Sherlock

Krimi / Mysteriózní / Drama
Velká Británie, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Série(4) / Epizody(12)

Recenze uživatele KukulienkaHO k tomuto seriálu (9)

Sherlock (2010)

Ako by som charakterizoval Sherlocka? Seriál s fantasticky napísanými a zahranými postavami, najmä teda čo sa týka ústrednej dvojice - Sherlock Holmes a John Watson/Benedict Cumberbatch a Martin Freeman. Dovolím si povedať, že minimálne tretina (možno až polovica) úspechu seriálu leží na pleciach týchto dvoch dnes už hereckých hviezd. Toto sú skrátka postavy, ktoré im pristanú najlepšie. Jednoducho sa do takýchto úloh narodili. Zahanbiť sa, samozrejme, nedali ani ostatní zúčastnení. Menovite Mycroft/Mark Gatiss, Molly/Louise Brealey, inšpektor Lestrade/Rupert Graves či Mrs. Hudson/Una Stubbs. No a nemožno zabudnúť ani na legendárneho Sherlockovho úhlavného soka, Moriartyho, ktorého skvele stvárnil Andrew Scott. Ďalej tu sú výborne napísané detektívne prípady. Dostatočne psychologické, mysteriózne, zamotané, ale nie natoľko komplikované, aby sa v tom divák stratil a zas nie tak jednoduché, aby sa geniálny (mierne asociálny) súkromný detektív Sherlock nudil. Okrem vyšetrovania zločinov je tu aj výrazná osobná linka. Vzťah medzi hlavným duom je zrejme to najlepšie, čo seriál ponúka. Holmes a Watson sú maximálne protiklady, napriek tomu sa vynikajúco dopĺňajú a tvoria nerozlučných priateľov a postrach pre všetkých darebákov. Moderný šat detektívovi z 221B Baker Street velice prospel. Tvorcovia sa nebáli častokrát poňať známe príbehy iným štýlom, než sú podané v knižnej predlohe od A. C. Doylea. Pohľady do Sherlockovej mysle pri vyšetrovaní sú veľmi zaujímavým a veľakrát zábavným prvkom. Soundtrack je takisto neodmysliteľná súčasť seriálu. Úvod, záver, dramatické momenty, šponovanie atmosféry by bez hudby Davida Arnolda a Michaela Pricea nedosahovali takých grádov. Teraz by som rád zhrnul priebeh celého seriálu. Prvá a druhá séria sú perfektné. Majú všetky atribúty, ktoré som spomínal vyššie. Druhá séria je navyše zakončená grandióznym finále (The Reichenbach Fall), v ktorom je samotný Sherlock Holmes zahnaný do kúta. Bezmocnosť a strach, ktoré mu spôsobil Mr. Moriarty, sú niečo, čo sme dovtedy u nášho hrdinu nevideli. Tento geniálny psychopat ho postavil pred osudné rozhodnutie, ktoré aleže vôbec nebolo ľahké. Jednoducho sme sa dočkali najlepšieho vyvrcholenia, aké len mohli prvé dve série mať. Potom prišla séria tretia, ktorá stála pred neľahkou úlohou. Jednak musela nadviazať na level prvých dvoch, druhak bolo potrebné nejakým dôstojným spôsobom objasniť Sherlockovo zmŕtvychvstanie. Tak úplne dokonalo sa nepodarilo ani jedno. Každopádne, napriek tomu sme sa dočkali veľmi kvalitných príbehov. Tvorcovia ale tentokrát zaexperimentovali. Do tretej série dali viac humoru (a to bol Sherlock dosť zábavný seriál aj predtým) a riešila sa tu skôr osobná linka než tá detektívna. Prišla však posledná časť a znovu sa to zdramatizovalo. Na scéne sa objavil nový záporák, tentokrát génius s rovnakým myslením ako Holmes. Finále to bolo znova perfektné, akurát škoda, že sa dej nemal priestor dostatočne rozvinúť. No a nakoniec sme sa dočkali štvrtej a zároveň poslednej série, ktorá velice lákala na návrat Moriartyho. Samozrejme, ničoho takého sme sa v skutočnosti nedočkali a myslím si, že je to tak dobré. Každopádne, tu už bola citeľná strata kvality. Prvá epizóda The Six Thatchers je to najhoršie, čo nám seriál ponúkol. Dočkali sme sa niekoľkých absurdností (tvorcovia sa snažili zbytočne šokovať). Dej bol o ničom. Priateľstvo Johna a Sherlocka krachlo. Potom prišlo k miernemu zlepšeniu, no príbehy už neboli dostatočne dobre spracované a už vôbec sa nedali porovnávať s predchádzajúcimi sériami. Posledná epizóda sa síce snažila o dôstojné a zimomriavkovité zakončenie, hold, došli nápady (a bohužiaľ, nie so všetkými postavami sme sa mali možnosť rozlúčiť). Štvrtá séria bola síce ako súčasť Sherlocka nevydarená, avšak keby stála samostatne, mohla byť fajn. Trochu ma ale mrzí, že sa Sherlock a John od začiatku seriálu nijakým spôsobom charakterovo neposunuli dopredu. Ich spoločná cesta pokračuje v podstate tak, ako začala a oni sa vydávajú bok po boku čeliť novým výzvam. () (méně) (více)

