Annabelle 2: Zrození zla

• Austrálie

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2017, 109 min

• Campbell

Říkejte si co chcete ale tohle nefunguje. Tohle je přesně typ hororu který nesnáším. Snaží se vyděsit zvuky. Stejně jako Insidious v kterým to ale není tak časté. Tady je hlasitý zvuk každých 5 minut a po čase je to neuvěřitelně ohrané. Tohle dělají filmy které nemají atmosféru což Annabelle rozhodně nemá. A herečky? PRostě špatné. Hlavně hlavní představitelka které byla na přes držku. Ale pokavaď máte rádi neustále slyšet křik 12 letých holčiček je film pro Vás. Já se nudil a film mě spíše zklamal. Ještě jsem neviděl Lights Out ale bojím se už teď že to dopadne stejně.(19.8.2018)

Takto to dopadne, keď horor s nanajvýš ohraným tématom dostane do rúk prvotriedny žánrový režisér. Mňa už tieto duchariny prakticky prestali zaujímať, takmer všetky sú už o tom istom a aj napriek áčkovým technickým parametrom, keďže tento subžáner je v posledných rokoch v kurze si z nich musím vyberať, pričom aj tak som len málokedy skutočne spokojný. Pôvodná Annabelle sa len chcela zviesť na úspechu Wanovej tvorby a tak po hororovej stránke moc nefungovala, ale predsa len ponúkla aspoň svižné tempo a sympatické postavy, aby to nebola ani vyslovene strata času, ale toto pokračovanie už teda dopadlo o dosť lepšie. Ako som spomínal, dejovo to už prakticky ani nemohlo byť ohranejšie, v tomto ohľade aspoň chválim, že sa konečne nejedná o nejakú rodinu, ale osadenstvo sirotčinca, čo je predsa len solídnejšia voľba, ale aj celkovo si to ten potrebný štandard splní a dá sa na to pozerať aj v tomto ohľade. No film povyšuje predovšetkým hororová stránka, ktorá je teda úplne niekde inde, než u väčšiny konkurencie. David F. Sandberg je skutočne talent, ktorému môže konkurovať jedine James Wan a tak ponúkne slušnú atmosféru a dostatok výborných hororových sekvencií, ktoré sú teda nadmieru napínavé a o postavy som sa skutočne obával, čo sa mi v tomto žánri stáva len veľmi zriedka. Obsadenie síce neponúkne moc známych hercov, ale aj toto mi vyhovuje, detské zloženie je sympatické a tých pár dospelých tomu tiež len pridá, tu mi vyhovovali všetci. Ako som spomínal, režijne tu v rámci žánru nemám absolútne žiadnych výhrad. Takže síce ohraná téma, ale toto pokračovanie Annabelle fanúšikovi žánru určite stojí za pozornosť. A dúfam, že sa David F. Sandberg k tomuto žánru ešte vráti. 74%(28.12.2017)

Velmi zručně zrealizovaná standardní lekačková duchařina. I když je to v podstatě jen řetězec převážně povedených hororových epizodek postavených na tisíckrát omletých klišé, Sandberg evidentně umí a předvedl nadprůměrné řemeslo, které šlape na paty i Jamesu Wanovi, jakožto hlavnímu tvůrci tohoto "Conjuring univerza". 70 %(12.12.2017)

Atmosféra veľmi v pohode. Rovnako aj fakt, že posledných 40 minút to solídne tlačí na pílu a nenechá vás to vydýchnuť. Sandberg zvláda svoje remeslo dobre. Uvedomuje si, že všetky tie tajnosti okolo konkrétnych vecí sú už zbytočné. Treba ukázať viac. Ale zároveň treba zostať verný originálu a hlavne žánru, ktorý tak umne Wan dostal do popredia. Annabelle 2 je strašidelná, je plná solídnych lakačiek a zaujímavých postáv. Koniec je otvorený a krásne prepájajúci tento film z prvým dielom z roku 2014. Obidva filmy tvoria tak jednu výraznú príbehovú štruktúru. Páči sa mi to. Aj dva náznaky na The Nun. Toto univerzum sa mi páči a zároveň mi pri ňom naskakujú zimomriavky. Naozaj solídne remeslo a určite horor roku 2017.(18.10.2017)

• Oktavianus

Nenápadně a v tichosti, ale o to působivěji vzniká propojený filmový vesmír stvořený Jamesem Wanem. Jenže tenhle film se vůbec nepovedl. Hlavním problémem, jímž Zrození zlé Annabelle trpí, je tragický scénář. Je pod ním podepsaný Gary Dauberman, který stojí za příšernostmi jako Pavučina hrůzy, Ďáblova bažina, Krvežíznivé opice a pohříchu také první Annabelle. A je to strašně znát. Ve filmu se totiž vůbec nic neděje. Sirotci se nastěhují do podivného domu, několik nocí je něco straší a... to je všechno. Chybí jakákoli zajímavější postava, pohnutky, které by figury vedly k tomu, proč se chovají zrovna tak, jak se chovají, celých 109 minut lze snadno zredukovat na sled lekacích scén a tečka. Navíc se strašně pomalým nástupem. A když se publikum směje ve chvílích, které k smíchu být určitě nemají, něco je špatně. Pro ilustraci: dům je plný lidí, šest dívek, jeptiška, manželé Mullinsovi. Přesto tam v noci po chodbách mohou běhat samotná děvčata, která cosi pronásleduje, vřeštět, křičet, padat - a všichni ostatní tvrdě spí, i když jim oběť ječí hned za dveřmi. Tak určitě. Odvaha dívek je také "obdivuhodná". Něco v domě evidentně je, něco je přímo v zamčeném pokoji, stejně tam malé holčičky pořád chodí a chovají se daleko odvážněji, než by v té situaci reagoval jakýkoli dospělý. Tak určitě. Mrzí mě to, protože Sandberga mám po Lights Out rád, taky dělal, co mohl. Lekačky (protože celý film je jenom o nich) jsou natočeny řemeslně zručně; sice předvídatelně a bez invenčního nápadu, ale některé vyděsit dokážou. Panenka Annabelle je opravdu nechutně hnusná a potvrzuje, jak zvrácení musejí být lidé, co se ve sbírání podobných starých panenek vyžívají. Jenže výsledek... Annabelle 2 je typický popcornový horor, a právě kvůli takovým tento žánr už delší dobu málokdo bere vážně.(2.3.2018)