Sherlock (TV seriál)

Sherlock

Sherlock

Krimi / Mysteriózní / Drama

Velká Británie, 2010 - 2017, 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs, Amanda Abbington, Rupert Graves, Andrew Scott, Mark Gatiss, Louise Brealey, Lars Mikkelsen, Phil Davis, John Sessions, Gemma Chan, Daniel Percival, Olivia Poulet, John Lebar, Russell Tovey, Lara Pulver, Peter Brooke, Katherine Parkinson, Zoe Telford, San Shella, Chipo Chung, Will Sharpe, Peter Pedrero, Danny Webb, Peter Davison, Stephen Wight, Amelia Bullmore, Jeany Spark, Jonathan Aris, David Gant, Todd Boyce, Derren Brown, Lisa McAllister, Clive Mantle, Oona Chaplin, Tony Way, Lindsay Duncan, Nicholas Asbury, Victoria Wicks, David Fynn, Rosalind Halstead, Simon Kunz, Lauren Crace, Rick Warden, Daniel van der Molen, Alice Lowe, Malcolm Rennie, Rita Davies, Sharon Rooney, Alfred Enoch, Stefano Braschi, Stanley Townsend, Michael Müller, Bertie Carvel, Kevin Trainor, Honor Kneafsey, Stephanie Hyam, Gordon Kennedy, Georgina Rich, Claire Cage, Al Weaver, Sarah Lam, Deborah Moore, Luke Newberry, Trixiebell Harrowell, Rosalind Knight, Lorraine Hilton, Wanda Ventham, Alistair Petrie, Tom Brooke, Robin Sebastian, George Appleby, Barrie Martin, Vinette Robinson, Tanya Moodie, Siobhan Hewlett, William Scott-Masson, Sean Joseph Young, Ruth Everett, Syrus Lowe, Katy Maw, Ben Rufus Green, Pradeep Jey, Imogen Slaughter, David Nellist, Louise Breckon-Richards, Lasco Atkins, Alison Egan, Paul Chequer, Howard Coggins, Janice Acquah, Jack Bence, John Macmillan, Jacqueline Chan, Gillian Elisa, Stefan Pejic, Philip Benjamin, Joanna Burnett, Joe Hall, Matthew Needham, Kemal Sylvester, Caroline Trowbridge, Paul Albertson, Di Botcher, Alison Lintott, Haydn Gwynne, Doug Allen, Lynn Farleigh, Andrew Havill, Richard Cunningham, Rosemary Smith, Simon Thorp, Anthony Cozens, Munir Khairdin, Nathan Harmer, Thomasin Rand, Greg Bennett, Simon Blood DeVay, Amber Elizabeth, Simon Paisley Day, Sasha Behar, Tony Pitts, Jaye Griffiths, Ian Hallard, Sydney Wade, Paul Leonard, Christopher Hunter, Peter Basham, Robert Benfield, Ifan Huw Dafydd, Pano Masti, Douglas Wilmer, Michael Austin, Stuart Mulcaster, Matthew Rohman, Gillian Steventon, Sy Turner, Tomi May, Lovelace Akpojaro, Jim Conway, Nicole Arumugam, Ed Birch, Timothy Carlton, Hugh Holman, Adam Prickett, Susannah Todd, Paul Warren, Yasmine Akram, Oliver Lansley, Jalaal Hartley, Helen Bradbury, Tim Chipping, Will Keen, Ritu Arya, Wendy Wason, Debbie Chazen, Jozef Aoki, Katherine Denkinson, Laura Dale, Alexandra Doyle, Georgie Leonard, Clem So, Calvin Demba, Tim Wallers, Glen Davies, Brigid Zengeni, Matthew Wilson, David Newman, Katherine Jakeways, Will Ashcroft, Ged Forrest, Jamie Jarvis, Alan Bond, Tom So, Tom Whitecross, Adam Greaves-Neal, Toby Jones, Marcia Warren, Sacha Dhawan, Sian Brooke, Eleanor Matsuura, Gabrielle Glaister, Charles Edwards, Amanda Root, Rob Callender, Richard Syms, Georgina Rylance, Martin Savage, Gina Bramhill, Art Malik, James Holmes, Lars Mikkelsen (a.z.), Andrew Scott (a.z.), Katy Wix, Ralph Ineson, Grant Crookes, Chris Wilson, Clare Foster

