Annabelle 2: Zrození zla

• Austrálie

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2017, 109 min

• mzss1

|35%| Viděno v kině. Na tuto novou Annabelle resp.prequel k filmu Annabelle z r.2014 jsem se nesmírně těšil. Tyto novodobé duchařské horory beru všema deseti. James Wan je pro mě otec těhle hororů. No, ve finále musím konstatovat, že jsem nesmírně zklamán. Určitě jsem nečekal pecku Conjuring 1,2 nebo Insidious 1,2, ale i tak jsem nevěřil, že to dopadne tak nezáživně, nudně a já nevím co všechno ještě. Annabelle z r.2014 se celkem povedla, udělil jsem slabší 4* (70%), ale i tak se to drželo toho, co Wan sestavil. Tohle mě prostě vůbec nebavilo. Dokonce bych to přirovnal k dalšímu nevydařenému hororu a sice: Insidious 3: Počátek (prequel k Ins.1,2). To mě také vůbec nebavilo. No nic, dost k srovnávání. Tato nová panenka postrádá jakékoliv napětí, atmosféru, nápady, scénář atd atd. Možná je to trochu i mnou, nesedlo mi to, fajn. Ale vzhledem k tomu, že mám tento subžánr ve velké oblibě, tak se divím, že mě toto minulo a to opravdu velkým obloukem. A červené hodnocení? Uf, to snad radši ani ne. Režisér Sandberg na to evidentně nemá. Už jeho loňský horor ZHASNI A ZEMŘEŠ se nepovedl. Úvod mě moc nezaujal. Do ½ filmu nás tu provází nuda, téměř nic se neděje a když už, tak je to nudné a hororové už vůbec ne. Lekaček tu pár je, ale bohužel jich moc není. Finále se dá už pochválit. Zhruba posledních cca 30 minut je už svižných a něco se aspoň už děje. Není to teda nic převratného. I mi nějaké scény přišli spíš trapné než děsivé. Trochu krvavé to je a scéna, kdy malé holčičce křupou kosti v těle je výborná + lámání prstů otce oné rodiny. Poslední scéna je scénka z předešlé Annabelle, takže nám to hezky propojí příběh. Hudba je obyčejná. No, po technické stránce to zlé není, kamera je ok, ale víc jak 2* z toho vyždímat nemůžu. Podprůměr ve všech ohledech. A to má vzniknout Conjuring 3, Insidious 4, možná další Annabelle a i jiné spin offy. Ach jo, snad budou ty další snímky lepší, jinak je to na prd, takto ničit pecky, které Wan započal. Mimochodem, zmiňuju furt to samé, pro srovnání: Conjuring, Annabelle je jedno odvětví z vesmíru těchto filmů. Insidious je zas jiné filmové dějství. No nic, film mě zklamal – kino mě zklamalo – tak snad příště.(13.8.2017)

O třídu lepší než první díl. Po hororové stránce zvládnuté dokonale. Slušná práce s kamerou a hudbou, tomu se nedá nic vytknout. Pár solidních lekaček, ale místy předvídatelné. Atmosféře se nedá také moc vytknout. Divák čeká na noc, ale ani přes den nemají dívky vyhráno. Místy hodně brutální, což je u duchařiny neobvyklé. K úplné dokonalosti něco málo chybí, ale odborné prupovídky expertů na CSFD jsou mimo chápání. Pokud jste hororový fanoušci, neváhejte a kino navštivte. Tento rok kromě IT nás nic lepšího pravděpodobně nečeká .. 8/10 = 87%(26.8.2017)

Po prvním V zajetí démonů nejlepší film z této "série", který s originálem sdílí jeho největší přednosti: sympatické dívčí postavy, mistrovská kamera a pomalé nabírání na intenzitě duchařských projevů. Je až s podivem, že to pravidelné střídání scén klidný den/strašidelná noc není po čase repetitivní, každá noční procházka je vždy něčím trochu jiná a nezapomíná se ani na vedlejší figury, které tak za těmi hlavními nepokulhávají tolik, co obvykle. Rovněž lekaček není tolik (a většina je jich působivá), z úliteb žánru zde najdeme snad jen retardovanější chování postav, které ne a ne si přiznat, že je něco v nepořádku, a slabší úplný závěr. Strašidelné finále funguje, ale ve snaze co nejvíce přitápět pod kotlem se kašle na dříve nastolená pravidla.(10.8.2017)

