Annabelle 2: Zrození zla

• Austrálie

• Irsko

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 2017, 109 min

Po všech stránkách lepší než první díl. Šušně to vydělává pořádný, kritika i diváci celkem spokojený. Pro mě osobně ale není druhá Annabelle žádná pecka. S čim mám teda problém? Možná mi vadí ten dlouhej úvod, protože než začne jít skutečně o kejchák, jsme daleko za půlkou filmu. Je vidět, že Sandberg si Wana nastudoval, protože i on dokáže dlouze, mnohdy až nepříjemně napínat, aby všechno završil lekačkou a lá volume prudce doprava. A jak už to tak u duchařin bejvá, někdy to vyjde, někdy zase ne. Co se ale musí nechat, tak práce se světlem. Nebo spíš s tmou. Hodně často jsou scény působivě zahalený do naprostý temnoty, a vám nezbejvá, než hádat stranu, od který "to" přiletí. Závěr však už nemá sílu tolik děsit a ten strašák ve stodole taky nedostal tolik prostoru, co by si zasloužil. Bohužel. Překvapil však jeden gore záběr a děcka hrála taky slušně. No a pokud si mám zvolit "svůj moment", bude to rozhodně strašení se s baterkou pod prostěradlem a následnou zvonkohrou. Brrr...(15.8.2017)

Sandberg děsit umí. Je vidět že má hodně nasledovanou Wanovu práci a tak se divák dokáže dlouho konstatně bát. Souhlasím s názorem, že Annabelle 2 je oproti slabé jedničce zábavou minimálně o dvě úrovně výše. Bohužel dějově se žádná extra hitparáda nekoná, máme zde vyděšení dívenky, kterou ovšem pro mě zcela záhadně, to že v době straší nijak vzlášť s nikým neřeší. No mě potkat taková lekačka jako je tady scéna pod schodama, tak beru kramle a už mě v tom domě nikdo nikdy neuvidí. 65%(23.10.2017)

• mzss1

|35%| Viděno v kině. Na tuto novou Annabelle resp.prequel k filmu Annabelle z r.2014 jsem se nesmírně těšil. Tyto novodobé duchařské horory beru všema deseti. James Wan je pro mě otec těhle hororů. No, ve finále musím konstatovat, že jsem nesmírně zklamán. Určitě jsem nečekal pecku Conjuring 1,2 nebo Insidious 1,2, ale i tak jsem nevěřil, že to dopadne tak nezáživně, nudně a já nevím co všechno ještě. Annabelle z r.2014 se celkem povedla, udělil jsem slabší 4* (70%), ale i tak se to drželo toho, co Wan sestavil. Tohle mě prostě vůbec nebavilo. Dokonce bych to přirovnal k dalšímu nevydařenému hororu a sice: Insidious 3: Počátek (prequel k Ins.1,2). To mě také vůbec nebavilo. No nic, dost k srovnávání. Tato nová panenka postrádá jakékoliv napětí, atmosféru, nápady, scénář atd atd. Možná je to trochu i mnou, nesedlo mi to, fajn. Ale vzhledem k tomu, že mám tento subžánr ve velké oblibě, tak se divím, že mě toto minulo a to opravdu velkým obloukem. A červené hodnocení? Uf, to snad radši ani ne. Režisér Sandberg na to evidentně nemá. Už jeho loňský horor ZHASNI A ZEMŘEŠ se nepovedl. Úvod mě moc nezaujal. Do ½ filmu nás tu provází nuda, téměř nic se neděje a když už, tak je to nudné a hororové už vůbec ne. Lekaček tu pár je, ale bohužel jich moc není. Finále se dá už pochválit. Zhruba posledních cca 30 minut je už svižných a něco se aspoň už děje. Není to teda nic převratného. I mi nějaké scény přišli spíš trapné než děsivé. Trochu krvavé to je a scéna, kdy malé holčičce křupou kosti v těle je výborná + lámání prstů otce oné rodiny. Poslední scéna je scénka z předešlé Annabelle, takže nám to hezky propojí příběh. Hudba je obyčejná. No, po technické stránce to zlé není, kamera je ok, ale víc jak 2* z toho vyždímat nemůžu. Podprůměr ve všech ohledech. A to má vzniknout Conjuring 3, Insidious 4, možná další Annabelle a i jiné spin offy. Ach jo, snad budou ty další snímky lepší, jinak je to na prd, takto ničit pecky, které Wan započal. Mimochodem, zmiňuju furt to samé, pro srovnání: Conjuring, Annabelle je jedno odvětví z vesmíru těchto filmů. Insidious je zas jiné filmové dějství. No nic, film mě zklamal – kino mě zklamalo – tak snad příště.(13.8.2017)

