Space: 1999

• Itálie Spazio: 1999
Velká Británie / Itálie, (1975–1977), 39 h 36 min (Minutáž: 49–50 min)

Kamera:

Frank Watts

Martin Landau, Barbara Bain, Barry Morse, Margaret Inglis, Geoffrey Bayldon, Vicki Michelle, Suzanne Roquette, Nick Brimble, Brian Blessed, Paul Jones (více)

Série(2) / Epizody(48)

V roce 1999 je velkým problémem nukleární odpad, na Zemi pro něj už není místo a je proto skladován na Měsíci. Bohužel však dojde k nečekané havárii, při které exploze odpadu odmrští Měsíc hluboko do galaxie i s 311 člennou posádkou základny Alfa. Posádka je uvězněna na Měsící, řítícím se velkou rychlostí napříč galaxií, bez naděje na návrat domů. (supo)

Recenze uživatele majo25 k tomuto seriálu (50)

Space: 1999 (1975)

U nás pomerne neznámy seriál, ale u našich južných a severných susedov veľký kult. Už po pár častiach som pochopil, prečo je tomu tak. Vesmírna opera na 'britiš' spôsob je v mnohom iná, ako to poznáme u americkej produkcie. Posádka je takmer celý čas na mesačnej základni, napriek tomu lieta vesmírom - z vedeckého hľadiska ide síce o totálnu blbosť, ale príliš by som sa v tom nepitval. Aj keď dôjde aj na typické fantastické zápletky ako mimozemšťania, roboti, umelá inteligencia, objavy, androidi, invázia, spracovanie je v mnohých smeroch odlišné. Osadenstvo na čele s Martinom Landauom je sympatické, aj keď na postaršiu šéfdoktorku som si zvykal dlhšie. Atypicky sa osadenstvo seriálu v 2. sérii do veľkej miery mení, sympatickosť však ostáva. Samozrejme, rok výroby nejde oklamať a tak high-tek prvky pôsobia občas naivne, a napríklad kostýmy priam úsmevné - namiesto uniforiem má posádka teplákové súpravy, na ktorých nechýbajú zvony (presne v štýle 70. rokov). Inak je ale remeselné spracovanie na vysokej úrovni, interiérové priestory a kulisy pôsobia luxusne, priestorovo bohato a veľmi pekne. Špeciálne triky boli ešte v plienkach a tak sa tvorcovia rozhodli pre osvedčené modelovanie (základne, lode, havárie a iné), ktoré ale doviedli takmer do dokonalosti. Na svedomí to má manželské duo Andersonových, ktoré má na svedomí mnoho dobrodružných bábkových seriálov i výnimočný hraný seriál UFO. V tomto seriáli pretavili svoje bohaté skúsenosti. Veľkým plusom seriálu je aj to, že na všetkých, alebo takmer na všetkých epizódach cítiť kvalitne odvedenú prácu, originálny prístup, dialógy a žiadna epizóda tak nie je sfušovaná, okopírovaná alebo pozliepaná z predchádzajúcich častí. Vypichnúť musím aj veľmi podarenú hudobnú stránku: obe série majú úplne odlišnú úvodnú melódiu, obe sú však nadupané a výborne navnadia. ()

Breakaway (1975) (S01E01)

Začiatok nie je nijak svetoborný, vzhľadom na to, aký je tento seriál v niektorých krajinách kultový. Ale inak fajn herci na čele s Landauom, pekná práca s maketami a nejakými tými efektami (väčšinou výbuchy). Nadštandartne hodnotím kulisy základne a jej čiastočnú demoláciu pri katastrofe. Poctivá práca s detailami, viacmenej sa ale kecá. ()

Force of Life (1975) (S01E02)

Fajnová epizóda so silnými trilerovými prvkami. Nechýba atmosféra i zaujímavý nápad, aj keď nie všetko je vysvetlené. Epizódnu rolu si tu zahral známy britský herec Ian McShane. ()

Collision Course (1975) (S01E03)

Opäť je veliteľ základne proti celej posádke (vlastne sú dvaja proti všetkým), keď o existencii záhadnej bytosti a jej usmerneniach vie iba on sám. Má to napätie a k záveru pekne graduje. Možno by som ubral z tých klišovitých vešteckých rečí o tom, na aké veľké veci je veliteľ v budúcnosti vybraný a aký je výnimočný. ()

War Games (1975) (S01E04)

Silný filozofický rámec. Vidíme katastrofické videnie ničenej mesačnej základne, všetko v dôsledku toho, akí sme my ľudia násilní a to, čo nepoznáme, pokladáme za hrozbu. Super, že je naviac takto vykreslený sám veliteľ základne. Zato emzáci sú vcelku neurčití. ()

Death's Other Dominion (1975) (S01E05)

Otázka nesmrteľnosti je vždy za cenu niečoho iného. Snežno-mrazivá planéta skrýva tajomstvo. Škoda, že tomu chýba väčšie napätie a aj lepšie spracovanie - interiér z toho proste cítiť na sto honov a sneh nie je snehom, ale iba penou, ktorá steká po trupe lodi. Epizódnu rolu si zahral Brian Blessed, ktorý sa v seriálu ešte raz objaví. ()