Příznivci strašidelných panenek, vládnoucích méně bohatým pohybovým aparátem než má třeba Chucky, mohou být spokojeni. A když reparát po mdlé jedničce, tak je jednou z možností panenku Annabelle představit pěkně od začátku. Ta do svého teritoria, kterým je dům manželů Mullinsových, kde byla vyrobena, přivítá početný dívčí křesťansky založený sirotčinec, který zde bude trvale přebývat. Ale nadpřirozené a paranormální aktivity, které zmítají rozlehlým domem plným temných zákoutí, nechtějí do svých řad víc než jen jednu vyvolenou dívku, která věnuje svoji duši prokletému démonu. Hodně kritizovaná jednička dojela na špatného režiséra, jenže upřímně řečeno, ten jen těžko mohl navařit něco lepšího, když vařil z totálně béčkového scénáře. Prequel se ale nepoučil z béčkového scénáře a scenárista Gary Dauberman dostal důvěru zhmotnit Zlo podruhé. A právě scénář disponuje podobnými neduhy a béčkovými postupy jako předchozí výletování s Annabelle a je jednoznačně nejslabším článkem. Ještě že má film k dispozici režiséra Davida F.Sandberga, který oproti svému režijnímu kolegovi vládne daleko větší jistotou ve vedení příběhu a má nesrovnatelně větší cit pro práci s hororovými aspekty i je obdařen potřebným kvalitním režijním umem. Vyčíst mu lze určitě jen jeho nízkou krvelačnost, když už film dostal nepřístupný rating. Film má velmi trefný cast. Vedle zkušených herců, k nimž patří Anthony LaPaglia a Miranda Otto v rolích manželů, je hlavní devizou dívčí soubor sirot, jež má v kvalitě vyvolání děsu i strachu z neznámého citelně navrch nad nadpřirozenem. Hra stínů a temných koutů v baráku zde má nemalý prostor, tudíž napínavé slídění dívek po tajemnou aurou obdařeném domě a nezřídkavé pátrání v temných zákoutích, kdy se čeká, co za potvoru odtud vyskočí, je zahráno od všech účastnic věrohodným způsobem. U Lulu Wilson to není nijaké překvapení, ta už má zkušenosti s hororem, ostatní už tolik známé nejsou, ale vedly si neméně zdatně. Film sází na infarktové lekačky, intenzivně si vyhrává s pozorností diváka, když po něm chce, aby si všímal i věcí, které se odehrávají na pozadí snímaného obrazu, na výskyt entit ploužících se domem v čele s dvanáct let mrtvou dcerou manželů Bee, která je najednou až moc živá. Nechybí i hutnější finále eskalující v propojení tohoto prequelu s prvním filmem. Scénář, kdysi nenápadného Gary Daubermana, který na sebe strhl veškerou pozornost až scenáristickou prací na "To" , mě ani tentokrát nepřesvědčil svojí kvalitou. Nově povolaný režisér se naštěstí činil řemeslně precizně, strašil intenzivně, s velkou vervou, i když nepřeřadil z nastaveného kolovrátkového módu. Ve výsledku tahle Annabele jeho zásluhou nepoměrně převyšuje Leonettiho nevýrazné extempore. 8/10(17.9.2017)

Keď výrobca hračiek príde o svoju milovanú dcéru, rozhodne sa po dlhých rokoch smútku pomôcť dievčatám zo sirotčinca a spolu so sestrou ich pozve do obrovského domu. Chce tým potešiť aj svoju manželku, ktorá je ťažko chorá a detský smiech jej po smrti dcéry urobí radosť. Radosť ale nepotrvá dlho. Ich dom je totiž aj domovom prekliatej bábiky Annabelle, pre ktorú sú nevinné dievčatá práve tým, na čo dlhé roky čakala. - Prvý diel Annabelle nebol podla mňa zlým hororom. To len pán John R. Leonetti nebol po rokoch za kamerou pripravený režírovať mainstreamový horor. Pán David Sandberg je však úplne odlišným príkladom. On si velmi dobre pamätá časy, keď ešte pred pár rokmi odkladal každý cent a investoval ho do svojich hororov, a preto si kormidlo u tohto prequelu zaslúžil a svoju šancu patrične využil. Bol som až prekvapený, ako velmi sa v tomto snímku straší, pretože v podstate takmer každá druhá scéna má za úlohu vystrašiť a nie je tu zbytočne strácaný čas na nezmyselné dialógy. Parádnu réžiu doplnili herecké výkony talentovaných dievčat, o ktorých v tomto žánri ešte určite budeme počuť, hudba pána Benjamina Wallfischa, ktorá síce dosť pripomína prácu z jeho predchádzajúceho hororu A Cure for Wellness, ale zase má znamenitý a po dlhej dobe zapamätatelný soundtrack, a v neposlednom rade sa mi velmi páčili aj lokácie, v ktorých sa natáčalo. Scéna po záverečných titulkách ukazuje, že v budúcom roku sa teda vyberieme do Rumunska, kde sa pozrieme na príbeh Valak, a opäť sa tu stretne talentovaný režisér a vynikajúci casting. Či sa to už luďom páči alebo nie, séria The Conjuring jednoducho vládne modernému hororu. A aby som nezabudol. Dobre ma pobavil jeden z posledných príspevkov v diskusii k tomuto hororu, kde očividne dosť zaostalá slečna píše, že na monitore nič nevidela. No ani sa tomu nečudujem, keď sa pozerá na nejaký ruský CamRip, v ktorom nie je nič vidieť. + Joseph Bishara + herečka z Deliver Us from Evil a Ouija: Origin of Evil + herečka z Hostel: Part III, The Purge, Underworld: Blood Wars a Lights Out + herečka z The Hive(15.9.2017)

• - Celosvětová premiéra proběhla 19. června 2017 v Los Angeles. (Varan)

• - Spoiler: Na konci filmu, si príde po Janice (Talitha Bateman) adoptívna rodina Higginsových a prinesie jej bábiku, ktorá je napodobeninou skutočnej bábiky Annabelle. Skutočná bábika sa nachádza v dome Lorraine Warrenovej. (Msscastillo)

• - Když si (jeptiška) sestra Charlotte (Stephanie Sigman) vybaluje věci z kufru, tak pan Samuel Mullins (Anthony LaPaglia) si všimne fotky, na které je sestra Charlotte a další klášterní řádové sestry. Na temném koutku fotografie se objeví démon Valak, o kterém bude další film z kolekce Conjuring universe The Nun (2018). (kytka.patrik)