I. séria: 1. diel: Štúdia v ružovom je perfektný a nedokážem si ani predstaviť lepší štart pre trochu kontroverznú novú verziu tradičného britského Sherlocka Holmesa. Brilantný vypilovaný scenár so skvelou zápletkou s podivnými samovraždami a dokonale zohraným duom Cumberbatch - Freeman. Musím nesúhlasiť zo všeobecne známym názorom panujúcim okolo prvého Hobita - Freeman sa jednoznačne narodil pre TÚTO rolu!!! 100% 2. diel: Slepý bankár nastoluje síce veľmi mierne sklamanie, no i tak je vynikajúci a atraktívne orientálne zasadenie prípadu mu rozhodne značne napomáha. Dve zdanlivo vôbec nesúvisiace reťazce udalostí sa postupne splietajú a my spolu s Sherlockom skladáme dieliky dohromady. Navyše má tento diel až dve vyvrcholenia, jedno vo fantasticky vymyslenom čínskom cirkuse a druhé na vlakovej trati. Chémia dua stále pekne funguje a do toho sa priplieta Watsonova známa z novej práce. Zaujímavá je aj nová postava inšpektora. A nezabudlo sa ani na humor, i keď v tejto časti je ho o niečo menej.84% 3. diel: Veľká hra to rozbieha na plné obrátky - na scénu (doslova) výbušne vstupuje nechvalne známy Moriarty a s ním veľká hra, na ktorej priebehu závisia životy ľudí a vyriešenie 4 prípadov. Skvostný prípad, skvelý výber predstaviteľa novej postavy a neúnavná rivalita medzi Sherlockom a jeho bratom Mycroftom spôsobia, že vám ani nebude vadiť až zistíte, že humor šiel až na drobné náznaky definitívne ku dnu. 95% II. séria 1. diel: Škandál v Belgravii vracia do hry humor a prináša veľmi špecifický a komplikovaný prípad, s akým som sa doteraz v seriálovej ani filmovej produkcii nestretol. A zároveň vrhá na scénu istú dámu, ktorú si zapamätáte ešte dlho potom... Je však mierne prekombinovaný a asi úplne nedostojí očakávaniam. I tak škandalózne solídna práca. 85% 2. diel: Psy Baskervillské, to je už iná káva! Slávny démonický príbeh naberá v britskej seriálovej verzii kontúry skutočne desivého moderného hororu a stáva sa labužníckou pochúťkou. Mystéria okolo 20-ročnej brutálnej vraždy, diabolského obrovského psa a záhadami opradenej vojenskej základni v Baskerville, v ktorej sa uskutočňujú nelegálne projekty, je vynikajúcim prípadom hodným Sherlocka Holmesa, ktorý si ho po zásluhe užíva do doby, než pocíti niečo, s čím sa ešte nestretol - strach... Brilantný diel si zasluhuje vysoké hodnotenie, užijete si v ňom mnoho desivých momentov, klasické humorné doberanie sa ústrednej dvojice, ale aj inšpektora Lestrada, ktorý sa znova zamieša do prípadu. 95% 3.diel: Reichenbašský pád. Toto pôjde bez masívnych spoilerov len veľmi ťažko. Ale skúsim to. Moriarty (ako vždy, herecky prehnaný) sa naraz vlámal do Toweru, Centrálnej banky a Prestonského väzenia. Necháva sa však chytiť a na súde sa stretáva so Sherlockom v roli odborného svedka žaloby. Moriarty je zbavený obvinení a znova uniká, len s tým rozdielom, že zaseje Sherlockovým najbližším rastúce semienko pochybnosti - čo ak je zločincom Sherlock a všetko si len vymyslel? Celkom zaujímavá časť znovu s neotrelým prípadom, tentoraz okorenená o rastúcu nedôveru policajných zložiek v Sherlocka, ústiacu k finálnemu stretu s Moriartym a neodvrátiteľnému koncu... 85% III. séria 1. diel: Prázdné máry vracia Sherlocka do centra diania, no je trochu iný ako predtým. Nie je už taký absolútny sociopat, no stále dokáže byť VEĽMI nepríjemný a zlomyseľný. No hlavne je späť, a musí sa opäť začleniť do "bežného" života, a hlavne získať späť Watsona. Tým sa značne narúša schéma doterajších častí, a z kriminálneho hľadiska tu máme len niekoľko drobulinkých prípadov a jeden pokus o teroristický atentát. Okrem toho si pre nás Moffat pripravil zopár šialených teórií o Sherlockovej simulovanej samovražde a tradičnú nálož vtipov a skvelej hereckej chémie, ktorá rovnako dobre funguje aj medzi Cumberbatchom a Gatissom. Skvelý štart a veľkolepý návrat. 95% 2. diel: Znamení tří si ponecháva previazanejšiu schému z Prázdných már, a celá epizóda sa vlastne točí len okolo jedinej veľkej udalosti - svadby Johna s Mary. Nechýbajú samozrejme nejaké, i keď opäť úplne vedľajšie prípady, a je zrejmé, že Gatiss a Moffat poriadne pritláčajú na pílu čo sa humoru týka - a aj im to vychádza podľa plánu (pri úvodnej naliehavej žiadosti o pomoc sa sánka poriadnu chvíľu nevracala na pôvodné miesto). Sherlock sa začína stále viac blížiť bodu, v ktorom dokáže porozumieť normálnemu človeku, no stále je k tomu ďaleká cesta, čo ukázal jeho preslov a aj stretnutie s Majorom. Trochu slabšie ako prvý diel (takmer tradične), ale inak žiadny problém. 90% 3. diel: Poslední přísaha je objektívne najslabší zo všetkého, čo nám doteraz Sherlock ponúkol. Na scénu prichádza v plnej paráde Charles Augustus Magnussen - Madsov slizký brat Lars Mikkelsen - a rozohráva špinavý kolotoč vydierania. Doň sa dostáva aj Mary, ktorá v skutočnosti nie je tým, za koho sa vydáva... A tu je problém. Gatiss a Moffat varia z vody a ako keby sa pokúšali vykradnúť kórejské špionážne vzťahovky. Výsledok je viac než divný. Poslední diel má síce konečne väčší prípad, no aj tak je to celé nemastné-neslané. Postavy sa dostávajú do zvláštnych pozícií, miestami je dokonca popieraná logika seriálu a ku koncu je to zbytočne naťahované. 70%(3.1.2014)

