Iron Man 3

• USA Iron Man Three (více)
USA / Čína, 2013, 130 min

Režie:

Shane Black

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks), Larry Lieber (komiks) (více)

Scénář:

Shane Black, Drew Pearce

Kamera:

John Toll

Hudba:

Brian Tyler

Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall, Guy Pearce, James Badge Dale, Jon Favreau, Stan Lee (více)

Bohatý průmyslník Tony Stark kdysi změnil ve svého nepřítele talentovaného vědce Aldricha Killiana. Ten pak zasáhne do jeho života ve chvíli, kdy začne USA zotročovat sérií vražedných útoků terorista Mandarin. Spojení mezi záhadným teroristou a vědcem musí Tony odhalit během pátrání, které ohrožuje nejen jeho vlastní život, ale i bezpečnost prezidenta a státu. Protivníci totiž mají k dispozici geneticky modifikované mutanty, kteří dotekem taví kovy a příležitostně vybuchují. Když Mandarin zničí Starkovo sídlo a většinu techniky, je Tony zahnán do kouta a bude nucen přežít pouze prostřednictvím svých vynálezům a při ochraně svých nejbližších se bude muset spolehnout jen na svou geniální mysl a instinkty. Při odvetě ho neustále trápí nezodpovězená otázka. Je on sám součástí svého obleku, nebo je oblek pouze součástí jeho samého? (TV Nova)

Greg

"This is how you've been mananing your downtime huh? - Everybody needs a hobby." Ani třetí film o Iron Manovi nedopadl vůbec zle! A já jako divák jsem ani tentokrát neočekával nic jiného, než spoustu akce a vtipných Downeyho hlášek. Bohužel v tom byl asi ten největší problém filmu. Protože právě se scénářem jsem měl největší problém a nebylo to tím, jak se film vyvíjel nebo jak dopadl, ale tím, jak málo v něm bylo akce. Všichni hodně mluví, přemýšlí, filosofují, ale naneštěstí je to na úkor akce. Na druhou stranu ale musím dodat, že když už akce byla, tak zase stála za to... skvělé souboje, výbuchy a všechno, co k Iron Manovi neodmyslitelně patří už třetí díl. A navíc postavy neustále srší vtipnými hláškami (a to nejen Downey Jr., ale i ostatní). Tentokrát sice filmaři dost osekali lokace, ve kterých se film odehrává, ale to se dá odpusit. Už jsem trochu naznačil, že herecké výkony ve filmu opravdu stáli za to. V první řadě samozřejmě výborný a jako vždy zábavný Robert Downey Jr. se snad nevyčerpatelnou zásobou charismatu. Velmi dobrá byla i dvojice Gwyneth Paltrow a Don Cheadle, když jenom potvrdili své výkony z minulých dílů. Guy Pearce mi přišel v pohodě, ale jako záporák tak výrazný a hrůzostrašný nebyl (jako třeba Rourke v minulém díle). A Ben Kingsley jenom potvrdil svou třídu a zahrál opět výborně. A ten často kritizovaný konec mně vůbec nevadil, navíc pak přišla téměř dokonalá potitulková scéna. Třetí Iron Man je velmi dobrý film, a kdyby měl víc akce, klidně bych šel s hodnocením ještě výš. ()

Paxxx.cz

Třetí pokračování je o něco lepší než druhý díl, ale stejně jako v předešlém filmu je zde hodně málo akce. Jasně Downey Jr. opět exceluje a konec byl hodně povedený, ale čekat na něj 100 minut, kdy se zrovna nic, co by mě tak uchvátilo jako samotný závěr neděje, není to pravé ořechové. Pro mě tak zůstane nejlepším iron manem jednoznačně jednička...6/10. ()

