Reklama

Reklama

Space: 1999

(seriál)
  • Itálie Spazio: 1999
Sci-Fi / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / Itálie, (1975–1977), 39 h 36 min (Minutáž: 49–50 min)

Kamera:

Frank Watts

Hrají:

Martin Landau, Barbara Bain, Barry Morse, Margaret Inglis, Geoffrey Bayldon, Vicki Michelle, Suzanne Roquette, Nick Brimble, Brian Blessed, (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(48)

Obsahy(1)

V roce 1999 je velkým problémem nukleární odpad, na Zemi pro něj už není místo a je proto skladován na Měsíci. Bohužel však dojde k nečekané havárii, při které exploze odpadu odmrští Měsíc hluboko do galaxie i s 311 člennou posádkou základny Alfa. Posádka je uvězněna na Měsící, řítícím se velkou rychlostí napříč galaxií, bez naděje na návrat domů. (supo)

(více)

Recenze (21)

majo25 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

U nás pomerne neznámy seriál, ale u našich južných a severných susedov veľký kult. Už po pár častiach som pochopil, prečo je tomu tak. Vesmírna opera na 'britiš' spôsob je v mnohom iná, ako to poznáme u americkej produkcie. Posádka je takmer celý čas na mesačnej základni, napriek tomu lieta vesmírom - z vedeckého hľadiska ide síce o totálnu blbosť, ale príliš by som sa v tom nepitval. Aj keď dôjde aj na typické fantastické zápletky ako mimozemšťania, roboti, umelá inteligencia, objavy, androidi, invázia, spracovanie je v mnohých smeroch odlišné. Osadenstvo na čele s Martinom Landauom je sympatické, aj keď na postaršiu šéfdoktorku som si zvykal dlhšie. Atypicky sa osadenstvo seriálu v 2. sérii do veľkej miery mení, sympatickosť však ostáva. Samozrejme, rok výroby nejde oklamať a tak high-tek prvky pôsobia občas naivne, a napríklad kostýmy priam úsmevné - namiesto uniforiem má posádka teplákové súpravy, na ktorých nechýbajú zvony (presne v štýle 70. rokov). Inak je ale remeselné spracovanie na vysokej úrovni, interiérové priestory a kulisy pôsobia luxusne, priestorovo bohato a veľmi pekne. Špeciálne triky boli ešte v plienkach a tak sa tvorcovia rozhodli pre osvedčené modelovanie (základne, lode, havárie a iné), ktoré ale doviedli takmer do dokonalosti. Na svedomí to má manželské duo Andersonových, ktoré má na svedomí mnoho dobrodružných bábkových seriálov i výnimočný hraný seriál UFO. V tomto seriáli pretavili svoje bohaté skúsenosti. Veľkým plusom seriálu je aj to, že na všetkých, alebo takmer na všetkých epizódach cítiť kvalitne odvedenú prácu, originálny prístup, dialógy a žiadna epizóda tak nie je sfušovaná, okopírovaná alebo pozliepaná z predchádzajúcich častí. Vypichnúť musím aj veľmi podarenú hudobnú stránku: obe série majú úplne odlišnú úvodnú melódiu, obe sú však nadupané a výborne navnadia. ()

kluzo 

všechny recenze uživatele

Nebojím se dát 5* a nic na tom nemění fakt, že už si z toho moc nepamatuji. Na TVP to byl nejvíce probíraný seriál mezi námi dětmi v 70. letech minulého století. Vím, že tenkrát bych tomu dal 10* z 5, takže opatrnost stranou Mr.Apache. Bohužel tenkrát jsem seriál hodnotit nemohl, nebylo ČSFD... Počkat, nebyl internet... Fůůůůj pravěk. ()

Reklama

PanCitron 

všechny recenze uživatele

No musím říct, že ačkoliv efekty pro mě nejsou u seriálů to nejdůležitější, tady to byla jedna z těch věcí co nejvíc zaujaly. Ať už zpodobněním měsíční základy, hvězdných lodí či celých planet. Pokud to porovnám třeba s takovou první, druhou řadou TNG nemůžu se zbavit dojmu, že ty modýlky prostě vypadají líp. Co se příběhů týče na dobré úrovni, postavy taky celkem sympatický a Maya Catherine Schell byla prostě úžasná nejlepší epizody: 1x20 - The Last Sunset, 1x24 - The Last Enemy, 2x18 - The Bringers of Wonder, part 1, 2x19 - The Bringers of Wonder, part 2, 2x24 - The Dorcons ()

Valentin 

všechny recenze uživatele

Protože nebydlím blízko polských hranic, uviděl jsem tenhle seriál poprvé v roce 2009, čili doslova deset let po událostech :-) No, budoucnost nebyla taková, jak si jí představovali, ale to seriálu neubírá na kráse. Když pominu ten nesmysl s odpálením měsíce, zmizení většiny hlavních postav mezi první a druhou sérií a spíše akčně orientované příběhy, tak je to dobrý sci-fi seriál. Mnohé dnešní by se od něj mohyl učit. Plus je to po původní Mission Impossible další společný projekt tehdejších manželů Martina Landaua a Barbary Bain, tuhle dvojici mám rád. ()

Mr.Apache 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Kosmos 1999" byl totálním kultem pro většinu dětí, jejichž rodiče chytali na přelomu 70. a 80. let polskou televizi, a přes poměrně silně dávkovanou porci děsu, obsaženou v některých dílech, nechali své ratolesti dívat se. Já to štěstí měl. Čtyřhvězdičkové hodnocení je ode mě taková opatrnost, protože jsem tenkrát přece jenom byl v oblasti filmové SF i horroru absolutní panic, a tak jsem na všechny ty boje s příšerami a agresivními mimozemšťany hleděl s vytřeštěnýma očima a třásl se nefalšovanou hrůzou. Ale kdo ví, jak by to na mě působilo dnes. Jedno vím jistě: tohle nebyl žádný Star Trek - největší důraz byl kladen na dobrodružnost a akční atraktivnost jednotlivých epizod, a na nějaké dlouhé tlachání tam nezbýval čas. Společně s Charlieho andílky nebo Hammer House Of Horror další z populárních seriálů 70. let, které znám díky našim severním sousedům, a které u nás bohužel nikdy neběžely. ()

Galerie (233)

Reklama

Reklama