BBC sa opäť predviedlo. Podarilo sa im Sherlocka previesť so modernej doby, ale stále si zachováva oldchool feeling a nestráca nič z toho, čo ho robí najvačším literárnym detektívom. Začiatok vynikajúci, a po slabšom druhom diely nás uplne odrovnal záver, ktorý si o pokračovanie priam pýta. Sherlock, John a .... teším sa o rok.(17.8.2010)

Na BBC se mi líbí, že když se jí povede nějaký seriál, tak k němu přistupuje k rozvahou. Nerozmělní jej v nekonečných sériích plný zbytečné vaty, ale naopak upřednostní kvalitu. To je přesně případem Sherlocka, kdy jsou až na jediný ne tak perfektní díl (01 – 02) všechny skvěle napsány a hercům dávají dost prostoru, aby své postavy mohly rozvinout. Všechny inovace jsou parádní a v tomto moderním pojetí fungují pro seriál, žádná není rušivá. Naopak, i přestože je tak trochu House a tak trochu Sheldon zůstává Holmes Holmesem, jen v nové kabátě. Díky dostatečnému rozsahu zápletek je tato seriálová verze lepší než ta filmová Guye Ritchieho, byť ani ta není špatná. V seriálu je prostě víc prostoru k demonstraci Sherlockovi chytrosti a o tom má film o Holmesovi být.(20.2.2012)