LV.Helter

Obrovské "boom" prekvapenie zabalené v Hollywoodskej sračkoidnej mašinérii, pri ktorom každý "zlý" zvrat sa prevráti naopak. Takže slušná vychanosť. Taký istý problém som mal aj s dvojkou, ale toto malo väčší potenciál. A napodobne kvalita išla šikovne nahoru-to pomohlo, zmenou režiséra (namiesto rutinéra Favreau, chlápa bez väčšej fantázi) prišiel akčný poloboh a to sa aj odzrkadlilo pri daktorých scénach-počiatočný útok na Starkov dom, bezchybná digitálne práca. A takisto to má mnoho nových inovačných kladov. Trebars hláškujúci Ben Kingsley dodáva na spokojnosti a Robert takisto v pohode..Takže prvá polovica tučné "ok". Lenže potom to zasa spadne do stereotypu a znova zasa dakto bude chcieť zničiť svet a znova to skončí, aby to mohlo mať x dalších pokračovaní...a popravde toto ma už nebaví. Jednotke som to žrál, ktorá bola vlastne v rámci Marvelu unikát, toto je už znova to nudné "blabla". Sekvencie s malým chlapcom a nečakané zvraty-scenaristická chýba. Takže aj kvoli všetkému niesom sklamaný a skor je to na rozhráni 70%, ale jednoducho záver je doslova impotentný a to Blackovi neodpustím. ()

Wysch

Iron Man dospěl do stádia Nolanovskýho blockbusteru, ale nemůže za to nikdo jinej, než skvělej Shane Black, kterej si dospělej komiksovej film vyložil po svým a stvořil Iron Mana bez Iron Mana. A stačilo tak málo, stačilo jen dát Tonymu Starkovi nehezký sny a paranoiu, malýho kluka, kterej s ním utvoří stejně netypickou dvojici, jako to udělal Val Kilmer v Kiss Kiss Bang Bang, Vala Kilmera, kterej vytvořil netypickýho záporáka, břitkej a místama suchej humor a - hlavně - postavit Tonyho Starka nad samotnýho Iron Mana a udělat 90% akčních scén jen s ním. Čímž ve skutečnosti vznikl novej super hrdina, kterej jakoby reagoval na tvrzení Kapitána Ameriky, že když sundá železný kvádro, nic z něj není. Shane Black je zkrátka řízek a neskutečnej frajer a jestli po skomírající dvojce Iron Man někdy mohl chytit znovu dech, muselo to bejt přesně takhle. Protože Iron Man Three v klidu obstojí srovnání s dalšími filmy mimo svůj vlastní žánr. Protože Iron Man Three je vlastně dospělej akční thriller v hávu buddy movie, a ne žádnej komiksovej výplach. ()

Lamiczka

Tony Stark v roli Iron Mana konečně dozrál. Až chlapeckou nerozvážnost a chuť všechno za každou cenu vyzkoušet střídá přemýšlivý muž, kterému ovšem stále nechybí patřičná dávka cynického humoru. Příběh se tak dělí na dvě části, které do sebe dokonale zapadají. Asi stejně tak jako části ocelového brnění na tělo Tonyho Starka. Na jedné straně je muž, který si začíná pomalu uvědomovat, že svět hrdinů není to jediné v jeho životě, na misku druhé váhy ale těžce dosedá smysl pro zodpovědnost a možnost pomoci tam, kde lidský faktor selhává. K dokonalé rovnováze ovšem musí náš hrdina přejít z jednoho extrému do druhého a vyrovnat se s nečekanými okolnostmi je dost často pro něj až nečekaně bolestné. Ať už se jedná o techniku nebo lidskou osobu. Ač se tedy jedná o již třetí pokračování, stále má nabídnout něco zajímavého. Ať už se jedná o psychologii postav nebo akční scény. Nemá smysl vychvalovat herecké výkony. Robert Downey Jr. se pro roli Tonyho Starka snad narodil, křehká Gwyneth Paltrow ukáže, že umí být ženou činu. Guy Pearce se v poslední době ukazuje v rolích zákeřných a podlých padouchů, které mu neuvěřitelně se seknou. Dohromady to zatím dělá jeden z nejlepších blockbusterů letošního roku. ()