Kdyby se prvních 45 minut netáhlo jak smrad z měsíc nespláchnutýho veřejnýho hajzlu, tak bych tam ty čtyři mrdla. Buddhožel se začátek táhne a tak, po krásným rozmáznutí Bee, jsem se přistihla jak začínám zívat a přemýšlím jestli nebude lepší začít v kině hrát s Alíkem na honěnou. Ten ale koukal celkem zaujatě a tak jsem alespoň nadšeně kopala do sedačky přede mnou každých deset minut, kdy se objevila naprosto předvídatelná lekačka, jako bonus vosolená o volume na max. Hysteráky vypatlaný blondýny, která tunou mejkapu maskovala, že nemá občanku, mi tak zpříjemnily tu nudnou pasáž filmu. No a pak jako mávnutím kouzelnýho kolíku Sandberg konečně šlápnul na plyn a mě začal film dokonce bavit natolik, že jsem přestala blondýnu šukanovat a zcela se mu věnovala. Vysoký tempo už vydrželo až do konce a já musím pochválit obrněnou holčičku co se z postavičky, kterou hodní litují a ostatní mají v pitchy, vyklubala nádherná sadistická svině co se nebála kochat...nebo kuchat? Takže Dejvide příště to nenatahuj jak panic předkožku, vybal ten obří žalud rovnou a bude to na pět kulí !!(19.8.2017)

Takto to dopadne, keď horor s nanajvýš ohraným tématom dostane do rúk prvotriedny žánrový režisér. Mňa už tieto duchariny prakticky prestali zaujímať, takmer všetky sú už o tom istom a aj napriek áčkovým technickým parametrom, keďže tento subžáner je v posledných rokoch v kurze si z nich musím vyberať, pričom aj tak som len málokedy skutočne spokojný. Pôvodná Annabelle sa len chcela zviesť na úspechu Wanovej tvorby a tak po hororovej stránke moc nefungovala, ale predsa len ponúkla aspoň svižné tempo a sympatické postavy, aby to nebola ani vyslovene strata času, ale toto pokračovanie už teda dopadlo o dosť lepšie. Ako som spomínal, dejovo to už prakticky ani nemohlo byť ohranejšie, v tomto ohľade aspoň chválim, že sa konečne nejedná o nejakú rodinu, ale osadenstvo sirotčinca, čo je predsa len solídnejšia voľba, ale aj celkovo si to ten potrebný štandard splní a dá sa na to pozerať aj v tomto ohľade. No film povyšuje predovšetkým hororová stránka, ktorá je teda úplne niekde inde, než u väčšiny konkurencie. David F. Sandberg je skutočne talent, ktorému môže konkurovať jedine James Wan a tak ponúkne slušnú atmosféru a dostatok výborných hororových sekvencií, ktoré sú teda nadmieru napínavé a o postavy som sa skutočne obával, čo sa mi v tomto žánri stáva len veľmi zriedka. Obsadenie síce neponúkne moc známych hercov, ale aj toto mi vyhovuje, detské zloženie je sympatické a tých pár dospelých tomu tiež len pridá, tu mi vyhovovali všetci. Ako som spomínal, režijne tu v rámci žánru nemám absolútne žiadnych výhrad. Takže síce ohraná téma, ale toto pokračovanie Annabelle fanúšikovi žánru určite stojí za pozornosť. A dúfam, že sa David F. Sandberg k tomuto žánru ešte vráti. 74%(28.12.2017)

• - Americká premiéra filmu byla posunuta z 19. května 2017 až na 11. srpna téhož roku kvůli konkurenci snímku Alien: Covenant (2017). (PaTeXx)

• - Film se natáčel v Los Angeles. (rafix)

• - Spoiler: Nůž, se kterým se Janice (Talitha Eliana Bateman) pokouší zabít své kamarádky, je klasický model francouzské nožířské společnosti Opinel. (vochcalpadla)