Nuže, Watsone, kamže se nám zakutálela pátá hvězdička? Inu, může za to obrovská propast mezi oběma vyšetřovateli, kteří jsou velezajímaví, a vyšetřovanými případy, které naproti tomu nejsou zajímavý ani trochu. Sémioticky bychom to možná trochu vznešeněji mohli říct i tak, že vyšetřování ční nad vyšetřovaným. Přesně obráceně tomu bylo tuším v Aktách X, kde se zas poněkud mdlí agenti ztráceli pod rozkošatělými paranormálními jevy. Problém vězí v žánru. Jak známo, složka Akt X je složkou nevyřešitelných případů, což objasňuje příklon seriálu k thrilleru na úkor detektivky a tedy k tomu, proč nesměřuje k odhalení neznámého padoucha, ale soustředí se na budování podmínek existence hrdinů v nějakém politickém uspořádání plném omezení. Naproti tomu Spock a Dr. Kirk, jak jsem si oba hrdiny ze Sherlocka vtipně přejmenoval, odkrývají skutečný kriminální zločin, žádný fantasma v povětří, a žánrově patří do detektivky. Třebaže ani jeden z nich není profesí detektivem - Sherlock je něco jako neoficiální konzultant, Watson armádní zdravotník -, pohlcuje je vyšetřování paradoxně více než profesionální detektivy z povolání, kteří na to mají papír, ale za rutinérský přístup a menší nadšenectví musejí zákonitě zaplatit přesunem do žánru thrilleru, kde jsou přímými svědky zločinu a ne jen jeho výsledkem v podobě vychladlých mrtvol. Asi se prostě shodneme na tom, že kdyby si měli v Menze vybrat mezi Mulderem a Sherlockem, zvolí Sherlocka. Celou tuhle neokázalost vyšetřovaného ve prospěch vyšetřování, rozuměj thrilleru ve prospěch detektivky, zdvojnásobuje přesun z viktoriánský Anglie do střízlivé a jednotvárné současnosti. Současný Londýn - stejně jako u Conana Doyla - je sice stále záhadné, divoké, nepředvídatelné a nebezpečné místo, ale tvůrci nikdy nezavedou hrdiny do nejšpinavějších a nejnebezpečnějších londýnských čtvrtí, krypt, tunelů a opiových doupat, soustředěném výtažku všech neřestí a hříchů ze všech divů světa, kde lidé, mutanti a tajemné rasy žijí beznadějně a nevázaně ve stínu Temže zanášené odpadem, jak to provedl Simmons v románu Drood s typologicky obdobnou dvojicí Dickensem a Wilkie Collinsem, který Dickensovi s pátráním po tajuplné a děsivé bytosti umrlčího zjevu z názvu knihy asistuje – v Sherlockovi žádná taková bytost není, protože vlastně nemá ani odkud vzejít. Střídmost kulis ulehčuje oběma pánům také dost výrazně práci. Jednak proto, že detektiv odečítá všechny informace z okolí (detektiv není žádný zasněný romantik, jak bychom ho snad chtěli vidět, ale normální pozitivista, jdoucí po povrchu a faktech), druhak z toho důvodu, že z příliš velkého bordelu by detektiv nic kloudného nevykoukal a spíše by se octl v nezáviděníhodné roli pixelhuntingujícího hrdiny ze starých dobrých point-and-click adventur, kde nezbývalo než zběsile posouvat myši po obrazovce za účelem nalezení nějakého hodně malého/skrytého předmětu. Snad navrhnout kompletně steampunkovej háv, ale to by bylo asi příliš drahý, a zas vyloženě hightech gadgety ozvláštňující prostředí novým pohledem si tvůrci dovolit nemohli, protože Sherlock je spíš matfyz-ák než čvut-ák, čímž míním, že onu dobovou osvíceneckou posedlost k přírodovědeckým objevům a expertízám, dnes reaktualizovanou nástupem digitálních možností v pseudovědeckých forenzních CSI fikcích, si nakonec odbývá hlavně ve své hlavě. Stejně jako divák. Čímž samozřejmě nikoho nenavádím k tomu, aby zůstal sedět s rukama v klíně a nevžil se víc do role sadou Malý chemik.(6.10.2010)