javak810i

Asi půjdu trochu proti proudu, ale má vysoká očekávání se po shlédnutí Iron Mana 3 nenaplnila, dokonce bych řekl, že jsem trošku zklamán. Začátek je pozvolný a pomalu nás uvádí do děje, který je podle mě hlavní slabinou filmu. Nevím proč, ale celá zápletka mi přišla až směšně jednoduchá a hlavní záporák byl velmi nevýrazný (udělali by lépe, kdyby byl Ben Kingsley opravdu tím, za koho se vydával). Iron Manovy hlášky nabyly na četnosti, ale o to jsou hloupější a občas působí trapně. Stejně tak Tony Stark samotný, který se spíše než jako cool egoista chová trochu jako arogantní idiot. Zlepšení nastává v druhé půlce filmu, kdy na scénu přichází pořádná akce. Ta je ještě víc efektní a over-the-top než v předchozích dvou dílech a je podle mě nejsilnějším článkem filmu - společně s neotřesitelným hudebním doprovodem Briana Tylera. Konec je překvapivě ne-Starkovský, s takovým dojemným ponaučením pro bohaté superhrdiny :D, a nemůže chybět ani vtipný dovětek s Markem Ruffalem jako tease na Avengers 2. Celkově lepší, než dvojka, ale na 5 hvězdiček nedosahuje. ()

Praxis

Luxusní jízda s hláškujícím Downeym. Celé to šlape neuvěřitelně vtipně, hláška střídá hlášku, výbuchy, akci i trochu temnější notu, kdy naprosto famózně dominuje celá dějová linka s malým klukem. Možná místy trochu zbytečně ukecané a snažící se vysvětlit vše jen po povrchu, ale jinak svěže zabalená jednohubka, které se nebudete chtít nabažit. 90% ()

Laxik

Dovolil bych si polemizovat s POMEM. (Já vím, to se nedělá, ale já to zkusím...) Iron Man není Skyfallem marveláckých adaptací, on je pro marvelácké adaptace tím, čím měl být stupidní Skyfall pro Bonda, kdyby se povedl. Stark je bez brnění nejen půl filmu, ale dokonce v polovině akčních scén. Hloubavé a přitom krásně přepálené v rámci komiksového žánru. Stejné slintání, které mi přivodil Hulk ničící stíhačku v Avengers, jsem měl při příletu flotily Jarvisem řízených obleků a výpravné symfonické hudbě, která k tomu vyhrávala. PS: Ona ta hudba byla vesměs taková zvlášntní. Vyměnit AC DC za Eiffela 65 je dost radikální. Ale funguje to, nostalgie na mě dýchla. PPS: Není to čistá stovka, ale je to super. ()

Ellmariachi

Po událostech v NY už nic není jako dřív. A teď to platí dvojnásob. Po 11tým září ma svůj NY i Tony. A mě osobně to dost štve. RD jr vdechl život do naprostýho hovaďáka, borce a suveréna. Přesně takovej byl v prvních dvou dílech. Ano i zde hláškuje a i zde je Tony vtipnej. Jen já mám prostě raděj toho Tonyho před New Yorkem. Nafoukanyho zmetka, kterýho nikdo a nic nerozhodí. Takže vidět ho v depresích se mě nelíbilo. Kazdopádně to je jen můj osobní pocit a Robert o5 ukázal, že je mistr v oboru. Všechno pěkně bouchalo a lítalo. Moc mě pobavila scéna s prckem, když Tony odjíždí. Gwyneth v podprdě asi zmiňovat není třeba. Prostě šlapalo to skvěle a já i presto všechno cítil, že jsem něco nedostal. No hold, svý démony si vytváříme každej sám. 75 procent ()