Voyager's Return (1975) (S01E06)

Pripomenulo mi to jednu epizodu seriálu Star Trek, z ktorej neskôr vyšiel aj celovečerný film. Stará pozemská sonda brániaca sa voči nebezpečenstvu nových svetov, ktorá odmieta nové príkazy. Dobre budované napätie. ()

Alpha Child (1975) (S01E07)

Tajomné nemé dieťa, z ktorého šípiť nebezpečenstvo. Mimozemská invázia už klope na dvere. Zaujímavý zvrat, kde sa vymenia role cudzích bytostí a podarený chlapec v detskej roli. ()

Dragon's Domain (1975) (S01E08)

Trochu hororovejší námet, ktorý sa ale príliš piplá v minulosti a v tom, či epizódnej postave druhí veria alebo nie. Aj napriek nie zle spracovanému monštru zatiaľ najslabšia epizóda. ()

Mission of the Darians (1975) (S01E09)

Opäť zaujímavá epizóda so stretnutím sa civilizácie technicky podobnej ako je pozemská, riešiaca však úplne onakejší problém svojho prežitia. Zápletka sčasti pripomína Wellsov román Stroj času. ()

Black Sun (1975) (S01E10)

Skôr vedecká epizóda, v ktorej sa posádka pripravuje na zrážku s tajomným čiernym slnkom. Posádka tak rieši okrem prežitia aj otázky filozofické. ()

Guardian of Piri (1975) (S01E11)

Mrtvá planéta môže byť zaľudnená posádkou mesačnej základne. Ale nasilu, a sexi robotkou. Dobre spravená bezradnosť veliteľa, ktorý je sám proti celej posádke a prehráva. ()

End of Eternity (1975) (S01E12)

Konfrontácia s takmer nesmrteľným jedincom nemusí byť práve najpríjemnejšia. Jedna z najlepších častí 1. série - má fajnovú atmosféru a aj filozofický presah. ()

Matter of Life and Death (1975) (S01E13)

Život alebo smrť, život alebo jed. Opäť platí, že nie všetko zlato, čo sa bliští. ()

Earthbound (1975) (S01E14)

Kontakt s mimozemštanmi - humanoidami. Epizóda však rieši niečo iné ako tento kontakt - možnosť návratu na Zem pre jedného člena posádky. Začiatok je síce zdĺhavejší, ale vyvažuje to zaujímavý záver aj s trochou akcie. Epizódnu rolu si zahral sám veľký Christopher Lee. ()

The Full Circle (1975) (S01E15)

Jedna z mála slabších častí. Je to je viac dobrodružné, kde sa hlavní predstavitelia ocitajú medzi pravekými ľudmi, než sci-fi. A obsahuje aj niekoľko nelogizmov. Vyše polovicu stopáže sledujeme skupinku pravekých ľudí, ktorí nerozprávajú, o to viac iritujúco vyvreskujú - a to nudí. Lepšiaci sa koniec a ani to, že sa tuším prvýkrát nasnímalo aj niekoľko scén v exteriéri (hlavne les a bažiny), nedokážu epizódu vytrhnúť z celkovej priemernosti. ()

Another Time, Another Place (1975) (S01E16)

Tvorcovia popustili uzdu fantázie a vytvorili až dve Zeme, dva Mesiace a dva mesačné základne. Od seba sú však vzdialené nie priestorom, ale časom..rovných 5 rokov, t.j. sa na chvíľu ocitáme v roku 2004. Často sa v seriáli stáva, že posádka pozerá na obrazovku s vytreštenými výrazmi a otvorenými ústami, ale tentoraz je to namieste, pretože pohľad na dva Mesiace je nevšedný. Riešia sa závažné otázky a tvorcovia si môžu dovoliť aj predvídať osud niektorých postáv, keď ich popárujú. Nie je žiadnym prekvapením, že jeden takýto pár tvorí veliteľ König a šéflekárka. Zatiaľ najlepšie epizóda, aj keď aj ona obsahuje pár nelogičností. ()

The Last Sunset (1976) (S01E17)

Celý čas hľadá posádka mesačnej základne vhodnú planétu na osídlenie a zrazu sa im naskytá možnosť osídliť Mesiac. Možnosť je však iba prchavá. Práca s modelmi lodí dostáva zabrať, toľko havárií a rôznych turbulencií nebolo spolu ani za 10 epizód dozadu. ()

The Infernal Machine (1976) (S01E18)

Pekelný stroj presne po vzore jeho tvorcu - človeka. Chválim hlavne dobré kulisy a trilerovskú atmosféru, ktorá z mocného stroja ide. Možno ten záver do toho celého neladí, ale to až tak nevadí. ()

Ring Around the Moon (1976) (S01E19)

Vyhynulá civilizácia bez vlastnej planéty je tvrdým bojovníkom, ktorý je zdolaný nie silou a zbraňami, ale argumentami. Je úsmevné, ako postavy všetko hneď vedia a to, čo si vykonštruujú, vždy platí. Bez výnimky. ()