• Morien

Inu nevím. Chlapečci jsou velmi roztomilí a jejich vzájemné interakce nadmíru zábavné (a ve stínu nejnovějšího přemýšlení musím ještě ocenit poctování původním povídkám), ale od této chvíle se mi v hlavě řetězí už jenom spousty rozčilujících ale. Klasicky s vyčerpáním obyčejného pátrání a běžnodenní legrandy přicházejí potřeby ustanovit se taky jako velké drámo a tím se z původně sympatických postav stávají nekonzistentně jednající idioti za účelem křečovitých konfliktů (což je třeba věc, která pro mě zcela divácky znehodnotila několik posledních řad Dr. House). Za druhé mě od požitku ze sledování odvádějí očividné chyby v práci tvůrčího štábu. Z nějakého důvodu se totiž příběh o postavě, která je geniální díky svému extrémnímu chápání pravidel lidské společnosti a lidského chování, odehrává ve světě, kde zákony přestávají fungovat. Jak je možné, že po úniku policii stačí pět minut se schovávat v temné uličce, ale v následujících hodinách můžete chodit po ulicích za denního světla, pracovat ve své oblíbené laboratoři a dokonce se vracet do svého vlastního bytu, kde proběhlo zatčení a následný únik, aniž by vás kamkoliv vkročíte nesejmula speciální jednotka, protože přiznejme si to, ta místa jsou pro váš výskyt zcela běžná a jste právě policií podezírán z toho, že jste nejnebezpečnější psychotický terorista v moderních dějinách Anglie, možná i všech dob. Taky mě trošku mrzí, že hodně point divák zvládne uhodnout dříve než protagonisté (zvláště třeba v prvním díle mi to přišlo extrémně jednoduché a pro Sherlocka dost ponižující, že na svoji otázku, kterou si položí velmi návodně, hledá odpověď tak dlouho) - nevím, jestli je to úmyslně, nebo jsem nějak vycvičená rozpoznávat tyto věci, ale v závěru usoudím, že scénář bohužel není tak chytrý, jak se tváří. Další věc je ta, že když se Sherlock démonizuje jako člověk neschopný citu a přátel, většinou mi to nepřijde dostatečně doloženo na akci a pouze se to konstatuje. Je to možná tím, že sama nějakou tu sociální poruchu mám a tak se s ním dovedu ztotožnit, zatímco Watson se v mých očích chová jako mnohem větší blb než ten náš ústřední Aspergerus (tohle se mi děje i u Big Bang Theory, kde vidím, že Sheldon se chová v souladu se svými pravidly a je vlastně fér, kdežto Leonard je zákeřný anarchista). Ale potěšil mě Pes Baskervillský a fakt, že pronásleduje vlkodlaka George z mého milovaného Being Human. A taky se mi velmi líbila výsledná podoba osudové ženy. (2014) --- Dodatek po shlédnutí 4. série v roce 2017: What the actual flying fucking fuck?(23.1.2014)

• - Ve 2. díle 1. série "Slepý bankéř", když Sherlock (Benedict Cumberbatch) naleznete mrtvého bankéře na posteli, je vidět, že herec představující bankéře dýchá. (Will_X)

• - Ve 3. epizodě 1. série si Sherlock  (Benedict Cumberbatch) uvědomí, že Carl Powers byl zavražděn pomocí jedu/bakterie. Režie přitom poskytuje pohled přes mikroskop na  bakterii. Sherlock ale používá optický mikroskop, zatímco bakterie vypadá, jakoby byla zkoumána pod mikroskopem elektronovým. (Wifinus)

• - Ve druhé epizodě druhé série si Sherlocka (Benedict Cumberbatch) najímá jistý Henry Knight (Russell Tovey). Jeho příjmení, anglicky "rytíř", je odkazem na šlechtický titul této postavy v původním Doylově románu "Pes baskervillský". (jh666)