ArsenalEagle

Nový Iron man je pecka, i když si myslím, že předchozí dva díly byly ještě o něco málo lepší. Nejvíc mě mrzí, konec filmu, Tony se zbavuje svého "elektromagnetu v hrudi" a tím tedy dává najevo, že už možná další díly plecháče nebudou. Ale ted k věci :). Film plný akce a Downeyho hlášek, plný zvratů a překvapení.. ()

kobejn

Naprosto bezduchá forma zábavy, která se navíc snaží být vedle spektakulárnosti i dost vtipná. Jasně, Black umí psát dobrý hlášky, ale dělá to z Iron Mana 3 super film? Soudě podle spokojenosti většiny ano, soudě dle nespokojenosti mé ne. Fuj, pro mě naprosto otravná forma "zábavy". Je to zvláštní, že u Avengers jsem se skvěle bavil a nic mě neprudilo, zatímco u tohodle to bylo přesně naopak. Zřejmě jsem schopnej snést víc těch pitomců (superhrdinů) pohromadě, protože se to tak nějak rozmělní mezi všechny, ale jak se musim soustředit jenom na jednoho z nich, tak ta blbost z toho čiší nějak víc. Todle ale byla prostě strašná pitomost. ()

Jillen

Kingsley made my day. Po akcí přeplácaných Avengers mě už asi žádná skopičina železňáka neposadí do křesla. A tak nezbývá, než se spoléhat na to ostatní. Naštěstí tu máme konečně dobrého záporáka (dobře obsazeného a zahraného, nikoliv napsaného), jeden předvídatelný, ale velice vydařený charakterový zvrat a dost možná, na komiks, nejméně otravné děcko. Vše ostatní už Iron Man měl. Neurážející zábava na jedno použití. ()

JJ.Gibson

Jsem lehce rozpolcený z Iron Mana 3. Nějak jsem se na to strašně moc těšil a čekal jsem, že dostanu něco v podobě Avengers. Je pravda, že zmiňovaný snímek je laděný na spíše happy lajnu kokainu, ale o to víc se Vás baví! Iron Man ve svém třetím pokračování je jiný. Po jedničce, která snad bavila každého, přišla zvláštní popcornovo-americká zábava pro truhlíky a nyní je tu třetí díl, kde Tony Stark bojuje se svými vnitřními démony a okoloními démony. Né, že by Robert Downey Jr. ztratil něco ze svého ostrovtipu, ale na mě to tentokrát až tak úplně nefungovalo. Sám ani nevím proč. Možná, že je to tím, že Robert prohlásil, že také nechce stále dokola hrát jednu a tutéž postavu, tím ale nechci říci, že by předvedl neprofesionální výkon, to určitě ne! Iron Man 3 je bezesporu dobrý komixák, vypadá pěkně, bere se trochu více vážně, je tam Ben Kingsley, což je opravdu třešnička :D na dortu a dobře se na to koukám při veškerém tom transformerském cvakání obleku :) Nedá mi to, abych nepohanil 3D, prosím, prosím filmaře, abyc se už konečně vykašlali na 3D projekce a nechali plátno plátnem. Jediné co bylo 3D, byly titulky a na to ehm s*re pes!!! Co říci závěrem?? I am Iron Man!!! 3,5* ()

