u skuhrajícího a krvácejícího Downeyho nevzpomněl na Willisova McLanea, který chodil po chodbách mrakodrapu bosky po střepech. Aspoň takový byl můj dojem. A je faktem, že do téhle superhrdinské adaptace se Blackův přístup hodil víc než do jakékoli jiné. Iron Man byl vlastně v mnoha ohledech daleko víc nostalgickým návratem do osmdesátek (závěrečná bitka na tankeru, titulková sekvence) než oba díly Expendables dohromady. ()

Terva

Jo, byla to jízda. Nový Stark dokázal, že nepatří do železa - ikdyž...... Film má říz a spoustu humoru i akce. Nikdo nebude ochuzen - dojde totiž i na lásku, jak jinak. 3D efekty však nic moc, ale neřekl bych, že to je tvůrci, mě to připadalo, jako že nové kino v OC Černý Most nezvládlo kalibraci hloubky a efekty prostě nevyzněly. A teď pozor, kdo neviděl film nebo nechce číst mou opravdovou kritiku ať teď přestane. Hodnotil jsem za pět ale teď už jen zápory. CITÁT - Když jsou ty Vánoce........... Už jen tahle hláška vám nutně musí připomenout nejen film Smrtonosná past a Johna McClaina, ale i jiné. Samotná podstata tohoto příběhu je vlastně také zastaralá jako minulé Vánoce. Stačí si vzpomenout na Pierce Brosnana z roku 1992. Tam v tom měla prsty voda. Jenže to není vše. Principu nesmrtelnosti by se mohli zhluboka zasmát hned dvě komiksové postavy Man Thing (Bažináč) a Poison Ivi. I Terminátor tu najde své. Zvláště při finálním souboji, který by se určitě líbil Arnoldovi Schwarzeneggerovi (T1 alias T-800) a Robertu Patrickovi (T2 alias T-1000). Dále je tu postava Patriota což je Rhodesův oblek. Ten má totiž velmi zajímavou ramenní zbraň, kterou na náš svět přinesli Predátoři. Tak to snad stačí. Je tu také spousta odkazů na filmy Hulk, Avengers, Thor - ale to beru jako povinost, protože Stark mezi ně patří ať už z nich má jakékoliv komplexi méněcennosti. CITÁT - Nemluv mi o New Yorku!!!!!!!....................... ()

MoiJe

Sranda. A pekné vychytávočky. Takže asi presne, čo sa dalo čakať. Na "trojku" výborné. A na Pearcovo jančenie je oveľa lepší pohľad ako na Rourkovo. (Avengerská potitulková bodka oničom.) ()

jh666

Takže začátek s Bluee Da Da Da nečekaný, ale to co se dělo dál dokonalé. Sice zničili komiksového Mandarina, ale to klidně přežiju, protože Kingsley jako feťák byl perfektní. Zničení Malibu Mansion a závěrečná bitva s Iron Army byly audiovizuální orgie. Starkovy záchvaty úzkosti zase odhalily novu stránku jeho osbnosti (a zajímavější než alkoholik z dvojky). Jeho dialogy s tím klukem byly k nezaplacení a hlavního záporáka konečně jednou v nějakým komiksovým filmu sundala ženská. Nejvíc cool titulky, který jsem kdy viděl. Takže takřka dokonalost za 5* (klidně bych dal i 6*). A potitulková scéna fakt perfektní (kdo nepočkal o hodně přišel). Ale v jednom jsem za jedno se Starkem: War Machine zní i vapadá líp než Iron Patriot. ()

CiTrus007

Třetí železný muž poněkud vybočuje ze šablony určené předchozími díly. Jeho příběh je totiž mnohem komplexnější, než by se z upoutávek zdálo - dokonce až tak, že vyžaduje prolog v podobě několikaminutového voice-overu, což není nikdy dobré znamení. Scénáristé dějovými zvraty zrovna nešetřili a s dynamikou je to také jak na houpačce. Tím ale negativa vesměs končí. Herci se tentokrát povedli, a to jak senilní Kingsley, tak nezničitelný Pearce. Robert Downey Jr. ale samozřejmě hraje prim. Návrat arogantního excentrika, chemie s G. Paltrow i dětinské intermezzo s T. Simpkinsem mě potěšily. Když ale přišla nespavost a panické záchvaty hrůzy, bylo zle – tento styl mi prostě k Robertovi jaksi nepasuje. Finále bylo originální (super-Pepper zaujala), i když nakonec vyústilo v jedno z klasických superhrdinských klišé. K technickému zpracování nemám připomínek, snad bych jen stříhal trochu agresivněji. Podtrženo, sečteno: trojka není o nic dospělejší, je zkrátka jiná. A nebýt roztahanosti a jisté zmatečnosti, mohla být snad i lepší než oba předchozí díly. Nakonec ale dle mého názoru získává čestné místo na půli cesty mezi nimi. 8/10 ()

Johny_fork

Tony Stark se po nepovedeném druhém dílu vrací v plné síle. Snímku hodně pomohl inteligentně a nenápadně provedený restart série, kdy se hlavní hrdina svým způsobem vrací na začátek a musí použít hodně ze svého ostrovtipu, aby zvítězil. Efekty, humor, napětí, to je u mě Iron Man. Fantastický Ben Kingsley. ()

Xquick

Příjemná akce odlehčená všudypřítomným humorem egoisty Tonyho Starka. Rozhodně nechybí momenty, kdy lehce kroutíte hlavou nad použitou technologii, která často působí lehce úsměvně, ale film je na tom postaven, takže to nemůžeme brát jako výtku. Celkově je film pojat spíš jako klasicky akční film s vyspělou technologií, než jako film typu superhrdina vs záporák. Za mě rozhodně mužů jenom doporučit. Ani IP adresa s číslem 395(nevim přesně) mě neodradila :D ***** ()

Marvel našel nového superhrdinu

Marvel našel nového superhrdinu