Studie v růžové (2010) (S01E01)

Epizóda je to výborná, vo všetkom (od príbehu, cez hercov, až po hudbu a kostýmy). Ale neviem, aký malo zmysel spraviť 2 verzie tohto príbehu (1. je pilotný film a 2. je toto). Veď predsa museli vedieť už pred natáčaním pilotu, že spravia aj seriál. Toto spracovanie ale viac funguje ako seriálová epizóda a otvára dvere príbehu v pozadí. Pilot sa mi však páčil viac pri "na chlp" rovnakých scénach. Tu bolo vidieť, že už sa to raz točilo a nemalo to taký drajf. Každopádne, 1. epizóda seriálu "A Study in Pink" je kopírka pilotu (ale len do poslednej pol hodiny, ktorá sa mi tu páči viac) doplnená o nejaké udalosti, ktoré sa budú rozvíjať ďalej. Preto je zbytočné pozerať aj pilotný film (aj keď je v niektorých ohľadoch lepší). ()

Reichenbašský pád (2012) (S02E03)

Zatiaľ určite najlepšia epizóda a vrchol prvých dvoch sérií. Postava Moriartyho nedostala doposiaľ veľa priestoru, tu sa to však vynahradilo. Prvýkrát sa vizuálne objavil až v 3. epizóde 1. série. Vtedy mi ale neprišiel ako príliš geniálny a temný záporák. Tu sa ale všetky moje dojmy z neho zmenili. Postava dostala dostatočný priestor na ukázanie charakteru a Andrew Scott ju zahral bravúrne. Dokonca to bola postava, ktorá dokázala preľstiť a šokovať aj samotného Sherlocka spolu s divákmi. Takže fantasticky zahrané, hudba skvelá, napätie skoro furt, super atmoška. Koncept je síce otrepaný a pre niekoho to môže byť aj klišé, ale ja mám takéto obraty príbehu rád a nevadí mi to (aj keď sa to stáva v sériach dosť často). Uvažujem či by nebolo lepšie takýmto spôsobom ukončiť rovno celý seriál. Nemusel by sa však skončiť 2. sériou, kľudne by sa toto grandiózne finále mohlo odohrať o pár sérií neskôr. Ale keby sa to celé skončilo Sherlockovou smrťou (bez oživenia), bolo by to viac údernejšie. Áno, viem, že je to inšpirované knižnou predlohou, ale seriál "Sherlock" robí oproti nej veľké zmeny. Častokrát príbehy z kníh adaptuje a vykladá úplne iným štýlom, rovnako je to napríklad aj u poňatí tejto epizódy. Preto aj koniec by mohol byť iný. Jedinú výhradu mám voči miernemu pochybovaniu inšpektora Lestradea, pretože predchádzajúca epizóda sa odohrávala pomimo hlavného príbehu, a tam bolo jasne dokázané, že Sherlock nemôže byť podvodníkom. A Lestrade sa v nej účastnil. P.S.: Dúfam, že Sherlockovo prežitie vysvetlia uveriteľným a premysleným spôsobom. ()

Série 3 (2014) (S03)

Prvé dve epizódy boli dosť komediálne, príbeh bol hlavne o vzťahoch postáv a zločiny sa odsunuli na druhú koľaj. 3. epizóda ale priniesla príbeh, v ktorom sa spojili zločiny a príbehy postáv do jedného výborného celku, pri ktorom ma niekedy dokonca mrazilo. Je mi však ľúto, že sme si nového záporáka nemohli užiť viac. Herci sú stále výborní (aj hlavní, aj vedľajší), príbehy zaujímavé a hudba perfektná. To znamená, že 3. séria Sherlocka si kvalitu prvých dvoch zachovala, ale príbehy sú už viac opulentnejšie. Ja by som v 4. sérii ocenil práve preto návrat ku koreňom, ale to sa zrejme kvôli návratu Moriartyho nestane. P.S.: Dúfam, že sa Moriarty vráti iba ako nejaká aplikácia alebo niečo také, lebo ak nie, tak finále druhej série fakt nemalo zmysel. ()

Prázdný pohřebák (2014) (S03E01)