nirvanafan

Tady se v rámci propagace povedla dokonalá mystifikace, takže pokud jste Iron mana neviděli, okamžitě přestaňte číst můj komentář a mazejte do kina. Doufám, že tímto jsem všechny dostatečně varovala a nyní již mohu SPOILEROVAT dle libosti. Ona slibovaná temná atmosféra a všeprostupující deprese nevydrží dlouho a jsem za to ráda. Nic by totiž mému oblíbenému superhrdinovi neublížilo víc, než kdyby se z něj stal plagiát Temného rytíře. Vlastně několik podobností s posledním Batmanem zde najdeme. Příběhový twist s hlavním záporákem tu ale narozdíl od Batmana vzhledem k celkovému ladění snímku nepůsobí trapně. Ačkoliv by se dalo namítnout, že ten "skutečný" hlavní záporák je nakonec nejslabším článkem snímku. Guy Pearce nemá ani zpoloviny takové charisma jako Hiddleston, který jedinou větou v traileru zvládne udělat větší dojem než Pearce za celý film. V případě Bena Kingsleyho by samozřejmě nebylo čeho se obávat, ale zasloužilý herec si i tak svou roli nevýslovně užívá. Iron man ještě nikdy nebyl tak hravý jako v tomto filmu. Sebrat mu hračky a pracovat s tím, že Tony v rukou náhle nemá takřka nic, byl výborný nápad. Tvůrci si zároveň uvědomili, že po Avengers se musí ve finále pořádně vytáhnout a závěrečný souboj mi způsoboval tařka stejnou radost jako ve zmíněné týmovce. Potěšila rovněž Pepper, která kromě dokonale plochého břicha odhalila i svou akčnější polohu, a přestože předvede jen pár chvatů, její nástup je dechberoucí. Fanoušci komiksu mohou nadávat na to, jak se tvůrci popasovali s Extremis. To, že je hlavní záporák, nakonec mnohem slabší než v komiksu a Tony se pro zákrok rozhodne dobrovolně a nikoliv z nutnosti by mi až tak nevadilo, ale faktem je, že takto důležitý moment se nemusel odbýt jediným záběrem. Nicméně mé výtky jsou drobné a nadšení velké. Další kinoprojekce je pro mne povinností a už se nemůžu dočkat, až se letos podívám s Wolverinem do Japonska a Thorem na Asgard. ()

Mr. Filuta

Jeden z těch případů, kde je pětihvězdičková škála k hodnocení dost nevyhovující. Ačkoliv se jedná a o svižnou, zábavnou a nahláškovanou marvelovku, nemůžu si pomoct s tím, že je to taky jedna z největších sraček, co jsem za posledních několik let na mainstreamu viděl. Stejně jako druhý díl, se trojka snaží posunout zážitek o další úroveň, což má za následek, že zápletka, realie i akční scény jsou už totální overkill, z kterého jsem dostával záchvaty paniky společně Tonym i já. Další díl už takto ne, prosím. Možná by Iron Manovi prospěl zase nějaký ten reboot, i když Downeyho fanoušci budou dost brblat... Myslím, že z jeho žvanění už bylo vytřískáno maximum. Ve výsledku teda tenhle netradiční zážitek shrnu dvěma hvězdičkami, ale opět podotýkám, že vyjádření na ose dobré - špatné zde má minimální vypovídající hodnotu. ()

Popluh

Starkovi prohloubení psychologie sluší, stejně jako humor a snad neokoukatelný Downey Jr. Shane Black nezapomíná (a proč by taky sakra měl?) na svůj 80s původ a nabízí komiksově přepálený buddy movie, který bez vydechnutí jede od začátku do konce a v IMAXu je to opravdu vizuální žrádlo, ze kterého jsem si ale již hodinu po odchodu z kina souvisle vybavil jen pár scén. Což by se ale dalo svést na intenzivnost celého filmu, který diváka v podstatě nenechá vydechnout. V porovnání s uvolněnou a překvapivou jedničkou a zábavnou dvojkou (která ale Iron Mana posouvala pouze rozpočtově) je to ale i tak zřejmě nejlepší a nejkomplexnější díl série. Po všech stránkách. ()

MikO_NR_1909

Nápadité, svieže, atmosferické, množstvo adrenalínu s výrazným Blackovým rukopisom. Intuitívne vyvážená akcia s humorom, kde sa nezabúdalo na charaktery postáv a perfektne rozpracované efekty. Záporáci snímaný v parádnych uhloch s nepríjemným (ázijským) hudobným motívom. Je to síce stále Iron Man, ale toto zavŕšenie trilógie nabralo pompézne vyvrcholenie. Ale ja nie som popcornovým fanúšikom, takže 70/100. ()

Marvel našel nového superhrdinu

Marvel našel nového superhrdinu