1. epizóda 3. série nie je zlá. Je celkom v pohode. Je to doteraz najslabšia epizóda? Áno, ale je to hlavne preto, lebo seriál "Sherlock" nastavil laťku veľmi vysoko. Úvod 3. série veľmi uberá na osudovosti parádnemu finále série druhej (respektíve koncu tej epizódy) aj genialite Moriartyho. To, ako vysvetlili Sherlockovo prežitie je logické aj reálne, ale bol som z toho trošku sklamaný. Aj keď sám neviem, ako by sa to dalo lepšie vymyslieť. The Empty Hearse je skôr objasnenie finále predchádzajúcej série, ako epizóda s celistvým príbehom. To, že sa tu viac riešia vzťahy postáv mi nevadí (ja mám práveže radšej detektívky s bočným príbehom, než tie so samostatnými voľnými časťami), ale tu to značne uškodilo hlavnej zápletke tejto epizódy, čo je škoda. ()

Znamení tří (2014) (S03E02)

Nehovorím, že Benedict Cumberbatch a Martin Freeman tu podali doposiaľ vyložene najlepší výkon v seriáli, ale rozhodne si to poriadne užili. The Sign of Three sa oplatí pozrieť hlavne vďaka hereckému koncertu týchto dvoch pánov. Nie som si istý, či bol správny ťah poňať prvé dva diely 3. série komediálne, ale ja som sa skvele bavil. Doteraz určite najvtipnejšia epizóda. ()

Série 4 (2017) (S04)

Krátke zhrnutie 4. série: 1. epizóda bola príliš osobná a jej príbeh a zápletka boli nevýrazné. Plus tu máme Johnov mimomanželský románik, ktorý síce dokazuje, že aj on je iba človek, avšak k jeho charakteru sa mi to vôbec nehodilo. Navyše vzhľadom nato, aká bola jeho rodinná situácia. 2. epizóda bola o mnoho lepšia vo viacerých ohľadoch: 1. poriadny záporák, 2. o čosi menej osobnejšej časti príbehu, 3. parádne vybudovaná cesta k finále seriálu. Jej rozuzlenie však nedávalo moc zmysel. 3. epizóda bola parádne finále, ktorému ale chýbal dostatočne prepracovaný záver. 4. séria je zo všetkých sérií najchladnejšia. Teraz sa to hodilo, ale ak by bol takýto mrazivý celý seriál, asi by som si ho nepozrel. Najväčším problémom finálovej série je určite príliš osobná dejová linka, na ktorú záverečné diely seriálu aj doplatili. ()

Skomírající detektiv (2017) (S04E02)

Klamár detektív je znovu komornejšia epizóda, ako doteraz všetky predošlé od finále 3. série. Narozdiel od predchádzajúcej časti z nej ide mráz po chrbte. Čo znamená, že chladná atmosféra je dobre spravená aj využitá. Je to hlavne vďaka perfektnému Tobymu Jonesovi, ktorý tu stvárnil záporáka. Celá jeho postava je už obohraná, ale ako jednoepizódový zloduch skvele funguje. Celý dej však narúša neskutočne otravná postava Mary Watson, ktorá je po smrti, ale z nejakého dôvodu majú tvorcovia potrebu nám ju tu stále cpať (ja tú postavu mám rád, ale od začiatku tejto série sa nedá zniesť). V tomto prípade bolo osobnej časti príbehu viac, ako by bolo dobré. Päť minút pred koncom epizódy som bol nastavený, že dám určite 3*. To ale zmenili 2 posledné minúty deja. Neuveriteľný šok!, dávajúci zmysel. Len dúfam, že scenáristi pri poslednom diely skladačky moc neexperimentovali a nezamotávali celý príbeh seriálu nelogickými zvratmi a odhaleniami. Aby s toho napokon nebol "bullshit". P.S.: Bol by som rád keby sa s nami dôstojne rozlúčili v poslednom diely okrem hlavných hrdinov aj všetky ostatné výraznejšie postavy seriálu, čiže Mrs. Hudson, inšpektor Lestrade, Molly a Mycroft. ()

Poslední případ (2017) (S04E03)

Finále jak sa patrí, akurát mrzí záver tohto inak dokonale premysleného príbehu. Väčšinu času pri sledovaní som mal zimomriavky. Tempo je vražedné, zato divák stíha vnímať všetko potrebné, aby sa v deji nestratil. Atmosféra je mrazivá a skvele funguje. Konečný problém bola určite najkomornejšia epizóda celého seriálu (minimum vtípkov, čo pri Sherlockovi nebýva zvykom), ale v podstate celá táto séria bola dosť temná, takže to, že jej finále bude najtemnejšou a najmrazivejšou časťou nebolo až takým prekvapením. Trochu ale mrzí nedostatočný priestor na rozlúčenie s Mrs. Hudson a Lestradeom. Každopádne na finále 2. série to nemá, hlavne kvôli nedobre vymyslenému zakončeniu a rozuzleniu prípadu. Dúfal som, že posledná epizóda bude aj akýmsi záverom jednej dlhej a bohatej etapy Sherlocka a Johna, keďže sa aj volá The Final Problem, ale očividne ich príbeh bude pokračovať plynule ďalej. ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

29.11.2018

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017